POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [13.06.2011, 21:18:19] • Świnoujście

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Zbudowana od podstaw na przełomie XIX i XX wieku nadmorska dzielnica , była dziełem przede wszystkim świnoujskich rzemieślników.(fot. Archiwum autora )

Kończąc odcinek poprzedni, wspomniałem o powołaniu w Świnoujściu w połowie XIX wieku szkoły dla młodzieży rzemieślniczej, odpowiednika naszych szkół zawodowych. Celowość zorganizowania szkoły rzemieślniczej, w całej rozciągłości okazała się już pod koniec XIX wieku, kiedy to Świnoujście przeżywać zaczęło wielki boom budowlany.

Na przełomie XIX i XX stulecia, do wybuchu I wojny światowej, powstała nowa nadmorska dzielnica kuracyjna a nadto wytyczono i zabudowano nowe ulice, wzniesiono w centrum miasta rzadkie jeszcze wówczas kilkukondygnacyjnych kamienice. W omawianym okresie powstały też, tak znaczące budowle jak kościół Marcina Lutra, budynek sądu, gimnazjum męskie i liceum żeńskie, koszary, dworce i kilka jeszcze obiektów użyteczności publicznej. Wtedy to zdecydowana większość tradycyjnych, pochodzących jeszcze z XVIII wieków domków w centrum miasta, zastąpiona została piętrowymi, murowanymi budynkami, które w początkach XX wieku wyposażano w ujęcia wody, urządzenia sanitarne a wreszcie oświetlenie elektryczne i gaz. Ten, trwający blisko 30 lat run budowlany, zaowocował rozkwitem rzemiosł budowlanych: murarzy, cieśli, dekarzy, malarzy a także hydraulików, instalatorów wodociągowych i elektrycznych. Spora konkurencja na tym rynku i bardzo dobry system szkolenia uczniów i czeladników w rzemiośle sprawił, że jakość ich pracy była naprawdę wysoka i w zasadzie wszelkie prace na wielkim placu budowy, jakim przez trzy dziesiątki lat było Świnoujście, realizowane były w zdecydowanej większości siłami miejscowych rzemieślników.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Stocznia Miejska na obecnym Basenie Północnym, jedno z głównych miejsc pracy na początku XX wieku. (fot. Archiwum autora )

Nie bez znaczenia dla rozwoju przedsiębiorczości i rzemiosła świnoujskiego była rozbudowa obiektów wojskowych i portowych. W końcu XIX wieku wyjątkowo intensywnie rozbudowywano i modernizowano twierdzę morską po obu stronach Świny jak również nabrzeża portowe wraz z infrastrukturą. W pierwszych latach XX wieku zapoczątkowały działalność dwie małe stocznie budujące łodzie transportowe, kutry rybackie oraz jednostki sportowe na Półwyspie Zielin ( wówczas wysepka Grüne Flache). Dla potrzeb gospodarki morskiej pracowała również już od połowy XIX wieku wytwórnia impregnatu i szczeliwa okrętowego w pobliżu Kanału Piastowskiego, niezbędnych do budowy i remontu jednostek pływających z drewna. Na przełomie wieków powstał również kompleks tzw. Stoczni Miejskiej na terenie obecnego Basenu Północnego, zatrudniający znaczna liczbę doskonałych fachowców głównie branży metalurgicznej. W prace te włączyła się wówczas z dużym powodzeniem, powstała w 1896 roku firma prowadząca roboty budowlane i hydrotechniczne, osiadłego w Świnoujściu przybysza z Wielkopolski Juliusza Rogozińskiego.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Kamień nagrobny J. Rogozińskiego, na świnoujskim cmentarz. Firma działała do 1945 r.(fot. Bartek Wutke )

W okresie międzywojennym w mieście, które przeżywało rozkwit jako bardzo modne kąpielisko mnożyły się też usługi na rzecz tysięcy gości, rosnącej stale liczby mieszkańców a w latach 30-ych, także coraz liczniejszego garnizonu niemieckiej marynarki wojennej. O tym jakie znaczenie dla funkcjonowania miasta miało rzemiosło i jakie branże najbardziej rozwinęły się daje wyobrażenie lektura książki adresowej Świnoujścia z 1938 roku. Wynika z niej, że działalność prowadziło wówczas 17 firm ogólnobudowlanych, 10 warsztatów wykonujących usługi w zakresie instalacji wodociągowych i sanitarnych, 5 instalatorów centralnego ogrzewania, 33 malarzy, 21 stolarzy, 14 ślusarzy i mechaników, 6 dekarzy, 6 szklarzy.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Rzemieślniczy warsztat samochodowy rodziny Hartwig, ok. 1936 r. (fot. Archiwum autora )

