░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.09.2018, 22:42:32] • Świnoujście

Żyć z pętlą na szyi czy w strachu? Dlaczego młodzi nie chcą kupować mieszkań w Świnoujściu?

Żyć z pętlą na szyi czy w strachu? Dlaczego młodzi nie chcą kupować mieszkań w Świnoujściu?

fot. Andrzej Ryfczyński

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, gdy trzeba opuścić rodzinny dom i zacząć żyć samodzielnie. Niestety, nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. Swoje przemyślenia opisał 26-letni Maciej, który jak twierdzi, młode osoby decydujące się na zamieszkanie w Świnoujściu, żyją z pętlą na szyi lub w strachu....

Plaża, morze, blisko granica z naszymi zachodnimi sąsiadami, gdzie zarobki mnożone są razy cztery. Mogłoby się wydawać, że to istny raj na ziemi dla młodych i rozpoczynających swoje dorosłe życie ludzi. Niestety niekoniecznie... Swoje przemyślenia i problem opisał 26-letni Maciej, który aktualnie mieszka w Świnoujściu.

Świnoujście to naprawdę świetne miejsce, niestety nie dla młodych.... Pomimo tego że nowe apartamenty i mieszkania pojawiają się jak grzyby po deszczu, to młodzi i tak nie mają szans na zamieszkanie w nich. Podobnie sprawa wygląda z mieszkaniami w ponad 40-letnich blokach.... Za małą kawalerkę w Świnoujściu, w mojej rodzinnej miejscowości mógłbym spokojnie kupić duże mieszkanie z dwoma pokojami lub nawet trzema. Zgodnie z prawami rynku jeżeli czegoś jest dużo, to ceny powinny spadać. Młodzi aktualnie decydując się zamieszkać w Świnoujściu we własnym mieszkaniu, muszą założyć sobie pętle na szyję w wysokości minimum 200 tysięcy złotych i przez pierwsze 4 lata spłacać same odsetki mieszkając w jednopokojowym mieszkaniu. Druga możliwość to wynajem kawalerki za horrendalne kwoty i strach przed każdym sezonem, gdzie często właściciele wyrzucają wynajmujące osoby ponieważ w sezonie są w stanie zarobić więcej na wynajmie niż w pozostałych miesiącach. Jak tu młody człowiek ma rozpocząć życie i planować założenie rodziny? Jak? - pyta Maciej.

Z prośbą o odniesienie się do słów młodego człowieka skierowaliśmy się do rzecznika prezydenta miasta – Czekamy na odpowiedź.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 135, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 135

Gość nawiedzony • Poniedziałek [29.10.2018, 18:33:01] • [IP: 178.238.252.***]

Wlasnie ze buduje sie apartamenty , z tego sa pieniadze , ajak wladze chca pozwolic na budowe jakis zaklqdow to zaraz krzyk ze miasto to uzdrowisko , a gdzie maja pracowac ci mlodzi z czego maja zyc , to wyjezdzaja na saksy myc gary . ..

Gość • Piątek [21.09.2018, 13:53:27] • [IP: 83.11.242.***]

Pobędzie tunel będzie tanio można dojechać i mieszkać w domu z ogrodem a nie w betonowym świecie wielu ludzi już inwestuje w okolice do 20km więc myślę że mieszkanka stanieją

Gość • Środa [19.09.2018, 18:24:08] • [IP: 62.69.254.***]

Nie ma rynku pracy dla mlodych i datego nie wroca po studiach do Swinoujscia.Przez lata nie zrobiono kompletnie nic, zeby zachecic mlodych do powrotu.

Gość kibic stary • Środa [19.09.2018, 17:40:43] • [IP: 178.238.252.***]

Kolego mowisz ze w tej wiosce nie da sie zyc , nikt nie kaze tobie tu byc , wyjedz gdzie jest taniej i ladniej, ja sie tu urodzilem , mnie swinojscie odpowiada tu poznalem zone , wspolnie dorobilismy sie mieszkania za kredyty mam dzis 82 la ta corka po studiach mezatka juz tez jest na swoim i nie narzeka , wez sie w garsc i zarob naprzyszlosc...

Karolina • Środa [19.09.2018, 14:47:32] • [IP: 188.147.96.***]

Podpisuję się pod tym, wróciłam tu po 6 latach, jestem rok.. i powoli zastanawiam się nad wyprowadzka. Miało byc super, a jest.. Służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia, mieszkania? Kosmos! Jak tu żyć?! Rozumie, że jest popyt jest podaż, ale może czas pomyśleć o Młodych? Bo naprawdę niedługo to zostanie tu garstka młodych..

