POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [10.10.2009, 08:00:08] • Świnoujście

Spotkanie w sprawie gazoportu

Spotkanie w sprawie gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

Niedługo po tym jak rozpoczęto wycinkę drzew na terenie lądowej części przyszłego terminalu LNG, do Świnoujścia przyjechali przedstawiciele inwestora – Polskiego LNG. W piątek, 9 października podczas spotkania w filii MDK mieszkańcy mieli okazję zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości związane z tą potężną budową. Obecny na spotkaniu prezydent Janusz Żmurkiewicz wykorzystał okazję by przedstawić dokonania i plany inwestycyjne miasta i porozmawiać na inny „gorący temat-bezpieczeństwa mieszkańców. Tym razem już nie w kontekście budowy gazoportu ale działań Policji na prawobrzeżu.

W tym samym budynku, w którym pracował punkt konsultacyjny dla mieszkańców, w piątek pojawili się przedstawiciele Zarządu Polskiego LNG, spółki powołanej w celu budowy i eksploatacji terminalu oraz Gaz System S.A. operatora gazociągów przesyłowych, obecnie głównego inwestora. W spotkaniu wzięli także udział prezydent Janusz Żmurkiewicz, zastępca prezydenta Andrzej Szczodry, Alicja Marszałek – przewodnicząca Rady Osiedla Warszów i Tadeusz Zwierzyński – wiceprezes Polskiego LNG. Mieszkańcy dowiedzieli się, że najprawdopodobniej od sierpnia 2010 ruszy budowa terminalu. Ludzie pytali przede wszystkim o obiecane rekompensaty i pracę. Prezes Zwierzyński zaznaczył, że najwięcej pracowników będzie potrzebował w okresie budowy. Pojawi sie wówczas szansa na pracę nawet dla niewykwalifikowanych pracowników. Kiedy terminal rozpocznie przeładunek (pierwsze optymistyczne plany zakładały, że pierwsze gazowce pojawią się w Świnoujściu. 2011 roku. Dziś nikt nie potwierdza ani też przeczy jej dacie. Wiadomo jest jednak, że nawet duże doświadczenie budowlanych nie przyśpieszy tej pionierskiej budowy. Po prostu – nikt wcześniej w Polsce nie budował podobnego kolosa. Polskie firmy są konkurencyjne w stosunku do zagranicznych jednak nikt w kraju nie ma praktyki w prowadzeniu budowy takiego obiektu. Dominującym tematem dyskusji stały się pieniądze.

