POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:55:43] • Świnoujście

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były takie czasy, że kolejka była wszędzie i po wszystko, nawet po papier toaletowy, czy klisze do aparatu. Andrzej Ryfczyński, fotograf-kronikarz naszego miasta proponuje wycieczkę w przeszłość zatrzymaną na kliszach aparatu.

Temat kolejek jest tak szeroki, że można by było pisać i pokazywać w nieskończoność.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dzisiaj większość się "przeterminowała", ale niektóre pozostały i mają się dobrze, jak te w służbie zdrowia, czy do promów.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Rozpoczynamy cykl na różne tematy z dawnego życia naszego miasta.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

W komentarzach będziemy prosili o wpisy uzupełniające taki nasz materiał.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Cykl zaczynamy od kolejek, które były wszędzie i do wszystkiego. Za wpisy z góry dziękujemy.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 77, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 77

Gość • Sobota [26.05.2018, 16:42:08] • [IP: 178.235.180.***]

Na Placu Wolnosci byl sklep 1 tekstylny po drugiej stronie konkurencja Niemczyk zapisywano ludzi na kupno firan dywanow wykladzin materialow byly ustalone numery na tablicy wedlug ktorych klienci majac dany numer mogli przyjsc i kupic towar na ktory sie zapisali kolejki staly po nocach tlumy zmieniali sie i pilnowali zeby nikt obcy nie wdzedl w kolejke robili listy w slepie puchy puste polki aby zarobic na wynagrodzenie sprzedawalismy chleb owoce warzywa alkohol to wszystko w slepie tekstylnym mozna bylo kupic 1dywan wydzielona ilosc wykladziny materialu firan nikt nie patrzyl czy pasuje brali co sie dalo jak mi sie nie przyda moze komus innemu ale zylo sie wesolo i ludzie byli dla siebie zyczliwi i mili pozdrawiam dawnych klientow i stalych sklepu 1 sklepu tekstylnego Plac Wolnosci ekspedientka

Gość • Sobota [26.05.2018, 12:38:14] • [IP: 178.235.176.***]

Cieszę się, że rozśmieszyłem tą historyjką o jajkach. Nie do końca to był dowcip. Miałem taką sytuację tylko nie z jajkami i ona (ta historyjka) nasunęła mi pomysł na dowcip.

Gość • Piątek [25.05.2018, 22:37:13] • [IP: 185.210.39.**]

żałosne czasy, kiedy za kostką masła ludzie stali w kolejkach. Trzeba być chorym komunistą żeby to jeszcze miło wspominać

Edek z Łodzi • Piątek [25.05.2018, 21:33:51] • [IP: 83.26.253.***]

W latach 70-tych mój Dziadek przywiózł mi ze Związku Radzieckiego aparat fotograficzny Smiena 8m. Zdjęcia robine na tym aparacie wywoływałem u p. Ryfczyńskiego. Tam też były kolejki. Ale zdjęcia były i są do dzisiaj jak nowe! Pozdrawiam Pana Ryfczyńskiego!!

Gość • Piątek [25.05.2018, 21:20:43] • [IP: 178.238.246.**]

W kolejkach nawiazywalo sie znajomosci, milo wspominam-przyjemne z pozytecznym

Gość • Piątek [25.05.2018, 21:00:23] • [IP: 178.238.246.**]

pomimo trudnych czasow komuny ludzie byli bardziej solidarni i przyjazni, cieszyl nawet najdrobniejszy gest dobrej woli, kolejki ludzi integrowaly, latwiej bylo o kontakty towarzyskie, wszyscy sie swietnie bawili i radowali, a teraz jeden drugiego w lyzce wody utopil, coz jaka sobie stworzylismy atmosfere taka sobie mamy

Gość • Piątek [25.05.2018, 17:52:50] • [IP: 92.29.92.***]

Tez tak stalem w kolejce do kiosku po Kurier i Glos Szczecinski w sobote. Dodatek tv byl w srodku. A pod Penelopa w miesnym jakie kolejki byly i kupa dzieciakow na zwenatrz sie bawila. Wydawalo sie to normalne wtedy...

komuna • Piątek [25.05.2018, 17:25:06] • [IP: 37.4.255.***]

ta... to były czasy...🤔

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:18:19] • [IP: 176.221.123.**]

