POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.03.2017, 13:58:39] • Świnoujście

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński odsłania kolejne wspomnienia związane z życiem naszego miasta, zamknięte na barwnych fotografiach sprzed lat. Tym razem będzie to historia przedszkola nr 2, które z pewnością wiele osób wspomina z wielkim sentymentem.

Świnoujście po 1945 roku było miastem wojskowym, zamkniętym, aby przepłynąć kanał – Świnę, trzeba było mieć od Wojsk Ochrony Pogranicza przepustkę, zwaną wizą. Jednak miasto musiało mieć personel cywilny, by normalnie funkcjonować. Wiązało się to z utworzeniem przy ulicy Dzierżyńskiego, obecnie Monte Cassino, pierwszego przedszkola garnizonowego, zwanego również wojskowym.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

W krótkim czasie powstały dwa cywilne, miejskie: przy ulicy Warszawskiej i Wyspiańskiego. Miasto zaczęło się dynamicznie rozbudowywać i tak jak szkół, przybywało kolejnych przedszkoli. Te pierwsze przedszkola miały wspaniałe tereny i warunki dla dzieciaków. Przedszkole wojskowe było najbliżej plaży, znajdowało się przy parku, dlatego wychowawczynie i dzieci chętnie wychodziły na spacer i długie godziny przebywały na powietrzu, obcując z naturą.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzisiaj skupię się na przedszkolu nr 2 przy ulicy Wyspiańskiego. Jest rok 1992 19 marca, wszystkie dzieci ze świnoujskich przedszkoli spotkały się na dużym dziedzińcu, by pożegnać zimę staropolskim zwyczajem topienia Marzanny. Dlaczego tutaj, przy ulicy Wyspiańskiego? Ano dlatego, gdyż ta placówka miała najlepsze warunki do zorganizowania takiej wiosennej imprezy.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy dzieciaki zgromadziły się w jednym miejscu, można było zobaczyć liczny kwiat naszej przyszłości. Tyle dzieciaków, nawet z Uzdrowiska. Dlaczego akurat te zdjęcia pokazuję? Ponieważ w tym czasie nikt jeszcze nie wiedział, że to jest jedno z ostatnich takich spotkań. Zaraz po tej imprezie z przyczyn ekonomicznych zapadła decyzja likwidacji najpiękniejszego przedszkola w Świnoujściu, które miało najlepsze warunki przestrzenne, a za tym zdrowotne dla dzieciaków.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Budynki były położone daleko od ulicy, na której nie było dużego ruchu samochodowego. Cały teren otaczały piękne drzewa, a wiosną śpiew ptaków był tak różnorodny, że zachwycał nawet mało wrażliwych na piękno przyrody. Od północy znajdowało się wzniesienie, które chroniło od wiatrów, panował swoisty mikroklimat. Podłoże było suche i piaszczyste, tam najwcześniej budziła się wiosna i zawsze było cieplej. Mogę dodać, że właśnie do tego przedszkola chodzili moi synowie.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Sławomir Ryfczyński

Tego dnia, 19 marca 1992 roku, po zabawie i ceremonii spalenia jednej kukły, cały korowód naszej najmłodszej młodzieży wyruszył na plażę utopić Marzannę i przywitać wiosnę. Jedną z zasłużonych nauczycielek była Pani o nazwisku Wiosna.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Środa [22.03.2017, 16:31:53] • [IP: 62.69.254.***]

25 lat minelo i wielu sie rozpoznalo, chociaz nie wszyscy!