Gość • Wtorek [18.09.2018, 22:27:28] • [IP: 178.238.253.***]

Świnoujście*

Gość • Wtorek [18.09.2018, 18:47:01] • [IP: 178.238.253.***]

Świcie najdroższe miasto w PL po Wawce i Poznaniu

Gość • Wtorek [18.09.2018, 15:17:05] • [IP: 178.235.183.***]

Zobacz jeden z drugim w nieruchomościach ilu Niemców kupiło mieszkanie ?? Wtedy przejrzysz na oczy. To jest obiegowa opinia. Fakt, że w sklepach, hotelach ich pełno, ale to chyba dobrze!! Ludzie mają pracę i mają z czego żyć. Młodzi nie pamiętają, ale w Świnoujściu było wiele zakładów pracy, na mieszkanie czekało się długo, ale były wyłącznie za kaucję. Zapytajcie rodziców a może bardziej babcie i dziadków. Jak wybudują tunel mieszkania będą stały puste!! Kto będzie chciał oddychać ołowiem !! A w ogóle jak się nie zapiszesz do słusznej partii to o jakiejś pracy w Świnoujściu zapomnij /może przy brudnych pracach/. Starsi już to przerabiali jak rządziło PZPR!! Nie zwlekaj, przyjmują wszystkich !!

Gość • Wtorek [18.09.2018, 12:54:57] • [IP: 109.41.2.**]

Pozwolić spac na dzialkach rod i ukraincow i polowa pracownikow sie przeniesie

Gość • Wtorek [18.09.2018, 11:10:49] • [IP: 188.146.3.***]

Jest trudna sprawa mieszkaniowa w ŚWINOUJŚCIU, ale nie tragiczna zawsze można kupić sobie działkę na terenach działkowych i mieć swoje" M"i żyć spokojnie i tanio, tak robi wiele osób, ci zaradni (pazerni)potrafią wyremontować altankę tanim kosztem, nie ważne ze styropian był z budowy a kamienie na murki pochodzą z ulic, te przedwojenne które były zastrzeżone na potrzeby miasta, szamba nie trzeba wywozić i nie ważne ze syn sąsiadki myjąc auto ma wodę w studni z płynem sąsiadki.A ciekawe czy mieszkańcy bloku przy Karsiborskiej mają ciepłe mieszkania tak jak ciepła jest altana ocieplona styropianem za który zapłacili wykonawcy.

znawca rynku • Wtorek [18.09.2018, 10:51:35] • [IP: 83.23.242.***]

Do gościa Wtorek [18.09.2018, 08:38:03] • [IP: 176.221.113.**] Mylisz się, problemem nie są Niemcy, w zasadzie Niemcy prawie wcale nie kupują tu mieszkań to mit. Mieszkania głównie kupują Polacy z centralnej Polski. A wysokie ceny spowodowane są tylko i wyłącznie położeniem i obecnymi trendami w turystyce. Kilkanaście lat temu ceny były normalne bo Polacy nie mieli tyle kasy, nie było tylu turystów, obecnie Świnoujście jak i całe Polskie morze przeżywają renesans turystyczny. Kiedyś nie było tak wielu zamożnych rodaków. Może nie wszyscy to zauważają, ale Polska od kilkunastu lat nieustannie się rozwija a obywatele mają coraz więcej pieniędzy.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 08:38:03] • [IP: 176.221.113.**]

Ludzie tłumaczą, że położenie miasta powoduje wysokie ceny mieszkań. A dlaczego kilkanaście lat temu ceny były normalne? Kawalerkę można było kupić za 60 tys zł, a mieszkanie 3-pokojowe za 100 tys zł. Tutaj jest złożony problem. Po pierwsze układ urzędników z deweloperami i spekulantami skupującymi mieszkania. Rozwiązanie: Wprowadzić wysoki podatek katastralny na nieruchomości gdzie się nie ma zameldowania. Tak aby wynajmowanie mieszkania się nie opłacało. Problemem są Niemcy, którzy tu kupują mieszkania. Dobrym pomysłem by było wprowadzić zakaz przekraczania granicy przez samochody. Kolejny powód to Ukraińcy. Pracodawcy muszą im zapewniać mieszkania. Teraz jest tak, że cwaniaki sobie żyją i się bogacą, a młodzi bez szans na start wegetują i im usługują.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 06:43:51] • [IP: 82.176.249.***]

Ceny mieszkań doszły już do cen absurdalnych a jeszcze rosną

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 23:47:21] • [IP: 83.26.155.***]

specyfika miasta i jego położenie powoduje wysokie ceny, tanich mieszkań nigdy tu nie będzie, bo nie ma gruntów pod tanie budownictwo, nic taniego nie opłaca się tu budować, bo i po co, skoro można wybudować drogo i sprzedać z dobrym zyskiem

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 23:08:40] • [IP: 176.221.123.**]

Do Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 17:31:35] • [IP: 80.245.183.***] Komunizmu? Jak się ma znajomości w słowianinie to i mozna 7 mieszkań na konstytucji w blokach mieć pod wynajem.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:59:13] • [IP: 94.254.234.**]

