POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [11.09.2017, 12:45:47] • Świnoujście

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

-”Obchodzimy jubileusz 120-lecia, to piękna uroczystość, która jednoczy blisko milion działkowców gospodarujących na 41 tys. hektarów”- te słowa rozległy się na Placu Mickiewicza w miniony weekend przy okazji historycznego dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych Świnoujścia wydarzenia. Symbol dumy i jedności świnoujscy działkowcy odebrali w sobotę 9 września z rąk prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego. Szef tej milionowej organizacji wziął przy tej okazji udział w dorocznym święcie działkowców – okręgowych dożynkach. Od południa, aż do wieczora Plac Mickiewicza wypełniły stoiska z prezentacją Rodzinnych Ogrodów Działkowych ze Świnoujścia i wielu innych miejscowości województwa. Fakt, że w roku jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce władze związku powierzyły organizację okręgowych dożynek dla Świnoujścia, działkowcy i władze miasta odebrały jako wyróżnienie i zaszczyt.

Mimo fatalnego sezonu na stoiskach przygotowanych przez poszczególne ogrody pojawiły się imponujące okazy owoców i warzyw. Zachwyt zwiedzających wzbudzały naręcza kwiatów. Wystawę zwiedzili też goście uroczystości. Do Świnoujścia przyjechał Eugeniusz Kondracki – prezes Rady Krajowej PZD. Ze Szczecina przybyli członkowie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców z prezesem Tadeuszem Jarzębakiem. Tuż przed oficjalnym otwarciem dożynek gość rozmawiał krótko z zastępcą prezydenta miasta Pawłem Sujką.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Podczas tego spotkania, prezes P.Z.D. usłyszał zapewnienie, że Świnoujście pozostaje miastem przyjaznym ogrodom, w którym działkowcy mogą bez obawy wypoczywać na użytkowanych przez siebie terenach. Kilka minut później, już na scenie wobec rzeszy działkowców z całego regionu, prezydent Janusz Żmurkiewicz przekazał gościowi symboliczne klucze do miasta.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Serce miasta pozostało we władaniu działkowców do wieczora. Uroczystość prowadził Eugeniusz Rabuski z Okręgowego Zarządu P.Z.D. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było wręczenie sztandaru dla świnoujskich R.O.D. Uroczystość odbyła się przed sceną dożynek w obecności pocztów sztandarowych ogrodów działkowych z innych miast w tym pocztu Okręgowego Zarządu P.Z.D., na którym od niedawna widnieje odznaka Gryfa Pomorskiego przyznana działkowcom przez Marszałka Województwa za szczególne zasługi dla rozwoju regionu. Powitanie sztandaru świnoujskich działkowców odbyło się przy dźwiękach hymnów Polski oraz P.Z.D.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Otwierając uroczystość, prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki powiedział:

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

-”Rodzinne ogrody działkowe to coś znacznie więcej niż relaks pod gołym niebem i świeża, wyhodowana własnoręcznie marchewka. To zwarte szeregi i sztandary. Dowód?! Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu. Prezes przypomniał, że po okresie, zakończonej sukcesem walki o dobre prawo działkowe nadal potrzebna jest mobilizacja działkowców aby owoce tych starań zachować.

Słowa pełne uznania dla pracy działkowców oraz deklaracje dalszej współpracy znalazły się w wystąpieniu prezydenta miasta-gospodarza tegorocznych dożynek Janusza Żmurkiewiecza. Szef świnoujskiego samorządu przypomniał, że Świnoujście niezmienną strategią kierowanej przez niego administracji jest zachowanie obszernych zielonych płuc miasta, strefy wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Znalazło to odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

W tym roku najgroźniejszym przeciwnikiem działkowców okazała się jednak.. pogoda. Prezes Kondracki wspomniał także o niej w swoim przemówieniu. Faktycznie, tak niekorzystnej aury nie było od lat. Owoce i warzywa dosłownie gniły w deszczu. Z tym większym podziwem goście dożynek spoglądali na prawdziwe okazy, które mimo to udało się wyhodować działkowcom. Uroku stoiskom dodawały wspaniałe bukiety kwiatów.

