POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.03.2017, 13:58:39] • Świnoujście

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński odsłania kolejne wspomnienia związane z życiem naszego miasta, zamknięte na barwnych fotografiach sprzed lat. Tym razem będzie to historia przedszkola nr 2, które z pewnością wiele osób wspomina z wielkim sentymentem.

Świnoujście po 1945 roku było miastem wojskowym, zamkniętym, aby przepłynąć kanał – Świnę, trzeba było mieć od Wojsk Ochrony Pogranicza przepustkę, zwaną wizą. Jednak miasto musiało mieć personel cywilny, by normalnie funkcjonować. Wiązało się to z utworzeniem przy ulicy Dzierżyńskiego, obecnie Monte Cassino, pierwszego przedszkola garnizonowego, zwanego również wojskowym.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

W krótkim czasie powstały dwa cywilne, miejskie: przy ulicy Warszawskiej i Wyspiańskiego. Miasto zaczęło się dynamicznie rozbudowywać i tak jak szkół, przybywało kolejnych przedszkoli. Te pierwsze przedszkola miały wspaniałe tereny i warunki dla dzieciaków. Przedszkole wojskowe było najbliżej plaży, znajdowało się przy parku, dlatego wychowawczynie i dzieci chętnie wychodziły na spacer i długie godziny przebywały na powietrzu, obcując z naturą.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzisiaj skupię się na przedszkolu nr 2 przy ulicy Wyspiańskiego. Jest rok 1992 19 marca, wszystkie dzieci ze świnoujskich przedszkoli spotkały się na dużym dziedzińcu, by pożegnać zimę staropolskim zwyczajem topienia Marzanny. Dlaczego tutaj, przy ulicy Wyspiańskiego? Ano dlatego, gdyż ta placówka miała najlepsze warunki do zorganizowania takiej wiosennej imprezy.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy dzieciaki zgromadziły się w jednym miejscu, można było zobaczyć liczny kwiat naszej przyszłości. Tyle dzieciaków, nawet z Uzdrowiska. Dlaczego akurat te zdjęcia pokazuję? Ponieważ w tym czasie nikt jeszcze nie wiedział, że to jest jedno z ostatnich takich spotkań. Zaraz po tej imprezie z przyczyn ekonomicznych zapadła decyzja likwidacji najpiękniejszego przedszkola w Świnoujściu, które miało najlepsze warunki przestrzenne, a za tym zdrowotne dla dzieciaków.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Budynki były położone daleko od ulicy, na której nie było dużego ruchu samochodowego. Cały teren otaczały piękne drzewa, a wiosną śpiew ptaków był tak różnorodny, że zachwycał nawet mało wrażliwych na piękno przyrody. Od północy znajdowało się wzniesienie, które chroniło od wiatrów, panował swoisty mikroklimat. Podłoże było suche i piaszczyste, tam najwcześniej budziła się wiosna i zawsze było cieplej. Mogę dodać, że właśnie do tego przedszkola chodzili moi synowie.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Sławomir Ryfczyński

Tego dnia, 19 marca 1992 roku, po zabawie i ceremonii spalenia jednej kukły, cały korowód naszej najmłodszej młodzieży wyruszył na plażę utopić Marzannę i przywitać wiosnę. Jedną z zasłużonych nauczycielek była Pani o nazwisku Wiosna.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Środa [22.03.2017, 16:31:53] • [IP: 62.69.254.***]

25 lat minelo i wielu sie rozpoznalo, chociaz nie wszyscy!

