POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.07.2017, 22:27:40] • Świnoujście

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

fot. Czytelnik

Jakoś nie możemy pokochać dzików i chyba tak całkiem się do nich nie przyzwyczaimy, choć one robią wszystko, by to zmienić. Doszło wręcz do paradoksalnej zmiany ról - dziki wydają się być oswojone z naszym miastem, mieszkańcy zaś wciąż są do nich nastawieni wrogo. Władze czynią mnóstwo wysiłku, aby rozwiązać sprawę plagi dzików, a ona wciąż powraca. Nie pomaga wyłapywanie i wywożenie, w gruncie rzeczy okazuje się to zaledwie odsunięciem problemu na inny teren. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników.

- Wobec żywotności tematu "dzik" w Świnoujściu, może pójść w ślady miasta też na "Ś", bo Świdnicy, i postawić dzikom pomnik taki, jak w tym mieście, na załączonej fotografii. Indianie-ludożercy z Amazonii wierzyli, że gdy zjedzą mózgi pokonanych swoich wrogów z innych plemion, to posiądą ich męstwo. Może ich wzorem zawłaszczmy wizerunek dzika, "zjedzmy" go, wyda(la)jąc z siebie rzeźbę, to wtedy problem dzików przestanie istnieć?- proponuje Czytelnik w liście nadesłanym do redakcji iswinoujscie.pl.

Pomysł z pewnością jest interesujący i oryginalny. Pozostaje wybór sposobu wykonania pomnika, artysty, który się tego podejmie oraz sfinansowanie tej nowatorskiej wizji. Czy miałby to być tradycyjny, realistyczny wizerunek? A może praca zbiorowa wykonana przez chętnych mieszkańców miasta, którzy pokusiliby się o odpowiednie "przetrawienie", wzorem opisanych przez Czytelnika Indian z Amazonii? Co na to nasi Czytelnicy? Zainteresowani projektem?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Czwartek [20.07.2017, 11:32:12] • [IP: 212.27.20.***]

Zgadzam się z pomysłem

Gość • Czwartek [20.07.2017, 10:38:55] • [IP: 80.245.177.***]

jeszcze czego, szczury wiginely dziki tez

Gość • Czwartek [20.07.2017, 08:07:01] • [IP: 37.47.169.**]

Bezdomni nie wyjadą chyba ze na działki, tak jak to robią te osoby które wybierają bezdomność ekonomiczną, wynajmują mieszkania a sami przenoszą się na działkę i tanim kosztem spokojnie sobie mieszkają, a korzyści są, tania energia elektryczna, darmowa woda, a ścieki do gruntu samochodzik parkuje się na alejce blokując przejazd i tak się żyje tym {biednym ludziom }a cwaniactwo nie zna granic a najgorsze są urzędniczki z magistratu, . .

Gość • Wtorek [18.07.2017, 23:05:09] • [IP: 93.94.186.***]

a szczurom nie ?

Gość • Wtorek [18.07.2017, 22:47:38] • [IP: 92.42.119.**]

JESTEM ZA--TEN POMNIK NA ZDJECIU BARDZO UWIARYGADNIA TO CO W OSTATNICH LATACH MA MIEJSCE W SWINOUJSCIU. POMYSL INTERESUJACY, I POWAZNIE --DO ZREALIZOWANIA. POSTAWILABYM TAKI SAM POMNIK W PARKU----NA PRZECIW KORTOW TENISOWYCH, PRZY PARKU LINOWYM. (UL MATEJKI)

Gość • Wtorek [18.07.2017, 16:43:50] • [IP: 79.186.73.**]

A Kosciół niech dzika beatyfikuje...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:37:28] • [IP: 164.127.39.***]

15:34- Ha, ha, haaaa- to dobre! Jeden z najlepszych wpisów.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:34:16] • [IP: 88.156.233.***]

A ja proponuję w ogóle zmienić herb miasta na dzika uciekającego przed komarami :D

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:45:29] • [IP: 83.11.76.**]

Pomnik menela zmywającego swoje robactwo w fontannie na Chrobrego, a wokół park zryty przez dziki.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:06:11] • [IP: 95.129.226.**]

Pomnik dzikom czyli świniom dzikim to jak dla PIS.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:01:04] • [IP: 188.146.107.***]

To dziki ze ŚWIDNICY 😁

miszczu • Wtorek [18.07.2017, 11:30:55] • [IP: 80.245.188.***]

Proponuję taką kompozycję rzeźby: ławeczka, na niej leżący w pozie niedbałej menel z flaszką w strudzonej dłoni, a obok obwąchujący go czule dzik.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:24:22] • [IP: 184.168.46.**]

Ja bym wolał pomnik nóg Koperciaka wystających z niemieckiej dupy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:12:23] • [IP: 188.146.107.**]

Jestem za takim pomnikiem a jeszcze brzoze i samolot ktory leci nad nimi.i stado komarow

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:35:43] • [IP: 92.42.118.**]

Jestem ZA!! Skoro vice prezydent od dzików nie może sobie z nimi poradzić, bo musi się non stop lansować, a dziki grasować, to niech będzie pomnik dzików na chwałę szuji i jego lekceważenia problemu.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:24:34] • [IP: 164.127.39.***]

To za jednym zamachem można by na cześć Umiłowanego Przywódcy Na Emigracji postawić pomnik Kaczora... Donalda.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:50:23] • [IP: 79.191.253.**]

BRAWO - jestem za- pomnik DZIKA I KONIECZNIE KOMARA-

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:06:12] • [IP: 87.52.42.***]

Jestem za, lepiej pomnik dzika niż kaczora!

Gość • Wtorek [18.07.2017, 08:44:51] • [IP: 164.127.39.***]

Jeszcze bardziej w stylu ludożerców wspomnianych w liście byłby pomnik KIEŁBASY Z DZIKA. To byłby kierunek wyznaczony przez władze miasta, jaki stosunek mamy mieć wobec tego Robin Hooda wśród świń.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:47:37] • [IP: 80.245.184.**]

Myślę że ten pomnik mieszkańcy zatwierdzą. Dzik to miłe stworzonko choć nie koniecznie w mieście, ale że się tu przeniósł to przecież nie jego wina. Pomnik mu się należy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:33:24] • [IP: 80.245.178.**]

Jestem za. ... :). Będzie to dzik na miarę naszych czasów. ... on taki lekko jak buchaj :). ... a więc wielu miejscowych rajców może dostrzeże w nim siebie np. V-ce przewodniczący Paweł. ... miejski wodoleja też czy jak mu tam Sławomir co to jest za kontenerami. ... dostrzegam między innymi jeszcze podobieństwo w Borowskim i Jandzie :). Myślałem jeszcze o miejskim wodniku. ... ale u niego to najwyżej. ... max kaczka :).

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:22:29] • [IP: 88.156.233.***]

Dobry pomysł.A pomnik nazwiemy;" Pomnik dzika wyklętego".

troll • Wtorek [18.07.2017, 00:43:29] • [IP: 46.230.128.***]

Lepiej pomnik dzika jak, , tutki, , . ...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 00:33:46] • [IP: 92.42.114.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Poniedziałek [17.07.2017, 23:58:40] • [IP: 80.245.178.***]

NA PROMENADZIE ZROBIĆ BETONOWY poMNIK DZIKA, KOMARA I poPARŃCA.

Oglądasz 1-25 z 36
■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■