POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [11.10.2017, 09:06:48] • Świnoujście

Dyrekcja portu: „nie budujemy terminalu siarkowego, przyjęliśmy zamówienie na przeładunek granulatu”. Zobacz film!

Dyrekcja portu: „nie budujemy terminalu siarkowego, przyjęliśmy zamówienie na przeładunek granulatu”. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Drzewa przy głównych, wjazdowych ulicach na Warszów przyozdobione zostały plakatami z pytaniem: „Mieszkańcu co wybierasz zabójczą siarkę czy zdrowy jod?” Reakcją na trwające protesty wobec rozładunku granulatu siarki w porcie i publikacje mediów w tej sprawie była zwołana we wtorek konferencja prasowa. Prezes Zarządu OT Port Świnoujście Ludwik Heinsch przekonywał, że siarka w postaci granulatu jest bezpieczna dla ludzi, a place składowe właściwie zabezpieczone. Zapewnił też, że port nie planuje budowy żadnego siarkowego terminalu. Dziennikarzom lokalnych i regionalnych mediów dyrekcja portu zdecydowała się udostępnić kartę charakterystyki siarki granulowanej produkowanej przez Grupę Azoty.



Prezes portu pokazał z bliska uczestnikom konferencji jak wygląda granulat. Podjęcie się przeładunku tego towaru to była „poprzedzona dogłębnymi analizami, biznesowa decyzja portu”-wyjaśnił. Spytany czy nie boi się wchodzić w biznes, który obarczony jest ryzykiem, który niedawno doprowadził do zamknięcia potężnej bazy Siarkopolu w Gdańsku, Ludwik Heinsch podkreślił, że granulat siarki to towar, na który czekają chemiczne konsorcja. Służy bowiem do produkcji m.in. kwasu siarkowego, środków ochrony roślin, wulkanizacji kauczuku. Prezes przyznał, że w szkole nie był „orłem” z chemii ale w tej sprawie kieruje się najprostszymi zasadami biznesu.

Dyrekcja portu: „nie budujemy terminalu siarkowego, przyjęliśmy zamówienie na przeładunek granulatu”. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Z przekazanego opracowanie charakterystyki siarki granulowanej wynika, że granulat siarki nie powoduje na pewno uczulenia dróg oddechowych ani skóry, nie działa mutagennie na komórki rozrodcze, nie jest rakotwórczy. Nie jest to siarka sypka tylko granulat. Można to porównać do sypkiej mąki i wypieczonego chleba.

Dziennikarze byli dociekliwi. Dopytywali czy przeładunek granulatu daje absolutną pewność, że w powietrzu nie pojawi się siarkowy pył. Okazuje się, że-choć granulki mocno ograniczają to zagrożenie to kontakt z czerpakiem zawsze może doprowadzić do uwolnienia cząstek do atmosfery. Dlatego też, dla tych, którzy chcieliby widzieć w siarkowym granulacie obojętny dla człowieka zielony groszek mamy też, wynikający z tego samego dokumentu czerwony alert:

„osoby chronicznie narażone na oddychanie powietrzem z zawartością par i pyłów siarki, mogą uskarżać się na podrażnienie błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, problemy z układem pokarmowym wysuszanie i pękanie skóry”.

Dyrekcja portu: „nie budujemy terminalu siarkowego, przyjęliśmy zamówienie na przeładunek granulatu”. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Ten zapis w charakterystyce produktu producenta nie ma jednak dla portu podstawowego znaczenia. Zanim dyrekcja OT Port Świnoujście przyjęła zlecenie analizowała międzynarodowe dokumenty klasyfikacyjne granulatu siarki. Wniosek z tych analiz przedstawił mediom prezes:

- W żadnych klasyfikacjach: polskich, europejskich czy światowych, granulat siarki nie jest wymieniony jako towar niebezpieczny. Odbyliśmy szereg rozmów z Urzędem Morskim, uzyskaliśmy odpowiednią decyzję Urzędu Marszałkowskiego dotyczącą postępowania z odpadami - zapewnił Ludwik Heinsch. W ramach obecnie trwającej operacji port przeładuje ok. 30 tysięcy ton granulatu siarki. Statek powinien wypłynąć ze Świnoujścia w ciągu dwóch tygodni. Nie wiemy dokąd popłynie. Zapytany o to prezes portu zasłonił się tajemnicą handlową. Największą obawę mam na możliwość zanieczyszczenia granulatu siarki węglem, który to z natury naszego portu jest tu obecny. Takie zanieczyszczenie mogło by być zabójcze dla tego produktu i naszego kontraktu dodaje Prezes Ludwik Hejnsch.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 55, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 55

Gość • Poniedziałek [16.10.2017, 06:09:13] • [IP: 188.146.108.***]

Port w ruinie? Jak to??

