POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [11.02.2018, 18:24:06] • Świnoujście

Rzecznik Prezydenta, Robert Karelus w sprawie smogu nad naszym miastem: „Incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym”

Rzecznik Prezydenta, Robert Karelus w sprawie smogu nad naszym miastem: „Incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym”

fot. Sławomir Ryfczyński

Alarmujące obserwacje ostatnich dni sprawiły, że problem zanieczyszczenia powietrza w Świnoujściu zdominował uwagę Czytelników. Każdy widzi, że jest źle, wieczorami nie da się swobodnie oddychać, a przebywanie na świeżym powietrzu wywołuje duszności. Redakcja postanowiła zasięgnąć informacji w tej sprawie. Jaka jest odpowiedź Rzecznika Prezydenta?

"Za monitoring powietrza na terenie Gminy Miasto Świnoujście odpowiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i to na podstawie komunikatów i pomiarów tej instytucji podejmujemy działania w zakresie przeciwdziałania występowaniu zanieczyszczeń powietrza. Tymczasem dane i wyniki prezentowanych przez media , pochodzą z pomiarów czujnika zainstalowanego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Aviva. Program „Wiem czym oddycham” jest częścią działań skoncentrowanych na promocji i sprzedaży produktów Towarzystwa. W ramach programu Aviva dofinansuje wewnętrzne sensory monitorujące jakość powietrza w domu. Klienci zawierający nowe ubezpieczenia na życie otrzymają rabaty na ich zakup, a płacący wyższe składki otrzymają je bezpłatnie. Czy jest on legalizowany, czy jego wskazania są adekwatne? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Na jakość powietrza, także w Świnoujściu, ma wpływ wiele czynników. Warunki lokalne, takie jak rodzaj zagospodarowania przestrzennego, wskaźniki emisji i warunki meteorologiczne określają wielkości emisji, natomiast charakter warstwy czynnej atmosfery i warunki meteorologiczne determinują warunki rozprzestrzeniania zanieczyszczeń. Generalnie obserwuje się w powietrzu wzrost stężeń substancji związanych ze spalaniem paliw wraz ze spadkiem temperatur. Podobnie w przypadku słabych wiatrów i wysokiego ciśnienia -sytuacji wyżowych zimą- obserwujemy wysokie stężenia zanieczyszczeń. Tak więc, mając na uwadze specyficzne warunki atmosferyczne panujące w regionie od kilku dni tj. bardzo wysokie ciśnienie i ujemne temperatury powietrza związane z przechodzeniem silnego frontu wyżowego, incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym, tym bardziej, że na terenie naszego miasta są wielokrotnie niższe niż w przypadku Szczecina czy innych miejscowości województwa.

Dla zapewnienia komfortu mieszkańcom i gościom miasta, Straż Miejska i Policja reaguje na każdy sygnał dotyczący podejrzenia spalania odpadów w piecach. W przypadku stwierdzenia w czasie kontroli przypadku popełnienia wykroczenia, a takich jest wiele, wszczynane jest postępowanie mandatowe. W tym roku otrzymało je już czterech właścicieli posesji. W dniu wczorajszym nie było jednak żadnego zgłoszenia.

