POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.02.2017, 18:31:28] • Międzyzdroje

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Inspiracją tego tematu byli młodzi naukowcy w tym dr Piotr Oleksy, który wychował się w Lubinie.

7 listopada 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach była prezentowana gra planszowa „Archipelag pamięci” oraz platforma internetowa, dzięki której można poznać najciekawsze opowieści dotyczące naszego regionu. Właśnie wtedy, podczas prezentacji tej gry dowiedziałem się, jak zdobywano „Dziki Zachód” po 1945 roku.

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Tuż po wojnie pierwsi osadnicy określili ten teren jako raj na ziemi, ale kiedy przyjechała druga tura Polaków stwierdziła, że to ruina. Stało się tak dlatego, że szabrownicy kradli co tylko można było w Centralnej Polsce sprzedać. Do tego przyczynili się też Rosjanie, którzy demontowali i zabierali wszystko co dało się wziąć, nawet transformatory i tory kolejowe. Trwało to aż do ustalenia granic zachodnich państwa, śmierci Stalina i powrotu Władysława Gomułki. Po październiku 1956 roku zaczęto odzyskane Pomorze odbudowywać, a tereny Lubina i Wapnicy stały się piękne i użyteczne. Powstało wiele ośrodków kolonijnych, a na zdewastowanej cementowni zrobiono duży ośrodek wypoczynkowy dla młodzieży pod patronatem partyjnym ZSM.

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Do Lubina i okolic chętnie przyjeżdżały różne delegacje partyjne i rządowe, by się chwalić pięknymi terenami. Pamiętam jak pod koniec lat 60. byłem na takich spotkaniach w tym ośrodku, kiedy to dygnitarze jeździli limuzynami marki wołga, czy nieosiągalna tatra. Pamiętam jak wszystkich zaprowadzili na wzgórze „Zielonka”. Był zachwyt i plany dalszego rozwoju. Wielu to się nie podobało, ale tak było i funkcjonowało. To były czasy, których nikt prawie nie akceptował, jednak trudno było to zmienić w represyjnym kraju, gdzie tysiące wojsk okupacyjnych stało w Polsce. Niechciany ustrój jednak funkcjonował.

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Później były zrywy wolnościowe. Komunizm wraz z ZSRR zbankrutował. Od stanu wojennego popadaliśmy w ruinę. No idąc na skróty można powiedzieć, że wiele miast i regionów w Polsce się rozwinęło. Jednak Międzyzdroje i teren Lubina, Wapnicy i Wicka popadły w ruinę. Można powiedzieć, że niemal wszystko zrujnowano. Nie ma „Złotego Dworku, ośrodka ZMS i wielu domów wypoczynkowych kolonijnych. Nie ma takiej plaży, na której wypoczywał ponad tysiąc plażowiczów.

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Nie wszystkie decyzje po transformacji były trafne. Można pochwalić inwestycje dofinansowane z różnych funduszy, a zawłaszcza tych z Unii z racji położenia przy jej granicy. Chodzi tu o kanalizację, gaz, czy wodociągi.

Z cyklu „Jak zdobywano polski Dziki Zachód” - wspomina Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

Nie mieliśmy szczęścia do zarządzających. By nie biadolić, mogę podsumować, że sprawy zaszły tak daleko, że trudno teraz będzie w tym chaosie administracyjnym to wszystko naprawić. Na każdym kroku widać amatorszczyznę i brak pomysłu. Mamy piękne tereny, których nie potrafimy prawidłowo zagospodarować. Są podstawowe media, a brak jest dojazdu do pustych terenów lub stoją rudery, za które gmina nie potrafi nawet pobrać opłat. W wielu miejscach fizycznie nie ma normalnej drogi gruntowej, dojazdowej, by inwestycje ruszyły. Wielu myśli, że posiadają wszystkie rozumy i siedzą na stołkach, jakby byli niezastąpieni. Blokowane są pomysły, a brak fachowców z wyobraźnią ciągnie nas jak topielec w otchłań. Może jest to ocena mocno negatywna i pewnie jest wiele do chwalenia, ale trudno, negatywne zjawiska widać zawsze wyraźniej od tych pozytywnych. Może jeszcze doczekam się samych ocen pozytywnych. Tęsknię za tym.

