░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [04.05.2010, 08:17:49] • Świnoujście

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

fot. Piotr Płuciennik

Po raz pierwszy od czasu demontażu pozostałości starego pomnika na pl. Słowiańskim, w nowej scenerii odbyła się miejska uroczystość z okazji Święta Narodowego – 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miejskie świętowanie rozpoczęło się w niedzielę od uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Chrystusa Króla.

Ks. dziekan Zbigniew Rzeszótko przypomniał w świątecznej homilii, że to narodowe święto łączy się z ustanowionym przez kościół dniem poświęconym Najświętszej Marii Pannie-Królowej Polski. Kapłan zwrócił uwagę na historyczne momenty, w których wiara i historia kościoła splotły się nierozerwalnie z narodowymi dziejami.

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

fot. Piotr Płuciennik

Gdy uczestnicy mszy wychodzili z kościoła i formowali pochód w kierunku Placu Słowiańskiego zrobiło się chłodno, zbierało się na deszcz.

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

fot. Piotr Płuciennik

Orkiestra Marynarki Wojennej zdecydowanie poprowadziła jednak wszystkich pod pomnik. Mieszkańców przywitał tutaj prezydent miasta.

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

fot. Piotr Płuciennik

Janusz Żmurkiewicz podkreślił, że chociaż obecny pomnik zupełnie nie przypomina starego to nadal niezmienna pozostaje jego przesłanie. Dedykowany jest „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Prezydent przypomniał historię związaną z uchwaleniem historycznej majowej konstytucji.

Pierwsze święto pod nowym pomnikiem

fot. Piotr Płuciennik

Przed pomnikiem uformowała się długa kolejka chętnych do złożenia kwiatów. Oprócz władz znaleźli się w niej przedstawiciele świnoujskich szkół, urzędów, kombatanci, mieszkańcy i goście Świnoujścia. Po narodowym święcie pozostała góra kwiatów, płonące znicze ale także coś znacznie ważniejszego. Poczucie narodowej dumy i wspólnoty.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Gość • Piątek [07.05.2010, 19:30:30] • [IP: 80.245.180.***]

Czy ktoś stwierdził zgon żołnierzy, którzy tam stali? Chcę zobaczyc akt zgonu, jeśli go nie ma, to oznacza, że pochowano ich żywcem! To straszne!

Gość • Piątek [07.05.2010, 09:29:36] • [IP: 80.245.184.***]

Też byłam i zobaczyłam." Pomnik" z tyłu jest pognieciony(!) są wyraźne, grube rysy. No i ten" orzeł"...TRAGEDIA!!

Gość • Czwartek [06.05.2010, 21:26:55] • [IP: 92.42.114.*]

Byłem, Zobaczyłem, niedokiszona KAPUCHA!!

Gość • Czwartek [06.05.2010, 15:56:32] • [IP: 92.42.119.**]

CO TO ZA POMNIK, NIE STAC BYLO NA INNY?

Gość • Środa [05.05.2010, 22:57:17] • [IP: 95.129.228.***]

Jest brzydki i wygląda jak kanapka z cienkim plasterkiem salcesonu.

Gość • Środa [05.05.2010, 19:35:02] • [IP: 83.21.158.**]

Pytanie na Słowiańskim mało stojaków na rowery jak postawię tam rower czy nie sprofanuję i czy za to ukarzą.A do tablicy marmurowej (a la nagrobna) można będzie się przyzwyczaić pasuje wszędzie nie jest pomnikiem tylko tablicą a wiadomo co się robi na tablicy...szkoda że taką kasę.

Gość • Środa [05.05.2010, 19:23:29] • [IP: 195.117.222.***]

Pomnik według zasad architektury powinien być centralnym punktem placu a tak - jest nim klomb, pomijam całą resztę:(

Gość • Środa [05.05.2010, 10:00:53] • [IP: 93.94.185.**]

Wołacz brzmi tak jak mianownik. Jeśli dodajemy do nazwy przymiotnik (jaka?) polska, wówczas mamy w nazwie oficjalnej prawidłowo tak: Rzeczpospolita Polska, Rzeczpospolitej Polskiej (lub : Rzeczypospolitej Polskiej). Powracając do orła na pomniku. dobrze by było, gdyby wszystkie nasze subiektywne opinie na ten temat rozwiał specjalista od heraldyki bądź autor projektu pomnika ? I jeszcze o religijnych akcentach podczas naszych państwowych uroczystości. Jeśli ktoś protestuje to wynika to z jego żenującej niewiedzy historycznej, nieznajomości albo szargania naszych korzeni i elementarnego braku kultury, zwłaszcza, ze z wypowiedzi tych osób wynika, ż e przeszkadz im generalnie wszystko co jest pozytywne. takie i tak okazywane negacje, jak dowodzi historia, kończyły się zawsze sromotnie. Obrażanie wszystkich i wszystkiego poprzez rozmyte przeciętne ogólniki to zwykły, typowy prymitywizm.

