POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.11.2017, 21:12:06] • Świnoujście

Tesla ze Świnoujścia. Posłuchaj co powiedział nam wynalazca Zygmunt Kiliszewski!

Tesla ze Świnoujścia. Posłuchaj co powiedział nam wynalazca Zygmunt Kiliszewski!

fot. Sławomir Ryfczyński

Zygmunt Kiliszewski to wynalazca i człowiek z ogromną pasają. Jak sam twierdzi, obecnie jest na etapie pracy przy silniku lepszym i wydajniejszym aniżeli silnik tesli.



Pasją konstruktora są silniki spalinowe i elektryczne, prądnice prądu stałego i przemiennego i zmiennego, prądowe sterowniki mocy.

Ale interesuj się też astronomią i kosmologia, oraz fizyką cząstek elementarnych.

My zapraszamy was na reportaż, którego bohaterem jest waśnie Zygmunt Kiliszewski.

Z jego pracami możecie się również zapoznać na jego stronie internetowej www.mojewynalazki.republika.pl

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Zygmunt Kiliszewski • Piątek [15.12.2017, 20:42:45] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. III. dzieła Ludzkich rąk? Myślę, że mogą być Wieżą Babel, bo bez Pana Boga Człowiek nic nie może zbudować. Nawet, gdy zbuduje, to się rozpadną. Mogą oznajmić tak fundamentalne prawa Przyrody, że ich wykorzystanie może przynieść nieszczęście. Reasumując, powiem dobitnie, że tylko współpraca międzynarodowa, oparta na równych prawach, jest gwarantem istnienia rodzaju Ludzkiego. Dorzucę Świąteczną" cegiełkę" do tej narracji. Kiedyś wpisałem się do książki ks. Jana Twardowskiego pt." Myśli na każdy dzień" (polecam) - takimi oto słowami, jako motto:" Dusza Polaka kocha malutkiego Boga - Człowieka oraz Rodzinę tę Boską i tę Ludzką, bo poprzez analogię poznaje Majestat". Prezentuję ten zapis, jako Świąteczne rozważanie. I co równie ważne - prawie ukończyłem Rozdział III D mojego elektrotechnicznego opracowania. Jak na niskobudżetową konstrukcję, to wyniki są lepiej niż dobre! Życzę szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkich serdecznie pozdrawiam :)

Zygmunt Kiliszewski • Piątek [15.12.2017, 19:47:40] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. II. wypowiedziałem w poprzednim mini artykule. Należy jeszcze raz podkreślić, że tylko wspólna jej budowa budzi zaufanie i daje gwarancję jej ukończenia! Te trzy wymienione naukowe i konstruktorskie aspekty są powodem, u wielu Osób, do zastanawiania się nad właściwym kierunkiem rozwoju nauki i techniki. Ta obawa istniała zawsze, odkąd Człowiek" zajął" się racjonalnym myśleniem, aby uprościć sobie życie - stąd różne wynalazki, jak chociażby koło. Obecnie nasze oddziaływanie na środowisko naturalne jest znaczące, bo jest nas bardzo wiele Osób. I tego się nie zmieni. Bo albo będziemy współdziałać ze sobą, albo różnorodne konflikty wyeliminują nas z Matki Ziemi! Jakość Nauki i poznania szeroko rozumianych struktur materii i otaczającego nas Kosmosu jest bardzo znaczna - wystarczająca do całkowitej porażki Człowieczeństwa! Ale jest też Nadzieja! Ta różnorodność naszych cech może i powinna sprzyjać rozwojowi ogółu Społeczności ziemskiej. Czym, zatem są lub mogą być te trzyelementowe, wymienione na wstępie,

Zygmunt Kiliszewski • Piątek [15.12.2017, 19:19:49] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. I. Wracając na chwilę do zagadnień fizyki cząstek elementarnych i subatomowych oraz oddziaływań między nimi można zwrócić szczególną uwagę na te Wielkie Dzieła Człowieka, jak: 1. Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów); 2. ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny); 3. Propozycja budowy Stacji Kosmicznej na Księżycu przez USA i Rosję. LHC to największy i najdroższy mikroskop na Ziemi - warty ponad 10 mld dolarów. Tam poznają Naukowcy mikroświat (przeciwieństwo skali do Wszechświata), którego dzielą na coraz mniejsze" fragmenty" i próbują ustalić między nimi oddziaływania. Eksperymentalny reaktor fuzji termonuklearnej (warty ponad 20 mld dolarów) ma posłużyć do ustalenia warunków koniecznych niezbędnych do zainicjowania i utrzymania, przez możliwie długi czas, plazmy o temperaturze ok. 100 mln st. C. Ta w gwiazdach, do podtrzymania syntezy, jest 10 - krotnie mniejsza, ponieważ zostaje" zagęszczona" przez ich olbrzymią masę. Na temat budowy Stacji Kosmicznej na Księżycu już się

