POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.07.2017, 22:27:40] • Świnoujście

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

fot. Czytelnik

Jakoś nie możemy pokochać dzików i chyba tak całkiem się do nich nie przyzwyczaimy, choć one robią wszystko, by to zmienić. Doszło wręcz do paradoksalnej zmiany ról - dziki wydają się być oswojone z naszym miastem, mieszkańcy zaś wciąż są do nich nastawieni wrogo. Władze czynią mnóstwo wysiłku, aby rozwiązać sprawę plagi dzików, a ona wciąż powraca. Nie pomaga wyłapywanie i wywożenie, w gruncie rzeczy okazuje się to zaledwie odsunięciem problemu na inny teren. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników.

- Wobec żywotności tematu "dzik" w Świnoujściu, może pójść w ślady miasta też na "Ś", bo Świdnicy, i postawić dzikom pomnik taki, jak w tym mieście, na załączonej fotografii. Indianie-ludożercy z Amazonii wierzyli, że gdy zjedzą mózgi pokonanych swoich wrogów z innych plemion, to posiądą ich męstwo. Może ich wzorem zawłaszczmy wizerunek dzika, "zjedzmy" go, wyda(la)jąc z siebie rzeźbę, to wtedy problem dzików przestanie istnieć?- proponuje Czytelnik w liście nadesłanym do redakcji iswinoujscie.pl.

Pomysł z pewnością jest interesujący i oryginalny. Pozostaje wybór sposobu wykonania pomnika, artysty, który się tego podejmie oraz sfinansowanie tej nowatorskiej wizji. Czy miałby to być tradycyjny, realistyczny wizerunek? A może praca zbiorowa wykonana przez chętnych mieszkańców miasta, którzy pokusiliby się o odpowiednie "przetrawienie", wzorem opisanych przez Czytelnika Indian z Amazonii? Co na to nasi Czytelnicy? Zainteresowani projektem?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Czwartek [20.07.2017, 11:32:12] • [IP: 212.27.20.***]

Zgadzam się z pomysłem

Gość • Czwartek [20.07.2017, 10:38:55] • [IP: 80.245.177.***]

jeszcze czego, szczury wiginely dziki tez

Gość • Czwartek [20.07.2017, 08:07:01] • [IP: 37.47.169.**]

Bezdomni nie wyjadą chyba ze na działki, tak jak to robią te osoby które wybierają bezdomność ekonomiczną, wynajmują mieszkania a sami przenoszą się na działkę i tanim kosztem spokojnie sobie mieszkają, a korzyści są, tania energia elektryczna, darmowa woda, a ścieki do gruntu samochodzik parkuje się na alejce blokując przejazd i tak się żyje tym {biednym ludziom }a cwaniactwo nie zna granic a najgorsze są urzędniczki z magistratu, . .

Gość • Wtorek [18.07.2017, 23:05:09] • [IP: 93.94.186.***]

a szczurom nie ?

Gość • Wtorek [18.07.2017, 22:47:38] • [IP: 92.42.119.**]

JESTEM ZA--TEN POMNIK NA ZDJECIU BARDZO UWIARYGADNIA TO CO W OSTATNICH LATACH MA MIEJSCE W SWINOUJSCIU. POMYSL INTERESUJACY, I POWAZNIE --DO ZREALIZOWANIA. POSTAWILABYM TAKI SAM POMNIK W PARKU----NA PRZECIW KORTOW TENISOWYCH, PRZY PARKU LINOWYM. (UL MATEJKI)

Gość • Wtorek [18.07.2017, 16:43:50] • [IP: 79.186.73.**]

A Kosciół niech dzika beatyfikuje...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:37:28] • [IP: 164.127.39.***]

15:34- Ha, ha, haaaa- to dobre! Jeden z najlepszych wpisów.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:34:16] • [IP: 88.156.233.***]

A ja proponuję w ogóle zmienić herb miasta na dzika uciekającego przed komarami :D

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:45:29] • [IP: 83.11.76.**]

Pomnik menela zmywającego swoje robactwo w fontannie na Chrobrego, a wokół park zryty przez dziki.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:06:11] • [IP: 95.129.226.**]

Pomnik dzikom czyli świniom dzikim to jak dla PIS.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:01:04] • [IP: 188.146.107.***]

To dziki ze ŚWIDNICY 😁

miszczu • Wtorek [18.07.2017, 11:30:55] • [IP: 80.245.188.***]

