POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [07.01.2018, 23:13:22] • 安inouj軼ie

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

1970 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Projekty rozwi您ania przeprawy promowej w 安inouj軼iu i kolejek z ni zwi您anych towarzysz od zawsze. Budowano coraz wi瘯sze promy i nowe przystanie promowe, a kolejki wci捫 si tworzy造 przy promach. Teraz ma si rozpocz望 budowa tunelu, ale jest powa積y problem, bo nie rozwi捫e tego tak jak by鄉y chcieli. Ograniczenia - jedna rura i maksymalna pr璠ko嗆 przejazdu w tunelu 50km/h nie u豉twi nam 篡cia... Jeste軼ie ciekawi co i jak? Czytajcie ca造 artyku Andrzeja Ryfczy雟kiego, nie tylko fotografa, ale mieszka鎍a zwi您anego z przepraw od 1950 roku.

Do 安inouj軼ia po raz pierwszy dosta貫m si motor闚k z moj mam w 1950 roku. By這 to ko這 Kapitanatu Portu. Kilka os鏏 pozosta這 na Warszowie z braku miejsc na motor闚ce. Pami皻am, 瞠 nie by這 prom闚 towarowych, a mama by si dosta na wysp Uznam musia豉 mie specjaln wiz. Ca豉 wyspa by豉 wojskow baz. Pojazdy by造 przeprawiane starym niemieckim promem, kt鏎y by w gestii Rosjan i p造wa nieregularnie. Tak mo積a by opisywa 68 lat tych przepraw od momentu kiedy moja noga stan窸a w 安inouj軼iu w 1950 roku.

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

1967 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Po 鄉ierci Stalina i powrocie W豉dys豉wa Gomu趾i, 安inouj軼ie dosta這 nowe 篡cie. Wtedy ponownie zacz窸y si problemy przepraw promowych. Ka盥a w豉dza musia豉 sobie radzi, by ul篡 mieszka鎍om i turystom. Budowano nowe przystanie i nowe wi瘯sze promy. Jednak ju po roku, dw鏂h latach ponownie by造 kolejki. Taki cykl by co oko這 10 lat. Jednak ostatnio zasoby s takie same jakie by造 20 lat temu po przebudowie przystani Bielik闚. Od tamtej pory w zasadzie nic si nie zmieni這, a 鈍iat zmieni si nie do poznania. Po raz pierwszy zlikwidowano granic z Niemcami, a Polacy od lat 60. posiadaj 20 razy wi璚ej samochod闚 osobowych. Ca造 czas by豉 mowa o tym, 瞠 kiedy b璠zie budowany tunel i b璠zie lepiej. Po raz pierwszy w latach 60. by貫m w Domu Rybaka na takim spotkaniu naukowym. Pan Mo瞠jko w 1999 roku pr鏏owa og這si przetarg na budow tunelu. Dzisiaj pono jeste鄉y na etapie uzgodnie do przetargu na budow tunelu. Jestem mocno zaniepokojony b喚dnymi ocenami i zaniedbaniami natury prawnej i merytorycznymi. Sp鎩rzmy na to od strony liczb.

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

1969 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Redakcja zada豉 pytanie Prezydentowi Januszowi 痂urkiewiczowi. Jaka b璠zie maksymalna przepustowo嗆 przeje盥瘸j帷ych aut na dob, planowanego w budowie jedno rurowego tunelu. Rzecznik prezydenta Robert Karelus odpisa: - Prognozowany, dobowy przep造w pojazd闚 w pierwszym roku po wybudowaniu tunelu, ma wynie嗆 oko這 8100 pojazd闚.

Na inne pytanie, ile maksymalnie samochod闚 mo瞠 przep造n望 na dob miejskimi promami? Otrzymali鄉y odpowied: - Rekordy przepraw padaj oczywi軼ie w sezonie letnim, gdy wprowadzane s dodatkowe promy, co oczywi軼ie skutkuje dodatkowymi 鈔odkami z bud瞠tu miasta. Takim rekordowym miesi帷em jest lipiec. Wci庵u doby przeprawia si nawet ponad 10 tysi璚y pojazd闚.

