POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2013, 08:40:03] • Świnoujście

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Kiedy wreszcie ruszy odkomarzanie? – pyta nasz Czytelnik.- Przecież to już dawno powinno być zrobione przed pierwszymi wylęgami. Co ma do powiedzenia w tej sprawie magistrat? Według internauty, na Karsiborzu nie da się już wytrzymać. Miasto zapewnia, że walkę z krwiożerczymi owadami rozpoczęto. Zleciło też… przygotowanie raportu o komarach.

Czy znów tylko pod turystów będzie robione odkomarzanie 2 miesiące sezonu i koniec, a mieszkańców głęboko w d.... ? – pisze nasz Czytelnik. Ale nie ukrywa, że jest bardzo zdenerwowany.- W Karsiborzu już nie da się wytrzymać. Nie można wyjść z dzieckiem spokojnie na spacer. Jest już plaga, a to dopiero początek.

Jak informuje magistrat, akcja odkomarzania rozpoczęła się na początku kwietnia od wylewek w miejscach, gdzie zwykle wylęgają się larwy komarów.

- Kolejnym krokiem jest odymianie, które trwa i będzie powtarzane systematycznie na terenach należących do miasta we wszystkich dzielnicach prawo - i lewobrzeża Świnoujścia – mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie... raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.

- Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów – mówi Robert Karelus.-Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Zaleca się systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią warto sprawdzić swoje piwnice, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.

Od 2011 roku, przez trzy kolejne lata, miasto wyda na walkę z komarami ponad 700 tys. złotych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Czwartek [16.05.2013, 18:02:14] • [IP: 93.94.190.**]

mam przechlapane - te komary to chyba przez moją konewkę z wodą - upssss

Gość • Czwartek [16.05.2013, 10:00:31] • [IP: 193.69.22.**]

Dajcie spokój komarom!! Dzięki nim znowu Świnoujście będzie w TV, a to przecież wspaniała promocja miasta!! :)

Gość • Czwartek [16.05.2013, 08:00:35] • [IP: 83.21.24.**]

182 to dopiero prostak i adres jego zameldowania nie pomoże, prostak jest i zostanie prostakiem

Gość • Czwartek [16.05.2013, 07:18:18] • [IP: 77.253.196.***]

Wczoraj pojawily sie juz komary, zaczyna sie

Gość • Czwartek [16.05.2013, 01:05:15] • [IP: 80.245.182.**]

ci z karsiborza to myślą że mieszkają w świnoujsciu, hehe. A to zwykla wiocha. Zreszta wystarczy poczytać te komentarze burola. .. 127.

Gość • Środa [15.05.2013, 23:51:44] • [IP: 31.0.195.***]

700 tyś. w ciągu 3 lat, a na przystanek prawie 1mln. chcieli wydać -_-.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:23:29] • [IP: 62.69.255.**]

Na Posejdonie masakra. Nawet mój kot uciekł z ogrodu do domu tak potwornie yebią.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:20:25] • [IP: 62.69.255.***]

Ten raport jest kompletnie niepotrzebny bo i tak nic się nie zmieni.Taka jest po prostu uroda tego miasta a właściwie jego położenie.Po co wydawać na niego kasę w sytuacji gdy innych wydatków nie brakuje.

Gość • Środa [15.05.2013, 21:22:01] • [IP: 95.129.224.***]

No na Warszowie masakra z komarami...

Gość • Środa [15.05.2013, 21:05:01] • [IP: 62.69.251.**]

Rozsiać lawendę w miejscach startegicznych jak to już dawno zrobili w Ahlbecku i problem komarów drastycznie spadnie. Zainwestowanie w sadzonki, zmniejszy w późniejszych latach wydatki na samo odkomarzanie.

Gość • Środa [15.05.2013, 19:42:14] • [IP: 46.195.6.**]

Nie ma oplat na moscie, nie ma odkomarzania - krotka pilka

Weles • Środa [15.05.2013, 16:49:59] • [IP: 80.245.181.***]

Również pytam kiedy w końcu i czy bedzie to skuteczne? Bo do lasu już nie można wejść tyle jest komarów!

