POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2017, 17:43:10] • Świnoujście

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Pytamy, na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych

Autor: vege(fot. Fotolia.com )

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Kobiety, które zdecydują się urodzić ciężko chore dziecko, dostaną jednorazową pomoc w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł ma być wypłacane kobiecie, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to spora kwota. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ma to być koło ratunkowe na pierwsze dni po urodzeniu dziecka.

Zdaniem przeciwników takiej pomocy, wsparcie finansowe państwa powinno być większe i nie ograniczać się do jednorazowej pomocy. Poza tym powinno obejmować także dzieci, których niepełnosprawność ujawniła się dopiero po urodzeniu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, ile niepełnosprawnych dzieci, którymi opiekuje się rodzina, mamy w naszym mieście. Gabriela Poniedziałek -Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przyznaje, że MOPR nie ma możliwości prawnych do prowadzenia ewidencji osób niepełnosprawnych nad którymi opiekę sprawują członkowie rodziny.

Coś jednak o niepełnosprawnych dzieciach wiadomo. We wrześniu tego roku wypłacono 14 zasiłków dla opiekuna, 15 specjalnych zasiłków opiekuńczych, 97 świadczeń pielęgnacyjnych, w tym: 62 świadczenia na osobę niepełnoletnią i 35 świadczeń na osobę dorosłą.

Na jaką pomoc mogą dziś liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych?

Jak informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk, opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1300 zł miesięcznie oraz zasiłek dla opiekuna czy specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie.

-Ponadto rodziny, których członkiem jest osoba niepełnosprawna, bądź ta osoba mogą po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016, poz. 930) ubiegać się miedzy innymi o przyznanie usług opiekuńczych, a także na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r., poz. 721 ze zm.) o dofinansowanie ze środków PFRON – dodaje dyrektor MOPR. - Szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej MOPR -www.mopr.swinoujscie.pl, w zakładce: osoby z niepełnosprawnością.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Wtorek [10.01.2017, 08:50:10] • [IP: 109.243.157.*]

18:11- To co, zamordować?" Bo koszty"? Bo" trzeba czasem przecież wyjechac na Maderę..."?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 18:11:27] • [IP: 80.245.191.***]

Byla juz jednorazowa" waloryzacja"dla emerytow...:))) a teraz jednorazowa pomoc dla niepelnosprawnych i co...dalej?!Kto bedzie pozniej ponosil koszty zakupu sprzetu rehabilicyjnego, zabiegow itp, bo niestety takie dzieci musza byc zaopiekowane przez cale zycie a z tym wiaza sie olbrzymie koszty.To jest wlasnie populizm, na ktory sie lapia niemyslacy Polacy!

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 11:30:31] • [IP: 109.243.157.*]

Jest w Świnoujściu mata opiekująca się ciężej upośledzonym dzieckiem. Uderzyłaby w twarz tego, kto wypisuje te nazistowskie, aborcyjne treści poniżej. Swoją drogą ten rodzaj ofiarnej miłości sprawił, ze siostra tego upośledzonego jest osobą wyjątkową. Dobrą, empatyczną.

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 10:49:05] • [IP: 178.238.251.***]

No to po co potrzebne są badania prenatalne ? Czy po to, by matka od początku wiedziała, jakie życie czeka ją i jej dziecko ?

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 09:40:21] • [IP: 31.1.241.***]

Co dalej?? ludzie nie dajcie się zwieść. Cały kłopot i problem zostaje z kobietami Jak dziecko urodzi się chore mężowie odchodzą Nie podołają problemom Nie jestem zwolenniczka aborcji na żądanie , tylko w skrajnych przypadkach

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:25:12] • [IP: 80.245.179.***]

Ty mądra IP 157*** choroba dauna to jeszcze nie taki dramat, a możesz patrzeć na te b.chore dzieciaczki tzw. roślinki ?! Bo ja nie - i tylko dla 4 tys.mam dziecko skazywac na meczarnie bo ksiądz będzie rządził moim dupskiem -nigdy

Gość • Poniedziałek [09.01.2017, 00:05:41] • [IP: 77.88.191.**]

Do IP: 109.243.157.* kto ci broni rodzić upośledzone dzieci?. Masz kasę to się mnóż, tylko nie wyciągaj łap po kasę od podatników!!

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:57:24] • [IP: 109.243.157.*]

Jesienią była w Sejmie debata w sprawie rozszerzenia ochrony życia. Posłowie Obywatelscy i Nowocześni prześcigali sie w uzasadnianiu prawa do zamordowania dziecka w łonie matki, opisywali" mękę" życia z dzieckiem upośledzonym. I wtedy wyszła na mównice pewna posłanka. Powiedziała:" Ja mam dziecko z zespołem Downa. życie z nim to nie jest krzyż... to jest MIŁOŚĆ". Zapadła nagle cisza, a wymowne usta opozycji lewicowo-liberalnej znieruchomiały.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 21:51:47] • [IP: 109.243.157.*]

To lepiej zamordować?" Uznając aborcję za dopuszczalną, ludzkość cofa sie moralnie i duchowo o wieki, ku ciemnym czasom pogaństwa, gdy rodzice mogli dowolnie dysponować życiem swoich dzieci" (Tomasz Terlikowski w dodatku do Rzeczpospolitej" Plus Minus" - 31 XII 16 r.)

