Sonda
Czy na Warszowie powinien powstać komisariat?
- tak, to jedyne sensowne rozwiązanie, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie
- tak, ale jeśli to niemożliwe, to konieczne są częstsze patrole policji
- nie, jest bezpiecznie
- trudno powiedzieć
POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [10.10.2009, 08:00:08] • Świnoujście

Spotkanie w sprawie gazoportu

Spotkanie w sprawie gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

Niedługo po tym jak rozpoczęto wycinkę drzew na terenie lądowej części przyszłego terminalu LNG, do Świnoujścia przyjechali przedstawiciele inwestora – Polskiego LNG. W piątek, 9 października podczas spotkania w filii MDK mieszkańcy mieli okazję zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości związane z tą potężną budową. Obecny na spotkaniu prezydent Janusz Żmurkiewicz wykorzystał okazję by przedstawić dokonania i plany inwestycyjne miasta i porozmawiać na inny „gorący temat-bezpieczeństwa mieszkańców. Tym razem już nie w kontekście budowy gazoportu ale działań Policji na prawobrzeżu.

W tym samym budynku, w którym pracował punkt konsultacyjny dla mieszkańców, w piątek pojawili się przedstawiciele Zarządu Polskiego LNG, spółki powołanej w celu budowy i eksploatacji terminalu oraz Gaz System S.A. operatora gazociągów przesyłowych, obecnie głównego inwestora. W spotkaniu wzięli także udział prezydent Janusz Żmurkiewicz, zastępca prezydenta Andrzej Szczodry, Alicja Marszałek – przewodnicząca Rady Osiedla Warszów i Tadeusz Zwierzyński – wiceprezes Polskiego LNG. Mieszkańcy dowiedzieli się, że najprawdopodobniej od sierpnia 2010 ruszy budowa terminalu. Ludzie pytali przede wszystkim o obiecane rekompensaty i pracę. Prezes Zwierzyński zaznaczył, że najwięcej pracowników będzie potrzebował w okresie budowy. Pojawi sie wówczas szansa na pracę nawet dla niewykwalifikowanych pracowników. Kiedy terminal rozpocznie przeładunek (pierwsze optymistyczne plany zakładały, że pierwsze gazowce pojawią się w Świnoujściu. 2011 roku. Dziś nikt nie potwierdza ani też przeczy jej dacie. Wiadomo jest jednak, że nawet duże doświadczenie budowlanych nie przyśpieszy tej pionierskiej budowy. Po prostu – nikt wcześniej w Polsce nie budował podobnego kolosa. Polskie firmy są konkurencyjne w stosunku do zagranicznych jednak nikt w kraju nie ma praktyki w prowadzeniu budowy takiego obiektu. Dominującym tematem dyskusji stały się pieniądze.