Gość • Środa [22.03.2017, 06:46:37] • [IP: 79.188.98.***]

Jej moje przedszkole, jeszcze mam zdjęcia z tej imprezy. 4 lata spędziłam w tym przedszkolu, udało mi się byłam ostatnim rocznikiem. Skończyłam zerówkę i zamknięto przedszkole. Szkoda to było idealne miejsce, wielkie przestronne sale, plac zabaw.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 12:49:34] • [IP: 164.127.170.***]

215- napisałem dwa posty, bo myślałem, że ten pierwszy sie nie ukaże, że zaginął, czasem (rzadko) sie tak dzieje.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:41:33] • [IP: 81.134.44.**]

O i ja tam jestem!!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:38:29] • [IP: 212.165.108.***]

Ciepło wspominam Pania Ize!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:16:31] • [IP: 164.127.170.***]

215 - Rzucaniem kamieniem nie jest satyra polityczna - dotyczy ona osób publicznych z SLD; i nie wyciągam jakichś spraw prywatnych (nie chcę zresztą ich znać). Kanałów nie musze zmieniac, bo najważniejszego" kanału", czyli osobistego doświadczenia komunizmu nie da się wyłączyć. Ten komunizm, ta" Marzanna" zresztą żyja w części do dziś w życiu publ.miasta.

BS • Wtorek [21.03.2017, 10:23:11] • [IP: 80.245.180.***]

Teraz Marzanne topi się lub pali potajemnie, bo czasy zmieniają się na gorsze. Gonicie dalej za pieniądzem a doprowadzi, to do wojny o dobra konsumpcyjne jeszcze za mojego życia.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 10:02:51] • [IP: 164.127.170.***]

18:39...215 - Nie o erudycję tu chodzi, ale o podstawowa umięjętnośc odróżnienia satyry skierowanej w stronę pewnego zjawiska właściwego środowisku miasta, czyli w stronę zastygłej komuny, od czynienia szkody, cytuję:" dzieciom i Marzannie" ("co tobie przeszkadzają dzieci i Marzanna?"). Po prostu Marzanna z legitymacją partyjną PZPR schroniła się w Świnoujściu, i o to chodziło w poście (no tak, a jednak mam coś przeciwko Marzannie... ech...).

Gość • Wtorek [21.03.2017, 08:55:55] • [IP: 93.94.188.***]

Aaaa pamietam, byłam tam!! Pamietam, chodziłam wtedy do zerówki na Witosa :-) super, pięknie dziękuje za te zdjęcia :-)

Gość • Wtorek [21.03.2017, 07:33:11] • [IP: 91.216.115.**]

o widzę Maciek R. też jest

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 23:27:08] • [IP: 45.62.116.**]

W PRL'u się wszystko opłacało, a teraz, to przy rządach tych pazernych skorumpowanych łasych na kasę przygłupów bankrutują kopalnie diamentów.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:48:39] • [IP: 88.156.234.**]

O Pani Iza!!, Moja Kochana Pani, cudowne wspomnienia pozdrawiam Panią Monika.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:28:00] • [IP: 80.245.184.**]

Dobry rocznik! Mój rocznik! :) a ile znajomych twarzy :) trzeba tu dodać, że to ostatni" normalny rocznik", że po staremu.. bez tego gimnazjum i matura też jeszcze po staremu.. ostatni, który się uchował ;) no chyba, że ktoś zimował ;) hihi

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 21:21:25] • [IP: 80.245.184.***]

Ta slicznotka z przedszkola to Pani Basia, ale ja jako przedszkolak kochalem sie w Pani Bozence

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 19:43:40] • [IP: 94.254.226.***]

Kto z was chodził do przedszkola na ulicy Konopnickiej?? Na tym dużym placu zabaw odkopali kilka lat temu ten srebrny depozycik. Jako dzieci bawiliśmy się na nim. Kto pamięta te wspaniałe zabawki samochody ciężarowe z opuszczanymi burtami nowe, było ich tylko kilka i nigdy nie starczyło dla każdego.. Jak dziś pamiętam jaka była o nie walka, każdy biegał odrazu po przyjściu by je sobie schować :) Pamiętam kilka osób z tego przedszkola m.in. Agatę Klimę

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:39:21] • [IP: 109.173.215.***]

