POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [11.07.2011, 08:54:59] • Świnoujście

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Logo Związku Rzemiosła Polskiego. (fot. wikipedia.pl )

Pod naporem rosnącego niezadowolenia społeczeństwa oraz powszechnej krytyki poczynań gospodarczych władzy, po politycznym przesileniu październikowym 1956r., rzemiosło ponownie zostało potraktowane jako ważny czynnik rozwoju i aktywizacji gospodarczej, a Sejm PRL uchwalił nową ustawę o rzemiośle.

Był po temu najwyższy czas, ponieważ rzemiosło już dogorywało. Nie inaczej było w Świnoujściu. W początkach 1956 r. uchowało się tu już tylko 14 prywatnych warsztatów rzemieślniczych: 4 ślusarskie, 1 fryzjer, 2 zegarmistrzów, 1 elektryk, 1 radiotechnik. 2 fotografów, 2 szewców, 1 krawiec i 1 cukiernik. Obok owych oficjalnie zgłoszonych, usługi rzemieślnicze po cichu świadczyło w mieście kilkanaście osób, w tym kilku związanych ze spółdzielniami pracy i robiących tzw. „fuchy” po godzinach pracy. Ponieważ złagodniał wówczas stosunek do „prywaciarzy”, zaistniał więc klimat do odnowy niemal doszczętnie zniszczonego rzemiosła.

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Świnoujski fotograf pan Tadeusz Chmielewski przed swoim warsztatem.(fot. Archiwum autora )

Na fali jak ją nazywano „odnowy”, już w końcu 1956 roku w Świnoujściu pierwszych trzech rzemieślników złożyło wnioski o uruchomienie zakładów, ale w następnym było już ich ponad 40 zgłoszeń. Kilku wyszło z likwidowanych spółdzielń, kilku prowadziło rzemiosło w powojennych latach i po przymusowej przerwie, ponownie je podjęło. Tak było n.p. z piekarzem panem Ignacym Lisiakiem. Dzięki temu „rzemieślniczemu odrodzeniu”, już w końcu 1957 roku otwartych było w mieście blisko 60 prywatnych zakładów rzemieślniczych, w tym m.in. 8 fryzjerskich, 11 krawieckich, 8 szewskich, 2 piekarnie, 4 zakłady fotograficzne , 6 ślusarskich i mechanicznych, 4 elektroinstalacyjne i cały szereg innych warsztatów różnych branż. Nową branżą usługową wówczas zgłoszoną, było elektryczne podnoszenie oczek w pończochach ( repasacja pończoch), założone przez panią Irenę Witkowską przy obecnej ulicy Wyszyńskiego, Albinę Sobocińska przy ulicy Wielkopolskiej, oraz Stanisławę Winkler z ulicy Piastowskiej. Branża ta, w miarę jak na damskich nogach przybywało nylonów i stylonów „puszczających oczka”, rozwijała się w latach następnych, a panie z maszynką przywracającą żywot pończochom, pracowały w wielu punktach miasta. Najwięcej było ich w centrum, zwykle w wydzielonych kącikach sklepów ( m.in. w „Jedynce”, „Jubilerze” w „Gazeli” i kilku jeszcze innych) .