Kulinarnym mottem dla działkowego święta stały się przysmaki z papryki. Na specjalnym stoisku znalazły się specjały przyniesione na konkurs na najlepszą potrawę wykonaną z tego warzywa.

Tego dnia wszyscy czekali jednak na wspomniene przekazanie i prezentację sztandaru świnoujskich R.O.D. Po odczytaniu aktu ufundowania, przedstawiciel działkowców, a po nim reprezentanci fundatorów wbijali w drzewce sztandaru pamiątkowe gwoździe. Wszyscy pozostawili także swoje podpisy na akcie fundacyjnym.

Zaszczyt pierwszej prezentacji sztandaru przypadł Teresie Napiórkowskiej, prezesowi R.O.D. „Granica”. Zaraz potem przejął go poczet sztandarowy. Świadkami pierwszego przemarszu byli zgromadzeni na dożynkach działkowcy, goście, mieszkańcy miasta.

Cały szereg działkowców ze Świnoujścia zasłużył zdaniem władz związku na indywidualne wyróżnienia za pracę w ogrodach i działalność społeczną. Przedstawiciele zarządów odbierali puchary przyznane świnoujskim R.O.D.

Był także moment zadumy i wspomnień o tych działkowcach, którzy odeszli już. Minutą ciszy uczczono zmarłą w ubiegłym roku Werę Stroczyńską – instruktora ogrodowego P.Z.D. ze Świnoujścia. Pośmiertne podziękowania za jej wkład w rozwój ruchu działkowego odebrał mąż.

Dalszej, nieoficjalne już części dożynek towarzyszyły atrakcje artystyczne i kulinarne. Na scenie zaprezentowały się znane świnoujskie chóry. Śpiewali panowie z mającego już ogólnopolską renomę chóru „Chwaty”, a wkrótce po nich na scenę weszły wokalistki zespołu „Keja”. Melodyjne szlagiery, a po nich morskie przeboje zachęciły do zabawy pod sceną.

Do ludowego charakteru dożynek, nawiązywał występ „Kapeli Rycha” z Nowogardu mającej w swym repertuarze skoczne, porywające do zabawy melodie.

Także pod samą scenę wjechała słodka atrakcja dożynek; tort z fajerwerkami.

Nie był to jednak „deser przed obiadem”. Nie obeszło się bez „świnoujskiej specjalności”-dzika, a nawet dwóch! Organizatorzy rozdali w porcjach na tackach około 230 porcji z ważącego ponad 18 kilogramów tortu. Podzielono także 140 kg pieczonego dzika. Ta statystyka nie oddaje jednak tego co najważniejsze. W sobotę, po raz kolejny, działkowcy udowodnili jak zgraną są grupą.

Warto dodać, że Pierwsze w Polsce ogródki działkowe (ROD "Kąpiele Słoneczne") założone zostały w Grudziądzu przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku. W tej chwili w Polsce jest około 5 tysięcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, na których jest blisko milion działek.

Mimo fatalnej momentami pogody, uroczystość dożynkowa działkowców wypadła okazale, a uczestnicy wywieźli ze Świnoujścia wspomnienia, do których warto wracać. W tym kontekście nie dziwi, że już w sobotę padła oficjalna deklaracja ze strony władz Polskiego Związku działkowców, które organizację przyszłorocznych, tym razem już ogólnopolskich uroczystości dożynkowych chcę powierzyć naszemu miastu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Wtorek [12.09.2017, 09:05:04] • [IP: 153.19.108.**]

ale jajca heheheheh

Gość • Wtorek [12.09.2017, 01:21:22] • [IP: 88.156.234.***]

Każdy z działkowców, poświęcił całe życie, dla 300m2 ziemi.Prawdziwi patrioci.Teraz mają chorągiewkę.Powalczą o 500/+/?