Wszyscy musimy dbać o jakość środowiska, dlatego dziękujemy tym osobom, które zgłaszają do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Straży Miejskiej nieprawidłowości, w ogrzewaniu poszczególnych nieruchomości na terenie miasta .Te dwa wydziały będą kontrolować stan powietrza, zarówno w godzinach popołudniowych jak i nocnych. Na szczęście nie spotkaliśmy się z odmówieniem funkcjonariuszom Straży Miejskiej wejścia na posesje prywatne. Często okazuje się, że doniesienia są nieprawdziwe.Jesteśmy uzdrowiskiem i dlatego samorząd – mówiąc kolokwialnie - „dmucha na zimne” podejmując działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza.Nie tak dawno za pośrednictwem mediów została mieszkańcom miasta przedstawiona oferta WFOŚiGW dofinasowania zakupu i wymiany pieców opalanych węglem lub drewnem na piece gazowe lub elektryczne. W tym roku, w budżecie miasta zostały zagwarantowane środki na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, polegającej na trwałej likwidacji systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym i wykonaniu ekologicznego systemu ogrzewania, takiego jak: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub wykorzystujące odnawialne źródło energii. Dotacja będzie udzielana w wysokości 50 % poniesionych kosztów kwalifikowanych. Pan Prezydent rozmawiał również z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej o doprowadzeniu do obszarów miasta, takich jak chociażby ulica Markiewicza, gdzie znajduje się największa liczba pieców starego typu, sieci grzewczej, do której będą mogli się przyłączyć właściciele zlokalizowanych tam nieruchomości. Jest to możliwe dzięki nowopowstałej w przedsiębiorstwie jednostki kotłowej o mocy 8 MW. Już wcześniej, dzięki środkom zewnętrznym, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zrealizowało inwestycję w ramach Projektu "Ograniczenie emisji pyłów przez modernizację instalacji odpylania dla dwóch kotłów WR 10-015 na terenie kotłowni PEC . Inwestycja ta pozwoliła obniżyć emisję pyłów poniżej 100 mg/Nm3 w warunkach normalnych w gazach suchych przy zawartości tlenu 6%, dzięki czemu kotły spełniają restrykcyjne wymagania dla pyłów, które obowiązują od 01.01.2016 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji i Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2010 r., w sprawie emisji przemysłowych. Ważnym jest również zastąpienie komunikacji samochodowej alternatywną, stąd miejskie inwestycje w infrastrukturę sieci ścieżek rowerowych, plan wybudowania węzła przesiadkowego. Docelowo planowane jest również wyłączenie ruchu samochodowego w strefie A uzdrowiska. Wprowadzony został Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który umożliwił komunikacji autobusowej podpisanie umowy na zakup ekologicznych autobusów. Także wprowadzenie bezpłatnej komunikacji autobusowej dla dzieci i młodzieży w znaczący sposób wpłynęło na ilość samochodów poruszających szczególnie w godzinach porannych na ulicach miasta. Przeprowadzono i prowadzi się inwestycje termomodernizacji, między innymi: szkoły Fundacji LOGOS przy ulicy Grunwaldzkiej, obiektu LO im Mieszka I. Wcześniej były to Szkoła Podstawowa nr 6, dawny budynek gimnazjum nr 2 (obecnie SP 6) oraz obecnej Szkoły Podstawowej nr 4. To milionowe inwestycje, na które udało się otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Duży nacisk na czystość powietrza kładą również Uzdrowisko, ośrodki, kompleksy wypoczynkowe, zarówno te już działające, jak i dopiero powstające. Przykładem jest chociażby firma Zdrojowa Invest, która realizuje kompleks wypoczynkowo-turystyczno-rekreacyjny Baltic Park Molo zgodnie z surowymi wytycznymi amerykańskiego certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED).Na pewno cieszą takie inicjatywy jak wprowadzenie na ulice, jako pierwszych w województwie, taksówek elektrycznych.

W tym roku do urzędu miasta ma szansę trafić pierwszy samochód z napędem elektrycznym. Mieszkańcy Świnoujścia ,którzy zakupią pojazd z napędem elektrycznym lub hybrydowym ,którego emisja CO2 nie przekracza 100g/km mogą skorzystać z zakupu rocznej karty abonamentowej obowiązującej w Strefach Płatnego Parkowania za kwotę 5 złotych. Dla porównania miesięczna karta abonamentowa dla samochodów z konwencjonalnym silnikiem kosztuje 450 złotych."

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Gość • Środa [14.02.2018, 23:55:12] • [IP: 83.14.65.***]

Czyli według pana Karalucha powietrze jest OK. Bo nie ma wniosku, bo nikt nie przyszedł, nikt się oficjalnie nie skarży. Nie ma sprawy, a że rzeczywistość jest inna niż papiery, to gorzej dla rzeczywistości. Pan Karaluch i inni panowie i panie z ratusza zatrudnili Szynkaruka na dyrka ŻŚ. Zgroza wielka z oczu jego patrzy. Tyle że nie ma na kogo wymienić. Wszystko to czerwona zaraza, albo zgnilizna

Gość • Środa [14.02.2018, 16:27:59] • [IP: 31.0.83.***]

A czy nie zauważyli Państwo zwiększenia liczby zgonów w czasie ostatniego smogu? Pewnie dałoby się połowy uniknąć. Ale śmierć mieszkańców nie jest dla prezydenta i jego rzecznika niczym wyjatkowym.