Osobną kategorię powstałą dopiero po I wojnie światowej, ale szybko się rozwijającą, stanowili mechanicy samochodowi prowadzący 10 warsztatów naprawy i obsługi pojazdów mechanicznych, podobnie 7 warsztatów naprawy rowerów. W mieście liczącym wówczas około 24 tysięcy mieszkańców działały 34 piekarnie i 20 zakłady masarskie, nie licząc dużej rzeźni miejskiej przy obecnej ulicy Kołłątaja. Licznie reprezentowane były usługi, takie jak fryzjerzy ( 37 zakładów ), szewcy ( 45 warsztatów ), krawiectwo damskie ( 47 zakłady ) i męskie 37. Niektóre z zakładów tej branży, z racji jakości i zakresu czynionych usług oraz klienteli, którą obsługiwano, nosiły miano „salonów” i w pełni na to zasługiwały. Obecność w mieście dużego garnizonu a nadto mnogość hoteli i pensjonatów zdecydowało o powstaniu dużej pralni i farbiarni obsługującej tę klientelę nie tylko na całym obszarze powiatu, ale także w powiatach ościennych. Zakład ten mieścił się na ulicy Dąbrowskiego, tam gdzie w później znajdował się „Polimer”. Niezależnie od tego, w mieście działało 5 mniejszych pralni i kilka magli. Bardzo dobrze reprezentowane były rzemiosła artystyczne a wśród nich 3-ch rzeźbiarzy, 3 muzyków, 2 kapelmistrzów, 4 stroicieli fortepianów i 10 fotografów. O godne przejście w zaświaty dbały 3 warsztaty kamieniarskie, które usytuowały się w pobliżu cmentarza na Karsiborskiej oraz 7 wytwórni trumien , 4 wytwórnie wieńców i tyleż zawodowych grabarzy. Z rzadziej obecnie występujących rzemiosł, wymienić można 2 kliniki lalek, czyli warsztaty naprawy zabawek, 4 biura pisania na maszynie, 6 introligatorów, czy wytwórnię chorągwi i sztandarów. Zarejestrowane też było jedno biuro detektywistyczne. Łącznie, jak to wynika z treści wspomnianej książki adresowej na terenie miasta działało wówczas blisko 600 firm rzemieślniczych i niewielkich zakładów. Ich pracownicy i właściciele byli z całą pewnością najliczniejszą grupą wówczas zatrudnionych.

Z dziejów świnoujskiego rzemiosła (2)

Wnętrze odlewni przy ulicy Nowokarsiborskiej, ok. 1932 r.(fot. Archiwum autora )

Lata II wojny światowej, jak wynika ze wspomnień byłych mieszkańców, skutkowały ograniczeniem działalności wielu z istniejących zakładów. Co młodsi pracownicy otrzymali powołanie do wojska, spadło też zapotrzebowanie na usługi, szczególnie od roku 1943, kiedy to ograniczony został letni napływ urlopowiczów. Niektóre firmy, oczywiście świadczyły usługi dla wojska lub dla potrzeb gospodarki wojennej III Rzeszy i te w czasie wojny przeżywały swój rozkwit. W zakładach tych powołanych na front pracowników, zastępowano przydzielonymi przez urząd pracy ( Arbeitsamt ) robotnikami przymusowymi z Polski czy Rosji. Niektóre zakłady zatrudniały także dobrowolnych pracowników z Francji i Holandii, z tym, że ich status i położenie były zgoła odmienne niż Polaków czy Rosjan. W ostatnich miesiącach wojny, ze względu na niemal całkowity brak niezbędnych materiałów, w większości zamknięte zostały miejscowe warsztaty rzemieślnicze. Pracowały, choć nie wszystkie, piekarnie, masarnie, których produkcja była niezbędna dla funkcjonowania miasta. Wkroczenie w maju 1945 roku zwycięskich oddziałów rosyjskich, sytuacji tej znacząco nie zmieniło. O tym będę pisał już w odcinku następnym.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 31, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 31

