POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.03.2017, 13:58:39] • Świnoujście

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński odsłania kolejne wspomnienia związane z życiem naszego miasta, zamknięte na barwnych fotografiach sprzed lat. Tym razem będzie to historia przedszkola nr 2, które z pewnością wiele osób wspomina z wielkim sentymentem.

Świnoujście po 1945 roku było miastem wojskowym, zamkniętym, aby przepłynąć kanał – Świnę, trzeba było mieć od Wojsk Ochrony Pogranicza przepustkę, zwaną wizą. Jednak miasto musiało mieć personel cywilny, by normalnie funkcjonować. Wiązało się to z utworzeniem przy ulicy Dzierżyńskiego, obecnie Monte Cassino, pierwszego przedszkola garnizonowego, zwanego również wojskowym.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

W krótkim czasie powstały dwa cywilne, miejskie: przy ulicy Warszawskiej i Wyspiańskiego. Miasto zaczęło się dynamicznie rozbudowywać i tak jak szkół, przybywało kolejnych przedszkoli. Te pierwsze przedszkola miały wspaniałe tereny i warunki dla dzieciaków. Przedszkole wojskowe było najbliżej plaży, znajdowało się przy parku, dlatego wychowawczynie i dzieci chętnie wychodziły na spacer i długie godziny przebywały na powietrzu, obcując z naturą.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzisiaj skupię się na przedszkolu nr 2 przy ulicy Wyspiańskiego. Jest rok 1992 19 marca, wszystkie dzieci ze świnoujskich przedszkoli spotkały się na dużym dziedzińcu, by pożegnać zimę staropolskim zwyczajem topienia Marzanny. Dlaczego tutaj, przy ulicy Wyspiańskiego? Ano dlatego, gdyż ta placówka miała najlepsze warunki do zorganizowania takiej wiosennej imprezy.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy dzieciaki zgromadziły się w jednym miejscu, można było zobaczyć liczny kwiat naszej przyszłości. Tyle dzieciaków, nawet z Uzdrowiska. Dlaczego akurat te zdjęcia pokazuję? Ponieważ w tym czasie nikt jeszcze nie wiedział, że to jest jedno z ostatnich takich spotkań. Zaraz po tej imprezie z przyczyn ekonomicznych zapadła decyzja likwidacji najpiękniejszego przedszkola w Świnoujściu, które miało najlepsze warunki przestrzenne, a za tym zdrowotne dla dzieciaków.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Budynki były położone daleko od ulicy, na której nie było dużego ruchu samochodowego. Cały teren otaczały piękne drzewa, a wiosną śpiew ptaków był tak różnorodny, że zachwycał nawet mało wrażliwych na piękno przyrody. Od północy znajdowało się wzniesienie, które chroniło od wiatrów, panował swoisty mikroklimat. Podłoże było suche i piaszczyste, tam najwcześniej budziła się wiosna i zawsze było cieplej. Mogę dodać, że właśnie do tego przedszkola chodzili moi synowie.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Sławomir Ryfczyński

Tego dnia, 19 marca 1992 roku, po zabawie i ceremonii spalenia jednej kukły, cały korowód naszej najmłodszej młodzieży wyruszył na plażę utopić Marzannę i przywitać wiosnę. Jedną z zasłużonych nauczycielek była Pani o nazwisku Wiosna.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Środa [22.03.2017, 16:31:53] • [IP: 62.69.254.***]

25 lat minelo i wielu sie rozpoznalo, chociaz nie wszyscy!

Gość • Środa [22.03.2017, 06:46:37] • [IP: 79.188.98.***]

Jej moje przedszkole, jeszcze mam zdjęcia z tej imprezy. 4 lata spędziłam w tym przedszkolu, udało mi się byłam ostatnim rocznikiem. Skończyłam zerówkę i zamknięto przedszkole. Szkoda to było idealne miejsce, wielkie przestronne sale, plac zabaw.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 12:49:34] • [IP: 164.127.170.***]

215- napisałem dwa posty, bo myślałem, że ten pierwszy sie nie ukaże, że zaginął, czasem (rzadko) sie tak dzieje.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:41:33] • [IP: 81.134.44.**]

O i ja tam jestem!!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:38:29] • [IP: 212.165.108.***]

Ciepło wspominam Pania Ize!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:16:31] • [IP: 164.127.170.***]

215 - Rzucaniem kamieniem nie jest satyra polityczna - dotyczy ona osób publicznych z SLD; i nie wyciągam jakichś spraw prywatnych (nie chcę zresztą ich znać). Kanałów nie musze zmieniac, bo najważniejszego" kanału", czyli osobistego doświadczenia komunizmu nie da się wyłączyć. Ten komunizm, ta" Marzanna" zresztą żyja w części do dziś w życiu publ.miasta.

