POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [28.11.2015, 12:04:29] • Świnoujście

Świnoujski pisarz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudę!

Świnoujski pisarz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudę!

fot. iswinoujscie.pl

Jarosław Molenda, autor 20 książek, wielu artykułów, głównie o tematyce historycznej i popularno-naukowej, odkrywca prekolumbijskich ruin w Peru, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. Uroczystość wręczenia odbyła się w Warszawie w Pałacu Prymasowskim, a w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy dekoracji dokonała Zina Jarmoszuk – dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa.

Spytany na gorąco o swoje wrażenia Jarosław Molenda odpowiada:
– Mam podwójną satysfakcję, ponieważ ten order jest jakby od dwóch prezydentów. Procedura jego nadania rozpoczęła się jeszcze za kadencji Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a wniosek zaakceptował Prezydent Andrzej Duda. Medal ten uświadczył mnie w przekonaniu, że wybrałem słuszną drogę, propagując historię, zamiast zająć się spisywaniem celebryckich wynurzeń. Może miałbym większe nakłady książek, może i honoraria byłyby wyższe i ja sam stałbym się sławniejszy, ale nijak by się to wszystko miało do satysfakcji, jaką teraz odczuwam.

Świnoujski pisarz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudę!

fot. iswinoujscie.pl

Chciałbym przy tej okazji podziękować moim Rodzicom, którzy wspierają mnie w różnoraki sposób – cieszę się, że doczekali takiej chwili. Chciałbym ponadto wspomnieć o czterech Paniach, które mają swój udział w wykształceniu mojego zamiłowania do literatury. To moje pierwsze wychowawczynie ze Szkoły Podstawowej nr 6 – Panie Ciechanowska i Lachowicz. Nie mogę też pominąć mojej wychowawczyni z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I – profesor Hajdul oraz Pani Janiny Lech, która piastowała wówczas stanowisko dyrektorki tej placówki. Symbolicznie rzecz ujmując, każdej z tych czterech nauczycielek zawdzięczam jedno z czterech ramion tego Krzyża Zasługi.

Świnoujski pisarz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudę!

fot. iswinoujscie.pl

Świnoujścian chciałbym natomiast zachęcić do czytania książek, zwłaszcza historycznych. Ucieczka w przeszłość przed tak trudnymi czasami jak dzisiejsze jest dla wielu ludzi sposobem na wypoczynek i naukę – czego jestem świadkiem od lat, uczestnicząc w największych imprezach księgarskich i wydawniczych na Stadionie Narodowym czy na Zamku Królewskim, skąd właśnie wróciłem, goszcząc piąty raz z rzędu na Targach Książki Historycznej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 40

Gość • Niedziela [29.11.2015, 12:12:37] • [IP: 95.129.225.**]

Gratulacje dla pana Jarosława! Bardzo dobrze, ze tacy ludzie są doceniani.

Gość • Niedziela [29.11.2015, 11:33:30] • [IP: 31.61.139.***]

Gratulacje i podziw dla pracowitości, drobiazgowośc iw szukaniu zródeł historycznych-choc dzisiaj to nie jest sprawa trudna- po przeczytaniu ksiazki o Krystynie Skarbek troche moje emocje opadły, temat trudny. ale jak się nie daje rady, nie trzeba się za niego brac.. mimo wszystko gratuluje

Gość • Niedziela [29.11.2015, 11:25:08] • [IP: 178.238.253.**]

119...mamy bardzo dobrych lekarzy " od głowy"czas się zapisac w kolejkę, bo wpis bez sensu, ani na temat, ani z gruszki, ni z pietruszki, bo co ma Prezydent i PIS do jakiegoś" klepacza" w klawiaturę ze s-cia, masakra, te IP jest znany z takich " cietych ripost i na temat"

Gość • Niedziela [29.11.2015, 10:56:20] • [IP: 95.129.224.***]

Gratulacje.

Gość • Niedziela [29.11.2015, 06:52:25] • [IP: 80.245.187.**]

Tak - to Molek:-)

Gość • Sobota [28.11.2015, 23:05:45] • [IP: 92.42.118.*]

Gratulacje!

Gość • Sobota [28.11.2015, 21:58:18] • [IP: 80.50.228.**]

Czy ktoś odpowie mi na jedno pytanie. Pan Jarek Molenda to słynny" MOLEK" Z LO ?? Nie mieszkam już w Świnoujściu od wielu lat ale pamiętam jakiegoś człowieka z liceum o tym nazwisku.Bardzo atrakcyjny chłopak z ciemną bujną czupryną. Czy to on>>>

Gość • Sobota [28.11.2015, 21:44:10] • [IP: 92.42.117.**]

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:10:56] • [IP: 95.129.224.***] ". Duda to najlepszy do tej pory PREZYDENT. Wszystko robi bardzo dobrze." - w szczególności wygląda ;) Gdyby jeszcze skalał się myśleniem i samodzielnością...

