POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.09.2017, 11:38:56] • Międzyzdroje

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Tereny położone na zachód od Międzyzdrojów mają przepiękną dziką plażę, która cięgnie się aż do Łunowa. To właśnie tutaj na plaży przybywa najwięcej piasku i jest najszersza, a piasek jest przedni, o niespotykanej strukturze ziarnistości. Niesamowicie przyjemne jest chodzenie, czy leżenie na takim ciepłym piasku. Tutaj, zaraz po Świnoujściu, jest najcieplejsza woda w Bałtyku. Na spacer dziką plażą zabiera nas Andrzej Ryfczyński.

Problemem jest jednak dostanie się do tej pięknej plaży. Brakuje dróg dojazdowych i parkingów w przyzwoitej odległości. Od 40 lat nie można zrealizować dawnego pomysłu z lat 60. utworzenia dostępu do tej plaży. Od tamtej pory przybyła nowa biała wydma, a stara zarosła młodnikiem.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Zdjęcia wydm i plaży wykonane przy wejściu „K” obok kompleksu apartamentów Aquamarina, przy którym buduje się największy na wyspie 16- piętrowy „Onyx”to zjawisko pokazuje. By zbudować zejście na plażę trzeba było wykonać pomosty do nowej wydmy, której 50, 60 lat temu nie było. Świadczy to o tym, że przybywa plaży. Morze, właśnie tutaj, wyrzuca ten najcenniejszy wypłukany piasek o specyficznej strukturze.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Zjawisko poszerzania się plaży widać już gołym okiem około 200, 300 metrów na zachód od mola. Natomiast na wschód jest odwrotnie. Klify Wolińskiego Parku Narodowego są bez szans. Prowadzone obserwacje i naukowe badania potwierdzają ubytek kilku metrów rocznie. W Niemczech w Koserow około 30 kilometrów na zachód od Świnoujścia wbito tysiące pali, by ratować się przed erozją. Tymczasem u nas cała plaża aż do Świnoujścia „rośnie” jak na drożdżach. Tutaj hotele i pensjonaty można budować blisko morza bez obaw, do tego płytka ciepła woda pozwala bezpiecznie się kąpać.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego przez tyle lat nie inwestowano w te złote tereny? Pewnie jest to czynnik ludzki i ja mam na to dość złożoną odpowiedź, jednak chciałbym, by Państwo, czytelnicy się wypowiedzieli na temat braku inwestycji w kierunku zachodnim od Międzyzdrojów.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Pewną nadzieją naprawy tych opóźnień jest ostatnia uchwała w sprawie zmiany w budżecie Międzyzdrojów na rok 2017. W której ustala się zwiększenia wydatków o 20 tys. zł na koncepcję systemu przebiegu dróg na południe od ulicy Gryfa Pomorskiego - Las. Jak rozumiem przedłużenie ulicy Adama Wodziczki w kierunku drogi betonowej (około 300 m). Od tych przyszłych inwestycji zależy dalszy rozwój Międzyzdrojów i dobrego życia mieszkańców.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 21:02:38] • [IP: 46.231.63.***]

ŁAPY PRECZ OD DZIKIEJ PLAŻY!!

AGENDA 21 • Poniedziałek [11.09.2017, 18:44:21] • [IP: 80.245.178.***]

PARAWANY SZKODZĄ TYLKO PRZYGŁUpoM. POLAK NA PLAŻY ZAWSZE BĘDZIE PARAWANU UŻYWAŁ, ABY OSŁONIĆ SIĘ OD ZIMNEGO SYPIĄCEGO PIASKIEM WIATRU.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 12:06:31] • [IP: 91.233.18.***]

Jak ślicznie kolorowo...i komu przeszkadzają parawany? Mnie nie.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 02:52:21] • [IP: 92.42.114.**]

Jeszcze chwila i ta 'dzika' plaza zabierze nudystom jedna z najlepszych plaz w Polsce.. bronic tego by ciagle byla 'dzika' !!

lan • Niedziela [10.09.2017, 20:58:39] • [IP: 37.47.168.***]

aby POLSKA była polska potrzeba bdb gospodarza korzyści nie tylko finansowe same wchodzą ito wielkimi krokami ??czy wystarczy rozsądku i zwłaszcza inicjatywy wielkie??

