Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2013, 08:40:03] • Świnoujście

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Kiedy wreszcie ruszy odkomarzanie? – pyta nasz Czytelnik.- Przecież to już dawno powinno być zrobione przed pierwszymi wylęgami. Co ma do powiedzenia w tej sprawie magistrat? Według internauty, na Karsiborzu nie da się już wytrzymać. Miasto zapewnia, że walkę z krwiożerczymi owadami rozpoczęto. Zleciło też… przygotowanie raportu o komarach.

Czy znów tylko pod turystów będzie robione odkomarzanie 2 miesiące sezonu i koniec, a mieszkańców głęboko w d.... ? – pisze nasz Czytelnik. Ale nie ukrywa, że jest bardzo zdenerwowany.- W Karsiborzu już nie da się wytrzymać. Nie można wyjść z dzieckiem spokojnie na spacer. Jest już plaga, a to dopiero początek.

Jak informuje magistrat, akcja odkomarzania rozpoczęła się na początku kwietnia od wylewek w miejscach, gdzie zwykle wylęgają się larwy komarów.

- Kolejnym krokiem jest odymianie, które trwa i będzie powtarzane systematycznie na terenach należących do miasta we wszystkich dzielnicach prawo - i lewobrzeża Świnoujścia – mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie... raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.

- Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów – mówi Robert Karelus.-Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.

Odkomarzanie 2013, czyli raportem w komara

fot. Krzysztof Chomicz

Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Zaleca się systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią warto sprawdzić swoje piwnice, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.

Od 2011 roku, przez trzy kolejne lata, miasto wyda na walkę z komarami ponad 700 tys. złotych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Czwartek [16.05.2013, 18:02:14] • [IP: 93.94.190.**]

mam przechlapane - te komary to chyba przez moją konewkę z wodą - upssss

Gość • Czwartek [16.05.2013, 10:00:31] • [IP: 193.69.22.**]

Dajcie spokój komarom!! Dzięki nim znowu Świnoujście będzie w TV, a to przecież wspaniała promocja miasta!! :)

Gość • Czwartek [16.05.2013, 08:00:35] • [IP: 83.21.24.**]

182 to dopiero prostak i adres jego zameldowania nie pomoże, prostak jest i zostanie prostakiem

Gość • Czwartek [16.05.2013, 07:18:18] • [IP: 77.253.196.***]

Wczoraj pojawily sie juz komary, zaczyna sie

Gość • Czwartek [16.05.2013, 01:05:15] • [IP: 80.245.182.**]

ci z karsiborza to myślą że mieszkają w świnoujsciu, hehe. A to zwykla wiocha. Zreszta wystarczy poczytać te komentarze burola. .. 127.

Gość • Środa [15.05.2013, 23:51:44] • [IP: 31.0.195.***]

700 tyś. w ciągu 3 lat, a na przystanek prawie 1mln. chcieli wydać -_-.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:23:29] • [IP: 62.69.255.**]

Na Posejdonie masakra. Nawet mój kot uciekł z ogrodu do domu tak potwornie yebią.

Gość • Środa [15.05.2013, 22:20:25] • [IP: 62.69.255.***]

Ten raport jest kompletnie niepotrzebny bo i tak nic się nie zmieni.Taka jest po prostu uroda tego miasta a właściwie jego położenie.Po co wydawać na niego kasę w sytuacji gdy innych wydatków nie brakuje.

Gość • Środa [15.05.2013, 21:22:01] • [IP: 95.129.224.***]

No na Warszowie masakra z komarami...

Gość • Środa [15.05.2013, 21:05:01] • [IP: 62.69.251.**]

Rozsiać lawendę w miejscach startegicznych jak to już dawno zrobili w Ahlbecku i problem komarów drastycznie spadnie. Zainwestowanie w sadzonki, zmniejszy w późniejszych latach wydatki na samo odkomarzanie.