Zygmunt Kiliszewski • Wtorek [12.12.2017, 13:14:27] • [IP: 95.129.228.***]

Ponownie witam Państwa serdecznie! Po rozłączeniu mostków prostowniczych i obciążeniu dwóch gałęzi prądem uzyskanym z przewodów sterujących silnikiem 1 - 3 i 2 - 4 uzyskałem następujące parametry: f = 68, 627 Hz = 4117, 62 rpm, U rms = 44, 51; I jednej gałęzi = 9, 74 A; P = 0, 867 kW. Z tak małego silnika, w funkcji prądnicowej, uzyskano tak olbrzymią moc przy niedużych obrotach! W dzisiejszym nagraniu wideo poprosiłem Naukowców i Konstruktorów o podjęcie działań empirycznych z tego zakresu. Zwróciłem się także do Internautów, których noszę w sercu, o poparcie, bo Wasza krytyka i determinacja jest także bardzo ważna! Serdecznie pozdrawiam :)

Zygmunt Kiliszewski • Poniedziałek [11.12.2017, 16:37:03] • [IP: 95.129.228.***]

Witam znowu Państwa serdecznie, tym razem wszystkich, ponieważ odniosłem znaczny sukces w trakcie badań silnika, którego nazwałem BLHF-RM nr 3. Dotyczą one aspektu pracy w funkcji prądnicowej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na moc czynną każdego silnika. Najpierw podłączyłem cztery mostki prostownicze w/g opisu na stronie internetowej. Uzyskałem następujące parametry: U rms = 40, 08 V, I = 18.50 A; P = 0, 7415 kW! W drugim doświadczeniu bazowałem na dwóch gałęziach żarówek H - 4, 60 W, po 8 w każdej (układy szeregowo - równoległe) bez udziału mostków prostowniczych. Uzyskałem następujące dane: U rms = 43, 30 V, I = 9, 64 A w każdej z dwóch gałęzi; P = 0, 835 kW! Co ważne - przedstawione parametry osiągnąłem w oparciu o dość słabe magnesy N - 38. Luz promieniowy między wirnikiem, a twornikiem przekroczył ten konstrukcyjny ponad 10 - krotnie, a twornik został uzwojony w ok. 60 procentach. Prezentacja ta pokazuje ogromny potencjał tego typu silników bezszczotkowych. Powtórnie proszę Naukowców i Konstruktorów o anali

Zygmunt Kiliszewski • Piątek [08.12.2017, 16:07:41] • [IP: 95.129.228.***]

Serdecznie witam Internautów, sympatyków moich maszyn, również tych wątpiących w prezentowane przeze mnie idee, a także Świat Nauki i Konstruktorów. Dzisiaj podłączyłem skonstruowany zespół napędowy i nowej generacji silnik BLHF-RM nr 3 do dwóch mostków prostowniczych połączonych równolegle. Cztery gałęzie żarówek H-4 po cztery (układ szeregowy w gałęziach), 60 W każda, łącznie 16 żarówek -stanowiło obciążenie tego silnika bezszczotkowego w trybie pracy prądnicowej. Uzyskałem następujące dane: f = 69, 582 Hz = 4174, 92 RPM max obydwu wałów, U rms na węzłach: 39, 88 V, prąd zasilania żarówek: I = 17, 79 A, moc: P=0, 7095 KW! To oznacza, że mając szlifierkę kątową o większej mocy można by osiągnąć, przy 8 k rpm, ok. 1, 4 kW! Panu Sławkowi dziękuję, że mnie tak skutecznie wypromował (wiadomo - media!), a ja w dowód wdzięczności prezentuję ten piękny rezultat mojego silnika. W nagraniu Video proszę Naukowców i Konstruktorów o powtórzenie tego doświadczenia w ich placówkach. Serdecznie wszystkich pozdrawiam :)

