POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [18.02.2015, 11:20:00] • Świnoujście

Zatopiony holownik nową atrakcją Świnoujścia? Dowiedz się więcej!

Zatopiony holownik nową atrakcją Świnoujścia? Dowiedz się więcej!

fot. Kamil Zwierzchowski

Od rana na Wybrzeżu Władysława IV pojawiają się tłumy ludzi robiących zdjęcia i rozmawiających między sobą o zatopionym holowniku. Na spacery do miejsca tymczasowego spoczynku "Kuguara" wybierają się nawet całe rodziny z dziećmi! Na wybrzeżu pojawiły się także ogólnopolskie media. Jednak całkowitym zaskoczeniem była kolejka wożąca niemieckich turystów po Świnoujściu zatrzymująca się przy zatopionej jednostce!

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w poniedziałek o godzinie 22.10. Wtedy holownik Kuguar płynący ze Szczecina zderzył się ze statkiem który wchodził do Szczecina na wysokości promów "Bielik".

- Przyczyną zatonięcia holownika było zderzenie z, płynącym do Szczecina, statkiem towarowym "Transforza", do którego doszło w wyniku nagłego, niedozwolonego manewru "Kuguara" przed dziobem "Transforzy". Jak do tego doszło i dlaczego - nie jesteśmy w tej chwili w stanie ocenić. - Wrak holownika leży na głębokości ok. 12 -13 m w skarpie toru wodnego, mniej więcej na wysokości Kapitanatu Portu, został oznaczony tzw. pławą wrakową. Będziemy także przeprowadzać w tym miejscu szczegółowe badanie dna sonarem. Nie wstrzymaliśmy żeglugi w tym rejonie - na odcinku ok. 3 km toru wodnego obowiązuje ruch jednokierunkowy do odwołania. Czekamy również na informację od ZUŻ na temat ewentualnej operacji wydobycia, wiemy, że ZUŻ podjął już kroki w tym kierunku - informuje Ewa Wieczorek rzecznik UMS Urząd Morski w Szczecinie.

Zatopiony holownik nową atrakcją Świnoujścia? Dowiedz się więcej!

fot. Agnieszka Puszcz

Od wtorkowego poranka na wybrzeżu gromadzą się tłumy ludzi robiących zdjęcia zatopionemu holownikowi.

Zatopiony holownik nową atrakcją Świnoujścia? Dowiedz się więcej!

fot. Kamil Zwierzchowski

- Zatopiony holownik robi furorę. Na wybrzeżu pojawiają się całe rodziny aby zobaczyć wystający maszt jednostki! To jeszcze nic, widziałem już chyba wszystkie ogólnopolskie telewizje które prowadzą relacje na żywo z wybrzeża. Największym zaskoczeniem dla mnie był jednak widok zielonej kolejki turystycznej która obwozi niemieckich turystów po mieście, gdy zatrzymała się na wysokości zatopionej jednostki, a nasi sąsiedzi z zagranicy zaczęli robić zdjęcia! - mówi Pan Wiesław.

- Jak widać zainteresowanie holownikiem jest duże. Może go nie wyciągać? Będzie kolejna atrakcja dla miasta! - mówi Pan Andrzej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 50, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 50

Gość • Czwartek [19.02.2015, 20:26:41] • [IP: 93.94.191.*]

Niemcy na przymusowe roboty do wydobycia tej jednostki.I niech moczą mocno nogi...to wpływa dobrze na wyprostowane fałdy mózgowe.

brak jeszcze "bohaterów" • Czwartek [19.02.2015, 17:34:39] • [IP: 164.126.88.**]

Czterech pijaków powinno tam na pływającej łódce za opłatą obwozić turystów i wspominać, jak to było, kiedy się uchlali, jak wyruszyli w alkoholowy rejs, a może jakiś wątek refleksyjny, że państwo, tzw." 3 RP", podobnie jak kiedyś PRL, pozwala na rozpijanie narodu, że w Świnoujściu ok.8 lat temu było ponad 90 punktów sprzedaży alkoholu, a dziś... (ile jest, ktoś wie?). Jeśli kapitan dostanie obiecane przez prokuraturę 2 lata odsiadki, to może założyć stronę internetową z gawędami mocno rozbujanego wilka morskiego...

Gość • Czwartek [19.02.2015, 12:29:58] • [IP: 217.115.65.**]

Nie posyłajcie dźwigu bo i on zatonie!

........ • Czwartek [19.02.2015, 11:58:08] • [IP: 37.152.19.**]

Sądzicie barany ze armator nie uwzglednil wszystkich możliwości i nie wybral dźwigu bo taniej czy lepiej? To nie jest panstwowa firma żeby ktoś chciał kase tracic.. Ale wy lepiej się znacie

Gość • Czwartek [19.02.2015, 07:37:41] • [IP: 80.245.190.***]

Zostawcie go w wodzie bedzie gdzie nurkować. Czarna Perła to nie jest ale zawsze coś.

