POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [24.02.2018, 14:06:59] • Świnoujście

Spotkanie Akademii Każdego Wieku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Spotkanie Akademii Każdego Wieku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

fot. Organizator

Święto Języka ojczystego obchodzimy 21 lutego. Stąd pomysł by to spotkanie słuchaczy Akademii każdego wieku poświęcić tematom związanym z kulturą języka, poprawnym jego posługiwaniem się w mowie i piśmie. Mottem wieczoru był cytat z poematu „Beniowski Juliusza Słowackiego „Chodzi mi o to by język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa”.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Nasze Miasto" oraz Akademia Każdego Wieku. Tematem spotkania była kultura języka polskiego oraz jego historia. Gościem zaproszonym była pani Iwona Dominiak nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu.

Spotkanie Akademii Każdego Wieku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

fot. Organizator

Towarzyszyły Jej dwie uczennice - Anna Bukowska i Weronika Grydzewska.

Zgodnie z tradycją Akademii spotkanie rozpoczęło się od wykładu prowadzonego przez gościa spotkania. Iwona Dominiak poruszała wiele zagadnień związanych z rozwojem języka i jego poprawnością: mówiła o tym jak polszczyzna zmieniała się na przestrzeni wieków. Omawiała także to co w języku najtrudniejsze: prawidłowe formy gramatyczne oraz ortografię. Pani Dominiak na przykładach polskiej literatury współczesnej w dobitny i precyzyjny sposób ukazała, jak w niekorzystny sposób zmienia się język potoczny. Jednym z elementów spotkania był sprawdzian wiedzy z gramatyki i ortografii.

Z dumą można powiedzieć, że panie obecne na spotkaniu nie zawiodły - sprawdzian wypadł bardzo dobrze. Panie spisały się na piątkę z plusem. Na koniec wywiązała się ożywiona dyskusja - w jakim kierunku dąży język, jak współczesne technologie wpływają na nasz sposób komunikowania się. O języku można długo dyskutować, rozważać jego zmiany ale jedno pozostaje niezmienne; bez języka ojczystego nie ma narodu, a zachowanie tożsamości narodowej wiąże się z dbałością o swój, rodzimy język.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Poniedziałek [26.02.2018, 17:19:22] • [IP: 62.69.203.***]

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Nasze Miasto a pomysłodawczynią Arabella Wojtasiewicz. Akademia Każdego Wieku przyłączyła się do tak wspaniałego pomysłu jak kultura języka polskiego. Okazało się, że nasza gramatyka i ortografia to niezła łamigłówka, z którą jednak dałyśmy sobie radę!

Gość • Niedziela [25.02.2018, 10:06:01] • [IP: 164.127.93.***]

5:19- A może coś o anonimowych donosach na forum? Bo ten wątek, widzę, pominięty. Brakuje wam odwagi podpisać się, skoro tę polonistkę atakujecie? A przecież - jak wynika z jednego z donosów poniżej, osoba pisząca donos już skończyła szkołę. Nadal się boi?! A nie boi sie swojego tchórzostwa? bo ono może kiedyś ja zawieść, gdy w innej sprawie będzie miała nadzieje zachowac sie honorowo. Wtedy znów... stchórzy.

Gość • Niedziela [25.02.2018, 08:49:02] • [IP: 164.127.93.***]

21:47- A jak nie ma prawdy? To...? I nie chodzi o krytyke, ale o anonimowość i wdrukowane przekonanie coraz liczniejszych chamów, że mogą krytykowac ANONIMOWO. Przyznaję, że ja też zrobiłem sobie rachunek sumienia pod tym względem, bo zapanował taki obyczaj, że każdy uważa, iż może napisac coś anonimowo (po tym rachunku ograniczyłem sie do krytyki na tematy polityczne, jawne dla wszystkich). Ta wiara uderzyła rykoszetem w tych właśnie internautów, bo i oni sami czasem miewają chwile, gdy chcieliby czymś sie pochwalić pod własnym nazwiskiem, ale szybko dochodza do wniosku, że gdy sie ujawnią pisząc np.o hodowli kaktusów, że coś im się w tym powiodło, to zaraz jakiś anonim zahaczy o jego np.sprawy rodzinne. Wyobraź sobie, że to o TOBIE pisze ktoś negatywnie na ogólnym forum, kryjąc sie za anonimowością - jak sie poczujesz? co zrobisz? Podejmiesz polemikę? Z tchórzem, anonimem? Wtedy jakbys sie godził z tymi regułami niehonorowej walki.(Ludzie, jakie czasy, uzasadniam coś, co oczywiste dla ludzi normalnych!)

