░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [27.06.2011, 07:42:32] • Świnoujście

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Pełnomocnictwo dla pana Arkadiusza Majewskiego do prowadzenia warsztatu wulkanizacyjnego, 1946 r. (fot. Archiwum autora )

W odcinku poprzednim, przypomniałem powojenne początki polskiego rzemiosła w Świnoujściu. Tempo powstawania zakładów rzemieślniczych wzrosło i to bardzo, w ciągu 1946 i 1947 roku, wraz ze zwiększonym napływem polskich osadników. Nadal bowiem rzemiosło stwarzało praktycznie jedyną możliwość działalności produkcyjnej i źródło utrzymania.

Otwierano zakłady najbardziej przydatne na co dzień, kolejne piekarnie, masarnie ale też zakłady fryzjerskie, szewskie i krawieckie. W ciągu kilku pierwszych miesięcy 1946 roku powstało 7 zakładów fryzjerskich, w tym tylko na obecnej ulicy Armii Krajowej aż 3. Na ulicy Grunwaldzkiej urządziły się dwa warsztaty szewskie a trzeci na Żymierskiego (Konstytucji 3 Maja). Brakowało jednak rzemiosł najbardziej potrzebnych dla rozwoju miasta. W raporcie sytuacyjnym pisanym w styczniu 1946 roku Pełnomocnik Rządu stwierdzał, że koniecznym dla miasta jest osiedlenie i zatrudnienie stolarzy, ślusarzy, kowali, instalatorów, szkutników. Powoli jednak i oni przybywali. Działalność rozpoczęły m.in. stolarnia Jana Benczarskiego na ulicy Hołdu Pruskiego, ślusarski warsztat Mieczysława Poraj – Kamińskiego, a także bardzo wówczas poszukiwane usługi transportowe ( furmani ). Znaczącym wiele dla mieszkańców wydarzeniem było uruchomienie w 1946 r. przez pana Stanisława Kijaka warsztatu radiotechnicznego na Placu Wolności 14. Było to miejsce, gdzie dokonać można było nie tylko naprawy, tak cennego wówczas odbiornika radiowego, jak i każdego urządzenia elektrycznego, ale też otrzymać trudną wówczas do nabycia żarówkę. Co więcej, pan Kijak w pobliżu swego zakładu zainstalował na słupie oświetleniowym, odpowiedniej mocy głośniki i nadawał program radiowy a także muzykę z płyt, przy wtórze której, odbywały się nawet wieczorne potańcówki.

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

W swoim warsztacie pan Stanisław Kijak. (fot. Archiwum autora )

Działalność zapoczątkował też kominiarz Zygmunt Protasiuk, a przy ulicy Pomorskiej ( Boh. Września ), jakże potrzebny wówczas szklarz, nazwiskiem Wierkiewicz. Przejęta została też od Rosjan i uruchomiona wytwórnia wód gazowych i rozlewnia piwa, przy ulicy Lutyckiej 5. W tym samym roku na ul. Żymierskiego pod 30-ką, uruchomił zakład mechaniczny Józef Maliszewski, zaś na Hołdu Pruskiego, zakład wulkanizacyjny pan Arkadiusz Majewski.

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Pan Arkadiusz Majewski w zakładzie przy ul. Hołdu Pruskiego. (fot. Archiwum autora )

Warsztat ten przeniesiony był później na Wybrzeże Władysława IV, na ul. Boh. Września, na ul. Steyera a wreszcie na Nowokarsiborską. Jest to jedyny na naszym terenie zakład z takim życiorysem, pracujący do dzisiaj, już jako „Vulking”. Niewiele ustępuje mu stażem firma fotograficzna „Reflex” pana Czesława Podhorodeckiego, założona w 1947 roku i pracująca do dzisiaj, tyle że prowadzona już przez Henryka Podhorodeckiego, syna założyciela. I ta firma kilkakrotnie zmieniała swoją lokalizację. Obok tego zakładu, fotografią parał się także od 1947 r. Stanisław Springer prowadzący firmę „Foto-Bałtyk” na ulicy Limanowskiego 4, oraz Jan Rogaczewski przy obecnej Konstytucji 3 Maja 53.