Gość • Wtorek [12.09.2017, 01:12:25] • [IP: 88.156.234.***]

I PiS górą.500+/95%patologia/, biedni emeryci/ministranci z ogrodów/Teraz będą machać/oficjalnie/ chorągiewką przed pałacem Żmurka.Jarek obiecał też coś, mundurowym i oświacie.Taki PiS, ma elektorat.Wybory mają w kieszeni.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 19:53:40] • [IP: 88.156.206.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 18:49:24] • [IP: 88.156.234.***]

Wszechobecny klecha i ministranci.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 18:27:33] • [IP: 77.88.191.**]

Te dozynki to kpina jakas z dzialkowiczow, kiedys to byly dozynki, zabawa, a teraz jakos Grabowo, zreszta po minach to widać.

moondek • Poniedziałek [11.09.2017, 18:01:52] • [IP: 109.241.63.***]

To nowa metoda odkomarzania ??

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 17:24:08] • [IP: 178.238.246.***]

Prymityw pyta - a po co ksiądz? Ja zapytam inaczej - dlaczego na portalu też są PRYMITYWY, dalekie od codziennej kultury?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 17:01:24] • [IP: 92.42.115.***]

TWOIM ZDANIEM - powinno się zmienić ten nagłówek na: " LOŻA MALKONTENTÓW" a w dożynki działkowcy włożyli dużo pracy i pokazali że nie straszny im deszcz i nie potrzebują dywanów w Interferiach żeby brylować i sie bawić podziwiam trzymajcie się nadal!!

nie unikniesz księdza • Poniedziałek [11.09.2017, 16:37:57] • [IP: 109.243.191.***]

14:40 - daremne żale twe - będziesz mijał sie z księżmi przez całe życie, pisał pracowicie anonimowe, ateistyczne posty, ale i tak wpadniesz w typową księżowską pułapke, w TRUMNĘ. Niedawno widziałem matkę z dzieckiem w wózku, jak maszerowała dziarsko przez pasy, najpierw przez ścieżke rowerową, potem wpadając jak Siuks ustami na gwint butelki z rumem na pasy na jezdni i nawet przez chwilę nie rozstawała sie, zapatrzona w ekran, ze smartfonem. Omal jej nie rozjechałem, ale cała" niewinna" przestukała obcasikami po kostce, po asfalcie, narażając asfalt na los stolnicy, po której można rozsmarowac ciasto z czerwonym farszem do pierogów. I TY tak wpadniesz pewnego razu do TRUMNY, , a kropidło wsmaruje w ciasto twoich zwłok niezbędną wodę święconą... by śmierć była odpowiednio pulchna... a Charon by cię przyjął na łódkę.

sredniowiecze • Poniedziałek [11.09.2017, 15:39:49] • [IP: 178.167.169.***]

a moze jakas impreza bez nadzoru ksiedza?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:49:37] • [IP: 80.245.186.**]

Miny poważne bo pewnie sztandar nazwano imieniem jarosława

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:40:34] • [IP: 92.42.114.***]

Po co ksiądz na ogrodowej imprezie ? Czy i w świniobiciu też weżmie udział ? A może by tak wybudować kościół na działkach, co ? Twierdzę, że za dużo kościoła i księży w codziennym życiu miasta !!

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:21:35] • [IP: 92.42.113.**]

Miny bardzo poważne i skupione, czy ktoś tam komuś umarł?Dożynki to raczej powód to radości i zabawy, miejsce przed magistratem też niezbyt stosowne, no ale radni nie mieli daleko do pracy po spożyciu dzika/ albo świni?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:20:56] • [IP: 88.156.206.***]

TO PREZES DZIAŁKOWCÓW CHODZI W SUTANNIE ??

"dzik= pupa, pupa!" • Poniedziałek [11.09.2017, 13:58:12] • [IP: 109.243.191.***]

Mam nadzieję, że z momentem najpierw upieczenia, a potem pożarcia dzika, tak jak w" Ferdydurke" Gombrowicza zyskamy przewagę nad wrogiem - tu: nad żywiołem dzika w Świnoujściu. W" Ferdydurke", kiedy profesorowie szkoły do 30-letniego bohatera powieści wołali jak do dziecka ("pupa, pupa!"), czyli upupiali uczniów, to mieli przewagę, a gdy nastąpił pojedynek na miny, to znaczy Miętus miał robic miny jak najbardziej ohydne, a Pylaszczkiewicz jak najbardziej święte, to zwyciężyła mina jak najbardziej święta i Miętus popełnił samobójstwo. Mam nadzieję, że pieczenie dzika nad magistracką trawą, po czym uroczyste wprowadzenie go w aleje własnych przełyków, to najgruntowniejsze upupienie, wbicie obcasem żołądka w ziemię największego wroga prestiżu naszego miasta, DZIKA.