Dzięki za prawdziwy dowcip a tym jajkami napisany poniżej. Łzy nam leciały ze śmiechu.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:08:17] • [IP: 178.238.253.***]

Pozdrawiam stałych i emerytowanych lekarzy z komunistycznego nieistniejacego już szpitalka przy promenadzie ('Warszawa' dawniej dom wczasowy 'Ewunia') pamiętam późne i wczesne lata 90 stałem w długiej kolejce na pobór krwi i po leki do lekarza nie było takich szczepionek jak teraz obecnie stoi tam nowy hotel dla niemców to były czasy

to se ne vrati • Piątek [25.05.2018, 14:39:43] • [IP: 109.173.159.**]

Ekspedientka odmówiła mi sprzedaży 1/2 kg szynki na dziecinną kartkę, tłumacząc, że nie jest to kartka zarejestrowana w tutejszym sklepie. To prawda, ale przecież mamy 31 lipca i zostały jeszcze tylko trzy godziny handlu. I gdzie ja potem lipcową kartkę zrealizuję? Mam dzieci 2 i 4 lata. Czy ludzkie podejście nie obowiązuje? - Prokop. Dopisek - Uważam powyższy wpis za złośliwy i arogancki. Ekspedientka miała słuszną rację. Nie chcemy, aby sprzedawano obcym osobom z nie zarejestrowanymi kartkami, bo za mało jest wędlin – Mrówczyńska H.

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:38:26] • [IP: 109.173.159.**]

Jestem siostra PCK. Mam pod opieką sześć kalek i mam zezwolenie na kupowanie dla nich poza kolejnością. Odmówiono mi sprzedaży wafli, natomiast sprzedano trzem innym osobom z kolejki po 14, 15 i 10 sztuk Wyjaśnienie kierowniczki: Zgodnie z wytycznymi ministra w sprawie zasad obsługi poza kolejnością wyjaśniam, że opiekunka PCK nie miała prawa do zakupu poza wszelką kolejnością - które to prawo mają wyłącznie inwalidzi wojenni i wojskowi - a jedynie miała prawo do stania w kolejce dla uprzywilejowanych, zamiast w kolejce zwykłej. Z uwagi na to, że zarówno w kolejce zwykłej, jak i w kolejce dla uprzywilejowanych stała znaczna ilość klientów i nie wyrażali oni zgody na sprzedaż wafli siostrze PCK, klientce odmówiono sprzedaży poza wszelką kolejnością. Tak wiec nie było żadnej winy ekspedientki - wszystkim uprzywilejowanym przysługuje obsługa poza kolejnością, ale tylko jeśli staną w kolejce dla uprzywilejowanych. I w tej kolejce powinna pani - jako siostra PCK - stanąć. Jest jeszcze zwykła kolejka !

komuno wróć • Piątek [25.05.2018, 14:35:39] • [IP: 109.173.159.**]

Kupiłam nieświeże drożdże, pół kilo. Nie chciano mi ich wymienić – Walewska Wyjaśnienie kierowniczki: Klientka przedstawiła do reklamacji drożdże kupione rzekomo w naszym sklepie 3 dni temu. Tymczasem były one zapakowane w papier do pakowania, którego to papieru sklep nie posiada od pół roku, pakujemy w gazety - a wiec drożdże nie nasze.

PRLu cd. • Piątek [25.05.2018, 14:33:10] • [IP: 109.173.159.**]

Około godz. 11.30 przyszłam do sklepu mięsnego, aby ustawić się w kolejce. Oczywiście nic juz nie było o tej godzinie, ale ponieważ dostawa poranna jest zawsze dzielona na sprzedaż przedpołudniową (o godz. 8) i popołudniową (o godz. 16), liczyłam, że jakiś towar zostanie o godz. 16 wyłożony. Było nas takich 20 osób. Pytaliśmy ekspedientki, czy warto stać, ale nie wiedziały, co będzie, tylko ze na pewno będą wyłożone parowki z porannej dostawy. Czekaliśmy więc w ciemno do 16. Kiedy wystawiono towar, okazało się, że wszystkiego jest b. mało. A parowki z porannej dostawy w ogóle wyparowały. Domagaliśmy się kontroli komisyjnej zaplecza i tego, co tam zostało odłożone, ale nie pozwolono nam na tę społeczną inicjatywę - R. Korpal, A. Będkowska, S. Jędrzejczyk, D. Kozłowska. Wyjaśnienie kierowniczki: Parowki zostały sprzedane na żywienie zbiorowe dla kolonii.