Gość • Środa [18.02.2015, 21:50:50] • [IP: 83.21.222.***]

Nie wyciagajcie Holownika tam ciągle gra muzyka a oni tańczyć chcą!

Gość • Środa [18.02.2015, 21:43:00] • [IP: 178.238.249.**]

GOLIAT jest tego samego armatora zę Szczecina co KUGUAR

Gość • Środa [18.02.2015, 21:34:49] • [IP: 178.238.249.**]

...mozna by wydobyć tylko jest jeden mały-acz DROGI PROBLEM- tu nam tylko wskażniki rosną...ale tylko wskażniki, bo na całym wybrzeżu, morskiego kraju mamy tylko jeden duzy dzwg 200 ton udzwigu w Gdyni, a na pomorzu zachodnim nima już nic!...Pontonów już" w wolnej" Polsce nie ma!!...a to najprostszy i najtańszy sposób, bo urządzenia nie wymagają -poza roczna konserwacją -żadnej obsługi załogi. .jedynie miejsce w szuwarach na postój!...postój nawet w Przytorze...a tam chyba jest jedno podbne" urządzenie".

Gość • Środa [18.02.2015, 21:32:19] • [IP: 80.213.155.**]

Jeszcze tam nikt biletów nie sprzedaje za wejście na keje?

Wódy , wódy więcej wódy ! • Środa [18.02.2015, 21:30:58] • [IP: 31.2.25.***]

Ostatni rozkaz na holowniku padł : ZAŁOGA DO DNA !

Gość • Środa [18.02.2015, 20:20:48] • [IP: 80.245.188.***]

mozna by tak bieliki zatopic tez by byla atrakcja

Gość • Środa [18.02.2015, 20:14:00] • [IP: 94.254.129.***]

Kiedy beda go wyciagac?

Gość • Środa [18.02.2015, 18:53:12] • [IP: 83.26.145.**]

No to tak samo jak Goliata można go spokojnie wydobyc pontonami i obylo by się bez dzwigow !

Gość • Środa [18.02.2015, 18:39:45] • [IP: 83.26.145.**]

A jeżeli dźwig to skad ? Gdzie cumuje na stale Maja ? Na razie na mapie statkow nic takiego tu nie plynie ani z Gdyni ani od strony Danii !

Gość • Środa [18.02.2015, 18:30:41] • [IP: 83.26.145.**]

No wlasnie ! Czy potrzebny jest az dźwig czy nie wystarcza pontony ?

Gość • Środa [18.02.2015, 18:18:47] • [IP: 62.69.252.***]

Wina tuska

Gość • Środa [18.02.2015, 17:32:04] • [IP: 62.69.241.**]

czy ten holownik można wydobyć za pomocą pontonów czy tez niezbędny jest dźwig?.

Gość • Środa [18.02.2015, 17:03:40] • [IP: 88.79.100.**]

To napewno był plan żmura na" darmową" reklame w TVP, TVN, itd... koszty mniejsze 9wartosc holownika) niz opłata za reklame w tych stacjach telewizyjnych.

Gość • Środa [18.02.2015, 16:58:29] • [IP: 46.112.243.***]

15:53, 16:08 - Dzięki za wyjaśnienie, ale zakończenie to happy end - pokąpał się, wydobyli i dalej" se" pływa. Prawdziwy Goliat, mocarz z Biblii, oby nie spotkał Dawida.

Gość • Środa [18.02.2015, 16:38:35] • [IP: 95.129.228.***]

Niemcy pamiętają rok 1943 oraz 1945 kiey to Alianci bombardowali Swinemiunde Niemieckie Port wojenny Krigsmarine

Gość • Środa [18.02.2015, 16:29:15] • [IP: 93.94.191.***]

zostawcie holownika, nie wyciągajcie go...umc umc umc

Gość • Środa [18.02.2015, 16:18:07] • [IP: 62.69.241.***]

Gość • Środa [18.02.2015, 14:36:42] • [IP: 88.156.235.*] MĄDRE SŁOWA. POPIERAM.

Gość • Środa [18.02.2015, 16:08:25] • [IP: 178.238.249.**]

Hol.GOLIAT zatonął w główkach wejściowych portu.Potem został wydobyty - przy pomocy zatapianych pontonów, potem wypróżnionych podniesiony na powierzchnie wody i odholowany do nabrzeża...Potem przeholowany do remontu i pływa sobie do dziś też w rejsy morskie...mimo swego wieku.

GośćAndrzej • Środa [18.02.2015, 16:03:20] • [IP: 93.230.226.***]

Wyciagnijcie z zatopionego holownika kapitana! Moze juz wytrzezwial?!

Gość • Środa [18.02.2015, 15:53:53] • [IP: 62.69.253.***]

Holownik Goliat zatonął po kolizji z statkiem Kopalnia Siersza.Nie pamiętam dokładnie ale chyba pod holem nastąpił gwałtowny przechył i ogromna ilość wody wdarła się do maszynowni.Na Świnoujskich holownikami pracują jeszcze ludzie którzy to pamiętają.

Oglądasz 1-25 z 50
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■