POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.07.2017, 22:27:40] • Świnoujście

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

fot. Czytelnik

Jakoś nie możemy pokochać dzików i chyba tak całkiem się do nich nie przyzwyczaimy, choć one robią wszystko, by to zmienić. Doszło wręcz do paradoksalnej zmiany ról - dziki wydają się być oswojone z naszym miastem, mieszkańcy zaś wciąż są do nich nastawieni wrogo. Władze czynią mnóstwo wysiłku, aby rozwiązać sprawę plagi dzików, a ona wciąż powraca. Nie pomaga wyłapywanie i wywożenie, w gruncie rzeczy okazuje się to zaledwie odsunięciem problemu na inny teren. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników.

- Wobec żywotności tematu "dzik" w Świnoujściu, może pójść w ślady miasta też na "Ś", bo Świdnicy, i postawić dzikom pomnik taki, jak w tym mieście, na załączonej fotografii. Indianie-ludożercy z Amazonii wierzyli, że gdy zjedzą mózgi pokonanych swoich wrogów z innych plemion, to posiądą ich męstwo. Może ich wzorem zawłaszczmy wizerunek dzika, "zjedzmy" go, wyda(la)jąc z siebie rzeźbę, to wtedy problem dzików przestanie istnieć?- proponuje Czytelnik w liście nadesłanym do redakcji iswinoujscie.pl.

Pomysł z pewnością jest interesujący i oryginalny. Pozostaje wybór sposobu wykonania pomnika, artysty, który się tego podejmie oraz sfinansowanie tej nowatorskiej wizji. Czy miałby to być tradycyjny, realistyczny wizerunek? A może praca zbiorowa wykonana przez chętnych mieszkańców miasta, którzy pokusiliby się o odpowiednie "przetrawienie", wzorem opisanych przez Czytelnika Indian z Amazonii? Co na to nasi Czytelnicy? Zainteresowani projektem?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Czwartek [20.07.2017, 11:32:12] • [IP: 212.27.20.***]

Zgadzam się z pomysłem

Gość • Czwartek [20.07.2017, 10:38:55] • [IP: 80.245.177.***]

jeszcze czego, szczury wiginely dziki tez

Gość • Czwartek [20.07.2017, 08:07:01] • [IP: 37.47.169.**]

Bezdomni nie wyjadą chyba ze na działki, tak jak to robią te osoby które wybierają bezdomność ekonomiczną, wynajmują mieszkania a sami przenoszą się na działkę i tanim kosztem spokojnie sobie mieszkają, a korzyści są, tania energia elektryczna, darmowa woda, a ścieki do gruntu samochodzik parkuje się na alejce blokując przejazd i tak się żyje tym {biednym ludziom }a cwaniactwo nie zna granic a najgorsze są urzędniczki z magistratu, . .

Gość • Wtorek [18.07.2017, 23:05:09] • [IP: 93.94.186.***]

a szczurom nie ?

Gość • Wtorek [18.07.2017, 22:47:38] • [IP: 92.42.119.**]

JESTEM ZA--TEN POMNIK NA ZDJECIU BARDZO UWIARYGADNIA TO CO W OSTATNICH LATACH MA MIEJSCE W SWINOUJSCIU. POMYSL INTERESUJACY, I POWAZNIE --DO ZREALIZOWANIA. POSTAWILABYM TAKI SAM POMNIK W PARKU----NA PRZECIW KORTOW TENISOWYCH, PRZY PARKU LINOWYM. (UL MATEJKI)

Gość • Wtorek [18.07.2017, 16:43:50] • [IP: 79.186.73.**]

A Kosciół niech dzika beatyfikuje...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:37:28] • [IP: 164.127.39.***]

15:34- Ha, ha, haaaa- to dobre! Jeden z najlepszych wpisów.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:34:16] • [IP: 88.156.233.***]

A ja proponuję w ogóle zmienić herb miasta na dzika uciekającego przed komarami :D

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:45:29] • [IP: 83.11.76.**]

Pomnik menela zmywającego swoje robactwo w fontannie na Chrobrego, a wokół park zryty przez dziki.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:06:11] • [IP: 95.129.226.**]

Pomnik dzikom czyli świniom dzikim to jak dla PIS.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:01:04] • [IP: 188.146.107.***]

To dziki ze ŚWIDNICY 😁

miszczu • Wtorek [18.07.2017, 11:30:55] • [IP: 80.245.188.***]

Proponuję taką kompozycję rzeźby: ławeczka, na niej leżący w pozie niedbałej menel z flaszką w strudzonej dłoni, a obok obwąchujący go czule dzik.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:24:22] • [IP: 184.168.46.**]

Ja bym wolał pomnik nóg Koperciaka wystających z niemieckiej dupy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:12:23] • [IP: 188.146.107.**]

Jestem za takim pomnikiem a jeszcze brzoze i samolot ktory leci nad nimi.i stado komarow

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:35:43] • [IP: 92.42.118.**]

Jestem ZA!! Skoro vice prezydent od dzików nie może sobie z nimi poradzić, bo musi się non stop lansować, a dziki grasować, to niech będzie pomnik dzików na chwałę szuji i jego lekceważenia problemu.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:24:34] • [IP: 164.127.39.***]

To za jednym zamachem można by na cześć Umiłowanego Przywódcy Na Emigracji postawić pomnik Kaczora... Donalda.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:50:23] • [IP: 79.191.253.**]

BRAWO - jestem za- pomnik DZIKA I KONIECZNIE KOMARA-

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:06:12] • [IP: 87.52.42.***]

Jestem za, lepiej pomnik dzika niż kaczora!