Spotkanie w sprawie gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

Mieszkańcy chcieli wiedzieć, że z powodu niemal „pod nosem”powstającej olbrzymiej bazy przeładunkowej otrzymają jakąś rekompensatę. Swego czasu dyrekcja plng obiecywała mieszkańcom basen. Dziś wiadomo już , że basenu nie będzie. Powstanie natomiast ostoja przyrody i wiele innych mniejszych obiektów. Tadeusz Zwierzyński chciał dziś usłyszeć od ludzi jakie są ich konkretne potrzeby i marzenia. Mieszkańcy nie podsiewali się takiego pytania i mieli kłopot z odpowiedzią. Dyrekcja PLNG zaproponowała więc by już wkrótce umieścić na Warszowie „skrzynkę życzeń”. Mieszkańcy Warszowa mieliby tam wrzucać swoje propozycje.
Gdy przyszło do zadawania pytań, okazało się, że jedna z największych trosk ludzi jest los zabytków znajdujących się na styku z budową. Goście podkreślali, że ani fort ani latarnia morska nie ucierpią z powodu robót. Argumenty nie przekonywały dzierżawcy fortu Gerharda. Piotr Piwowarczyk pokazywał wydruki z wizualizacją terenu przyszłego terminalu. Na jednym z nich dopatrzył się, że latarnia i fort znajduje się w „polu rażenia” - na terenie inwestycji.Goście odpowiadali, że wysnuwanie takich wniosków na podstawie niewiążących nikogo wizualizacji jest pozbawione sensu. „Wizualizacji nie można traktować jak projektu”,tłumaczył T. Zwierzyński. Dokładny plan jeszcze nie istnieje ale dyrekcja zapewnia, ze zarówno forty jak i latarnia morska pozostaną dostępne zarówno w czasie budowy jak i po uruchomieniu przeładunków LNG.
W trakcie spotkania padało dużo pytań na temat bezpieczeństwa w najbliższych okolicach gdy baza będzie już funkcjonować. Obecny na spotkaniu Bartosz Turlejski z „Kuriera Szczecińskiego” starał się udowodnić, że w przypadku hipotetycznej katastrofy funkcjonującego już terminalu pole rażenia sięga 6 kilometrów. W odpowiedzi usłyszał, że gaz LNG jest paliwem, które nie wybucha. Dowodzą tego badania laboratoryjne ale też wieloletnia eksploatacja setek terminali LNG na całym świecie, w tym także Europie (np. Hiszpanii). Przy okazji padło pytanie o zabezpieczenie terminalu.Tadeusz Zwierzyński zapewnił, że samego obiektu będą strzec specjalistyczne służby w tym zakładowa straż pożarna. Przy okazji jednak mieszkańcy chcieli wiedzieć czy na terenie Warszowa będą działać służby ratunkowe na miarę czasu i potrzeb dzielnicy. Sprawy związane z bezpieczeństwem warszowian omówili przedstawiciele świnoujskich Komend Policji i Straży Pożarnej. Zarówno jednym jak i drugim marzyłaby się większa obsada posterunków na Warszowie. Prezydent Żmurkiewicz zapowiedział, że posterunek Policji może już wkrótce liczyć na solidne odnowienie swojej siedziby.
- „Zgodnie z naszymi zapowiedziami fort Gerharda oraz latarnia morska będą dostępne dla turystów. Dotyczy to zarówno okresu po uruchomieniu terminalu jak i czasu budowy”. -zapewnił Leszek Ciechanowicz – dyrektor przygotowania inwestycji PLNG. Otwarty dla turystów pozostanie falochron wschodni. Inwestor nie zamierza także odcinać w przyszłości dostępu do plaży na Warszowie. Przestrzeń pomiędzy obecnym a planowanym falochronem technologicznym będzie dostępna dla plażujących.

Polskie LNG wycofało się na razie z wybudowania na prawobrzeżu basenu pływackiego.

Prezes Zwierzyński wyraził natomiast nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat będzie w stanie zrealizować kilka innych inwestycji, zgodnie z wnioskami samych mieszkańców.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Poniedziałek [12.10.2009, 14:44:28] • [IP: 88.156.234.***]

Tak to jest jak miasto reprezentuja ludzie niewydukowani lub nie wiadomo skad. Liczy sie kasa i aby do przodu ile sie da i jak dlugo pozwola. A potem sie wroci do siebie, do rodzinnych wiosek i miasteczek.

Gość • Niedziela [11.10.2009, 19:06:46] • [IP: 195.117.222.*]

Przedstawiciel inwestora wygląda jakby ssał kciuk, żmur jakby siedział na sedesie.

Gość • Niedziela [11.10.2009, 12:21:45] • [IP: 88.156.234.***]

Mina" wladz" zdaje sie mowic :Dalismy sobie podrzucic kukulcze jajo...

Gość • Sobota [10.10.2009, 22:45:45] • [IP: 217.97.199.*]

Basenu na Warszowie nie zbudują bo Żmurkiewicz powiedział, że później nie będzie go utrzymywał.

Gadochan • Sobota [10.10.2009, 21:48:41] • [IP: 92.42.114.***]

Nie dziwię się prostym ludziom, którzy powtarzają zastrzeżenia powielane troskliwie przez płatnych zdrajców, pachołków Rosji i Niemiec. Dziwię się natomiast, że ludzie, którym nikt nie broni myśleć samodzielnie zamiast tego wolą powtarzać bełkot łobuzerii chroniącej interesy w/w państw kosztem interesu gospodarczego Polski. Dzisiaj przedsięwzięcia tego typu bez większego wysiłku realizuje się i oddaje do użytku w stanie sterylnie bezpiecznym.