Nie do końca mogę się zgodzić z moim przedmówcą bo to że od zawsze było sprawą nie łatwą posiadanie mieszkania TO RÓŻNICE CENOWE W STOSUNKU DO INNYCH MIAST SĄ SZOKUJĄCO WYSOKIE CO AUTOMATYCZNIE WYRZUCA MŁODYCH LUDZI Z RODZINNEGO MIASTA. Dziękuję temu młodemu człowiekowi za wytknięcie problemu.Jak pozwolą na to władze miasta to jeszcze trochę wymienią ich na zagranicznych.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:44:30] • [IP: 176.221.113.**]

Debile tu piszą, że ciężko pracują i za granicę wyjeżdżają aby tyrać na mieszkanie w Polsce. Tak przywykli do tego, że Polak ma być białym murzynem, a wszystkim obcokrajowcom buty pastują. Czytelnik to dla mnie dojrzały facet z jajami. Poruszył poważny problem. Największy w tym mieście. Podniecają się tunelem, a ludzie uciekają z miasta, bo mieszkaniowy proceder kwitnie na całego. Maciej jestem za Tobą. Trzeba coś z tą patologią zrobić.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:01:13] • [IP: 192.168.118.**]

Niektorych zazdrosc zzera, ze inni maja a oni nie. Moze oni ciezka praca zarobili na te swoje mieszkanka ktore teraz wynajmuja I ktore pozwalaja im na jakies wieksze ruchy. Wszystkim malkontentom radze popatrzec na tych ktorym sie udalo I nasladowac jesli nie macie wlasnych pomyslow jak zarobic.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 21:57:17] • [IP: 192.168.118.**]

Przykro mi ale jest wolny rynek. Nie kazdy posiadzie to czego pragnie. Wiekszosc z nas startuje zazwyczaj z podobnego pulapu" 0". Jeden zarobi na mieszkanie, drugi na kilka mieszkan a inny nawet na fajki nie zarobi. Proponuje Maciejowi troche cierpliwosci I pomyslowosci i nie wiadomo. .. moze za 10 lat bedzie mial I 10 takich mieszkan o jakich teraz tylko moze pomarzyc.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 21:28:56] • [IP: 93.94.187.***]

Pan Żmurkiewicz rządzi tu już kilkanaście lat i trzeba by go zapytać o to ile sprzedał ziem miejskich na budowę apartamentów a ile przez te lata miasto wybudowało mieszkań dla mieszkańców Świnoujścia(przede wszystkim dla młodych)Mieszkam tu od urodzenia i wiem że to przepaść.Tak się traktuje tu młodych niestety.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 20:53:24] • [IP: 178.238.249.**]

Pewnie, że ma prawo narzekać. Skończyć studia, opracować staż, wziąć kredyt, wyjechać za granicę i założyć rodzinę w wieku 50 lat. Brawo! Kto tu bardziej narzeka? Ja bym chciał skończyć studia założyć rodzie, pracować w Polsce i mądrze wychowywać dzieci. A nie zostawić wszystko i wyjechać zostawiając starych rodziców, dzieci, żonę i co to za życie? Szczęśliwie na obczyźnie, z dala od bliskich?

Gość NAWIEDZONY . • Poniedziałek [17.09.2018, 18:43:20] • [IP: 178.238.252.***]

KOLEGO NARZEKASZ ZE MASZ 26 LAT I NIE MASZ GDZIE MIESZKAC , JA STUDIOWALEM I PO STUDIACH MUSIALEM ODPRACOWAC STAZ PRACY 3 LATA W POLSCE ZA NAUKE , A NA MIESZKANIE BRALEM KREDYT SPLACALEM 8 LAT , A PO TYM MUSIALEM WYJECHAC NA SAKSY , POWODZENIA CHLOPIE NIEMA NIC ZA DARMO , TAKIE JE3ST ZYCIE . ..

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 18:31:39] • [IP: 176.221.114.**]

W tym biednym mieście gdyby dziwki świeciły nie trzeba by było wydawać kasy na oświetlenie. Jest taka jedna samozwańcza fizykoterapeutka wiedzie prym w tym temacie. Daje sobie radę niszcząc innym życie.Inaczej chyba musiała by na wieś wyjechać by przeżyć.Widzi Pan inni sobie świetnie radzą nie muszą brać kredytów mają starych dzianych facetów.

Schoolwysyn • Poniedziałek [17.09.2018, 18:19:59] • [IP: 31.0.44.***]

Ale glupoty piszecie. Ten od tego domu w UK za 100 tys funtow. To chyba jkas rudera na glebokiej prowincji. Naromiast ceny Niemcom ustala nie kto inny jak swinoujscy biznesmeni i to do nich kierujcie żale, a nie do Niemcow.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 18:11:46] • [IP: 94.254.237.**]

Za ok 5lat i jak bedzie tunel mieszkania beda droższe jeszcze ok 15%... a nowe od dewelopera jeszcze wiecej

Oglądasz 1-25 z 135
■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■