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Zdjęcia obok tematu : ulica Szkolna, lata 60-te. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Wspomniane na wstępie polityczne i ekonomiczne przemiany zaowocowały również ponownym ożywieniem prywatnego, drobnego przemysłu. Otwierające się perspektywy miasta jako ośrodka wypoczynkowego spowodowały uruchomienie kilku wytwórni wód gazowych przez przedsiębiorców: Zofię Peterską ( Armii Czerwonej ), Stanisława Mazurowskiego ( Żymierskiego 27 ), Henryka Bakuna ( Dzierżyńskiego 42 ). Równie popularne były przetwórnie i wędzarnie ryb, których aż 6 zarejestrowano i uruchomiono w samym tylko 1957 r. Wszystkie one produkcję opierały o świeże ryby łowione na pobliskich akwenach przez miejscowych rybaków. Oferowały one przede wszystkim wędzone śledzie, szproty, flądry czy miejscowy rarytas, jakim były węgorze. Do zakładów pracujących na rzecz letników i wczasowiczów zaliczyć też można było wytwórnię lodów Leonarda Czarneckiego na ulicy Marchlewskiego ( Kard. Wyszyńskiego ) , jak i wytwórnię kwasu chlebowego pani Władysławy Sadowskiej ulokowaną przy tej samej ulicy. O wytwórni tej a szczególnie o znakomitym kwasie chlebowym, jaki tam był tradycyjnym, domowym sposobem produkowany, jeszcze długie lata po zamknięciu z sentymentem wspominano. Niemal w zapomnienie odeszło, że również w owym okresie w Świnoujściu, prowadziła działalność wytwórnia mydła i płatków mydlanych, znajdująca się w dokładnie w centrum miasta, a mianowicie przy ulicy Armii Czerwonej 2 ( dzisiaj Armii Krajowej ). Rzadsza i związana tylko z naszym rejonem działalność, to uruchomiona wówczas w Przytorze przez A. Henkela wytwórnia płyt trzcinowych dla budownictwa.

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Ulica Grunwaldzka, lata 60-te. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Okres swoistego liberalizmu po 1956 roku, szybko się jednak skończył, a codzienne działania władz administracyjnych i politycznych, jako żywo znowu przypominać zaczęły stare stalinowskie wzorce. Tak jak niegdyś, ograniczano dostęp rzemieślników do materiałów i surowców, a władze fiskalne wykorzystywały każde formalne potknięcie „prywaciarzy”, by zastosować rujnujący go domiar. Znów zaczęły rosnąc świadczenia podatkowe i różnorodne formy obciążeń finansowych. I tak jak dawniej, rzemieślnik musiał znowu "kombinować", by nabyć surowce na czarnym rynku, ukrywać prawdziwe dochody, bądź też przekupywać podatnych na pieniądze i prezenty urzędników.

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Fragment dawnej zabudowy ulicy Piastowskiej. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Duża chłonność rynku spowodowana chronicznymi brakami w zaopatrzeniu ludności w całym okresie PRL, sprzyjała jednak w tamtym okresie rozwojowi rzemiosła i drobnego przemysłu. Żadne, mniej lub więcej dokuczliwe działania władz procesu tego nie były w stanie już zatrzymać. W Świnoujściu, popyt na usługi i produkcję rzemieślniczą z racji stale rosnącej wówczas zamożności mieszkańców i tysiącom wczasowiczów i kuracjuszy, był również niezwykle silny. Powstawały więc z czasem coraz liczniej nowe zakłady usługowe odpowiadające potrzebom rynku. Dostrzegalny już wtedy rozwój motoryzacji spowodował powstanie po obu stronach miasta wielu warsztatów mechaniki samochodowej i usług motoryzacyjnych; wzrost liczby telewizorów i urządzeń techniki w gospodarstwie domowym wywołał z kolei rozwój usług w tej branży. Wzrost zamożności mieszkańców zaowocował podażą usług bardziej luksusowych, świadczonych w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatach jubilerskich i złotniczych. Takie usługi w siermiężnym okresie budowania „podstaw socjalizmu” w latach 50-ych ubiegłego wieku były nie do pomyślenia.

Odrodzenie rzemiosła 1956 - 60

Wspomnienie gorącego lata sprzed półwiecza. Saturator z wodą sodową na nadmorskiej promenadzie. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Od autora: Na tym odcinku chcę zawiesić, ale nie zakończyć publikowanie historii naszego rzemiosła. Jej kontynuacja i zakończenie nastąpi po sezonie letnim, we wrześniu. Obecnie, na naszej stronce przypomnę inne tematy związane z historią miasta, które zainteresują także naszych letnich gości. J.P.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Piątek [12.01.2018, 21:36:16] • [IP: 89.0.194.***]

A jak u ciotki w sklepie na Grunwaldzkiej piwko smakowalo albo latem kolo Stasia?