Gość • Wtorek [13.02.2018, 10:51:09] • [IP: 178.238.249.***]

Bezczelne wynurzenia spasionego niedorzeczni ka Pana Prezydenta. Rachunki za to co on nazywa wodą sięgają zenitu wypłacalności większości mieszkańców.A ten urzędas mieszkający kontem w bibliotece bredzi jak potłuczony.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 14:47:55] • [IP: 109.243.180.***]

Bredzi niczym Urban-komuszy rzecznik rządu komunistów w stanie wojennym wprowadzonym nielegalnie przez WRON-ę pod dowództwem Jaruzela.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 14:32:49] • [IP: 37.47.138.***]

Proszę nie dzwonić do STRAŻY MIEJSKIEJ bo tak brak reakcji, są bardzo zapracowani, dziś dyskutowali czym będą ugoszczeni na wieczorku z okazji tz. Śledzika organizowanego przez pracownicę S.M. w Stowarzyszeniu" ANNA" {prywatny folwark dla zauszników prezesowej}Uwag każda osoba przynosi swoje śledzie, herbatę w butelce i pajdę chleba oraz papier toaletowy morze się przydać po wrażeniach Była bym zapomniała PALENIE śmieci na działce też jest zakazane a ta baba całe lato i jesień paliła śmieci na swojej działce i w ten sposób wypłaszała sąsiadów z działek. A do tego klubu i tak nie chodzę mam dość obłudy chyba że zmieni się zarząd.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 13:54:25] • [IP: 176.221.122.***]

Nie czepiacie się sierżanciny. Siedzi sobie wygodnie w biblioteka apartment to nie wie co się w obsadzie dzieje.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 13:13:57] • [IP: 81.204.98.**]

Jestem rozczarowana . ..conajmniej takim komentarzem p.rzecznika...to jest lekcewazenie ludzi. ...!! Takie zaklinanie rzeczywistosci...nie posluzy przyszlym wyborom do wladz miasta...Po co klamac... i sie komromitowac, czy nie lepiej zajac sie tym profesjonalnie i uczciwie...komfort i dobro miasta to zdrowie Jego mieszkancow...

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 13:13:28] • [IP: 93.94.191.***]

Zróbcie coś z tymi ludźmi na Ognicy którzy palą tym co im wpadnie w rękę nie można z dzieckiem wyjść na spacer, masakra tyle się o tym mówi i nic nie robi.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 12:54:41] • [IP: 176.221.122.***]

Panie Karelus nie zapomnij Pan, że to Wy jesteście dla mieszkańców a nie na odwrót,

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 11:54:27] • [IP: 92.42.116.***]

Słowa Rzecznika:" Dla zapewnienia komfortu mieszkańcom i gościom miasta Straż Miejska i Policja reaguje na każdy sygnał dotyczący podejrzenia spalania odpadów w piecach". Ale kiedy już spalono to smród jest i gdzie ten KOMFORT? Tu trzeba czujników pomiarowych i natychmiastowego alarmu i reakcji, a nie czekać na doniesienie, że pan X wczoraj palił plastiki. Co za prymitywizm!!

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 11:20:31] • [IP: 77.253.137.***]

Nawet nie chce czytać tych bredni przez tego Pana, uważa chyba że nic się nie stało a stało się proszę Pana.A Pan nie nadaje się na to stanowisko.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 11:05:18] • [IP: 176.221.122.***]

[11.02.2018, 21:14:31] • [IP: 88.156.235.***] u nas NIE BĘDZIE żadnej stacji pomiarowej, dopóki bedą UM ci co są teraz, bo w jednej chwili nie mielibyśmy już statusu uzdrowiska, panie Karelus niedobrze mi się robi jak czytam te Pana wypociny, jest Pan śmieszny, smród w mieście każdego wieczora a Pan bredzi że to jest incydentalne

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 10:32:27] • [IP: 94.254.239.**]

Jak zobaczycie ludzi z nosami w kołnierzach to będzie to na przystanku na Wielkopolskiej.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 09:35:58] • [IP: 77.88.191.**]

