POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.09.2017, 11:38:56] • Międzyzdroje

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Tereny położone na zachód od Międzyzdrojów mają przepiękną dziką plażę, która cięgnie się aż do Łunowa. To właśnie tutaj na plaży przybywa najwięcej piasku i jest najszersza, a piasek jest przedni, o niespotykanej strukturze ziarnistości. Niesamowicie przyjemne jest chodzenie, czy leżenie na takim ciepłym piasku. Tutaj, zaraz po Świnoujściu, jest najcieplejsza woda w Bałtyku. Na spacer dziką plażą zabiera nas Andrzej Ryfczyński.

Problemem jest jednak dostanie się do tej pięknej plaży. Brakuje dróg dojazdowych i parkingów w przyzwoitej odległości. Od 40 lat nie można zrealizować dawnego pomysłu z lat 60. utworzenia dostępu do tej plaży. Od tamtej pory przybyła nowa biała wydma, a stara zarosła młodnikiem.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Zdjęcia wydm i plaży wykonane przy wejściu „K” obok kompleksu apartamentów Aquamarina, przy którym buduje się największy na wyspie 16- piętrowy „Onyx”to zjawisko pokazuje. By zbudować zejście na plażę trzeba było wykonać pomosty do nowej wydmy, której 50, 60 lat temu nie było. Świadczy to o tym, że przybywa plaży. Morze, właśnie tutaj, wyrzuca ten najcenniejszy wypłukany piasek o specyficznej strukturze.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Zjawisko poszerzania się plaży widać już gołym okiem około 200, 300 metrów na zachód od mola. Natomiast na wschód jest odwrotnie. Klify Wolińskiego Parku Narodowego są bez szans. Prowadzone obserwacje i naukowe badania potwierdzają ubytek kilku metrów rocznie. W Niemczech w Koserow około 30 kilometrów na zachód od Świnoujścia wbito tysiące pali, by ratować się przed erozją. Tymczasem u nas cała plaża aż do Świnoujścia „rośnie” jak na drożdżach. Tutaj hotele i pensjonaty można budować blisko morza bez obaw, do tego płytka ciepła woda pozwala bezpiecznie się kąpać.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego przez tyle lat nie inwestowano w te złote tereny? Pewnie jest to czynnik ludzki i ja mam na to dość złożoną odpowiedź, jednak chciałbym, by Państwo, czytelnicy się wypowiedzieli na temat braku inwestycji w kierunku zachodnim od Międzyzdrojów.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Pewną nadzieją naprawy tych opóźnień jest ostatnia uchwała w sprawie zmiany w budżecie Międzyzdrojów na rok 2017. W której ustala się zwiększenia wydatków o 20 tys. zł na koncepcję systemu przebiegu dróg na południe od ulicy Gryfa Pomorskiego - Las. Jak rozumiem przedłużenie ulicy Adama Wodziczki w kierunku drogi betonowej (około 300 m). Od tych przyszłych inwestycji zależy dalszy rozwój Międzyzdrojów i dobrego życia mieszkańców.

Piękna dzika plaża na zachód od Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 21:02:38] • [IP: 46.231.63.***]

ŁAPY PRECZ OD DZIKIEJ PLAŻY!!

AGENDA 21 • Poniedziałek [11.09.2017, 18:44:21] • [IP: 80.245.178.***]

PARAWANY SZKODZĄ TYLKO PRZYGŁUpoM. POLAK NA PLAŻY ZAWSZE BĘDZIE PARAWANU UŻYWAŁ, ABY OSŁONIĆ SIĘ OD ZIMNEGO SYPIĄCEGO PIASKIEM WIATRU.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 12:06:31] • [IP: 91.233.18.***]

Jak ślicznie kolorowo...i komu przeszkadzają parawany? Mnie nie.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 02:52:21] • [IP: 92.42.114.**]

Jeszcze chwila i ta 'dzika' plaza zabierze nudystom jedna z najlepszych plaz w Polsce.. bronic tego by ciagle byla 'dzika' !!

lan • Niedziela [10.09.2017, 20:58:39] • [IP: 37.47.168.***]

aby POLSKA była polska potrzeba bdb gospodarza korzyści nie tylko finansowe same wchodzą ito wielkimi krokami ??czy wystarczy rozsądku i zwłaszcza inicjatywy wielkie??

