POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [18.10.2017, 12:20:51] • Świnoujście

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Organizator

Cracovia to kolejny prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z pomalowanym dziobem. Kolorowa grafika przedstawia wieloryba. Ma blisko 1000m kw! Grafitti ma odniesienie do nazwy promu – autor inspirował się witrażami Stanisława Wyspiańskiego. To właśnie w Krakowie, gdzie się urodził i tworzył, można podziwiać najwięcej dzieł tego artysty. Do jej stworzenia zużyto 275 litrów farby w 8 kolorach.

Prace nad malowidłem zostały uwiecznione na filmie:



PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Organizator

Natomiast pierwszym polskim promem z pomalowanym dziobem jest Mazovia. Grafika o powierzchni ok. 600 m kw. ma kształt wynurzającej się z morza ryby, a jej łuski tworzą wzory nawiązujące do wycinanek łowickich.

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Andrzej Ryfczyński

Inspirowane motywami ludowymi malowidło na dziobie Mazovii wpisuje się także w modny we wzornictwie nurt etno designu.

PŻB ma promy jak malowane. Cracovia to wieloryb Bałtyku!

fot. Andrzej Ryfczyński

Twórcą obu grafik jest ceniony na całym świecie gdyński artysta Mariusz Waras, który posiada doświadczenie w malowaniu oryginalnych powierzchni. Ozdobił bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena czy wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger. Murale artysty można podziwiać w miastach na całym świecie, m.in. w Gdańsku, Berlinie czy Dżakarcie. Oba projekty na promach były dla twórcy sporym wyzwaniem, zarówno ze względu na skalę przedsięwzięcia, jak i nietypowy ruchomy obiekt.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 33, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 33

Marysia • Poniedziałek [23.10.2017, 11:25:07] • [IP: 195.198.253.**]

Pieknie! Gratuluje pomyslu i realizacji!

Gość • Sobota [21.10.2017, 12:42:11] • [IP: 62.69.252.***]

Do sceptyków. Kupcie se prom i go malujcie albo nie. Co was to tak rajcuje? To wasza firma?

Gość • Piątek [20.10.2017, 12:31:12] • [IP: 178.238.240.***]

bardzo fajne

Gość • Czwartek [19.10.2017, 13:51:52] • [IP: 37.7.188.**]

Jeżeli na mieście graficiarze w podobny sposób" ozdobią" mury to jest to chuligaństwo i dewastacja ! A tu proszę - to jest dzieło artystyczne !

PLO • Czwartek [19.10.2017, 13:35:13] • [IP: 83.246.65.***]

Kolorowa miska jeść nie daje. 4 B i odstawka.

Gość • Czwartek [19.10.2017, 13:22:57] • [IP: 77.114.36.**]

No to wreszcie jako prawdziwi koneserzy sztuki zasiądziemy na Wybrzeżu Władysława IV i będziemy całymi godzinami za darmo podziwiali to" arcydzieło polskiego malarstwa" ! Wiemy już kto jest autorem !

Gość • Czwartek [19.10.2017, 08:21:01] • [IP: 188.146.33.**]

Gula chodzi. Skręca kogoś. Dobra decyzja zakupu. Te jednostki zarobią na nowo budowany nowoczesny prom hybrydowy na gaz. Jesteśmy krajem na dorobku i ten sposób dochodzenia do wyższych standardów jest prawidłowy, Powodzenia.

Gość • Czwartek [19.10.2017, 03:10:08] • [IP: 95.149.207.***]

pudrowanie trupa... 275litrow farby na to poszlo?? to jakas sciema...

Gość • Środa [18.10.2017, 23:51:13] • [IP: 5.172.233.***]

takie badziewie tylko w polsce wymyslą.

Gość • Środa [18.10.2017, 22:42:08] • [IP: 92.42.112.***]

A dlaczego smoka wawelskiego nie namalowali?

Gość • Środa [18.10.2017, 20:17:18] • [IP: 188.146.33.**]

Mazowia pływa już drugi rok i na zdjęciu widać ja by wczoraj była malowana. Ta barwna farba jest położona na wszystkie podłoża i tą białą farbę na kadłubie, więc przeżyje wszystkie farby na promie. Ale dziękuję za troskę o trwałość. To przemyślana decyzja przez fachowców.

Gość • Środa [18.10.2017, 19:42:37] • [IP: 159.205.206.***]

Może najpierw cytat z postu poniżej:" Jak ten dziób będzie wyglądał po dwóch- trzech miesiącach?? Ja mam wrażenie, że o niebo lepiej niż biały. Nie będzie widać zacieków. A teraz coś ode mnie - na morzu Tyrreńskim pływa sporo włoskich promów pomalowanych jeszcze bardziej ekstrawagancko. I to fajnie wygląda.