J.Pluciński • Niedziela [19.06.2011, 18:05:43] • [IP: 80.245.191.***]

Do Czytelników a szczególnie do pana FAKT. W proponowanym terminie spotkania będę poza Świnoujściem, wracam około 28 - 29. Pomysł spotkania jest znakomity a beze mnie również się uda. Ja dołączę z przyjemnością później. Póki co dzięki za wspomnienia i merytoryczne uwagi. Fama będzie w przyszłym roku przedmiotem odrębnego opracowania książkowego; liczę na uwagi i wspomnienia. Pozdrawiam serdecznie. J.P.

Fakt • Niedziela [19.06.2011, 17:30:06] • [IP: 83.21.148.***]

Jeziorko to to koło mulnika, wtedy droga była do niego zrobiona z tysięcy sosenek położonych poprzecznie dochodząca do samych stanowisk dział 88 mm stalowej kopuły dalmierza oraz bunkrów amunicyjnych.Tam z pływaków do trałowania min zrobiliśmy tratwę, Jakie tam wspaniałe szczupaki brały a zimą węgorze z lodu na harpun zrobiony z kulki ołowianej z zatopionymi haczykami.Odnośnie spotkania to potwierdzam w umówionym miejscu - przystań wędkarska MSR. ...proponowałem 24.06- ale ktoś proponował 25, 06 z względu że jest sobota godz 13. Gdyby tak Szanowny Dr, J.P. zaszczycił spotkanie swoją obecnością...Może by to spotkanie stanowiło początek miłośników Historii Świnoujścia. ..To zależy ile nas będzie - więc do zobaczenia 25. 06 godz 13.

Gość • Niedziela [19.06.2011, 16:13:09] • [IP: 188.182.137.**]

panowie? myslicie ze gdyby ruskie nie wkroczyli po wojnie do polski, gdybysmy byli po wojnie suwerennym narodem to czy te budynki poniemieckie by się ostały?

RSHA • Niedziela [19.06.2011, 16:07:28] • [IP: 92.42.114.***]

OBROTNICA FAKTYCZNIE BYLA FAJNA TAM BYL PRZEZ WIELE LAT TRANSBUD. WITAM PANA FAKTA ! PS KIEDY MA DOJSC DO SPOTKANIA ? ;) PS2 NAD JAKIE JEZIORKO? MOWA O MULNIKU CZY O JAKIMS JEZIORKU PO NIEMIECKIEJ STRONIE ?

Przemek • Niedziela [19.06.2011, 11:57:54] • [IP: 121.45.141.**]

Jakos mi to zdanie wypowiedziane tutaj" . ..masz przyjaciela Niemca nazwiskiem Alzheimer. .." zabrzmialo podejrzanie znajomo tylko gosc sie inaczej podpisywal :))

Q • Niedziela [19.06.2011, 11:28:55] • [IP: 83.21.148.***]

Do Staruszka (nie portier)...Nawet nie posądzałem o tak głęboką refleksję filozoficzną na temat życia.Więc przepraszam za tego przyjaciela o którego podejrzewałem. ..moim idolem jest Melisos -jego przemyślania. Co zostawimy po sobie. ..co następca Dr. J.P za sto lat będzie opisywał bo z budowli to raczej nie będzie miał co.Jaki będzie rozwój miasta i ludzi w nim żyjących.Czy w pamięci pozostaniemy jako dewastatorzy cmentarza przy Chopina i budowniczymi Gazoportu w środku miasta, co stanowi zagrożenie dla kurortu. (w XXI wieku nikt takich obiektów w środku miast nie buduje).Europa się jednoczy to będzie miało wpływ na życie mieszkańców naszego miasta, aby nie byliśmy widziani jako bazarowi handlarze i jako tania siła robocza...Mam jedną refleksję. ...STRZEŻMY SIĘ NAWIEDZONYCH. ..ci są zawsze nieobliczalni. ..a historia kołem się toczy...Więc pozdrawiam Staruszku i Zdrowia Długich lat Życia na złość ZUS.