Gość • Niedziela [15.10.2017, 01:42:19] • [IP: 92.42.114.***]

nieszkodliwa masa, za to port zarobi troszke kasy i odprowadzi podatki, z których będą sie cieszyć emeryci, bo będzie kasa na emerytury, a port bedzie dalej działał i ludzie będą mieli prace

Gość • Piątek [13.10.2017, 09:20:49] • [IP: 37.47.129.**]

przecież te kulki w wyniku transportu trą o siebie więc powstaje pył siarkowy. Niech ktoś nie żartuje że nie ma pyłu bo tutaj widzi garść ładnych kulek. Proponuję zanurzyć rękę w kopcu granulatu siarkowego a potem tę rękę oblizać. Jest chętny na taki eksperyment?

Gość 123 • Piątek [13.10.2017, 01:00:47] • [IP: 57.79.24.*]

Musisz mieć niezłego nosa żeby wciągać takie kulki.

Gość • Czwartek [12.10.2017, 23:46:37] • [IP: 37.47.168.*]

"Zapewnił też, że port nie planuje budowy żadnego siarkowego terminalu." no i tu sa najwieksze pretensje o tę amatorke jaka robi Pan Prezes. Brawo, Port w ruinie, potrzebne kontrakty na przeładunek a co robi Prezes? Juz w pierwszym dniu zrazil do siebie polowe mieszkancow. A bylo sie przygotowac na ten przeladunek. Wycyckac port w Gdansku i przejac kontrakty na siarke. W ciagu 4 lat mozna przeladowac ponad 1mln ton siarki granulowanej. A co zrobil Pan Prezes? Nawet nie potrafi przeladowac w cywilizowanych warunkachmarnych 30tys ton I w jaki sposob chce podniesc z ruiny Port?

Gość • Czwartek [12.10.2017, 23:37:49] • [IP: 37.47.168.*]

Najpierw byla informacja ze jedzie wagonami 2tys. ton siarki. Pozniej okazalo sie ze jednak na placu lezy 4.5tys. ton siarki. A teraz Pan Prezes oznajmil ze to bedzie 30tys. ton siarki. I tak wciskaja nam ciemnote ze wszystko jest ok i pod kontrola.

Gość • Czwartek [12.10.2017, 14:54:15] • [IP: 37.47.136.***]

w Świnoujściu pobiera się opłatę klimatyczną za wdychanie siarki którą wiatr rozwiewa po całej okolicy. Mam nadzieję że pokażą to w telewizji jako zachętę do przyjazdu turystów do Świnoujścia. Jak ktoś ma za mało siarki w organiźmie to za darmo może uzupełnić wystarczy zrobić parę głębszych wdechów- Jod+siarka z rana na plaży.

Gość • Czwartek [12.10.2017, 14:25:17] • [IP: 77.253.133.***]

Jak napisal wczesniej internauta, Panu Dyrektorowi Portu w Swinoujsciu Heinsch mieszkajacy w Zabrzu nie moga przeszkadzac opary z siarki, bo nie sa szkodliwe, nie wnikam w to bo sie na tym nie znam, , bo moze nie sa, ale informacja o przeladunku siarki w S-ciu dobiegla juz do Niemiec skad sa w duzej czesci Kuracjusze w naszych Kurortach, z czego mamy dochody i prace. Kuracjusze nie wnikaja, czy opary z siarki moga byc trucizna czy nie, bo moze nie sa, ale ich obawy wystarcza aby przestali korzystac z naszych Kurortow Uzdrowiskowych - tak dziala podswiadomosc i nic na to nie poradzimy..Po niektorych glosach Kuracjuszy Niemieckich ta obawa i podswiadomosc wystarczy...i szacuje sie, ze przez te siarke stracimy co najmniej 10% Kuracjuszy i dochodow Miasta i Mieszkancow.Niektorzy czlonkowie PIS Swinoujscie sa przerazeni i zastanawiaja sie czy Pan Wojewoda nie moze natychmiast zastopowac przeladunku siarki. Czlonek Solidarnosci Swinoujscie Jurek Dorosz