Gość • Sobota [10.10.2009, 21:41:00] • [IP: 195.117.222.*]

Ludzie co wy * i tak na Warszowie wam basenu nie zbudują jedynie co będziecie mieli to może smród z tego gazoportu, prawdopodobnie pracy żadnej bo jest dla wybrańców już rozdzielona a wy pocałujcie się w dupę i proszę admin nie usuwaj tego

Marynarz • Sobota [10.10.2009, 21:34:59] • [IP: 83.21.165.**]

Pan Żmurkiewicz zawodowy zagadywacz potrafi zamotać ciemniaczkom w głowach.Warszów byłe robotnicze osiedle ODRY i STOCZNI. Kto zarobi, podczas budowy wlaściciele lokali do wynajęcia, wesołe panienki, jadłodajnie.Statki i tak będą dobijać od wielkiego dzwonu bo nieopłacalne, gaz x3 droższy.Poroniona inwestycja, na głupotę nie ma lekarstwa.

IC • Sobota [10.10.2009, 20:27:29] • [IP: 83.17.236.***]

A ja i tak się będę upierać przy basenie pływackim i jak już znajdę tę skrzynkę życzeń władz miasta to z największa systematycznością na jaką mnie stać właśnie ten postulat będę do niej wrzucać. Ostoję przyrody mam od domu aż do Międzyzdrojów i do Karsibora z drugiej strony. Na Warszowie niewiele więcej da się już " zalesić". .. No chyba, że to gdzie wykarczowali, ale jakiż by miało sens karczowanie?

Gość • Sobota [10.10.2009, 20:19:15] • [IP: 195.117.222.*]

Na temat bezpieczeństwa na Warszowie też same kłamstwa. Pododno (tak twierdzi żmurek) w tym roku było tu 300 interwencji policji. Jaki cudem, skoro na samą Modrzejewską 20 przyjeżdżają przynajmniej kilka razy dziennie, a minęło 9 miesięcy - czyli ok. 270 dni tego roku. KŁAMCA!

Lob Gika • Sobota [10.10.2009, 16:18:47] • [IP: 83.21.165.**]

Gdzie rachunek ekonomiczny gaz x3 droższy im więcej sprowadzimy gazu tym większe straty...Będziemy Rosyjski gaz kupować od Niemców...czemu nie przyłączamy się do rurociągu Bałtyckiego...za te miliardy można wybudować tunel gdzie zyski z turystyki!!

Gość • Sobota [10.10.2009, 14:50:08] • [IP: 83.21.131.***]

KŁAMCY PRZYJECHALI I SWOJE POWIEDZIELI, MIESZKAŃCY OKREŚLILI CO CHCĄ BASEN I TO JEST MINIMUM MINIMUM!!WIEC PANIE PREZESIE PLNG PROSZĘ O NIE ZADAWAĆ TAKICH PYTAŃ CO CHCECIE W ZAMIAN!!CHYBA, ŻE GRA PAN NA CZAS...BO W TO ZDECYDOWANIE UWIERZĘ...

Gość • Sobota [10.10.2009, 14:19:24] • [IP: 83.31.192.***]

LEPPER W ŚWINOUJŚCIU ? CO TEN OSZOŁOM TU ROBI ??

gazowiec • Sobota [10.10.2009, 13:20:05] • [IP: 83.21.150.**]

Gaz sprowadzany z Emiratów przez 1/4 globu w temp. -163 bedzie 3 razy drozszy fizyki i ekonomii nikt nie przeskoczy im wiecej sprowadzimy gazu tym wieksze straty ekonomiczne niech ktos wytlumaczy jak wyglada rachunek ekonomiczny

Gość • Sobota [10.10.2009, 13:04:10] • [IP: 93.94.191.***]

ŻADAM PODANIA NAZWISKA AUTRA TGO ELEBORATU WYBORCZEGO --TU SĄ SAME KŁAMASTWA!! SKĄD TO PISAŁEŚ- Z WARSZAWY??

gudi • Sobota [10.10.2009, 13:03:34] • [IP: 86.128.224.**]

ale będzie lpg praca dla całego warsz-owa, hihi

Gość • Sobota [10.10.2009, 12:38:55] • [IP: 92.42.115.***]

Popatrzmy na plusy tej sytuacji. LNG potężna spółka dzięki której być może Flota zdoła awansować do ekstraklasy. Miejsc pracy może i nie będzie bardzo dużo, ale zawsze coś będzie. Miasto się rozwija, przypomnijmy sobie przykładowo rok 2000. Co w tedy było? Nic. Kilka lat temu gdy w telewizji ktoś powiedział o Świnoujściu był szał, że mówili o naszym miasteczku. Teraz jest to już naturalne. Karuzela Kultury na przodzie. Oczywiście jest też minus. Świnoujście to miasto uzdrowiskowe, ale spokojnie ten terminal budowany jest daleko od plaży, promenady gdzie jest najwięcej pensjonatów, hoteli, domów letniskowych czy senatorium. Damy radę :)

