POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.07.2017, 22:27:40] • Świnoujście

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik

fot. Czytelnik

Jakoś nie możemy pokochać dzików i chyba tak całkiem się do nich nie przyzwyczaimy, choć one robią wszystko, by to zmienić. Doszło wręcz do paradoksalnej zmiany ról - dziki wydają się być oswojone z naszym miastem, mieszkańcy zaś wciąż są do nich nastawieni wrogo. Władze czynią mnóstwo wysiłku, aby rozwiązać sprawę plagi dzików, a ona wciąż powraca. Nie pomaga wyłapywanie i wywożenie, w gruncie rzeczy okazuje się to zaledwie odsunięciem problemu na inny teren. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników.

- Wobec żywotności tematu "dzik" w Świnoujściu, może pójść w ślady miasta też na "Ś", bo Świdnicy, i postawić dzikom pomnik taki, jak w tym mieście, na załączonej fotografii. Indianie-ludożercy z Amazonii wierzyli, że gdy zjedzą mózgi pokonanych swoich wrogów z innych plemion, to posiądą ich męstwo. Może ich wzorem zawłaszczmy wizerunek dzika, "zjedzmy" go, wyda(la)jąc z siebie rzeźbę, to wtedy problem dzików przestanie istnieć?- proponuje Czytelnik w liście nadesłanym do redakcji iswinoujscie.pl.

Pomysł z pewnością jest interesujący i oryginalny. Pozostaje wybór sposobu wykonania pomnika, artysty, który się tego podejmie oraz sfinansowanie tej nowatorskiej wizji. Czy miałby to być tradycyjny, realistyczny wizerunek? A może praca zbiorowa wykonana przez chętnych mieszkańców miasta, którzy pokusiliby się o odpowiednie "przetrawienie", wzorem opisanych przez Czytelnika Indian z Amazonii? Co na to nasi Czytelnicy? Zainteresowani projektem?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Czwartek [20.07.2017, 11:32:12] • [IP: 212.27.20.***]

Zgadzam się z pomysłem

Gość • Czwartek [20.07.2017, 10:38:55] • [IP: 80.245.177.***]

jeszcze czego, szczury wiginely dziki tez

Gość • Czwartek [20.07.2017, 08:07:01] • [IP: 37.47.169.**]

Bezdomni nie wyjadą chyba ze na działki, tak jak to robią te osoby które wybierają bezdomność ekonomiczną, wynajmują mieszkania a sami przenoszą się na działkę i tanim kosztem spokojnie sobie mieszkają, a korzyści są, tania energia elektryczna, darmowa woda, a ścieki do gruntu samochodzik parkuje się na alejce blokując przejazd i tak się żyje tym {biednym ludziom }a cwaniactwo nie zna granic a najgorsze są urzędniczki z magistratu, . .

Gość • Wtorek [18.07.2017, 23:05:09] • [IP: 93.94.186.***]

a szczurom nie ?

Gość • Wtorek [18.07.2017, 22:47:38] • [IP: 92.42.119.**]

JESTEM ZA--TEN POMNIK NA ZDJECIU BARDZO UWIARYGADNIA TO CO W OSTATNICH LATACH MA MIEJSCE W SWINOUJSCIU. POMYSL INTERESUJACY, I POWAZNIE --DO ZREALIZOWANIA. POSTAWILABYM TAKI SAM POMNIK W PARKU----NA PRZECIW KORTOW TENISOWYCH, PRZY PARKU LINOWYM. (UL MATEJKI)

Gość • Wtorek [18.07.2017, 16:43:50] • [IP: 79.186.73.**]

A Kosciół niech dzika beatyfikuje...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:37:28] • [IP: 164.127.39.***]

15:34- Ha, ha, haaaa- to dobre! Jeden z najlepszych wpisów.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 15:34:16] • [IP: 88.156.233.***]

A ja proponuję w ogóle zmienić herb miasta na dzika uciekającego przed komarami :D

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:45:29] • [IP: 83.11.76.**]

Pomnik menela zmywającego swoje robactwo w fontannie na Chrobrego, a wokół park zryty przez dziki.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:06:11] • [IP: 95.129.226.**]

Pomnik dzikom czyli świniom dzikim to jak dla PIS.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 12:01:04] • [IP: 188.146.107.***]

To dziki ze ŚWIDNICY 😁

miszczu • Wtorek [18.07.2017, 11:30:55] • [IP: 80.245.188.***]

Proponuję taką kompozycję rzeźby: ławeczka, na niej leżący w pozie niedbałej menel z flaszką w strudzonej dłoni, a obok obwąchujący go czule dzik.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:24:22] • [IP: 184.168.46.**]

Ja bym wolał pomnik nóg Koperciaka wystających z niemieckiej dupy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 11:12:23] • [IP: 188.146.107.**]

Jestem za takim pomnikiem a jeszcze brzoze i samolot ktory leci nad nimi.i stado komarow

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:35:43] • [IP: 92.42.118.**]

Jestem ZA!! Skoro vice prezydent od dzików nie może sobie z nimi poradzić, bo musi się non stop lansować, a dziki grasować, to niech będzie pomnik dzików na chwałę szuji i jego lekceważenia problemu.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 10:24:34] • [IP: 164.127.39.***]

To za jednym zamachem można by na cześć Umiłowanego Przywódcy Na Emigracji postawić pomnik Kaczora... Donalda.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:50:23] • [IP: 79.191.253.**]

BRAWO - jestem za- pomnik DZIKA I KONIECZNIE KOMARA-

Gość • Wtorek [18.07.2017, 09:06:12] • [IP: 87.52.42.***]

Jestem za, lepiej pomnik dzika niż kaczora!

Gość • Wtorek [18.07.2017, 08:44:51] • [IP: 164.127.39.***]

Jeszcze bardziej w stylu ludożerców wspomnianych w liście byłby pomnik KIEŁBASY Z DZIKA. To byłby kierunek wyznaczony przez władze miasta, jaki stosunek mamy mieć wobec tego Robin Hooda wśród świń.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:47:37] • [IP: 80.245.184.**]

Myślę że ten pomnik mieszkańcy zatwierdzą. Dzik to miłe stworzonko choć nie koniecznie w mieście, ale że się tu przeniósł to przecież nie jego wina. Pomnik mu się należy.

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:33:24] • [IP: 80.245.178.**]

Jestem za. ... :). Będzie to dzik na miarę naszych czasów. ... on taki lekko jak buchaj :). ... a więc wielu miejscowych rajców może dostrzeże w nim siebie np. V-ce przewodniczący Paweł. ... miejski wodoleja też czy jak mu tam Sławomir co to jest za kontenerami. ... dostrzegam między innymi jeszcze podobieństwo w Borowskim i Jandzie :). Myślałem jeszcze o miejskim wodniku. ... ale u niego to najwyżej. ... max kaczka :).

Gość • Wtorek [18.07.2017, 07:22:29] • [IP: 88.156.233.***]

Dobry pomysł.A pomnik nazwiemy;" Pomnik dzika wyklętego".

troll • Wtorek [18.07.2017, 00:43:29] • [IP: 46.230.128.***]

Lepiej pomnik dzika jak, , tutki, , . ...

Gość • Wtorek [18.07.2017, 00:33:46] • [IP: 92.42.114.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Poniedziałek [17.07.2017, 23:58:40] • [IP: 80.245.178.***]

NA PROMENADZIE ZROBIĆ BETONOWY poMNIK DZIKA, KOMARA I poPARŃCA.

Oglądasz 1-25 z 36
■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■