170 - nie będę z Panem prowadził dialogu publicznego i popisywał sie erudycja. Nalezy Pan do ludzi, którzy miłość do bliźniego maja na ustach, a kamieniem w reku... Teraz to takie modne i powszechne. ..Proszę zmienić stacje radiową i kanał w telewizji...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:15:53] • [IP: 93.94.188.***]

Kto chodził do przedszkola na Moniuszki? Tam była taka przemiła pani P... cudownie biła dzieci...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:44:32] • [IP: 46.231.63.***]

Czy budynek po przedszkolu miasto wystawiło na przetarg ? Czy zbyło z naruszeniem prawa, czyli nie zbyło ?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:28:58] • [IP: 184.168.46.**]

Zakaz palenia ognisk ze względów ekologicznych? Jakiś dureń wymyśla jakieś zakazy, a reszta jeszcze większych durni próbuje te zakazy egzekwować. Ludzie od milionów lat palili ogniska i nagle jakiś kołtun zabronił od czasu, kiedy weszliśmy do tej lewackiej przesiąkniętej debilizmem nie wolno nic pod propagandą, że Polska, to wolny Kraj, haa haa haa... Za to erupcje wulkanów są mega ekologiczne.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:00:39] • [IP: 164.127.170.***]

16:02 - Ognisko? Nie tylko to, jak niżej pisałem, podobno NIE WOLNO dziś topić Marzanny. Tak słyszałem od jednej z nauczycielek, ale nawet nie chce mi się wierzyć w to - podobno jest zakaz ze względów ekologicznych. Może ktos tu potwierdzi lub zaprzeczy temu?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:08:07] • [IP: 92.42.113.***]

A ja tam chodziłem do przedszkola 1960-63

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:03:42] • [IP: 92.42.118.***]

a ja poznałam Pania Wioletkę G.. ..nic siĘ nie zmieniła:))))

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:02:59] • [IP: 62.69.231.***]

Teraz jakby tak Panie opiekunki chciały rozpalić ognisko na terenie przedszkola, to straż miejska posrała by się z całą unią żydopejską, a Panie opiekunki dostały by z pięć lat łagrów za ten straszny incydent. Niby zdjęcia mają ćwierć wieku, a teren przedszkola zdewastowany jak po zagładzie nuklearnej. 💣 💃

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:52:35] • [IP: 80.245.179.***]

Piękne zdjęcia i wspomnienia :)

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:27:58] • [IP: 92.42.116.***]

A ja chodziłem do tego przedszkola w 88r. do zerówki. Jak ten czas leci?Pozdrawiam absolwentów.

