░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [21.07.2018, 09:31:13] • Świnoujście

139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne pożary lasów w Jämtland. Zobacz film!

139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne  pożary lasów w Jämtland. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

W piątek wieczorem dwie grupy polskich strażaków pod dowództwem Michała Langnera zaokrętowała w Świnoujściu na prom Unity Line. Ich misją jest pomoc szwedzkim kolegom w opanowaniu potężnych pożarów tamtejszych lasów lasów, do których doszło w wyniku wysokich temperatur. Ze względu na zbyt trudną sytuację pożarową i zbyt mało zasobów ratowniczych na terenie własnego kraju, zwróciła się z prośbą o pomoc ratowniczą, w ramach międzynarodowego punktu kontaktowego, który znajduje się w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Polscy ratownicy podjęli wyzwanie.









Grupa była bardzo zmobilizowana i skupiona na czekającym ich zadaniu, jednak dowódca zgodził się udzielić kilku informacji na temat czekającego ich działania:

139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne  pożary lasów w Jämtland. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

- Od kilku tygodni na terytorium Szwecji panują dość wysokie temperatury, które w ostatnim czasie spowodowały zagrożenie pożarowe na terenie środkowej Szwecji. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, jako międzynarodowy punkt kontaktowy monitorowała sytuację od jakiegoś czasu. W ostatnich dniach Szwecja ze względu na zbyt trudną sytuację pożarową i zbyt mało zasobów ratowniczych na terenie własnego kraju, zwróciła się z prośbą o pomoc ratowniczą, w ramach międzynarodowego punktu kontaktowego, który znajduje się w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymaliśmy taką prośbę, początkowo zapotrzebowanie, którego dotyczyła prośba było w zakresie samolotów gaśniczych, jednak z uwagi na to, że sytuacja rozwija się dość dynamicznie, a prognozy nie wskazują na to, by w najbliższych tygodniach sytuacja miałaby się zmienić na lepsze. Szwecja zwróciła się o pomoc do wszystkich krajów Unijnych, również w zakresie grup ratowniczych dysponujących pojazdami gaśniczymi – specjalistycznymi do gaszenia pożarów lasów. Szwedzi wysłali oficjalną prośbę dopiero w dniu wczorajszym (19.07.2018 r.). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oficjalnie zgłosiło grupę Państwowej Straży Pożarnej do działań poza granicami kraju, dysponując dwoma tzw. modułami gaśniczymi, czyli grupami gaśniczymi, które w przypadku krajów Unii Europejskiej współdziałając, jako moduły, tworzą jeden „organizm” ratowniczy, przewidziany do likwidacji skutków pożarów lasów. W dniu dzisiejszym (20.07.2018 r.) otrzymaliśmy oficjalną prośbę ze strony rządu szwedzkiego o przyjęciu oferty, w związku z czym, rząd polski zadecydował na zadysponowanie grupy ratowniczej składającej się z dwóch modułów ratowniczych do gaszenia pożarów lasów z województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Jesteśmy w chwili obecnej w kontakcie z władzami Szwecji, z Agencją Zarządzania Kryzysowego Szwecji, jesteśmy również w kontakcie z wyznaczonymi do opieki, do pomocy grupie polskiej oficerami łącznikowymi za strony szwedzkiej. Mamy wstępny plan działań na najbliższe kilka dni. Na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie w jakim regionie będziemy działać, natomiast punktem docelowym jest region Jämtland. To w tym obszarze, w najbliższych dniach będziemy prowadzili działania. Cała akcja jest zaplanowana wstępnie na okres 14 dni, ponieważ na tyle została złożona oferta. Jako grupa Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli będzie konieczność przedłużenia naszych działań, to oficjalnie Szwedzi zwrócą się z prośbą do rządu polskiego o przedłużenie możliwości prowadzenia działań przez strażaków z Polski i wówczas będziemy w konsultacji z władzami kraju decydować, czy jest potrzeba, abyśmy prowadzili działania dłużej, czy nie, także na chwilę obecną jest to 14 najbliższych dni i na tyle jesteśmy samowystarczalni, tzn. posiadamy sprzęt logistyczny, sprzęt kwatermistrzowski, wyżywienie oraz odpowiednią rezerwę finansową, dzięki której nie wymagamy od rządu szwedzkiego, jakiegokolwiek wsparcia naszych działań, zresztą idea u innego mechanizmu ochrony ludności jest taka, że pomoc krajów w Unii Europejskiej jest pomocą dobrowolną i jest pomocą nie opartą na żadnych korzyściach finansowych.

