Sonda
Czy to dobrze, że Małgorzata Szmajda przestanie kierować świnoujskim szpitalem?
tak
nie
nie mam zdania
POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2013, 08:40:03] • Świnoujście

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Kiedy wreszcie ruszy odkomarzanie? – pyta nasz Czytelnik.- Przecież to już dawno powinno być zrobione przed pierwszymi wylęgami. Co ma do powiedzenia w tej sprawie magistrat? Według internauty, na Karsiborzu nie da się już wytrzymać. Miasto zapewnia, że walkę z krwiożerczymi owadami rozpoczęto. Zleciło też… przygotowanie raportu o komarach.

Czy znów tylko pod turystów będzie robione odkomarzanie 2 miesiące sezonu i koniec, a mieszkańców głęboko w d.... ? – pisze nasz Czytelnik. Ale nie ukrywa, że jest bardzo zdenerwowany.- W Karsiborzu już nie da się wytrzymać. Nie można wyjść z dzieckiem spokojnie na spacer. Jest już plaga, a to dopiero początek.

Jak informuje magistrat, akcja odkomarzania rozpoczęła się na początku kwietnia od wylewek w miejscach, gdzie zwykle wylęgają się larwy komarów.

- Kolejnym krokiem jest odymianie, które trwa i będzie powtarzane systematycznie na terenach należących do miasta we wszystkich dzielnicach prawo - i lewobrzeża Świnoujścia – mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie... raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.

- Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów – mówi Robert Karelus.-Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Zaleca się systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią warto sprawdzić swoje piwnice, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.

Od 2011 roku, przez trzy kolejne lata, miasto wyda na walkę z komarami ponad 700 tys. złotych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Czwartek [16.05.2013, 18:02:14] • [IP: 93.94.190.**]

mam przechlapane - te komary to chyba przez moją konewkę z wodą - upssss

Gość • Czwartek [16.05.2013, 10:00:31] • [IP: 193.69.22.**]

Dajcie spokój komarom!! Dzięki nim znowu Świnoujście będzie w TV, a to przecież wspaniała promocja miasta!! :)

Gość • Czwartek [16.05.2013, 08:00:35] • [IP: 83.21.24.**]

182 to dopiero prostak i adres jego zameldowania nie pomoże, prostak jest i zostanie prostakiem

Gość • Czwartek [16.05.2013, 07:18:18] • [IP: 77.253.196.***]

Wczoraj pojawily sie juz komary, zaczyna sie

Gość • Czwartek [16.05.2013, 01:05:15] • [IP: 80.245.182.**]

ci z karsiborza to myślą że mieszkają w świnoujsciu, hehe. A to zwykla wiocha. Zreszta wystarczy poczytać te komentarze burola. .. 127.

Gość • Środa [15.05.2013, 23:51:44] • [IP: 31.0.195.***]

700 tyś. w ciągu 3 lat, a na przystanek prawie 1mln. chcieli wydać -_-.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:23:29] • [IP: 62.69.255.**]

Na Posejdonie masakra. Nawet mój kot uciekł z ogrodu do domu tak potwornie yebią.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:20:25] • [IP: 62.69.255.***]

Ten raport jest kompletnie niepotrzebny bo i tak nic się nie zmieni.Taka jest po prostu uroda tego miasta a właściwie jego położenie.Po co wydawać na niego kasę w sytuacji gdy innych wydatków nie brakuje.

Gość • Środa [15.05.2013, 21:22:01] • [IP: 95.129.224.***]

No na Warszowie masakra z komarami...

Gość • Środa [15.05.2013, 21:05:01] • [IP: 62.69.251.**]

Rozsiać lawendę w miejscach startegicznych jak to już dawno zrobili w Ahlbecku i problem komarów drastycznie spadnie. Zainwestowanie w sadzonki, zmniejszy w późniejszych latach wydatki na samo odkomarzanie.

Gość • Środa [15.05.2013, 19:42:14] • [IP: 46.195.6.**]

Nie ma oplat na moscie, nie ma odkomarzania - krotka pilka

Weles • Środa [15.05.2013, 16:49:59] • [IP: 80.245.181.***]

Również pytam kiedy w końcu i czy bedzie to skuteczne? Bo do lasu już nie można wejść tyle jest komarów!

Gość • Środa [15.05.2013, 16:47:53] • [IP: 192.168.100.***]

Dla zainteresowanych - Niemcy wcale nie zwalczają komarów (a propos wypowiedzi z 15.05.2013, 11:54:16] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [15.05.2013, 15:47:47] • [IP: 178.183.162.***]

A może by tak za te pieniądze sprowadzić gromadę komarożernych ptaków? Problem rozwiąże się sam.