Gość • Środa [22.03.2017, 06:46:37] • [IP: 79.188.98.***]

Jej moje przedszkole, jeszcze mam zdjęcia z tej imprezy. 4 lata spędziłam w tym przedszkolu, udało mi się byłam ostatnim rocznikiem. Skończyłam zerówkę i zamknięto przedszkole. Szkoda to było idealne miejsce, wielkie przestronne sale, plac zabaw.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 12:49:34] • [IP: 164.127.170.***]

215- napisałem dwa posty, bo myślałem, że ten pierwszy sie nie ukaże, że zaginął, czasem (rzadko) sie tak dzieje.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:41:33] • [IP: 81.134.44.**]

O i ja tam jestem!!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:38:29] • [IP: 212.165.108.***]

Ciepło wspominam Pania Ize!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:16:31] • [IP: 164.127.170.***]

215 - Rzucaniem kamieniem nie jest satyra polityczna - dotyczy ona osób publicznych z SLD; i nie wyciągam jakichś spraw prywatnych (nie chcę zresztą ich znać). Kanałów nie musze zmieniac, bo najważniejszego" kanału", czyli osobistego doświadczenia komunizmu nie da się wyłączyć. Ten komunizm, ta" Marzanna" zresztą żyja w części do dziś w życiu publ.miasta.

BS • Wtorek [21.03.2017, 10:23:11] • [IP: 80.245.180.***]

Teraz Marzanne topi się lub pali potajemnie, bo czasy zmieniają się na gorsze. Gonicie dalej za pieniądzem a doprowadzi, to do wojny o dobra konsumpcyjne jeszcze za mojego życia.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 10:02:51] • [IP: 164.127.170.***]

18:39...215 - Nie o erudycję tu chodzi, ale o podstawowa umięjętnośc odróżnienia satyry skierowanej w stronę pewnego zjawiska właściwego środowisku miasta, czyli w stronę zastygłej komuny, od czynienia szkody, cytuję:" dzieciom i Marzannie" ("co tobie przeszkadzają dzieci i Marzanna?"). Po prostu Marzanna z legitymacją partyjną PZPR schroniła się w Świnoujściu, i o to chodziło w poście (no tak, a jednak mam coś przeciwko Marzannie... ech...).

Gość • Wtorek [21.03.2017, 08:55:55] • [IP: 93.94.188.***]

Aaaa pamietam, byłam tam!! Pamietam, chodziłam wtedy do zerówki na Witosa :-) super, pięknie dziękuje za te zdjęcia :-)

Gość • Wtorek [21.03.2017, 07:33:11] • [IP: 91.216.115.**]

o widzę Maciek R. też jest

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 23:27:08] • [IP: 45.62.116.**]

W PRL'u się wszystko opłacało, a teraz, to przy rządach tych pazernych skorumpowanych łasych na kasę przygłupów bankrutują kopalnie diamentów.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:48:39] • [IP: 88.156.234.**]

O Pani Iza!!, Moja Kochana Pani, cudowne wspomnienia pozdrawiam Panią Monika.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:28:00] • [IP: 80.245.184.**]

Dobry rocznik! Mój rocznik! :) a ile znajomych twarzy :) trzeba tu dodać, że to ostatni" normalny rocznik", że po staremu.. bez tego gimnazjum i matura też jeszcze po staremu.. ostatni, który się uchował ;) no chyba, że ktoś zimował ;) hihi

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 21:21:25] • [IP: 80.245.184.***]

Ta slicznotka z przedszkola to Pani Basia, ale ja jako przedszkolak kochalem sie w Pani Bozence

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 19:43:40] • [IP: 94.254.226.***]

Kto z was chodził do przedszkola na ulicy Konopnickiej?? Na tym dużym placu zabaw odkopali kilka lat temu ten srebrny depozycik. Jako dzieci bawiliśmy się na nim. Kto pamięta te wspaniałe zabawki samochody ciężarowe z opuszczanymi burtami nowe, było ich tylko kilka i nigdy nie starczyło dla każdego.. Jak dziś pamiętam jaka była o nie walka, każdy biegał odrazu po przyjściu by je sobie schować :) Pamiętam kilka osób z tego przedszkola m.in. Agatę Klimę

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:39:21] • [IP: 109.173.215.***]