uroki prl cz. 3 • Piątek [25.05.2018, 14:30:12] • [IP: 109.173.159.**]

Odmówiono mi sprzedaży miodu z wystawy (podpis nieczytelny). Dopisek kierownika: Miód znajdujący się na wystawie będzie sprzedany po zmianie dekoracji. Jest już sporządzona lista na te towary, ale klient stwierdził, że tyle to on nie będzie czekał.***My, niżej podpisani klienci ze zwykłej kolejki, składamy skargę na kierowniczkę, która odmówiła naszej prośbie o zmianę zasad obsługi kolejki uprzywilejowanej. Nie wyraziła zgody, by na pięć osób ze zwykłej kolejki obsługiwać jedną z uprzywilejowanej. Obsługiwała jeden na jeden. Towaru dla nas nie starczyło (tu następuje dziesięć podpisów). Dopisek pod skargą: My, ludzie z kolejki uprzywilejowanej, wyjaśniamy, że jesteśmy inwalidami wojennymi, starymi bojownikami o Polskę i prosimy o nieuwzględnianie ww. PASZKWILU..

uroki prl cz.2 • Piątek [25.05.2018, 14:26:28] • [IP: 109.173.159.**]

Na wystawie są wystawione różne sery żółte, ale w sklepie nie ma ich w sprzedaży. Co to za zwyczaj reklamowania towaru, którego nie ma w sklepie. Proszę o wyjaśnienie - Tadeusz Kędzielski. Wyjaśnienie kierownika: Sklep bierze udział w konkursie. Zrobiono wiec wystawy konkursowe, na których umieszczono atrapy towarów sery z gipsu. Samych serów od dłuższego czasu niestety brak w sprzedaży

uroki prl cz. 1 • Piątek [25.05.2018, 14:22:21] • [IP: 109.173.159.**]

"Kolejka zaczyna się przed sklepem, a obsługa odmawia uruchomienia drugiego stanowiska, mimo ze są cztery pracownice. Dwie siedzą na zapleczu i piją herbatę. Kierowniczka ubliżała mi przy (tu książka skarg jest nieco pomięta i naddarta). Wpis kierowniczki: NIEPRAWDA!! KŁAMSTWO!! Jako kierowniczka oświadczam, że była duża kolejka spowodowana świeżą dostawą oleju i margaryny. Ponadto klient ten jest wyjątkowo konfliktowym klientem, który to wiecznie chce coś kupic !!"

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:18:28] • [IP: 80.245.184.***]

Pamiętam te kartki regionalne - na wszystko, tzw" totolotek". Kiedyś żona wysłała mnie po jajka. Podaję kartkę z numerkami sprzedawczyni i proszę o dwa jajka. Ona wzięła kartkę i mówi:" Pan jaja ma wycięte" a ja jej na to, że żona mówiła, że jeszcze dwa są. A sprzedawczyni na to:" Oj, przepraszam, podwinęły się, rzeczywiście jeszcze dwa pan ma".

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:08:33] • [IP: 109.173.159.**]

"Nie dowieźli dziś mleka, a tu życie ucieka, smuga cienia wciąż szersza, mija młodość nie pierwsza. Wredne życie się przetacza jak po grudzie, niepotrzebne, głupie dni połyka czas, pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans... Potopimy nasze wierne serca w wódzie, zanim wreszcie nagła krew zaleje nas...". Tę piosenkę Jasia Pietrzaka dedykuję rocznikom 1945-1970, bo urodzeni 1971, mieli szansę głosować 5 czerwca 1989, gdy to ni z tego ni z owego -" proszę państwa, skończył sie komunizm w Polsce !!".

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:04:19] • [IP: 5.60.71.***]

Do [12:14:38] Tak młody - bo wtedy były czasy sowieckiej dyktatury ale myśmy potrafili się wtedy ze sobą dogadywać nawet w kolejkach po podstawowe artykuły - potrafiliśmy sobie przekazywać wiadomości gdzie w którym sklepie coś rzucą ! A teraz jest wolność a na mieście to jeden drugiego by zabił ! I tym się różnią tamte czasy które pomimo tych panujących wtedy utrudnień wspominam dobrze ! Ucz się młody historii bo to nauczka dla was przyszłych pokoleń ! Obyście nigdy nie przeżywali tego co my !

