POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.slonecznie.pl • Piątek [20.11.2009, 14:12:20] • Świat

Namaste – witamy w świecie barw Indii

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl

Indie to kraj o niesłychanej różnorodności ludzi, bogactwa kulturowego, językowego, religijnego oraz krajobrazowego. Wszystko to sprawia, że jest to kraina niezwykle barwna, wyjątkowa i fascynująca. Indie są domem dla wyznawców hinduizmu, islamu, chrześcijaństwa, sikhizmu, dżinizmu, buddyzmu i judaizmu. Olbrzymim bogactwem krajobrazu są zarówno rajskie, tropikalne wybrzeża, jak i najwyższy na świecie łańcuch górski.

W Indiach znajdziemy wszystko, wielkie miasta szczycące się nową technologią oraz małe, urocze wsie, w których w raz z najstarszymi mieszkańcami żyją tradycja i kultura dawnych Indii. Różnorodne grupy etniczne wniosły do tego kraju odmienną architekturę i sztukę, języki, zwyczaje, literaturę, muzykę i taniec. Ten kalejdoskop różności powoduje, że Indie są miejscem magicznym.

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl

Obszar Indii jest bardzo rozległy i należy spodziewać się bardzo zróżnicowanego klimatu. Na wybrzeżu jest słonecznie i gorąco zarówno w dzień jak i w nocy, w głębi lądu i w okolicach New Delhi chłodniejsze bywają noce i poranki, a w Himalajach leży wieczny śnieg. Od maja do września trwa okres pory deszczowej. Najlepszą porą na wyjazd do Indii są miesiące od października do marca. Jest to bardzo dobra pora zarówno na zwiedzanie Indii jak i na wypoczynek na rozległych, szerokich i piaszczystych plażach Goa.

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl

Indie mienią się niezliczoną ilością barw, zapachów i smaków. Mieszkańcy tego kraju są ciepli, gościnni i otwarci. Miasta tętnią życiem, na ulicach spotkamy oszałamiającą ilość kolorów i odcieni sari – tradycyjnego stroju hindusek pochłoniętych codziennymi zakupami. Handel kwitnie w każdym zaułku miasta. Co krok napotykamy wielobarwne stragany z egzotycznymi owocami mango, kiściami bananów i wypieszczonymi w słońcu arbuzami. Dookoła unosi się nadzwyczajna woń kadzideł i kwiatów, używanych do obrządków religijnych. Girlandy kwiatów są składane w ofierze podczas modlitwy do Ganeszy – boga o obliczu słonia, o mądrość, dobrobyt i obfitość. Wszędzie roztacza się aromat niezliczonych przypraw i zapach herbaty.

W kuchni hinduskiej nigdy nie brakuje przypraw. Hindusi używają ich nie tylko w celu uszlachetnienia smaku potraw, ale także do pobudzenia apetytu i procesów trawiennych. Odpowiednio skomponowane przyprawy nie zmieniają oryginalnego smaku potrawy lecz go wydobywają. Specyficzną przyprawą jest garam masala – czarodziejska mieszanka wielu zmielonych i podgrzanych przypraw. Kuchnia tego kraju bazuje na ryżu, soczewicy, warzywach, drobiu, wieprzowinie, jagnięcinie i rybach. Przysmakiem jest baranina w sosie migdałowym, ciastka i desery na bazie mleka oraz przekąski smażone w oleju kokosowym.

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl

Architektura Indii jest bardzo zróżnicowana. Budynki mieszkalne Hindusów w małych miasteczkach
i wsiach są przede wszystkim funkcjonalne, aby mogły pomieścić liczne rodziny i cechują się prostotą architektoniczną. Kraj ten słynie jednak z budowli wzniesionych na zlecenie wielkich władców Indii, wykonanych z przepychem i okazałością, takich jak Tadź Mahal - mauzoleum wzniesione na pamiątkę miłości cesarza do zmarłej żony, Jama Masjid – największy meczet Indii, Fort Amber- do którego wjeżdża się na słoniach, Hampi – dawny Gród Zwycięstwa, czy Fatehpur Sikri – miasto duchów. Imponująca jest ilość obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zabytki Indii są fenomenalne, budzą zachwyt oraz podziw wśród odwiedzających Indie i pewne jest, że nikt nie pozostanie na nie obojętny.