139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne  pożary lasów w Jämtland. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Ustaliliśmy, że potrzebujemy koło 6 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni utwardzonych, na której planujemy rozbić swoją bazę operacji, będzie się ona składała z namiotów, które strażacy wiozą ze sobą. Cała infrastruktura sanitarna i logistyczna jest w naszej dyspozycji i to my budujemy sobie to obozowisko i prowadzimy je od początku do końca, na bazie naszych własnych zasobów. Łączność, kwestie sanitarne i zakwaterowania, to wszystko jest na bazie namiotów, które wiozą ze sobą.

139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne  pożary lasów w Jämtland. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Dobry strażak nie musi być strażakiem starszym, czyli doświadczonym, może to być strażak młody, również doświadczony i w ten sposób budując moduły ratownicze do działań międzynarodowych nie kierujemy się kryteriom tzw. doświadczenia wiekowego, tylko kierujemy się kryterium umiejętności i na tej podstawie tworzymy grupy ratownicze. Grupy ratownicze składają się ze strażaków, którzy mają staż pięcioletni, dwudziestoletni lub nawet w okolicach stażu trzydziestoletniego. Dzięki tej „mieszance” działania są bardziej efektywne.

W całym kraju są cztery takie moduły ratownicze, każdy strażak jest przypisane do „swojego”, określonego modułu i w razie dysponowania, mamy pulę osób, z której wybieramy, w tym przypadku 65 strażaków i 20 pojazdów na każdy z modułów. W przypadku tej misji, mamy 139 strażaków i 44 pojazdy. - relacjonował dowódca polskiej grupy Michał Langner.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 57, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 57

Gość • Wtorek [24.07.2018, 20:06:42] • [IP: 178.235.177.**]

Jakoś nie słyszałem o pomocy Norwegów, Finów, Duńczyków.O co w tym chodzi?

Gość • Wtorek [24.07.2018, 14:39:17] • [IP: 94.229.222.**]

Wielkie brawa dla Unity Line! Po prostu firma na złoty medal!! Co prawda pływam z Wami od lat, ale teraz będę robić to jeszcze chętniej! :)) Gratulacje.

Gość • Poniedziałek [23.07.2018, 20:46:09] • [IP: 37.47.132.***]

Dziekujemy za pomoc! Szybkiego powrotu do domu!

POLACY • Niedziela [22.07.2018, 19:43:02] • [IP: 77.88.191.***]

Strazacy Polacy brawo, ze narazacie zycie i zyczymy wam i innym strazakom Szczesliwego powrotu do domow i waszych rodzin! Polacy

Handlarz • Niedziela [22.07.2018, 14:47:18] • [IP: 83.25.208.***]

Dwa pytania: po co ta celebra, jakby mieli robić coś więcej niż gasić pożar, dlaczego przy odrodzeniu narodowym nie jadą ze strażakami auta Stary, Jelcze, Lubliny? Bardzo podoba mi się pomysł pomocy Szwedom, bo zwyczajowo wszystkich do siebie zrażamy./W zeszlym roku Kostrzyn i rezygnacja ze współpracy z niemieckimi, sąsiedzkimi służbami/. Powodzenia i powrotu bez problemów fojermany.

Gość • Niedziela [22.07.2018, 14:44:26] • [IP: 95.129.228.***]

Dla mnie zawsze byliście, jesteście i będziecie BOHATERAMI!! Brawo STRAŻ POŻARNA!! Trzymam za Was kciuki i czekam na Wasz szczęśliwy powrót do domu. Pokażcie jak się gasi pożary. Powodzenia

Gość • Niedziela [22.07.2018, 14:12:24] • [IP: 178.238.253.**]

Brawo! trzeba pomagać, sąsiadom, przestańcie pisać jacy to byli za czasów Hitlera Szwedzi, co to ma do rzeczy jak płonie im Ojczyzna, dla mnie skandalem jest kabaretowy występ Gorzdorf, publicznie się przyznała że Niemcy jej to opłcili i pluje na Ojczyznę, bo utraciła stanowisko, ale 17000 tysięcy dostaje dalej wiec o co chodzi tej zdrajczyni, a nie pomoc STRAŻAKÓW dla który pomoc i opieka wpisana jest w życiorys!