Proponuję taką kompozycję rzeźby: ławeczka, na niej leżący w pozie niedbałej menel z flaszką w strudzonej dłoni, a obok obwąchujący go czule dzik.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:24:22] • [IP: 184.168.46.**]

Ja bym wolał pomnik nóg Koperciaka wystających z niemieckiej dupy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:12:23] • [IP: 188.146.107.**]

Jestem za takim pomnikiem a jeszcze brzoze i samolot ktory leci nad nimi.i stado komarow

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:35:43] • [IP: 92.42.118.**]

Jestem ZA!! Skoro vice prezydent od dzików nie może sobie z nimi poradzić, bo musi się non stop lansować, a dziki grasować, to niech będzie pomnik dzików na chwałę szuji i jego lekceważenia problemu.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:24:34] • [IP: 164.127.39.***]

To za jednym zamachem można by na cześć Umiłowanego Przywódcy Na Emigracji postawić pomnik Kaczora... Donalda.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:50:23] • [IP: 79.191.253.**]

BRAWO - jestem za- pomnik DZIKA I KONIECZNIE KOMARA-

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:06:12] • [IP: 87.52.42.***]

Jestem za, lepiej pomnik dzika niż kaczora!

Gość • Wtorek [18.07.2017, 08:44:51] • [IP: 164.127.39.***]

Jeszcze bardziej w stylu ludożerców wspomnianych w liście byłby pomnik KIEŁBASY Z DZIKA. To byłby kierunek wyznaczony przez władze miasta, jaki stosunek mamy mieć wobec tego Robin Hooda wśród świń.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:47:37] • [IP: 80.245.184.**]

Myślę że ten pomnik mieszkańcy zatwierdzą. Dzik to miłe stworzonko choć nie koniecznie w mieście, ale że się tu przeniósł to przecież nie jego wina. Pomnik mu się należy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:33:24] • [IP: 80.245.178.**]

Jestem za. ... :). Będzie to dzik na miarę naszych czasów. ... on taki lekko jak buchaj :). ... a więc wielu miejscowych rajców może dostrzeże w nim siebie np. V-ce przewodniczący Paweł. ... miejski wodoleja też czy jak mu tam Sławomir co to jest za kontenerami. ... dostrzegam między innymi jeszcze podobieństwo w Borowskim i Jandzie :). Myślałem jeszcze o miejskim wodniku. ... ale u niego to najwyżej. ... max kaczka :).

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:22:29] • [IP: 88.156.233.***]

Dobry pomysł.A pomnik nazwiemy;" Pomnik dzika wyklętego".

troll • Wtorek [18.07.2017, 00:43:29] • [IP: 46.230.128.***]

Lepiej pomnik dzika jak, , tutki, , . ...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 00:33:46] • [IP: 92.42.114.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Poniedziałek [17.07.2017, 23:58:40] • [IP: 80.245.178.***]

NA PROMENADZIE ZROBIĆ BETONOWY poMNIK DZIKA, KOMARA I poPARŃCA.

Oglądasz 1-25 z 36
■ W piątek 22 czerwca przeprowadzona zostanie kolejna edycja Biegu Świętojańskiego. Zapisy od 19.00, start o 20.00 na Górze Słowiańskiej. Trasa wiedzie do Jeziora Wolgastsee, dwa okrążenia tego jeziora i powrót na G. Słowiańską (12km). Klub Biegacza Jogging zaprasza do wspólnego przywitania lata na sportowo. Do zdobycia liczne trofea (puchary, medale i nagrody rzeczowe) ufundowane przez Agnieszkę Stój ■
■ Nikt nie mógł przewidzieć, że losy zarządu Osiedla Karsibór potoczą się w ten sposób. Z dniem 6. czerwca 2018 roku trzech członków zarządu złożyła rezygnację z pełnionych dotychczas funkcji. Z krótkiego oświadczenia możemy dowiedzieć się że przewodniczący Przemysław Witkowski, wraz z Karoliną Kasperską, która pełniła funkcję skarbnika, oraz członkiem Andrzejem Czarnasem zrezygnowali z dalszego działania w zarządzie osiedla Karsibór ■ Pożar trawy w Przytorze. Do gaszenia pożaru wysłano kilka jednostek gaśniczych. Dym jest widoczny z daleka. Dzisiaj (wtorek) po godzinie 13.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze trawy przy ulicy Pomorskiej. Wysłano kilka jednostek straży. Pożar jest widoczny z kilku kilometrów (z miejscowości Lubin) ■ Kowalski - nowa twarz w muzycznym świecie. Klip do najnowszej piosenki nagrywał w rodzinnym mieście Świnoujściu ■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■