Gość • Niedziela [10.09.2017, 20:28:25] • [IP: 88.202.126.**]

Postawią parawany z kontenerów niebawem to będzie bardziej dyskretnie

Gość • Niedziela [10.09.2017, 16:27:14] • [IP: 79.186.69.***]

Żadnych ułatwień w dostępie do tej plaży! One są piękne i czyste właśnie dlatego, że trudno tam dotrzeć brudasom z całym tabunem sprzętu i hałasu.Plaza ma być miejscem odpoczynku i spokoju.Dostęp szerszej grupie ludzi spowoduje jej zanieczyszczenie.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 16:14:54] • [IP: 184.168.46.**]

Lepiej niech będzie tak jak jest. Kto ma tam trafić, ten trafi. Zaraz przyjdą brudasy z całej polski zrobią tam mega syf jak wszędzie gdzie się pojawi ta swołocz. A żmur ten pajac, to niech sobie w dupie postawi kontenery.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 15:53:28] • [IP: 95.129.226.**]

Tam biedota spełnia obowiązek 500+.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 14:29:45] • [IP: 31.0.70.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Pat • Niedziela [10.09.2017, 14:24:45] • [IP: 94.254.228.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 14:17:51] • [IP: 37.47.132.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:40:03] • [IP: 37.7.191.***]

JUZ NIEDLUGO ZOSTANIE POLOWA Z TEGO

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:35:43] • [IP: 37.47.149.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Bartek • Niedziela [10.09.2017, 13:28:01] • [IP: 78.35.81.***]

Jeśli chcemy, żeby pozostała dzika nie ułatwiajmy dostępu do niej." Niech zostanie, tak jak jest"

AGENDA 21 • Niedziela [10.09.2017, 13:27:02] • [IP: 80.245.178.***]

SpoKO, SpoKO. BANDA poPAPRAŃCÓW JUŻ MA NAMIAR NA TĘ PLAŻĘ I CHĘTNYCH ZŁODZIEI Z KORpoRACJI CO TO ŁYKNĄ ZA PARĘ ZŁOTYCH, ABY TYLKO POLKOM TO ZABRAĆ. PLAŻĘ Z WARSZOWA JUŻ ZBRODNIARZE PRZEHANDLOWALI, TO I TĄ PLAŻĄ SIĘ ZAJMĄ

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:23:20] • [IP: 37.47.132.**]

no właśnie i tam obok będzie port kontenerowy, falochrony suwnice - ale GŁĄBY z centrum Świnoujścia tego nie rozumieją

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:12:33] • [IP: 178.238.252.***]

Plaza od Miedzyzdrojow do Lunowa , to 11 km tak ze nie ma co biadolic dla wszystkich terenu wystarczy...

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:00:57] • [IP: 92.42.112.***]

A żmur chce to zabetonować. Precz od naszej plaży komuchu!!

Gość • Niedziela [10.09.2017, 12:43:13] • [IP: 109.243.191.***]

Po dowcipach poniżej świadomie sarkastycznych o porcie kontenerowym, przyszło mi do głowy (dzięki temu materiałowi A. Ryfczyńskiego), że jasno widać, jak pięknie tam można rozwinąć ruch turystyczny - po zrobieniu wygodnych dojazdów, dyskretnych, niebetonowych placów, stanowisk postoju, pól namiotowych, camperowych - to może byc wielki przebój - rozreklamowac po kraju i Europie jako dziką plażę, z dala od terrorystów i natrętnej gastronomii. Oczywiście KATEGORYCZNE" NIE" portowi kontenerowemu, mamy długie wybrzeże, można kąsać je koparkami, by sobie zrobić port kontenerowy.

Tepy chooj • Niedziela [10.09.2017, 12:42:27] • [IP: 88.156.235.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 12:11:56] • [IP: 37.47.170.***]

Plaża jest piękna i jak widać mnóstwo ludzi z niej korzysta. Wiedza to wszyscy oprócz Zmurkiewicz który chce ją przehandlowac z Zarządem Portów i Pisem na port kontenerowy.

XXL • Niedziela [10.09.2017, 12:04:12] • [IP: 80.245.178.***]

A może tak port kontenerowy!! ?

A psy,nudyści i cykliści? • Niedziela [10.09.2017, 11:50:08] • [IP: 109.243.191.***]

Może psów i nudystów jest mniej, bo ci ostatni upakowani muszą byc na poziomie Lubiewa i swoje okropne pupy maja dla siebie, a nie jak zaraz za granicą w Świnoujściu, dla wszystkich, od małego do starego. Ja bym nawet tam często bywał, ale nie ma ścieżki rowerowej między Międzyzdrojami a Ś-ciem, choc już kilka razy czytałem triumfalistyczne artykuły o" doniosłych" spotkaniach władz obu miast w sprawie ścieżek rowerowych. Ale nic sie nie zmienia, nadal trwa wyścig śmierci na krajówce za Łunowem, nadal tam można mieć darmowe nagłe zejście śmiertelne.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 11:41:19] • [IP: 95.129.226.**]

Dzika a co murzyni tam żyją?

Oglądasz 1-25 z 25
■ W czwartek, sieć Orange miała awarię! Telefony pokazywały brak zasięgu! ■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■