POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [22.05.2018, 14:32:04] • Świnoujście

Czy powinniśmy się obawiać?

Czy powinniśmy się obawiać?

fot. Urząd Miasta Świnoujście

W dniu dzisiejszym Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz spotkał się z pełniącą obowiązki Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu Joanną Dworakowską oraz Prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły Dorota Konkolewską.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli także Kierownik Higieny Portów i Żeglugi Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Maciej Bońkowski oraz Grażyna Surosz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Prezydent został poinformowany o procedurach, które zostały wszczęte w związku z przywiezieniem w dniu 20 maja br., do Izby Przyjęć szpitala, 40 letniego marynarza, obywatela Filipin.

Jak poinformowała Prezes Szpitala: stan pacjenta był krytyczny. Po reanimacji przewieziono go na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie powtórnie doszło do zatrzymania krążenia. Niestety resuscytacja krążeniowo oddechowa zakończyła się niepowodzeniem.

Z uwagi na fakt, iż pacjent był członkiem załogi statku, który przypłynął z Liberii, to jest strefy stanowiącej potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, wszczęto wszystkie wskazane procedury sanitarno-epidemiologiczne celem zapobieżenia szerzenia się chorób zakaźnych. Jednocześnie szpital powiadomił o zaistniałym zdarzeniu Prokuraturę oraz Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego.

Decyzją Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu, do odwołania, wszyscy członkowie załogi statku zostali poddani kwarantannie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu wydał decyzje nakazująca sekcję zwłok, w związku z czym ciało zmarłego pacjenta zostało przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie.

W dniu 21 maja drugi członek załogi, z objawami chorobowymi został przewieziony przez służby ratowniczo-medyczne z Nabrzeża Chemików w Porcie Świnoujściu do Szpitala Zakaźnego w Szczecinie. Podjęte działania miały na celu zminimalizowanie zagrożenia ewentualnego szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, do czasu uzyskania wyników sekcji zwłok, która potwierdzi lub go wykluczy.

W dniu dzisiejszym Główny Inspektor Sanitarny poinformował o fakcie wystąpienia u hospitalizowanego pacjenta malarii.

W stosunku do osób, które miały kontakt ze zmarłym, w tym załogi szpitala, zostały wszczęte odpowiednie procedury sanitarno epidemiologiczne oraz procedury poekspozycyjne.


Robert Karelus Rzecznik Prezydenta Świnoujścia / iswinoujscie.pl


komentarzy: 32, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 32

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:58:52] • [IP: 109.241.63.**]

Zauważyliście coraz więcej martwych ptaków, wczoraj leżał jeden na chodniku. Tak, tak... karmiciele mew i gołębi zielonym chlebem i odpadami ze stołu! Zapraszacie wraz z ptactwem taką Ebolę i inne choroby. Karmcie dalej, one kupkę na chodnik zrobią, przyniesiecie ją do domu na butach!! A potem się zobaczy...

Gość • Piątek [25.05.2018, 07:31:45] • [IP: 178.235.176.***]

sami jesteście jak ta ebola. .

gpk • Czwartek [24.05.2018, 15:14:32] • [IP: 95.129.225.***]

Czy był tam lekarz ?!! Z tego co widzę nie !! To o czym oni rozmawiali ? Takie pogaduszki księgowych z inżynierami (+ armijny politruk) nic nie wniosą do sprawy, to jakiś bezsens totalny !!

Gość • Środa [23.05.2018, 17:02:04] • [IP: 109.173.159.**]

Zamiast na forach wylewać żale na fundusz zdrowia i ryzykowac pozwanie o znieslawienie, nalezy wytaczac Funduszowi sprawy o nieprzestrzeganie praw pacjenta, lekomyślnosc i niestarannosc w swiadczeniach zdrowotnych, niedbałe prowadzenie dokumentacji, pogubione wyniki badan itd. Moze sie uda wygrac, a jesli nawet nie, to lekarze zaczna sie wkurzac, ze musza sie wlóczyc po kancelariach. zamiast leczyc i szczepic nas na ebola i malarię. Wkurza się wreszcie na maxa i zaczna strajkowac w kwestii samorozwiazania sie Funduszu zamiast w kwestii płac dla absolwentów medycyny, którzy za pieniadze podatnika sie uczyli i z obowiazkowego podatku zdrowotnego podatnika sa wynagradzani. Kiedy 10 lat obowiązkowego odpracowania ufundowanych przez podatnika studiów ??