Działania opisane przez Rzecznika są potrzebne ale to mało. Największym zaniechaniem miasta Świnoujście jest palenie węglem w ciepłowni miejskiej i jest bez znaczenia czy te działania mieszczą się w jakichś normach. Opowieści o ściganiu palących odpadami to typowa ściema, podstawowym problemem jest używanie węgla jako paliwa zarówno w PECu jak i w piecach mieszkańców i w tym zakresie miasto powinno dać przykład wymieniając piece w PECu na gazowe po czym edukować i zachęcać mieszkańców do zmiany paliwa na gazowe bądź elektryczne. Dziś komicznie wygląda UM, który ustami swojego Rzecznika poucza z jakich źródeł energii należy korzystać a sam pali węglem w PECu!! Od władz Uzdrowiska oczekujemy więcej.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 09:34:01] • [IP: 95.160.158.**]

„Incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym” ------ALE PAN JEST WYJĄTKOWY I WYJĄTKOWE SĄ PANA SŁOWA. ..PORAŻAJA ELEKTRYZUJĄ BUDZA AGRESJE AŻ CHCE SIĘ KRZYCZEĆ...DLACZEGO??. ... DLACZEGO??. ...PAN REPREZENTUJE MIASTO ŚWINOUJŚCIE !! WIEM PREZYDENT PANA WYBRAŁ...DLACZEGO?? TAK WIEM PAN MI NIE ODPOWIE!!. ..ALE WYBORCY PANU ODPOWIEDZĄ. ...NIE!!

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 09:30:07] • [IP: 93.94.190.**]

Wiecie czego nie ma w tym wypracowaniu Karelusa? Odpowiedzi na pytanie, dlaczego służby tolerują znanych wszystkim trucicieli, o których zresztą ja czytam na tym forum od chyba 2 lat. Sama lektura juz moim zdaniem wystarczy, ale nie wystarczy tym ludziom służb, którzy tylko czekają na doniesienia od mieszkańców. Oprócz polegania na donosach (zresztą, uprawnionych, nie krytykuje ich) trzeba jeszcze wykazać sie własna inicjatywą - podjechać pod wskazane na forum adresy, popatrzeć na dymy, zapytac ludzi - naprawdę, nie jest wygodne dla mieszkańców dzwonienie, przedstawianie się i mówienie o przestępczej działalności ich najbliższych sąsiadów, bo z nimi oni zostana na wiele lat, a służby maja szczęśliwa sytuację - działaja od zewnątrz, nie sa narażone na zemstę.

NOWA WŁADZA!!!!!! • Poniedziałek [12.02.2018, 09:27:35] • [IP: 95.160.158.**]

Umywać RĘCE OD PROBLEMU TO ON POTRAFI W GRANICACH PRAWA. ... CO ZROBI MIASTO Z PROBLEMEM - WSZYSTKO W NORMIE... INCYDENTALNE PRZEKROCZENIA I TO NIE PROBLEM... TO CO JEST PROBLEMEM?? KREUJĄ WŁASNĄ RZECZYWISTOŚĆ I NA POTRZEBY NACIĄGAJA MARGINALIZUJĄ BY NIE ROZWIĄZYWAZ PROBLEMÓW--- A TAK TWORZY SIĘ BAŁAGAN----ZAMIATAN IE POD DYWAN!!BRAVO..

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 09:25:33] • [IP: 178.238.246.**]

Tak jak bym słyszał Jerzego Urbana. Niebawem Pan Karelus zakomunikuje nam, że dym z kominów ma właściwości lecznicze ! Czas na nową, bardziej odpowiedzialną ekipę, mamy szansę ich zmienić !

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 03:34:56] • [IP: 62.69.229.**]

A dlaczego miasto nie dąży do podłączenia do ciepłowni miejskiej już istniejących domów? W czym one są gorsze od nowo powstających? No właśnie sposobem ogrzewania.

Gość • Poniedziałek [12.02.2018, 00:19:36] • [IP: 31.0.42.**]

Zanieczyszczenia na terenie Świnoujścia" są wielokrotnie niższe niż w przypadku Szczecina czy innych miejscowości województwa" - i co z tego, skoro Szczecin czy inne miasta nie są uzdrowiskami? Jeśli mamy się z kimś porównywać, to weźmy pod uwagę inne uzdrowiska. Założę się, że wypadniemy bardzo źle. A problem zanieczyszczonego powietrza, to nie kwestia kilku feralnych dni, tylko całego okresu jesienno zimowego, a często i całego roku, bo jak wiemy, niektórzy potrafią kopcić nawet latem. Jeśli chodzi o firmę Aviva, to przekazała nam to, co dla wielu mądrych i wykształconych ludzi było jasne już od dawna, a mianowicie, że żyjemy w bardzo zanieczyszczonym środowisku. Zresztą każdy dbający o swoje zdrowie człowiek, wyczuwa nosem, gardłem i płucami, problem trującego smrodu.