M.Zakrzewski • Sobota [31.12.2011, 12:01:28] • [IP: 83.7.238.***]

Jednym z pierwszych tzw prywaciarzy byl ojciec, prowadzil on jako jeden z 4 tu wspomnianych zakladow elektroinstalacyjnych.Posiadam do dzisiaj zezwolenia na prowadzenie dzialalności mojego ojca, i kartę podatkową jaką wydawal Cech.

Gość • Niedziela [17.07.2011, 23:15:42] • [IP: 77.218.9.**]

własnie kiedyś były węgorze a teraz plastikowa pasztetowa z biedronki fuj

świnoujście 49 rok. • Niedziela [17.07.2011, 22:40:24] • [IP: 88.156.233.***]

Pamiętam wędzarnię ryb na Placu Wolności na zapleczu" PUCHATKA" i dawnego sklepu radiowo-telewizyjnego, pracowała tam moja babcia węgorze, makrele, śledzie, szproty, dorsze były wyśmienite. W radiowo-telewzyjnym kupiłem telewizor" ALLADYDN z pilotem na kablu-"trzy funkcje" - na raty. Radości co niemiara odbierałem dwa programy," Teatr" w poniedziałek i " kobra" w czwartek" niekiedty udało się odbierać program Niemieckiej telewizji dobranocka" KINDER" to były czasy super czasy i tylko wspomnienia.

Staruszek (nie portier) • Sobota [16.07.2011, 21:34:55] • [IP: 79.162.29.**]

No to ja przypomnę Wam i Panu Doktorowi jeszcze jedna imprezę, organizowaną zarówno nad morzem jak i w Powiatowym Domu Kultury" Cepeliadę". Wystawę i jednocześnie targi twórczości ludowej i pokazy np robienia wycinanek, nożycami do strzyżenia owiec, albo rzeźby w drzewie przy pomocy toporka i zwykłych dłut. Rzeczywiście" Q" znałem absolwentów tych ośmieszanych zasadniczych szkół zawodowych, którzy kontynuowali naukę aż do ukończenia studiów wyższych. Te szkoły nie były wymysłem" komunistów".Powstały one chyba w końcu XIX wieku a ich ukończenie było warunkiem zdania egzaminów" czeladniczych" Pozdrawiam! Aha ! Pomysł0dawcą" Cepeliady" był Zygmunt Rosik !

Gość • Sobota [16.07.2011, 19:14:32] • [IP: 80.245.185.***]

Witam przypomniał mi sie jarmark bałtycki przy promenadzie - może to byłby jakis mały temat do opisania? - pamietam kupowałem tam zdjecia z gwiezdnych wojen :-)

Q • Piątek [15.07.2011, 09:46:18] • [IP: 79.184.5.***]

Do Staruszka (nie portier)*W tej chwili rzemiosło upada. ..Starzy fachowcy mistrzowie odchodzą na wieczny remont., nie ma kto szkolić młodych w nauce zawodu.ZDZ upadł. ..Następuje wymiana pokoleń W firmach nie ma szkolenia młodych, (bo to kosztuje) nie ma polityki popierającej rzemiosło, pomimo zapotrzebowania., kreatywni fachowcy emigrują tam można zarobić o wiele więcej.(osobiście znam takich) to smutne. np. stocznia miała swoją szkołę przyzakładową która szkoliła fachowców mieli swoją kadrę instruktorów.To wszystko upadło więc za parę lat RZEMIOSŁO będzie wspomnieniem. ..Czy Staruszku podobnie nie widzisz (może nasz wiek upoważnia do tego) ? Zapewne szanowny Dr J.P celowo wywołuje ten temat bo może za parę lat będzie to historia Pozdrawiam staruszek Q...Może jestem pesymistą.