AGENDA 21 • Środa [18.10.2017, 19:12:46] • [IP: 134.19.79.**]

POWINNI WYMALOWAC PISLAM...DOBRA ZMIANA...PODWYRZKI WSZEDZIE.

Gość • Środa [18.10.2017, 19:05:22] • [IP: 78.88.30.***]

Ładnie.Gratulacje.

Gość • Środa [18.10.2017, 16:09:46] • [IP: 83.11.183.**]

Ohyda, bezguście. Dobrze wydana kasa.

Gość • Środa [18.10.2017, 15:48:40] • [IP: 92.42.114.**]

Mnie również podobają się oba promy. Fantastyczne projekty. Malkontentom dziękujemy.

Gość • Środa [18.10.2017, 15:40:41] • [IP: 95.129.228.***]

dobrze bo Młodzi po Szkole będą mieli pracę

Gość • Środa [18.10.2017, 15:29:14] • [IP: 95.160.159.***]

Jak ten dziób będzie wyglądał po dwóch- trzech miesiącach??

Gość • Środa [18.10.2017, 15:27:58] • [IP: 95.160.159.***]

Jak sposób obsługi i zarzadzania firmą się nie zmieni, to malowanie nic nie pomoże. Ale wraca socjalizm to całe 50 lat dobrobytu zapewnione. Będzie dofinansowanie a byt załóg zapewniony. A co słychać z promem którego już stępkę widzieliśmy w telewizji ?? Jest już kadłub ??

Gość • Środa [18.10.2017, 14:43:37] • [IP: 94.254.141.**]

oprocz farby ile litrow poszlo moze dowiemy sie jakie byly koszta tej fuszerki w koncu to po czesci tez nasza kasa i ile prowizji skasowal techniczny za zlecenie temu pseudo artyscie te mazgroly

Gość • Środa [18.10.2017, 14:20:28] • [IP: 188.146.33.**]

Ocieplono zimny Bałtyk. Polski armator pewnie wyraźnie wyróżnia się teraz tymi barwnymi malunkami. Świetny pomysł. Wiele linii lotniczych też ma pewne barwy, motywy na kadłubie samolotu i to jest akceptowane. Świetny pomysł, za co dziękuję.

Gość • Środa [18.10.2017, 13:55:12] • [IP: 149.156.152.***]

A dlaczego ten prom miałby wyglądać jak każdy inny. Monochromatyczny biały dziób to klasyka i tak wygląda zdecydowana większość podobnych jednostek. Dlaczego więc nie można zrobić czegoś oryginalnego. Oczywiście na większości osób nawykłych do klasyki wywoła to wrażenie dysonansu. Dlatego, że jest inne. Również istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana okaże się kiczem. W tym przypadku dla mnie kiczem nie jest, jest dziełem oryginalnym. A o pięknie wolę nie dyskutować - to kwestia indywidualnego odbioru. Jeden woli Rembrandta, a drugi Warhola. Być może, że mogło być lepiej, może ktoś inny zaproponowałby coś ciekawszego? Ale na pewno jest nietypowo i przyciąga wzrok. I pewnie o to chodziło. A co do farby - biała czy kolorowa, też kosztuje.

Gość • Środa [18.10.2017, 13:22:44] • [IP: 2.108.234.**]

A mnie się podoba. Promy dostały trochę życia. Jest radosnie a jednocześnie z umiarem i smakiem. Świetny pomysł!!

Żarcik • Środa [18.10.2017, 13:21:04] • [IP: 94.254.226.**]

Fachowcy z Ukrainy przyjechali do Polski wymalować facetowi dom. Jako, że byli z Ukrainy mieli w zwyczaju przed robotą chlapnąć ze dwie sety, ale niestety nie mieli za co. Sprzedali więc farbę, kupili flaszkę, drugą, trzecią... i w końcu przepili wszystko. Po jakimś czasie fachowcy widząc, że zbliża się właściciel domu, resztką farby szybko wysmarowali koniowi mordę. Właściciel się pyta: - Dlaczego nic nie jest pomalowane? - Bo koń wypił całą farbę! Właściciel bez zastanowienia wyciąga strzelbę i strzela koniowi w łeb. - Dlaczego od razu tak brutalnie? - pytają fachowcy ze zdumieniem. - A na c**j mi taki koń. Ostatnio jak byli tu murarze z Białorusi to 2 tony cementu *.

ryynio • Środa [18.10.2017, 13:13:11] • [IP: 83.249.12.***]

cudo! szkoda tylko ze takie zdezelowane te promy, wszystko trzeszczy, stuka, puka i brak izolacji akustycznej pomiedzy kabinami,

