POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [28.08.2010, 03:31:28] • Świnoujście

Fama o historii miasta

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Jeszcze chyba nigdy Fama nie sięgała tak daleko i tak wnikliwie w przeszłość Świnoujścia. O czym myśleli, jacy byli mieszkańcy Świnoujścia w czasie II wojny światowej. Symboliczne przedstawienie losów miasta splecionych z losami ludzi to temat spektaklu zaprezentowanego w piątek 27 sierpnia w ramach Międzynarodowego Campusu Artystycznego „Fama” na deskach sali teatralnej MDK.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza przedstawienia był Jarosław Gawlik. Spektakl ukazuje sielskie życie mieszkańców Swinemunde, które zdaje się nie wiedzieć o świecie ogarniętym przez okrutną wojnę. Dobrego nastroju nie burzą nawet buńczuczne okrzyki hitlerowskiego oficera. Wojna jest gdzieś bardzo daleko, a mieszkańcy zamiast odgłosu wystrzałów słuchają ówczesnych hitów ze słynną „Lilly Marleen”. Po ulicach krążą bohaterowie powieści Theodora Fontany ze słynnym Effi Briest na czele. Czar sielanki pryska jednak wraz z falą uchodźców wojennych, którzy wdzierają się do miasta. Wygnańcy przybywają od strony lądu. Przez Bałtyk płynie wypełniony ludźmi statek „Wilhelm Gustloff”.

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Mimo to o zagładzie nikt nie myśli. Ta jednak nadchodzi niespodziewanie wraz z rykiem silników bombowców. Łuny wybuchów rozświetlają noc. Potem nastaje symboliczna, przejmująca cisza. Nigdy potem nie było tu już tak gdy śpiewała Marlena Dietrich. Spektakl przejmujący swą wymową.

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Spektakl zrealizował młody zespół aktorski, któremu towarzyszył zespół muzyczny. Koncepcję i scenariusz opracował i całość wyreżyserował wspomniany uczestnik Famy z Krakowa Jarosław Gawlik, którego głos słychać było gdy narracja uzupełniała akcję spektaklu. Brawa – w pełni zasłużone!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Żmij • Środa [01.09.2010, 13:00:24] • [IP: 84.10.81.***]

Czołem, to ja skrobnąłem do tego muzykę. Spektakl nie miał na celu pokazanie, że Niemcy są biedni. Miał tylko przypomnieć, że po prostu byli. Co do oceny Famy to powiem tylko jedno. Jak się ma dwadzieścia lat to się człowiek bawi, nie zależnie od tego, czy jest utalentowany czy kulturalny. Ważne, żeby nie szkodził innym. Czy" krytyk" Famy, który wypowiadał się powyżej słyszał o przypadku bójki wywołanej przez kogoś z Famy?? Czy słyszał o kradzieży? Bo ja od sześciu lat przyjeżdżam i nigdy nie słyszałem.

Gość • Wtorek [31.08.2010, 01:32:16] • [IP: 78.8.83.***]

Bardzo dobre przedstawienie. Szkoda, że nic nie dostało. Ale jak sobie widziałem kolesiostwo w Centrali to wiem dlaczego.

Gość • Niedziela [29.08.2010, 13:24:54] • [IP: 109.243.2.***]

Muzyka: Jakub Żmij Zielina, oprawa dźwiękowa: Karol Wilkoszewski, realizacja techniczna: Przemysław Wojtoś, produkcja: FAMA. Aktorzy: Marek Brand i grupa uczestników festiwalu FAMA. Scenariusz: Jaro Gawlik. Reżyseria i światła: Marek Brand, Jaro Gawlik. Pomoc w przygotowaniu pokazu: Dariusz Ryżczak (scenografia). W konstruowaniu scenariusza czerpano inspirację m.in. z wielu publikacji dr Józefa Plucińskiego, powieści Patricka Modiano" Ulica ciemnych sklepików", opowieści mieszkańców Świnoujścia

