POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [06.06.2011, 07:33:54] • Świnoujście

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

W warsztacie stolarskim, ryc. z XIX w. (fot. Archiwum autora )

Jeszcze przed bliskimi już wakacjami, chcę przedstawić kolejny cykl opracowań traktujących tym razem o rzemiośle. Niegdyś była to chyba najważniejsza obok handlu dziedzina działalności gospodarczej mieszkańców, nie wypada wiec jej pominąć.

W powstającym w połowie XVIII wieku u ujścia Świny portowym mieście, oprócz handlu i żeglugi bardzo ważną rolę odgrywało też rzemiosło. Jego rozwój następował, co jest zrozumiałe, wraz z napływem osadników i wzrostem zapotrzebowania na wyroby oferowane przez rzemieślników. Początkowo, przed lokalizacją i nadaniem praw miejskich przybywający tu rzemieślnicy podejmowali działalność na podstawie indywidualnych królewskich zezwoleń. Ponieważ jak zawsze w pierwszym rzędzie potrzebą człowieka jest jedzenie, stąd też pierwsi rzemieślnicy, jacy się tu osiedlili i rozpoczęli działalność, to piekarz i rzeźnik, których odnotowano już w 1749 roku. Liczba tak jednych jak i drugich, rosła w latach następnych, bo też zapotrzebowanie na ich działalność nie malało. Nieco później, w 1751 r. powstał pierwsze warsztaty szewski i krawiecki. Nieporównanie szybciej mnożyła się liczba browarników i gorzelników, o czym już pisałem w kontekście rozwoju tawern i karczm w mieście. Zanim jeszcze budująca się osada uzyskała prawa miejskie osiedliło się tu kilkunastu rzemieślników różnych branż. Skąd ci rzemieślnicy i dlaczego przybywali ?
Osiedlenie się w nowopowstającym ośrodku dawało szansę głównie młodym rzemieślnikom, którzy w swym dotychczasowym miejscu życia nie mieli żadnej szansy na usamodzielnienie i założenie własnego warsztatu. Na przeszkodzie stała skostniała struktura cechowa, uzależnienie od starszyzny cechowej, która nie była zainteresowana dopuszczeniem do głosu młodej konkurencji. Stąd też z okolicznych miasteczek Usedom, Wolgast, Lassan a nawet Anklam , Ueckermünde, okolic Gryfic i Kamienia i innych odleglejszych miejscowości napływali fachowcy zwabieni obiecaną im możliwością otrzymania bezpłatnej działki budowlanej, budulca na wzniesienie skromnego domu i kilkuletniego zwolnienia od podatków z tytułu uprawianego zajęcia. I faktycznie zgodnie z królewskim obwieszczeniem z 1742 r. otrzymywali to wraz z przyzwoleniem na prowadzenie własnego warsztatu rzemieślniczego, bez konieczności uzyskiwania zgody starszyzny cechowej.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Żaglomistrz przy pracy, grafika XVIII w.(fot. Archiwum )

Ponieważ tworzył się tu ośrodek portowy a jednocześnie rozwijała się osada miejska, napływali tu zwolna i osiedlali się przedstawiciele rzemiosł budowlanych: cieśle, murarze, dekarze a nadto rzemieślnicy związani żeglugą morską. Do nich zaliczyć można było żaglomistrzów ( od 1751 r.), cieśli okrętowych, kowali, tokarzy, przydatnych przy budowie statków, które to zaczęto tu już dość wcześnie budować. W połowie stulecia powstała tu też wytwórnia lin okrętowych, które zwijano na specjalnym torze nazywanym „Reeperbahn”. Znajdował się on na ówczesnym pustkowiu niemal dokładnie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się dawny porosyjski szpital przy ulicy Wyspiańskiego.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Rekonstrukcja dawnego warsztatu produkcji lin. (fot. wikipedia.pl )

