Sonda
Czy Janusz Żmurkiewicz jako prezydent Świnoujścia zarabia
wystarczająco
za mało
za dużo
nie mam zdania
POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2013, 08:40:03] • Świnoujście

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Kiedy wreszcie ruszy odkomarzanie? – pyta nasz Czytelnik.- Przecież to już dawno powinno być zrobione przed pierwszymi wylęgami. Co ma do powiedzenia w tej sprawie magistrat? Według internauty, na Karsiborzu nie da się już wytrzymać. Miasto zapewnia, że walkę z krwiożerczymi owadami rozpoczęto. Zleciło też… przygotowanie raportu o komarach.

Czy znów tylko pod turystów będzie robione odkomarzanie 2 miesiące sezonu i koniec, a mieszkańców głęboko w d.... ? – pisze nasz Czytelnik. Ale nie ukrywa, że jest bardzo zdenerwowany.- W Karsiborzu już nie da się wytrzymać. Nie można wyjść z dzieckiem spokojnie na spacer. Jest już plaga, a to dopiero początek.

Jak informuje magistrat, akcja odkomarzania rozpoczęła się na początku kwietnia od wylewek w miejscach, gdzie zwykle wylęgają się larwy komarów.

- Kolejnym krokiem jest odymianie, które trwa i będzie powtarzane systematycznie na terenach należących do miasta we wszystkich dzielnicach prawo - i lewobrzeża Świnoujścia – mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie... raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.

- Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów – mówi Robert Karelus.-Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Zaleca się systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią warto sprawdzić swoje piwnice, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.

Od 2011 roku, przez trzy kolejne lata, miasto wyda na walkę z komarami ponad 700 tys. złotych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Czwartek [16.05.2013, 18:02:14] • [IP: 93.94.190.**]

mam przechlapane - te komary to chyba przez moją konewkę z wodą - upssss

Gość • Czwartek [16.05.2013, 10:00:31] • [IP: 193.69.22.**]

Dajcie spokój komarom!! Dzięki nim znowu Świnoujście będzie w TV, a to przecież wspaniała promocja miasta!! :)

Gość • Czwartek [16.05.2013, 08:00:35] • [IP: 83.21.24.**]

182 to dopiero prostak i adres jego zameldowania nie pomoże, prostak jest i zostanie prostakiem

Gość • Czwartek [16.05.2013, 07:18:18] • [IP: 77.253.196.***]

Wczoraj pojawily sie juz komary, zaczyna sie

Gość • Czwartek [16.05.2013, 01:05:15] • [IP: 80.245.182.**]

ci z karsiborza to myślą że mieszkają w świnoujsciu, hehe. A to zwykla wiocha. Zreszta wystarczy poczytać te komentarze burola. .. 127.

Gość • Środa [15.05.2013, 23:51:44] • [IP: 31.0.195.***]

700 tyś. w ciągu 3 lat, a na przystanek prawie 1mln. chcieli wydać -_-.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:23:29] • [IP: 62.69.255.**]

Na Posejdonie masakra. Nawet mój kot uciekł z ogrodu do domu tak potwornie yebią.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:20:25] • [IP: 62.69.255.***]

Ten raport jest kompletnie niepotrzebny bo i tak nic się nie zmieni.Taka jest po prostu uroda tego miasta a właściwie jego położenie.Po co wydawać na niego kasę w sytuacji gdy innych wydatków nie brakuje.

Gość • Środa [15.05.2013, 21:22:01] • [IP: 95.129.224.***]

No na Warszowie masakra z komarami...

Gość • Środa [15.05.2013, 21:05:01] • [IP: 62.69.251.**]

Rozsiać lawendę w miejscach startegicznych jak to już dawno zrobili w Ahlbecku i problem komarów drastycznie spadnie. Zainwestowanie w sadzonki, zmniejszy w późniejszych latach wydatki na samo odkomarzanie.

Gość • Środa [15.05.2013, 19:42:14] • [IP: 46.195.6.**]

Nie ma oplat na moscie, nie ma odkomarzania - krotka pilka

Weles • Środa [15.05.2013, 16:49:59] • [IP: 80.245.181.***]

Również pytam kiedy w końcu i czy bedzie to skuteczne? Bo do lasu już nie można wejść tyle jest komarów!