Gość • Czwartek [12.10.2017, 09:10:02] • [IP: 83.8.170.***]

tutysci placa uzdrowiskowe za co? ZA SYF SIARKOWY

Gość • Czwartek [12.10.2017, 00:01:18] • [IP: 95.160.159.**]

Panie Prezesie proszę szybciutko wycofać swój szanowny wizerunek. Bardzo źle się kojarzy czytelnikowi. Pomijam, że mówi pan o sprawie o której pan nie ma pojęcia !!

Gość • Środa [11.10.2017, 23:04:01] • [IP: 184.168.46.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [11.10.2017, 21:09:51] • [IP: 94.254.229.***]

"Siara i wszystko jasne"

Gość • Środa [11.10.2017, 20:02:08] • [IP: 80.245.184.*]

Ostatnimi czasy w Gdańsku też ładowali siarkę granulowaną, to dlaczego panie preziu Siarkopol w Gdańsku zamknięto granulat też pyli może mniej wiem coś o tym woziłem ją statkami do Maroka i Tunezji.

Konopa • Środa [11.10.2017, 18:47:43] • [IP: 31.0.81.***]

Z igły widły siarka to podstawa naszego przemysłu

Gość • Środa [11.10.2017, 18:47:15] • [IP: 80.245.189.***]

Na basenie północnym trzymam łódż jest cała pokryta żółtym pyłem chyba to nie wiosna drzewa się nie pylą sprawdżcie swoje jachty. Trują nas i całe środowisko

Gość • Środa [11.10.2017, 18:36:27] • [IP: 62.69.251.**]

Granulat robi się z siarki i lepiszcza, którym może być nawet zwykły krochmal.

fororak 👹 • Środa [11.10.2017, 18:25:49] • [IP: 185.59.220.***]

A co z tą wodą w której leżała / leży siarka, woda ta w nocy 6 października od godz.20/30 była pompowana z niecki placu 10 A do studzienki burzowej i poszła w kanał, po to aby ryby były zdrowsze...To o tym pan Prezes nie wspomniał...Chyba że pan Prezes podpisał umowę z uzdrowiskiem" RYBNICZANKA"i po nocach rurami, dostarcza do uzdrowiska jako specyfik do kąpieli siarkowych dla osób z chorobami skórnymi...👺

Gość • Środa [11.10.2017, 18:00:56] • [IP: 178.238.249.**]

A ja wierzę bo to nie są bajki.

Gość • Środa [11.10.2017, 17:42:36] • [IP: 2.108.234.**]

A ja w te bajki nie wierzę...

Gośćgośc • Środa [11.10.2017, 17:06:27] • [IP: 178.238.250.**]

Dlaczego nie podajecie składu chemicznego tego granulatu niech chemicy wypowiedzą się o jego zagrożeniach.Panie Prezesie podstawą produkcji KWASU SIARKOWEGO jest czysta siarka - trochę musi Pan nauczyć się chemii i wówczas dyskutować o produktach chemicznych.

Gość • Środa [11.10.2017, 16:53:50] • [IP: 80.245.178.***]

BRAWO MISZCZU, ŁADNE SIARKOWE KULECZKI JAK CUKIERECZKI, TERAZ TO ZEŻRYJ, SKORO TO NIE JEST SZKODLIWE TO NIE ZDECHNIESZ.

Gość • Środa [11.10.2017, 16:51:27] • [IP: 95.41.46.***]

Ponawiam swoje pytanie ! Skoro port w Policach jest przystosowany do przeładunku siarki i to tam cumują chemikaliowce to po jakiego grzyba jeszcze to zwalać na Świnoujście ? Nie wystarczy nam przeładunku węgla rudy i soji ? Kto o tym decyduje i kto na tym zarabia grubą kasę nie licząc się z możliwościami tego portu ! Pytanie moje jest chyba proste -czekam na konkretną i odpowiedzialną odpowiedz !