Gość • Środa [15.05.2013, 15:46:55] • [IP: 95.129.228.***]

na kamczatce niech odkomarzą, tam jest aż czarno na jednostce wojskowej

Gość • Środa [15.05.2013, 15:15:54] • [IP: 80.245.190.***]

Zemsta prezia na karsiborzanach!

Gość • Środa [15.05.2013, 14:14:09] • [IP: 95.81.176.***]

Odkomarzanie to wielka bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Liczbę komarów można zredukować, ale nigdy nie da się ich pozbyć całkowicie. Zawsze będą gryzły. Najskuteczniejszą metodą jest likwidacja ich siedlisk i miejsc rozrodu, czyli przeprowadzanie melioracji i osuszania terenów podmokłych (park zdrojowy, pas pomiędzy promenadą i wydmami) i wycinanie w tych miejscach krzaków i chaszczy. Tam gdzie sucho i tylko drzewa wysokie i gładki trawnik komarów jak na lekarstwo.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:43:51] • [IP: 77.88.163.**]

..."raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013"... - a w roku następnym i dalej ?? - jak raport będzie gotowy to sezon wiosenno-letni 2013 się dawno skończy.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:12:41] • [IP: 93.94.191.**]

w karsiborzxu jest rezerwat ptakow miasto moglo by zadbac o jaskolczzaki modre tanim kosztem ograniczylo by sie liczbe komarow :) 2tys komarow na dobe zjada taka ptaszynka :)

Gość • Środa [15.05.2013, 13:10:08] • [IP: 93.94.191.**]

ktos sie wkur... hehe tak jak napisal ktos wczesniej niemcy umieja sobie poradzic z tym problemem a nasi nic :) pieniadze dosc duza kwota byle by skutecznie niestety wszedzie jest ten problem ale fajnie bylo by chociaz ograniczyc :) jak podal pan karaluszek :) zostaly zrobione wylewki antywylegowe (maj a komarow od s...a) ale chyba tylko blisko centrum miasta :)

Gość • Środa [15.05.2013, 12:59:51] • [IP: 62.69.254.***]

Ale jakoś tak mnie od rana naszła chrapka na marcepana. mmmmmm...mmmm...mmmm...

Gość • Środa [15.05.2013, 12:52:17] • [IP: 93.94.186.***]

Do [IP: 80.245.182.**] Ty to masz myślenie tylko ci pozazdrościć, nie wiem czy głupoty czy rozumu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:38:55] • [IP: 88.156.235.***]

Proponuję udać się idąc Szkolną cały czas prosto potem w kierunku działek, cały czas prosto dochodzimy do lasu i dalej idąc lasem prosto w końcu dojdziemy do rowu melioracyjnego o szerokości około 3-4 metrów który znajduje się na granicy niemieckiej. Tam jest straszliwe zatrzęsienie komarów. Ogónie cały ten las tną niemiłosiernie mimo iż dopiero wiosna. Co to będzie latem niewiadomo.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:33:06] • [IP: 62.69.254.***]

Sadzić miętę, lawendę, przede wszystkim się myjcie ludzie, bo komary lecą do potu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:23:43] • [IP: 46.113.11.**]

W tym roku jeszcze nie widziałem komara no ale JA PANISKO mieszkam w Centrum.