Oglądasz 1-25 z 34
■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■ Sobotnie popołudnie, ulica Monte Cassino. Na ulicy tuż przy parku Zdrojowym pojawia się pogotowie ratunkowe oraz policja. Mieszkańcy zastanawiają się, co mogło się stać w ich bloku. Jak się okazało, wyjątkowo agresywny tego dnia był 26 - letni mężczyzna. Był na tyle pobudzony, że że ratownicy medyczni potrzebowali wsparcia policji ■ Budki dla ptaków śpiewających i nietoperzy od tych dla jerzyków różni wygląd, a także miejsce ich lokowania – Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu odpowiada na zarzuty naszej Czytelniczki ■ Uwaga. Zamknięcie odcinka ulicy Uzdrowiskowej. W dniach od 17 -18 sierpnia 2017 r., w godzinach od 7.00 – 19 00, w związku z prowadzonymi pracami bitumicznymi, wyłączona z ruchu będzie ul. Uzdrowiskowa na odcinku od ulicy Zdrojowej do Stawa Młyny. W przypadku złych warunków atmosferycznych termin wykonania prac, a tym samym zamknięcie odcinka, może ulec zmianie. Prosimy o rozważną jazdę i przestrzeganie oznakowania pionowego oraz poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ Poznajcie szczegóły sporu pomiędzy UBB a władzami Świnoujścia ■ Pluskwy opanowały budynek socjalny przy Steyera! Mieszkańcy stawiają urzędnikom ultimatum: Jeżeli nam nie pomożecie, to rozłożymy namioty i zamieszkamy pod Urzędem Miasta. Zobacz film! ■ Uwaga kierowcy. Zmiany na Wybrzeżu Władysława IV. Od 14 sierpnia 2017 r. godzina 17.00 do 22 sierpnia 2017 godzina 12.00 na części ulicy Wybrzeże Władysława IV będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Zamknięty zostanie odcinek od skrzyżowania z ulicą Jana z Kolna do Kapitanatu Portu. Dojazd do Basenu Północnego ulicami: Jana z Kolna, Mieszka I i Rogozińskiego. Zmiany organizacji ruchu związane są z organizowanymi w tamtym rejonie imprezami Sail Świnoujście 2017 oraz XXXIII Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” 2017 ■ 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego w Świnoujściu. We wtorek 15 sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, mieszkańcy i turyści Świnoujścia obchodzić będą święto Wojska Polskiego. Z tej okazji zorganizowane zostały przedsięwzięcia patriotyczne i kulturalne, które dostępne będą dla społeczeństwa ■ Policjant jak Spider Man, ryzykując własne życie uratował 5 - letnią dziewczynkę! Zobacz film! ■ Jadł trawę, gryzł ziemię, rzucał się pod auta i chodził na czworaka! Co opętało mężczynę? ■ Silny wiatr czy łapa wandala? Od kilku tygodni w strefie nadmorskiej można podziwiać taki oto powyginany drogowskaz. I nikt nie widzi problemu z miejskich służb? ■ Najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości otwierali finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie. Na imprezie widziano też prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza ■ Opóźnione pociągi to efekt niedzielnego pożaru na moście w Goleniowie. Opóźnione był pociągi ze Świnoujścia, ale także w druga stronę- na nasze wyspy ■ Lepszy od chemii? Jerzyk zjada dziennie do 2000 owadów ■ Budowa tunelu, rozbudowa gazoportu, pogłębienie toru wodnego-liderzy PiS powtórzyli w Szczecinie wcześniejsze zapowiedzi ■ Nadmorski deptak był kiedyś jak plaża ■ W jednym z dni pomiędzy 7 a 9 sierpnia 2017r. (poniedziałek - środa) nastąpi zmiana godzin pracy sygnalizacji świetlnej na wszystkich skrzyżowaniach. Po zmianie sygnalizacja będzie czynna od godziny 6.00 do 22.00 ■ Do nietypowego incydentu doszło w piątek przy Wybrzeżu Władysława IV. Rowerzysta wpadł do kanału! Na pomoc mężczyźnie ruszyła załoga Bielika II. Pracownicy Żeglugi Świnoujskiej rzucili tonącemu koło ratunkowe i drabinę. Na szczęście, starszego mężczyznę udało się uratować. Z naszych informacji wynika, że był pod wpływem alkoholu. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. Funkcjonariusze będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia ■ Mieszkaniec o Słowackiego: Nowo wyremontowana ulica, a już zalana. Rzecznik: Kanalizacja deszczowa obecnie dobrze spełnia swoją rolę ■ Afera w świnoujskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej!? Czy z placu przed budynkiem firmy ulotniła się spora część węgla? Jak dotąd to wewnętrzna komisja inwentaryzacyjna Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu sprawdza czy z placu składowego przedsiębiorstwa zniknął węgiel. Gdyby informacje jakie otrzymaliśmy anonimowo od pracownika firmy miały się potwierdzić to ze składu PEC-u zniknąć miał opał wart około 400 tysięcy złotych. Jak dotąd, dyrekcja nie potwierdziła straty, ale z odpowiedzi na nasze zapytanie wynika, że trwa intensywna inwentaryzacja ■