POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [13.05.2016, 08:14:03] • Polska

Doświadczyć znaczy umieć, czyli szansa na szkolne laboratoria

Doświadczyć znaczy umieć, czyli szansa na szkolne laboratoria

fot. Organizator

Już tylko kilka tygodni zostało uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego, aby wygrać dla swojej szkoły nowoczesne wyposażenie pracowni fizycznej, chemicznej lub biologicznej. 12 czerwca mija bowiem czas nadsyłania zgłoszeń na konkurs zorganizowany przez Grupę Adamed z okazji 30-lecia. Do wygrania jest 30 laboratoriów, a wziąć udział w rywalizacji mogą brać szkolne klasy i koła naukowe - wystarczy dobry pomysł i sprawna realizacja.

O tym, że nowoczesne pracownie to podstawa skutecznej nauki większości przedmiotów ścisłych wiadomo od dawna. Skuteczna edukacja powinna nie tylko umożliwiać, ale wręcz zachęcać do eksperymentów - zadanie tym łatwiejsze, że praktyczne zajęcia w laboratorium są dla młodych ludzi ciekawe i nikogo nie trzeba do nich specjalnie namawiać. Warunkiem jest jednak ich odpowiednie wyposażenie, a z tym w większości placówek ma problem. W konsekwencji przedmioty ścisłe są od lat w czołówce najmniej lubianych przez uczniów.

Zmienić to może, przynajmniej w niektórych szkołach, trwający właśnie konkurs „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu”. Każde gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna ma szanse na nowoczesne wyposażenie pracowni laboratoryjnej - wszystko zależy od pomysłu i zapału uczniów oraz nauczycieli. W konkursie wystartować mogą klasy lub koła naukowe, a zadaniem jest przygotowanie 2-3 minutowego filmu z lekcją edukacyjną wraz ze scenariuszem na jeden z czterech tematów konkursowych:

Chemia w kuchni i jedzeniu.

Co by były gdyby? (o roli mikroorganizmów w świecie)
Z czego składa się Wszechświat?

Jak komórka przetwarza energię z pożywienia.

W pierwszym etapie konkursu przesłane prace będą oceniane przez internautów w publicznym głosowaniu. Setka, która zdobędzie najwięcej głosów, dostanie się do drugiego etapu, w którym jury wystawi im recenzję. Pod uwagę wzięte zostaną m.in. kreatywność i poprawność merytoryczna nadesłanych zgłoszeń. Kapituła konkursowa weźmie pod uwagę również jakość i czytelność materiału video oraz liczbę głosów zdobytych w głosowaniu internetowym.

30 najlepszych prac zdobędzie nagrodę - wyposażenie pracowni chemicznej, biologicznej lub fizycznej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 12 czerwca na stronie www.adamed.com.pl oraz na profilu na Facebooku ADAMED SmartUP. Rozstrzygnięcie nastąpi natomiast po wakacjach.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 16 listopada (piątek) o godz.17:00 na „Spotkanie Jubileuszowe Michała Juszczakiewicza”, aktora, reżysera, producenta filmowego, a nade wszystko – Przyjaciela naszej Biblioteki oraz wiernego sympatyka Świnoujścia. Spotkanie, na które złożą się artystyczne upominki od przyjaciół i wielbicieli Michała, poprowadzi red. Mariola Żółtowska. Nie zabraknie również słodkich niespodzianek! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. 24-latka zatrzymał trzepak! Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór. Policjanci patrolujący ulice Kościuszki zauważyli w pewnym momencie mężczyznę który swoim wyglądem przypominał osobę poszukiwaną. Gdy mężczyzna dostrzegł policjantów, zaczął uciekać. Nie spodziewał się jednak, że zostanie obezwładniony przez trzepak który stanął na jego drodze. Jak się okazało, bliskie spotkanie z trzepakiem zakończyło się dla 24-latka skręceniem prawej stopy. O szczegóły odnośnie zdarzenia poprosiliśmy Oficera Prasowego KMP w Świnoujściu ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■