Gość • Środa [11.10.2017, 16:46:15] • [IP: 94.254.132.**]

Do 10, 49, tak siarka jest nieszkodliwa i należy do pierwiastków tzw szlachetnych ! A jak tak to opisz sobie jak siarka wchodzi w reakcję że związkami zawartymi w wodzie, co się tworzy w martwych strefach morskich i skąd to się bierze, do tego mamy w morzu zatopionych tysiące jak nie więcej ton środków bojowych w tym większość to najsilniejsze trucizny świata, ciekawe jak obecność siarki wpłynie na szczelność i przemiany chemiczne tych ładunków. Oczywiście siarka jest potrzebna do życia ale ilości jakie dostają się do środowiska są nie do zaakceptowania.

AGENDA 21 • Środa [11.10.2017, 16:35:07] • [IP: 80.245.178.***]

MAFIJNE INTERESY KOSZTEM MIESZKAŃCÓW MIASTA. TOKSYCZNE ŁADUNKI POWINNY BYĆ PRZEŁADOWYWANE POZA DUŻYMI SKUPISKAMI LUDZKI.

Gość • Środa [11.10.2017, 16:20:59] • [IP: 93.94.188.***]

Żadna to szkodliwość przy przeładunku siarki, A apropo plakatów o jodzie to w Świnoujściu jodu nie zaznacie ludzie z ciemnogrodu