Gość • Środa [15.05.2013, 16:47:53] • [IP: 192.168.100.***]

Dla zainteresowanych - Niemcy wcale nie zwalczają komarów (a propos wypowiedzi z 15.05.2013, 11:54:16] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [15.05.2013, 15:47:47] • [IP: 178.183.162.***]

A może by tak za te pieniądze sprowadzić gromadę komarożernych ptaków? Problem rozwiąże się sam.

Gość • Środa [15.05.2013, 15:46:55] • [IP: 95.129.228.***]

na kamczatce niech odkomarzą, tam jest aż czarno na jednostce wojskowej

Gość • Środa [15.05.2013, 15:15:54] • [IP: 80.245.190.***]

Zemsta prezia na karsiborzanach!

Gość • Środa [15.05.2013, 14:14:09] • [IP: 95.81.176.***]

Odkomarzanie to wielka bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Liczbę komarów można zredukować, ale nigdy nie da się ich pozbyć całkowicie. Zawsze będą gryzły. Najskuteczniejszą metodą jest likwidacja ich siedlisk i miejsc rozrodu, czyli przeprowadzanie melioracji i osuszania terenów podmokłych (park zdrojowy, pas pomiędzy promenadą i wydmami) i wycinanie w tych miejscach krzaków i chaszczy. Tam gdzie sucho i tylko drzewa wysokie i gładki trawnik komarów jak na lekarstwo.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:43:51] • [IP: 77.88.163.**]

..."raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013"... - a w roku następnym i dalej ?? - jak raport będzie gotowy to sezon wiosenno-letni 2013 się dawno skończy.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:12:41] • [IP: 93.94.191.**]

w karsiborzxu jest rezerwat ptakow miasto moglo by zadbac o jaskolczzaki modre tanim kosztem ograniczylo by sie liczbe komarow :) 2tys komarow na dobe zjada taka ptaszynka :)

Gość • Środa [15.05.2013, 13:10:08] • [IP: 93.94.191.**]

ktos sie wkur... hehe tak jak napisal ktos wczesniej niemcy umieja sobie poradzic z tym problemem a nasi nic :) pieniadze dosc duza kwota byle by skutecznie niestety wszedzie jest ten problem ale fajnie bylo by chociaz ograniczyc :) jak podal pan karaluszek :) zostaly zrobione wylewki antywylegowe (maj a komarow od s...a) ale chyba tylko blisko centrum miasta :)

Gość • Środa [15.05.2013, 12:59:51] • [IP: 62.69.254.***]

Ale jakoś tak mnie od rana naszła chrapka na marcepana. mmmmmm...mmmm...mmmm...

Gość • Środa [15.05.2013, 12:52:17] • [IP: 93.94.186.***]

Do [IP: 80.245.182.**] Ty to masz myślenie tylko ci pozazdrościć, nie wiem czy głupoty czy rozumu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:38:55] • [IP: 88.156.235.***]

Proponuję udać się idąc Szkolną cały czas prosto potem w kierunku działek, cały czas prosto dochodzimy do lasu i dalej idąc lasem prosto w końcu dojdziemy do rowu melioracyjnego o szerokości około 3-4 metrów który znajduje się na granicy niemieckiej. Tam jest straszliwe zatrzęsienie komarów. Ogónie cały ten las tną niemiłosiernie mimo iż dopiero wiosna. Co to będzie latem niewiadomo.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:33:06] • [IP: 62.69.254.***]

Sadzić miętę, lawendę, przede wszystkim się myjcie ludzie, bo komary lecą do potu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:23:43] • [IP: 46.113.11.**]

W tym roku jeszcze nie widziałem komara no ale JA PANISKO mieszkam w Centrum.