Gość • Środa [15.05.2013, 16:47:53] • [IP: 192.168.100.***]

Dla zainteresowanych - Niemcy wcale nie zwalczają komarów (a propos wypowiedzi z 15.05.2013, 11:54:16] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [15.05.2013, 15:47:47] • [IP: 178.183.162.***]

A może by tak za te pieniądze sprowadzić gromadę komarożernych ptaków? Problem rozwiąże się sam.

Gość • Środa [15.05.2013, 15:46:55] • [IP: 95.129.228.***]

na kamczatce niech odkomarzą, tam jest aż czarno na jednostce wojskowej

Gość • Środa [15.05.2013, 15:15:54] • [IP: 80.245.190.***]

Zemsta prezia na karsiborzanach!

Gość • Środa [15.05.2013, 14:14:09] • [IP: 95.81.176.***]

Odkomarzanie to wielka bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Liczbę komarów można zredukować, ale nigdy nie da się ich pozbyć całkowicie. Zawsze będą gryzły. Najskuteczniejszą metodą jest likwidacja ich siedlisk i miejsc rozrodu, czyli przeprowadzanie melioracji i osuszania terenów podmokłych (park zdrojowy, pas pomiędzy promenadą i wydmami) i wycinanie w tych miejscach krzaków i chaszczy. Tam gdzie sucho i tylko drzewa wysokie i gładki trawnik komarów jak na lekarstwo.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:43:51] • [IP: 77.88.163.**]

..."raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013"... - a w roku następnym i dalej ?? - jak raport będzie gotowy to sezon wiosenno-letni 2013 się dawno skończy.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:12:41] • [IP: 93.94.191.**]

w karsiborzxu jest rezerwat ptakow miasto moglo by zadbac o jaskolczzaki modre tanim kosztem ograniczylo by sie liczbe komarow :) 2tys komarow na dobe zjada taka ptaszynka :)

Gość • Środa [15.05.2013, 13:10:08] • [IP: 93.94.191.**]

ktos sie wkur... hehe tak jak napisal ktos wczesniej niemcy umieja sobie poradzic z tym problemem a nasi nic :) pieniadze dosc duza kwota byle by skutecznie niestety wszedzie jest ten problem ale fajnie bylo by chociaz ograniczyc :) jak podal pan karaluszek :) zostaly zrobione wylewki antywylegowe (maj a komarow od s...a) ale chyba tylko blisko centrum miasta :)

Gość • Środa [15.05.2013, 12:59:51] • [IP: 62.69.254.***]

Ale jakoś tak mnie od rana naszła chrapka na marcepana. mmmmmm...mmmm...mmmm...

Gość • Środa [15.05.2013, 12:52:17] • [IP: 93.94.186.***]

Do [IP: 80.245.182.**] Ty to masz myślenie tylko ci pozazdrościć, nie wiem czy głupoty czy rozumu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:38:55] • [IP: 88.156.235.***]

Proponuję udać się idąc Szkolną cały czas prosto potem w kierunku działek, cały czas prosto dochodzimy do lasu i dalej idąc lasem prosto w końcu dojdziemy do rowu melioracyjnego o szerokości około 3-4 metrów który znajduje się na granicy niemieckiej. Tam jest straszliwe zatrzęsienie komarów. Ogónie cały ten las tną niemiłosiernie mimo iż dopiero wiosna. Co to będzie latem niewiadomo.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:33:06] • [IP: 62.69.254.***]

Sadzić miętę, lawendę, przede wszystkim się myjcie ludzie, bo komary lecą do potu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:23:43] • [IP: 46.113.11.**]

W tym roku jeszcze nie widziałem komara no ale JA PANISKO mieszkam w Centrum.