Oglądasz 1-25 z 39
■ W dniu wczorajszym zagubiono dokumenty na nazwisko Michalski Piotr, uczciwego znalazcę proszę o kontakt 607 573 537 lub 501 700 663 ■ W sobotnim meczu I ligi piłkarze Floty Świnoujście pokonali Sandecję Nowy Sącz 2:0 i awansowali na siódmym miejsce w ligowej tabeli ■ Samochód stanął w ogniu. Długo stał nie wzbudzając zainteresowania właściciela, a tej nocy spłonął. To już drugi taki pożar w tym miesiącu. Czy ktoś chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem porzucanych w naszym mieście aut? ■ Nagrody rozdane, 44 Fama przeszła do historii. ■ Czytelniczka ostrzega przed zalotami capa Jaśka. ■ Enea planowane wyłączenia: Świnoujście miasto 29-08-2014 w godzinach 18:00-23:45 ul. Nowokarsiborska przy stacji paliw. ■ W trakcie piątkowej konferencji, w której wzięli udział prezes klubu MKS Flota Świnoujście Małgorzata Dorosz, wiceprezes ds. finansowych Jarosław Bolimowski i dyrektor Waldemar Maciesza oraz sekretarz klubu Krzysztof Łaciński poruszono najważniejsze problemy z jakimi zmaga się aktualnie klub. Zadłużenie Floty oscyluje w granicach kwoty 1 mln złotych. Teraz nowy zarząd czeka na decyzję sądu w sprawie wniosku o upadłość klubu. ■ W piątkowy wieczór w świnoujskim Amfiteatrze im. Marka Grechuty odbędzie się wielki koncert finałowy 44. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2014. Start o 20.00. W przypadku deszczu… Ha! Nad Amfiteatrem jest nowy dach. Spokojnie, nie zmokniecie! I jeszcze jedno: wstęp wolny! ■ ŚwiRy zapraszają na kolejną wycieczkę rowerową. Już w najbliższą niedzielę. ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu w ciągu ostatniej doby zatrzymali dwie osoby ukrywające się przed organami ścigania. Na jednego z poszukiwanych wydano aż trzy listy gończe. Zgodnie z dyspozycją sądów poszukiwani trafili do placówek penitencjarnych celem odbycia kary.■ Turniej piłki nożnej "Pożegnanie wakacji"■ Prawie 900 świnoujścian nie zapłaciło za mieszkanie ■ Flota Świnoujście podczas wyjazdowego meczu I ligi zremisowała w Ząbkach z miejscowym Dolcanem 1-1. Zdobywcą bramki dla Floty był Sebastian Olszar. ■ Ice Bucket Challenge. Lodowatą wodą oblał się Jan Borowski. Nominowany został prezydent Janusz Żmurkiewicz oraz zastępca prezydenta Joanna Agatowska i radna Elżbieta Jabłońska. ■ Ulicami miasta przeszła Famowa parada ■ Policjanci zatrzymali sprawców brutalnego rozboju. Napadli na kobietę i ukradli jej samochód. ■ Były zarząd Floty Świnoujście ogłosił upadłość. Dzisiaj sprawa wyszła na jaw ■ Kolejny pożar lasu w pobliżu Mulnika. Na miejscu trzy zastępy strażaków. ■ Świnoujścianin Przemysław Modrzyński wystąpi w Tańcu z Gwiazdami! ■ Posłanka PO o kandydaturze Jabłońskiej: Kierowano się prawdopodobnie uprzedzeniami. ■ Nowymi najemcami Galerii Świnoujście usytuowanej w samym centrum miasta zostały: sklep sieci Gatta oraz e-SmokingWorld ■ Dziś (poniedziałek) około godz. 19.00 dziecko zgubiło komplet kluczy 5 kluczy na kółku z plecionym ogonkiem kolorowym.Trasa pomiędzy Kauflandem-Orlikiem na ul. Witosa, Kościuszki do Straży Pożarnej. Proszę o kontakt 668-520-148 ■ Czytelnik: Czy co roku musimy mieć w mieście kolonie żuli z całej Polski.? ■ Ciesielski: Za stan zdrowia koni odpowiedzialny jest właściciel. Kontroli było ponad 30. ■ Kilkuset rowerzystów wzięło udział w Masie Krytycznej. ■ Małgorzata Dorosz została nowym prezesem MKS Flota Świnoujście ■ Strzały w lesie przy ulicy Rycerskiej. Trwa akcja poszukiwawcza. ■ Złodzieje ukradli samochód sprzed bloku na osiedlu Zachodnim. ■ Po śmierci 80-latka, do którego nie przyjechała na czas karetka, Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił skontrolować świnoujski szpital. Wątpliwości budzi transport chłopca z poranioną nogą, którego nie przyjęto w naszym szpitalu. Ambulans z chłopcem pojechał do Szczecina. Zabrakło karetki dla Niemca. ■ ŚwiRy zapraszają na wycieczkę rowerową już 24 sierpnia. ■ Po długiej dyskusji Rada Miasta przyjęła apel do prezesa rady Ministrów o pilne podjęcie decyzji w sprawie wybudowania tunelu pod Świną. Przeciwko przyjęciu apelu zagłosowali jedynie radna Elżbieta Jabłońska i Wiesław Góreczny z Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem to miasto zbyt mało czyni w sprawie budowy stałego połączenia międzybrzegowego Świny. ■ Przewodniczący Rady Paweł Sujka: "Zniknęły rusztowania ze starych kamienic przy ulicy Hołdu Pruskiego. Co dalej z rewitalizacją tej dzielnicy? ■ Dwie oferty wpłynęły na ogłoszenie o przetargu na remont kolejnego promu typu "Karsibór". MSR "Gryfia" proponuje wykonanie remontu za kwotę 14 milionów 950 tysięcy złotych a Gdańska Stocznia remontowa chce 16 milionów 350 tysięcy. Cena ma być decydującym czynnikiem decyzji komisji przetargowej. ■ Prezydenta Janusz Żmurkiewicz: "jeszcze tydzień, a nawet półtora potrzebują biegli by przedstawić pełny raport w sprawie stanu finansów MKS "Flota" Świnoujście ■