Gość • Sobota [28.11.2015, 21:00:29] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:10:56] • [IP: 95.129.224.***]...ulaskawienia przestepcow na polecenie nadpremiera najlepiej maliniakowi naj...wychodza.

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:52:17] • [IP: 5.172.252.***]

bravo Jarek !!

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:31:27] • [IP: 92.42.119.***]

20:10:56] • [IP: 95.129.224.***] oczywiście że wszystko robi dobrze patrząc z perspektywy kaczora. Dla normalnych ludzi to marionetka która w momencie objęcia urzędu zrzuciła maskę prezydenta który będzie prezydentem wszystkich Polaków. Precz z tą kreaturą!!

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:10:56] • [IP: 95.129.224.***]

No, ten wpis z godz.19.06 jest nie na temat i nie w tym miejscu. Duda to najlepszy do tej pory PREZYDENT. Wszystko robi bardzo dobrze.

Gość • Sobota [28.11.2015, 20:10:12] • [IP: 31.174.118.**]

Czerwone władze agatowsko-śmiałkowsko-żmurkowe wyznaczały Panu Molendzie różne peryferyjne miejsca, ale dla femino-genderystek, które przyjechały do Świnoujścia w osobach Szczuki i Nowickiej (palikociarnia) to miały centralne miejsce na Beton-Placu we wrześniu 14 roku i użyczyły im parasole i namioty w tym miejscu.

Gość • Sobota [28.11.2015, 19:06:13] • [IP: 92.42.119.***]

PRECZ Z DUDĄ!! PRECZ Z PIS !!

Gość • Sobota [28.11.2015, 17:47:16] • [IP: 31.174.118.**]

Przyjrzałem się, nawet bardziej niż do" Kwasa" Kwaśniewskiego, byłego prezydenta 3 RP, jest podobny Molenda do Benny Hilla. I pokazał razem z prezydentem Dudą" kuku" tej czerwonej sitwie z Agatowską, Śmiałkowską, Lechami i innymi Dulnikami.

Gość • Sobota [28.11.2015, 16:50:10] • [IP: 92.42.117.***]

super :) gratulacje dla Jarka. Przyjaciele z Akademii Każdego Wieku

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:57:43] • [IP: 80.245.189.***]

Stanisław Piotrowicz z PiS, nowy szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, dawny komunistyczny prokurator w 2001 roku umorzył głośną sprawę oskarżonego o molestowanie dzieci proboszcza z Tylawy. Zachowanie księdza tłumaczył ojcowską czułością i zdolnościami terapeutycznymi... a dzisiaj z malniakiem medale rozdaje...parodia.grunt ze klaska razem z..

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:52:29] • [IP: 88.156.233.**]

to raczej proste-miejscowe władze to ludzie nie bardzo znający się na kulturze czy literaturze, bardziej na tunalach, basenach plywackich czy ogplnie interesach. I w sumie to nie jest jakas nowina jak na miasto prowincjonalne bardzo, z liczba 50tys.mieszkańcow.Ale...zawsze można się rozwinąc w tym kierunku tez, skoro jest bogate i ma fundusze.

Burek • Sobota [28.11.2015, 15:49:37] • [IP: 31.174.73.**]

Masz rację IP;79.96.31.*** nasze ulubione komuszki trwają w lekkim oszołomieniu, że można pisać o czymś innym niż o etosie PZPR-u. I, że można odznaczyć, kogoś kto nie jest nawet blado-różowy. Jakoś nasz szacowny Magistrat nie przyznaje się do ludzi znanych i lubianych, takich jak; p. Molenda, Andrzej Smolik, czy Vino. Za to przyznaje się do różnych, jak mawiała moja babcia - psubratów i nadaje im tytuły Honorowych Obywateli

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:34:36] • [IP: 178.238.252.***]

GRATULACJE !

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:29:33] • [IP: 92.42.113.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:23:58] • [IP: 80.245.187.**]

Zawistne kmioty, gdyby nie był dobry, NIKT by mu nie wydawał czterech książek rocznie! To już nie te czasy, mamy kapitalizm - nikt tego nie robi na piękne oczy, a on trzepie kolejne książki jak na zamówienie... I od miasta nie dostaje ani grosza. W tym mieście budowlańcy mają się za inteligentów, ale intelektu na zrozumienie jego książek im nie starcza... Sz...t komiksy czytaj, to lektura dla ciebie.