Gość • Niedziela [25.02.2018, 05:19:40] • [IP: 2.108.234.**]

Obrażone głosy chyba płyną od samych nauczycieli. Zamiast się obrażać należy przeanalizować swoją pracę. Ja spośród wszystkich swoich nauczycieli (a było ich ponad 30) dobrze wspominam jedynie 2. I takich jak ja jest cała masa. Szkoda, bo złe traktowanie młodych ludzi odbija się na ich psychice.

Gość • Sobota [24.02.2018, 21:47:41] • [IP: 37.47.156.**]

A może w tej anonimowej krytyce jest prawda... nauczyciel pracuje na bardzo delikatnej materii... Nie ma się co obrażać... Życie.

Gość • Sobota [24.02.2018, 21:07:20] • [IP: 185.210.36.***]

Zgadzam się w zupełności-tchórz krytykuje anonimowo.

Gość • Sobota [24.02.2018, 21:01:05] • [IP: 164.127.93.***]

18:36 - Kolejny anonimowy tchórz (a może ten sam pod innym IP) i człowiek mały, podły, bo ukryty za anonimowościa i czepia sie konkretnej osoby - a ta jak ma dyskutować z kimś, kto tchórzliwie ukrywa się za anonimowością? Jak ma przeciwstawiać swoje racje?

Gość • Sobota [24.02.2018, 20:23:04] • [IP: 164.127.93.***]

17:58 - Taka anonimowa pisanina nikogo nie przekona, bo tylko tchórz krytykuje anonimowo konkretną osobę za rzeczy, które nam trudno osądzić. Bardziej wydaje mi sie prawdopodobne, że nastąpiła ci na odcisk, więc sie mścisz. Podkreślam: twoją porażką jest wiara, że masz moralne prawo osądzać, a nie masz, bo krytyka anonimowa to przejaw tchórzostwa i podłości.

Gość • Sobota [24.02.2018, 18:36:57] • [IP: 31.16.168.**]

Pamiętam jak w liceum pani Iwona D. „nakłaniała” naszą klasę do wzięcia udziału w jakiejś tam sztuce teatralnej i jak zareagowała na stanowcze nie ze strony naszej klasy. Takiego darcia się to jak żyje nie widziałem. Chory w ostrej psychozie to mało.

Gość • Sobota [24.02.2018, 17:58:48] • [IP: 88.156.232.*]

Pani Dominika udziela się na wielu płaszczyznach i jest widoczna w wielu miejscach.. Chciałoby się zapytać czy tyle energii wkłada w nauczanie? Bo o to chyba głównie w jej zawodzie chodzi. W szkole strasznie przynudza i potrafi przez cały rok analizować 1 lekturę a potem zorientowawszy się, że czas się kurczy w 2 tygodnie zmieścić cały materiał.Niesystematyczna, chaotyczna a jako wychowawca nie ma swojego zdania i nie stoi za uczniami. Jednym słowem więcej pracy u podstaw a mniej lansu i bajeru pani Iwono!

Gość • Sobota [24.02.2018, 17:25:20] • [IP: 2.108.234.**]

Co niektórych smaki chyba rozczarowały...

Gość • Sobota [24.02.2018, 16:56:20] • [IP: 92.42.119.***]

Frekwencja słaba, słuchacze nie dopisali! Tylko lans!

sprostowanie • Sobota [24.02.2018, 16:21:02] • [IP: 164.127.93.***]

Nie zgadzam się z fotografią, uważam, że blondynka z lewej strony to ewidentnie nie" deser", tym bardziej nie" orzechowy" lecz głowne danie na całe życie (plansze są mylnie zawieszone). Żeby tylko... smakosze... się zorientowali...