Gość • Niedziela [11.02.2018, 23:12:54] • [IP: 176.221.123.***]

Ten incydent jak go zwiecie na os.zachosnim to codziennosc.tylko zalezy od.wiatru i cisnienia.wiec po co sie oszukiwac??!!

Gość • Niedziela [11.02.2018, 22:59:52] • [IP: 178.238.251.***]

Nawet nie chce się tego komentować, mdli mnie.

Gość • Niedziela [11.02.2018, 22:48:16] • [IP: 92.42.118.**]

Standard GOST wsio charaszo !

Gość • Niedziela [11.02.2018, 22:33:26] • [IP: 92.42.114.***]

Świnoujście miasto ludzi wiecznie nie zadowolonych i ciągle narzekających. Czy jest coś w Świnoujściu co nikomu nie przeszkadza.

Gość • Niedziela [11.02.2018, 22:16:12] • [IP: 80.245.189.***]

niszczenie zieleni nic innego. winny się tłumaczy, kasa, kasa, kasa

Oglądasz 1-25 z 59
■ ABW milczy w sprawie tunelu. Zespół prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chce komentować sprawy objęcia świnoujskiego tunelu tarczą antykorupcyjną. Na pytania dziennikarzy portalu iswinoujscie.pl, czy taki wniosek w ogóle wpłynął do ABW otrzymaliśmy jedynie odpowiedź o następującej treści: - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie komentuje sprawy. Dlaczego sprawa owego wniosku owiana jest taką tajemnicą? Mieszkańcy Świnoujścia powinni być przecież poinformowani, co dzieje się z najważniejszą dla miasta inwestycją. W końcu budowa tunelu ma charakter publiczny i wymaga udzielenia jednoznacznych informacji ■ Do nieprzytomnej kobiety pogotowie jechało 20 minut! Niewystarczająca ilość karetek wciąż jest problemem w naszym mieście. Na szczęście dzisiejsza interwencja zakończyła się dobrze dla kobiety, która w wyniku ataku padaczki straciła przytomność. Jednak zanim przyjechało pogotowie, kobieta leżała na chodniku około 20 minut! ■ Rura z zaworem na zbiorniku przywiązana na „sznurkach”!!! 9 października 2017 r. orkan uszkodził kopułę wschodniego zbiornika na gaz i fragment rurociągu. Spadająca suwnica spowodowała widoczne usterki, które zostały wprawdzie zabezpieczone, jednak do tej pory nie wykonano fachowej naprawy. Doskonale widać to na zdjęciu - powyginana rura z zaworem trzyma się za pomocą pomarańczowych taśm ■ Oszroniona górna ściana zbiorników na gaz świadczy, że tam może się źle dziać i potrzebna jest natychmiastowa reakcja! - opisuje Czytelnik. Świnoujski gazoport wciąż dostarcza wiele emocji, budzi wątpliwości, czy wszystko przebiega tam zgodnie z przyjętymi normami ■ Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego ■ Prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz uspokaja mieszkańców i zapewnia, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia i problemu w kwestii realizacji tunelu.- To co teraz ma miejsce wynika z procedur i prawa, które w tym zakresie obowiązuje. Firmy startujące w przetargu maja prawo się odwoływać i się odwołały, KIO ma prawo wydać wyrok i wydało. Ten wyrok nie jest dla nas dzisiaj korzystny opóźnia on podpisanie umowy ale tą decyzję trzeba uszanować. Od tej decyzji odwołała się do sądu jedna z firm – mówił w trakcie środowej konferencji prasowej, prezydent Żmurkiewicz ■ Radni SLD chcą, aby to CBA zajęło się budową tunelu w Świnoujściu. Sprawa jest poważna, bo działacze Sojuszu przygotowali już w tej sprawie wniosek, o czym na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała radna Joanna Agatowska - Radni SLD przygotowali wniosek do prezydenta miasta o wystąpienie przez prezydenta miasta o objęcie tarczą antykorupcyjną postępowania przygotowawczego dotyczącego usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu ■ Joanna Agatowska oficjalnie