Gość • Sobota [10.10.2009, 12:09:39] • [IP: 95.129.226.**]

kiedys Janusz Zmurkiewicz zapisze sie w kiegach-" ten co doprowadzil do upadku uzdrowiska Swinoujscie"

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:51:36] • [IP: 217.97.199.*]

gaz nie tylko bedzie droższy, ale i negocjacji bedzie zero bo szariat kaze zakrecić kurek i nie bedzie sie bawił w dyplomacje, a jak pisalismy, że nie bedzie miejsc pracy bo do tego są potrzebni fachowcy wysokiej klasy to ludzie kolejny raz dali sobie wmówic ze będzie 1500 miesc pracy, zakładam ze bedzie w najlepszym razie 150 dla popychadeł za małe pieniądze pozaty zastanówcie sie czy Rosja da sobie pływać po swojej rurze, a unia wcale nie jest zainteresowana tą inwestycją, to koniec miasta i uzdrowiska a co z naszymi dziecimi??

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:41:24] • [IP: 217.97.199.*]

ble, ble, ble a ten gostek na pierwszym planie to w którym miesiącu ciąży, a 85% sołeczenstwa cierpi nędze i dzieci chodzą do szkoły głodne, a tu proszę ful wypas, a publikatorach sorry za brzydkie słowo pieprzą podziel się posiłkiem, a kto do tego dopuscił, że dzieci żebrzą o posiłek??

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:40:07] • [IP: 89.101.178.*]

gdyby nie ten gazoport, warszow by się rozwijał, na warszowie coraz wiecej buduja domów, droga do plazy jest niezagospodarowana- więc z czasem pewnie powstawaly by przy plazy jakies pensjonaty lub pola biwakowe, punkty sprzedaży! Wiecej turystów i tak by się kręciło..

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:39:54] • [IP: 80.245.188.***]

a mnie się marzy port jachtowy. gdzie można by tanio cumować i zimować, gdzie są kluby żeglarskie dla dzieci i młodzieży np. w okolicach stoczni.

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:28:16] • [IP: 83.21.216.***]

ostatnio drzewa wycięte pod budowe gazoportu zostały załadowane do wagonów" węgielnych" i wywiezione w kierunku szczecina, pewnie jakiś kolejny przekręt ;p

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:21:45] • [IP: 92.42.113.***]

a ja mam * na tp bo i tak gówno z tego bedzie

Gość • Sobota [10.10.2009, 09:58:20] • [IP: 88.156.233.***]

Ten w środku to Lepper ? Co on tu robi ?

Gość • Sobota [10.10.2009, 09:45:54] • [IP: 217.97.199.*]

A ja uważam, że My mieszkańcy wysp Wolin i Uznam, powinniśmy z wszystkich wyciętch drzew (żeby Mu nie byłociasno) zbudować dużą tratwę niech odpłynie w siną dal. Na zawsze!!