Z TYCH WYPOWIEDZI WIDZIMY, 浩 PRZED TUNELEM, JAK PRZED PROMAMI B犵 KOLEJKI, TAKIE JAK BYΧ TU ZAWSZE, BO TUNEL B犵ZIE W﹖KIM GARDΒM KOMUNIKACYJNYM.

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

14.12.1997 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Takie inwestycje planuje si i buduje na 50, 100 lat poprawnej eksploatacji, a nie na rok. Wniosek jest prosty. Decyzje s b喚dne, wr璚z skandaliczne. Tunel powinien by dwupasmowy, bezpieczny o du瞠j przepustowo軼i. Wiercenie jednej drogiej rury jest z za這瞠nia b喚dem. By si nie rozwodzi, a moja wiedza, jak i innych jest ograniczona, to podam tylko tez i spostrze瞠nia, kt鏎 naby貫m ju 20 lat temu w rozmowach z naukowcami.

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

14.12.1997 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Tunel powinien by budowany metod zatapialnych segment闚 drogi dwupasmowej. Odkrycie warstw geologicznych w tym rejonie nie spowoduje naruszenie jako軼i uj耩 wody na Wydrzanach. Uj璚ia te s daleko, a tunel jest w strefie ska穎nej cmentarzem, starym biologicznym wysypiskiem, ska穎nym gruntem paliwem ze zbiornik闚 bazy radzieckiej i oko這 100 lat by tam teren mechanicznej oczyszczalni 軼iek闚, a uj璚ia wody nie si璕aj tych teren闚. Poza tym, kiedy osadzi si elementy tunelu pod dnem 安iny zostanie tam wprowadzony materia uszczelniaj帷y i nie pozwoli na przenikanie wody powierzchniowej w g陰b ziemi.

Reasumuj帷. Ten tunel jest zlokalizowany kilka kilometr闚 na p馧noc od planowanego wcze郾iej tunelu przy promach Karsibory.
Wniosek: Pilnie potrzebne jest spotkanie fachowc闚 i polityk闚 w tej sprawie.

Przeprawa promowa do 安inouj軼ia zawsze z kolejkami. O co tutaj chodzi?

14.12.1997 r.(fot. Andrzej Ryfczy雟ki )

Pan 痂urkiewicz wprawdzie do 安inouj軼ia przyjecha 19 lat p騧niej ni ja, ale mieszka tu p馧 wieku, a od 獞ier wieku rz康zi miastem. Powinien wi璚ej wiedzie od skromnego fotoreportera, miejscowego fotografa. Prosz stan望 na g這wie i to wszystko jeszcze raz przeanalizowa i spowodowa podj璚ie trafnej decyzji.

Test: Andrzej Ryfczy雟ki


komentarzy: 79, skomentuj, drukuj, udost瘼nij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj帷 komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Polityk prywatno軼i.

Zauwa篡貫 b陰d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl康asz 1-25 z 79

Go嗆 • 字oda [17.01.2018, 12:52:08] • [IP: 109.41.1.***]

Du篡. Tunel lepszy!!#!#!

Go嗆 • Pi徠ek [12.01.2018, 10:27:08] • [IP: 95.160.158.**]

JAK NARAZIE MAMY 3 BIELIKI W EKSPLOATACJI I CHWALA ZA DECYZJE.

Go嗆 • Czwartek [11.01.2018, 11:33:52] • [IP: 95.160.158.**]

A gdzie byliscie jak Tusk zabieral nam tunel do Gdanska?Jaki b璠zie taki bedzie ale BEDZIE !!

Lucas • 字oda [10.01.2018, 17:38:35] • [IP: 109.173.214.***]

Proponuj tunel nazwa od razu imienia prezydenta Lecha Kaczy雟kiego.

