POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [11.09.2017, 12:45:47] • Świnoujście

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

-”Obchodzimy jubileusz 120-lecia, to piękna uroczystość, która jednoczy blisko milion działkowców gospodarujących na 41 tys. hektarów”- te słowa rozległy się na Placu Mickiewicza w miniony weekend przy okazji historycznego dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych Świnoujścia wydarzenia. Symbol dumy i jedności świnoujscy działkowcy odebrali w sobotę 9 września z rąk prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego. Szef tej milionowej organizacji wziął przy tej okazji udział w dorocznym święcie działkowców – okręgowych dożynkach. Od południa, aż do wieczora Plac Mickiewicza wypełniły stoiska z prezentacją Rodzinnych Ogrodów Działkowych ze Świnoujścia i wielu innych miejscowości województwa. Fakt, że w roku jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce władze związku powierzyły organizację okręgowych dożynek dla Świnoujścia, działkowcy i władze miasta odebrały jako wyróżnienie i zaszczyt.

Mimo fatalnego sezonu na stoiskach przygotowanych przez poszczególne ogrody pojawiły się imponujące okazy owoców i warzyw. Zachwyt zwiedzających wzbudzały naręcza kwiatów. Wystawę zwiedzili też goście uroczystości. Do Świnoujścia przyjechał Eugeniusz Kondracki – prezes Rady Krajowej PZD. Ze Szczecina przybyli członkowie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców z prezesem Tadeuszem Jarzębakiem. Tuż przed oficjalnym otwarciem dożynek gość rozmawiał krótko z zastępcą prezydenta miasta Pawłem Sujką.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Podczas tego spotkania, prezes P.Z.D. usłyszał zapewnienie, że Świnoujście pozostaje miastem przyjaznym ogrodom, w którym działkowcy mogą bez obawy wypoczywać na użytkowanych przez siebie terenach. Kilka minut później, już na scenie wobec rzeszy działkowców z całego regionu, prezydent Janusz Żmurkiewicz przekazał gościowi symboliczne klucze do miasta.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Serce miasta pozostało we władaniu działkowców do wieczora. Uroczystość prowadził Eugeniusz Rabuski z Okręgowego Zarządu P.Z.D. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było wręczenie sztandaru dla świnoujskich R.O.D. Uroczystość odbyła się przed sceną dożynek w obecności pocztów sztandarowych ogrodów działkowych z innych miast w tym pocztu Okręgowego Zarządu P.Z.D., na którym od niedawna widnieje odznaka Gryfa Pomorskiego przyznana działkowcom przez Marszałka Województwa za szczególne zasługi dla rozwoju regionu. Powitanie sztandaru świnoujskich działkowców odbyło się przy dźwiękach hymnów Polski oraz P.Z.D.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

Otwierając uroczystość, prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki powiedział:

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

-”Rodzinne ogrody działkowe to coś znacznie więcej niż relaks pod gołym niebem i świeża, wyhodowana własnoręcznie marchewka. To zwarte szeregi i sztandary. Dowód?! Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu. Prezes przypomniał, że po okresie, zakończonej sukcesem walki o dobre prawo działkowe nadal potrzebna jest mobilizacja działkowców aby owoce tych starań zachować.

Słowa pełne uznania dla pracy działkowców oraz deklaracje dalszej współpracy znalazły się w wystąpieniu prezydenta miasta-gospodarza tegorocznych dożynek Janusza Żmurkiewiecza. Szef świnoujskiego samorządu przypomniał, że Świnoujście niezmienną strategią kierowanej przez niego administracji jest zachowanie obszernych zielonych płuc miasta, strefy wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Znalazło to odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Podczas okręgowych dożynek świnoujskim ogrodom działkowym nadano sztandar!

fot. Agnieszka Puszcz

W tym roku najgroźniejszym przeciwnikiem działkowców okazała się jednak.. pogoda. Prezes Kondracki wspomniał także o niej w swoim przemówieniu. Faktycznie, tak niekorzystnej aury nie było od lat. Owoce i warzywa dosłownie gniły w deszczu. Z tym większym podziwem goście dożynek spoglądali na prawdziwe okazy, które mimo to udało się wyhodować działkowcom. Uroku stoiskom dodawały wspaniałe bukiety kwiatów.

