POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2017, 17:43:10] • Świnoujście

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Autor: vege(fot. Fotolia.com )

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Kobiety, które zdecydują się urodzić ciężko chore dziecko, dostaną jednorazową pomoc w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł ma być wypłacane kobiecie, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to spora kwota. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ma to być koło ratunkowe na pierwsze dni po urodzeniu dziecka.

Zdaniem przeciwników takiej pomocy, wsparcie finansowe państwa powinno być większe i nie ograniczać się do jednorazowej pomocy. Poza tym powinno obejmować także dzieci, których niepełnosprawność ujawniła się dopiero po urodzeniu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, ile niepełnosprawnych dzieci, którymi opiekuje się rodzina, mamy w naszym mieście. Gabriela Poniedziałek -Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przyznaje, że MOPR nie ma możliwości prawnych do prowadzenia ewidencji osób niepełnosprawnych nad którymi opiekę sprawują członkowie rodziny.

Coś jednak o niepełnosprawnych dzieciach wiadomo. We wrześniu tego roku wypłacono 14 zasiłków dla opiekuna, 15 specjalnych zasiłków opiekuńczych, 97 świadczeń pielęgnacyjnych, w tym: 62 świadczenia na osobę niepełnoletnią i 35 świadczeń na osobę dorosłą.

Na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych?

Jak informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk, opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1300 zł miesięcznie oraz zasiłek dla opiekuna czy specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie.

-Ponadto rodziny, których członkiem jest osoba niepełnosprawna, bądź ta osoba mogą po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016, poz. 930) ubiegać się miedzy innymi o przyznanie usług opiekuńczych, a także na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r., poz. 721 ze zm.) o dofinansowanie ze środków PFRON – dodaje dyrektor MOPR. - Szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej MOPR -www.mopr.swinoujscie.pl, w zakładce: osoby z niepełnosprawnością.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Wtorek [10.01.2017, 08:50:10] • [IP: 109.243.157.*]

18:11- To co, zamordować?" Bo koszty"? Bo" trzeba czasem przecież wyjechac na Maderę..."?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 18:11:27] • [IP: 80.245.191.***]

Byla juz jednorazowa" waloryzacja"dla emerytow...:))) a teraz jednorazowa pomoc dla niepelnosprawnych i co...dalej?!Kto bedzie pozniej ponosil koszty zakupu sprzetu rehabilicyjnego, zabiegow itp, bo niestety takie dzieci musza byc zaopiekowane przez cale zycie a z tym wiaza sie olbrzymie koszty.To jest wlasnie populizm, na ktory sie lapia niemyslacy Polacy!

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 11:30:31] • [IP: 109.243.157.*]

Jest w Świnoujściu mata opiekująca się ciężej upośledzonym dzieckiem. Uderzyłaby w twarz tego, kto wypisuje te nazistowskie, aborcyjne treści poniżej. Swoją drogą ten rodzaj ofiarnej miłości sprawił, ze siostra tego upośledzonego jest osobą wyjątkową. Dobrą, empatyczną.

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 10:49:05] • [IP: 178.238.251.***]

No to po co potrzebne są badania prenatalne ? Czy po to, by matka od początku wiedziała, jakie życie czeka ją i jej dziecko ?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 09:40:21] • [IP: 31.1.241.***]

Co dalej?? ludzie nie dajcie się zwieść. Cały kłopot i problem zostaje z kobietami Jak dziecko urodzi się chore mężowie odchodzą Nie podołają problemom Nie jestem zwolenniczka aborcji na żądanie , tylko w skrajnych przypadkach

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:25:12] • [IP: 80.245.179.***]

Ty mądra IP 157*** choroba dauna to jeszcze nie taki dramat, a możesz patrzeć na te b.chore dzieciaczki tzw. roślinki ?! Bo ja nie - i tylko dla 4 tys.mam dziecko skazywac na meczarnie bo ksiądz będzie rządził moim dupskiem -nigdy

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:05:41] • [IP: 77.88.191.**]

Do IP: 109.243.157.* kto ci broni rodzić upośledzone dzieci?. Masz kasę to się mnóż, tylko nie wyciągaj łap po kasę od podatników!!