Początkowo, osiedlający się tu rzemieślnicy nie byli zorganizowani w związki rzemieślników – cechy. Pierwsze, powołane na podstawie tzw. generalnych przywilejów, dla rzemieślników w całej prowincji, zaczęły powstawać dopiero po roku 1765. Pierwszym powołanym na podstawie tych przepisów był w Świnoujściu cech stolarzy ( 1766 ). Po nim pojawiły się kolejne : piekarzy ( 1767 ), krawców (1768), ślusarzy (1769), rzeźników ( 1777), bednarzy ( 1805), oraz murarzy (1806). Natomiast cieśle okrętowi swoją branżową organizację stworzyli stosunkowo późno, bo w 1799 roku, razem z rzemieślnikami tej branży z Wolina. Istnienie dość licznej grupy cieśli okrętowych związane było z powstaniem w Świnoujściu już w 1747 roku stoczni, w której początkowo wykonywano drobne naprawy i remonty jednostek przybyłych do portu. W okolicach 1750 roku rozpoczęto tu także budowę nowych statków i w latach 1794 – 1805 zwodowano łącznie 28 pełnomorskich jednostek; fregat, brygantyn, brygów, galeasów.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Stocznia na obecnym Placu Rybaka, ryc. XIX w. (fot. Archiwum autora )

Wszystkie wymienione cechy zgodnie z pruskimi przepisami były otwarte, co ułatwiało nabór do zawodu oraz przyśpieszało zostanie czeladnikiem a następnie mistrzem. Poza organizacjami cechowymi pracowali gorzelnicy ( 60 osób w 1780 r) i browarnicy ( 20 osób ). Nie tworzyli też cechów, ani innych organizacji zawodowych tokarze, szklarze, garncarze, żaglomistrze, smolarze, fryzjerzy oraz rybacy.
Wiele rodzin rzemieślniczych przetrwało w Świnoujściu od początków powstawania miasta niemal do 1945 r. Warsztaty przechodziły przez wiele pokoleń z ojca na syna, wraz z postępem technicznym stale ulepszając technologię i wyposażenie,. Tak było w przypadku przybyłego z Lassan piekarza Utpatla, malarza Wundrlicha, majstra budowlanego Ploetza i wielu innych.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Portret rodzinny świnoujskiego piekarza z małżonką, XIX w. W zbiorze K. Utpatla.(fot. Archiwum )

Rozwój miasta w XIX w., jako portu, centrum życia gospodarczego i administracyjnego wyspy skutkował również rosnącą liczbą rzemieślników różnych branż, tych już istniejących, jak i nowych. Wielki wpływ na rozwój i doskonalenie rzemiosła wywierało to, że miasto stawało się kąpieliskiem morskiego a później uzdrowiskiem. Kilkumiesięczne pobyty, coraz większej liczby płacących dobrze przybyszów z wielkich miast spowodowały swoistą rewolucje cywilizacyjną. Goście nawykli byli do innego rodzaju pieczywa niż tu wypiekano, spożywania mięsa nie tylko od święta, potrzebne były nowe, inne umeblowanie mieszkań, systematyczne ich malowanie i odświeżanie. Powstały zatem nowe piekarnie wypiekające białe pieczywo i ciasta, kilka warsztatów masarskich, a także coraz bardziej poszukiwane pracownie szyjące bieliznę pościelową, która to wraz z napływem gości stała się niezbędną. Z tego samego względu wzrosło też zapotrzebowanie na coroczne odświeżanie wynajmowanych mieszkań, a więc na usługi malarskie, powstało więc kilku warsztatów malarskich, całkiem dobrze prosperujących. Szczególne ożywienie nastąpiło też w rzemiosłach nazwijmy to odzieżowych. W połowie XIX wieku było już w mieście kilka pracowni krawieckich dla pań i panów, jak też 4 warsztaty szyjące szykowne obuwie dla klientów płci obojga. Widomym znakiem, że zawitała w tej dziedzinie cywilizacja, było uruchomienie pierwszej w mieście i powiecie pracowni mód, w której wykonywano najmodniejsze kapelusze damskie, według, jak to podkreślano, najnowszych paryskich modeli. Absolutną nowością było powstanie w mieście pierwszych atelier fotograficznych. Wśród powstałych najwcześniej były dwa, których właścicielami byli fotograficy o nazwiskach Policki i Klapicki. Prawdopodobnie przybyli oni z Wielkopolski. Obydwaj założyli swe atelier w centrum miasta. Ich prace można było spotkać w wielu albumach miejscowych rodzin. Po pewnym czasie zmienili oni pisownię nazwisk na Politzki i Klapitzki. Fotograficy zaliczani byli do rzemiosł artystycznych i jeśli zrzeszali się w cechu, to razem z artystami malarzami i rzeźbiarzami.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła