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Zakład fotograficzny „Reflex”, róg Placu Słowiańskiego i ul. Bema. (fot. Archiwum autora )

W ciągu 1946 roku powstało łącznie 61 indywidualnych zakładów rzemieślniczych, zaś w końcu 1947 rejestrowano już w mieście 98 warsztatów różnych branż.
Do 1948 roku, mimo różnych, nazwijmy to lokalnych trudności, wynikających ze specyfiki Świnoujścia, swobodnie rozwijały się tu placówki rzemieślnicze. Ich liczba w mieście w ciągu niespełna 2-ch lat wzrosła do ponad stu, a świadczone przez nie usługi zaspokajały potrzeby ówczesnych mieszkańców. Od połowy 1948 r., a już szczególnie w 1949 roku, rozpoczęły się intensywne działania władz zdążające do likwidacji sektora prywatnego w rzemiośle, podobnie jak w handlu i gastronomii. Prowadzono je w ramach sterowanej odgórnie akcji likwidacji pozostałości sektora prywatnego w społeczeństwie budującym socjalizm. Identycznie jak w przypadku prywatnego handlu i gastronomii, likwidowanie rzemiosła dokonywało się w wieloraki sposób, przeróżnymi środkami nacisku, od ekonomicznych do administracyjnych. Wokół rzemieślników podobnie jak wokół innych „prywaciarzy”, tworzono nieprzychylną im atmosferę społeczną a określenia „spekulant” i „wyzyskiwacz”, czy „krwiopijca” zaliczyć można było do łagodniejszych. Potem nastąpiło zwiększenie i to znaczne, świadczeń podatkowych, opłat za lokale, za energię elektryczną, wodę itp. Jednocześnie ograniczano możliwości nabywania drogą legalną niezbędnych do produkcji surowców. W wypadku piekarzy, wędliniarzy, szewców-cholewkarzy oznaczało to faktyczne uniemożliwienie prowadzenia działalności. Zdobywanie surowców na wolnym rynku, nazywanym wówczas „czarnym rynkiem”, kończyło się najściem milicji czy Urzędu Bezpieczeństwa, rewizją i srogimi karami finansowymi, pod zarzutem działalności spekulacyjnej. W tej sytuacji warsztaty zwijali najszybciej piekarze, masarze, cukiernicy, których działalność uzależniona była od przydziału reglamentowanych przez państwo surowców. Skuteczność państwowych represji i szykan, okazała się być bardzo widoczna już w końcówce 1948 r. kiedy to warsztaty zwinęło kilkunastu rzemieślników, w tym piekarz Antoni Kmiecik z ulicy Świerczewskiego ( Boh. Września), stolarz Benczarski z Hołdu Pruskiego, rzeźnik Władysław Górka, czy krawcowa Dorota Ziembicka. Inny rzemieślnik, piekarz Józef Kłoda z ulicy Żymierskiego 28 (Konstytucji 3 Maja), w tym samym roku otrzymał nakaz opuszczenia miasta i powiatu. Na dobre, zniszczenie świnoujskiego rzemiosła nastąpiło w kolejnym 1949 r. Zespolone działanie urzędu skarbowego, władz bezpieczeństwa i urzędników starostwa sprawiły, że działalność zakończyło m.in. 8 piekarzy, 1 cukiernik, 3 rzeźników, 2 ślusarzy, kilku fryzjerów i szewców. Część rzemieślników przytłoczona szykanami finansowymi i naciskami ze strony władz zrzekła się prowadzenia warsztatów i zwróciła karty rzemieślnicze, kilku zaś bez zgłaszania się u władz i bez rozgłosu, zwinęło interes i opuściła miasto wyjeżdżając w nieznanym kierunku. Szczególnie zaciekle atakowano zakłady spożywcze: piekarnie, rzeźnie, cukiernie. Z tych, które powstały na przełomie 1945 i 46 roku, likwidacyjnej działalności władzy, praktycznie nie przetrwał żaden.

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Fryzjerstwo damskie „Lena” pani D. Kijak przy ulicy Kościelnej(fot. Archiwum autora )

Dane statystyczne odnoszące się do lat 1949 – 50, pokazują, że tempo likwidacji prywatnego rzemiosła, przybrało dramatyczne rozmiary. Z liczby 152 zakładów, jakie powstały po wojnie, w dawnym powiecie wolińskim, w 1951 r. zostało już tylko niespełna 40. Z tego zaś, w Świnoujściu dogorywało jeszcze 19 zakładów. W kolejnych latach, zamknięto jeszcze kilka warsztatów. Pozwoliło to urzędnikowi zawiadującemu w powiecie sprawami przemysłu i rzemiosła na stwierdzenie w sprawozdaniu za 1951 r.: „ Indywidualnych zakładów rzemieślniczych obecnie na terenie powiatu istnieje 40 z ogólnej liczby wydanych 252 uprawnień przemysłowych, które zlikwidowały się bądź z powodu ograniczenia możliwości spekulacji, bądź z powodu wyjazdu z tutejszego terenu. Ci którzy zostali to rzemieślnicy szanujący swój zawód”.