Andrzej Ryfczyński
źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

rys • Piątek [14.02.2020, 11:32:22] • [IP: 46.169.208.***]

piszesz bzdury-Niedziela [19.02.2017, 20:02:01] • [IP: 83.11.61.**]-przecież to małżeństwo z Świnoujściem spowodowało degradację naszego miasta i okolicznych miejscowości, przecież w nic nie inwestowali a podatki w całości szły do miasta na prawach prezydenta mogę śmiało powiedzieć że to są zmarnowane lata dla naszego miasta a było tego około 10-ciu lat jak nie dłużej

Gość • Wtorek [21.02.2017, 14:48:20] • [IP: 95.129.224.**]

a czemu tylko w garniakach jakichś pacusiów pokazują ?

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 17:37:29] • [IP: 109.243.241.***]

A ci osobnicy z czarno-białej fotografi jakoś dziwnie przypominają dzisiejszych polityków z upadłej Platformy Obywatelskiej.

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 13:14:14] • [IP: 178.238.251.***]

C.d.wspomnień Lubin w latach tuz powojennych to granica państwa. Na Zielonce stacjonował wyposażony w dobre lornety punkt WOP z łącznościa telefoniczną z podobnym punktem w porcie rybackim. Każda łódż rybacka przechodziła kontrolę graniczną w porcie przed wypłynięciem na wodę i po powrocie, obserwowana była też z Zielonki. Na kwadratowym placyku obok dolnego przystanku autobusu stał od czasów przedwojennych pomnik Cesarza Wilhelma. Pewnego dnia dobrze" zaprawieni" bimbrem osadnicy wojskowi zebrali pozostała jeszcze ludność niemiecką, polecili zdjąć pomnik z cokołu i ze śpiewem zanieść nad wodę i utopić.Dokładnego mijsca tego pochówku opowiadajacy mi ta historię świadkowie tego wydarzenia nie potrafili już określić. A potem przyszły radosne czsy kolonii dziecięcych. Często w bardzo spartańskich warunkach, często bez bieżącej wody było tam ok. 10 ośrodków kolonijnych z całej Polski. W dzień plaża w Międzyzdrojach lub Lubinie, wieczorem kadra na dancingu" ze sztriptizem" w nieistniejacej już" restauracji". To by

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 12:37:46] • [IP: 178.238.251.***]

W Lubinie mieszkałem od 1963r, przez ponad 20 lat. Zakochałem się w tej najpiękniej położonej na wyspie Wolin wsi, jednoczesnie tak bardzo zaniedbanej.Pierwszymi mieszkańcami Lubina, których jeszcze kilku zdążyłem poznać i zaprzyjażnić się z nimi byli osadnicy wojskowi. Oni opowiadali mi, że urządzenia nietkniętej działaniami wojennymi fabryki cementu produkujacej m.in. biały cement - wywieżli Rosjanie wysadzając całe ściany aby zabrać maszyny bez częściowego ich rozbierania. Na resztkach fabryki kręcono niektóre sceny batalistyczne filmu" Upadek Berlina". Opowiadano mi, że kiedy jeszcze stały kominy cementowni, pewnego dnia polecono miejscowym rybakom palić w tych kominach nasmolowanymi sieciami aby z tych kominów wydobywało się dużo dymu. W tym czasie do portu w Zalesiu płynął ze Szczecina wypełniony partyjnymi notablami stateczek wycieczkowy, a partyjny przewodnik z dumą pokazywał dymiące kominy chwaląc odbudowywany przemysł" Ziem Odzyskanych". Z resztek cementowni wybudowano chyba większość osiedla Posej

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 12:21:30] • [IP: 80.245.177.***]

czlowieku, biorę pilot od telewizora, nic do niego nie mam, niegryzie mnie, nie uwiera, dziala jak trzeba, mozna wiec bez negatywow jesli ich niema

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 10:31:07] • [IP: 88.156.206.***]

Twierdzenie że w życiu mogą być tylko same pozytywne oceny to utopia. Wierzą w nią nieudacznicy lub fantaści. Można też potraktować jako marzenia które nic nie kosztują.