Oglądasz 1-25 z 39
■ Podczas wąchania rozpuszczalnika, 37-latek wbił 35-letniemu koledze nóż w szyję. Policjanci ze Świnoujścia zatrzymali mężczyznę, który ugodził innego mężczyznę nożem w szyję. Wcześniej sprawca razem z ofiarą wspólnie wąchali rozpuszczalniki, po czym doszło między nimi do sprzeczki i szarpaniny zakończonej użyciem niebezpiecznego narzędzia. Rannemu 35-latkowi nie zagraża niebezpieczeństwo, natomiast 37-latek odpowie za uszkodzenie ciała ■ Czytelnik: Na łyżwy do Parku Zdrojowego! Jak się okazuje, ślizgać można się nie tylko na lodowisku... Napisał do nas jeden z Czytelników, który dosyć trafnie stwierdził, że idąc do Parku Zdrojowego, warto wziąć ze sobą łyżwy, ponieważ alejki parku skute są gruba warstwą lodu ■ Urlop w świnoujskim kurorcie zakończył za kratkami. Świnoujscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przyjechał do kurortu, gdzie zamierzał spędzić urlop. 30-letni mieszkaniec województwa pomorskiego był poszukiwany listem gończym celem odbycia kary pozbawienia wolnościiał przy sobie narkotyki. Mężczyzna dodatkowo miał przy sobie narkotyki ■ Ponad 10 milionów złotych wypłacono w ubiegłym roku mieszkańcom naszego miasta z rządowego programu 500 plus. W tym roku przewiduje się, że świadczenia będą kosztowały około 15 milionów! ■ Ten rajd mógł się skończyć naprawdę tragicznie. Kompletnym brakiem wyobraźni wykazał się jeden ze świnoujskich kierowców, który wsiadł za kółko po wpływem alkoholu. 53- latek rozbijał wszystko co napotkał na swojej drodze. Ściął znak drogowy, dwie latarnie uliczne, uszkodził inne pojazdy, a na końcu prawie wjechał do restauracji McDonald s. To cud, że nikomu nic się nie stało. Na miejsce wezwano policję. Mieszkaniec Świnoujścia trafił już do policyjnego aresztu, wkrótce usłyszy zarzuty ■ Trudno dojechać. Czy wiedzą o tym nasi urzędnicy?. Nasz Czytelnik szczerze zachęca, żeby wybrać się na ulicę Portową w Świnoujściu. Stan drogi jest tragiczny - pisze - dziura na dziurze. Jest to droga, za którą odpowiada miasto ■ 35- latek okradł swojego szefa! Ukradł elektronarzędzia wartości 2 tysięcy złotych! Świnoujscy policjanci zatrzymali 35-latka, który ukradł elektronarzędzia swojemu pracodawcy, a ponadto odzyskali część skradzionych przedmiotów o łącznej wartości blisko 2.000 zł. Dodatkowo mężczyzna okazał się poszukiwanym do innej sprawy przez Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim celem odbycia kary pozbawienia wolności■ Oszukał seniorkę - najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Policjanci zatrzymali sprawcę, który oszukał seniorkę. Mężczyzna okradł kobietę z oszczędności, namawiając ją do wypłacenia pieniędzy z konta, aby je uchronić przed "atakiem" hakerów. Mężczyzna został zatrzymany w Warszawie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Mundurowi apelują do seniorów o rozwagę i ostrożność ■ Przeżyli ze sobą ponad 50 lat! Dzisiaj odebrali medale! W dniu 18 stycznia 2017 roku, o godzinie 14.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się uroczystość wręczenia Medali 50-Lecia Pożycia Małżeńskiego. Na uroczystość zaproszonych zostało 7 par małżeńskich ■ Połączą „jedynki”? Czytelnik: Gdzie dobro dzieci? Magistrat nie chce zdradzić szczegółów, jak ma wyglądać reforma oświatowa w naszym mieście. Docierają już do nas jednak sygnały od oburzonych rodziców, którzy sprzeciwiają się łączeniu szkół ■ W dniu 16 01 br. W parku zdrojowym znaleziono pęk kluczy z referentką. Właściciel proszony o kontakt tel. 506258532 ■