POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2017, 17:43:10] • Świnoujście

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Autor: vege(fot. Fotolia.com )

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Kobiety, które zdecydują się urodzić ciężko chore dziecko, dostaną jednorazową pomoc w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł ma być wypłacane kobiecie, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to spora kwota. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ma to być koło ratunkowe na pierwsze dni po urodzeniu dziecka.

Zdaniem przeciwników takiej pomocy, wsparcie finansowe państwa powinno być większe i nie ograniczać się do jednorazowej pomocy. Poza tym powinno obejmować także dzieci, których niepełnosprawność ujawniła się dopiero po urodzeniu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, ile niepełnosprawnych dzieci, którymi opiekuje się rodzina, mamy w naszym mieście. Gabriela Poniedziałek -Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przyznaje, że MOPR nie ma możliwości prawnych do prowadzenia ewidencji osób niepełnosprawnych nad którymi opiekę sprawują członkowie rodziny.

Coś jednak o niepełnosprawnych dzieciach wiadomo. We wrześniu tego roku wypłacono 14 zasiłków dla opiekuna, 15 specjalnych zasiłków opiekuńczych, 97 świadczeń pielęgnacyjnych, w tym: 62 świadczenia na osobę niepełnoletnią i 35 świadczeń na osobę dorosłą.

Na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych?

Jak informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk, opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1300 zł miesięcznie oraz zasiłek dla opiekuna czy specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie.

-Ponadto rodziny, których członkiem jest osoba niepełnosprawna, bądź ta osoba mogą po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016, poz. 930) ubiegać się miedzy innymi o przyznanie usług opiekuńczych, a także na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r., poz. 721 ze zm.) o dofinansowanie ze środków PFRON – dodaje dyrektor MOPR. - Szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej MOPR -www.mopr.swinoujscie.pl, w zakładce: osoby z niepełnosprawnością.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Wtorek [10.01.2017, 08:50:10] • [IP: 109.243.157.*]

18:11- To co, zamordować?" Bo koszty"? Bo" trzeba czasem przecież wyjechac na Maderę..."?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 18:11:27] • [IP: 80.245.191.***]

Byla juz jednorazowa" waloryzacja"dla emerytow...:))) a teraz jednorazowa pomoc dla niepelnosprawnych i co...dalej?!Kto bedzie pozniej ponosil koszty zakupu sprzetu rehabilicyjnego, zabiegow itp, bo niestety takie dzieci musza byc zaopiekowane przez cale zycie a z tym wiaza sie olbrzymie koszty.To jest wlasnie populizm, na ktory sie lapia niemyslacy Polacy!

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 11:30:31] • [IP: 109.243.157.*]

Jest w Świnoujściu mata opiekująca się ciężej upośledzonym dzieckiem. Uderzyłaby w twarz tego, kto wypisuje te nazistowskie, aborcyjne treści poniżej. Swoją drogą ten rodzaj ofiarnej miłości sprawił, ze siostra tego upośledzonego jest osobą wyjątkową. Dobrą, empatyczną.

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 10:49:05] • [IP: 178.238.251.***]

No to po co potrzebne są badania prenatalne ? Czy po to, by matka od początku wiedziała, jakie życie czeka ją i jej dziecko ?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 09:40:21] • [IP: 31.1.241.***]

Co dalej?? ludzie nie dajcie się zwieść. Cały kłopot i problem zostaje z kobietami Jak dziecko urodzi się chore mężowie odchodzą Nie podołają problemom Nie jestem zwolenniczka aborcji na żądanie , tylko w skrajnych przypadkach

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:25:12] • [IP: 80.245.179.***]

Ty mądra IP 157*** choroba dauna to jeszcze nie taki dramat, a możesz patrzeć na te b.chore dzieciaczki tzw. roślinki ?! Bo ja nie - i tylko dla 4 tys.mam dziecko skazywac na meczarnie bo ksiądz będzie rządził moim dupskiem -nigdy

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:05:41] • [IP: 77.88.191.**]

Do IP: 109.243.157.* kto ci broni rodzić upośledzone dzieci?. Masz kasę to się mnóż, tylko nie wyciągaj łap po kasę od podatników!!

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:57:24] • [IP: 109.243.157.*]

Jesienią była w Sejmie debata w sprawie rozszerzenia ochrony życia. Posłowie Obywatelscy i Nowocześni prześcigali sie w uzasadnianiu prawa do zamordowania dziecka w łonie matki, opisywali" mękę" życia z dzieckiem upośledzonym. I wtedy wyszła na mównice pewna posłanka. Powiedziała:" Ja mam dziecko z zespołem Downa. życie z nim to nie jest krzyż... to jest MIŁOŚĆ". Zapadła nagle cisza, a wymowne usta opozycji lewicowo-liberalnej znieruchomiały.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:51:47] • [IP: 109.243.157.*]

To lepiej zamordować?" Uznając aborcję za dopuszczalną, ludzkość cofa sie moralnie i duchowo o wieki, ku ciemnym czasom pogaństwa, gdy rodzice mogli dowolnie dysponować życiem swoich dzieci" (Tomasz Terlikowski w dodatku do Rzeczpospolitej" Plus Minus" - 31 XII 16 r.)

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:55:53] • [IP: 93.94.186.**]

Za niemiecką granicą można bez problemów usunąć, a 4 tysiące za całe życie mordęgi z chorym dzieckiem, to niech sobie wsadzą w...

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:26:06] • [IP: 86.29.198.***]

To hyba jakis zart. co to jest te 4 tys zl ? jak koszta miesiecznego utrzymania osoby niepelnosprawnej sa wieksze. . zywienie. rechabilitacja. lekarze nierzadko prywatni. lekarstwa. I inne rzeczy niezbedne do funkcjonowania. wiec te 4 tysie to jest nic. No ale co mozna powiedziec, jak zrozumiec osobe przecietnie zarabiajaca. skoro zarabia sie kupe kasy .