Oglądasz 1-25 z 55
■ ABW milczy w sprawie tunelu. Zespół prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chce komentować sprawy objęcia świnoujskiego tunelu tarczą antykorupcyjną. Na pytania dziennikarzy portalu iswinoujscie.pl, czy taki wniosek w ogóle wpłynął do ABW otrzymaliśmy jedynie odpowiedź o następującej treści: - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie komentuje sprawy. Dlaczego sprawa owego wniosku owiana jest taką tajemnicą? Mieszkańcy Świnoujścia powinni być przecież poinformowani, co dzieje się z najważniejszą dla miasta inwestycją. W końcu budowa tunelu ma charakter publiczny i wymaga udzielenia jednoznacznych informacji ■ Do nieprzytomnej kobiety pogotowie jechało 20 minut! Niewystarczająca ilość karetek wciąż jest problemem w naszym mieście. Na szczęście dzisiejsza interwencja zakończyła się dobrze dla kobiety, która w wyniku ataku padaczki straciła przytomność. Jednak zanim przyjechało pogotowie, kobieta leżała na chodniku około 20 minut! ■ Rura z zaworem na zbiorniku przywiązana na „sznurkach”!!! 9 października 2017 r. orkan uszkodził kopułę wschodniego zbiornika na gaz i fragment rurociągu. Spadająca suwnica spowodowała widoczne usterki, które zostały wprawdzie zabezpieczone, jednak do tej pory nie wykonano fachowej naprawy. Doskonale widać to na zdjęciu - powyginana rura z zaworem trzyma się za pomocą pomarańczowych taśm ■ Oszroniona górna ściana zbiorników na gaz świadczy, że tam może się źle dziać i potrzebna jest natychmiastowa reakcja! - opisuje Czytelnik. Świnoujski gazoport wciąż dostarcza wiele emocji, budzi wątpliwości, czy wszystko przebiega tam zgodnie z przyjętymi normami ■ Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego ■ Prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz uspokaja mieszkańców i zapewnia, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia i problemu w kwestii realizacji tunelu.- To co teraz ma miejsce wynika z procedur i prawa, które w tym zakresie obowiązuje. Firmy startujące w przetargu maja prawo się odwoływać i się odwołały, KIO ma prawo wydać wyrok i wydało. Ten wyrok nie jest dla nas dzisiaj korzystny opóźnia on podpisanie umowy ale tą decyzję trzeba uszanować. Od tej decyzji odwołała się do sądu jedna z firm – mówił w trakcie środowej konferencji prasowej, prezydent Żmurkiewicz ■ Radni SLD chcą, aby to CBA zajęło się budową tunelu w Świnoujściu. Sprawa jest poważna, bo działacze Sojuszu przygotowali już w tej sprawie wniosek, o czym na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała radna Joanna Agatowska - Radni SLD przygotowali wniosek do prezydenta miasta o wystąpienie przez prezydenta miasta o objęcie tarczą antykorupcyjną postępowania przygotowawczego dotyczącego usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu ■ Joanna Agatowska oficjalnie kandydatką SLD na prezydenta Świnoujścia! ■ Przyczyny zaistniałej w Terminalu w Świnoujściu w 2017 r. sytuacji są nadal badane przez specjalnie do tego powołaną komisję wewnętrzną spółki współpracującą na bieżąco z niezależnymi ekspertami z Transportowego Dozoru Technicznego. Ze względu na konieczność rzetelnego wyjaśnienia sprawy na chwilę obecną nie będą udzielane dodatkowe informacje ■ Czytelnik: Bardzo zły stan powietrza w naszym mieście. Czy nikt nad tym nie może zapanować? Dziś wieczorem tzn. 08.02.2018r Mimo największych chęci nie dało się pospacerować po naszym pięknym mieście. Przyczyną jak się domyślacie był koszmarny smog. Z ciekawości odwiedziłem stronę internetową, na której umieszczone są aktualne pomiary jakości powietrza. W załączniku przesyłam print screen z godziny 23. Jakość tej "substancji" bo już nie powietrza po prostu powala. Więc mam pytanie do Was redakcjo i mam nadzieję, że zadacie je naszym włodarzom. Czy jeszcze jesteśmy uzdrowiskiem czy już Wałbrzychem lub innym podobnym miastem.?"- napisał do redakcji mieszkaniec naszego miasta ■ Casting Miss Polski Ziemi Zachodniopomorskiej w Hotelu Radisson Blu Resort ■ Dawny hotel Bryza stał na...bombie. Ile jeszcze takich znalezisk kryje się w ziemi naszego miasta, aż strach myśleć. Budowa rozpoczęta na terenie dawnego hotelu Bryza, rozpoczęta niedawno, stała się miejscem położonym dosłownie na bombie. Takiego odkrycia dokonano w sobotnie południe ■ Coroczna uroczystość wręczenia Trytonów odbyła się w hotelu Radisson Blu Resort. Statuetki przyznano w kilku kategoriach. Gala zakończyła się balem dla 400 osób ■ Do niebezpiecznego upadku doszło w czwartek rano na oblodzonym zejściu na plażę. Rowerzystka przewróciła się na kładce. Wezwana pomoc medyczna miała bardzo duże trudności z dojazdem na miejsce - ostatecznie ratownicy musieli przenieść poszkodowaną na noszach ■ Lodołamacze dla Szczecina i Świnoujścia zostały zamówione. Zimą 2020 powinny wejść do służby! ■ Brutalnie zaatakowała śpiącego mężczyznę. Kobieta butelką uderzyła w twarz śpiącego mężczyznę, a następnie ugodziła go nożem w plecy. Zakrwawiony 38-latek uciekł z domu. Na miejsce został wezwany patrol policji i pogotowie. Wszystko wydarzyło się w sobotę po godzinie 19.00 przy ulicy Grottgera ■ Kierując samochodem popełnił przestępstwo i wykroczenie. Popełnienia przestępstwa i wykroczenia dopuścił się 28-latek zatrzymany przez policjantów ze świnoujskiej drogówki. Kierując renault gorzowianin złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Oprócz mandatu czekają go surowe konsekwencje karne. ■ Radni pożegnali Waldemara Buczyńskiego. Czwartkowa Sesja Rady Miasta rozpoczęła się nietypowo. Świnoujscy radni minutą ciszy uczcili pamięć wieloletniego Radnego Rady Miasta Świnoujście – Waldemara Buczyńskiego. Radni z białymi różami wspominali radnego SLD. Później kwiaty trafiły na miejsce, które w czasie obrad Rady Miasta Świnoujście zajmował Waldemar Buczyński. Obok bukietu białych róż znalazło się tam także zdjęcie radnego ■ Obrady 53 sesji Rady Miasta, dziś o godzinie 9.00 radni Świnoujścia rozpoczęli nietypowo-na stojąco. z białymi różami w dłoniach wspomnieli zmarłego kilka dni temu członka Rady Miasta Waldemara Buczyńskiego ■ Po zatwierdzonej dziś jednogłośnie przez radnych korekcie budżetu, Świnoujście może przystąpić do inwestycji budowy nowego żłobka. Miasto ma zapewnić nowe miejsca dla maluchów na lewobrzeżu oraz Warszowie. Budową żłobka jest także zainteresowany prywatny inwestor ■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■