Gość • Sobota [18.06.2011, 19:10:04] • [IP: 83.185.190.***]

staruszek portier nie bądz taki hej do przodu do orkiestry to ci dalekoa i zapewne jaja już masz muszlami obrośnięte jak ten neptun

Staruszek (nie porier) • Sobota [18.06.2011, 17:30:08] • [IP: 31.60.13.***]

Gratuluje" Q" lat.No to jesteś tylko o jeden rok ode mnie starszy.Możesz więc pamiętać lata od 1938 no ewentualnie 1937 roku. Życzę Ci w każdym razie dużo, dużo zdrowia, humoru i dobrego samopoczucia No cóż Wiesz Horacy powiedział, ze" Starości i śmierci nikt oddalić nie umie." A Marek Aureliusz zalecał:" Jak wielki spokój zyskuje ten, kto nie baczy na to, co ktoś mówi, czyni lub myśli, ale na to tylko, co sam robi by było sprawiedliwe i dobre." Pozdrawiam

Q • Sobota [18.06.2011, 11:43:52] • [IP: 83.21.156.**]

Do 122 nic na to nie poradzę a mam o 11 lat mniej więc zle liczysz.

Gość • Sobota [18.06.2011, 11:19:47] • [IP: 80.54.123.**]

do Q przestan ferment siac czlowieczku pamietasz lata 30ste tak to ile masz lat prawie 90 i jeszcze widzisz, jeszcze w klawiature klepiesz?

Gość • Sobota [18.06.2011, 09:50:38] • [IP: 178.238.247.***]

To sobie pogadali.

Q • Sobota [18.06.2011, 08:03:52] • [IP: 83.21.156.**]

Do Staruszka (nie portiera) Przypomnę...Na rogu Foksal Nowego Światu niby do pracy chodzą tajniacy...To pod habitem niby że mnisi słuchają cisi. .. Pod ortalionem schowane pały chłopcy Świtały... A może wiesz skąd to...Nie moczar to nie Kliszko to ten Gnom to stary piernik wciąż boi się że może znów powtórzyć się PAZDZIERNIK...Jeśli chodzi o wiek to chyba znasz przysłowie " Stary a. ..."Mam nadzieję że to nie dotyczy...Lepszy ten przyjaciel Niemiec.Odnośnie wieku przypuszczam że jestem starszy od Ciebie. ..Wystarczy że powiem że pamiętam dobrze lata -30..

Staruszek (nie portier) • Sobota [18.06.2011, 02:01:22] • [IP: 178.56.71.***]

Młody kolego żucie nie było i nie jest tylko szaro-bure, posiada dużo kolorów i ich odcieni.Alzheimer juz mi nie grozi, najwyżej skleroz, która też będziesz miał, jeżeli jej jeszcze nie posiadasz Najlepiej popytaj chłopcze swych Rodziców i dziadków>Oczywiście nie było rozpasanej idylli, była cenzur nie tylko na Mysiej, był Urząd Bezpieczeństwa.No i co z tego.Skup się chłopcze i czytaj teksty dokładnie.Gdzie w moim tekście występuje 1968 rok.Pisze o starszych historiach. Liczę, że to nie Ty domorosły Histeryk komentował w oparciu o dokumenty źródłowe fakty które przytaczam. Najprawdopodobniej zrobi to w sposób rzetelny w oparciu o materiały źródłowe nas Kronikarz Pan Doktór Pluciński Nie denerwuj się kolrgo i nie wyskakuj przed orkiestrę.

Q • Piątek [17.06.2011, 21:18:20] • [IP: 83.21.134.***]

Chyba Staruszku (nie portier) masz przyjaciela Niemca nazwiskiem Alzheimer. W Twoich wspomnieniach idylla nie było cenzury nie istniała ul.Mysia ale to Twoje wspomnienia inni mogą mieć inne szczególnie z roku 68.

R.P. • Piątek [17.06.2011, 20:49:49] • [IP: 178.238.247.***]

Z tymi ojcami sukcesu to ostrożnie a gdzie p. Nieżychowski.