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:02:35] • [IP: 62.69.241.**]

piękne czasy, za kanapą czy innym meblem, pralką, lodówką stały rodziny na zmianę przez kilka dni, dyżurując również w nocy.Te cudowne listy kolejkowe, wręcz poezja.Oczywiście wielu towarzyszy miało to poza kolejka a jakże. Cudowny okres przedświąteczny z mega kolejkami za wszystkim i te nie powtarzalne zakupy rolek papieru toaletowego.

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:02:11] • [IP: 109.243.209.**]

Wskazują na forum ludzie Komitet Miejski PZPR, partii, która stała na straży zwasalizowania Polski pod butem ZSRR. W tymże Komitecie Miejskim zasiadała znana" honorowa obywatelka miasta" (tak ją nazwał postkomunistyczny SLD) Janina Lech, nauczycielka. Ma przywilej darmowej jazdy autobusami, bo jest tą" honorową obywatelką"... Komitet Miejski działał w czasach, gdy ścigano roznoszących" nielegalne" gazety, gdy Departament IV inwigilował księży i co jakiś czas ich mordował, gdy powstał KOR, broniący katowanych i prześladowanych robotników z Radomia oraz innych. Współzakładał KOR m.in. A. Macierewicz, Naimski, Wujec, współpracowali z nim Kaczyńscy. Wtedy odwaga dużo kosztowała, a opłacany przez władze był oportunizm i konformizm.

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:59:34] • [IP: 178.238.240.**]

i co z tego wynika . ..

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:57:16] • [IP: 109.173.159.**]

Za czym kolejka ta stoi ? Po szarość, po szarość ? Na co w kolejce tej czekasz ? Na starość, na starość. Bądź jak kamień, stój wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina... Po mydło i proszek do prania, po papierosy i alkohol, cukierki, mąkę i inne przetwory zbożowe, watę dla żony, masło, smalec, słoninę i margarynę, kaszankę i bobo-fruty, cukier, kaszę manną, mleko w proszku i 1 parę butów zimowych i 1 parę letnich...

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:40:09] • [IP: 109.173.159.**]

"Gumka myszka" to była podróba, wrecz kradzież znaku firmowego gumki przedwojennej MYSZKA ! A kolejka na stojaco w banku, gdzie był KM PZPR, tak mnie wkurzyła, że przeniosłem sie, gdzie obsługują na siedzaco. A w kolejkach, szczególnie do mięsnego, a sie ustawiały juz o 5 rano, dochodziło do pyskówek i przepychanek. Jak ktoś miał wiekszą rodzine, to ludzie nie dali wykupić za jednym zamachem całego masła, mięsa i sera ! Bo były" kartki na mięso", ale nie było" mięsa na kartki". Samozwańcze komitety kolejkowe regulowały doraźnie te problemy, wywieszały kartkę -" Dzis 1 ser, 10 jajek i 1 olej na osobę. Kolejkowiczem pełnoprawnym zostawało się, jak się umiało jako tako na nogach utrzymać, czyli około 9-10 miesiąca. Dzieci młodsze dokładały sie do bytu rodziny w" kolejce dla kobiet w ciąży i matek z dzieckiem na reku". Warto poczytać zeszyty skarg i zażaleń z czasów PRLu.

Oglądasz 1-25 z 77
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ W imieniu i z upoważnienia Komitetu Organizacyjnego Przeciwników Budowy Terminala Kontenerowego na terenach nadmorskich Wyspy Wolin - zapraszam na Spotkanie w sprawie aktualnej sytuacji i planów, jakie zostaną przedstawione przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w temacie budowy Portu Kontenerowego (część informacyjna spotkania) oraz następnie I Debatę Społeczną: Jaki rozwój Świnoujścia?. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja, o godz. 18:00 w kawiarni SONATA. Serdecznie zapraszamy! ■ Wyścigi samochodowe uliczkami Platanu są uciążliwe dla mieszkańców. Osiedle Platan ma wielu mieszkańców i chyba każdy z nich chciałby mieć bezpieczne i spokojne otoczenie. Tymczasem, jak informuje jeden z lokatorów budynku na Platanie, z balkonu można "podziwiać" samochody ścigające się po osiedlowych drogach, szczególnie dotyczy to ul. Chełmońskiego i Malczewskiego ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■