Staruszek (nie portie • Czwartek [14.07.2011, 22:09:25] • [IP: 46.134.79.***]

Witam serdecznie panie Doktorze. Z wielka przyjemnością i zainteresowaniem czytuje Pana publikacje historyczne.Czasami moje zdziwienie i zaskoczenie budzi forma tak niepodobna do Pana Przecież często to nasze życie było bardziej kolorowe a nie szaro-bure.Doskonale Pan Wie, jako uczestnik tego życia ile było uwarunkowań zewnętrznych, które je kształtowały. Jałta a za chwilę" zimna wojna". Przed tym przez prawie tysiąc lat, my jako" przedmurze chrześcijaństwa" by stać się" przedmurzem socjalizmu". I my zamieszkujący ten skrawek wyspy Uznam tylko dzięki słynnej historycznej" linijce Stalina" w towarzystwie dwóch znaczących dla tego skrawka celów: bazy wojskowej polskiej i bazy radzieckiej.Jakiż to wymarzony cel dla ataku rakietowego naszych obecnych braci amerykańskich.Cieszę się bardzo, że w okresie sezonu letniego przypomni Pan osiągnięcia naszego miasta i ludzi którzy byli twórcami tych osiągnięć. Cieszę się bardzo, ze mogłem wrócić na ten portal i na ten wątek. Witam serdecznie mego przyjaciela" Q",

Gość • Czwartek [14.07.2011, 20:13:06] • [IP: 188.182.137.**]

zostawcie juz te UB... za mało faktów, za duzo propagandy!

Gość • Środa [13.07.2011, 16:10:01] • [IP: 88.156.232.**]

kto miał układy wkłady w UB...przezył...to yak jak dzis...kto ma uklady . ..sami przeciez wiecie internauci.nic sie nie zmieniło.tylkl LUDZIE

Gość • Wtorek [12.07.2011, 22:56:30] • [IP: 92.42.116.***]

jejku pamietam tego pana fotografa, az lezka poszla...

Gość • Poniedziałek [11.07.2011, 22:52:57] • [IP: 88.156.233.***]

hi hi, saturator..to było coś. .do dziś pamiętam żółty mieszamy z czerwonym...mniam:))

Gość • Poniedziałek [11.07.2011, 22:12:49] • [IP: 88.156.233.**]

Na ul. Grunwaldzkiej po lewej stronie dom p. Skoniecznych, w głębi ul. Kaszubska.

Q • Poniedziałek [11.07.2011, 15:40:04] • [IP: 83.21.159.***]

Obecnie jest podobnie, pocztą pantoflową można się dowiedzieć kto wygładzi ściany wytapetuje, kto położy kafelki i wymieni rury wodociągowe i ściekowe, wymuruje ściankę działową czy postawi kominek, wymieni przewody elektryczne, naprawi komputer czy telewizor - wszystko bez VAT po cichu...Do tych co żałowali po niemieckich ruderek popatrzcie na zdjęciach, jakie to były budowle..

Gość • Poniedziałek [11.07.2011, 15:28:25] • [IP: 89.174.73.**]

Zgadzam się z przedmówcą w sprawie rzemiosła rząd PiS-u poluzował. Lecz dzisiaj już wiadomo, że z perspektywą dalszych rządów PO rzemiosło nie ma żadnych szans na odrodzenie. Ale też prawda, że i czasy się zmieniły i każdy indywidualnie funkcjonuje na rynku, który jak napisał już przedmówca jest coraz mniej przychylny dla rzemiosła.

Gość • Poniedziałek [11.07.2011, 12:03:23] • [IP: 88.156.235.***]

Dziś mamy to samo. Po odwilży gospodarczej 1989 kolejne rządy z powrotem dokręciły śrubę a chyba najgorszy był rząd Buzka i Belki. Kaczor trochę poluzował to go odsunęli i PO znowu wszystko podokręcała aż trzeszczy. Niestety wykształciło się coś co prof. Stanisław Michalkiewicz nazywa kapitalizmem kompradorskim w którym funkcjonować normalnie się nie da a dobrze mają tylko ludzie z układów. Reszta robi bokami albo ucieka z tego tonącego statku za granicę.

Oglądasz 1-16 z 16
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Jednogłośnie świnoujscy radni postanowili, że strażacy-ochotnicy z terenu miasta otrzymywać będą ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach pożarniczych lub szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Miasto Świnoujście. Radni przyjęli także zaproponowane wysokości tego ekwiwalentu ■ Po długiej dyskusji Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim powinny odpowiadać składane projekty ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 - Rokiem Samorządu Terytorialnego na terenie Gminy Miasto Świnoujście ■ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się na grafice. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej ■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■