POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [18.10.2017, 12:20:51] • Świnoujście

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Organizator

Cracovia to kolejny prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z pomalowanym dziobem. Kolorowa grafika przedstawia wieloryba. Ma blisko 1000m kw! Grafitti ma odniesienie do nazwy promu – autor inspirował się witrażami Stanisława Wyspiańskiego. To właśnie w Krakowie, gdzie się urodził i tworzył, można podziwiać najwięcej dzieł tego artysty. Do jej stworzenia zużyto 275 litrów farby w 8 kolorach.

Prace nad malowidłem zostały uwiecznione na filmie:



PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Organizator

Natomiast pierwszym polskim promem z pomalowanym dziobem jest Mazovia. Grafika o powierzchni ok. 600 m kw. ma kształt wynurzającej się z morza ryby, a jej łuski tworzą wzory nawiązujące do wycinanek łowickich.

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Andrzej Ryfczyński

Inspirowane motywami ludowymi malowidło na dziobie Mazovii wpisuje się także w modny we wzornictwie nurt etno designu.

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Andrzej Ryfczyński

Twórcą obu grafik jest ceniony na całym świecie gdyński artysta Mariusz Waras, który posiada doświadczenie w malowaniu oryginalnych powierzchni. Ozdobił bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena czy wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger. Murale artysty można podziwiać w miastach na całym świecie, m.in. w Gdańsku, Berlinie czy Dżakarcie. Oba projekty na promach były dla twórcy sporym wyzwaniem, zarówno ze względu na skalę przedsięwzięcia, jak i nietypowy ruchomy obiekt.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 33, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 33

Marysia • Poniedziałek [23.10.2017, 11:25:07] • [IP: 195.198.253.**]

Pieknie! Gratuluje pomyslu i realizacji!

Gość • Sobota [21.10.2017, 12:42:11] • [IP: 62.69.252.***]

Do sceptyków. Kupcie se prom i go malujcie albo nie. Co was to tak rajcuje? To wasza firma?

Gość • Piątek [20.10.2017, 12:31:12] • [IP: 178.238.240.***]

bardzo fajne

Gość • Czwartek [19.10.2017, 13:51:52] • [IP: 37.7.188.**]

Jeżeli na mieście graficiarze w podobny sposób" ozdobią" mury to jest to chuligaństwo i dewastacja ! A tu proszę - to jest dzieło artystyczne !

PLO • Czwartek [19.10.2017, 13:35:13] • [IP: 83.246.65.***]

Kolorowa miska jeść nie daje. 4 B i odstawka.

Gość • Czwartek [19.10.2017, 13:22:57] • [IP: 77.114.36.**]

No to wreszcie jako prawdziwi koneserzy sztuki zasiądziemy na Wybrzeżu Władysława IV i będziemy całymi godzinami za darmo podziwiali to" arcydzieło polskiego malarstwa" ! Wiemy już kto jest autorem !

Gość • Czwartek [19.10.2017, 08:21:01] • [IP: 188.146.33.**]

Gula chodzi. Skręca kogoś. Dobra decyzja zakupu. Te jednostki zarobią na nowo budowany nowoczesny prom hybrydowy na gaz. Jesteśmy krajem na dorobku i ten sposób dochodzenia do wyższych standardów jest prawidłowy, Powodzenia.

Gość • Czwartek [19.10.2017, 03:10:08] • [IP: 95.149.207.***]

pudrowanie trupa... 275litrow farby na to poszlo?? to jakas sciema...

Gość • Środa [18.10.2017, 23:51:13] • [IP: 5.172.233.***]

takie badziewie tylko w polsce wymyslą.

Gość • Środa [18.10.2017, 22:42:08] • [IP: 92.42.112.***]

A dlaczego smoka wawelskiego nie namalowali?

Gość • Środa [18.10.2017, 20:17:18] • [IP: 188.146.33.**]

Mazowia pływa już drugi rok i na zdjęciu widać ja by wczoraj była malowana. Ta barwna farba jest położona na wszystkie podłoża i tą białą farbę na kadłubie, więc przeżyje wszystkie farby na promie. Ale dziękuję za troskę o trwałość. To przemyślana decyzja przez fachowców.

Gość • Środa [18.10.2017, 19:42:37] • [IP: 159.205.206.***]

Może najpierw cytat z postu poniżej:" Jak ten dziób będzie wyglądał po dwóch- trzech miesiącach?? Ja mam wrażenie, że o niebo lepiej niż biały. Nie będzie widać zacieków. A teraz coś ode mnie - na morzu Tyrreńskim pływa sporo włoskich promów pomalowanych jeszcze bardziej ekstrawagancko. I to fajnie wygląda.

AGENDA 21 • Środa [18.10.2017, 19:12:46] • [IP: 134.19.79.**]

POWINNI WYMALOWAC PISLAM...DOBRA ZMIANA...PODWYRZKI WSZEDZIE.

Gość • Środa [18.10.2017, 19:05:22] • [IP: 78.88.30.***]

Ładnie.Gratulacje.

Gość • Środa [18.10.2017, 16:09:46] • [IP: 83.11.183.**]

Ohyda, bezguście. Dobrze wydana kasa.

Gość • Środa [18.10.2017, 15:48:40] • [IP: 92.42.114.**]

Mnie również podobają się oba promy. Fantastyczne projekty. Malkontentom dziękujemy.