Gość • Sobota [28.11.2015, 15:22:21] • [IP: 178.238.253.**]

GRATULUJE...a prostakami proszę sie nie przejmowac!

Gość • Sobota [28.11.2015, 14:44:40] • [IP: 31.174.89.***]

Przeczytajcie jego książki, !! Ja też się dziwie za co on dostał medal. Żal!!

Gość • Sobota [28.11.2015, 14:26:07] • [IP: 79.96.31.***]

Świnoujskie komuchy nie mogą uwierzyć, że ktoś jest lepszy od nich samych, dlatego nabrali wody w usta.

Oglądasz 1-25 z 40
■ Na przeprawie „Centrum”. Dodatkowy, trzeci prom. Jak informuje Żegluga Świnoujska, do 20 września 2019 r. przeprawę promową „Centrum” (popularne „Karsibory) będą obsługiwały trzy promy. Dodatkowa jednostka będzie wprowadzana w przypadku długich kolejek oczekujących na przeprawę w godzinach od 7.45 do 18.15. Dwa promy będą kursowały do godziny 20.20, a nie jak dotychczas do 18.20 ■
■ W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie przekraczała 30°C, a na zachodzie przekroczy 35°C. Dodatkowo w drugiej części dnia i wieczorem, na północy, możliwe są pojedyncze burze. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez rozległy obszar wysokiego ciśnienia nad Europą Środkową i Wschodnią. W nocy swój wpływ zaznaczy niż znad Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza zwrotnikowego-morskiego o równowadze stałej ■ Koszmarne noce, znane nie tylko z horrorów, przeżywają mieszkańcy budynków w pobliżu dawnego Intermarche. Opustoszały sklep, a wokół wielki pusty plac to sceneria, która sprzyja różnym możliwościom. Na pierwszy plan wysunęli się jednak młodzi "mistrzowie kierownicy", którzy zaanektowali pusty parking i prawie każdej nocy urządzają tam sobie autocross. Lokatorzy pobliskich osiedli nie mogą przez to spać i choć zgłosili sprawę na policję, przeżywają koszmarną noc. Napisali do naszej redakcji ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ W dniu wczorajszym w okolicach promenady, plaży został zgubiony telefon Samsung S8 uczciwego znalazcę proszę o kontakt 575487733 Przewidywana nagroda! ■ Nowy prezes ZMPSiŚ SA. Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. powołała Pana Krzysztofa Urbasia na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes swoje obowiązki obejmie z dniem 1 lipca br. - informuje Monika Woźniak-Lewandowska Specjalista ds. komunikacji i PR ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości i bezpieczeństwa. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Już od jutra od godziny 10, na kąpielisku pojawią się ratownicy by strzec Państwa bezpieczeństwa ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? ■ Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych może być zagrożeniem dla innych użytkowników? Nawet zabawa na bezpiecznym placu może skończyć się wypadkiem. Przekonała się o tym dziewczynka, która postanowiła pohuśtać się na urządzeniu przeznaczonym dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Agresja rowerzysty - uderzoną kobietę zabrało pogotowie. Zajście z udziałem czterech młodych rowerzystów i właścicieli posesji przy ulicy Rycerskiej miało bardzo nieoczekiwany przebieg. Najpierw jadący na rowerach nie chcieli ustąpić drogi samochodowi, potem jeden z nich wykazał się niepojętą agresją, w wyniku czego kobieta trafiła do szpitala ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali podejrzanego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu kobiety idącej promenadą. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u pokrzywdzonej w wyniku rzucenia kamieniem oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 160 § 1 i art. 157 § 2 kk. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 ■ Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza mieszkańców Świnoujścia na spotkania podczas, których przedstawi koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Po prezentacjach eksperci będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Spotkania odbędą się: 9 czerwca, godzina 12.00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki, 16 czerwca, godzina 12.00 w filii MDK na Warszowie przy ul. Sosnowej 18. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę ■ Bez głosów sprzeciwu przy pięciu wstrzymujących się radni przyjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty ■ Rada Miasta uchwaliła nowe zasady przyznawania Bonu Seniora. Odtąd miejski Bon Seniora ma być wypłacany w formie świadczenia pieniężnego ■ 2 miliony 200 tysięcy złotych na projekty inwestycyjne oraz 200 tysięcy na tzw. projekty miękkie to kwoty zapisane w uchwale w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych na Budżet Obywatelski Miasta, które przyjęła dziś Rada Miasta ■