Oglądasz 1-16 z 16
■ Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje, iż coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej nastąpi dnia 21.05.2018 r. od godziny 00:00 do godziny 24:00. Przedmiotowa przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych.■
■ Śmiertelny wirus na statku handlowym przy Nabrzeżu Chemików! Zmarł Filipińczyk przewieziony (prywatnym transportem) na Izbę Przyjęć w Świnoujściu. Druga osoba jest odizolowana w szczecińskim szpitalu! ■ W lasach naszego regionu zaznaczają swoją obecność wilki. Na terenach leśnych za rzeką Dziwną za Wolinem, na terenach łowisk Koła Łowieckiego "Dzik" i "Orzeł" i nad Dziwną już bytują wilki. Od pewnego czasu na wspomnianych terenach znajduje się zarżniętą przez wilki zwierzynę, myśliwi też obserwują ich obecność. Pokazany na zdjęciu basior jest wagi rzędu 50-60 kg. Kamera-pułapka uchwyciła go pół roku temu w nocy, gdy przechodził obok niej. Wilki nie zawsze chodzą w stadach, ten basior był samotnikiem. Nocą mogą przemieścić się nawet 40 km. ■ Bezdomni ze Świnoujścia niczym Nergal! Drą Biblię i zwijają papierosy. Nikt by nawet nie pomyślał, że bezdomni ze Świnoujścia mają coś wspólnego z Królem Ciemności. Jak się okazuje, niczym Nergal drą biblie a potem... kręcą przy jej pomocy papierosy! W tej sprawie napisał do nas jeden ze świadków opisywanego ekscesu ■ W sobotę, 26 maja, w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica” odbędzie się rozpoczęcie sezonu żeglarskiego. Żeglarze rozpoczną sezon uroczystym podniesieniem Bandery Klubowej oraz piknikiem połączonym z regatami dla dzieci i młodzieży ■ Pięć osób zatrutych w jednym z hoteli trafiło do szpitala. Wśród poszkodowanych były dzieci. Dwa zespoły ratownictwa medycznego wraz z lekarzem, strażacy oraz policjanci zabezpieczyli przed godziną 11:00 jeden z hoteli przy ulicy Elizy Orzeszkowej. Jak udało nam się dowiedzieć, na terenie hotelu doszło do zatrucia. Wśród poszkodowanych jest trójka dzieci oraz dwie osoby dorosłe, które na sygnałach przewiezione zostały do szpitala ■ W piątkowy wieczór na ulicy Marynarzy miał miejsce wypadek. Z balkonu na trzecim piętrze wypadł mężczyzna. Na miejsce przyjechały wszystkie służby. Co było przyczyną tragicznego upadku? ■ Słupek ostrzegawczy stoi od kilku miesięcy - zablokowany chodnik przy placu Słowiańskim ■ Wymusił pierwszeństwo. Teraz stanie przed sądem Po publikacji artykułu odnośnie zdarzenia w autobusie, gdzie urazu głowy doznała jedna z jego pasażerek, otrzymaliśmy odpowiedź ze strony Policji. Jak się okazuje, kierowca autobusu zahamował gwałtownie, aby uniknąć kolizji z samochodem osobowym marki mercedes. Niestety, w wyniku gwałtownego hamowania, urazu głowy doznała jedna z pasażerek. Kierowca za stworzenie zagrożenia w ruchu będzie odpowiadał przed sądem ■ Czy Janusz Żmurkiewicz prowadzi swoją kampanię wyborczą za publiczne pieniądze? Zobacz jaka była odpowiedź! ■ Czyżby nasze drewno było aż tak cenione przez Niemców, że posuwają się do nielegalnego zdobycia? Aż z okolic Wolgastu przyjechał bowiem kierowca, który najwyraźniej tak bardzo zapragnął polskiego drewna, że posunął się do kradzieży! W czwartek 3 maja, o godzinie 5.00 rano przy ulicy Wojska Polskiego zatrzymał się samochód z rejestracją z Wolgastu. Jego kierowca najspokojniej w świecie zaczął ładować leżące