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [03.12.2017, 21:39:17] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. V, c.d. cz. IV - w Krakowie, aniżeli bazująca na reakcji rozszczepienia jąder uranu, którego połowiczny rozpad promieniotwórczy jest bardzo długi. Problem stanowi magazynowanie odpadów radioaktywnych i możliwość wystąpienia różnych konfliktów z tego zakresu. Zintensyfikowane, w ostatnich latach, badania nad tzw." szkłami metalicznymi" (powstają podczas uwięzienia atomów, w punkcie szybkiego schładzania, tj. ok. 1000 st. C/ms) dają dużą dozę pewności, że będą wykorzystane do budowy np. magnesów nadprzewodzących reaktora termonuklearnego i innych jego podzespołów i czujników. Również zjawisko magnetokaloryczne będzie miało duże znaczenie w pełnym opanowaniu tego procesu (oddziaływanie zmiennym polem magnetycznym). Gratuluję polskim ośrodkom naukowo - badawczym osiągnięć w ramach różnych projektów, a szczególnie ITER i LHC! Stoję na stanowisku, że te moje rozważania przybliżą tę trudną tematykę Czytelnikom, wskażą moje zainteresowania i zachęcą do dalszych analiz. Serdecznie pozdrawiam :)

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [03.12.2017, 21:09:22] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. IV, c.d. cz. III - Oczywiście tylko dzięki przystępnym opisom fizyków i popularyzatorów nauki! Pułapki magnetyczne, jak np. tokamaki i stellaratory dają gwarancję opanowania, podstaw teoretycznych i konstrukcyjnych, fuzji termonuklearnej izotopów wodoru: deuter - tryt (okres połowicznego rozpadu trytu ok. 13 lat) oraz deuter - hel 3 (brak odpadów promieniotwórczych). Ta ostatnia reakcja fuzji posiada najniższą temperaturę zapłonu. Problem stanowi dostępność ostatniego izotopu. Występuje on, w ilościach przemysłowych, na Księżycu. Projekt kosmiczny USA i Rosji - budowy bazy na nim jest bardzo spektakularny. Uważam, że do niego powinna dołączyć UE, Kanada, Indie, Japonia, Korea Płd. i Chiny, a także inne kraje jeżeli zechcą. Wielonarodowy projekt stanowi o gwarancji powodzenia, zaufaniu i zacieśnieniu współpracy, ponieważ jesteśmy jedną genetyczną Rodziną Ziemską - Człowieczeństwem! Uważam, że lepsza jest konwencjonalna elektrownia węglowa/gazowa, tzw. zeroemisyjna, opracowana już dawno przez AGH

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [03.12.2017, 20:52:04] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. III, c.d. cz. II - Czy czasoprzestrzeń obejmuje wszystkie cząstki subatomowe, te odkryte i te jeszcze nie poznane? Dlaczego rozum Człowieka potrafi" wybiegać" poza te granice i stawiać tak fundamentalne pytania? Dla mnie, człowieka wierzącego, jest tylko jedna odpowiedź: tylko Byt Nieskończenie Doskonały, Stworzyciel cząstek subatomowych, tych znanych i tych jeszcze niepoznanych, czasoprzestrzeni, i jak dotąd, ukrytych jej wymiarów - tego dokonał, którego nazywamy Panem Bogiem.Obdarzył Człowieka rozumem, aby mógł poznawać aspekty mechaniki kwantowej i poprzez to przybliżyć się do Niego. To prawdopodobieństwo opisu fizycznego cząstek oraz ich stanów określa również postawy filozoficzne. Szanuję osoby, które oświadczają, że są niewierzącymi, ale uznają wartości dobra, piękna i zadziwienia Kosmosem. Możliwości wykorzystania fizyki plazmy (międzynarodowy projekt ITER - francuskie miasto Cadarache, czas impulsu 15 min, współczynnik wzmocnienia cieplnego ok. 10) są również moim polem teoretycznych analiz.

