POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2017, 17:43:10] • Świnoujście

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Autor: vege(fot. Fotolia.com )

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Kobiety, które zdecydują się urodzić ciężko chore dziecko, dostaną jednorazową pomoc w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł ma być wypłacane kobiecie, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to spora kwota. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ma to być koło ratunkowe na pierwsze dni po urodzeniu dziecka.

Zdaniem przeciwników takiej pomocy, wsparcie finansowe państwa powinno być większe i nie ograniczać się do jednorazowej pomocy. Poza tym powinno obejmować także dzieci, których niepełnosprawność ujawniła się dopiero po urodzeniu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, ile niepełnosprawnych dzieci, którymi opiekuje się rodzina, mamy w naszym mieście. Gabriela Poniedziałek -Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przyznaje, że MOPR nie ma możliwości prawnych do prowadzenia ewidencji osób niepełnosprawnych nad którymi opiekę sprawują członkowie rodziny.

Coś jednak o niepełnosprawnych dzieciach wiadomo. We wrześniu tego roku wypłacono 14 zasiłków dla opiekuna, 15 specjalnych zasiłków opiekuńczych, 97 świadczeń pielęgnacyjnych, w tym: 62 świadczenia na osobę niepełnoletnią i 35 świadczeń na osobę dorosłą.

Na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych?

Jak informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk, opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1300 zł miesięcznie oraz zasiłek dla opiekuna czy specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie.

-Ponadto rodziny, których członkiem jest osoba niepełnosprawna, bądź ta osoba mogą po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016, poz. 930) ubiegać się miedzy innymi o przyznanie usług opiekuńczych, a także na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r., poz. 721 ze zm.) o dofinansowanie ze środków PFRON – dodaje dyrektor MOPR. - Szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej MOPR -www.mopr.swinoujscie.pl, w zakładce: osoby z niepełnosprawnością.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Wtorek [10.01.2017, 08:50:10] • [IP: 109.243.157.*]

18:11- To co, zamordować?" Bo koszty"? Bo" trzeba czasem przecież wyjechac na Maderę..."?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 18:11:27] • [IP: 80.245.191.***]

Byla juz jednorazowa" waloryzacja"dla emerytow...:))) a teraz jednorazowa pomoc dla niepelnosprawnych i co...dalej?!Kto bedzie pozniej ponosil koszty zakupu sprzetu rehabilicyjnego, zabiegow itp, bo niestety takie dzieci musza byc zaopiekowane przez cale zycie a z tym wiaza sie olbrzymie koszty.To jest wlasnie populizm, na ktory sie lapia niemyslacy Polacy!

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 11:30:31] • [IP: 109.243.157.*]

Jest w Świnoujściu mata opiekująca się ciężej upośledzonym dzieckiem. Uderzyłaby w twarz tego, kto wypisuje te nazistowskie, aborcyjne treści poniżej. Swoją drogą ten rodzaj ofiarnej miłości sprawił, ze siostra tego upośledzonego jest osobą wyjątkową. Dobrą, empatyczną.

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 10:49:05] • [IP: 178.238.251.***]

No to po co potrzebne są badania prenatalne ? Czy po to, by matka od początku wiedziała, jakie życie czeka ją i jej dziecko ?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 09:40:21] • [IP: 31.1.241.***]

Co dalej?? ludzie nie dajcie się zwieść. Cały kłopot i problem zostaje z kobietami Jak dziecko urodzi się chore mężowie odchodzą Nie podołają problemom Nie jestem zwolenniczka aborcji na żądanie , tylko w skrajnych przypadkach

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:25:12] • [IP: 80.245.179.***]

Ty mądra IP 157*** choroba dauna to jeszcze nie taki dramat, a możesz patrzeć na te b.chore dzieciaczki tzw. roślinki ?! Bo ja nie - i tylko dla 4 tys.mam dziecko skazywac na meczarnie bo ksiądz będzie rządził moim dupskiem -nigdy

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:05:41] • [IP: 77.88.191.**]

Do IP: 109.243.157.* kto ci broni rodzić upośledzone dzieci?. Masz kasę to się mnóż, tylko nie wyciągaj łap po kasę od podatników!!