Go嗆 • Wtorek [09.01.2018, 21:14:42] • [IP: 84.192.107.**]

Witam pozbiera tym z poza swinoujscia zezwolenia na prom i b璠zie ok sk康 te kolejki masakra

Go嗆 • Wtorek [09.01.2018, 15:59:41] • [IP: 80.245.190.***]

W razie kraksy w tunelu zatrzymany zostanie tam ruch do czasu usuni璚ia awariii - proste.

Go嗆 • Wtorek [09.01.2018, 07:42:32] • [IP: 94.254.233.**]

Tak wracaj帷 do tej nieszcz瘰nej jednej rury w tunelu, a co si stanie w razie awarii na skutek np kraksy i zablokowania obu kierunk闚 ?

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 23:27:13] • [IP: 92.42.114.***]

Promy parowe to 安inouj軼ie, Wolin. Pasa瞠rskie to Maria, Ole郾ica, Ja, Diana. Na promach pasa瞠rskich przewo穎no te rowery. By prom Wojsk Radzieckich. Na ulicach spotyka這 si bardzo du穎 marynarzy w mundurach Polskich i Radziecki. Bo teraz marynarza ze 鈍iec nie znajdzie. Na ka盥ym miejscu by這 wida 瞠 安inouj軼ie to miasto morza.

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 22:24:52] • [IP: 37.47.69.***]

by prom Wolin parowy d逝go przed WolinII motorowiecem !! obywatel ur w 64 w -ciu

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 22:13:22] • [IP: 92.42.115.***]

Mo瞠 by tak wi璚ej fotek dotycz帷ych prom闚 i motorowek z przepraw zapewne wdzi璚zny to by by temat pozdrawiam

Go嗆 Monika • Poniedzia貫k [08.01.2018, 21:05:46] • [IP: 95.40.122.***]

cz瘰totliwo嗆 zmiany sygnalizacji 鈍ietlnej jest wi瘯sza od cz瘰totliwo軼i kurs闚 prom闚 i p造nna jazda zwi瘯szy przepustowo嗆 do 30000 przejazd闚 a problem z lokowaniem stonki mo積a rozwi您a buduj帷 poldery trzeba brac przyk豉d z kraju kt鏎y na tym si zna jak zdobyc nowe tereny

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 21:05:06] • [IP: 188.146.100.**]

Pierwszym promem by parowy Wolin, a drugim 安inouj軼ie.

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 20:17:33] • [IP: 80.187.100.***]

Pan Ryfczy雟ki niestety troch pokr璚i. Gdzie ta masa pojazd闚 z dw鏂h pas闚 ruchu w jednym kierunku mia豚y up造nni si po wjechaniu na wysp ? Wystarczy kilkana軼ie aut naszych s御iad闚 spragnionych taniego paliwa aby zablokowa Nowokarsiborsk. Pojazdy jad帷e tylko 40 km/h dwoma pasami ruchu doje盥瘸j do grunwaldzkiej i co dalej ? gdzie si rozp造n?

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 20:05:31] • [IP: 94.254.232.**]

Serdecznie pozdrawiam Andrzeja -najlepszego MISTRZA fotografii.Ponownie zg豉szam propozycj do Prezydenta o nadanie tytu逝 HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA dla niezawodnego rejestratora historii 安inouj軼ia , dla ANDRZEJA RYFCZY垶KIEGO !!

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 20:04:09] • [IP: 77.111.244.**]

08.01.2018, 18:55:57 Pracowniku MSR, jedynym promem z nap璠em parowym, by prom o nazwie 安inouj軼ie. Prom Wolin, jaki i jego brat bli幡iak Uznam, posiada造 po dwa silniki spalinowe, trzycylindrowe du雟kiej firmy Volund. Z szacunkiem dla Twego wieku. Pozdrawiam.