Gość • Środa [23.05.2018, 11:59:13] • [IP: 217.63.64.***]

NIECH POGADAJA DLA CZEGO NIE MA LEKARZY I CZEMU JEST TAM TAK BRUDNO !!

Gość • Środa [23.05.2018, 10:35:49] • [IP: 83.23.250.*]

Jezu ludzie... na malarie jest chory ten co wylądował w szpitalu. Tem co umarł nie wiadomo na co.

Gość • Środa [23.05.2018, 10:18:07] • [IP: 178.235.181.**]

to nie Malaria na pewno bo przy niej nie ma krwotoku wewnętrznego tylko przy Eboli

Gość • Środa [23.05.2018, 08:04:21] • [IP: 93.94.186.***]

Krwotok może być też spowodowany wirusem dengi.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 23:53:42] • [IP: 37.47.181.**]

Malaria to drgawki wysoka gorączka itd. U tego filipinczyka wystąpił silny krwotok czyli wiadomo co

Gość • Wtorek [22.05.2018, 23:51:16] • [IP: 37.47.181.**]

Krwotok to ebola nie kłamać ludzi

Gość • Wtorek [22.05.2018, 23:17:10] • [IP: 192.169.226.**]

Gdzie jest lekarz naczelny, gdzie pielęgniarka epidemiologiczna szpitala?? O ile pani Dworakowska jest doświadczonym, i z dużą wiedzą, pracownikiem Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego o tyle można mieć wątpliwości co do wiedzy ekonomistki, pani Konkolewskiej na temat zakażeń szpitalnych czy chorób zakaźnych.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 21:33:00] • [IP: 37.248.160.***]

Oprócz malarii w szpitalu są inne problemy. Nie tak powinno to wyglądać. Opinia o tej placówce jest tragiczna i czas zwrócić na to uwagę. Nie sztuką jest zakładać ludziom procesy za to, że niepochlebnie na forach wylewają oni swoje żale. Oprócz dyplomacji i umiejętności słuchania powinna nastąpić stanowcza reakcja ze strony Pani Prezes. Nie może być tak, że w szpitalu po 18 ustawiają się gigantyczne kolejki, podczas gdy lekarz na internie akurat siedzi w gabinecie i oglada telewizję.Jak to możliwe, że po południu starszego Pana z bólami brzucha przyjmuje ginekolog. Jest jeszcze wiele innych absurdalnych sytuacji. Pan kardilolog ma limit, a potem prywatnie przyjmuje pacjentów. Państwowy zakład pracy, państwowy sprzęt. Czysta kasa wpada do portfela i to bez żadnej kontroli. Żyć nie umierać. Myślę, że takie sceny to nic innego jak brak kontroli ze strony nadzorującej.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 21:00:21] • [IP: 78.10.206.*]

No i czy ten artykul odpowiada na zadane pytanie??

Gość • Wtorek [22.05.2018, 20:25:03] • [IP: 178.238.247.***]

Tak, bać powinnismy się paniki i robienia z igieł -wideł. I tyle w temacie.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 20:13:43] • [IP: 95.129.228.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [22.05.2018, 20:13:21] • [IP: 178.238.249.**]

Malaria.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 20:02:30] • [IP: 77.88.191.**]

Oglądałam Polsat News i już wszystko jasne. To jest malaria a nie jest ebola. Nic nam nie grozi bo nasze komary nie przenoszą tego wirusa..

Gość • Wtorek [22.05.2018, 19:37:13] • [IP: 80.245.186.**]

Statek powinien być niezwłocznie skierowany na redę na czas kwarantanny. A apropo zarazy w mieście to można zobaczyć jaki syf jest w biedronce na chrobrego. Podłoga nie myta chyba od paru tygodni i smród z braku wentylacji robią" dobrą reklamę"

Gość • Wtorek [22.05.2018, 19:22:55] • [IP: 92.42.113.***]

Przyszła skarbnik miasta zasiadła po prawicy wszechmogącego. Amen.

GOŚĆ • Wtorek [22.05.2018, 19:00:52] • [IP: 94.254.225.**]

Pani Joanno, Pozdrawiam ! Tak trzymać !

