POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.06.2018, 13:35:32] • Świnoujście

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

"Tak kiedyś było" to cykliczny temat zdjęć ze zbiorów Andrzeja Ryfczyńskiego. Będziemy publikować fotki z takich miejsc i zdarzeń, które dzisiaj trudno odnaleźć.

Rolą naszych Czytelników będzie wskazać w komentarzach to miejsce i opisać jak to było, jak się zmieniło.

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Pisanie o Odrze - matce, żywicielce naszego miasta, to jest temat rzeka. Dzisiaj bardziej chcę skierować uwagę na kadrę, dyrekcję. Widzimy na zdjęciach najdłużej urzędującego dyrektora, od 1960 roku Juliusza Hebla, ale też Kazimierza Szczoczarza i innych.

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Juliusz Hebel był ciekawą postacią. Tak jak pamiętam z przymrużeniem oka, był też żeglarzem, dał innym żyć i sam żył zupełnie inaczej jak na tamte czasy.

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

By odważniej wspominać "naszego" dyrektora, to przypomnę jak nocą nie zamknięto barierek na prom, a pan Juliusz tego nie zauważył i wpadł samochodem z pomostu promu do wody.

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Zdołał się uwolnić z pojazdu i uratować – był znakomitym żeglarzem. Może dlatego przy Odrze był klub żeglarski Jacht Klub Cztery Wiatry.

„Tak kiedyś było” - zabieramy Czytelników w sentymentalną podróż szlakiem czarno-białych fotografii – „Odra”, Juliusz Hebel

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Sam należałem do niego. Dalej sami powspominajcie tamte czasy.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 42

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 15:49:42] • [IP: 94.254.228.**]

Szczerze? Ja jako 30 letnia osoba zazdroszczę tylko tym których Odra " wychowala" w tych czasach żaden zakład pracy nie organizuje kolonii dla dzieci i nie daje mieszkań służbowych. A jak mniemam dużej ilości rodzin nie stać żeby wysłać dziecko na wakacje bo koszta są wysokie jak miesięczna pensja normalnego Polaka a i mieszkanie jak już się kupi to spłaca człowiek przez następne 30 lat. Komunizm komunizmem ale wtedy żyło się ludziom o wiele lepiej jak teraz i dzieci były inne każde czekało ma wyjazd latem czy zima na obóz! A teraz??! Bez kompa lub smartfona nie ma życia... to jest przykre

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 11:30:20] • [IP: 178.238.243.***]

To se ne wrati. Tak pięknych czasów już nie będzie. Człowiek dla człowieka stał się wilkiem.

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 11:00:16] • [IP: 178.235.176.***]

Kto ma ochote na duzy kawal pieknie usmazonego fileta z ryby za 2 zlote, do tego swieze buleczki ?.Mozna kupic w bufecie odrowskiej stoczni.Oh, przeciez nie ma juz Odry I jej stocznii.

MaRiO • Poniedziałek [11.06.2018, 08:47:20] • [IP: 92.42.117.***]

Halo, halo tu Szczecin Radio (rzadziej Gdynia radio)... m/t Foka będzie rozmowa i następowało piękne połączenie w simpleksie w godzinach nocnych z głową domu a w rogu brzdąc mówiący do mamy żeby tata kupił colta, wolkmena lub córci barbi to była fajne czasy bo każda rzec nas cieszyła mimo trudności. Szanowaliśmy przyjaciół i mieliśmy dla nich czas no i byliśmy młodsi. Nic już nie wróci zostają tylko zapisane wspomnienia złapane w kadrze i na papierze. Dzięki za wspomnienia.

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 06:36:30] • [IP: 188.146.164.***]

Dlaczego Ci co rozgrabili to co latami Polacy tworzyli nie zostali osądzeni, skazani a rozgrabiony majątek nie wrócił do właściciela czyli narodu

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 03:38:48] • [IP: 94.254.226.***]

Ja tam bardzo dobrze wspominam czasy Odry. Moi rodzice tam pracowali. Ojciec pływał a mama pracowała na konserwiarni. Dzięki temu mieliśmy co roku wspaniałe kolonie jako dzieci. Wspomnienia na całe życie! Kto tak teraz ma?!