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:55:53] • [IP: 93.94.186.**]

Za niemiecką granicą można bez problemów usunąć, a 4 tysiące za całe życie mordęgi z chorym dzieckiem, to niech sobie wsadzą w...

Gość • Niedziela [08.01.2017, 20:26:06] • [IP: 86.29.198.***]

To hyba jakis zart. co to jest te 4 tys zl ? jak koszta miesiecznego utrzymania osoby niepelnosprawnej sa wieksze. . zywienie. rechabilitacja. lekarze nierzadko prywatni. lekarstwa. I inne rzeczy niezbedne do funkcjonowania. wiec te 4 tysie to jest nic. No ale co mozna powiedziec, jak zrozumiec osobe przecietnie zarabiajaca. skoro zarabia sie kupe kasy .

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:33:49] • [IP: 178.238.249.**]

Na żadną a wręcz odwrotnie opiekunowie osób dorosłych dostają 520 zł. i za to mają żyć ! taka to pomoc : (

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:27:30] • [IP: 188.146.169.*]

Taką kwotę powinna dostać za to że chorego dziecka nie urodzi.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:22:03] • [IP: 77.88.191.**]

te 4 tysiące to dla księdza za pogrzeb?

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:20:04] • [IP: 95.129.226.**]

Mogą w dupę pocałować Heroda 2016 i kler na czele z pis. PISZĘ W PROST ŻADNĄ. JAK CI OBCY LUDZIE NIE POMOGĄ TO MOŻESZ ZDECHNĄĆ ZUS SIĘ UCIESZY.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:18:57] • [IP: 178.238.249.**]

Ważne !! Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych do końca września jeszcze można ubiegać się o przyznanie ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO zabranego nam niezgodnie z prawem !! Na stronie WODON można wszystkiego się dowiedzieć.

Gość • Niedziela [08.01.2017, 18:07:39] • [IP: 77.88.191.**]

zamiast 500+ bogatym, dać tym naprawdę potrzebujacym, ale rafalska p...li, że to straszne koszty by były gdyby wprowadzic kryterium dochodowe (górna granica). takie ustawienie to po to aby Ci biedni, którzy sie nie załapali (wiele samotnych rodziców z jednym dzieckiem) skłocili sie z tymi co dostają. Tylko pytam, a dla czego Urzedy Skarbowe nie moga prowadzić tych spraw, mają całą bazę podatników, ci co nie pracuja to MOPS-y mogą im naliczać. Urzedy maja z PiT-ami pracę do sierpnia albo i krocej, a potem mogli by załatwiać 500+

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:58:07] • [IP: 164.127.68.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [08.01.2017, 17:49:39] • [IP: 91.217.161.***]

jakies jaja. Jaka Pollka sie zgodzi urodzic chore dziecko?? za 4tys zl, ktore sie rozplynie a potem meka do konca zycia z takim dzieckiem i panstwo laske polozy na taka matke. Beda usowac, proste.Te przepisy to niech sobie wldzxa wsadzi w majty, nikt nie ma prawa decydpowac za matke, a kosciol niech pilnuje swoich zbokow, a nie miesza sie w zycie prywatne. Jak Bog istenieje to kazdy przed Nim bedzie odpowiadal, a nie tu na ziemi kjakies parchy beda rzadzic bezbronnymi ludzmi.

Oglądasz 1-19 z 19
■ W piątek 22 czerwca przeprowadzona zostanie kolejna edycja Biegu Świętojańskiego. Zapisy od 19.00, start o 20.00 na Górze Słowiańskiej. Trasa wiedzie do Jeziora Wolgastsee, dwa okrążenia tego jeziora i powrót na G. Słowiańską (12km). Klub Biegacza Jogging zaprasza do wspólnego przywitania lata na sportowo. Do zdobycia liczne trofea (puchary, medale i nagrody rzeczowe) ufundowane przez Agnieszkę Stój ■
■ Nikt nie mógł przewidzieć, że losy zarządu Osiedla Karsibór potoczą się w ten sposób. Z dniem 6. czerwca 2018 roku trzech członków zarządu złożyła rezygnację z pełnionych dotychczas funkcji. Z krótkiego oświadczenia możemy dowiedzieć się że przewodniczący Przemysław Witkowski, wraz z Karoliną Kasperską, która pełniła funkcję skarbnika, oraz członkiem Andrzejem Czarnasem zrezygnowali z dalszego działania w zarządzie osiedla Karsibór ■ Pożar trawy w Przytorze. Do gaszenia pożaru wysłano kilka jednostek gaśniczych. Dym jest widoczny z daleka. Dzisiaj (wtorek) po godzinie 13.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze trawy przy ulicy Pomorskiej. Wysłano kilka jednostek straży. Pożar jest widoczny z kilku kilometrów (z miejscowości Lubin) ■ Kowalski - nowa twarz w muzycznym świecie. Klip do najnowszej piosenki nagrywał w rodzinnym mieście Świnoujściu ■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■