Gość • Wtorek [18.07.2017, 08:44:51] • [IP: 164.127.39.***]

Jeszcze bardziej w stylu ludożerców wspomnianych w liście byłby pomnik KIEŁBASY Z DZIKA. To byłby kierunek wyznaczony przez władze miasta, jaki stosunek mamy mieć wobec tego Robin Hooda wśród świń.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:47:37] • [IP: 80.245.184.**]

Myślę że ten pomnik mieszkańcy zatwierdzą. Dzik to miłe stworzonko choć nie koniecznie w mieście, ale że się tu przeniósł to przecież nie jego wina. Pomnik mu się należy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:33:24] • [IP: 80.245.178.**]

Jestem za. ... :). Będzie to dzik na miarę naszych czasów. ... on taki lekko jak buchaj :). ... a więc wielu miejscowych rajców może dostrzeże w nim siebie np. V-ce przewodniczący Paweł. ... miejski wodoleja też czy jak mu tam Sławomir co to jest za kontenerami. ... dostrzegam między innymi jeszcze podobieństwo w Borowskim i Jandzie :). Myślałem jeszcze o miejskim wodniku. ... ale u niego to najwyżej. ... max kaczka :).

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:22:29] • [IP: 88.156.233.***]

Dobry pomysł.A pomnik nazwiemy;" Pomnik dzika wyklętego".

troll • Wtorek [18.07.2017, 00:43:29] • [IP: 46.230.128.***]

Lepiej pomnik dzika jak, , tutki, , . ...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 00:33:46] • [IP: 92.42.114.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Poniedziałek [17.07.2017, 23:58:40] • [IP: 80.245.178.***]

NA PROMENADZIE ZROBIĆ BETONOWY poMNIK DZIKA, KOMARA I poPARŃCA.

Oglądasz 1-25 z 36
■ Mija 10 lat od chwili, gdy Zachodniopomorskie wstrzymało oddech… Dziś rocznica wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami pod Grenoble ■ Czytelnik o nowym Radisson Blu Resort Świnoujście: Kto i za ile dał pozwolenie na przyjęcie gości hotelowych do obiektu, który zagraża ich bezpieczeństwu? ■ Czytelnik: „Idiota świecił laserem”. Domorosły amator mocnych świateł oślepiał z okna. ■ Nasz Czytelnik poszukuje samochodu osobowego koloru seledynowego, jego kierowca bardzo źle potraktował kilkunastoletnią dziewczynkę. Jeżeli ktokolwiek zauważy jasno zieloną osobówkę proszony jest o kontakt z redakcją portalu iswinoujscie.pl 602 - 657- 344. Ostatni raz pojazd był widziany między sklepem Stokrotka, a pasażem Rondo ■ Na zachodzie Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie głównie silny i porywisty wiatr do 70-75 km/h oraz intensywny opad deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo na tym terenie oraz częściowo w centrum należy spodziewać się upałów, z temperaturą dochodzącą do 30°C/33°C ■ Kabaret Skeczów Męczących na fali! Nie wiemy, ile stopni będzie miał w tym roku Bałtyk, czy zmieścicie się na plaży ze swoim parawanem i czy rybka w smażalni na rogu nadal jest taka dobra. Wiemy natomiast, że wakacje nad morzem będą w tym roku niepowtarzalne dzięki Kabaretowi Skeczów Męczących ■ Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników ■ Grozi nam susza w kranach? Nadzieja w Zalewie i Mulniku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szykuje się na sytuację, która na razie wydaje się nam abstrakcją. Liczby są jednak nieubłagalne. Za kilka lat w naszym mieście będzie za mało wody pitnej. Czy uda się nam zapobiec tej sytuacji? Oprócz dostawy wody z ujęcia w Kodrąbka rozpatrywane są jeszcze dwa warianty ■ Doprowadzenie wody z Kodrąbka już nie tak korzystne? Położonemu nad Bałtykiem Świnoujściu za kilka lat zacznie brakować pitnej wody. Najgorzej będzie na Lewobrzeżu. - Liczymy się z brakiem możliwości zaspokojenia potrzeb w pełnej dostawie - mówi wprost Radosław Wrzeszcz z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ■ Z prawie 3 promilami zajmowała się niemowlęciem - policjanci odebrali dziecko pijanej kobiecie. Mogło dojść do tragedii, gdyby nie interweniowała policja. Matka dwumiesięcznego niemowlęcia była kompletnie pijana, gdy policjanci odbierali jej dziecko. Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Chopina. W piątek po godzinie 20.00 patrol policji podjechał przed kamienicę przy ulicy Chopina. Na miejsce wezwano również ratowników medycznych z lekarzem ■ Nie może być tak, że ludzie w biały dzień uciekają przed szczurami! - mówi w rozmowie z portalem iswinoujscie.pl wyraźnie zdenerwowana mieszkanka. Pani Jadwiga na własne oczy widziała, jak w sobotnie południe młode małżeństwo z dziećmi na rękach uciekało przed watahą szczurów. Wszystko wydarzyło się w samym centrum miasta, na Placu Słowiańskim. - Nie liczyłam ich, ale było ich dużo. Możliwe, że kilkanaście. Przebiegły przez Plac Słowiański i schowały się w pasie zieleni - opowiada Pani Jadwiga. Czy grozi nam plaga szczurów? ■