Istotną rolę w życiu mieszkańców Indii odgrywa muzyka i taniec. Hindusi przypisują mu wartości duchowe. Według mitologii jego pochodzenie jest święte, taniec jest darem od starożytnych bogów. Dla Hindusów jest to rodzaj wyrażania emocji i uczuć, opowiedzenia jakiejś historii, taniec przenosi w magiczny świat i jest ucieczką od codzienności. Jest on jednym z najbardziej żywiołowych, dynamicznych i ekspresyjnych tańców na świecie.

…………………………………………………………………………………………………

Wylot 17.01.2010 9 dni z Warszawy, 2 posiłki 4388 zł od osoby DELHI - JAIPUR - FATEHPUR SIKRI - AGRA (TAJ MAHAL) – DELHI

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl


Dzień 1. Warszawa - Delhi. Wylot z Warszawy. Przylot do Delhi i rozpoczęcie programu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg. Istniejące od tysiącleci miasto należy do największych na świecie aglomeracji i jest ważnym centrum przemysłu i kultury, w którym ostre kontrasty tworzą sąsiadujące ze sobą bogactwo i bieda, nowoczesność i zacofanie.

Dzień 2. Delhi. Po śniadaniu całodniowa wycieczka po starej i po nowej części miasta. W programie największy meczet w Indiach - wspaniały Jamma Masjid, wzniesiony przez władcę z dynastii Wielkich Mogołów, budowniczego Taj Mahal. Następnie świątynia dżinijska i Brama Indii, stanowiąca okazały łuk triumfalny wzniesiony ku czci Hindusów poległych na wszystkich frontach I Wojny Światowej
i podczas Wojen Afgańskich. Położona w centrum miasta budowla wieczorem jest pięknie oświetlona i stanowi jedną z wizytówek miasta. Trawniki wokół Bramy to popularne miejsce odpoczynku turystów i mieszkańców miasta. Później zwiedzanie parku Raj Ghat, gdzie Mahatma Gandhi został poddany kremacji. Następnie Mury Czerwonego Fortu, który w dawnych czasach był pałacem szacha, później mieściły się tu koszary wojsk brytyjskich a obecnie muzeum. W dalszej kolejności dzielnica ambasad, Pałac Prezydencki oraz budynki Parlamentu Indyjskiego. W Nowym Delhi zwiedzanie słynnego minaretu Qutub, będącego najwyższym na świecie minaretem wykonanym z cegły. Powrót do hotelu i nocleg w Delhi.

Dzień 3. Delhi - Jaipur. Śniadanie i przejazd do Jaipur, stolicy Radżastanu - najbardziej egzotycznego stanu Indii (ok. 6 godzin od Delhi). Wspaniałe, ponad trzymilionowe miasto w odróżnieniu od wielu innych indyjskich miast, charakteryzuje się regularną, podzieloną na kwartały zabudową. Położone na skraju pustyni Jaipur przed wiekami stanowiło jedną ze stolic państwa Mogołów. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Po południu czas wolny na zakupy i odpoczynek.