Staruszek (nie portier) • Piątek [17.06.2011, 20:26:39] • [IP: 178.56.71.***]

Starsi z czytelników powinni pamiętać te Dni Morza z przed chyba 45 lat.Było to w tym okresie coś niespotykanego.Część orszaku Neptuna była poprzebierana typowo jak przystał na orszak Władcy Mórz.Reszta zgodnie ze swymi pomysłami. Jeden ze studentów przebrał się za kobietę w wysoko zaawansowanej ciąży i niósł tablice z napisem" ofiara globulek Z" (były to wtedy globulki podobno zapobiegały ciąży), bardzo dużo studentek było tylko w strojach upiętych z gazy.Wychodzili rano po śniadaniu." Włóczyli" się po mieście.Odwiedzali przedstawicieli władz jak i zakłady pracy.Neptun (student WSR w Olsztynie) i Prozerpina (studentka prawa z Krakowa) byli wspaniali.Np cały orszak stanął przed Komitetem Powiatowym PZPR śpiewając okolicznościowe kuplety i wznosząc okrzyki (autentycznie)" Niech nam żyje nasza władza, jeśli władza nie przeszkadza". I Sekretarz zaprosił ich do salki konferencyjnej i odbyła się między Nim a studentami, bardzo rzeczowa i kulturalna dyskusja To samo było u innych Przewodniczącego PRN c.d.n

Staruszek (nie porier) • Piątek [17.06.2011, 16:52:51] • [IP: 178.56.71.***]

Oczywiście Marian Zawisza pełnił wtedy funkcję Dyrektora OSW" Wisus" i był chyba pracownikiem władz krajowych ZSP. Pamięta z pewnością negatywny stosunek tych władz do zorganizowania imprezy, która na początku (jak pamiętam) była Przeglądem Kabaretów Studenckich i walka o Trójząb Neptuna. Ja wspominam trochę od" stworzenia świata", od obchodów Dni Morza, usiłowania zrealizowania pomysłu p.Markiewicza o wielkiej" karnawałowej" imprezie w naszym mieście. Sam pomysł wypłynął na spotkaniu w" Wisusie" Zarządu SKZW ze studentami, którzy byli realizatorami tych Dni w naszym mieście.Miedzy innymi na tym spotkaniu dyskutowano o możliwości włączenia się studentów w letnie ożywienie miasta.Tam tez w pewien sposób skonkretyzował się pomysł Turnieju Kabaretów Studenckich. Jednym z gorących zwolenników tego był chyba przewodniczący rady turnusu, jednocześnie przewodniczącego ZSP w WSR w Olsztynie, członek władz krajowych ZSP, który w naszych Dniach Morza w sposób fenomenalny był Neptunem i który chyba nazywał się Szulc. c.d.n

Gość • Czwartek [16.06.2011, 20:44:54] • [IP: 178.238.247.***]

Ponoć pomysłodawcą Famy był p. Zawisza.

Staruszek (nie portier) • Środa [15.06.2011, 16:02:03] • [IP: 178.56.69.***]

SKZW to była społeczna organizacja skupiająca działaczy kultury i pracowników gospodarki narodowej Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Wolińskiej.Dlaczego wolińskiej ? Ponieważ siedzibą władz powiatowych było wtedy nasze miasto.Nie pamiętam czy był to rok 1964 czy też 1965.Na posiedzeniu SKZW była omawiana sprawa organizacji Dni Morza i Neprunalii. Była to impreza coroczna obchodzona przez cały tydzień.Na posiedzeniu tym p.Markiewicz zaproponował by było to imprezy całodniowe i coś w rodzaju imprez" karnawałowych". Również pamiętam, ze następnie spotkaliśmy się we trzech Przewodniczący SKZW jednocześnie dyrektor MPGk p.Marzec, p.o.dyrektora PDK p.Rosik i ja. Ustaliliśmy, że najlepiej będzie wciągnąć do tej organizacji a jednocześnie rozruszania i rozbawienia mieszkańców, studentów przebywających na zgrupowaniu lingwinistycznym w OSW ZSP" Wisus".Dyrektor tego Ośrodka p.Zawisza zorganizował nam spotkanie z przebywającymi tam studentami. Studenci z radosnym aplauzem przyjęli to zaproszenie. c.d.n

Gość • Środa [15.06.2011, 08:10:33] • [IP: 62.113.156.***]

Od ul. Kujawskiej, zaczynajac od domu gdzie mieszkali P. Rozanscy i Jagodzinsccy zaczynala sie sciezka w kierunku ul. Grunwaldzkiej, w trawie po lewej stronie sciezki byly cale podlogi wylozone kaflami, podobno byla tam fabryka kafli i kafelek.