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [03.12.2017, 20:22:08] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. II., c.d. cz. I - mechaniki kwantowej, bądź innego rodzaju nieustalonych oddziaływań. W związku z tym, że galaktyki oddalają się od siebie - co zostało potwierdzone badaniami astrofizycznymi - a Świat Nauki nie potrafił tego stanu opisać, wprowadzono zastępcze pojęcia w postaci tzw." czarnej materii" i" czarnej energii". Ta pierwsza ma powstrzymywać ekspansję Wszechświata, a druga powodować jego rozprzestrzenianie się. Uważam, że nie odkryte jeszcze cząstki subatomowe maja wpływ na ten stan i bardzo trudno jest dzisiaj stwierdzić stabilność tego procesu w przyszłości. Ponadto udowodniono przemieszczanie się galaktyk, grup lokalnych i jeszcze większych struktur w jednym kierunku, tak jakby dążyły do bliżej nieokreślonego celu, być może kolapsu z innym Wszechświatem. Człowiek otwarty na różne opisy kosmologiczne zawsze zapyta się: czy istnieje koniec podziału cząstek subatomowych? Gdzie jest granica Wszechświata? Czy istnieją inne Wszechświaty i ile ich jest?

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [03.12.2017, 17:57:20] • [IP: 95.129.228.***]

Cz. I. Moją pasją jest również fizyka cząstek elementarnych/fundamentalnych oraz podzielnych w/g mnie, jak kwarki, leptony i bozony, tj. subatomowych i innych, które jeszcze nie zostały odkryte i nazwane. Fizyka kwantów objaśniła stabilność materii w bardzo" wyostrzonych" granicach. Jakakolwiek ich fluktuacja doprowadziłaby do kolapsu/zapadnięcia/wyłączenia się, częściowo znanego nam, Wszechświata. W mechanice kwantowej nie ma stanów jednoznacznie określonych i stabilnych. Mało tego cząstki subatomowe zachowują się inaczej, gdy są np. obserwowane, a fotony tzw." splątane" znają swoje parametry fizyczne w czasie t=0, bez względu na to gdzie się znajdują. Wydaje się, że jest to coś niepojętego dla wszystkich Naukowców. Doświadczenia prowadzone na różnych światowych Uczelniach w tzw. głębokiej próżni, potwierdzają, że np. dwie złote płytki, sprzężone zawiasem zamykają się, pomimo braku zewnętrznego oddziaływania. Jest to uznany dowód na istnienie cząstek subatomowych - nie określonych nazwami lub pojęciami

Zygmunt Kiliszewski • Czwartek [30.11.2017, 10:23:15] • [IP: 95.129.228.***]

W przypisach" Bazy elektrotechnicznej. .." znajdą Państwo zasygnalizowanie dot. wynalezionych przeze nie układów silników spalinowych. Pierwszy kończy ideę przepłukiwania głowicy czterosuwowego silnika spalinowego przy pomocy zaworów sterujących w niej się znajdujących przy udziale tzw. komory wentylacyjnej. Z inspiracji doc. dr hab. inż. Antoniego Jankowskiego z Instytutu Lotnictwa, Zakładu Silników Tłokowych, dokonałem opisu nowatorskiego układu przepłukiwania i smarowania dwusuwowego silnika spalinowego. Został pozytywnie oceniony przez WAT. Podczas zasilania wodorem jest tzw. silnik zeroemisyjny. Może być wykorzystany do napędu wszelkich pojazdów lądowych, śmigłowców i obiektów morskich. Wymaga zastosowania nowoczesnych technologii. Do czasu opracowania wysokowydajnej baterii, np. kompozytu z grafenu i szkieł metalicznych, może pełnić funkcję tymczasowego ekologicznego napędu. Dziękuję za czas mi poświęcony, pozdrawiam wszystkich :)

Zygmunt Kiliszewski • Niedziela [26.11.2017, 15:38:43] • [IP: 95.129.228.***]

Witam serdecznie wszystkich Internautów, którzy zechcieli odnieść się do mojej wypowiedzi w reportażu i danych zawartych na stronie internetowej. Dziękuję za szczerość. Podobnie, jak np. nauczyciel i każdy inny pracownik służyliśmy w PRL sobie wzajemnie, to jest Społeczeństwu. Wracając na chwilę do historii można stwierdzić, że nasza Ojczyzna posiadała prawny byt międzynarodowy, chociaż w pełni nie była Niepodległa. Zdecydowały o tym Mocarstwa, a nie nasi Ojcowie! Dzięki Kościołowi i własnym postawom przetrwaliśmy ten trudny czas. Za tę Łaskę należy dziękować Panu Bogu. Napiszę jeszcze kilka słów o tym moim pomyśle racjonalizatorskim/wynalazku. Otóż wirujące jednobiegunowe pole magnetyczne twornika wykonujące, na każdy obrót cztery tzw. kroki/kąty obrotu, oddziaływuje w każdym z nich na również jednobiegunowe pole magnetyczne wirnika. Na skutek tego wirnik „podąża” za polem twornika. Jest to układ możliwie najprostszy. Opis jest trochę skomplikowany, ale przystępny dla Osób, które zechcą dokonać stosownych an