Gość • Środa [05.05.2010, 09:32:29] • [IP: 93.94.185.**]

Nigdy i nigdzie nasz orzeł jako polskie godło nie był czarny. Nasze godło to biały orzeł na czerwonym tle i symbolika kolorów jest tu istotna. Kolor czarny wiąże się z obcą nam, niemiecką heraldyką. Czy nie można było na to zwrócić uwagi przed wykonaniem? Może projekty takich pomników powinno się przedstawiać odpowiednio wcześniej publicznie i wówczas uniknęlibyśmy takich dwuznaczności? Jeśli zaś chodzi o formę gramatyczną napisu - według słowników języka polskiego (np. prof.Miodek, prof. Szymczak - PWN) jest ona poprawna. Rzeczpospolita to rzeczownik złożony z dwóch wyrazów : rzecz i pospolita. W mianowniku zawsze obowiązuje forma: rzeczpospolita, w przypadkach zależnych występują 2 formy - z unieruchomionym czyli nieodmienianym pierwszym członem - jak na pomniku lub też z odmienionymi oboma członami. Wygląda to tak: M. Rzeczpospolita; D. Rzeczpospolitej lub Rzeczypospolitej; C. Rzeczpospolitej lub Rzeczypospolitej; N. Rzeczpospolitą lub Rzecząpospolitą; Msc. (o) Rzeczpospolitej lub (o) Rzeczypospolitej

;> • Środa [05.05.2010, 00:17:54] • [IP: 83.31.190.**]

[04.05.2010, 20:48] • [IP: 80.245.186.***] też sądziłem, że brakuje litery 'Y' i jednego wyrazu. Zajrzałem na stronę sejmową szukając konstytucji. sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm - pisząc RZECZYPOSPOLITEJ obowiązkowo trzeba dodać i słowo POLSKIEJ, jednak tytuł rozdziału I ma formę prezentowaną, jak na pomniku. Przydałby się polonista, by to wyjaśnić. Może forma ta inna niż zapisana w treści dokumentu to ukłon dla tych co walczyli za tą Rzecz, ale nie koniecznie tylko polską, a i ludową (jakkolwiek efekt ich walki może się trochę różnić od ich oczekiwań a nazywa jest trochę inna niż po wojnie, a na razie nie szukałem, jaka była przed wojną). Wydaje mi się, że jednak napis ma dopuszczalną formę zapisu.

Gość • Wtorek [04.05.2010, 22:35:20] • [IP: 89.229.86.***]

80.245.187.*** - zanim zabierzesz się za czytanie podręcznika do historii zajrzyj do słownika ortograficznego... dziecinada...

Gość • Wtorek [04.05.2010, 22:26:30] • [IP: 217.97.199.*]

Ja też jestem za tym, że pomnik powinien stać na cokole z miejscem na złożenie kwiatów. Tylko czekać jak podmyje go woda i znowu będą poprawiać. A może o to chodzi...? Nawet kwiaty składało się bardzo niewygodnie, bo za mało miejsca.

Rozsądny • Wtorek [04.05.2010, 22:14:47] • [IP: 92.42.117.**]

Co to są aszuby? Sklepy mięsne? :-)

Gość • Wtorek [04.05.2010, 22:05:43] • [IP: 217.97.199.*]

Zgadzaam się z Panią, która ppowiedizała, że pomnik powinien stać na cokole, frontem do ulicy, do przechodniów.

Gość • Wtorek [04.05.2010, 21:35:46] • [IP: 80.245.187.***]

pomnik jak pomnik, chodzi żeby nie zapominać, ale po co tam ksiądz, co kościół miał wspólnego z konstytucją 3 maja, bo w historii nie mogę niczego znaleść, może mi ktoś wytłumaczyć,

Gość • Wtorek [04.05.2010, 21:21:47] • [IP: 95.41.121.**]

SPRZEDAM BILET NA KONCERT AC/DC W WARSZAWIE-TEL.666069941

Gość • Wtorek [04.05.2010, 21:20:56] • [IP: 80.245.191.***]

jak dla mnie bomba tyko moze RZECZYPOSPOLITEJ a nie rzeczpospolitej??

Gość • Wtorek [04.05.2010, 20:48:10] • [IP: 80.245.186.***]

aszuby naeżały kiedyś do zachodniopomorskiego, na tę pamiątkę zachowali sobie swój sztandar koloru żółtego z czarnym orłem, może i ten nasz pochodzi z podziału granic Polski wewnętrznej.Może dzieki temu, ze ogólnie tło dla orła jest brzydkie, to w końcu odnowią całe zaplecze drukarni łącznie ze ścianą widoczną z mieszkań ul.Wybrzeże Wl. IV 23!Na pewno orzeł ładniej by wyglądał na tle nawet brudnej wody z kanału, czy fragmentu portu wojennego.Dlaczego zabrakło literki y w wyrazie Rzeczpospolita, wtedy była Rzeczypospolita.Pozdrawiam tych, którzy dobrze się maja po zburzeniu pomnika

Gość • Wtorek [04.05.2010, 20:47:43] • [IP: 93.94.188.***]

pan prezydent wie co robi postawil badziew a my bedziemy to ogladac moze w koncu ktos go rozliczy za wszystkie przekrety i dziwne pomysly

Gość • Wtorek [04.05.2010, 20:27:41] • [IP: 95.49.175.**]

pomnik jest dobry, w przeciwieństwie do tępych komentarzy ale przecież wiadomo że polskiego kotła w piekle nikt nie pilnuje

Rozsądny • Wtorek [04.05.2010, 19:54:51] • [IP: 92.42.117.**]

Druciak na kwiatki - ale wypas :-)

Gość • Wtorek [04.05.2010, 19:30:41] • [IP: 93.94.188.***]

a ja mam to wszystko i wszystkich. ...

pytek • Wtorek [04.05.2010, 19:27:21] • [IP: 88.156.235.***]

ten ptak jest czarny, bo to koscielny ptak jest.

marcin • Wtorek [04.05.2010, 19:12:04] • [IP: 83.220.120.***]

Kiedy wreszcie miejskie uroczystości powtarzam miejskie rozpoczną sie nie od kościoła. Tak jesteśmy klechistanem.

Gość • Wtorek [04.05.2010, 19:05:40] • [IP: 195.117.222.***]

A dlaczego orzeł nie jest biały a tło czerwone? Coś tu jest nie tak.To czarne ptaszysko nie pasuje na godło Państwowe

Oglądasz 1-25 z 59
■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■