Gość • Środa [18.10.2017, 15:40:41] • [IP: 95.129.228.***]

dobrze bo Młodzi po Szkole będą mieli pracę

Gość • Środa [18.10.2017, 15:29:14] • [IP: 95.160.159.***]

Jak ten dziób będzie wyglądał po dwóch- trzech miesiącach??

Gość • Środa [18.10.2017, 15:27:58] • [IP: 95.160.159.***]

Jak sposób obsługi i zarzadzania firmą się nie zmieni, to malowanie nic nie pomoże. Ale wraca socjalizm to całe 50 lat dobrobytu zapewnione. Będzie dofinansowanie a byt załóg zapewniony. A co słychać z promem którego już stępkę widzieliśmy w telewizji ?? Jest już kadłub ??

Gość • Środa [18.10.2017, 14:43:37] • [IP: 94.254.141.**]

oprocz farby ile litrow poszlo moze dowiemy sie jakie byly koszta tej fuszerki w koncu to po czesci tez nasza kasa i ile prowizji skasowal techniczny za zlecenie temu pseudo artyscie te mazgroly

Gość • Środa [18.10.2017, 14:20:28] • [IP: 188.146.33.**]

Ocieplono zimny Bałtyk. Polski armator pewnie wyraźnie wyróżnia się teraz tymi barwnymi malunkami. Świetny pomysł. Wiele linii lotniczych też ma pewne barwy, motywy na kadłubie samolotu i to jest akceptowane. Świetny pomysł, za co dziękuję.

Gość • Środa [18.10.2017, 13:55:12] • [IP: 149.156.152.***]

A dlaczego ten prom miałby wyglądać jak każdy inny. Monochromatyczny biały dziób to klasyka i tak wygląda zdecydowana większość podobnych jednostek. Dlaczego więc nie można zrobić czegoś oryginalnego. Oczywiście na większości osób nawykłych do klasyki wywoła to wrażenie dysonansu. Dlatego, że jest inne. Również istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana okaże się kiczem. W tym przypadku dla mnie kiczem nie jest, jest dziełem oryginalnym. A o pięknie wolę nie dyskutować - to kwestia indywidualnego odbioru. Jeden woli Rembrandta, a drugi Warhola. Być może, że mogło być lepiej, może ktoś inny zaproponowałby coś ciekawszego? Ale na pewno jest nietypowo i przyciąga wzrok. I pewnie o to chodziło. A co do farby - biała czy kolorowa, też kosztuje.

Gość • Środa [18.10.2017, 13:22:44] • [IP: 2.108.234.**]

A mnie się podoba. Promy dostały trochę życia. Jest radosnie a jednocześnie z umiarem i smakiem. Świetny pomysł!!

Żarcik • Środa [18.10.2017, 13:21:04] • [IP: 94.254.226.**]

Fachowcy z Ukrainy przyjechali do Polski wymalować facetowi dom. Jako, że byli z Ukrainy mieli w zwyczaju przed robotą chlapnąć ze dwie sety, ale niestety nie mieli za co. Sprzedali więc farbę, kupili flaszkę, drugą, trzecią... i w końcu przepili wszystko. Po jakimś czasie fachowcy widząc, że zbliża się właściciel domu, resztką farby szybko wysmarowali koniowi mordę. Właściciel się pyta: - Dlaczego nic nie jest pomalowane? - Bo koń wypił całą farbę! Właściciel bez zastanowienia wyciąga strzelbę i strzela koniowi w łeb. - Dlaczego od razu tak brutalnie? - pytają fachowcy ze zdumieniem. - A na c**j mi taki koń. Ostatnio jak byli tu murarze z Białorusi to 2 tony cementu *.

ryynio • Środa [18.10.2017, 13:13:11] • [IP: 83.249.12.***]

cudo! szkoda tylko ze takie zdezelowane te promy, wszystko trzeszczy, stuka, puka i brak izolacji akustycznej pomiedzy kabinami,

Oglądasz 1-25 z 33
■ W piątek 22 czerwca przeprowadzona zostanie kolejna edycja Biegu Świętojańskiego. Zapisy od 19.00, start o 20.00 na Górze Słowiańskiej. Trasa wiedzie do Jeziora Wolgastsee, dwa okrążenia tego jeziora i powrót na G. Słowiańską (12km). Klub Biegacza Jogging zaprasza do wspólnego przywitania lata na sportowo. Do zdobycia liczne trofea (puchary, medale i nagrody rzeczowe) ufundowane przez Agnieszkę Stój ■
■ Nikt nie mógł przewidzieć, że losy zarządu Osiedla Karsibór potoczą się w ten sposób. Z dniem 6. czerwca 2018 roku trzech członków zarządu złożyła rezygnację z pełnionych dotychczas funkcji. Z krótkiego oświadczenia możemy dowiedzieć się że przewodniczący Przemysław Witkowski, wraz z Karoliną Kasperską, która pełniła funkcję skarbnika, oraz członkiem Andrzejem Czarnasem zrezygnowali z dalszego działania w zarządzie osiedla Karsibór ■ Pożar trawy w Przytorze. Do gaszenia pożaru wysłano kilka jednostek gaśniczych. Dym jest widoczny z daleka. Dzisiaj (wtorek) po godzinie 13.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze trawy przy ulicy Pomorskiej. Wysłano kilka jednostek straży. Pożar jest widoczny z kilku kilometrów (z miejscowości Lubin) ■ Kowalski - nowa twarz w muzycznym świecie. Klip do najnowszej piosenki nagrywał w rodzinnym mieście Świnoujściu ■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■