Gość • Wtorek [22.05.2018, 18:53:09] • [IP: 80.245.186.***]

PRZY TEJ OKAZJI MAMY PYTANIE-JAK MOZNA ZBADAC GRASUJACE BAKTERIE W KORYTARZU SZPITALA NA PARTERZE, GDZIE JEST GABINET CHIRURGA, POZ, ORTOPEDY, UROLOGA ITD.TAM NIE MA ZADNEGO OKNA, ZADNEGO WIETRZENIA, ZADNEJ DEZYNFEKCJI!!DLACZEGO ZAMKNIETE SA DRZWI, KTORYMI MOZNA WYJSC NIE PRZECHODZAC OBOK REJESTRACJI CZY IZBY PRZYJEC!!CZY KTOS O TYM MYSLI?NA TAK MALENSKIEJ PRZESTRZENI GROMADFZQA SIE LUDZIE CHORZY I CI, KTORZY POTRZEBUJA ROZNYCH PORAD.CZY KTOS WRESZCIE NAD ZAPANUJE?KIEDY WRESZCIE DOCZEKAMY SIE, BY SALOWI W INNZM OKRYCIU SPRZATALI, W INNYM PODAWALI POSILKI CHORYM!!I JESZCZE W INNYM POMAGALI ZWOZIC TRUPY!!TO JEST SKANDAL BY TYM SAMY SMIERDZACYM MOPEM MYC SALE CHORYCH, TOALETY I KORYTARZE!!KTO JEST SLEPY W TYM SZPITALU?!PANI DYREKTOR-CZY W KUCHNI GDZIE MYJE SIE NACZYNIA JEST WZPAZARKA BAKTERII?CZY SCIERKI GABKI NA KTORYCH SA MILIONY BAKTERII SA WYMIENIANE WIECZOREM??!!JEZELI NIE TO ZA CHWILE BEDZIEMY MIELI ODMIANE POLSKIEJU MALARII!GDZIE SANEPID!

Gość • Wtorek [22.05.2018, 18:20:02] • [IP: 77.111.247.**]

syf i malaria wszy scy wiedzo

Gość • Wtorek [22.05.2018, 17:54:07] • [IP: 83.3.210.***]

No i co? Wczoraj śmiertelny wirus a dziś tylko malaria. Lubicie nakręcać ludzi.

Gość • Wtorek [22.05.2018, 17:49:44] • [IP: 83.23.250.*]

Dlaczego kłamiecie?? Pytam jeszcze raz - jakie środki zostały podjęte w stosunku do pracowników i ich rodzin??