Gość • Wtorek [14.06.2011, 22:19:05] • [IP: 88.156.233.***]

a polankiewicze?co narozrabiali?tzn.hmmmm

Fakt • Wtorek [14.06.2011, 21:42:02] • [IP: 83.21.163.***]

Obrotnica miała napęd elektryczny i ręczny trzeba było kręcić kołem przez przekładnię, pierwsze wyparował z obrotnicy silnik elektryczny ale przekładnia ręczna działała.jadąc rowerem nad jeziorko zatrzymywałem się kolo parowozowni stąd to pamiętam. Cieszę się że ktoś jeszce to pamięta, Na przeciwko gdzie w latach 40 tych dobijał prom Szwedzki Drotnig Wiktoria Kunig August i kolejowy prom Kopernik na przeciwległej stronie kanału była podobna przystań gdzie był zatopiony parowóz i wagony w celu zablokowania przystani promu kolejowego, zrobili to wycofujący Niemcy.Odnośnie nasycalni to środek do konserwacji podkładów kolejowych i drewna wypuścili z zbiorników do rowów..wiatr nawiał na to piasek tak ze zawartość rowów nie była widoczna wpadłem w to świństwo po kolana musiałem myć to ropą.Obok było lotnisko wodnosamolotów gdzie z zbiorników odrzucanych benzyny.Po wycięciu otworu do wsiadania i dokręceniu obciążenia (kilu zrobionego z wyciętego kawałka blachy) był wspaniały kajak lekki o opływowych kształtach.

Gość • Wtorek [14.06.2011, 18:37:47] • [IP: 88.156.233.***]

a kto pamieta na grunwaldzkiej obrotnice kolejowa?sycalnie...oraz naszych kolegow zolnierzy rosyjskich (biednych bo tez uciskanych) daj gwiazdeczku?

Staruszek (nie portier) • Wtorek [14.06.2011, 18:14:31] • [IP: 178.56.20.***]

Przepraszam Doktorze i Was Komentatorzy za spamowanie lub czaterię.Z ostatniego wpisu w poprzednim tygodniu do mnie, zrozumiałem, że pan Doktór liczy na informacje lub uzupełniające komentarze od mnie więc proszę bardzo. Już za pięć tygodni rozpocznie się w naszym mieście 41 FAMA. Wszedłem więc na internet by zobaczyć jak to sie rozpoczęło i co czytam:"W 1966 roku, animatorzy szczecińskiego środowiska studenckiego postanowili z organizować ogólnopolski festiwal studenckich zespołów artystycznych".Gdzieś indziej wymieniono jako pomysłodawców władze krajowe ZSP, jeszcze gdzieś indziej przypisywali sobie ten pomysł studenci krakowscy. No cóż" Niepowodzenie jest sierotą a sukces ma wielu ojców".Zaś mój ulubiony filozof Platon stwierdził, że" Prawda musi być jedna, zarówno dla Greków jak i dla barbarzyńców". Więc jaka była prawda a nie fama ? Pomysł narodził się w Świnoujściu a jego pomysłodawca był Przewodniczący PRN Julian Markiewicz. Rzucony on został na posiedzeniu SKZW dotyczącym co rocznych Neptunalii. c.d.n.

Gość • Wtorek [14.06.2011, 13:21:20] • [IP: 80.54.123.**]

tak pan fakt ma ciekawe wspomnienia, ktorych juz niedlugo posluchamy w realu, mam nadzieje

Oglądasz 1-25 z 31
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Jednogłośnie świnoujscy radni postanowili, że strażacy-ochotnicy z terenu miasta otrzymywać będą ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach pożarniczych lub szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Miasto Świnoujście. Radni przyjęli także zaproponowane wysokości tego ekwiwalentu ■ Po długiej dyskusji Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim powinny odpowiadać składane projekty ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 - Rokiem Samorządu Terytorialnego na terenie Gminy Miasto Świnoujście ■ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się na grafice. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej ■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■