POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [25.07.2013, 11:50:18] • Europa

Wypadek na wakacjach w Chorwacji

Czy wymarzone wakacje mogą stać się najgorszym wspomnieniem? Wyjeżdżając na urlop nie myślimy o zagrożeniach i sytuacjach, w których może nas spotkać jakieś niebezpieczeństwo. Wszystko wygląda pięknie, do chwili kiedy nie stajemy się uczestnikami wypadku.

W dniu 29 sierpnia 2008 r. w miejscowości Baska Voda (Chorwacja) poszkodowany wraz z kolegą nurkował 300 m od brzegu pobliskiej plaży. W pewnym momencie jego prawa stopa została wciągnięta przez śrubę przepływającej nieopodal motorówki, kierowanej przez obywatela Republiki Włoch. Mężczyzna doznał w ten sposób bardzo poważnych obrażeń dolnej kończyny i był hospitalizowany w pobliskim szpitalu, gdzie przeprowadzono niezbędne zabiegi operacyjne. Po powrocie do Polski poszkodowany kontynuował leczenie i rehabilitację, która w dużym stopniu przywróciła sprawność uszkodzonej stopy, jednak widoczną pamiątką po zdarzeniu pozostały szpecące blizny.    

Pełnomocnikiem poszkodowanego w uzyskaniu należnego odszkodowania została firma VOTUM S.A. Skomplikowane dochodzenie roszczeń rozpoczęło się od kompletowania dokumentacji z wydziału konsularnego ambasady RP w Zagrzebiu oraz policji w Makarskiej. Poczynione ustalenia wskazywały odpowiedzialność włoskiego ubezpieczyciela motorówki, w związku z czym VOTUM S.A. zwróciło się z wnioskiem o wypłatę za pośrednictwem jego reprezentanta - PZU S.A.

W odpowiedzi PZU S.A. odmówiło zaspokojenia roszczeń, wykazując konieczność skierowania wniosku o wypłatę odszkodowania bezpośrednio do włoskiego ubezpieczyciela odpowiedzialnego za skutki zdarzenia spowodowane ruchem motorówki. Po kilku ponagleniach i milczeniu włoskiego ubezpieczyciela w kwietniu 2010 r. została wystosowana skarga do właściwej instytucji nadzorczej. Po sprawdzeniu okoliczności wypadku, włoski organ nadzorczy zaproponował przedstawienie sprawy chorwackiemu reprezentantowi włoskiego ubezpieczyciela.

Dalsza wnikliwa analiza przypadku oraz wytyczne włoskiego organu nadzorczego umożliwiły skierowanie wniosku do TUiR Warty S.A., jako polskiego reprezentanta chorwackiego zakładu ubezpieczeń. Niestety, ten zakład ubezpieczeń również odmówił zaspokojenia roszczeń. Warto podkreślić, iż prezentowane okoliczności wypadku miały wyjątkowo zawiły charakter w zakresie ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za szkodę – mówi pani Dominika Stefanowska, prawnik VOTUM S.A.

Kolejnym etapem sprawy było zgłoszenie szkody do chorwackiego reprezentanta włoskiego ubezpieczyciela. Tym razem roszczenia zostały rozpatrzone pozytywnie. Wskutek działań ekspertów od odszkodowań VOTUM S.A. nastąpiła wypłata odszkodowania w kwocie 10.000 EUR. Przyznane świadczenie zostało obniżone, ponieważ poszkodowany nie oznaczył miejsca nurkowania, czym przyczynił się do zaistnienia wypadku.

Opisana historia pokazuje trudności w dochodzeniu odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie za granicą. Im bardziej nietypowa sprawa, tym większy stopień skomplikowania procedur. Warto zatem, gdy zdarzy się nieszczęście, pomyśleć o pomocy doświadczonych na tym polu prawników.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Piątek [26.07.2013, 21:44:32] • [IP: 80.245.190.***]

wszędzie jest tak samo w zakresie wykonywania nurkowań, dlatego dziwię się że coś w ogóle wypłacili bo spokojnie mogli odmówić i mieliby rację.

Gość • Piątek [26.07.2013, 14:11:07] • [IP: 193.69.22.**]

Przepis mowiacy o oznaczeniu miejsca nurkowania obowiazuje na calym swiecie...

Gość • Czwartek [25.07.2013, 20:08:21] • [IP: 93.94.188.***]

jak się nurkuje w Chorwacji to trzeba znać lokalne przepisy, po pierwsze należy oznaczyć miejsce boją, a w przypadku uprawiania popularnego snorkelingu należy holować za sobą boję z chorągiewką. I nie żałować na ubezpieczenie.

Gość • Czwartek [25.07.2013, 19:09:39] • [IP: 62.69.254.***]

Mają pecha.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■