Spotkanie w sprawie gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

Mieszkańcy chcieli wiedzieć, że z powodu niemal „pod nosem”powstającej olbrzymiej bazy przeładunkowej otrzymają jakąś rekompensatę. Swego czasu dyrekcja plng obiecywała mieszkańcom basen. Dziś wiadomo już , że basenu nie będzie. Powstanie natomiast ostoja przyrody i wiele innych mniejszych obiektów. Tadeusz Zwierzyński chciał dziś usłyszeć od ludzi jakie są ich konkretne potrzeby i marzenia. Mieszkańcy nie podsiewali się takiego pytania i mieli kłopot z odpowiedzią. Dyrekcja PLNG zaproponowała więc by już wkrótce umieścić na Warszowie „skrzynkę życzeń”. Mieszkańcy Warszowa mieliby tam wrzucać swoje propozycje.
Gdy przyszło do zadawania pytań, okazało się, że jedna z największych trosk ludzi jest los zabytków znajdujących się na styku z budową. Goście podkreślali, że ani fort ani latarnia morska nie ucierpią z powodu robót. Argumenty nie przekonywały dzierżawcy fortu Gerharda. Piotr Piwowarczyk pokazywał wydruki z wizualizacją terenu przyszłego terminalu. Na jednym z nich dopatrzył się, że latarnia i fort znajduje się w „polu rażenia” - na terenie inwestycji.Goście odpowiadali, że wysnuwanie takich wniosków na podstawie niewiążących nikogo wizualizacji jest pozbawione sensu. „Wizualizacji nie można traktować jak projektu”,tłumaczył T. Zwierzyński. Dokładny plan jeszcze nie istnieje ale dyrekcja zapewnia, ze zarówno forty jak i latarnia morska pozostaną dostępne zarówno w czasie budowy jak i po uruchomieniu przeładunków LNG.
W trakcie spotkania padało dużo pytań na temat bezpieczeństwa w najbliższych okolicach gdy baza będzie już funkcjonować. Obecny na spotkaniu Bartosz Turlejski z „Kuriera Szczecińskiego” starał się udowodnić, że w przypadku hipotetycznej katastrofy funkcjonującego już terminalu pole rażenia sięga 6 kilometrów. W odpowiedzi usłyszał, że gaz LNG jest paliwem, które nie wybucha. Dowodzą tego badania laboratoryjne ale też wieloletnia eksploatacja setek terminali LNG na całym świecie, w tym także Europie (np. Hiszpanii). Przy okazji padło pytanie o zabezpieczenie terminalu.Tadeusz Zwierzyński zapewnił, że samego obiektu będą strzec specjalistyczne służby w tym zakładowa straż pożarna. Przy okazji jednak mieszkańcy chcieli wiedzieć czy na terenie Warszowa będą działać służby ratunkowe na miarę czasu i potrzeb dzielnicy. Sprawy związane z bezpieczeństwem warszowian omówili przedstawiciele świnoujskich Komend Policji i Straży Pożarnej. Zarówno jednym jak i drugim marzyłaby się większa obsada posterunków na Warszowie. Prezydent Żmurkiewicz zapowiedział, że posterunek Policji może już wkrótce liczyć na solidne odnowienie swojej siedziby.
- „Zgodnie z naszymi zapowiedziami fort Gerharda oraz latarnia morska będą dostępne dla turystów. Dotyczy to zarówno okresu po uruchomieniu terminalu jak i czasu budowy”. -zapewnił Leszek Ciechanowicz – dyrektor przygotowania inwestycji PLNG. Otwarty dla turystów pozostanie falochron wschodni. Inwestor nie zamierza także odcinać w przyszłości dostępu do plaży na Warszowie. Przestrzeń pomiędzy obecnym a planowanym falochronem technologicznym będzie dostępna dla plażujących.

Polskie LNG wycofało się na razie z wybudowania na prawobrzeżu basenu pływackiego.

Prezes Zwierzyński wyraził natomiast nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat będzie w stanie zrealizować kilka innych inwestycji, zgodnie z wnioskami samych mieszkańców.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Poniedziałek [12.10.2009, 14:44:28] • [IP: 88.156.234.***]

Tak to jest jak miasto reprezentuja ludzie niewydukowani lub nie wiadomo skad. Liczy sie kasa i aby do przodu ile sie da i jak dlugo pozwola. A potem sie wroci do siebie, do rodzinnych wiosek i miasteczek.

Gość • Niedziela [11.10.2009, 19:06:46] • [IP: 195.117.222.*]

Przedstawiciel inwestora wygląda jakby ssał kciuk, żmur jakby siedział na sedesie.

Gość • Niedziela [11.10.2009, 12:21:45] • [IP: 88.156.234.***]

Mina" wladz" zdaje sie mowic :Dalismy sobie podrzucic kukulcze jajo...

Gość • Sobota [10.10.2009, 22:45:45] • [IP: 217.97.199.*]

Basenu na Warszowie nie zbudują bo Żmurkiewicz powiedział, że później nie będzie go utrzymywał.