Kulinarnym mottem dla działkowego święta stały się przysmaki z papryki. Na specjalnym stoisku znalazły się specjały przyniesione na konkurs na najlepszą potrawę wykonaną z tego warzywa.

Tego dnia wszyscy czekali jednak na wspomniene przekazanie i prezentację sztandaru świnoujskich R.O.D. Po odczytaniu aktu ufundowania, przedstawiciel działkowców, a po nim reprezentanci fundatorów wbijali w drzewce sztandaru pamiątkowe gwoździe. Wszyscy pozostawili także swoje podpisy na akcie fundacyjnym.

Zaszczyt pierwszej prezentacji sztandaru przypadł Teresie Napiórkowskiej, prezesowi R.O.D. „Granica”. Zaraz potem przejął go poczet sztandarowy. Świadkami pierwszego przemarszu byli zgromadzeni na dożynkach działkowcy, goście, mieszkańcy miasta.

Cały szereg działkowców ze Świnoujścia zasłużył zdaniem władz związku na indywidualne wyróżnienia za pracę w ogrodach i działalność społeczną. Przedstawiciele zarządów odbierali puchary przyznane świnoujskim R.O.D.

Był także moment zadumy i wspomnień o tych działkowcach, którzy odeszli już. Minutą ciszy uczczono zmarłą w ubiegłym roku Werę Stroczyńską – instruktora ogrodowego P.Z.D. ze Świnoujścia. Pośmiertne podziękowania za jej wkład w rozwój ruchu działkowego odebrał mąż.

Dalszej, nieoficjalne już części dożynek towarzyszyły atrakcje artystyczne i kulinarne. Na scenie zaprezentowały się znane świnoujskie chóry. Śpiewali panowie z mającego już ogólnopolską renomę chóru „Chwaty”, a wkrótce po nich na scenę weszły wokalistki zespołu „Keja”. Melodyjne szlagiery, a po nich morskie przeboje zachęciły do zabawy pod sceną.

Do ludowego charakteru dożynek, nawiązywał występ „Kapeli Rycha” z Nowogardu mającej w swym repertuarze skoczne, porywające do zabawy melodie.

Także pod samą scenę wjechała słodka atrakcja dożynek; tort z fajerwerkami.

Nie był to jednak „deser przed obiadem”. Nie obeszło się bez „świnoujskiej specjalności”-dzika, a nawet dwóch! Organizatorzy rozdali w porcjach na tackach około 230 porcji z ważącego ponad 18 kilogramów tortu. Podzielono także 140 kg pieczonego dzika. Ta statystyka nie oddaje jednak tego co najważniejsze. W sobotę, po raz kolejny, działkowcy udowodnili jak zgraną są grupą.

Warto dodać, że Pierwsze w Polsce ogródki działkowe (ROD "Kąpiele Słoneczne") założone zostały w Grudziądzu przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku. W tej chwili w Polsce jest około 5 tysięcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, na których jest blisko milion działek.

Mimo fatalnej momentami pogody, uroczystość dożynkowa działkowców wypadła okazale, a uczestnicy wywieźli ze Świnoujścia wspomnienia, do których warto wracać. W tym kontekście nie dziwi, że już w sobotę padła oficjalna deklaracja ze strony władz Polskiego Związku działkowców, które organizację przyszłorocznych, tym razem już ogólnopolskich uroczystości dożynkowych chcę powierzyć naszemu miastu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Wtorek [12.09.2017, 09:05:04] • [IP: 153.19.108.**]

ale jajca heheheheh

Gość • Wtorek [12.09.2017, 01:21:22] • [IP: 88.156.234.***]

Każdy z działkowców, poświęcił całe życie, dla 300m2 ziemi.Prawdziwi patrioci.Teraz mają chorągiewkę.Powalczą o 500/+/?

Gość • Wtorek [12.09.2017, 01:12:25] • [IP: 88.156.234.***]

I PiS górą.500+/95%patologia/, biedni emeryci/ministranci z ogrodów/Teraz będą machać/oficjalnie/ chorągiewką przed pałacem Żmurka.Jarek obiecał też coś, mundurowym i oświacie.Taki PiS, ma elektorat.Wybory mają w kieszeni.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 19:53:40] • [IP: 88.156.206.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 18:49:24] • [IP: 88.156.234.***]

Wszechobecny klecha i ministranci.