Aga • Poniedziałek [20.11.2017, 07:17:45] • [IP: 188.146.177.***]

Pan Zygmunt to prawdziwy geniusz. Człowiek z pasją i wielkim sercem. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za dalsze odkrycia :)

Gość • Niedziela [19.11.2017, 19:10:20] • [IP: 95.160.157.***]

zaraz mafia paliwowa sie o tym dowie i zamiast silnika elektrycznego nie bedzie nic...

Gość • Niedziela [19.11.2017, 10:29:15] • [IP: 92.42.118.**]

M • Niedziela [19.11.2017, 02:48:35] • [IP: 78.88.30.**] Ojojoj, ale żal i zazdrość d... ścisnęła...Proponuję poprosić Sławka, aby drugi artykuł, był na temat, pana dokonań i wynalazków. Poczytamy i ocenimy. Może mamy dwóch geniuszy w Świnoujściu?;)

M • Niedziela [19.11.2017, 02:48:35] • [IP: 78.88.30.**]

Pana Kiliszka poznałem w latach 90 -tych.[początek] mechanika, silniki spalinowe to bardzo mierne doświadczenia Kiliszka tylko teoria i przemyślenia nie mające odzwierciedlenia w praktyce. Jestem specjalistą trzeciego stopnia [-nr:sp---] silników spalinowych i mps doświadczenie i praktyka = 48 lat. Aczkolwiek odnośnie elektrycznego napędu innych urządzeń Pan kiliszek teoretycznie posiada olbrzymią wiedzę, którą w praktyce nie można zdefiniowć i zastosować na zasadzie wykonywanej pracy jako maszyny. Prowadziłem badania i praktyczne zastosowanie silnika elektrycznego jako napędu samochodów na zasadzie perpetummobile i udało się w 99, 5%, pan Kiiszek był bardzo tym zainteresowany ale wiedza kosztuje, i było spore zainteresowanie projektem różnych służb etc.itp.[wojskowych] Projekt perpetummobile opracowałem w latch 60-70 ubiegłego wieku, kopie dokumentacji projektu zagineły w dziwnych okolicznosciach, orginały zdeponowane są w innych krajach.

Gość • Sobota [18.11.2017, 21:48:08] • [IP: 95.129.224.**]

Zynciu fajny silnik i dobra koniunktura w kraju na zrealizowanie go. Wierzymy w twój geniusz.

Gość • Sobota [18.11.2017, 21:05:51] • [IP: 31.2.14.***]

To byly zolnierz WOP w stopniu kapitana i zmienil nazwisko nazywal sie Kiliszek

Gość • Sobota [18.11.2017, 20:23:39] • [IP: 94.254.133.***]

zmień dilera

Gość • Sobota [18.11.2017, 18:32:58] • [IP: 80.245.189.***]

Po prostu...GENIUSZ

Gość • Sobota [18.11.2017, 16:57:29] • [IP: 37.47.140.***]

Pan Zygmunt to po prostu konstruktor. Kiedyś był w wyspiarzy ze swoimi silnikami spalinowymi. Jest pasjonata połowa z Was i ja tez, pewnie nie wie o co chodzi a do komentarzy są pierwsi. Inni siedzia przed TV a Pan Zygmunt coś wymyśla. Super ciekawe hobby. Wszedłem na stronę trudne opracowania a wiem co mówię bo uznawany jestem za wyksztalciucha.

Gość • Sobota [18.11.2017, 16:01:04] • [IP: 62.69.203.***]

Do 18/13:11:03. prosze poszukac opis wynalazku pana Łągiewki i co sie z nim stało, kto sie nim zainteresowal, kto zabral i nakazał milczenie, jak został nagrodzony wynalazca i jak zaplacil zdrowiem za swoje dokonania.