Oglądasz 1-25 z 39
■ Warta zaprasza na sylwestrową zabawę. Informacje pod numerem telefonu: 91 321 46 25 ■
■ Niecałe półtorej godziny trwały obrady trzeciej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Radni zatwierdzili wszystkie zaproponowane projekty uchwał, w tym propozycję przyszłorocznego wynagrodzenie prezydenta miasta ■ Radni zatwierdzili zmiany w budżecie na rok bieżący. Uchwałą rady Miasta zmieniono również zapisy wieloletniej prognozy finansowej miasta Świnoujścia na lata 2014 - 2028 ■ Ile ma zarabiać Janusz Żmurkiewicz? Zadecydują o tym na najbliższej sesji świnoujscy radni. Projekt uchwały zakłada, że prezydent nie dostanie ani grosza więcej niż otrzymywał do tej pory. Do maksymalnej stawki pozostały jednak właściwie tylko 22 grosze. A może któryś z radnych zaproponuje, by prezydent zarabiał mniej? ■ Pożar w budynku przy ulicy Markiewicza postawił na nogi dwa zastępy straży pożarnej. Na miejscu pojawiły się kłęby dymu. Z komina wydobywały się iskry. Wszystko wyglądało na prawdę groźnie. ■ Czy musi spłonąć budynek, by ktoś zajął się tym problemem? Pytali mieszkańcy bloku przy ulicy Poznańskiej 2, gdzie jeden z sąsiadów kradł prąd z klatki. Teraz administrator wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Poznańskiej odpowiada w tej sprawie. Pracownicy zapewniają, że zagrożenie zostało natychmiast usunięte. ■ Areszt za ponad ćwierć kilograma amfetaminy ■ Od 15. grudnia na Zielonym Rynku „Pod zegarem” przy ulicy Kołłątaja rozpoczęła się sprzedaż choinek. W zależności od wielkości i gatunku ceny wahają się od 35 do 450 złotych. Ruszyło także stoisko z wyrobami z dziczyzny. A od najbliższej soboty 20. grudnia będą sprzedawane karpie królewskie. ■ Słowianin w sprawie śmieci: Od lipca 2013 roku spółdzielnia nie odpowiada za wywóz nieczystości ■ Policjanci ze świnoujskiej drogówki zatrzymali kierowcę mercedesa, który legitymował się fałszywym prawem jazdy. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 1,4 promila, ponadto był poszukiwany. Mieszkaniec Warszawy trafił do policyjnego aresztu i dziś usłyszał zarzuty. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. ■ Policjanci ze Świnoujścia zatrzymali mężczyznę, który ukradł rower pozostawiony przed jednym ze sklepów w centrum miasta. Rower został odzyskany i przekazany właścicielowi. Ponadto zatrzymany złodziej kierował rowerem, mając w organizmie prawie 2,2 promila. 46-latkowi grozi surowsza kara, ponieważ przestępstwa kradzieży mienia dokonał w warunkach recydywy. ■ Sukces "Pomorza" na Międzynarodowy Turnieju w Ahlbecku. ■ Szukasz prezentu pod choinkę? Przyjdź na Pchli Targ na Placu Wolności. ■ Budowa nowego Hotelu West Baltic Resort ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Inwestycja dostała 4 miliony złotych dofinansowania z programu Jessica. ■ Karsibór I przed remontem jeszcze popływa. Dopiero na początku lutego prom Karsibór I popłynie do remontu. Na przeprawę ma wrócić pod koniec czerwca. Miejmy nadzieję, że braku jednej jednostki nie odczują pasażerowie. Na razie promy, mimo swego sędziwego wieku, pływają bez większych awarii. ■ Ozdoby na choince są zniszczone. Rzecznik twierdzi, że zostały wymienione. - Robiąc zdjęcia wraz z rodziną na Placu Wolności zauważyłem że ozdoby znajdujące się na choince są w opłakanym stanie. Gwiazdy są porysowane, połamane lub zostały po nich tylko świecące obwódki. - relacjonuje Czytelnik. Rzecznik prezydenta miasta zapewnia, że choinka została dobrze zabezpieczone po zimie, a wszystkie uszkodzenia, w tym ozdoby zostały przed montażem wymienione. ■ Nie żyje mężczyzna, który wypadł za burtę remontowanego statku w stoczni. Pomimo podjętej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. ■