Szafka wykonana przez członków świnoujskiego cechu malarzy, koniec XIX w. W zbiorach Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu.(fot. Archiwum )

W XIX wieku rzemieślnicy obok kupców stali się najważniejszą grupą społeczną w mieście. Ich przedstawiciele zasiadali w radzie miejskiej, radach parafialnych w zarządach ważnych dla miasta organizacji i korporacji. Odgrywające w ówczesnych miastach takie organizacje jak związki strzeleckie i straż obywatelska rekrutowały swoich członków głownie spośród rzemieślników. Gdy w zaś zaczęły organizować pierwsze drużyny ochotniczej straży pożarnej czy pierwsze związki sportowe i gimnastyczne, skupiały one głównie młodzież rzemieślniczą - uczniów i czeladników
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych rzemieślników spowodowało uruchomienie w 1849 roku Szkoły Zawodowej, do której już w pierwszym roku uczęszczało 59 uczniów i 6 czeladników. Do 1914 roku, do kiedy to owa szkoła rzemieślnicza funkcjonowała, wyszkolono w niej kilkaset uczniów i czeladników różnych rzemiosł. Jeszcze przed końcem XIX stulecia okazało się jak była ona przydatną. O tym już w następnym odcinku.


źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Sobota [11.06.2011, 00:07:05] • [IP: 217.97.193.**]

jestem mile zaskoczony poziomem artykułu!

Gość • Piątek [10.06.2011, 17:47:30] • [IP: 80.245.188.**]

czasy powojenne do 90 nas młodych tez interesuje historia naszego miasta

Gość • Piątek [10.06.2011, 16:42:11] • [IP: 92.42.112.**]

Cudowny Panie Józefie! Dobrze, że jest Pan z nami. Urodziłam się w Świnoujściu i bardzo cieszę się, że Pan tak przepięknie opisuje historię mojego miasta. Serdeczne dzięki.

Gość • Piątek [10.06.2011, 15:08:53] • [IP: 92.42.119.**]

a może by Pan napisał coś o pierwszych pionierach Świnoujścia i ich życiu zaraz po wojnie?

J.Pluciński • Czwartek [09.06.2011, 18:51:01] • [IP: 80.245.191.***]

Odpowiadam Panu Staruszkowi (nie portierowi) . Chcę Pana uspokoić. O sprawach które Pan wymienia, wiem i nie zapominam. Tyle, że doba ma 24 godziny a ja już nie te oczy... Wspomniane przez Pana osoby znałem osobiście i w miarę sił postaram się ocalić je od zapomnienia. Że na wiatr słów nie rzucam świadczy chyba to co robię, nie czekając na wsparcie osób i instytucji, których obowiązkiem to jest. Wdzięczny natomiast będę za dzielenie się wiedzą o zdarzeniach i ludziach, którzy to miasto tworzyli. Dziękuję za życzliwość i twórczą inspirację. Pozdrawiam. J.P.

Staruszek (nie portier) • Czwartek [09.06.2011, 17:44:20] • [IP: 87.96.79.**]

Panie Doktorze ! Wiemy, że historia to przebieg dziejów ludzkich w czasie.Więc fakty historyczne tworzą ludzie.W Pana bardzo interesujących opisach historycznych przeważają fakty.Brak mi w nich ludzi, rzeczywistych twórców tych faktów.Rzeczywiście fakty zostają, natomiast ich twórcy, oraz ich motywacje, ich obrazy, giną w cieniu tych wydarzeń.Był w naszym mieście jeden z pierwszych teatrów amatorskich, zaczątek życia kulturalnego.Jego filarami były panie:Chodzicka, Sokalowa, Hermanowska... Kto za parę lat jak my odejdziemy będzie coś na ich temat wiedział ? Kto będzie wiedział o jednym z Ojców handlu świnoujskiego Teofilu Kropskim ? Kto będzie wiedział o Zygmuncie Rosiku twórcy i propagatorze kultury muzycznej ? Kto będzie wiedział o twórcy morzokształtów Tychawskim ? Nawet Pan prawdopodobnie nie wie, ze pierwszymi którzy pomyśleli o stworzeniu w naszym mieście Muzeum, byli członkowie ZBoWiD.Jeżeli dokumenty tej organizacji nie zostały zniszczone to musi w nich znajdować się korespondencja w tej sprawie