Gadochan • Sobota [10.10.2009, 21:48:41] • [IP: 92.42.114.***]

Nie dziwię się prostym ludziom, którzy powtarzają zastrzeżenia powielane troskliwie przez płatnych zdrajców, pachołków Rosji i Niemiec. Dziwię się natomiast, że ludzie, którym nikt nie broni myśleć samodzielnie zamiast tego wolą powtarzać bełkot łobuzerii chroniącej interesy w/w państw kosztem interesu gospodarczego Polski. Dzisiaj przedsięwzięcia tego typu bez większego wysiłku realizuje się i oddaje do użytku w stanie sterylnie bezpiecznym.

Gość • Sobota [10.10.2009, 21:41:00] • [IP: 195.117.222.*]

Ludzie co wy * i tak na Warszowie wam basenu nie zbudują jedynie co będziecie mieli to może smród z tego gazoportu, prawdopodobnie pracy żadnej bo jest dla wybrańców już rozdzielona a wy pocałujcie się w dupę i proszę admin nie usuwaj tego

Marynarz • Sobota [10.10.2009, 21:34:59] • [IP: 83.21.165.**]

Pan Żmurkiewicz zawodowy zagadywacz potrafi zamotać ciemniaczkom w głowach.Warszów byłe robotnicze osiedle ODRY i STOCZNI. Kto zarobi, podczas budowy wlaściciele lokali do wynajęcia, wesołe panienki, jadłodajnie.Statki i tak będą dobijać od wielkiego dzwonu bo nieopłacalne, gaz x3 droższy.Poroniona inwestycja, na głupotę nie ma lekarstwa.

IC • Sobota [10.10.2009, 20:27:29] • [IP: 83.17.236.***]

A ja i tak się będę upierać przy basenie pływackim i jak już znajdę tę skrzynkę życzeń władz miasta to z największa systematycznością na jaką mnie stać właśnie ten postulat będę do niej wrzucać. Ostoję przyrody mam od domu aż do Międzyzdrojów i do Karsibora z drugiej strony. Na Warszowie niewiele więcej da się już " zalesić". .. No chyba, że to gdzie wykarczowali, ale jakiż by miało sens karczowanie?

Gość • Sobota [10.10.2009, 20:19:15] • [IP: 195.117.222.*]

Na temat bezpieczeństwa na Warszowie też same kłamstwa. Pododno (tak twierdzi żmurek) w tym roku było tu 300 interwencji policji. Jaki cudem, skoro na samą Modrzejewską 20 przyjeżdżają przynajmniej kilka razy dziennie, a minęło 9 miesięcy - czyli ok. 270 dni tego roku. KŁAMCA!

Lob Gika • Sobota [10.10.2009, 16:18:47] • [IP: 83.21.165.**]

Gdzie rachunek ekonomiczny gaz x3 droższy im więcej sprowadzimy gazu tym większe straty...Będziemy Rosyjski gaz kupować od Niemców...czemu nie przyłączamy się do rurociągu Bałtyckiego...za te miliardy można wybudować tunel gdzie zyski z turystyki!!

Gość • Sobota [10.10.2009, 14:50:08] • [IP: 83.21.131.***]

KŁAMCY PRZYJECHALI I SWOJE POWIEDZIELI, MIESZKAŃCY OKREŚLILI CO CHCĄ BASEN I TO JEST MINIMUM MINIMUM!!WIEC PANIE PREZESIE PLNG PROSZĘ O NIE ZADAWAĆ TAKICH PYTAŃ CO CHCECIE W ZAMIAN!!CHYBA, ŻE GRA PAN NA CZAS...BO W TO ZDECYDOWANIE UWIERZĘ...