tam drewno do swojego auta ■ Czy 6 monet w kwocie 1,30 zł może stać się powodem nieporozumienia? Jak się okazuje, tak. O dosyć przykrym spotkaniu z młodym kierowcą autobusu opowiedziała jedna z naszych Czytelniczek ■ Wkrótce otwarcie sezonu na lotnisku Heringsdorf. Otwarcie sezonu 2018 na lotnisku w Heringsdorfie odbędzie się 5 maja o godzinie 12.30 ■ Od nowego roku szkolnego. Wyższe dodatki dla nauczycieli. Ze 134,10 do 175 złotych miesięcznie wzrasta dodatek za sprawowanie funkcji wychowawczy klasy, a z 94,85 złotych do 120 złotych miesięczny dodatek za opiekuna stażu. Oba dodatki w nowej wysokości będą wypłacane świnoujskim nauczycielom od 1 września 2018 r. ■ Rada Miasta zaakceptowała propozycje przyznania dotacji celowych na dofinansowanie prac rewaloryzacyjnych w dwóch zabytkowych kościołach na terenie świnoujścia. Z budżetu miasta wsparcie otrzymają parafie Chrystusa króla w Świnoujściu oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Świnoujściu-Karsiborze ■ Nie doszło do głosowonia w sprawie radnego Kmila Janta-Lipińskiego, któremu zarzucono naruszenie ustawy o samorządzie gminnym. Na wniosek radnego Sławomira Nowickiego, po przedstawieniu stanowisko stron sprawa została zdjęta z porządku obrad dzisiejszej sesji ■ Kamil Janta-Lipiński: Nigdy nie prowadziłem działalności gospodarczej ■ Radny Kamil Janta - Lipiński; Jako radny nie sprzeniewierzyłem zapisom ustawy o samorządzie gminnym. Sprawa jest uderzeniem we mnie i mojego ojca ■ Radna Agatowska pyta o harmonogram prac remontowych na ulicy Wojska Polskiego."Wydaje mi się, że najwyższy czas aby mieszkańcy poznali terminy i jaka tymczasowa organizacja ruchu ich czeka"-mówi radna ■ Alicja Bohdziewicz uważa, że miasto powinno pomyśleć o nowej lokalizacji campingu ■ W czwartek 19 kwietnia zgubiono kluczyki (dwa sprzężone piloty) do samochodu Volkswagen w dzielnicy nadmorskiej. Dla znalazcy nagroda - 200 zł. Telefon kontaktowy 605768734 ■ Na festiwal Food Trucków przypłynął sam Neptun! Niestety, Władca mórz wrócił do domu głodny ■ Ciemności na Platanie - pytamy Rzecznika Prezydenta, czy tamtejszym mieszkańcom rozbłyśnie uliczne światło? ■ SABAT czyli Spotkanie Artystów Bezkonfliktowych aczkolwiek Twórczych to tytuł pleneru artystów z całej Polski i poplenerowej wystawy, którą można oglądać od 14.04 w galerii ART MDK ■ Od dnia 13 kwietnia do 12 października 2018 roku, w związku z prowadzonymi pracami związanymi z przebudową, wyłączona z ruchu zostaje ul. Łęgowa na odcinku 1065 m. Wykonawca przez cały okres prac zapewni dojazd ulicą do posesji dla mieszkańców, a także przejazd dla innych użytkowników drogi ■ Mieszkańcy alarmują o dramatycznej sytuacji w Karsiborzu! Do redakcji trafił anonimowy email ze zdjęciami wygłodzonych koni. Zaniedbane zwierzęta znajdują się przy ulicy Warzywnej w dzielnicy Karsibór. Mieszkańcy alarmują o dramatycznej sytuacji ■ Uwaga! W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi, w dniu 12 kwietnia br., w godzinach od 8.00 do 15.00 nastąpi przerwa w dostawie wody na ulicy Markiewicza, na odcinku pomiędzy ulicami Kaszubską i Wielkopolską oraz w budynku nr 23 b,c przy ulicy Gdyńskiej ■ Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki we wtorek 10 kwietnia o godzinie 8.41, w celu upamiętnienia katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, na