Gość • Poniedziałek [11.06.2018, 02:31:21] • [IP: 37.47.172.***]

Moi rodzice pracowali w ODRZE, bardzo szanowali dyrektora Juliusza Hebla i wychowali nas, (jak mówiliśmy żartobliwie) w kulcie dyrektora Hebla. Był rzeczywiście człowiekiem wielkiego formatu a przy tym z dystansem do własnej osoby i wielkim poczuciem humoru.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 23:12:20] • [IP: 178.235.182.***]

syjonisci z ameryki a my im dupy lizemy hazarowie juz opanowali polske polska juz nie istnieje obudzcie sie ludzie

Gość • Niedziela [10.06.2018, 22:50:04] • [IP: 31.2.45.***]

Do cholery. Komuniści czy nie, w Odrze Byli lekarze, Stomatolodzy, były kolonie, a co najważniejsze mieszkania>>I PRACA. Naprawdę nie rozumiem [jestem starej daty]o co chodzi z tymi komuchami??A myślę że komentarze pisze jakaś niedouczona i po prostu leniwa osoba. A może ma jeszcze emeryturkę z Odry?? P, S Dyrektor Hebel to inna historia.Pozytywna.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 22:46:24] • [IP: 188.146.2.***]

Nikt nie wpisuje personali kierowników, brygadzistów, po prostu ludzi, którzy tam pracowali.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 22:29:35] • [IP: 94.254.136.***]

do wiadomosci wszystkich sadze przyjezdnych ktorzy szukaja h...a do du...y matka odra zatrudniala okolo 4500 pracownikow mielismy mieszkania z odry, przedszkola i gwarantowane pensje a jako dzieckopracownikow odry mialem wakacje, ferje zimowe a co teraz wy macie ??

Gość • Niedziela [10.06.2018, 21:29:11] • [IP: 77.115.112.***]

Dla chwalących komuchów odsyłam do" 8 minut które zabiło A. Leppera" wiadomo gdzie szukać

Gość • Niedziela [10.06.2018, 21:22:36] • [IP: 95.129.229.***]

Ktoś tutaj dobrze pisze że nie komuniści to wszystko budowali tylko Polacy. To tylko wtedy i teraz władza nas dzieli

Gość • Niedziela [10.06.2018, 21:18:54] • [IP: 83.8.108.***]

A jakie fajne kolonie były organizowane! Dzięki nim jako dziecko mogłam być w górach. Pozdrawiam wszystkich odrzańskich kolonistów z Muszyny, Mysłakowic, Zagórza Śl.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 20:43:06] • [IP: 95.129.229.***]

Dlaczego tworzycieli Odry określa się fuj? Przecież to nie oni ją doprowadzili do upadku

Gość • Niedziela [10.06.2018, 20:24:53] • [IP: 23.226.237.*]

Fasoli tam ze sekretarzami niet, bo dopiero chyba trochę później się przypałętał do Świnoujścia.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 20:10:43] • [IP: 178.238.252.**]

Łza się w oku kręci...dziękuję za te wspomnienia :)

Gość • Niedziela [10.06.2018, 19:58:10] • [IP: 176.221.122.***]

Kto utopił Odrę ?? To samo co PGR. Kapitalizm.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 19:22:26] • [IP: 178.235.180.***]

Nie komuchy budowali ODRE a narod chciałem zauważyć.A dzięki komuchom zoatalismy w ogonie postępu !!

Gość • Niedziela [10.06.2018, 19:08:43] • [IP: 94.254.226.***]

Portal reklamujący komunę porażka

Gość • Niedziela [10.06.2018, 19:06:58] • [IP: 178.238.247.***]

Odrę rozgrabili komuniści ? To ciekawe, bo wtedy najlepiej stała, a padła jak nastał koniec komunizmu. Teraz wszystko pada jak pojawili się różni Misiewicze Pisiewicze. Stadnina w Janowie, Autosan i inne.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 19:00:11] • [IP: 92.42.112.***]

"Odra" to dobra matka była ale unia kazała ją zarżnąć jak wiele innych zakładów w Polsce.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 18:57:10] • [IP: 188.146.2.***]

Chrzest i przekazanie m/t Humbak.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 18:52:43] • [IP: 81.219.205.***]

Wszyscy mówili matka Odra.Czytam tu komentarze to pożal się człowieku! Ludzie wy jesteście chorzy jak można tak pisać, to przedsiębiorstwo wyżywiło twoją rodzinę zapewne.Jad i jadem w tym kraju pogania o tego żeśmy doczekali przez dobrą zmianę.

Gość • Niedziela [10.06.2018, 18:49:54] • [IP: 81.219.205.***]

Wszyscy mówili matka Odra.

Oglądasz 1-25 z 42
■ Na parkingu miedzy Netto a PEC - u biega króliczek. Zwierzatko jest wystraszone i nie daje się złapać, chowa się pod autami ■ "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o. z siedzibą w Świnoujściu informuje, iż w dniach 19.20.21 czerwca 2018 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu organizować będzie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w celu doskonalenia umiejętności prowadzenia działań ratowniczych i gaśniczych podczas pożaru autobusu, procedur alarmowania, powiadamiania i współpracy oraz umiejętności prowadzenia medycznych działań ratowniczych. Ćwiczenia będą prowadzone na prawobrzeżnej części miasta w dzielnicy Warszów w godz. 14:00 do 15:00. Prowadzenie ćwiczeń nie spowoduje utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwo osób mogących przebywać w tym czasie w pobliżu prowadzonych ćwiczeń ■
■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■