Gość • Niedziela [10.09.2017, 20:28:25] • [IP: 88.202.126.**]

Postawią parawany z kontenerów niebawem to będzie bardziej dyskretnie

Gość • Niedziela [10.09.2017, 16:27:14] • [IP: 79.186.69.***]

Żadnych ułatwień w dostępie do tej plaży! One są piękne i czyste właśnie dlatego, że trudno tam dotrzeć brudasom z całym tabunem sprzętu i hałasu.Plaza ma być miejscem odpoczynku i spokoju.Dostęp szerszej grupie ludzi spowoduje jej zanieczyszczenie.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 16:14:54] • [IP: 184.168.46.**]

Lepiej niech będzie tak jak jest. Kto ma tam trafić, ten trafi. Zaraz przyjdą brudasy z całej polski zrobią tam mega syf jak wszędzie gdzie się pojawi ta swołocz. A żmur ten pajac, to niech sobie w dupie postawi kontenery.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 15:53:28] • [IP: 95.129.226.**]

Tam biedota spełnia obowiązek 500+.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 14:29:45] • [IP: 31.0.70.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Pat • Niedziela [10.09.2017, 14:24:45] • [IP: 94.254.228.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 14:17:51] • [IP: 37.47.132.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:40:03] • [IP: 37.7.191.***]

JUZ NIEDLUGO ZOSTANIE POLOWA Z TEGO

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:35:43] • [IP: 37.47.149.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Bartek • Niedziela [10.09.2017, 13:28:01] • [IP: 78.35.81.***]

Jeśli chcemy, żeby pozostała dzika nie ułatwiajmy dostępu do niej." Niech zostanie, tak jak jest"

AGENDA 21 • Niedziela [10.09.2017, 13:27:02] • [IP: 80.245.178.***]

SpoKO, SpoKO. BANDA poPAPRAŃCÓW JUŻ MA NAMIAR NA TĘ PLAŻĘ I CHĘTNYCH ZŁODZIEI Z KORpoRACJI CO TO ŁYKNĄ ZA PARĘ ZŁOTYCH, ABY TYLKO POLKOM TO ZABRAĆ. PLAŻĘ Z WARSZOWA JUŻ ZBRODNIARZE PRZEHANDLOWALI, TO I TĄ PLAŻĄ SIĘ ZAJMĄ

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:23:20] • [IP: 37.47.132.**]

no właśnie i tam obok będzie port kontenerowy, falochrony suwnice - ale GŁĄBY z centrum Świnoujścia tego nie rozumieją

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:12:33] • [IP: 178.238.252.***]

Plaza od Miedzyzdrojow do Lunowa , to 11 km tak ze nie ma co biadolic dla wszystkich terenu wystarczy...

Gość • Niedziela [10.09.2017, 13:00:57] • [IP: 92.42.112.***]

A żmur chce to zabetonować. Precz od naszej plaży komuchu!!

Gość • Niedziela [10.09.2017, 12:43:13] • [IP: 109.243.191.***]

Po dowcipach poniżej świadomie sarkastycznych o porcie kontenerowym, przyszło mi do głowy (dzięki temu materiałowi A. Ryfczyńskiego), że jasno widać, jak pięknie tam można rozwinąć ruch turystyczny - po zrobieniu wygodnych dojazdów, dyskretnych, niebetonowych placów, stanowisk postoju, pól namiotowych, camperowych - to może byc wielki przebój - rozreklamowac po kraju i Europie jako dziką plażę, z dala od terrorystów i natrętnej gastronomii. Oczywiście KATEGORYCZNE" NIE" portowi kontenerowemu, mamy długie wybrzeże, można kąsać je koparkami, by sobie zrobić port kontenerowy.

Tepy chooj • Niedziela [10.09.2017, 12:42:27] • [IP: 88.156.235.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [10.09.2017, 12:11:56] • [IP: 37.47.170.***]

Plaża jest piękna i jak widać mnóstwo ludzi z niej korzysta. Wiedza to wszyscy oprócz Zmurkiewicz który chce ją przehandlowac z Zarządem Portów i Pisem na port kontenerowy.

XXL • Niedziela [10.09.2017, 12:04:12] • [IP: 80.245.178.***]

A może tak port kontenerowy!! ?

A psy,nudyści i cykliści? • Niedziela [10.09.2017, 11:50:08] • [IP: 109.243.191.***]

Może psów i nudystów jest mniej, bo ci ostatni upakowani muszą byc na poziomie Lubiewa i swoje okropne pupy maja dla siebie, a nie jak zaraz za granicą w Świnoujściu, dla wszystkich, od małego do starego. Ja bym nawet tam często bywał, ale nie ma ścieżki rowerowej między Międzyzdrojami a Ś-ciem, choc już kilka razy czytałem triumfalistyczne artykuły o" doniosłych" spotkaniach władz obu miast w sprawie ścieżek rowerowych. Ale nic sie nie zmienia, nadal trwa wyścig śmierci na krajówce za Łunowem, nadal tam można mieć darmowe nagłe zejście śmiertelne.

Gość • Niedziela [10.09.2017, 11:41:19] • [IP: 95.129.226.**]

Dzika a co murzyni tam żyją?