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 18:27:33] • [IP: 77.88.191.**]

Te dozynki to kpina jakas z dzialkowiczow, kiedys to byly dozynki, zabawa, a teraz jakos Grabowo, zreszta po minach to widać.

moondek • Poniedziałek [11.09.2017, 18:01:52] • [IP: 109.241.63.***]

To nowa metoda odkomarzania ??

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 17:24:08] • [IP: 178.238.246.***]

Prymityw pyta - a po co ksiądz? Ja zapytam inaczej - dlaczego na portalu też są PRYMITYWY, dalekie od codziennej kultury?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 17:01:24] • [IP: 92.42.115.***]

TWOIM ZDANIEM - powinno się zmienić ten nagłówek na: " LOŻA MALKONTENTÓW" a w dożynki działkowcy włożyli dużo pracy i pokazali że nie straszny im deszcz i nie potrzebują dywanów w Interferiach żeby brylować i sie bawić podziwiam trzymajcie się nadal!!

nie unikniesz księdza • Poniedziałek [11.09.2017, 16:37:57] • [IP: 109.243.191.***]

14:40 - daremne żale twe - będziesz mijał sie z księżmi przez całe życie, pisał pracowicie anonimowe, ateistyczne posty, ale i tak wpadniesz w typową księżowską pułapke, w TRUMNĘ. Niedawno widziałem matkę z dzieckiem w wózku, jak maszerowała dziarsko przez pasy, najpierw przez ścieżke rowerową, potem wpadając jak Siuks ustami na gwint butelki z rumem na pasy na jezdni i nawet przez chwilę nie rozstawała sie, zapatrzona w ekran, ze smartfonem. Omal jej nie rozjechałem, ale cała" niewinna" przestukała obcasikami po kostce, po asfalcie, narażając asfalt na los stolnicy, po której można rozsmarowac ciasto z czerwonym farszem do pierogów. I TY tak wpadniesz pewnego razu do TRUMNY, , a kropidło wsmaruje w ciasto twoich zwłok niezbędną wodę święconą... by śmierć była odpowiednio pulchna... a Charon by cię przyjął na łódkę.

sredniowiecze • Poniedziałek [11.09.2017, 15:39:49] • [IP: 178.167.169.***]

a moze jakas impreza bez nadzoru ksiedza?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:49:37] • [IP: 80.245.186.**]

Miny poważne bo pewnie sztandar nazwano imieniem jarosława

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:40:34] • [IP: 92.42.114.***]

Po co ksiądz na ogrodowej imprezie ? Czy i w świniobiciu też weżmie udział ? A może by tak wybudować kościół na działkach, co ? Twierdzę, że za dużo kościoła i księży w codziennym życiu miasta !!

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:21:35] • [IP: 92.42.113.**]

Miny bardzo poważne i skupione, czy ktoś tam komuś umarł?Dożynki to raczej powód to radości i zabawy, miejsce przed magistratem też niezbyt stosowne, no ale radni nie mieli daleko do pracy po spożyciu dzika/ albo świni?

Gość • Poniedziałek [11.09.2017, 14:20:56] • [IP: 88.156.206.***]

TO PREZES DZIAŁKOWCÓW CHODZI W SUTANNIE ??

"dzik= pupa, pupa!" • Poniedziałek [11.09.2017, 13:58:12] • [IP: 109.243.191.***]

Mam nadzieję, że z momentem najpierw upieczenia, a potem pożarcia dzika, tak jak w" Ferdydurke" Gombrowicza zyskamy przewagę nad wrogiem - tu: nad żywiołem dzika w Świnoujściu. W" Ferdydurke", kiedy profesorowie szkoły do 30-letniego bohatera powieści wołali jak do dziecka ("pupa, pupa!"), czyli upupiali uczniów, to mieli przewagę, a gdy nastąpił pojedynek na miny, to znaczy Miętus miał robic miny jak najbardziej ohydne, a Pylaszczkiewicz jak najbardziej święte, to zwyciężyła mina jak najbardziej święta i Miętus popełnił samobójstwo. Mam nadzieję, że pieczenie dzika nad magistracką trawą, po czym uroczyste wprowadzenie go w aleje własnych przełyków, to najgruntowniejsze upupienie, wbicie obcasem żołądka w ziemię największego wroga prestiżu naszego miasta, DZIKA.

Oglądasz 1-16 z 16
■ W czwartek, sieć Orange miała awarię! Telefony pokazywały brak zasięgu! ■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■