Dole i niedole polskiego rzemiosła ( 1946 – 50 )

Pionier świnoujskich fotografów, pan Czesław Podhorodecki.(fot. Archiwum autora )

Działaniom zmierzającym do likwidacji prywatnego rzemiosła towarzyszyły naciski, by rzemieślnicy wstępowali do spółdzielń rzemieślniczych, będących według ówczesnych władz „ wyższą formą gospodarowania”, dopuszczalną w warunkach budowania społeczeństwa socjalistycznego. O tym jak funkcjonowało szczątkowe rzemiosło i rzemieślnicza spółdzielczość pracy, opowiem w odrębnym odcinku.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 27, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 27

Gość • Poniedziałek [04.07.2011, 09:26:41] • [IP: 88.156.234.***]

178, rowniez tak uwazam.To panstwo nie szanuje swoich obywateli !. Nie szanowalo i nie szanuje.

Gość • Sobota [02.07.2011, 19:34:16] • [IP: 88.156.232.**]

znow ubeki dorwałi sie do władzy

Gość • Sobota [02.07.2011, 17:52:02] • [IP: 93.94.188.***]

Jak zrozumieć pl.Słowiański i ul. Bema??

Gość • Sobota [02.07.2011, 14:00:50] • [IP: 93.154.178.***]

.. A CZY DZISIAJ pANSTWO pOLSKIE NIE POSTĘPUJE TAK SAMO JAK 60 LAT TEMU?podatek z tytułu prowadzenia działalnosci gospodarczej jest za wysoki, cznsze za lokale usługowe sa za wysokie, opłata za prąd dla dziłalnosci jest za wysoka, podatki sa masakrujące. Historia sie powtarza.

Gość • Sobota [02.07.2011, 13:55:05] • [IP: 93.154.178.***]

Pan Majewski mial zakład wulkanizcyjny w podwórzu dzisiejszego Boh. Wrzesnia, mieszkali tam Jankowscy, ojciec z synami Ryskiem i Bonkiem.Teraz w pobliżu jest tam szewc. Mimo wielu nacisków komuny, aby zniszczyc" prywatkę" wiele z ich przetrwało. Podobnie jest dzisiaj w Polsce. TO WŁASNIE MAŁE FIRMY UTRZYMUJA TO PANSTWO MIMO ŻE SA ŁUPIONE PRZEZ PODATKI OPŁATY CZYNSZE ITP. CHYLĘ CZOŁA PRZED KAŻDA PRYWATNA INICJATYWĄ.

Gość • Sobota [02.07.2011, 11:48:44] • [IP: 80.245.183.**]

zdjecie 3 zaklad fotograficzny p.Podhorodeckiego miescil sie na rogu pl.Wolnosci i ul.Bema.Nie na pl.Slowianskim.

Gość • Czwartek [30.06.2011, 22:15:55] • [IP: 46.112.224.***]

wiadomo...ubeki

Gość • Czwartek [30.06.2011, 13:07:46] • [IP: 80.245.188.***]

Panecki miał zakład vis a vis kościoła koło wody sodowej między dzisiejszym Polo a Pl.Wolności w starej kamienicy.Przynajmniej za moich młodych lat.Pamiętam jak mnie opitolił jedna ręką a w drugiej trzymał sobie piwko ;).Wpiernicz dostałem od ojca bo nie uwierzył, że u fryzjera byłem a ktoś mnie tak" skaleczył" a pieniądze sprzeniewierzyłem.

Gość • Środa [29.06.2011, 23:49:26] • [IP: 88.156.233.***]

Jedyne co przetrwało z tamtych czasów to kultura i profesjonalizm Państwa Podhorodeckich.

Gość • Środa [29.06.2011, 19:46:18] • [IP: 77.183.221.**]

Moj dziadek ;d

LKSz. • Wtorek [28.06.2011, 23:35:04] • [IP: 80.245.188.*]

Kilka słów uzupełnienia; na 4 zdjęciu jest budynek w którym zakład fotograficzny Państwa Podhorodeckich mieścił się czasowo, wtedy gdy budynek przy ul. Konst. 3 Maja (wcześniejsza i obecna siedziba) był w kapitalnym remocnie. Oczywiście jest to róg Pl. Wolności i ulicy Bema. W budynku tym mieściła się również piekarnia. Na 4 zdjęciu jestem razem z siostrami mojej Mamy - Leokadii Kijak a nie jak mylnie podano w podpisie zdjęcia D.Kijak. Zakład mieścił się na Pl. Kościelnym w miejscu gdzie obecnie jest " dziki" parking. Zdjęcie było wykonane chyba w m-cu wrześniu 1957 r. więc trochę poźniej niż opisywane w artykule wydarzenia.Na 2 zdjęciu mój Tatuś, super wygląda. Autorem wszystkich zdjęć naszej rodziny był Wujek Czesiu i Ciocia Stasia czyli Państwo Podhorodeccy przyjaciele Moich Rodziców. Pan Panecki miał zakład fryzjerstwa męskiego na początku ul. Grunwaldzkiej w budynku na mejscu którego obecnie jest budynek mieszkalny. Pozdrawiam autora artykułu i służę następnymi informacjami.