170 - nie będę z Panem prowadził dialogu publicznego i popisywał sie erudycja. Nalezy Pan do ludzi, którzy miłość do bliźniego maja na ustach, a kamieniem w reku... Teraz to takie modne i powszechne. ..Proszę zmienić stacje radiową i kanał w telewizji...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:15:53] • [IP: 93.94.188.***]

Kto chodził do przedszkola na Moniuszki? Tam była taka przemiła pani P... cudownie biła dzieci...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:44:32] • [IP: 46.231.63.***]

Czy budynek po przedszkolu miasto wystawiło na przetarg ? Czy zbyło z naruszeniem prawa, czyli nie zbyło ?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:28:58] • [IP: 184.168.46.**]

Zakaz palenia ognisk ze względów ekologicznych? Jakiś dureń wymyśla jakieś zakazy, a reszta jeszcze większych durni próbuje te zakazy egzekwować. Ludzie od milionów lat palili ogniska i nagle jakiś kołtun zabronił od czasu, kiedy weszliśmy do tej lewackiej przesiąkniętej debilizmem nie wolno nic pod propagandą, że Polska, to wolny Kraj, haa haa haa... Za to erupcje wulkanów są mega ekologiczne.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:00:39] • [IP: 164.127.170.***]

16:02 - Ognisko? Nie tylko to, jak niżej pisałem, podobno NIE WOLNO dziś topić Marzanny. Tak słyszałem od jednej z nauczycielek, ale nawet nie chce mi się wierzyć w to - podobno jest zakaz ze względów ekologicznych. Może ktos tu potwierdzi lub zaprzeczy temu?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:08:07] • [IP: 92.42.113.***]

A ja tam chodziłem do przedszkola 1960-63

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:03:42] • [IP: 92.42.118.***]

a ja poznałam Pania Wioletkę G.. ..nic siĘ nie zmieniła:))))

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:02:59] • [IP: 62.69.231.***]

Teraz jakby tak Panie opiekunki chciały rozpalić ognisko na terenie przedszkola, to straż miejska posrała by się z całą unią żydopejską, a Panie opiekunki dostały by z pięć lat łagrów za ten straszny incydent. Niby zdjęcia mają ćwierć wieku, a teren przedszkola zdewastowany jak po zagładzie nuklearnej. 💣 💃

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:52:35] • [IP: 80.245.179.***]

Piękne zdjęcia i wspomnienia :)

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:27:58] • [IP: 92.42.116.***]

A ja chodziłem do tego przedszkola w 88r. do zerówki. Jak ten czas leci?Pozdrawiam absolwentów.

Oglądasz 1-25 z 34
■ Na parkingu miedzy Netto a PEC - u biega króliczek. Zwierzatko jest wystraszone i nie daje się złapać, chowa się pod autami ■ "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o. z siedzibą w Świnoujściu informuje, iż w dniach 19.20.21 czerwca 2018 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu organizować będzie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w celu doskonalenia umiejętności prowadzenia działań ratowniczych i gaśniczych podczas pożaru autobusu, procedur alarmowania, powiadamiania i współpracy oraz umiejętności prowadzenia medycznych działań ratowniczych. Ćwiczenia będą prowadzone na prawobrzeżnej części miasta w dzielnicy Warszów w godz. 14:00 do 15:00. Prowadzenie ćwiczeń nie spowoduje utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwo osób mogących przebywać w tym czasie w pobliżu prowadzonych ćwiczeń ■
■ Pożar trawy w Przytorze. Do gaszenia pożaru wysłano kilka jednostek gaśniczych. Dym jest widoczny z daleka. Dzisiaj (wtorek) po godzinie 13.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze trawy przy ulicy Pomorskiej. Wysłano kilka jednostek straży. Pożar jest widoczny z kilku kilometrów (z miejscowości Lubin) ■ Kowalski - nowa twarz w muzycznym świecie. Klip do najnowszej piosenki nagrywał w rodzinnym mieście Świnoujściu ■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■