Oglądasz 1-25 z 34
■ Wyrwali mężczyznę z objęć śmierci! Ratownicy medyczni i lekarz walczyli o życie 60-latka na promie! Często niedoceniani, strzegą granicy między życiem a śmiercią. W piątkowy poranek znów udowodnili, że życie człowieka jest dla nich najcenniejsze. Chodzi o ratowników medycznych i lekarza, którzy po godzinie 9.00 zostali wezwani do nieprzytomnego mężczyzny, znajdującego się na promie Bielik po lewobrzeżnej części miasta. Jak się okazało, mężczyzna w pewnym momencie przestał oddychać.. ■ Nocny pożar przy Kołłątaja! Zapaliła się oprawa uliczna! Tuż po godzinie 00:00 w nocy z czwartku na piątek, przy ulicy Kołłątaja zapaliła się jedna z opraw ulicznych! Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy strażaków ■ W okolicy ulicy LECHICKIEJ zgubiono czarny, skórzany rozkładany portfel. Dla uczciwego znalazcy przewidziana jest nagroda! Telefon kontaktowy do właściciela: 510 076 225 ■ Radny Merchelski opuścił SLD! W trakcie czwartkowej Sesji Rady Miasta, Przewodnicząca Rady Miasta- Joanna Agatowska odczytała oświadczenie radnego Merchelskiego dotyczące jego rezygnacji z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przypomnijmy, radny Merchelski startował z list SLD w ostatnich wyborach samorządowych. Dziennikarze portalu iswinoujscie.pl próbowali ustalić, z jakiego powodu zdecydował się on opuścić Sojusz. - Są to powody osobiste. Nie chciałbym komentować swojej decyzji- mówił portalowi iswinoujscie.pl radny Zdzisław Merchelski. ■ W czwartek około 13.20 w sklepie JISK na fotelu zgubiono telefon SAMSUNG GALAXY S6 GOLD zgu, dla uczciwego znalazcy nagroda. Jeżeli telefon nie zostanie oddany to będzie całkowicie zablokowany imei. Czekam na informacje pod numerem telefonu 509 159 253- opisuje Czytelnik.■ Roman Kuchciński rozpoczyna polowanie! Na celowniku także prokurator! Żarty się skończyły - można pomyśleć patrząc na kolejne ruchy Romana Kuchcińskiego, człowieka walczącego o prawdę na temat mostu nad Starą Świną łączącego wyspy Karsibór i Wolin. W środę Pan Roman Kuchciński złożył zawiadomienie do Prokuratury Krajowej, a dokładnie do Wydziału Spraw Wewnętrznych ■ 29 czerwca św. Piotra i Pawła – Święto Rybaka na Forcie Anioła. Na spotkanie pracowników dawnej “ODRY” zaprasza po godzinie 16-tej Marian Dramski ■ Prognoza Pogody dla Polski ważna od 29 czerwca 2016 roku, godzina 7.00 do 29 czerwca 2016 roku, godzina 19.00. UWAGA !!! W CZASIE WAŻNOŚCI PROGNOZY PRZEWIDUJE SIĘ WYSTĄPIENIE GROŹNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH. W dzień na zachodzie i częściowo w centrum prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska, opady gradu do 2 cm oraz silny wiatr do 100 km/h. SYTUACJA SYNOPTYCZNA: W środę Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. Od zachodu zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny. W południowo-wschodniej części kraju zalegać będzie masa powietrza polarno-morskiego ciepłego, a za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W ciągu dnia zachmurzenie małe i umiarkowane. Na zachodzie, północy i częściowo w centrum Polski możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura powietrza wyniesie maksymalnie około 26°C/30°C we wschodniej połowie kraju, na pozostałym obszarze będzie 20°C/25°C. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1015 hPa i będzie się wahać. Wiatr słaby z południowego-zachodu, w czasie burz porywisty. ■ Uwaga! Klub brydżowy przyjmie chętnych. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i soboty, od 16.20 do 20.20. Żadnych opłat. Kontakt telefoniczny 603-373-617 ■ 81-letni pan Bolesław nie chce biernie czekać na śmierć. W maju mieszkaniec naszego miasta otrzymał z MOPR odmowę dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego. I nie wytrzymał. Do przewodniczącego rady miejskiej wysłał pismo ze skargą na dyrektor MOPR, Gabrielę Poniedziałek -Petruk. Uważa, że jest permanentnie pomijany w przyznawaniu pieniędzy na rehabilitację. Innego zdania jest MOPR ■ Beata Olszewska odnośnie próby wysadzenia kamienicy: Ustaliliśmy powody ich obecności