POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.11.2017, 14:09:08] • Świnoujście

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV

fot. Sławomir Ryfczyński

Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57. Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV?

Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta - z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia). Z cytowanych badań wynika jasno, że nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.

„Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii” – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Do międzypokoleniowych rozmów o zdrowiu, w tym właśnie o chorobach przenoszonych drogą płciową takich jak HIV, będą zachęcać m.in. spoty emitowane w telewizji, komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Posty na Facebooku, Instagramie oraz wpisy na blogach uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

„HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne, które pracują przez cały rok, w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, od 17 do 24 listopada, będą czynne dłużej. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd” – mówi Anna Marzec-Bogusławska.

To ważne, bo w Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Z cytowanych wcześniej badań wynika, iż jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4 % wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową. W naszym kraju w roku 2016 w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań.
W minionym roku, w samych tylko PKD wykryto 444 zakażenia. W bieżącym – już 409.

„W Polsce anonimowy i bezpłatny test w kierunku HIV można wykonać przez cały rok, jednak takie akcje, jak organizowany przed Światowym Dniem AIDS Europejski Tydzień Testowania na HIV, są również bardzo istotne, ponieważ przypominają o problemie zakażeń przenoszonych drogą płciową i konieczności poznania własnego statusu serologicznego. Wczesne wykrycie zakażenia i szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia jest bardzo istotne zarówno dla pacjenta jak i dla zdrowia całego społeczeństwa” przekonuje Anna Marzec-Bogusławska.


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Sobota [18.11.2017, 10:08:17] • [IP: 178.238.253.**]

Niestety są kraje , gdzie dorośli i dzieci mają hif i to coraz bardziej zagraża Europie, znajomi wracali z jednego z krajów do Polski, na koczowisku "emigrantów" koszmar, prawie wszyscy palą narkotyki, strach było jechać!, to koszmar co ta Merkel narobiła europie, a co będzie w zimie oni coraz bardziej agresywni, no i ten co zgwałcił w berlińskim ZOO oślicę, ale artykuł był tylko w mediach około godziny potem go wszyscy usunęli, zanim opieka się zorientował dzieci tam stały i patrzyły, SODOMA I GOMORA!

Gość • Sobota [18.11.2017, 01:10:24] • [IP: 109.243.247.**]

21:53 - czy chodzi o wspomożenie byłego lidera KOD, pseudonim" berliński kucyk"? To taki kod, który trzeba zdekodować: uleczyć, to znaczy pomóc mu finansowo? (jest wyrzucony z organizacji)

Gość • Piątek [17.11.2017, 21:53:42] • [IP: 188.166.18.***]

w niedziele zbiorka na leczenie Berlinskiego Kucyka z ZOO

Gość • Piątek [17.11.2017, 18:30:10] • [IP: 62.69.252.***]

Napisze tylko tyle: LGBT

Gość • Piątek [17.11.2017, 16:42:17] • [IP: 95.91.227.**]

jesli jestescie tacy OSWIECENI to dlaczego nie pisniecie ani slowka o coraz czesciej b, zlej jakosci jedzenia.wyjalowione, naswietlone promieniami jarzyny aby sie nie psuly.inne z konsertwantami, barwnikami, stabilizatorami itd. do tego obciazone metalami ciezkimi. wszystko to powoduje zmniejszenie zdolnosci samoobronnych organizmu. I WASZ A I D S TO NIC INNEGO JAK ZANIK ZDOLNOSCI DO ZWALCZANIA ROZNYCH ZARAZKOW I BAKCYLI. NIE UMIERA SIE NA aids TYLKO NA POSPOLITE CHOROBY ktorych organizm nie potrafi juz pokonac. bo zbyt dlugo byl zatrowany. ta utracona zdolnosc organizmu czlowieka ma swoje przyczyny. WYJALOWIONA ZIEMIA;NADMIAR NAWOZOW;NADMIAR PESTYCYDOW;NADMIAR KONSERWANTOW, BARWNIKOW, STABILIZATOROW ITD. kasujecie za rozbudzanie nieufnosci i podejrzliwosci: Podejrzliwym nieufnym czlowiekiem jest latwo manipulowac i zaprzatac misli tematami zastepczymi aby czasami nie mieli czasu na sprawy istotne. MONSANTO I GMO;GLIFOSAD; HODOWLANE MONOKULTURY:DURNE ELEKTROWNIE ATOMOWE A DOBRE TEMATY TO; POLSKI

Gość • Piątek [17.11.2017, 16:21:51] • [IP: 37.8.215.**]

Pozdrawiam tych którzy bez kobiety żyć nie mogą. .. lepiej niech wyniki robią a nie zmieniają partnerki na młodsze. ..👍

Gość • Piątek [17.11.2017, 15:55:44] • [IP: 80.245.189.***]

i kleru.

Gość • Piątek [17.11.2017, 15:45:36] • [IP: 83.11.81.***]

Najważniejsza rzecz to tolerancja i warszawska tęcza. No i nie zaPOminajmy o paradzie równości

Gość • Piątek [17.11.2017, 15:06:26] • [IP: 92.42.114.***]

Mało kto wie o miejscach w których koncentruje się niebezpieczeństwo : 1/ to, , Energetyk " dla 50+ ; 2/ Alibi dla młodszych / w toalecie/?

Gość • Piątek [17.11.2017, 14:41:22] • [IP: 109.243.247.**]

Niemal na 100% można uniknąć zakażeń dzięki WIERNOŚCI żonie, mężowi, a co za tym idzie - dzięki byciu heteroseksualnym (ale moralnym) człowiekiem, bo wśród" praktykujących" homoseksualistów zasadą jest zmienność ich tzw. partnerów ("praktykujący" to ci, którzy mają intymne kontakty z innymi, ale nie ci żyjący bez takich kontaktów, a czujący skłonnośc ku osobnikom tej samej płci). Po szkołach chodzili, nie wiem, jak jest teraz, liczni edukatorzy, którzy pod pozorem instrukcji nt. ochrony przed AIDS zalecali antykoncepcję, prezerwatywy, a to jest jakby wręczanie do ręki rewolweru z zaproszeniem do bawienia się w ruską ruletkę, bo prezerwatywa nie uchroni od zakażenia, choć zmniejsza jej możliwość. Takie prezerwatywy rozdawane były 6 lat temu przy okazji zalecanej szkołom przez magistrat (zdaje się, nawet organizowanej przezeń) wystawy nt.profilaktyki AIDS, (pewien Niemiec rozdawał je uczniom, wystawa była w foyer sali teatralnej). Łatwiej wytresować młodych niż ich wychować.

Gość • Piątek [17.11.2017, 14:24:02] • [IP: 95.129.226.**]

Coś dla ciapatych.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■