Gość • Wtorek [28.06.2011, 23:22:55] • [IP: 188.182.137.**]

ooo Panowie. Tych rzeczy w podręcznikach nie uczą, zaraz was tu obrzucą od wariatów i kazą isc do psychiatrów.

Q • Wtorek [28.06.2011, 09:55:45] • [IP: 83.21.130.***]

Do Staruszka(nie portiera). To co przytaczasz o UB i rozpracowaniu WIN i z AK - tych c o się nie ujawnili...Układ Jałtański uzależniał nas od ZSSR.Większość kierowniczych stanowisk UB była opanowana przez żydów którzy przybyli z Rosji byli obsadzani przez NKWD stanowiskach w UB, oni stworzyli tę organizację im więcej ufali. ...To nie byli głupi ludzie...Rosjanie popierali powstanie państwa Izrael. ..Kiedy jeden z naczelnych UB -ków , Światło czy absolwent Szkoły w Dęblinie Mosze Dajan uciekli z PRL zmieniono politykę. ..przyszły zmiany roku 56.Spychalski i jego ludzie zostali odstawieni a Izrael zaczeli popierać Amerykanie a Egipt Rosjanie. .Skończyła się dominacja" Starozakonnych". ..Kręte są drogi naszej historii... Do dziś Angole utajnili wypadek Gibraltarski, a kiedy ujawnili prawdę o Katyniu -dopiero jak zaczęła się zimna wojna.Nie myślcie że" komunę" obalił ten co przeskoczył płot, komunę obaliła EKONOMIA jako ustrój który się nigdzie nie sprawdził. Pozdrawiam nieco starszy staruszekTwoje posty OK.

Gość • Wtorek [28.06.2011, 09:11:15] • [IP: 188.182.137.**]

staruszek, gdyby do ciebie przyszło UB i przystawiło lufe do Twej skroni i pobili Ci żone, to też bys sie zgodził na wspołprace bez zadnego szemrania! prawie nikt nie robił tego z własnej woli!!

Q • Wtorek [28.06.2011, 08:39:29] • [IP: 83.21.130.***]

Wiatr słoneczny. ..137 Dobrze że sprostowałeś bo się. ..porypało...Ale sens jest zrozumiały że"TFURTZY"chcą wymazać historię.

Staruszek (nie portier) • Wtorek [28.06.2011, 02:21:19] • [IP: 46.134.160.***]

Zupełnie na poważnie i myślę, że Pan Doktór mnie uzupełni.Służby Bezpieczeństwa i wywiad wojskowy MON były organizowane przez przedwojennych oficerów pod nadzorem Specjalistów Radzieckichi w tym okresie czasu były jednymi z lepszych.Służby Bezpieczeństwa współorganizowali oficerowie DEF-y. Ich majstersztykiem było przejęcie IV Kierownictwa WiN-u. Podrzucali kowbojom" fałszywki" a przejmowali od nich dolary na działalność, sprzęt łączności -radia no i broń.Kołowali ich tak około roku, dopóki nie rozpracowali calej siatki krajowej i kanałów przerzutów. Jak uważacie czy tego mogli dokonać ci prawie prości i nie przygotowani do tej roli ludzie.W Świnoujściu jakiś czas, na samym początku, przebywał były oficer wywiadu AK lub NSZ, który usiłował zbudować tu kanał przerzutowy, ponieważ to mu się nie udawało przeniesiono go do Szczecina.Do chwili aresztowania nie wiedział, że działa dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ciekawe, no nie ?