podczas wtorkowej nocy na klatce schodowej przy ulicy Piłsudskiego, dotyczyły one spraw rodzinnych ■ Druga Runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Świnoujściu. W weekend 25-26 czerwca w Świnoujściu odbędzie się druga runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W pierwszych ogólnopolskich żeglarskich rozgrywkach ligowych udział bierze trzynaście klubów sportowych z całego kraju. Łącznie w sezonie odbędą się cztery rundy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, które wyłonią, pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, Klubowego Mistrza Polski. ■ Księżniczka z Arktyki już jest: pierwsza „spotowa” dostawa LNG w Świnoujściu. W sobotę 25 czerwca br. do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął metanowiec Arctic Princess. Norweski statek dostarczy około 140 000 metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego. To kolejny kierunek, poza katarskim, z którego LNG jest sprowadzany do Polski. ■ W niemal całym kraju temperatura maksymalna powietrza osiągnie i przekroczy 30°C ■ W biały dzień wandale zniszczyli i okradli publiczną toaletę! W ciągu pięciu dni nieznani dotąd sprawcy dwukrotnie włamali się do automatycznej publicznej toalety, która stoi przy placu zabaw przy ulicy Malczewskiego. Za pierwszym razem zniszczyli zamek przy automacie wrzutowym i kasetce, do której trafiały pieniądze. W miniony poniedziałek, gdy nie mogli sobie poradzić z samym zamkiem, wyrwali cały moduł z kasetką i automatem wrzutowym na monety ■ OSiR po naszej interwencji proponuje optymalne godziny otwarcia! Pływalnia ma być czynna od 10.00 do 18.00 ■ Na 11 Listopada runęło drzewo! Cud, że nikomu nic się nie stało! ■ Na cmentarzu dostawili kolejne stojaki z przyrządami do pielęgnacji grobów! Konewki, szufle, szczotki i łopatki zupełnie za darmo. Trzy dodatkowe ogólnodostępne stojaki z przyrządami do pielęgnacji grobów i terenu wokół nich stanęły na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karsiborskiej. W tej chwili jest ich już pięć. Ustawienie kolejnych planowane jest na wiosnę. Przypomnijmy. Pierwsze takie stojaki pojawiły się w marcu tego roku. Są na nich konewki, szufle, szczotki, grabie, łopatki. Osoby opiekujące się grobami najbliższych mogą skorzystać ze sprzętu za darmo. Taki sam stojak stanął również na cmentarzu w Przytorze – Łunowie ■ Ministranci rywalizowali w piłkę nożną! 18 czerwca br. odbył się turniej ministrantów w piłkę nożną w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Rozpoczęliśmy Mszą św. o godzinie 9:00 w naszym kościele parafialnym ■ Cyrk Korona wystąpi w Świnoujściu! Największy w Polsce Cyrk Korona zaprezentuje w Świnoujściu nowy spektakl tematyczny pt. "ODWIEDZINY U RODZINY" z międzynarodową obsadą artystów. Na arenie zaprezentują się aktorzy z Polski, Włoch, Brazylii, Anglii, Czech, Szkocji, Hiszpanii oraz Kuby! Wśród atrakcji m.in: pokaz papug latających nad głowami publiczności, charyzmatyczny linoskoczek, rewia koni, żonglerzy, ekwilibryści, napowietrzne akrobacje, dromadery, zebry, wielbłądy, lamy, psy oraz zwierzęta z cyrkowej farmy. O dobry humor widzów dbają - Mr.Chap z Polski oraz clown Gino z Włoch ■ Nam świnoujścianom trudno wyobrazić sobie Dni Morza bez oddania hołdu Tym, którzy nie powrócili z morza. Uczczenie Ich pamięci, to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim nasz obowiązek. I tak też będzie w tym roku. Ale Dni Morza to oczywiście również dobra wspólna zabawa nas, którzy na co dzień mieszkamy i związani jesteśmy z morzem oraz gości, którzy odwiedzają nasze miasto w tym okresie. ■ Pan Dariusz prosi naszych Czytelników o pomoc! W bloku przy ulicy 11 Listopada 3d błąkał się kotek. Kociak najprawdopodobniej uciekł swojemu właścicielowi. Nasz Czytelnik próbował znaleźć właściciela kici. Niestety podjęte próby okazały się nieskuteczne. Pan Dariusz postanowił więc umieścić kotka w świnoujskim schronisku. ■ Ksiądz prałat Kazimierz Sasadeusz obchodził 50 lecie posługi kapłańskiej! Najpierw pracował w Rzepinie, a po pewnym czasie biskup skierował go do Szczecina. Pracę