BS • Wtorek [21.03.2017, 10:23:11] • [IP: 80.245.180.***]

Teraz Marzanne topi się lub pali potajemnie, bo czasy zmieniają się na gorsze. Gonicie dalej za pieniądzem a doprowadzi, to do wojny o dobra konsumpcyjne jeszcze za mojego życia.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 10:02:51] • [IP: 164.127.170.***]

18:39...215 - Nie o erudycję tu chodzi, ale o podstawowa umięjętnośc odróżnienia satyry skierowanej w stronę pewnego zjawiska właściwego środowisku miasta, czyli w stronę zastygłej komuny, od czynienia szkody, cytuję:" dzieciom i Marzannie" ("co tobie przeszkadzają dzieci i Marzanna?"). Po prostu Marzanna z legitymacją partyjną PZPR schroniła się w Świnoujściu, i o to chodziło w poście (no tak, a jednak mam coś przeciwko Marzannie... ech...).

Gość • Wtorek [21.03.2017, 08:55:55] • [IP: 93.94.188.***]

Aaaa pamietam, byłam tam!! Pamietam, chodziłam wtedy do zerówki na Witosa :-) super, pięknie dziękuje za te zdjęcia :-)

Gość • Wtorek [21.03.2017, 07:33:11] • [IP: 91.216.115.**]

o widzę Maciek R. też jest

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 23:27:08] • [IP: 45.62.116.**]

W PRL'u się wszystko opłacało, a teraz, to przy rządach tych pazernych skorumpowanych łasych na kasę przygłupów bankrutują kopalnie diamentów.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:48:39] • [IP: 88.156.234.**]

O Pani Iza!!, Moja Kochana Pani, cudowne wspomnienia pozdrawiam Panią Monika.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:28:00] • [IP: 80.245.184.**]

Dobry rocznik! Mój rocznik! :) a ile znajomych twarzy :) trzeba tu dodać, że to ostatni" normalny rocznik", że po staremu.. bez tego gimnazjum i matura też jeszcze po staremu.. ostatni, który się uchował ;) no chyba, że ktoś zimował ;) hihi

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 21:21:25] • [IP: 80.245.184.***]

Ta slicznotka z przedszkola to Pani Basia, ale ja jako przedszkolak kochalem sie w Pani Bozence

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 19:43:40] • [IP: 94.254.226.***]

Kto z was chodził do przedszkola na ulicy Konopnickiej?? Na tym dużym placu zabaw odkopali kilka lat temu ten srebrny depozycik. Jako dzieci bawiliśmy się na nim. Kto pamięta te wspaniałe zabawki samochody ciężarowe z opuszczanymi burtami nowe, było ich tylko kilka i nigdy nie starczyło dla każdego.. Jak dziś pamiętam jaka była o nie walka, każdy biegał odrazu po przyjściu by je sobie schować :) Pamiętam kilka osób z tego przedszkola m.in. Agatę Klimę

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:39:21] • [IP: 109.173.215.***]

170 - nie będę z Panem prowadził dialogu publicznego i popisywał sie erudycja. Nalezy Pan do ludzi, którzy miłość do bliźniego maja na ustach, a kamieniem w reku... Teraz to takie modne i powszechne. ..Proszę zmienić stacje radiową i kanał w telewizji...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:15:53] • [IP: 93.94.188.***]

Kto chodził do przedszkola na Moniuszki? Tam była taka przemiła pani P... cudownie biła dzieci...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:44:32] • [IP: 46.231.63.***]

Czy budynek po przedszkolu miasto wystawiło na przetarg ? Czy zbyło z naruszeniem prawa, czyli nie zbyło ?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:28:58] • [IP: 184.168.46.**]

Zakaz palenia ognisk ze względów ekologicznych? Jakiś dureń wymyśla jakieś zakazy, a reszta jeszcze większych durni próbuje te zakazy egzekwować. Ludzie od milionów lat palili ogniska i nagle jakiś kołtun zabronił od czasu, kiedy weszliśmy do tej lewackiej przesiąkniętej debilizmem nie wolno nic pod propagandą, że Polska, to wolny Kraj, haa haa haa... Za to erupcje wulkanów są mega ekologiczne.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:00:39] • [IP: 164.127.170.***]

16:02 - Ognisko? Nie tylko to, jak niżej pisałem, podobno NIE WOLNO dziś topić Marzanny. Tak słyszałem od jednej z nauczycielek, ale nawet nie chce mi się wierzyć w to - podobno jest zakaz ze względów ekologicznych. Może ktos tu potwierdzi lub zaprzeczy temu?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:08:07] • [IP: 92.42.113.***]

A ja tam chodziłem do przedszkola 1960-63

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:03:42] • [IP: 92.42.118.***]

a ja poznałam Pania Wioletkę G.. ..nic siĘ nie zmieniła:))))

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:02:59] • [IP: 62.69.231.***]

Teraz jakby tak Panie opiekunki chciały rozpalić ognisko na terenie przedszkola, to straż miejska posrała by się z całą unią żydopejską, a Panie opiekunki dostały by z pięć lat łagrów za ten straszny incydent. Niby zdjęcia mają ćwierć wieku, a teren przedszkola zdewastowany jak po zagładzie nuklearnej. 💣 💃

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:52:35] • [IP: 80.245.179.***]

Piękne zdjęcia i wspomnienia :)

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:27:58] • [IP: 92.42.116.***]

A ja chodziłem do tego przedszkola w 88r. do zerówki. Jak ten czas leci?Pozdrawiam absolwentów.

Oglądasz 1-25 z 34
■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■