Oglądasz 1-25 z 33
■ Poszukuje bialo-czarnego kota, ktory wysiadl z auta w Przytorze w okolicach Zalewowej 43 w dniu 20.11.17. Jesli bedzie u kogos na parapecie lub u kogos sie zadomowi - prosze o kontakt. Bedzie szukal schronienia oraz pozywienia. 537820602 ■
■ Czrno-biały kot czmychnął właścicielowi z auta - może ktoś go widział? 20 listopada w Przytorze na ulicy Zalewowej 43 uciekł z samochodu czarno - biały kot. Jego właściciel nie dysponuje zdjęciem, ale być może kot pojawi się u kogoś na posesji lub wskoczy na parapet szukając schronienia lub pożywienia. Jeżeli ktoś może pomóc w odnalezieniu, proszony jest o kontakt z numerem 537820602 ■ Planowane wyłączenia prądu w Przytorze, przy ulicy Zalewowej 39. Przerwa w dostawie prądu nastąpi 21 listopada w godzinach od 8:30 do 14:30 ■ Policjanci współdziałając z SG zatrzymali 2 mężczyzn do wyjaśnienia, w sprawie kradzieży pojazdu Tesla (zdarzenie z dn. 15.11.br.) dalsze decyzje procesowe należeć będą do Prok. Rej. w Świnoujściu, prowadzącej śledztwo ■ Tesla odnaleziona w garażu przy ulicy Markiewicza ■ Groźny wypadek przed Międzyzdrojami, gdzie zderzyły się dwie osobówki. Z naszych informacji wynika, że 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 osoby są zakleszczone w pojeździe ■ Funkcjonariusz straży granicznej oddał kilka strzałów w kierunku odjeżdżającej Tesli! Przeczytaj, co mówią mieszkańcy, którzy widzieli całe zajście! ■ Odzyskana tesla ponownie skradziona! Tym razem ze strzeżonego parkingu placówki Straży Granicznej w Świnoujściu ■ Magia Świąt wkrótce dotrze do Świnoujścia! W tym roku będzie dużo nowych ozdób! ■ Czytelnik: Przez takie ustawienie samochodów na promie mój znajomy spóźni się do pracy. Czytelnik postanowił poruszyć problem znany wielu świnoujścianom. Kolejki do promów to problem znany i poruszany na łamach portalu iswinoujscie.pl nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Mieszkaniec postanowił poruszyć kwestię ustawiania samochodów na Bieliku. Chodzi o konkretną sytuację, która miała miejsce w poniedziałek, 13 listopada w tzw. godzinach szczytu, czyli po godzinie 7:00, gdy kolejka na prom w centrum miasta była całkiem spora ■ Pod lupą świnoujskiej Prokuratury Rejonowej znalazł się PEC. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli jego pracownicy, a dokładniej członkowie związku zawodowego. Mowa tu o nowo powstałym Niezależnym Samorządnym Związku NSZZ "Solidarność", Zakładowej Organizacji Związkowej przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Świnoujściu, którego pracownicy są wyraźnie zaniepokojeni tym, co ich zdaniem dzieje się w spółce. Sprawa wydaje się być poważna, bo świnoujska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie z art. 296§ 1 k.k, który dotyczy niegospodarności ■ Czytelnik: Komunikacyjny armageddon na Warszawskiej! Zróbcie coś z tym! ■ Spotkali się by bronić Konstytucji RP i uczcili pamięć mężczyzny, który podpalił się w Warszawie ■ Na Pomorzu Zachodnim nie będzie miejsca na nudę. Powstaną nowe atrakcje ■ Uwaga! Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w dniu 10 listopada 2017 roku (piątek) zakład będzie nieczynny ■ Staniszewski jak piła tarczowa. Flota - Dąb Dębno 5-2 ■ Trzy próby dokonania oszustwa metodą "na policjanta" odnotowano dziś w Świnoujściu. Żadna z nich nie okazała się - na szczęście - udana. W dwóch przypadkach emeryt, do którego dzwonili fałszywi funkcjonariusze Centralnego Biura Antyterrorystycznego, sami nabrali podejrzeń, w trzecim przypadku zaś oszczędności starszego pana uratował pracownik banku. Świnoujscy policjanci przestrzegają przed oszustami i zalecają ostrożność przy odebraniu podejrzanego telefonu ■ Wszystkich Świętych-dzień poświęcony pamięci tych. którzy przekroczyli już próg wieczności. Świnoujścianie odwiedzają groby bliskich zmarłych. W dniu 1 listopada autobusy Komunikacji Autobusowej wożą pasażerów bez biletów ■ 39 - letni pracownik budowy zasłabł w trakcie wchodzenia na dźwig! Akcja strażaków na kilkunastu metrach! ■ Uwaga! Przez najbliższe trzy tygodnie, w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00, Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie prowadził w lewobrzeżnej części miasta płukanie sieci wodociągowych. Może to spowodować w tych godzinach spadek ciśnienia wody ■