Gość • Sobota [10.10.2009, 14:19:24] • [IP: 83.31.192.***]

LEPPER W ŚWINOUJŚCIU ? CO TEN OSZOŁOM TU ROBI ??

gazowiec • Sobota [10.10.2009, 13:20:05] • [IP: 83.21.150.**]

Gaz sprowadzany z Emiratów przez 1/4 globu w temp. -163 bedzie 3 razy drozszy fizyki i ekonomii nikt nie przeskoczy im wiecej sprowadzimy gazu tym wieksze straty ekonomiczne niech ktos wytlumaczy jak wyglada rachunek ekonomiczny

Gość • Sobota [10.10.2009, 13:04:10] • [IP: 93.94.191.***]

ŻADAM PODANIA NAZWISKA AUTRA TGO ELEBORATU WYBORCZEGO --TU SĄ SAME KŁAMASTWA!! SKĄD TO PISAŁEŚ- Z WARSZAWY??

gudi • Sobota [10.10.2009, 13:03:34] • [IP: 86.128.224.**]

ale będzie lpg praca dla całego warsz-owa, hihi

Gość • Sobota [10.10.2009, 12:38:55] • [IP: 92.42.115.***]

Popatrzmy na plusy tej sytuacji. LNG potężna spółka dzięki której być może Flota zdoła awansować do ekstraklasy. Miejsc pracy może i nie będzie bardzo dużo, ale zawsze coś będzie. Miasto się rozwija, przypomnijmy sobie przykładowo rok 2000. Co w tedy było? Nic. Kilka lat temu gdy w telewizji ktoś powiedział o Świnoujściu był szał, że mówili o naszym miasteczku. Teraz jest to już naturalne. Karuzela Kultury na przodzie. Oczywiście jest też minus. Świnoujście to miasto uzdrowiskowe, ale spokojnie ten terminal budowany jest daleko od plaży, promenady gdzie jest najwięcej pensjonatów, hoteli, domów letniskowych czy senatorium. Damy radę :)

Gość • Sobota [10.10.2009, 12:09:39] • [IP: 95.129.226.**]

kiedys Janusz Zmurkiewicz zapisze sie w kiegach-" ten co doprowadzil do upadku uzdrowiska Swinoujscie"

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:51:36] • [IP: 217.97.199.*]

gaz nie tylko bedzie droższy, ale i negocjacji bedzie zero bo szariat kaze zakrecić kurek i nie bedzie sie bawił w dyplomacje, a jak pisalismy, że nie bedzie miejsc pracy bo do tego są potrzebni fachowcy wysokiej klasy to ludzie kolejny raz dali sobie wmówic ze będzie 1500 miesc pracy, zakładam ze bedzie w najlepszym razie 150 dla popychadeł za małe pieniądze pozaty zastanówcie sie czy Rosja da sobie pływać po swojej rurze, a unia wcale nie jest zainteresowana tą inwestycją, to koniec miasta i uzdrowiska a co z naszymi dziecimi??

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:41:24] • [IP: 217.97.199.*]

ble, ble, ble a ten gostek na pierwszym planie to w którym miesiącu ciąży, a 85% sołeczenstwa cierpi nędze i dzieci chodzą do szkoły głodne, a tu proszę ful wypas, a publikatorach sorry za brzydkie słowo pieprzą podziel się posiłkiem, a kto do tego dopuscił, że dzieci żebrzą o posiłek??

Gość • Sobota [10.10.2009, 11:40:07] • [IP: 89.101.178.*]

gdyby nie ten gazoport, warszow by się rozwijał, na warszowie coraz wiecej buduja domów, droga do plazy jest niezagospodarowana- więc z czasem pewnie powstawaly by przy plazy jakies pensjonaty lub pola biwakowe, punkty sprzedaży! Wiecej turystów i tak by się kręciło..

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:39:54] • [IP: 80.245.188.***]

a mnie się marzy port jachtowy. gdzie można by tanio cumować i zimować, gdzie są kluby żeglarskie dla dzieci i młodzieży np. w okolicach stoczni.

