POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.11.2017, 07:06:09] • zachodniopomorskie

Wypięknieją kolejne zabytki. Miliony na ochronę dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim

Prawie 40 mln zł z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczy Urząd Marszałkowski na przedsięwzięcia związane ochroną dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim. Z unijnych funduszy dofinansowane zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie przy 20 zabytkach. Nabór wniosków uwzględniał pulę funduszy dla kościołów i związków wyznaniowych oraz pulę dla samorządów, instytucji kultury czy NGO’s.

Konkurs w działaniu 4.1 RPO WZ 2014-2020, który właśnie rozstrzygnął Zarząd Województwa, miał na celu wsparcie działań związanych z ochroną rodzimego dziedzictwa kulturowego o unikatowej wartości historycznej i kulturowej, a także zwiększenie potencjału turystycznego województwa zachodniopomorskiego. Dla kościołów i związków wyznaniowych przeznaczono w naborze prawie 24,3 mln zł, a dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców czy jednostek sektora finansów publicznych blisko 14,9 mln zł.

- Wypięknieją kolejne zachodniopomorskie zabytki. Prowadzony od wielu lat i finansowany z budżetu województwa proces ratowania architektonicznych perełek wzmacniamy teraz potężnym zastrzykiem eurofunduszy. Pomorze Zachodnie to zróżnicowany kulturowo obszar naszego kraju, dlatego tak ważna jest ochrona jego dóbr - przekonuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W sumie w naborze rozdysponowano niemalże 40 mln zł. Dofinansowanie poszczególnych inwestycji, które powinny zakończyć się do października 2018 roku, waha się od 823 tys. zł do 3 mln zł. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego otrzymało 18 beneficjentów. Pomoc przeznaczą na prace konserwatorskie przy zabytkach nieruchomych oraz prace restauratorskie przy historycznych zespołach budowlanych. Unijne fundusze trafią np. do Bierzwnika na przywrócenie świetności klasztoru cysterskiego, przebudowę północnej części bazyliki archikatedralnej w Szczecinie, remont kaplicy p.w. św. Gertrudy i murów obronnych wokół Starego Miasta, w tym przy Baszcie Kaszanej w Trzebiatowie, renowację kościoła św. Jana Kostki w Korytowie, dostosowanie dla turystów kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, zabezpieczenie Bramy Pyrzyckiej i Baszty Prochowej w Myśliborzu, rewitalizację zabytków rodu Borków w gminie Resko, kolejny etap ochrony murów obronnych oraz czatowni między Basztą Sowią i Ludową w Pyrzycach czy odtworzenie walorów historycznych murów w Barlinku.

Rozstrzygnięty nabór wniosków to pierwszy konkurs uwzględniający unijne środki na ochronę dziedzictwa kulturowego w perspektywie 2014-2020. W poprzednim rozdaniu 2007-2013 Program Regionalny pospieszył na ratunek wielu zabytkom w województwie. Kilkanaście milionów złotych pozwoliło odmienić np. rynek staromiejski, neogotycką cerkiew prawosławną św. Apostołów Piotra i Pawła oraz mury obronne od strony ulic Strażniczej i Sukienniczej w Stargardzie, ratusze miejskie Maszewie, Kamieniu Pomorskim i Nowym Warpnie, bazyliki katedralne w Szczecinie, Koszalinie oraz Kołobrzegu, forty w Świnoujściu, budynki Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, a także bramę główną Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy kościoły p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu. To jednak nie koniec wsparcia, bowiem działania tego typu Urząd Marszałkowski dofinansuje również z własnego budżetu. Od 2004 roku przeznaczył na ten cel ok. 10 mln zł. Fundusze te pomogły przeprowadzić prace renowacyjno-konserwatorskie przy kilkuset historycznych obiektach zlokalizowanych w niemalże każdym zakątku Pomorza Zachodniego.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Uwaga na fałszywych policjantów! O próbie oszustwa metodą "na policjanta" zostali powiadomieni dziś świnoujscy stróże prawa. Ofiarą miała paść seniorka, która na szczęście nie dała się zwieść oszustom ■ U nas też oddają nienależnie pobrane 500 plus. Od 2017 roku do teraz było ponad 30 takich decyzji! ■ Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę, który posiadał ponad 3 promile w organizmie. 33-letni mężczyzna był wcześniej karany i posiadał dwa zakazy kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara więzienia do 3 lat ■ Skok na kasę! Zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku napadł na sklep. Chwile grozy przeżyła ekspedientka sklepu, która stanęła twarzą w twarz z zamaskowanym napastnikiem. Zaraz po wejściu do sklepu, mężczyzna grożąc nożem zażądał pieniędzy! Doszło do szarpaniny, napastnik złapał kobietę za gardło. W niedzielę około godziny 17:30 do jednego ze sklepów z artykułami monopolowo-tytoniowymi przy Placu Słowiańskim wszedł mężczyzna. Twarz miał zamaskowaną chustą ■ Znaleziono telefon Samsung s8+ do odbioru na komendzie policji w Swinoujsciu ■ Od dnia 19 marca do 31 maja 2018 r. wyłączony z ruchu zostaje odcinek ulicy Zalewowej od skrzyżowania ulicy Sąsiedzkiej do skrzyżowania ulicy Zalewowej z ul. Szmaragdową. Objazd odcinka nastąpi ulicą Szmaragdową. W związku z tym wyłączeniu ulegną przystanki o nazwie Zalewowa/Sąsiedzka dla linii nr 10 w obu kierunkach. Najbliższe przystanki: Sąsiedzka/Szkoła lub Zalewowa/Szmaragdowa ■ Komenda Miejska Policji w Świnoujściu odwołuje poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Pawłowskim ■