Staruszek (nie portier) • Wtorek [28.06.2011, 01:43:31] • [IP: 46.134.160.***]

Gościu z godziny 22, 22 jeżeli śp Ojciec Ci tak mówił to musiała być prawda.Gratuluje Twemu Ojcu służby w UB jako funkcjonariuszowi bądź Tajnemu Współpracownikowi.Dzięki Bogu, że Ojciec" przetrwał" i spłodził takiego potomka. Bez Twej cennej informacji byśmy się mogli zastanawiać dlaczego po okresie PRL był taki duży przyrost naturalny.No Wiesz jest takie powiedzenie:"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym n starość trąci"Ja tam jestem człowiek tolerancyjny i potrafię poglądy i służbę Twego Ojca zrozumieć. Mam do Ciebie pytanie. Utrzymując tradycje rodzinne w jakich służbach specjalnych Ty służysz, bo po tym bardzo krótkim Twym prowokacyjnym wpisie trudno się zorientować. System prowokacyjnych pomówień masz w miarę dobrze opanowany na stopień:dostateczny.Pracuj nad sobą dalej, bo dobrze się zapowiadasz,

Staruszek (nie portier) • Poniedziałek [27.06.2011, 22:49:32] • [IP: 31.60.242.***]

UM w Międzyzdrojach podlegał w tym czasie organizacyjnie Przewodniczącemu Powiatowej Rady Narodowej Markiewiczowi, jeżeli się nie mylę to propozycja lokalizacji tej imprezy mogła paść z ust pana Markiewicza który był otwarty i popierał wszelkie pomysły propagujące te tereny.Oczywiście powstał Komitet Organizacyjny tego przedsięwzięcia.Jeżeli dobrze pamiętam to w jego kładzie byli:kierownik W-łu Kultury PRN Soczyński, oczywiście panowie Daniszewski i Pieńkowski>Zygmunt Rosik z PDK i wspaniały a zapomniany animator kultury a jednocześnie kierownik MDK w Międzyzdrojach

Gość • Poniedziałek [27.06.2011, 22:22:14] • [IP: 46.112.55.**]

z tego co mi mowił sp.ojciec przetrwali tylko ci co mieli kontakty z ub..

Staruszek (nie portier) • Poniedziałek [27.06.2011, 22:21:15] • [IP: 31.60.242.***]

Przepraszam bardzo Doktora i Państwa za to, że znowu odbiegnę od zasadniczego tematu.Ze względu na wiek i stan zdrowia mam być może nie wiele czasu i powinienem część informacji, które posiadam przekazać naszemu Kronikarzowi i Państwu.Od 1966 roku odbywa się w Międzyzdrojach Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. Znowu ten Festiwal powstał nie wiadomo jak ? Nie wiem czy Pan Doktór i Państwo wiedzą, że w naszym mieście istniały dwa Kluby w których to powstawało wiele ciekawych inicjatyw.Na pl.Słowiańskim w pomieszczeniach PDK KMPiK, natomiast na ul Piastowskiej Klub NiT. W MPiK-u cyklicznie odbywały się" Koncerty Muzyczne przy kawie i świecach".Po jednym z Koncertów na którym był Przewodniczący PRN Markiewicz, kilku członków Prezydium SKZW, redaktor Daniszewski i kierownik Działu Muzycznego WDK (jezeli nie przekręciłem nazwiska) Pieńkowski, któryś z uczestników tej rozmowy rzucił projekt zorganizowania tego rodzaju Festiwali.Pan Markiewicz od razu w trakcie tej rozmowy przekazał ten pomysł do realizacji dla SKZW

wiatr słoneczny • Poniedziałek [27.06.2011, 22:15:52] • [IP: 188.182.137.**]

12:12 --chyba chodzi Ci o efeski artemizjon a nie biblioteke aleksandryjską, bo tą spalili rzymianie ;)

Bździągwa • Poniedziałek [27.06.2011, 19:39:49] • [IP: 31.63.252.*]

Co władza ludowa miała z tego, żeby atakować warsztaty i zakłady?

Gość • Poniedziałek [27.06.2011, 19:37:03] • [IP: 93.94.184.**]

ten fryzjer przy Placu kościelnym to Pan Panecki pamiętam go dobrze :-)

Q • Poniedziałek [27.06.2011, 12:12:40] • [IP: 83.21.141.***]

Radosna" tfurczozć" ojców naszego miasta objawia się w ciągłym nazwie zmiany ulic ! Gdyby tak dbali o stan dróg i chodników to nasze miasto miało by najlepsze drogi w Europie.Historii nie da się wymazać.Herostrates spalił bibliotekę Aleksandryjską, tym przeszedł do historii ///Może by tak jedną z nowo powstających ulic nazwać Schillera lub Roberta Kocha to by był gest w stosunku do naszych sąsiadów.

Gość • Poniedziałek [27.06.2011, 11:38:38] • [IP: 88.156.233.***]

4-te zdjęcie...jak może się łączyć Plac Słowiański z Bema? Chodzi chyba o róg Placu Wolności.

Oglądasz 1-25 z 27
■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■