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:28:16] • [IP: 83.21.216.***]

ostatnio drzewa wycięte pod budowe gazoportu zostały załadowane do wagonów" węgielnych" i wywiezione w kierunku szczecina, pewnie jakiś kolejny przekręt ;p

Gość • Sobota [10.10.2009, 10:21:45] • [IP: 92.42.113.***]

a ja mam * na tp bo i tak gówno z tego bedzie

Gość • Sobota [10.10.2009, 09:58:20] • [IP: 88.156.233.***]

Ten w środku to Lepper ? Co on tu robi ?

Gość • Sobota [10.10.2009, 09:45:54] • [IP: 217.97.199.*]

A ja uważam, że My mieszkańcy wysp Wolin i Uznam, powinniśmy z wszystkich wyciętch drzew (żeby Mu nie byłociasno) zbudować dużą tratwę niech odpłynie w siną dal. Na zawsze!!

Oglądasz 1-25 z 34
■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■ Animator sportu „ORLIK-2012” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na turnieje w grach zespołowych i testach sprawnościowych. W dniu 3 maja 2016r. od godz.100-1400. Nagrody słodycze ■
■ W Przytorze pojawiły się już pierwsze chmary komarów. Niepokojące wieści dochodzą do nas także z Lubina pod Międzyzdrojami. Dostajemy już pierwsze zdjęcia, które wróżą, że będzie problem. Zrobiło się ciepło i już się pojawiły. I to tak dużo, że jest po prostu czarno. Całe szczęście, że nie kąsają – napisał nasz Czytelnik z Lubina. - Ale nie jest to przyjemne. Podczas przemieszczania się wchodzą do nosa, ust. Jest problem z oddychaniem. Trzeba się odganiać czym się da, nawet gołymi rękoma. Osiadają na samochodach, budynkach ■ Komunikacja wyjaśnia Czytelniczce: Podmuch od autobusu stwarza złudzenie dużej prędkości ■ Czytelnik: Ukradli mi nowy rower z Matejki! Zgłosił się do nas jeden z Czytelników, który został także ofiara coraz bardziej bezwzględnych, złodziei rowerów! - Witam, jestem mieszkańcem Naszego pięknego Świnoujścia :) Wczoraj, około godziny 14.00-22.00 skradziono rower marki Romet z ulicy Matejki, a dokładnie z pod sklepu Stokrotka obok STSG :). Był zapięty przy stojaku. Wiem że samymi rękoma nie da rady odczepić zapięcia... - pisze w mailu Czytelnik. ■ Rozgrywki w Szczecinie i Świnoujściu, nawet kilkanaście komentowanych dla widzów wyścigów dziennie, udział czołowych zawodników i sportowe emocje. Z pewnością wiosna i lato upłynie pod znakiem Polish Match Tour oraz Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najbliższe sportowe rozgrywki już 30 kwietnia 2016 r. w Szczecinie. Pomorze Zachodnie jest partnerem regat. ■ Starszy mężczyzna zasłabł jadąc rowerem i uderzył o chodnik. Pomocy udzielili mu dopiero przejeżdżający strażacy. Dlaczego często wolimy odwrócić głowę, niż zareagować i być może uratować komuś życie? Takie pytanie można zadać sobie, patrząc na sytuację która miała miejsce w piątek, po godzinie 14.00 przy ulicy Grunwaldzkiej. Starszy mężczyzna wracając prawdopodobnie z działki rowerem, nagle zasłabł i przewrócił się. Nieprzytomny rowerzysta mógł leżeć na chodniku nawet kilkanaście minut! Zareagowali dopiero wracający do bazy strażacy, którzy być może, uratowali mu życie. ■ Majówkę w Scenie czas zacząć! Już dzisiaj dobrym humorem zarazi nas zespół „Chorzy”■ Woda wyrzuciła ciało psa na plażę... Czyżby ktoś się go pozbył w bestialski sposób? Makabrycznego odkrycia dokonał