w Świnoujściu rozpoczął od wspólnoty w Przytorze. To była pierwsza samodzielna parafia, administrowana przez księdza Kazimierza. Potem, przez trzy lata pracował w Łobzie. W 1988 na wiele lat trafił jako proboszcz do wspólnoty Chrystusa Króla w Świnoujściu. Ten okres zapisał się szczególnie w życiu księdza Kazimierza. Dziś, już jako ksiądz senior, właśnie tu obchodził uroczystość 50-lecia swojego kapłaństwa.Za dotychczasowe lata i dalsze łaski modlili się licznie zgromadzeni parafianie i zacni goście ■ Mamy gazoport imienia Lecha Kaczyńskiego! Na uroczystościach najważniejsze osoby w państwie! Już od dzisiaj gazoport w Świnoujściu będzie nosił imię tragicznie zmarłego w Smoleńsku, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego! W uroczystościach wzięły udział najważniejsze osoby w państwie, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, premier Beatą Szydło, Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, ministrem spraw wewnętrzych Mariuszem Błaszczakiem oraz ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza. Ceremonia rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00. Jak pierwszy do zgromadzonych gości przemówił prezes PiS-u. ■ Wodecki śpiewał o golasach w Chałupach, a my mieliśmy Lubiewo. Jest taka mała stacyjka „Lubiewo”, koło Międzyzdrojów, na której mało kto teraz wysiada czy wsiada do pociągu. Pod koniec lata 2015 r. zrobiłem tam zdjęcia – pisze znany świnoujski fotograf Andrzej Ryfczyński ■ Za zdrowy tryb życia możesz zostać nagrodzony! GIS i PTH ogłasza konkurs Oddal to, w którym łączna wartość nagród wynosi 10.000 zł! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu informuje, że w dniach 31 maja i 1 czerwca został ogłoszony konkurs Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Polskiego Towarzystwa Higienicznego pt. „Oddal to” ■ Długo wyczekiwana trzecia karetka, dzisiaj po godzinie 15.00, zjechała z promu. Nowy mercedes sprinter 319 CDI, kosztował ponad 500 tysięcy i będzie służył jako karetka specjalistyczna. Jak mówi Leszek Waga z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu - nowa karetka zostanie włączona do eksploatacji już jutro, ponieważ musi zostać uzupełniona między innymi w medykamenty, kroplówki oraz butle z tlenem. Zobacz film z prezentacji wnętrza nowej karetki oraz sprzętu, który znalazł się na jej pokładzie ■ Strażacy z Warszowa ocalili dwie krowy, które wpadły do Wielkiej Strugi! W akcji pomogli mieszkańcy! Niedzielne popołudnie okazało się mało szczęśliwe dla dwóch krów, które wpadły do kanału wodnego przy ulicy Zalewowej w Łunowie. Głośne muczenie dochodzące z trzcin, usłyszeli prawdopodobnie mieszkańcy będący w pobliżu Tawerny Kotwica. Na pomoc uwięzionym zwierzętom ruszyli strażacy z Warszowa ■ Na drodze krajowej numer 3 doszło do wypadku. Na wysokości Wolina zderzyły się dwa samochody ciężarowe oraz bus ■ Mecze Euro można oglądać na wielkim ekranie na plaży w Heringsdorfie! ■ Uczniowie z Poznania na ORP Poznań. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP Poznań z Poznania odwiedzili swojego patrona w Porcie Wojennym w Świnoujściu ■ Włamywacz chciał wymordować lokatorów łomem! Mieszkańcy domu przy ulicy Krzywej, cudem uniknęli śmierci barykadując się w pokoju na piętrze! Zobacz film! Do tej pory gdy opowiada co zdarzyło się w nocy z czwartku na piątek, jego ręce trzęsą się, a po czole spływa pot. Jeden z mieszkańców zgłosił się do nas, aby opowiedzieć, jak wraz z innymi lokatorami, cudem uniknęli śmierci z rąk gotowego na wszystko włamywacza. Po godzinie 3.00, do domu przy ulicy Krzywej, włamał się mężczyzna. Dźwięki podważania drzwi balkonowych, obudziły jednego z lokatorów. Gdy włamywacz zorientował się że został nakryty, postanowił rozprawić się z lokatorami. Wtedy rozpoczęła się walka o życie... Właściciel domu wyznaczył nagrodę w wysokości 1000 euro za wskazanie sprawcy włamania ■ Legenda polskiego rapu- Liroy wspiera talent nowej gwiazdy ze Świnoujścia! Legenda polskiego rapu- Liroy wspiera talent nowej gwiazdy ze Świnoujścia! ■ Terminal LNG w Świnoujściu będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego! Już 18 czerwca odbędzie się wielka uroczystość! ■ Zniknie ostatnie 600 metrów wstydu! Pieniądze na remont odcinka drogi E65 wyłoży miasto! ■ Trener siatkarzy o brązowym medalu Mistrzostw Polski: Z trzeciego miejsca cieszyliśmy się jakbyśmy zostali mistrzami olimpijskimi! Jak smakuje sukces? Doskonale o tym wiedzą młodzi siatkarze Maratonu, którzy na początku maja na Mistrzostwach Polski Kadetów wywalczyli brązowe medale! To wielki sukces świnoujskiej siatkówki! Dzięki wytrwałości i wspaniałej grze do ostatniej piłki świnoujścianie stanęli na podium Mistrzostw Polski Kadetów w Człuchowie ■ Stanął w obronie koleżanek i prawie przepłacił to życiem! 26-latek został zaatakowany w Parku Chopina butelką po piwie! ■ Ćwiczenia Anakonda! Okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża postawiły zagrodę minową na Bałtyku. Grupa okrętów złożona z trałowców oraz okrętu transportowo-minowego zrealizowała kolejne epizody ćwiczenia Anakonda-16. Na wodach Zatoki Pomorskiej, dzisiaj w nocy (środa, 8 czerwiec) postawiono zagrodę minową ■ Jubileusz Złotych i Diamentowych Godów! Przeżyli ze sobą ponad pół wieku! W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się wyjątkowa uroczystość. We wtorek pięć par obchodziło jubileusz złotych i diamentowych godów. Prezydent wręczył wszystkim parom medale za długoletnie pożycie małżeńskie ■ Przy Piłsudskiego zapaliło się drzewo! Strażaków ubiegł jeden z mieszkańców! Przed godziną 14.00, dym wydobywający się z drzewa stojącego przy ulicy Józefa Piłsudskiego, zauważył jeden z mieszkańców. Mężczyzna zadzwonił na straż pożarną, a w oczekiwaniu na przyjazd jednostki, przystąpił do gaszenia. ■ Pechowe skrzyżowanie znów zbiera żniwo! Tym razem peugeot uderzył w chryslera! Skrzyżowanie ulicy 11 Listopada z ulicą Kołłątaja, nie należy do najbezpieczniejszych. Przekonał się o tym we wtorkowy poranek kierowca peugeota, który jadąc ulicą 11 Listopada, chciał skręcić w ulicę Kołłątaja. Kierowca volkswagena ze względu na czerwone światło oraz sznur samochodów na lewym pasie ulicy 11 Listopada, zatrzymał się, ustępując kierowcy peugeota. Gdy niebieski samochód rozpoczął manewr skrętu, uderzył w jadącego prawym pasem chryslera. ■ W tym roku będziemy mogli podziwiać latarnię morską wraz z żaglówką! Artyści kończą już swoje dzieło! Co roku najlepsi artyści zajmujący się tworzeniem rzeźb z piasku, przyjeżdżają na wyspę Uznam, aby wziąć udział w Festiwalu Rzeźb Piaskowych. Tradycją stało się już to, że tworzą także rzeźbę przy promenadzie w Świnoujściu, która ma za zadanie umilić spacery i zachęcić do odwiedzenia wystawy. Jak się okazuje, w tym roku rzeźbiarze stworzyli latarnię morską oraz przepływająca na jej tle żaglówkę z herbem Świnoujścia! ■ Żeglarski festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Żeglarski festyn rodzinny odbył się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportów Wodnych przy Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu na Przystani Żeglarskiej w Łunowie w dniu 4 czerwca 2016 r. Festyn był połączony z otwarciem sezonu żeglarskiego 2016. Na tę uroczystość przybyły władze miasta w osobach: w-ce przewodniczący Rady Miasta p. Ryszard Teterycz i przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta p. Waldemar Buczyński ■ Zderzenie dwóch aut dostawczych na skrzyżowaniu. Kierowca fiata w szpitalu! ■ W 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Wolno czytać! Wojskową bibliotekę odwiedziło blisko 100 osób! W sobotę, 4 czerwca, 1067 bibliotek z całego kraju wzięło udział w akcji "Noc bibliotek". Do akcji tej przyłączyła się również biblioteka działająca w Klubie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wojskową bibliotekę odwiedziło blisko 100 osób. ■ Mężczyzna poszukiwany przez 8 prokuratur w całym kraju wpadł w ręce świnoujskich policjantów. Stróże prawa znaleźli go podczas interwencji na balkonie, gdzie drzemał, mając w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu. 38-latek ukrywał się przed organami ścigania przez ponad rok. ■