POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2013, 08:40:03] • Świnoujście

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Kiedy wreszcie ruszy odkomarzanie? – pyta nasz Czytelnik.- Przecież to już dawno powinno być zrobione przed pierwszymi wylęgami. Co ma do powiedzenia w tej sprawie magistrat? Według internauty, na Karsiborzu nie da się już wytrzymać. Miasto zapewnia, że walkę z krwiożerczymi owadami rozpoczęto. Zleciło też… przygotowanie raportu o komarach.

Czy znów tylko pod turystów będzie robione odkomarzanie 2 miesiące sezonu i koniec, a mieszkańców głęboko w d.... ? – pisze nasz Czytelnik. Ale nie ukrywa, że jest bardzo zdenerwowany.- W Karsiborzu już nie da się wytrzymać. Nie można wyjść z dzieckiem spokojnie na spacer. Jest już plaga, a to dopiero początek.

Jak informuje magistrat, akcja odkomarzania rozpoczęła się na początku kwietnia od wylewek w miejscach, gdzie zwykle wylęgają się larwy komarów.

- Kolejnym krokiem jest odymianie, które trwa i będzie powtarzane systematycznie na terenach należących do miasta we wszystkich dzielnicach prawo - i lewobrzeża Świnoujścia – mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie... raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.

- Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów – mówi Robert Karelus.-Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Zaleca się systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią warto sprawdzić swoje piwnice, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.

Od 2011 roku, przez trzy kolejne lata, miasto wyda na walkę z komarami ponad 700 tys. złotych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Czwartek [16.05.2013, 18:02:14] • [IP: 93.94.190.**]

mam przechlapane - te komary to chyba przez moją konewkę z wodą - upssss

Gość • Czwartek [16.05.2013, 10:00:31] • [IP: 193.69.22.**]

Dajcie spokój komarom!! Dzięki nim znowu Świnoujście będzie w TV, a to przecież wspaniała promocja miasta!! :)

Gość • Czwartek [16.05.2013, 08:00:35] • [IP: 83.21.24.**]

182 to dopiero prostak i adres jego zameldowania nie pomoże, prostak jest i zostanie prostakiem

Gość • Czwartek [16.05.2013, 07:18:18] • [IP: 77.253.196.***]

Wczoraj pojawily sie juz komary, zaczyna sie

Gość • Czwartek [16.05.2013, 01:05:15] • [IP: 80.245.182.**]

ci z karsiborza to myślą że mieszkają w świnoujsciu, hehe. A to zwykla wiocha. Zreszta wystarczy poczytać te komentarze burola. .. 127.

Gość • Środa [15.05.2013, 23:51:44] • [IP: 31.0.195.***]

700 tyś. w ciągu 3 lat, a na przystanek prawie 1mln. chcieli wydać -_-.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:23:29] • [IP: 62.69.255.**]

Na Posejdonie masakra. Nawet mój kot uciekł z ogrodu do domu tak potwornie yebią.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:20:25] • [IP: 62.69.255.***]

Ten raport jest kompletnie niepotrzebny bo i tak nic się nie zmieni.Taka jest po prostu uroda tego miasta a właściwie jego położenie.Po co wydawać na niego kasę w sytuacji gdy innych wydatków nie brakuje.

Gość • Środa [15.05.2013, 21:22:01] • [IP: 95.129.224.***]

No na Warszowie masakra z komarami...

Gość • Środa [15.05.2013, 21:05:01] • [IP: 62.69.251.**]

Rozsiać lawendę w miejscach startegicznych jak to już dawno zrobili w Ahlbecku i problem komarów drastycznie spadnie. Zainwestowanie w sadzonki, zmniejszy w późniejszych latach wydatki na samo odkomarzanie.

Gość • Środa [15.05.2013, 19:42:14] • [IP: 46.195.6.**]

Nie ma oplat na moscie, nie ma odkomarzania - krotka pilka

Weles • Środa [15.05.2013, 16:49:59] • [IP: 80.245.181.***]

Również pytam kiedy w końcu i czy bedzie to skuteczne? Bo do lasu już nie można wejść tyle jest komarów!

