POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2017, 17:43:10] • Świnoujście

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Autor: vege(fot. Fotolia.com )

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Kobiety, które zdecydują się urodzić ciężko chore dziecko, dostaną jednorazową pomoc w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł ma być wypłacane kobiecie, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to spora kwota. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ma to być koło ratunkowe na pierwsze dni po urodzeniu dziecka.

Zdaniem przeciwników takiej pomocy, wsparcie finansowe państwa powinno być większe i nie ograniczać się do jednorazowej pomocy. Poza tym powinno obejmować także dzieci, których niepełnosprawność ujawniła się dopiero po urodzeniu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, ile niepełnosprawnych dzieci, którymi opiekuje się rodzina, mamy w naszym mieście. Gabriela Poniedziałek -Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przyznaje, że MOPR nie ma możliwości prawnych do prowadzenia ewidencji osób niepełnosprawnych nad którymi opiekę sprawują członkowie rodziny.

Coś jednak o niepełnosprawnych dzieciach wiadomo. We wrześniu tego roku wypłacono 14 zasiłków dla opiekuna, 15 specjalnych zasiłków opiekuńczych, 97 świadczeń pielęgnacyjnych, w tym: 62 świadczenia na osobę niepełnoletnią i 35 świadczeń na osobę dorosłą.

Na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych?

Jak informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk, opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1300 zł miesięcznie oraz zasiłek dla opiekuna czy specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie.

-Ponadto rodziny, których członkiem jest osoba niepełnosprawna, bądź ta osoba mogą po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016, poz. 930) ubiegać się miedzy innymi o przyznanie usług opiekuńczych, a także na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r., poz. 721 ze zm.) o dofinansowanie ze środków PFRON – dodaje dyrektor MOPR. - Szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej MOPR -www.mopr.swinoujscie.pl, w zakładce: osoby z niepełnosprawnością.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Wtorek [10.01.2017, 08:50:10] • [IP: 109.243.157.*]

18:11- To co, zamordować?" Bo koszty"? Bo" trzeba czasem przecież wyjechac na Maderę..."?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 18:11:27] • [IP: 80.245.191.***]

Byla juz jednorazowa" waloryzacja"dla emerytow...:))) a teraz jednorazowa pomoc dla niepelnosprawnych i co...dalej?!Kto bedzie pozniej ponosil koszty zakupu sprzetu rehabilicyjnego, zabiegow itp, bo niestety takie dzieci musza byc zaopiekowane przez cale zycie a z tym wiaza sie olbrzymie koszty.To jest wlasnie populizm, na ktory sie lapia niemyslacy Polacy!

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 11:30:31] • [IP: 109.243.157.*]

Jest w Świnoujściu mata opiekująca się ciężej upośledzonym dzieckiem. Uderzyłaby w twarz tego, kto wypisuje te nazistowskie, aborcyjne treści poniżej. Swoją drogą ten rodzaj ofiarnej miłości sprawił, ze siostra tego upośledzonego jest osobą wyjątkową. Dobrą, empatyczną.

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 10:49:05] • [IP: 178.238.251.***]

No to po co potrzebne są badania prenatalne ? Czy po to, by matka od początku wiedziała, jakie życie czeka ją i jej dziecko ?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 09:40:21] • [IP: 31.1.241.***]

Co dalej?? ludzie nie dajcie się zwieść. Cały kłopot i problem zostaje z kobietami Jak dziecko urodzi się chore mężowie odchodzą Nie podołają problemom Nie jestem zwolenniczka aborcji na żądanie , tylko w skrajnych przypadkach

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:25:12] • [IP: 80.245.179.***]

Ty mądra IP 157*** choroba dauna to jeszcze nie taki dramat, a możesz patrzeć na te b.chore dzieciaczki tzw. roślinki ?! Bo ja nie - i tylko dla 4 tys.mam dziecko skazywac na meczarnie bo ksiądz będzie rządził moim dupskiem -nigdy

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:05:41] • [IP: 77.88.191.**]

Do IP: 109.243.157.* kto ci broni rodzić upośledzone dzieci?. Masz kasę to się mnóż, tylko nie wyciągaj łap po kasę od podatników!!