Kiepski • Sobota [18.11.2017, 14:48:17] • [IP: 46.231.62.***]

Gość • Sobota [18.11.2017, 13:11:03] • [IP: 92.42.119.***] Przepraszam Pana Absolwenta ale te pytania nie do Pana Zygmunta tylko do:WAT Warszawa, Politechnik Poznańskiej, Gdańskiej, Wrocławskiej czy AGH.Podam przykład. Kolega wymyślił sobie praskę do kopert do zegarków bez obróbki dodatkowej. Chciał to opatentować, zainteresować producentów, bez efektów(nieopłacalność).Osiedlił się w Austrii.Tam opatentował praskę, znalazł producenta i sprzedał 100tyś. prasek do Polski za 1000% wartości jaką uzyskałby w Polsce. Wnioski wysuń sobie sam.

Kiepski • Sobota [18.11.2017, 14:36:01] • [IP: 46.231.62.***]

Gość • Sobota [18.11.2017, 00:48:12] • [IP: 5.172.235.***] "...już na szczecińskim elektrycznym studenci ogarniają..." Tak, tak!Tak samo ogarniają jak Ty język polski.

Oglądasz 1-25 z 59
■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■ Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywie zaopiniowała projekt budżetu miasta Świnoujścia na rok 2018. Pozytywne opinie Izby uzyskały także projekty wieloletniej prognozy finansowej miasta. ■ Po długiej, momentami burzliwej dyskusji rada Miasta zgodziła się na przekazanie Ministrowi gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu ■ Urząd Zamówień Publicznych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie przetargu na budowę tunelu ■ Przed nadzwyczajną sesja rady Miasta poświęconą sytuacji w MSR "Gryfia" setki związkowców ze Świnoujścia manifestują pod budynkiem Urzędu Miasta swoje poparcie dla protestu stoczniowców sprzeciwjących się planom przeniesienia zakładu stoczniowego ze Świnoujścia do Szczecina ■ DSpotkanie wigilijne mieszkancow Karsiborza wraz z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem odbędzie się 16.12.2017r. Rozpoczecie spotkania o godz. 18:00. Dla gości słodki poczęstunek przy kolędach zespołu " Malwa" w sali Mdk Karsibór ■ Dziś, w poniedziałek 11 grudnia od godz. 12.00 rozpocznie się nadzwyczajne sesja rady Miasta poświęcona sytuacji Morskiej Stoczni Remontowej. Pracownicy stoczni zapowiadają, że obrady radnych poprzedzi protest pracowników pod urzędem. Do udziału w manifestacji poparcia zapraszają organizacje związkowe i pracowników innych świnoujskich zakładów pracy ■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Przegrał walkę o życie - nie udało się uratować jednego z pasażerów rozbitego mercedesa. Mimo długiej reanimacji 21-latek zmarł ■ Wypadek na Karsiborskiej - dwie osoby są w bardzo ciężkim stanie, samochód został doszczętnie zniszczony ■ Samochód wypadł z drogi - kierowca i pasażer mają drobne stłuczenia, dwie pozostałe osoby walczą o życie ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje o planowanym zamknięciu wody w dniu 8 grudnia 2017r., w godzinach 8:00 - 12:00, na ulicach: Kościuszki (odcinek od Konstytucji 3 Maja do Batalionów Chłopskich), Batalionów Chłopskich, Staszica. Powodem zamknięcia wody jest wyłączenie z użytkowania odcinka starej sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki (prace modernizacyjne) ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Zapraszamy Mieszkańców i Gości Miasta, w dniu jutrzejszym, w Mikołajki, na godzinę 16.00, na wspólne „odpalenie” iluminacji świątecznej na Placu Wolności. Nie zabraknie oczywiście Mikołaja ■ Najwyższa latarnia morska w Europie obchodzi 160 urodziny! ■ Epidemia wszawicy w szkołach? Mieszkaniec: W ciągu jednego miesiąca moje dziecko miało trzykrotnie wszy! ■ W Parku Zdrojowym powstanie wybieg dla psów! ■ Pijana pracownica poczty przy ulicy Piłsudskiego musiała mieć naprawdę wielką wolę pracy, skoro nie zaprzestała wykonywania swoich czynności. Najprawdopodobniej nie opuściła stanowiska pracy, dopiero po interwencji policji, gdy okazało się, że w jej organizmie ma 3,5 promila alkoholu. 35-latka została ukarana ■