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:57:24] • [IP: 109.243.157.*]

Jesienią była w Sejmie debata w sprawie rozszerzenia ochrony życia. Posłowie Obywatelscy i Nowocześni prześcigali sie w uzasadnianiu prawa do zamordowania dziecka w łonie matki, opisywali" mękę" życia z dzieckiem upośledzonym. I wtedy wyszła na mównice pewna posłanka. Powiedziała:" Ja mam dziecko z zespołem Downa. życie z nim to nie jest krzyż... to jest MIŁOŚĆ". Zapadła nagle cisza, a wymowne usta opozycji lewicowo-liberalnej znieruchomiały.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:51:47] • [IP: 109.243.157.*]

To lepiej zamordować?" Uznając aborcję za dopuszczalną, ludzkość cofa sie moralnie i duchowo o wieki, ku ciemnym czasom pogaństwa, gdy rodzice mogli dowolnie dysponować życiem swoich dzieci" (Tomasz Terlikowski w dodatku do Rzeczpospolitej" Plus Minus" - 31 XII 16 r.)

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:55:53] • [IP: 93.94.186.**]

Za niemiecką granicą można bez problemów usunąć, a 4 tysiące za całe życie mordęgi z chorym dzieckiem, to niech sobie wsadzą w...

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:26:06] • [IP: 86.29.198.***]

To hyba jakis zart. co to jest te 4 tys zl ? jak koszta miesiecznego utrzymania osoby niepelnosprawnej sa wieksze. . zywienie. rechabilitacja. lekarze nierzadko prywatni. lekarstwa. I inne rzeczy niezbedne do funkcjonowania. wiec te 4 tysie to jest nic. No ale co mozna powiedziec, jak zrozumiec osobe przecietnie zarabiajaca. skoro zarabia sie kupe kasy .

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:33:49] • [IP: 178.238.249.**]

Na żadną a wręcz odwrotnie opiekunowie osób dorosłych dostają 520 zł. i za to mają żyć ! taka to pomoc : (

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:27:30] • [IP: 188.146.169.*]

Taką kwotę powinna dostać za to że chorego dziecka nie urodzi.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:22:03] • [IP: 77.88.191.**]

te 4 tysiące to dla księdza za pogrzeb?

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:20:04] • [IP: 95.129.226.**]

Mogą w dupę pocałować Heroda 2016 i kler na czele z pis. PISZĘ W PROST ŻADNĄ. JAK CI OBCY LUDZIE NIE POMOGĄ TO MOŻESZ ZDECHNĄĆ ZUS SIĘ UCIESZY.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:18:57] • [IP: 178.238.249.**]

Ważne !! Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych do końca września jeszcze można ubiegać się o przyznanie ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO zabranego nam niezgodnie z prawem !! Na stronie WODON można wszystkiego się dowiedzieć.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:07:39] • [IP: 77.88.191.**]

zamiast 500+ bogatym, dać tym naprawdę potrzebujacym, ale rafalska p...li, że to straszne koszty by były gdyby wprowadzic kryterium dochodowe (górna granica). takie ustawienie to po to aby Ci biedni, którzy sie nie załapali (wiele samotnych rodziców z jednym dzieckiem) skłocili sie z tymi co dostają. Tylko pytam, a dla czego Urzedy Skarbowe nie moga prowadzić tych spraw, mają całą bazę podatników, ci co nie pracuja to MOPS-y mogą im naliczać. Urzedy maja z PiT-ami pracę do sierpnia albo i krocej, a potem mogli by załatwiać 500+

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:58:07] • [IP: 164.127.68.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:49:39] • [IP: 91.217.161.***]

jakies jaja. Jaka Pollka sie zgodzi urodzic chore dziecko?? za 4tys zl, ktore sie rozplynie a potem meka do konca zycia z takim dzieckiem i panstwo laske polozy na taka matke. Beda usowac, proste.Te przepisy to niech sobie wldzxa wsadzi w majty, nikt nie ma prawa decydpowac za matke, a kosciol niech pilnuje swoich zbokow, a nie miesza sie w zycie prywatne. Jak Bog istenieje to kazdy przed Nim bedzie odpowiadal, a nie tu na ziemi kjakies parchy beda rzadzic bezbronnymi ludzmi.