Gość • Środa [15.05.2013, 19:42:14] • [IP: 46.195.6.**]

Nie ma oplat na moscie, nie ma odkomarzania - krotka pilka

Weles • Środa [15.05.2013, 16:49:59] • [IP: 80.245.181.***]

Również pytam kiedy w końcu i czy bedzie to skuteczne? Bo do lasu już nie można wejść tyle jest komarów!

Gość • Środa [15.05.2013, 16:47:53] • [IP: 192.168.100.***]

Dla zainteresowanych - Niemcy wcale nie zwalczają komarów (a propos wypowiedzi z 15.05.2013, 11:54:16] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [15.05.2013, 15:47:47] • [IP: 178.183.162.***]

A może by tak za te pieniądze sprowadzić gromadę komarożernych ptaków? Problem rozwiąże się sam.

Gość • Środa [15.05.2013, 15:46:55] • [IP: 95.129.228.***]

na kamczatce niech odkomarzą, tam jest aż czarno na jednostce wojskowej

Gość • Środa [15.05.2013, 15:15:54] • [IP: 80.245.190.***]

Zemsta prezia na karsiborzanach!

Gość • Środa [15.05.2013, 14:14:09] • [IP: 95.81.176.***]

Odkomarzanie to wielka bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Liczbę komarów można zredukować, ale nigdy nie da się ich pozbyć całkowicie. Zawsze będą gryzły. Najskuteczniejszą metodą jest likwidacja ich siedlisk i miejsc rozrodu, czyli przeprowadzanie melioracji i osuszania terenów podmokłych (park zdrojowy, pas pomiędzy promenadą i wydmami) i wycinanie w tych miejscach krzaków i chaszczy. Tam gdzie sucho i tylko drzewa wysokie i gładki trawnik komarów jak na lekarstwo.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:43:51] • [IP: 77.88.163.**]

..."raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013"... - a w roku następnym i dalej ?? - jak raport będzie gotowy to sezon wiosenno-letni 2013 się dawno skończy.

Gość • Środa [15.05.2013, 13:12:41] • [IP: 93.94.191.**]

w karsiborzxu jest rezerwat ptakow miasto moglo by zadbac o jaskolczzaki modre tanim kosztem ograniczylo by sie liczbe komarow :) 2tys komarow na dobe zjada taka ptaszynka :)

Gość • Środa [15.05.2013, 13:10:08] • [IP: 93.94.191.**]

ktos sie wkur... hehe tak jak napisal ktos wczesniej niemcy umieja sobie poradzic z tym problemem a nasi nic :) pieniadze dosc duza kwota byle by skutecznie niestety wszedzie jest ten problem ale fajnie bylo by chociaz ograniczyc :) jak podal pan karaluszek :) zostaly zrobione wylewki antywylegowe (maj a komarow od s...a) ale chyba tylko blisko centrum miasta :)

Gość • Środa [15.05.2013, 12:59:51] • [IP: 62.69.254.***]

Ale jakoś tak mnie od rana naszła chrapka na marcepana. mmmmmm...mmmm...mmmm...

Gość • Środa [15.05.2013, 12:52:17] • [IP: 93.94.186.***]

Do [IP: 80.245.182.**] Ty to masz myślenie tylko ci pozazdrościć, nie wiem czy głupoty czy rozumu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:38:55] • [IP: 88.156.235.***]

Proponuję udać się idąc Szkolną cały czas prosto potem w kierunku działek, cały czas prosto dochodzimy do lasu i dalej idąc lasem prosto w końcu dojdziemy do rowu melioracyjnego o szerokości około 3-4 metrów który znajduje się na granicy niemieckiej. Tam jest straszliwe zatrzęsienie komarów. Ogónie cały ten las tną niemiłosiernie mimo iż dopiero wiosna. Co to będzie latem niewiadomo.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:33:06] • [IP: 62.69.254.***]

Sadzić miętę, lawendę, przede wszystkim się myjcie ludzie, bo komary lecą do potu.