Gość • Niedziela [29.08.2010, 10:56:11] • [IP: 94.254.240.***]

Muzyka: Jakub Żmij Zielina, oprawa dźwiękowa: Karol Wilkoszewski, realizacja techniczna: Przemysław Wojtoś, produkcja: FAMA. Aktorzy: Marek Brand i grupa uczestników festiwalu FAMA. Scenariusz: Jaro Gawlik. Reżyseria i światła: Marek Brand, Jaro Gawlik. Pomoc w przygotowaniu pokazu: Dariusz Ryżczak (scenografia). W konstruowaniu scenariusza czerpano inspirację m.in. z wielu publikacji dr Józefa Plucińskiego, powieści Patricka Modiano" Ulica ciemnych sklepików", opowieści mieszkańców Świnoujścia

Gość • Niedziela [29.08.2010, 09:24:24] • [IP: 80.245.186.***]

Ja sie bardzo dziwie jak mozna co roku reprezentowac FAME w Swinoujsciu, przeciez sa to uliczne burdy, jak Oni sie zachowuja to prosi o pomste do nieba a jak maja brudno w pokojach tu gdzie spia nie potrafia zadbac o lad i porzadek nie mowiac juz o wypitych butelkach po alkoholu i to sa studenci ?? a gdzie maja kulture, chodza jak niedomyci brudasy zajrzyjcie jaki sracz maja w wynajetych pokojach na WSI w oborach gospodarze maja czysciej wstyd, chamstwo, brudasy a jak sie zachowuja na ulicach stare * stoja na chodniku i sie liza jakby mieli odbyc zaraz na stojaka stosunek, po co ta FAMA pytamy sie wogole przyjezdza do Swinoujscia chyba po to aby upajac sie alkoholem i pokazywac ordynarny przyklad naszej mlodziezy, zero kultury, najgorsza elita co roku to jest FAMA i trzeba raz na zawsze z tym zakonczyc, sa inni artysci z prawdziwego zdarzenia gdzie mnzna by bylo milo zobaczyc w AMFITEATRZE a z ta FAMA to precz ze Swinoujscia., balaganiarze !!

Gość • Niedziela [29.08.2010, 08:20:15] • [IP: 109.243.90.***]

scenariusz: Jaro Gawlik, reżyseria: Marek Brand, Jaro Gawlik, muzyka: Jakub Zielina, oprawa dźwiękowa: Karol Wilkoszewski, aktorzy: Marek Brand i grupa uczestników FAMY, realizacja techniczna: Przemysław Wojtoś

Gość • Sobota [28.08.2010, 23:52:59] • [IP: 78.8.80.**]

Szkoda tylko, że nikt nie wspomina, że to co widzieliśmy wyreżyserował Pan Marek Brand. Który uratował ten scenariusz przed klapą. I miał na to tylko dwa dni. W ciągu dwóch dni zrobił z nami coś niemożliwego. Brałem w tym udział i jestem pod wrażeniem. W tak krótkim czasie złożyć do kupy sceny, światła, powiedzieć co mają robić muzycy. I jeszcze ustawić nas aktorsko. Szacun dla Marka.

KochamFirmeJp • Sobota [28.08.2010, 15:50:39] • [IP: 178.238.252.***]

Taaak, ogladajmy spektakle jacy to nazisci byli biedni i jak cierpieli...

Gość • Sobota [28.08.2010, 14:39:13] • [IP: 80.245.191.***]

i co mamy im wspołczuć, bo im się nie udało co

Gość • Sobota [28.08.2010, 10:59:29] • [IP: 83.21.77.***]

Nie żałuj, to był bełkot.

Gość • Sobota [28.08.2010, 09:55:10] • [IP: 80.245.190.***]

Super informacja!Brawo!Szkoda, że nie mogłam tego spektaklu zobaczyć.A może by nasza telewizja pokazała go na swojej antenie dla wszystkich mieszkańcówŚwinoujścia?Więcej wiedzielibyśmy o historii naszego miasta.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■