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 20:00:40] • [IP: 80.245.186.***]

Moi drodzy tylko most i budowa na warszowie pi皻rowych gara篡 瞠by na teren miasta wje盥za這 mniej samochod闚

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 19:37:36] • [IP: 178.238.252.***]

A potancowki na D I A N I E , czasami tez na J A S I U ''...

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 19:31:57] • [IP: 178.238.252.***]

Do Karsibora plywal P I O T R U S, stara przystan za Karsiborami . ..

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 19:18:15] • [IP: 31.0.120.***]

Te fotki s super !

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 19:09:16] • [IP: 93.94.191.*]

Jeszcze chwila.

Go嗆Rybczynski[ Rybka ] • Poniedzia貫k [08.01.2018, 18:55:57] • [IP: 178.238.252.***]

Ja jako pracownik Stoczni Remontowej - monter silnikow spalinowych imaszyn parowych , pracowalem przy wymianie pierscieni przy maszynach parowych na promie W O L I N, a takze przy maszynach parowych na Slezie Obra i innych , dzis mam 82 lata , jestem na emeryturze , za mojej pamieci Pan Ryfczynski - pracowal na silnikowym dziale, a potem zmienil zawod . ..

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 18:00:30] • [IP: 188.146.100.**]

Most zbudowano w 1966roku.

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 17:52:39] • [IP: 178.238.252.***]

Panie Andrzeju pami皻a pan te motor闚ki, Maria, Ja, Ma貪o進a, Rek in, itd, fainie by這, nie narzekali鄉y. Jestem od 48 roku. tutaj

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 17:51:29] • [IP: 2.205.167.**]

czy beda kolejki do tunelu? Oczywiscie, ze tak! Ale z powodu bramek gdzie trzeba bedzie placic za przejazd i skrzyzowan drog, gdzie samochody musza zwalniac aby sie rozjechac po Swinoujsciu. A poza tym te 8100 pojazdow na dobe jest liczba szacunkowa a nie maxsymalna przepustowoscia tunelu, ta liczba daje 1 samochod na 11 sekund przy predkosci 50 km/h daje to odstep 153 metry miedzy autami. Pytanie moje jest tylko, ile samochodow Swinoujscie jest w stanie przyjac?

Go嗆 • Poniedzia貫k [08.01.2018, 17:14:26] • [IP: 80.245.187.***]

Suuuper zdj璚ia

Ogl康asz 1-25 z 79
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w 安inouj軼iu ma przyjemno嗆 zaprosi w dniu 16 listopada (pi徠ek) o godz.17:00 na „Spotkanie Jubileuszowe Micha豉 Juszczakiewicza”, aktora, re篡sera, producenta filmowego, a nade wszystko – Przyjaciela naszej Biblioteki oraz wiernego sympatyka 安inouj軼ia. Spotkanie, na kt鏎e z這膨 si artystyczne upominki od przyjaci馧 i wielbicieli Micha豉, poprowadzi red. Mariola 草速owska. Nie zabraknie r闚nie s這dkich niespodzianek! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki G堯wnej, ul. Pi連udskiego 15. Wst瘼 wolny! ■
■ Harcerski Sztab zaprasza wszystkich ch皻nych do rejestracji wolontariuszy WO同, kt鏎a odb璠zie si w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Pi連udskiego 15, w terminach: do 16.11.2018 r. w godz. 17.00-18.45 oraz 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00H www.http://wosp.swinoujscie.pl/ ■ Fatalna pogoda nie zniech璚i豉 安inouj軼ia do 鈍i皻owania 100 rocznicy Niepodleg這軼i Fatalna pogoda nie zniech璚i豉 安inouj軼ia do 鈍i皻owania 100 rocznicy Niepodleg這軼i ■ Ruszy造 przygotowania do 27. Fina逝 Wielkiej Orkiestry 安i徠ecznej Pomocy w 安inouj軼iu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich ch皻nych do rejestracji wolontariuszy WO同, kt鏎a odb璠zie si w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Pi連udskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (鈔oda-pi徠ek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■