Dzień 4. Jaipur. Po śniadaniu wycieczka do fortu Amber z przejażdżką na słoniach. Po drodze postój przy wzniesionym przez maharadżę Sawai Pratap Singha Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal) jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jaipuru. Wzniesiona przy jednej z głównych ulic miasta, pełna przepychu budowla posiada fasadę z prawie tysiącem okienek, przez które damy dworu mogły obserwować życie codzienne gwarnej ulicy. Później zwiedzanie Jaipur - „Różowego Miasta Indii"
z dawnym Pałacem Miejskim, stanowiącym rozległy kompleks ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych utrzymanych w stylu połączenia architektury radźpuckiej i mogolskiej. Obecnie w pałacu mieści się muzeum i obserwatorium. Jednymi z najoryginalniejszych eksponatów są kilkusetlitrowe srebrne kadzie, w których przechowywano wodę z Gangesu do picia w czasie wizyt w Anglii, gdyż maharadża jako pobożny hinduista nie pił angielskiej wody. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 5. Jaipur. Po śniadaniu czas wolny na zakupy na największym i najsłynniejszym bazarze miejskim Indii w Jaipur. Fakultatywnie możliwe wycieczki (dodatkowo płatne pilotowi na miejscu ok. 18-21 USD): do Świątyni Małp w Galcie (ok. 20 km, ok. 18 USD/os.) - miejsca pielgrzymek wyznawców boga Kriszny, gdzie koczują tu setki małp dokarmianych przez turystów i pielgrzymów; do Jaigarh Fort (ok. 15 km. ok. 21 USD/os.) - wysoko położonej fortecy będącej kontynuacją umocnień położonego niżej Amber Fort; do Sanganer (ok. 16 km, o. 18 USD/os.) - pobliskiej stolicy Radżastanu, centrum wyszukanego rękodzieła, znanego również z wyjątkowej swiątyni Jain z X w.

Dzień 6. Jaipur - Agra. Poranny wyjazd do Agry z przystankiem w Fatehpur Sikri, opuszczonym mieście zbudowanym przez Cesarza Akbara dla upamiętnienia narodzin swego syna. Sale widowiskowe, pałace oraz meczety są nadal w doskonałym stanie. Przyjazd do hotelu w Agrze. Zakwaterowanie i nocleg. Miasto założone przez sułtana delhijskiego na skrzyżowaniu szlaków handlowych do dziś odgrywa ważną role w życiu Indii. Ze względu na bogactwo zabytków stanowi jedno z największych centrów turystycznych kraju.

Dzień 7. Agra. Śniadanie. Zwiedzanie Taj Mahal, jednego z Siedmiu Cudów Świata. Bajeczny pałac, który jest świadectwem miłości cesarza Shahjahana do cesarzowej Mumtaz Mahal, został zbudowany w latach 1631-1653. Kolejna atrakcja to Fort Agra, budowla z czasów cesarza Akbara, ukończona w 1565 roku. Wewnątrz fortu znajduje jeden z największych marmurowych meczetów oraz Moti Masjid - wspaniała cytadela z marmurowymi pałacami, ozdobnymi wnękami oraz tarasowymi pawilonami. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 8. Agra - Delhi. Po śniadaniu powrót do Delhi (około 5 godzin), kolacja i późny transfer
na lotnisko. Dla osób kontynuujących wypoczynek, przelot na Goa. Zakończenie programu.

Dzień 9. Delhi - Warszawa. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Namaste – witamy w świecie barw Indii

fot. www.slonecznie.pl

Biuro Podróży Słonecznie.pl
CH "Uznam", Grunwaldzka 21
72-600 Świnoujście, Poland
tel. (91) 321 70 43 / (91) 321 70 44
fax (91) 321 70 45

www.slonecznie.pl, biuro@slonecznie.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [04.01.2010, 22:46:27] • [IP: 83.11.79.***]

Chętnie pojechałabym drugi raz!

Gość • Czwartek [17.12.2009, 13:24:04] • [IP: 80.54.123.***]

Tadż Mahal świątynia miłości, chłopaki budujcie ukochanym takie piękne miejsca

Viola • Wtorek [01.12.2009, 10:36:57] • [IP: 80.245.185.***]

Mogę sobie dalej tylko marzyć i marzyć...

Oglądasz 1-3 z 3
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■