Oglądasz 1-19 z 19
■ Poszukuje bialo-czarnego kota, ktory wysiadl z auta w Przytorze w okolicach Zalewowej 43 w dniu 20.11.17. Jesli bedzie u kogos na parapecie lub u kogos sie zadomowi - prosze o kontakt. Bedzie szukal schronienia oraz pozywienia. 537820602 ■
■ Planowane wyłączenia prądu w Przytorze, przy ulicy Zalewowej 39. Przerwa w dostawie prądu nastąpi 21 listopada w godzinach od 8:30 do 14:30 ■ Policjanci współdziałając z SG zatrzymali 2 mężczyzn do wyjaśnienia, w sprawie kradzieży pojazdu Tesla (zdarzenie z dn. 15.11.br.) dalsze decyzje procesowe należeć będą do Prok. Rej. w Świnoujściu, prowadzącej śledztwo ■ Tesla odnaleziona w garażu przy ulicy Markiewicza ■ Groźny wypadek przed Międzyzdrojami, gdzie zderzyły się dwie osobówki. Z naszych informacji wynika, że 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 osoby są zakleszczone w pojeździe ■ Funkcjonariusz straży granicznej oddał kilka strzałów w kierunku odjeżdżającej Tesli! Przeczytaj, co mówią mieszkańcy, którzy widzieli całe zajście! ■ Odzyskana tesla ponownie skradziona! Tym razem ze strzeżonego parkingu placówki Straży Granicznej w Świnoujściu ■ Magia Świąt wkrótce dotrze do Świnoujścia! W tym roku będzie dużo nowych ozdób! ■ Czytelnik: Przez takie ustawienie samochodów na promie mój znajomy spóźni się do pracy. Czytelnik postanowił poruszyć problem znany wielu świnoujścianom. Kolejki do promów to problem znany i poruszany na łamach portalu iswinoujscie.pl nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Mieszkaniec postanowił poruszyć kwestię ustawiania samochodów na Bieliku. Chodzi o konkretną sytuację, która miała miejsce w poniedziałek, 13 listopada w tzw. godzinach szczytu, czyli po godzinie 7:00, gdy kolejka na prom w centrum miasta była całkiem spora ■ Pod lupą świnoujskiej Prokuratury Rejonowej znalazł się PEC. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli jego pracownicy, a dokładniej członkowie związku zawodowego. Mowa tu o nowo powstałym Niezależnym Samorządnym Związku NSZZ "Solidarność", Zakładowej Organizacji Związkowej przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Świnoujściu, którego pracownicy są wyraźnie zaniepokojeni tym, co ich zdaniem dzieje się w spółce. Sprawa wydaje się być poważna, bo świnoujska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie z art. 296§ 1 k.k, który dotyczy niegospodarności ■ Czytelnik: Komunikacyjny armageddon na Warszawskiej! Zróbcie coś z tym! ■ Spotkali się by bronić Konstytucji RP i uczcili pamięć mężczyzny, który podpalił się w Warszawie ■ Na Pomorzu Zachodnim nie będzie miejsca na nudę. Powstaną nowe atrakcje ■ Uwaga! Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w dniu 10 listopada 2017 roku (piątek) zakład będzie nieczynny ■ Staniszewski jak piła tarczowa. Flota - Dąb Dębno 5-2 ■ Trzy próby dokonania oszustwa metodą "na policjanta" odnotowano dziś w Świnoujściu. Żadna z nich nie okazała się - na szczęście - udana. W dwóch przypadkach emeryt, do którego dzwonili fałszywi funkcjonariusze Centralnego Biura Antyterrorystycznego, sami nabrali podejrzeń, w trzecim przypadku zaś oszczędności starszego pana uratował pracownik banku. Świnoujscy policjanci przestrzegają przed oszustami i zalecają ostrożność przy odebraniu podejrzanego telefonu ■ Wszystkich Świętych-dzień poświęcony pamięci tych. którzy przekroczyli już próg wieczności. Świnoujścianie odwiedzają groby bliskich zmarłych. W dniu 1 listopada autobusy Komunikacji Autobusowej wożą pasażerów bez biletów ■ 39 - letni pracownik budowy zasłabł w trakcie wchodzenia na dźwig! Akcja strażaków na kilkunastu metrach! ■ Uwaga! Przez najbliższe trzy tygodnie, w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00, Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie prowadził w lewobrzeżnej części miasta płukanie sieci wodociągowych. Może to spowodować w tych godzinach spadek ciśnienia wody ■