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:57:24] • [IP: 109.243.157.*]

Jesienią była w Sejmie debata w sprawie rozszerzenia ochrony życia. Posłowie Obywatelscy i Nowocześni prześcigali sie w uzasadnianiu prawa do zamordowania dziecka w łonie matki, opisywali" mękę" życia z dzieckiem upośledzonym. I wtedy wyszła na mównice pewna posłanka. Powiedziała:" Ja mam dziecko z zespołem Downa. życie z nim to nie jest krzyż... to jest MIŁOŚĆ". Zapadła nagle cisza, a wymowne usta opozycji lewicowo-liberalnej znieruchomiały.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:51:47] • [IP: 109.243.157.*]

To lepiej zamordować?" Uznając aborcję za dopuszczalną, ludzkość cofa sie moralnie i duchowo o wieki, ku ciemnym czasom pogaństwa, gdy rodzice mogli dowolnie dysponować życiem swoich dzieci" (Tomasz Terlikowski w dodatku do Rzeczpospolitej" Plus Minus" - 31 XII 16 r.)

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:55:53] • [IP: 93.94.186.**]

Za niemiecką granicą można bez problemów usunąć, a 4 tysiące za całe życie mordęgi z chorym dzieckiem, to niech sobie wsadzą w...

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:26:06] • [IP: 86.29.198.***]

To hyba jakis zart. co to jest te 4 tys zl ? jak koszta miesiecznego utrzymania osoby niepelnosprawnej sa wieksze. . zywienie. rechabilitacja. lekarze nierzadko prywatni. lekarstwa. I inne rzeczy niezbedne do funkcjonowania. wiec te 4 tysie to jest nic. No ale co mozna powiedziec, jak zrozumiec osobe przecietnie zarabiajaca. skoro zarabia sie kupe kasy .

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:33:49] • [IP: 178.238.249.**]

Na żadną a wręcz odwrotnie opiekunowie osób dorosłych dostają 520 zł. i za to mają żyć ! taka to pomoc : (

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:27:30] • [IP: 188.146.169.*]

Taką kwotę powinna dostać za to że chorego dziecka nie urodzi.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:22:03] • [IP: 77.88.191.**]

te 4 tysiące to dla księdza za pogrzeb?

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:20:04] • [IP: 95.129.226.**]

Mogą w dupę pocałować Heroda 2016 i kler na czele z pis. PISZĘ W PROST ŻADNĄ. JAK CI OBCY LUDZIE NIE POMOGĄ TO MOŻESZ ZDECHNĄĆ ZUS SIĘ UCIESZY.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:18:57] • [IP: 178.238.249.**]

Ważne !! Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych do końca września jeszcze można ubiegać się o przyznanie ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO zabranego nam niezgodnie z prawem !! Na stronie WODON można wszystkiego się dowiedzieć.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:07:39] • [IP: 77.88.191.**]

zamiast 500+ bogatym, dać tym naprawdę potrzebujacym, ale rafalska p...li, że to straszne koszty by były gdyby wprowadzic kryterium dochodowe (górna granica). takie ustawienie to po to aby Ci biedni, którzy sie nie załapali (wiele samotnych rodziców z jednym dzieckiem) skłocili sie z tymi co dostają. Tylko pytam, a dla czego Urzedy Skarbowe nie moga prowadzić tych spraw, mają całą bazę podatników, ci co nie pracuja to MOPS-y mogą im naliczać. Urzedy maja z PiT-ami pracę do sierpnia albo i krocej, a potem mogli by załatwiać 500+

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:58:07] • [IP: 164.127.68.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:49:39] • [IP: 91.217.161.***]

jakies jaja. Jaka Pollka sie zgodzi urodzic chore dziecko?? za 4tys zl, ktore sie rozplynie a potem meka do konca zycia z takim dzieckiem i panstwo laske polozy na taka matke. Beda usowac, proste.Te przepisy to niech sobie wldzxa wsadzi w majty, nikt nie ma prawa decydpowac za matke, a kosciol niech pilnuje swoich zbokow, a nie miesza sie w zycie prywatne. Jak Bog istenieje to kazdy przed Nim bedzie odpowiadal, a nie tu na ziemi kjakies parchy beda rzadzic bezbronnymi ludzmi.

Oglądasz 1-19 z 19
■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■