POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.slonecznie.pl • Czwartek [01.10.2009, 00:51:04] • Świat

Nil – rzeka życia

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Egipt to nie tylko idealne miejsce na leniwy wypoczynek, ale przede wszystkim tysiące lat historii i monumentalne zabytki. Od tysiącleci życie w Egipcie koncentrowało się nad rzeką Nil, która dzięki regularnym wylewom, dała życie jednej z kolebek cywilizacji. To tutaj długo przed starożytną Grecją rozwiały się podstawy matematyki, architektury i astronomii. Egipt można odwiedzić wielokrotnie i nie zwiedzić większości zabytków, jednak rejs po Nilu jest najlepszym sposobem na zwiedzenie najważniejszych z nich w sposób dość spokojny i wygodny. To także świetny sposób na poznanie życia codziennego zwykłych ludzi w wioskach wzdłuż Nilu, które prawie nie zmieniło się od stuleci.

Wyprawa śladami faraonów zaczyna się w Luksorze, znanym w starożytności jako Teby. To tu przez stulecia znajdowała się stolica starożytnego Egiptu. Na wschodnim brzegu Nilu budowano wspaniałe świątynie dla bogów w tym niesamowity Karnak ze słynna aleją sfinksów i salą hipostylową. Zachodni brzeg Nilu przeznaczony jest dla zmarłych. Po tej stronie znajdziemy dolinę królów, ze słynnym choć niezbyt okazałym grobowcem Tutenchamona i ponad sześćdziesięcioma innymi znacznie większymi grobowcami. Także po tej stronie będzie można zobaczyć dolinę królowych, pięknie odrestaurowaną przez między innymi polskich archeologów świątynie kobiety faraon Hatszepsut, gwiżdżące Kolosy Memnona i wiele innych zabytków.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Po tym pełnym wrażeń dniu po zaokrętowaniu na statek, tempo wycieczki zwalnia. Kolejne 3 dni są ciekawym połączeniem wypoczynku i zwiedzania, podczas których do słynnych starożytnych świątyń zlokalizowanych nad samym brzegiem Nilu przypływa się zazwyczaj wcześnie rano lub późnym wieczorem, a cały dzień upływa na błogim lenistwie na tarasie słonecznym statku i obserwowaniu codziennego życia dzisiejszych Egipcjan, niezmienionego od wieków. Wieczorami organizowane są dyskoteki często z obowiązkowym przebraniem w wynajęte w ostatkowym sklepiku egipskie szaty.

Podczas kolejnych dni będzie można zwiedzić świątynie w Edfu, Kom Ombo, które często zwiedza się po zachodzie lub niewiele po wschodzie słońca, co tworzy niesamowity klimat i pozwala na nieskrępowane zwiedzanie słynnych kompleksów świątynnych przy praktycznym braku innych turystów.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Rejs kończy się w Asuanie w miejscu wybudowania tamy na Nilu, regulującej bieg tej rzeki i kończącej wieloletnie, coroczne wylewy, które w starożytności określały rytm życia całego państwa. Po wybudowaniu tamy powstało jezioro Nasera, przez co wiele z zabytków musiało zostać przeniesione w inne wyżej położone miejsca, a część zostało bezpowrotnie zalanych. Zwiedzanie najważniejszych z uratowanych zabytków jest przewidziane w programie: świątynia Izydy na wyspie File (która została przeniesiona na sąsiednią wyspę), oraz najznakomitsza po Karnaku świątynia Abu Simbel wybudowana blisko granicy z Sudanem, a przeniesiona przez naukowców ze Szwecji i Polski.

Na koniec dnia czeka nas przejazd pociągiem nocnym przejazd na trasie Asuan – Kair w wagonie 1 klasy, bądź za dopłatą w wagonach sypialnych. Polecam wybranie wagonów sypialnych ponieważ kolejne dwa dni w Kairze są wypełnione dość intensywnym programem zwiedzania.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Pierwszego dnia zwiedzamy najsłynniejsze piramidy w Gzie – Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa. Istnieje możliwość zwiedzania wnętrza piramid, z czego raczej marne są szanse na zwiedzanie największej piramidy Cheopsa, ponieważ wpuszczane do niej jest jedynie 100 osób, ze względu na zbytnie eksploatowanie przez turystów tej piramidy w przeszłości. Będzie można także z bliska poznać strażnika piramid – Sfinksa, co do historii którego naukowcy spierają się do dziś.
Następnie będziemy mieli okazję zwiedzać mniej znane, ale równie wspaniałe, a do tego starsze piramidy w Sakkarze (między innymi piramida Dżesera). Przy okazji pobytu w Sakkarze polecam przekonać zarówno grupę, przewodnika i kierowcę (drobny napiwek dla kierowcy wskazany), aby poświęcić 30 minut na podjechanie do odległego o jedynie 3km od Sakkary, Dahszur. W Dahszur znajduje się druga co do wielkości piramida czerwona, z najdłuższym 40 metrowym szybem prowadzącym do komory grobowej. Najbardziej urzekającym jest jednak brak jakichkolwiek turystów, przez co zwiedzanie Dahszur pozostawia zupełnie inne odczucia niż zwiedzanie Gizy.
Ostatnim punktem dnia jest zwiedzanie muzeum kairskiego z ociekającą złotem kolekcja wydobytą z grobowca Tutenchamona i niesamowita ilością innych egipskich eksponatów. Warto także odwiedzić dodatkowo płatną salę mumii królewskich, gdzie będziemy mieli okazję stanąć oko w oko z największymi faraonami.
Wieczorem można się wybrać na przechadzkę po Kairze (w granicach rozsądku – to jednak nie jest kraj europejski), lub pojechać na show światło i dźwięk pod piramidami.