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:57:24] • [IP: 109.243.157.*]

Jesienią była w Sejmie debata w sprawie rozszerzenia ochrony życia. Posłowie Obywatelscy i Nowocześni prześcigali sie w uzasadnianiu prawa do zamordowania dziecka w łonie matki, opisywali" mękę" życia z dzieckiem upośledzonym. I wtedy wyszła na mównice pewna posłanka. Powiedziała:" Ja mam dziecko z zespołem Downa. życie z nim to nie jest krzyż... to jest MIŁOŚĆ". Zapadła nagle cisza, a wymowne usta opozycji lewicowo-liberalnej znieruchomiały.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:51:47] • [IP: 109.243.157.*]

To lepiej zamordować?" Uznając aborcję za dopuszczalną, ludzkość cofa sie moralnie i duchowo o wieki, ku ciemnym czasom pogaństwa, gdy rodzice mogli dowolnie dysponować życiem swoich dzieci" (Tomasz Terlikowski w dodatku do Rzeczpospolitej" Plus Minus" - 31 XII 16 r.)

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:55:53] • [IP: 93.94.186.**]

Za niemiecką granicą można bez problemów usunąć, a 4 tysiące za całe życie mordęgi z chorym dzieckiem, to niech sobie wsadzą w...

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:26:06] • [IP: 86.29.198.***]

To hyba jakis zart. co to jest te 4 tys zl ? jak koszta miesiecznego utrzymania osoby niepelnosprawnej sa wieksze. . zywienie. rechabilitacja. lekarze nierzadko prywatni. lekarstwa. I inne rzeczy niezbedne do funkcjonowania. wiec te 4 tysie to jest nic. No ale co mozna powiedziec, jak zrozumiec osobe przecietnie zarabiajaca. skoro zarabia sie kupe kasy .

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:33:49] • [IP: 178.238.249.**]

Na żadną a wręcz odwrotnie opiekunowie osób dorosłych dostają 520 zł. i za to mają żyć ! taka to pomoc : (

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:27:30] • [IP: 188.146.169.*]

Taką kwotę powinna dostać za to że chorego dziecka nie urodzi.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:22:03] • [IP: 77.88.191.**]

te 4 tysiące to dla księdza za pogrzeb?

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:20:04] • [IP: 95.129.226.**]

Mogą w dupę pocałować Heroda 2016 i kler na czele z pis. PISZĘ W PROST ŻADNĄ. JAK CI OBCY LUDZIE NIE POMOGĄ TO MOŻESZ ZDECHNĄĆ ZUS SIĘ UCIESZY.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:18:57] • [IP: 178.238.249.**]

Ważne !! Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych do końca września jeszcze można ubiegać się o przyznanie ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO zabranego nam niezgodnie z prawem !! Na stronie WODON można wszystkiego się dowiedzieć.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:07:39] • [IP: 77.88.191.**]

zamiast 500+ bogatym, dać tym naprawdę potrzebujacym, ale rafalska p...li, że to straszne koszty by były gdyby wprowadzic kryterium dochodowe (górna granica). takie ustawienie to po to aby Ci biedni, którzy sie nie załapali (wiele samotnych rodziców z jednym dzieckiem) skłocili sie z tymi co dostają. Tylko pytam, a dla czego Urzedy Skarbowe nie moga prowadzić tych spraw, mają całą bazę podatników, ci co nie pracuja to MOPS-y mogą im naliczać. Urzedy maja z PiT-ami pracę do sierpnia albo i krocej, a potem mogli by załatwiać 500+

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:58:07] • [IP: 164.127.68.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:49:39] • [IP: 91.217.161.***]

jakies jaja. Jaka Pollka sie zgodzi urodzic chore dziecko?? za 4tys zl, ktore sie rozplynie a potem meka do konca zycia z takim dzieckiem i panstwo laske polozy na taka matke. Beda usowac, proste.Te przepisy to niech sobie wldzxa wsadzi w majty, nikt nie ma prawa decydpowac za matke, a kosciol niech pilnuje swoich zbokow, a nie miesza sie w zycie prywatne. Jak Bog istenieje to kazdy przed Nim bedzie odpowiadal, a nie tu na ziemi kjakies parchy beda rzadzic bezbronnymi ludzmi.