Oglądasz 1-25 z 25
■ Czwartek: w okolicach Przybiernowa odbędą się ćwiczenia służb w sytuacji kryzysowej na DK- 3. Założeniem głównym sytuacji kryzysowej będzie doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas zdarzenia drogowego z udziałem cysterny przewożącej gaz LNG. W związku z powyższym informujemy o utrudnieniach na drodze krajowej nr 3 na wysokości miejscowości Przybiernów, która będzie zamknięta dla ruchu w godz. 9.30- 12.00 ( objazdy ul. Chrobrego). Jednocześnie zapewniamy, że na miejscu policjanci będą dbali o upłynnienie ruchu i wskazywali objazdy ■ Planowane wyłączenia prądu w Przytorze, przy ulicy Zalewowej 39. Przerwa w dostawie prądu nastąpi 21 listopada w godzinach od 8:30 do 14:30 ■ Policjanci współdziałając z SG zatrzymali 2 mężczyzn do wyjaśnienia, w sprawie kradzieży pojazdu Tesla (zdarzenie z dn. 15.11.br.) dalsze decyzje procesowe należeć będą do Prok. Rej. w Świnoujściu, prowadzącej śledztwo ■ Tesla odnaleziona w garażu przy ulicy Markiewicza ■ Groźny wypadek przed Międzyzdrojami, gdzie zderzyły się dwie osobówki. Z naszych informacji wynika, że 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 osoby są zakleszczone w pojeździe ■ Funkcjonariusz straży granicznej oddał kilka strzałów w kierunku odjeżdżającej Tesli! Przeczytaj, co mówią mieszkańcy, którzy widzieli całe zajście! ■ Odzyskana tesla ponownie skradziona! Tym razem ze strzeżonego parkingu placówki Straży Granicznej w Świnoujściu ■ Magia Świąt wkrótce dotrze do Świnoujścia! W tym roku będzie dużo nowych ozdób! ■ Czytelnik: Przez takie ustawienie samochodów na promie mój znajomy spóźni się do pracy. Czytelnik postanowił poruszyć problem znany wielu świnoujścianom. Kolejki do promów to problem znany i poruszany na łamach portalu iswinoujscie.pl nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Mieszkaniec postanowił poruszyć kwestię ustawiania samochodów na Bieliku. Chodzi o konkretną sytuację, która miała miejsce w poniedziałek, 13 listopada w tzw. godzinach szczytu, czyli po godzinie 7:00, gdy kolejka na prom w centrum miasta była całkiem spora ■ Pod lupą świnoujskiej Prokuratury Rejonowej znalazł się PEC. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli jego pracownicy, a dokładniej członkowie związku zawodowego. Mowa tu o nowo powstałym Niezależnym Samorządnym Związku NSZZ "Solidarność", Zakładowej Organizacji Związkowej przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Świnoujściu, którego pracownicy są wyraźnie zaniepokojeni tym, co ich zdaniem dzieje się w spółce. Sprawa wydaje się być poważna, bo świnoujska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie z art. 296§ 1 k.k, który dotyczy niegospodarności ■ Czytelnik: Komunikacyjny armageddon na Warszawskiej! Zróbcie coś z tym! ■ Spotkali się by bronić Konstytucji RP i uczcili pamięć mężczyzny, który podpalił się w Warszawie ■ Na Pomorzu Zachodnim nie będzie miejsca na nudę. Powstaną nowe atrakcje ■ Uwaga! Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w dniu 10 listopada 2017 roku (piątek) zakład będzie nieczynny ■ Staniszewski jak piła tarczowa. Flota - Dąb Dębno 5-2 ■ Trzy próby dokonania oszustwa metodą "na policjanta" odnotowano dziś w Świnoujściu. Żadna z nich nie okazała się - na szczęście - udana. W dwóch przypadkach emeryt, do którego dzwonili fałszywi funkcjonariusze Centralnego Biura Antyterrorystycznego, sami nabrali podejrzeń, w trzecim przypadku zaś oszczędności starszego pana uratował pracownik banku. Świnoujscy policjanci przestrzegają przed oszustami i zalecają ostrożność przy odebraniu podejrzanego telefonu ■ Wszystkich Świętych-dzień poświęcony pamięci tych. którzy przekroczyli już próg wieczności. Świnoujścianie odwiedzają groby bliskich zmarłych. W dniu 1 listopada autobusy Komunikacji Autobusowej wożą pasażerów bez biletów ■ 39 - letni pracownik budowy zasłabł w trakcie wchodzenia na dźwig! Akcja strażaków na kilkunastu metrach! ■ Uwaga! Przez najbliższe trzy tygodnie, w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00, Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie prowadził w lewobrzeżnej części miasta płukanie sieci wodociągowych. Może to spowodować w tych godzinach spadek ciśnienia wody ■