Gość • Środa [15.05.2013, 12:23:43] • [IP: 46.113.11.**]

W tym roku jeszcze nie widziałem komara no ale JA PANISKO mieszkam w Centrum.

Oglądasz 1-25 z 39
■ 80-letni mężczyzna nie żyje, bo w Świnoujściu nie było karetki. Ta, która jechała z Międzyzdrojów, dotarła na miejsce po 20 minutach. A zespół z helikoptera nie miał czym dojechać do potrzebującego. Ratowników zawiózł na miejsce swoim samochodem przypadkowy mężczyzna. ■ Nasz Czytelnik poinformował redakcję o napisach, jakie pojawiły się z poniedziałku na wtorek na świnoujskim stadionie Floty. Nad jedną z trybun widniał napis: Dunajko, Rozwałka, Smażyk- grabarze Floty. Za pomocą tych mocnych słów ktoś najprawdopodobniej chciał wyrazić swoje rozgoryczenie i niezadowolenie wobec niektórych członków zarządu klubu. Jak widać na obraźliwe napisy znaleziono sposób i trzy miejsca przykryto biało- niebieskim materiałem. Czy aby na pewno jest to sposób na rozwiązanie tego problemu ■ BAŁTYK-BIESZCZADY TOUR, to najdłuższa i najtrudniejsza impreza tego typu w Polsce. Zawody rozgrywane są na dystansie 1008 km na trasie prowadzącej ze Świnoujścia aż w Bieszczady, do miejscowości Ustrzyki Górne. W roku 2014 odbędzie się siódma edycja maratonu ■ Zarząd PZPN nie zgodził się na sprzedaż licencji Floty do Rzeszowa - informuje Orange sport ■ Prezydent miał kłopoty z głosem. Wszystko przez zimne piwo. ■ Czy mieszkańcy mają lepsze pomysły od władz na wydawanie pieniędzy z budżetu miasta? Aż 58 wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego wpłynęło do świnoujskiego magistratu ■ 32 świnoujskich funkcjonariuszy zostało wyróżnionych i awansowanych podczas Święta Policji. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w sali Miejskiego Domu Kultury. Wśród zaproszonych gości była posłanka Ewa Żmuda- Trzebiatowska, prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz, zastępca prezydenta Joanna Agatowska, przewodniczący Rady Miasta Paweł Sujka, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie Jan Pytka oraz przedstawiciele niemieckiej policji. ■ Trzech mężczyzn z ranami ciętymi trafiło do świnoujskiego szpitala po tym, jak zostali zaatakowani nożem. Sprawca wywijał narzędziem prawdopodobnie o 40-centymetrowym ostrzu. Policja zorganizowała na niego obławę ■ Zarząd Floty Świnoujście sprzedał licencję Stali Rzeszów ■ 60 osobowa grupa karateków ze Świnoujścia, Morynia, Chojny i Mieszkowic przebywała na zgrupowaniu sportowo - rekreacyjnym w Poroninie. Młodzi karatecy codziennie trenowali. Od września rozpoczyna się nowy sezon szkoleniowy i startowy. ■ Czujni plażowicze znaleźli przedmiot o dziwnym wyglądzie, przypominający niewybuch lub granat. Niezwłocznie poinformowali o tym świnoujskich ratowników. Na miejsce został wezwany patrol policji, a także patrol saperski. Jak się okazało oddział saperów przybył na świnoujską plażę do zardzewiałej śruby! ■ Gdyby nie strażacy, to nie miałby kto ratować – pisze nie kryjąc oburzenia nasz Czytelnik. To oni przyjechali bowiem do nieprzytomnego mężczyzny zamiast karetki pogotowia. Udało się nam wyjaśnić, jak do tego doszło. ■ NOWA SONDA: Czy zarząd Floty, dla dobra klubu, powinien podać się do dymisji? ■ Flota Świnoujście sprzedała licencję Stali Rzeszów? Rozpoczęła się już specjalna procedura. ■