jeden z naszych Czytelników, który wybrał się w piątkowy poranek na spacer po plaży. Idąc brzegiem plaży, zauważył że fale wyrzuciły coś dziwnego na piasek. Jak się okazało, było to ciało psa. Czyżby sezon na pozbywanie się niechcianych zwierząt, zebrał pierwsze żniwa? ■ Nocny pożar przy Lutyckiej! Ogień pojawił się w budynku starej elektrowni! ■ W najbliższą niedzielę tj. 1 maja o godz. 16.00. na boisku ze sztuczną nawierzchnią odbędzie się mecz : MKS FLOTA Świnoujście - UKS Prawobrzeże. Serdecznie zapraszamy ■ Dyrektorzy, pedagodzy i nauczyciele ze szkół w Świnoujściu, przeszli szkolenie na wypadek ataku terrorystycznego! w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu odbyło się szkolenie antyterrorystyczne dla dyrektorów, pedagogów i nauczycieli placówek oświatowych prowadzone przez policyjnych specjalistów. Tematem były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki. W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu miasta. ■ 57- latek o mało nie zginął przez własną nieuwagę! Zasnął z zapalonym papierosem? ■ Wojewoda zachodniopomorski wydał zgodę na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu. To umożliwia komercyjne wykorzystanie inwestycji i ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji Na majówkę dodatkowe promy. Sprawdź jak będą kursowały!. Już od piątku 29 kwietnia do wtorku 3 maja 2016 r. włącznie, w razie wystąpienia dużych kolejek, obie przeprawy promowe w Świnoujściu będą obsługiwały dodatkowe jednostki ■ Został tylko miesiąc do otwarcia STOP SHOPU. Na wielkim otwarciu wystąpi idol nastolatek- Dawid Kwiatkowski! ■ Intymne zwierzenia Penelopy obnażyły obłudę i materializm – Czyli spektakl uczniów liceum, na rzecz budowy hospicjum w Świnoujściu! Uczniowie Liceum ogólnokształcącego po raz kolejny wykazali się wrażliwością i w szczytnym celu wyszli na scenę. Tym razem spektakl zatytułowany "Penelopiada, czyli intymne zwierzenia Penelopy", miał na celu wspomóc budowę Hospicjum św. Faustyny w Świnoujściu. Spektakl swoją formą bardzo mocno prowokował do pewnego rodzaju zatrzymania się w pędzie życia i refleksji nad tym, kto tak naprawdę ważny jest w naszym życiu. ■ Sprawdź, gdzie od maja złożysz wniosek na 500 + Od maja br. wnioski o świadczenie będzie można składać w siedzibie MOPR przy ul. Dąbrowskiego 4 (budynek przychodni): - parter pokój nr 5, w godzinach od 7:30 do 15:30 (na 2-gie i kolejne dzieci – bez kryterium dochodowego), - I piętro pokój nr 122, w godzinach od 7:30 do 15:30 (na 1-sze i kolejne dzieci). Piątek - 29 kwietnia 2016 r. - to ostatni dzień, kiedy wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć na Warszowie (MDK FILIA NR 2, ul. Sosnowa 18 w godzinach 10:00 – 18:00). Tylko do końca tygodnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu będą przyjmowali wnioski w ramach programu „Rodzina 500 +” w siedzibie MOPR w wydłużonym czasie pracy – od 7:30 – 18:00. ■ Ogólnopolski Marsz Wolności – 7 maja 2016 r. Polska jest żywą i demokratyczną częścią Europy. Z inicjatywy obywatelskiej, wzbudzonej sprzeciwem do antydemokratycznych i antyeuropejskich poczynań władz naszego kraju, w sobotę 7 maja 2016 roku w Warszawie organizowany jest Ogólnopolski Marsz Wolności. ■