kandydatką SLD na prezydenta Świnoujścia! ■ Przyczyny zaistniałej w Terminalu w Świnoujściu w 2017 r. sytuacji są nadal badane przez specjalnie do tego powołaną komisję wewnętrzną spółki współpracującą na bieżąco z niezależnymi ekspertami z Transportowego Dozoru Technicznego. Ze względu na konieczność rzetelnego wyjaśnienia sprawy na chwilę obecną nie będą udzielane dodatkowe informacje ■ Czytelnik: Bardzo zły stan powietrza w naszym mieście. Czy nikt nad tym nie może zapanować? Dziś wieczorem tzn. 08.02.2018r Mimo największych chęci nie dało się pospacerować po naszym pięknym mieście. Przyczyną jak się domyślacie był koszmarny smog. Z ciekawości odwiedziłem stronę internetową, na której umieszczone są aktualne pomiary jakości powietrza. W załączniku przesyłam print screen z godziny 23. Jakość tej "substancji" bo już nie powietrza po prostu powala. Więc mam pytanie do Was redakcjo i mam nadzieję, że zadacie je naszym włodarzom. Czy jeszcze jesteśmy uzdrowiskiem czy już Wałbrzychem lub innym podobnym miastem.?"- napisał do redakcji mieszkaniec naszego miasta ■ Casting Miss Polski Ziemi Zachodniopomorskiej w Hotelu Radisson Blu Resort ■ Dawny hotel Bryza stał na...bombie. Ile jeszcze takich znalezisk kryje się w ziemi naszego miasta, aż strach myśleć. Budowa rozpoczęta na terenie dawnego hotelu Bryza, rozpoczęta niedawno, stała się miejscem położonym dosłownie na bombie. Takiego odkrycia dokonano w sobotnie południe ■ Coroczna uroczystość wręczenia Trytonów odbyła się w hotelu Radisson Blu Resort. Statuetki przyznano w kilku kategoriach. Gala zakończyła się balem dla 400 osób ■ Do niebezpiecznego upadku doszło w czwartek rano na oblodzonym zejściu na plażę. Rowerzystka przewróciła się na kładce. Wezwana pomoc medyczna miała bardzo duże trudności z dojazdem na miejsce - ostatecznie ratownicy musieli przenieść poszkodowaną na noszach ■ Lodołamacze dla Szczecina i Świnoujścia zostały zamówione. Zimą 2020 powinny wejść do służby! ■ Brutalnie zaatakowała śpiącego mężczyznę. Kobieta butelką uderzyła w twarz śpiącego mężczyznę, a następnie ugodziła go nożem w plecy. Zakrwawiony 38-latek uciekł z domu. Na miejsce został wezwany patrol policji i pogotowie. Wszystko wydarzyło się w sobotę po godzinie 19.00 przy ulicy Grottgera ■ Kierując samochodem popełnił przestępstwo i wykroczenie. Popełnienia przestępstwa i wykroczenia dopuścił się 28-latek zatrzymany przez policjantów ze świnoujskiej drogówki. Kierując renault gorzowianin złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Oprócz mandatu czekają go surowe konsekwencje karne. ■ Radni pożegnali Waldemara Buczyńskiego. Czwartkowa Sesja Rady Miasta rozpoczęła się nietypowo. Świnoujscy radni minutą ciszy uczcili pamięć wieloletniego Radnego Rady Miasta Świnoujście – Waldemara Buczyńskiego. Radni z białymi różami wspominali radnego SLD. Później kwiaty trafiły na miejsce, które w czasie obrad Rady Miasta Świnoujście zajmował Waldemar Buczyński. Obok bukietu białych róż znalazło się tam także zdjęcie radnego ■ Obrady 53 sesji Rady Miasta, dziś o godzinie 9.00 radni Świnoujścia rozpoczęli nietypowo-na stojąco. z białymi różami w dłoniach wspomnieli zmarłego kilka dni temu członka Rady Miasta Waldemara Buczyńskiego ■ Po zatwierdzonej dziś jednogłośnie przez radnych korekcie budżetu, Świnoujście może przystąpić do inwestycji budowy nowego żłobka. Miasto ma zapewnić nowe miejsca dla maluchów na lewobrzeżu oraz Warszowie. Budową żłobka jest także zainteresowany prywatny inwestor ■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■