Oglądasz 1-19 z 19
■ W niedzielę 19. lutego przeprowadzona zostanie XVI edycja Bałtyckiej”15”. Zapisy od 11.00, start o 12.00 spod pływalni. Trasa wiedzie promenadą-od pływalni do ul. Chrobrego, z powrotem do pływalni i dalej promenadą do molo w Heringsdorfie i powrót do pływalni(15km). Bieg ten zaliczany jest do klasyfikacji Międzynarodowej Ligii Biegowej Klubu Biegacza Jogging. Szczegóły w regulaminie na www.jogging.republika.pl ■
■ Komitet Obrony Demokracji zbierał podpisy za referendum szkolnym ■ Właściciel uszkodzonego samochodu: Po uderzeniu ta Pani nie zatrzymała auta i nie sprawdziła w co uderzyła... Napisał do nas właściciel uszkodzonego samochodu, który w mailu opisał dokładny przebieg zdarzenia na parkingu przy ulicy Hołdu Pruskiego. Jak twierdzi, kierująca kobieta uderzyła w jego samochód i nawet nie sprawdziła czy coś się stało, chcąc wyjechać za wszelką cenę z parkingu ■ Stanowisko Grupy Morskiej na temat terminala kontenerowego: Odrzucenie przez nas projektu uchwały nie jest głosem ani za, ani przeciw jego budowie ■ Przyjechał do Polski, aby się rozerwać. Swoją przygodę zakończył bez butów i na izbie przyjęć... ■ Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym. Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania ■ Myśleli że pali się Kaufland... Jak się okazało, był to fałszywy alarm. Gdy przed godziną 13.00 pod Kaufland wezwane zostały wozy bojowe Państwowej Straży Pożarnej, pobliscy mieszkańcy myśleli że w płomieniach stanął Kaufland! Na szczęście okazało się, że powodem całego zamieszania była tylko czujka ■ SLD o terminalu kontenerowym: Stoimy po stronie mieszkańców, którzy oczekują życia w mieście, które jest czyste ekologicznie i ma czyste plaże. Zobacz film! ■ Na parkingu za ”Cechem” został zgubiony łańcuszek. Dla uczciwego znalazcy przewidziana jest nagroda ■ 25 Finał WOŚP podsumowany! Ostatecznie zebrano 260 565 złotych. Tradycyjnie już w Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano świnoujski finał WOŚP. W naszym mieście ostatecznie udało się zebrać 260 565 złotych. To nie tylko efekt pracy świnoujskich wolontariuszy, ale także internautów, którzy wzięli udział w internetowych aukcjach. To właśnie dzięki nim ostateczna kwota nieznacznie wzrosła ■ TRYTON 2016. Kapituła wybrała nominowanych. Swoje głosy na kandydatów do corocznej Nagrody Prezydenta Miasta TRYTON 2016 oddali dzisiaj członkowie Kapituły. Tym samym, spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów, wybrano po trzech nominowanych w każdej kategorii. Oficjalne ogłoszenie laureatów odbędzie się 25. lutego 2017 r. podczas Gali TRYTONA w hotelu Interferie Medical Spa. Statuetka TRYTONA przyznawana jest w trzech kategoriach: Gospodarka i Przedsiębiorczość, Działalność Kulturalna, Społeczna, Edukacja i Sport oraz Obiekt Roku. Kandydatów zgłaszają mieszkańcy oraz członkowie Kapituły, w skład której wchodzą: prezydent miasta, jego dwaj zastępcy, przewodniczący Rady Miasta, sekretarz miasta, rzecznik prasowy prezydenta oraz redaktorzy naczelni świnoujskich mediów, dziennikarze oddziałów terenowych regionalnych mediów. Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów, członkowie Kapituły - w drodze głosowania - wybierają po trzech nominowanych do każdej z kategorii i laureatów ■ Miasto sprzedało działkę przy plaży za prawie dwa miliony złotych. Kolejna atrakcyjna działka w dzielnicy nadmorskiej poszła pod młotek. Tym razem miasto sprzedało nieruchomość niezabudowaną przy ulicy Uzdrowiskowej, o wielkości 728 metrów kwadratowych. Działka przeznaczona jest pod zabudowę usługową, handel i gastronomię. Cena wywoławcza za tę nieruchomość wynosiła 1 mln 650 tys. złotych netto, jednak ostatecznie mieszkaniec Świnoujścia zapłacił za nią 1 mln 870 tys. złotych netto. Do przetargu, który odbył się 3 lutego br. przystąpiło czterech oferentów ■ Płk SG dr Piotr Patla nowym komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej! Płk SG dr Piotr Patla, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, wprowadził 11 lutego nowego Komendanta Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu. Obowiązki te będzie pełnił kmdr por. SG Zbigniew Iracki, który zastąpił kmdr. SG Marka Mosionka ■ Żaglowiec Down North zatonął w szczecińskim porcie. Dwa lata temu jednostka była na dnie przed wejściem do Świnoujścia! Od południa w niedzielę w szczecińskim porcie trwała akcja związana z zabezpieczeniem wraku. Żaglowiec pod kanadyjską banderą Down North. Jako pierwsza, informację o wraku spoczywającym na dnie przy moście na wyspę Grodzką przekazała szczecińska redakcja Gazety Wyborczej zaalarmowana przez swoich czytelników ■ Zobacz, co mieszkańcy sądzą na temat tablicy smoleńskiej i terminalu kontenerowego w Świnoujściu! Zobacz film! ■