terenie całego województwa na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe ■ Rada Miasta przyjęła kompromisowe stanowisko w sprawie sprawie przebiegu drogi S3 przez Świnoujście. Zgodnie z propozycją rady droga ekspresowa na terenie miasta ma częściowo przebiegać po nasypie, a częściowo-po estakadzie ■ W sobotę, tuż po godzinie 20.00 przed jeden z bloków przy ulicy Matejki zajechała policja, tuż za nią karetka pogotowia. Przyczyną była kłótnia i bójka w jednym z mieszkań. Prawdopodobnie jeden z uczestników awantury miał nóż... W wieżowcu przy Matejki 12 doszło do bójki pomiędzy dwoma członkami rodziny. Któryś z nich najprawdopodobniej użył noża. Mężczyzna został poszkodowany. Na miejsce przyjechali policjanci oraz ratownicy medyczni ■ Nowe oświetlenie Muzeum, czy równie drogie jak brzydkie? ■ W piątek w późnych godzinach wieczornych kilka patroli policyjnych poszukiwało na terenie miasta dwóch nastolatek, których życie i zdrowie mogło być zagrożone ze względu na wypitą dużą ilość alkoholu. Nietrzeźwa 13-latka i jej 14-letnia koleżanka zostały odnalezione w Parku Zdrojowym. Dziewczyny miały problemy z utrzymaniem równowagi, u jednej z nich stwierdzono po badaniu zawartość ponad 1,5 promila alkoholu. Jedna z nich trzeźwiała w szpitalu ■ Świnoujscy policjanci jeszcze raz zwracają się do mieszkańców Świnoujścia oraz turystów z prośbą o pomoc w poszukiwaniach 27-letniej Olgi Ujazda. Ktokolwiek widział zaginioną bądź ktokolwiek wie, gdzie może ona przebywać, proszony jest o pilny kontakt ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o informuję, że z powodu awarii sieci wodociągowej (pęknięcie rury) na ul.Toruńskiej nastąpi przerwa w dostawie wody od ul.Szkolnej do ul. Gdyńskiej. Planowany czas usunięcia awarii godz.15.00 ■ Podwójne miejsce w przedszkolu? W Świnoujściu czteroletnie dziecko przyprowadzane jest do dwóch różnych przedszkoli ■ Zmiana terminu koncertu NIE-poważnego Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia uprzejmie informuje, że nastąpiła zmiana terminu koncertu NIE-poważnego, organizowanego przy współudziale MDK w Świnoujściu. Koncert został przeniesiony na nowy termin 25 kwietnia 2018 roku, godz. 17.00 ■ Kończąca się kadencja to zwykle czas podsumowań, refleksji, satysfakcji. Dlatego nasz dziennikarz zapytał radnego Jacka Jurkiewicza o jego mijająca kadencję w radzie miasta - prosił o przedstawienie sukcesów najistotniejszych dla radnych, o to, czego udało się dokonać oraz jakie sprawy lub problemy były najtrudniejsze. Redakcja była także ciekawa opinii dotyczącej 15. lat urzędowania prezydenta Janusza Żmurkiewicza ■ Już wkrótce może się okazać, że urodzenie dziecka będzie można zgłosić przez internet. Dzięki temu udogodnieniu rodzice nie będą musieli fatygować się z pójściem do Urzędu Stanu Cywilnego ■ Groźny wypadek podczas pracy - mężczyzna został przygnieciony przez śmieciarkę. Do bardzo groźnego wypadku doszło w sobotę rano w dzielnicy nadmorskiej. Mężczyznę przygniótł samochód Remondisu. Poszkodowany został zabrany śmigłowcem LPR ■ Poseł Kornel Morawiecki ponownie składa interpelację w sprawie nieprawidłowości w Świnoujściu ■ Rada Miasta powołała komisję statutową , która zajmie się dostosowaniem statutu miasta do obecnie obowiązującego w Polsce prawa ■ Po długiej i burzliwej momentami dyskusji