Staruszek (nie portier) • Środa [08.06.2011, 21:01:05] • [IP: 46.134.3.***]

Panie Doktorze ! "już za parę dni, ze dni parę...rozpoczynają się wakacje a w związku z nimi w naszym mieście pełnia sezonu letniego. Ja rozumiem, że okres między oswobodzeniem Świnoujścia przez wojska radzieckie w 1945 roku a odzyskaniem przez nas przed czterema laty wolności powinien być wymazany z historii a nawet z pamięci ludzkiej.Przeszłości nie da się i nie wolno wymazywać z pamięci. Pan jako historyk najlepiej o tym wie.Nie powinniśmy i nie wolno nam traktować tego okresu jako" czarnej dziury".Ale do rzeczy. Cy nie uważa Pan, że byłoby dobrze przypomnieć (mimo wszystko) dość kolorowy szczyt sezonu letniego. Te duże, znane w całej (jednak) Polsce imprezy jak np: CEPELIADY pokazy autentycznej sztuki ludowej. FAMA skrót bardzo znany, jednak wywodzący się jednak od nazwy popularnego wówczas mydła toaletowego. Przypominam te dwie znane imprezy dlatego, że ich pomysł postał w Świnoujściu. Czy nie warto przypomnieć ludzi którzy za tym stali. Czy nie warto przypomnieć świnoujścian którzy byli inicjatorami Tego

Fakt • Wtorek [07.06.2011, 11:27:14] • [IP: 83.21.154.***]

Na placyku przy Hołdu pruskiego, znajdował się tz. URZĄD LIKWIDACYJNY zajmował się likwidacją MIENIA poniemieckiego.Była taka instytucja w Świnoujściu kierował nią pan Bucki. ...Gdyby tak było jakieś archiwum a panu doktorowi J.P udało się odnalezć jakieś dokumenty z tamtych CZASÓW dopiero by były ciekawe wnioski z tego okresu ! Dotyczących jak postępowano z mieniem . ...To pośrednio dotyczy rzemiosla.Ciekawe czy w następnych odcinkach będzie poruszony ten temat.

Gość Tudor • Wtorek [07.06.2011, 10:49:38] • [IP: 92.42.118.**]

Wiedza Pana ogromna tylko szkoda że w Szkołach nie ma takich lekcji o historii Świnoujścia. Za artykuł dzięki piękny

Gość • Poniedziałek [06.06.2011, 21:36:23] • [IP: 80.245.186.***]

Ale i tak nasza piekarzowa z Monte Casino jest piękniejsza, ma ładniejszą fryzurę:)

Gość • Poniedziałek [06.06.2011, 16:34:47] • [IP: 83.21.153.**]

Miasta powstające w Prusach w XVIII wieku powstawały na podobnych prawach i rzemieślnicy dostawali podobne przywileje.Dlatego państwo pruskie się rozwijało, czyli kaizer sterował gospodarką.Przyrównajmy to do dzisiejszych czasów -jak łupią vat i podatkami i ciągle mało i jak nasze firmy są rozwalane i teraz zmieniają pisownie nazwisk dlatego aby nie przyznać się do narodowości.A przydał by się nam taki kaizer na Prezydenta.

Gość • Poniedziałek [06.06.2011, 09:28:57] • [IP: 88.156.233.***]

ach..miodzio jak zwykle:))Dziękuję!!

Gość • Poniedziałek [06.06.2011, 07:45:06] • [IP: 88.156.234.**]

Brawo p. doktorze ! Dziękujemy.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Jednogłośnie świnoujscy radni postanowili, że strażacy-ochotnicy z terenu miasta otrzymywać będą ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach pożarniczych lub szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Miasto Świnoujście. Radni przyjęli także zaproponowane wysokości tego ekwiwalentu ■ Po długiej dyskusji Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim powinny odpowiadać składane projekty ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 - Rokiem Samorządu Terytorialnego na terenie Gminy Miasto Świnoujście ■ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się na grafice. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej ■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■