Gość • Środa [15.05.2013, 16:47:53] • [IP: 192.168.100.***]

Dla zainteresowanych - Niemcy wcale nie zwalczają komarów (a propos wypowiedzi z 15.05.2013, 11:54:16] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [15.05.2013, 15:47:47] • [IP: 178.183.162.***]

A może by tak za te pieniądze sprowadzić gromadę komarożernych ptaków? Problem rozwiąże się sam.

Gość • Środa [15.05.2013, 15:46:55] • [IP: 95.129.228.***]

na kamczatce niech odkomarzą, tam jest aż czarno na jednostce wojskowej

Gość • Środa [15.05.2013, 15:15:54] • [IP: 80.245.190.***]

Zemsta prezia na karsiborzanach!

Gość • Środa [15.05.2013, 14:14:09] • [IP: 95.81.176.***]

Odkomarzanie to wielka bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Liczbę komarów można zredukować, ale nigdy nie da się ich pozbyć całkowicie. Zawsze będą gryzły. Najskuteczniejszą metodą jest likwidacja ich siedlisk i miejsc rozrodu, czyli przeprowadzanie melioracji i osuszania terenów podmokłych (park zdrojowy, pas pomiędzy promenadą i wydmami) i wycinanie w tych miejscach krzaków i chaszczy. Tam gdzie sucho i tylko drzewa wysokie i gładki trawnik komarów jak na lekarstwo.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:43:51] • [IP: 77.88.163.**]

..."raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013"... - a w roku następnym i dalej ?? - jak raport będzie gotowy to sezon wiosenno-letni 2013 się dawno skończy.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:12:41] • [IP: 93.94.191.**]

w karsiborzxu jest rezerwat ptakow miasto moglo by zadbac o jaskolczzaki modre tanim kosztem ograniczylo by sie liczbe komarow :) 2tys komarow na dobe zjada taka ptaszynka :)

Gość • Środa [15.05.2013, 13:10:08] • [IP: 93.94.191.**]

ktos sie wkur... hehe tak jak napisal ktos wczesniej niemcy umieja sobie poradzic z tym problemem a nasi nic :) pieniadze dosc duza kwota byle by skutecznie niestety wszedzie jest ten problem ale fajnie bylo by chociaz ograniczyc :) jak podal pan karaluszek :) zostaly zrobione wylewki antywylegowe (maj a komarow od s...a) ale chyba tylko blisko centrum miasta :)

Gość • Środa [15.05.2013, 12:59:51] • [IP: 62.69.254.***]

Ale jakoś tak mnie od rana naszła chrapka na marcepana. mmmmmm...mmmm...mmmm...

Gość • Środa [15.05.2013, 12:52:17] • [IP: 93.94.186.***]

Do [IP: 80.245.182.**] Ty to masz myślenie tylko ci pozazdrościć, nie wiem czy głupoty czy rozumu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:38:55] • [IP: 88.156.235.***]

Proponuję udać się idąc Szkolną cały czas prosto potem w kierunku działek, cały czas prosto dochodzimy do lasu i dalej idąc lasem prosto w końcu dojdziemy do rowu melioracyjnego o szerokości około 3-4 metrów który znajduje się na granicy niemieckiej. Tam jest straszliwe zatrzęsienie komarów. Ogónie cały ten las tną niemiłosiernie mimo iż dopiero wiosna. Co to będzie latem niewiadomo.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:33:06] • [IP: 62.69.254.***]

Sadzić miętę, lawendę, przede wszystkim się myjcie ludzie, bo komary lecą do potu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:23:43] • [IP: 46.113.11.**]

W tym roku jeszcze nie widziałem komara no ale JA PANISKO mieszkam w Centrum.

Oglądasz 1-25 z 39
■ W czwartek, sieć Orange miała awarię! Telefony pokazywały brak zasięgu! ■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■