Rada Miasta uchwaliła Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasto Świnoujście na lata 2018-2028. W prognozie znalazły się m.in. środki na budowę promenady zdrowia, remont starej promenady i remont ul. Wojska Polskiego ■ Rada Miasta w Świnoujściu jednomyślnie postanowiła zlecić Komisji rewizyjnej skontrolowanie prawidłowości przygotowania i realizacji wycinki drzew i krzewów pod inwestycję "Kurort nadmorski Świnoujście - nowa wizja przestrzeni publicznej - Budowa promenady zdrowia" ■ Joanna Agatowska poprosiła o wykaz inwestycji na terenie Świnoujścia realizowanych w Świnoujściu w latach 2012 - 2017 których realizacja wiązała się z koniecznością rekompensowania miejsc parkingowych. Radna poprosiła o podanie ilości i lokalizacji takich miejsc ■ SLD o promenadzie Zdrowia: 47 mln złotych za inwestycję, która początkowo była szacowana na 24 mln złotych! Zobacz film! ■ Zamordowany we własnym mieszkaniu - sprawca podciął mu gardło. We wtorek po godzinie 16:00 policjanci weszli do jednego z mieszkań bloku przy ulicy Grunwaldzkiej 23 d. Po chwili przyjechał lekarz i ratownicy medyczni. W mieszkaniu zostały znalezione zwłoki - to starszy mężczyzna z podciętym gardłem. Zgon prawdopodobnie nastąpił już jakiś czas temu. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna jest ofiarą morderstwa. Na miejsce przyjechał prokurator oraz policja dochodzeniowa, którzy badają miejsce zbrodni ■ Już po raz trzeci miasto będzie kierowało zapytanie ofertowe w sprawie remontu sali w której odbywają się sesje Rady Miasta. Jak już wcześniej informowaliśmy, nie ma chętnych wykonawców, którzy podjęliby się tego zadania. Kiedy zatem remont ruszy? Tego na tę chwilę nie wiadomo ■ Uwaga na fałszywych policjantów! O próbie oszustwa metodą "na policjanta" zostali powiadomieni dziś świnoujscy stróże prawa. Ofiarą miała paść seniorka, która na szczęście nie dała się zwieść oszustom ■ U nas też oddają nienależnie pobrane 500 plus. Od 2017 roku do teraz było ponad 30 takich decyzji! ■ Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę, który posiadał ponad 3 promile w organizmie. 33-letni mężczyzna był wcześniej karany i posiadał dwa zakazy kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara więzienia do 3 lat ■ Skok na kasę! Zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku napadł na sklep. Chwile grozy przeżyła ekspedientka sklepu, która stanęła twarzą w twarz z zamaskowanym napastnikiem. Zaraz po wejściu do sklepu, mężczyzna grożąc nożem zażądał pieniędzy! Doszło do szarpaniny, napastnik złapał kobietę za gardło. W niedzielę około godziny 17:30 do jednego ze sklepów z artykułami monopolowo-tytoniowymi przy Placu Słowiańskim wszedł mężczyzna. Twarz miał zamaskowaną chustą ■ Znaleziono telefon Samsung s8+ do odbioru na komendzie policji w Swinoujsciu ■ Od dnia 19 marca do 31 maja 2018 r. wyłączony z ruchu zostaje odcinek ulicy Zalewowej od skrzyżowania ulicy Sąsiedzkiej do skrzyżowania ulicy Zalewowej z ul. Szmaragdową. Objazd odcinka nastąpi ulicą Szmaragdową. W związku z tym wyłączeniu ulegną przystanki o nazwie Zalewowa/Sąsiedzka dla linii nr 10 w obu kierunkach. Najbliższe przystanki: Sąsiedzka/Szkoła lub Zalewowa/Szmaragdowa ■ Komenda Miejska Policji w Świnoujściu odwołuje poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Pawłowskim ■