Kolejny dzień w Kairze to zwiedzanie Kairu nowożytnego i jego kościołów koptyjskich i muzułmańskich meczetów w tym wielkiego meczetu Muhameda Ali. Będzie okazja zrobić zakupy na największym bazarze Kairu El Khalili, który jest labiryntem uliczek obwieszonych najróżniejszymi towarami, w przeważającej części skierowanymi pod turystów i jeśli ktoś chce kupić pamiątki to jest moim zdaniem najlepsze miejsce z bardzo rozsądnymi cenami, znacznie niższymi niż w miejscowościach turystycznych.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Na koniec czeka państwa przejazd autokarem do Hurghady na zasłużony tygodniowy wypoczynek nad turkusowymi wodami Morza Czerwonego, pełnego kolorowych ryb, korali i najdziwniejszych zwierząt morskich.

Wyloty w każdy piątek ze Szczecina (Goleniowa) na 14dni

Rejs statkiem 5* 3 posiłki + Kair 4* 2 posiłki + pobyt 7 dniowy w hotelu wybranej kategorii:
3* z 2 posiłkami – 2330 zł / 3* z All inclusive – 2530 zł
4* z 2 posiłkami – 2790 zł / 4* z All inclusive – 3090 zł
5* z 2 posiłkami – 3450 zł / 5* z All inclusive – 3630 zł

W cenie: bilety wstępów, przelot, opłaty lotniskowe, ubezpieczenie, statek 5* 3 posiłki, Kair 4* 2 posiłki, pobyt w wybranym hotelu w Hurghadzie lub okolicach, opieka polskojęzycznego pilota.

Dodatkowo płatne: 15$ wiza egipska, 25$ napiwki podczas rejsu.

Nil – rzeka życia

fot. www.slonecznie.pl

Biuro Podróży Słonecznie.pl
CH "Uznam", Grunwaldzka 21
72-600 Świnoujście , Poland
tel. (91) 321 70 43 / (91) 321 70 44
fax (91) 321 70 45

www.slonecznie.pl , biuro@slonecznie.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Czwartek [17.12.2009, 21:40:14] • [IP: 217.97.199.*]

mam przykre doświadczenia gdyż pilot na statku z góry bierze pieniądzer na cały pakiet wycieczek.Jak ktoś zachoruje lub nie chce jednak na wszystkie się wybrać jest problem ze zwrotem pieniędzy.Jak oddadzą to o wiele miej.To nie jesr fer.Na statku super chociaż na stołówce po ścianie maszerowały karanany.Ko;lejny problem jak ma się kabinę z dostawką /np.dla dziecka/ to wstawiają łózko polowe i do środka trzeba wchodzić przez to łóżko bo nie ma przejścia.Nie jest to wygodne.A Egipt i zabytki warto zaliczyć.Niepowtarzalny klimat.Oj... było gorąco.Upał. ale i tak jesteśmy zadowoleni.

Gość • Czwartek [17.12.2009, 10:54:02] • [IP: 195.116.25.**]

Do autora: zapewne w starozytnym Egipcie rozwijały się a nie rozwiały się- jak w tekście, podstawy matematyki i innych nauk.

Gość • Wtorek [03.11.2009, 20:21:33] • [IP: 80.245.182.**]

nic nie wiecie o historii!! Jak stara legenda głosi piramidy wybudowały GUMISIE ;-)

Gość • Niedziela [01.11.2009, 15:59:20] • [IP: 188.33.170.**]

nie prawda!! To predator !

Gość • Wtorek [20.10.2009, 14:26:28] • [IP: 217.97.199.*]

to deceptikony wybudowały piramidy

Gość • Środa [14.10.2009, 10:47:39] • [IP: 80.245.186.**]

Byłam, widziałam, ciągle uśmiecham sie na wspomnienie tych WAKACJI :))))) Napiwki na statku sa obowiazkowe, ale ludzie tam nosza Ci walizki przez kilka statów i buduja krokodyle z reczników ;) Na pozniejsze napiwki przeznacz funty egipskie (5 x taniej niz $) a i tak biedacy sie cieszą. Polecam, wakacje cudo!!

Gość • Czwartek [08.10.2009, 05:22:55] • [IP: 76.10.173.***]

Biuro Podrozy godne polecenia pozdrowienia dla milej obslugi z Kanady

Gość • Piątek [02.10.2009, 14:19:16] • [IP: 80.245.178.*]

z tymi napiwkami to jest tak, że pilot zbiera je na początku i nie wiadomo co z nimi robi, bo obsługa cały czas się kreci i domaga napiwków. Starczy im dać po 1 $ jednorazowo na łeb. Reasumując płaci sie pilotowi 50 $ (za 2 osoby) a samemu byś wydał nie więcej niż 15 $ i miałbyś komfort pobytu, bo oni co prawda dpomagają się napiwków, ale w zamian też ofiarują cos więcej.

Gość • Piątek [02.10.2009, 12:44:30] • [IP: 95.49.168.**]

byłem polecam

Gość • Piątek [02.10.2009, 12:13:43] • [IP: 81.219.80.***]

Napiwek 25$ to wielka przesada, jak dostanie 2-5$ to bedzie uchachany po pachy arabus jeden...

Oglądasz 1-10 z 10
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■