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 10:30:01] • [IP: 178.238.253.**]

157...Prawda nic dodać, nic ująć, tylko ta pierwsza emigracja to byli tak zwani" sami swoi", lata 60 to już ludzie z Polski lepiej wkształceni, potrzebni na tych terenach, sporo tak zwanej Polskiej patriotycznej inteligencji, która rzeczywiscie przyczynila sie do budowy miasta i społeczności!

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 09:37:19] • [IP: 184.168.27.***]

Ostatnie zdanie idealnie pasuje do Żmurka i jego przydupaski Michalskiej, która wszystkie rozumy pozjadała. Pierdziel się zasiedział, bo myśli, że jest niezastąpiony i frajer Świnoujście wyprzedaje kawałek po kawałku.

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 08:08:34] • [IP: 46.134.185.***]

Byłam kilka razy na koloniach w Lubinie, piekne okolice, mnóstwo wspomnień, pamietam kino, widok z gory kolo Kościoła. Jak bede w okolicy to mam zamiar zobaczyć co sie zmieniło. Mam nadzieje, ze tylko na lepsze. Autokarami jeździliśmy nad morze, na plaże do Międzyzdrojów. Pozdrawiam wszystkich kolonistów w latach 1980-85

Gość • Niedziela [19.02.2017, 23:28:27] • [IP: 93.94.186.***]

Jako dziecko jeżdziłam do Lubina, były to lata 65-70. Jezdziliśmy z miasta na wieś do ciotki na wczasy - było super, wioska zabita dechami -kino objazdowe, . przyjeżdzło raz na 2 tygodnie, lub raz na miesiąc . A rozrywka dla dziec przeważnie dla chłopców i to pasienie krów i zbieranie orzechów, chodzenie przez las do Wapnicy po chleb, Dziewczyny pomagały ciotce w czyszczeniu ryb - bo wujek był rybakiem. Ciotka miała konie, krowy, barany, kury Jako miastowa miło wspominam te wiejskie wakacje i to powietrze zapach łąki z polnymi kwiatami, do dziś mam w pamięci. Całe wakacje spedzało się na dworze, nie przed kompem czy jakimiś grami w domu.

Gość • Niedziela [19.02.2017, 22:38:08] • [IP: 92.42.112.***]

W sąsiedniej gminie, zgodnie z wolą wyborców, rządzi PO i jest tam jak jest.

Gość • Niedziela [19.02.2017, 21:11:45] • [IP: 89.174.73.**]

od ilu wieków? trzech, nie sory od dwoch. więc waść nie wypisuj głupot

Gość • Niedziela [19.02.2017, 20:02:01] • [IP: 83.11.61.**]

Kiedyś Międzyzdroje, Wapnica, Lubin, to były dzielnice Świnoujścia i tam jeździły miejskie autobusy. Teraz to gmina Międzyzdroje w powiecie Kamień Pomorski. I to chyba problem.

Gość • Niedziela [19.02.2017, 19:48:37] • [IP: 80.245.183.***]

ziemie niemieckie od wieków

Gość • Niedziela [19.02.2017, 19:20:08] • [IP: 109.243.157.*]

Pisze Pan o niekompetentnych władzach, pisze Pan ogólnie, ale co sie dziwić, skoro nie ma szans na zmianę, gdyż np. na Świnoujście jakby ktoś nałozył klosz - panuje tu" zima" jak w" Opowieściach z Narnii", jakby tu rządziła Królowa Śniegu - w wydziałach magistratu wciąż ci sami ludzie, bardzo często z korzeniami wprost komunistycznymi (a im mniej wydział jest" techniczny", tym może gorzej - np.wydział oświaty). Zmiany w kraju (np.ostatnia, prawicowa) są osłabiane, tu, lokalnie. Z kolei gdyby władze zdobyła PO, to nie wiem, czy byłoby lepiej, bo walczy ta partia z tak podstawową kwestią dla Polaków, jak upamiętnienie ofiar spod Smoleńska. Zupełnie tak jak komuniści walczyli z pamięcią Narodu.

Oglądasz 1-16 z 16
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■