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:33:49] • [IP: 178.238.249.**]

Na żadną a wręcz odwrotnie opiekunowie osób dorosłych dostają 520 zł. i za to mają żyć ! taka to pomoc : (

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:27:30] • [IP: 188.146.169.*]

Taką kwotę powinna dostać za to że chorego dziecka nie urodzi.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:22:03] • [IP: 77.88.191.**]

te 4 tysiące to dla księdza za pogrzeb?

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:20:04] • [IP: 95.129.226.**]

Mogą w dupę pocałować Heroda 2016 i kler na czele z pis. PISZĘ W PROST ŻADNĄ. JAK CI OBCY LUDZIE NIE POMOGĄ TO MOŻESZ ZDECHNĄĆ ZUS SIĘ UCIESZY.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:18:57] • [IP: 178.238.249.**]

Ważne !! Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych do końca września jeszcze można ubiegać się o przyznanie ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO zabranego nam niezgodnie z prawem !! Na stronie WODON można wszystkiego się dowiedzieć.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:07:39] • [IP: 77.88.191.**]

zamiast 500+ bogatym, dać tym naprawdę potrzebujacym, ale rafalska p...li, że to straszne koszty by były gdyby wprowadzic kryterium dochodowe (górna granica). takie ustawienie to po to aby Ci biedni, którzy sie nie załapali (wiele samotnych rodziców z jednym dzieckiem) skłocili sie z tymi co dostają. Tylko pytam, a dla czego Urzedy Skarbowe nie moga prowadzić tych spraw, mają całą bazę podatników, ci co nie pracuja to MOPS-y mogą im naliczać. Urzedy maja z PiT-ami pracę do sierpnia albo i krocej, a potem mogli by załatwiać 500+

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:58:07] • [IP: 164.127.68.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:49:39] • [IP: 91.217.161.***]

jakies jaja. Jaka Pollka sie zgodzi urodzic chore dziecko?? za 4tys zl, ktore sie rozplynie a potem meka do konca zycia z takim dzieckiem i panstwo laske polozy na taka matke. Beda usowac, proste.Te przepisy to niech sobie wldzxa wsadzi w majty, nikt nie ma prawa decydpowac za matke, a kosciol niech pilnuje swoich zbokow, a nie miesza sie w zycie prywatne. Jak Bog istenieje to kazdy przed Nim bedzie odpowiadal, a nie tu na ziemi kjakies parchy beda rzadzic bezbronnymi ludzmi.

Oglądasz 1-19 z 19
■ Nasz Czytelnik poszukuje samochodu osobowego koloru seledynowego, jego kierowca bardzo źle potraktował kilkunastoletnią dziewczynkę. Jeżeli ktokolwiek zauważy jasno zieloną osobówkę proszony jest o kontakt z redakcją portalu iswinoujscie.pl 602 - 657- 344. Ostatni raz pojazd był widziany między sklepem Stokrotka, a pasażem Rondo ■ Na zachodzie Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie głównie silny i porywisty wiatr do 70-75 km/h oraz intensywny opad deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo na tym terenie oraz częściowo w centrum należy spodziewać się upałów, z temperaturą dochodzącą do 30°C/33°C ■ Kabaret Skeczów Męczących na fali! Nie wiemy, ile stopni będzie miał w tym roku Bałtyk, czy zmieścicie się na plaży ze swoim parawanem i czy rybka w smażalni na rogu nadal jest taka dobra. Wiemy natomiast, że wakacje nad morzem będą w tym roku niepowtarzalne dzięki Kabaretowi Skeczów Męczących ■ Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników ■ Grozi nam susza w kranach? Nadzieja w Zalewie i Mulniku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szykuje się na sytuację, która na razie wydaje się nam abstrakcją. Liczby są jednak nieubłagalne. Za kilka lat w naszym mieście będzie za mało wody pitnej. Czy uda się nam zapobiec tej sytuacji? Oprócz dostawy wody z ujęcia w Kodrąbka rozpatrywane są jeszcze dwa warianty ■ Doprowadzenie wody z Kodrąbka już nie tak korzystne? Położonemu nad Bałtykiem Świnoujściu za kilka lat zacznie brakować pitnej wody. Najgorzej będzie na Lewobrzeżu. - Liczymy się z brakiem możliwości zaspokojenia potrzeb w pełnej dostawie - mówi wprost Radosław Wrzeszcz z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ■ Z prawie 3 promilami zajmowała się niemowlęciem - policjanci odebrali dziecko pijanej kobiecie. Mogło dojść do tragedii, gdyby nie interweniowała policja. Matka dwumiesięcznego niemowlęcia była kompletnie pijana, gdy policjanci odbierali jej dziecko. Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Chopina. W piątek po godzinie 20.00 patrol policji podjechał przed kamienicę przy ulicy Chopina. Na miejsce wezwano również ratowników medycznych z lekarzem ■ Nie może być tak, że ludzie w biały dzień uciekają przed szczurami! - mówi w rozmowie z portalem iswinoujscie.pl wyraźnie zdenerwowana mieszkanka. Pani Jadwiga na własne oczy widziała, jak w sobotnie południe młode małżeństwo z dziećmi na rękach uciekało przed watahą szczurów. Wszystko wydarzyło się w samym centrum miasta, na Placu Słowiańskim. - Nie liczyłam ich, ale było ich dużo. Możliwe, że kilkanaście. Przebiegły przez Plac Słowiański i schowały się w pasie zieleni - opowiada Pani Jadwiga. Czy grozi nam plaga szczurów? ■