Gość • Wtorek [22.05.2018, 17:25:20] • [IP: 95.129.228.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Oglądasz 1-25 z 32
■ Wzdłuż województw północnych w piątek od samego rana spodziewane są oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników ■ W związku z wydarzeniami w Gdańsku i ogłoszoną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na najbliższą sobotę (19.01) żałobą narodową, dla uszanowania tego dnia, odwołany został "Koncert noworoczny Orkiestry Wojskowej i zespołów MDK Warszów" w Sali Teatralnej, planowany na 18 stycznia (piątek) ■ Trwający zwykle 10 minut rejs promu na przeprawie „Warszów” przedłużył się do niemal dwóch godzin. Załoga traciła kontrolę nad jednostką na środku kanału portowego. Dla kapitana i załogi i pasażerów były to chwile wielkiego napięcia. Jednostka napędowa promu odmówiła posłuszeństwa. Załoga wezwała pomocy. Na pokładzie, oprócz karetki śpieszącej na sygnale z chorym do szpitala było kilkudziesięciu pasażerów i ponad dwadzieścia samochodów osobowych ■ Mogłoby się wydawać że bobry to całkiem miłe zwierzęta. Nic bardziej mylnego! Przekonał się o tym mieszkaniec Karsiboru, który zauważył że bobry podgryzają drzewo które stoi przy jego działce. Zaniepokojona niedoszła ofiara gryzoni zwróciła się o pomoc do urzędników, którzy stwierdzili że musi wypełnić wniosek ■ W Radzie Miasta powstał Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, którego przewodniczącym został Jacek Jurkiewicz. W związku z objęciem funkcji przewodniczącego klubu radnych Jacek Jurkiewicz zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta ■ Po ponad póltoragodzinnej dyskusji, wysłuchaniu przedstawicieli związków zawodowych i przedstawicieli władz, Rada Miasta jednogłośnie przyjęła apel do Rządu R.P. w sprawie usamodzielnienia Morskiej Stoczni RemontowejS.A. w Świnoujściu poprzez odłączenie jej od MSR "Gryfia" S.A. w Szczecinie ■ Łukasz Stankiewicz, związkowiec, pracownik stoczni: "naszym marzeniem jest żeby polityka odłączyła się wreszcie od stoczni!" ■ Aneta Stawicka ZZ Stoczni "Gryfia": "Trzy lata dla naszej stoczni zostały bezpowrotnie zmarnowane!" ■ W piątek 21 grudnia o godzinie 14.00 rozpoczęły się obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. W programie posiedzenia znalazł się projekt uchwały w sprawie odłączenia zakładu w Świnoujściu od Morskiej Stoczni remontowej "Gryfia" S.A. z siedziba w Szczecinie ■ Rada Miasta przyjęła przedstawiony przez Prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na 2019 rok. 16 radnych głosowało „za” nikt nie był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu ■ III Sesja Nadzwyczajna Sesja rady Miasta rozpoczęła się od... awarii elektronicznego systemu zliczania głosów. Awarie udało się na szczęście usunąć i radni bez przeszkód kontynuują obrady. najważniejszym projektem uchwały w programie obrad jest propozycja Budżetu Miasta na rok 2019 ■ Decyzja zapadła trzeciego dnia „Festiwalu Piękna” w Krynicy Zdroju. O prestiżowy tytuł i koronę rywalizowało 28 dziewczyn, które znalazły się w finale dzięki eliminacjom regionalnym odbywającym się na terenie całego kraju. Miss Polski 2018 została Olga Buława ze Świnoujscia■ Prezent Mikołajkowy dla władz Świnoujścia. Rusza śledztwo w sprawie mostu. Roman Kuchciński otrzymał dziś rano informację listem poleconym, że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie podjęła na nowo śledztwo w sprawie budowy Mostu w Świnoujściu. Śledztwo kilka lat temu umorzone w sprawie budowy MOSTU łączącego wyspę Wolin z Wyspą Karsibór zarejestrowano pod nową sygnaturą. Co to oznacza? Prokuratur będzie na nowo badał wszystkie wątki budowy mostu ■ Okres przedświąteczny już za moment. Placówka Poczty Polskiej przy ulicy Kołłątaja wydłuża godziny pracy! ■ Zaginęła Shila. W dniu 01.12.2018r. Około godziny 09:00 na ul. Wybrzeże Władysława IV. W okolicach netto zaginęła suczka rasy mieszaniec owczarka niemieckiego i hasky wabi się Shila. Ma 8 lat. Jest szczepiona, łagodna, przyjacielska i kocha dzieci. Dziękuję za pomoc. Nr tel. 609 307 924 ■ Radni podzieleni w sprawie projektu wystąpienia ze stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Morskich ■ Radny Stanisław Bartkowiak, wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta oświadczył, ze rezygnuje z objęcia tej funkcji ■ OSTRZEŻENIE: Prognozuje się wystąpienie słabych opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w opady marznącego deszczu powodujących gołoledź ■ Starsza kobieta szuka mężczyzny, który wykazał się odwagą i pomógł wyciągnąć pieska we wtorek, około 18.30 spod kół pociągu na stacji w Wysokiej Kamieńskiej. Wszystko wydarzyło się na trasie relacji Szczecin – Świnoujście. Mężczyzna proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 782 020 699 ■ Przewodniczącym Rady Miasta wybrana została Elżbieta Jabłońska. Za wyborem głosowało 12 radnych. Pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w głosowaniu tajnym wybrany został Marek Niewiarowski. Jacek Jurkiewicz wybrany został wiceprzewodniczącym Ray Miasta. 12 radnych głosowało za jego kandydaturą, 7 zagłosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu ■ 22 listopada o godz. 14.00 radny-senior Stanisław Bartkowiak otworzy obrady pierwszej, powyborczej sesji rady Miasta. najważniejszym zadaniem jakie staje przed radnymi na pierwszym posiedzeniu jest wybór nowego przewodniczącego Rady ■ Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. 24-latka zatrzymał trzepak! Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór. Policjanci patrolujący ulice Kościuszki zauważyli w pewnym momencie mężczyznę który swoim wyglądem przypominał osobę poszukiwaną. Gdy mężczyzna dostrzegł policjantów, zaczął uciekać. Nie spodziewał się jednak, że zostanie obezwładniony przez trzepak który stanął na jego drodze. Jak się okazało, bliskie spotkanie z trzepakiem zakończyło się dla 24-latka skręceniem prawej stopy. O szczegóły odnośnie zdarzenia poprosiliśmy Oficera Prasowego KMP w Świnoujściu ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■