Gość • Niedziela [22.07.2018, 14:06:31] • [IP: 2.248.89.**]

Wartosc tego co sie spalilo jest 600 mil kr ludzie sa bezdomni. POLSKIE STRARZCY sa bardz mile witani czy jada trasa czy jada przez miasta ludzie im machaja. Wy co piszecie bzdura powiniscie nie robic siebie waritow. GOWNO WIECIE a placzecie za 10 a podrugie SZWECIA BEDZIE POKRYWALA WSZYSTKIE KOSZTY KAZDEMU KRAJOWI. POZDROWIENIA ZE SZWECI

Gość • Niedziela [22.07.2018, 12:49:07] • [IP: 176.221.123.***]

Szwecja Handlowała Rudą Żelaza z Nazistowskimi Niemcami i z Portu Stetin statki wywoziły to bogactwo przez Swinemiunde do Szwecji

Gość • Niedziela [22.07.2018, 12:23:42] • [IP: 176.221.123.***]

Szwecja od 1815 r Państwo Neutralne Katolicka Polska pomaga Protestanckiej Szwecji 33 Mln Katolików

Gość • Niedziela [22.07.2018, 11:33:35] • [IP: 80.245.179.***]

OOo znów ten wszystkowiedzący filozof po sześciu klasach ryynio. Facet ma taki łeb że do kukiza powinien się zapisać.

Gość • Niedziela [22.07.2018, 11:30:17] • [IP: 178.238.253.**]

Polacy-Katolicy (oczywiście nie wszyscy) to są wstrętni, wszędzie muszą ubić interes, żadnej empatii , takie nieszczęście ludzi spotkało i trzeba im pomóc. BRAWO STRAZACY!! można na WAS zawsze liczyć.

Gość • Niedziela [22.07.2018, 09:07:15] • [IP: 94.254.227.***]

Elegancko powodzenia panowie!! :)

Gość • Niedziela [22.07.2018, 07:13:09] • [IP: 86.235.138.***]

Francja tez pomaga wlochom, hiszpanom i portugalom gasic ogien w lasach jak potrzeba. Brawo...

Gość • Niedziela [22.07.2018, 01:06:51] • [IP: 62.69.231.***]

Brawo ! TrZeba sobie pomagać super !🙏🏻💪🏻

Gość • Niedziela [22.07.2018, 00:42:44] • [IP: 164.127.21.***]

Szacun dla was !! Zostawili swoje rodziny i pojechali pomagac innym rodzinom !! Jestescie Wielcu!!

Gość • Niedziela [22.07.2018, 00:27:27] • [IP: 94.254.227.***]

ale wy jestescie ŁBY PUSTE ile lat oni nam pomgali i nikt nie wypomina moze czas zastanowic sie nad tym nie co mozesz dostac ale pomysl jeden z drugim co mozesz dac

Gość • Niedziela [22.07.2018, 00:19:59] • [IP: 176.221.123.***]

Brawo chłopaki jesteśmy z was dumni 😊

"ble-ble-ble"-nie bleblaj • Sobota [21.07.2018, 23:52:10] • [IP: 109.243.192.***]

13:39:32] • [IP: 23.226.237.*] Tobie zaplątała sie żyłka w głowie, zahaczyła o wystający element czaszki, prześlij więc swoje posty najpierw lekarzowi rodzinnemu, niech on decyduje, czy rzeczywiście nacisnąć" enter", by wysłać ten strumień świadomosci zapętlony jak sample bez sensu.

Gość • Sobota [21.07.2018, 23:35:37] • [IP: 178.238.251.***]

Bambusów do roboty niech Szwecja goni

Gość • Sobota [21.07.2018, 23:25:57] • [IP: 80.245.179.***]

IP: 94.254.145.**, IP: 37.7.214.***, IP: 80.245.178.*** Nie zliczycie ile w latach 80- tych przypływało samochodów Czerwonego Krzyża do nas ze Szwecji z pomocą. Brawo strażacy.

Gość • Sobota [21.07.2018, 22:04:18] • [IP: 37.7.214.***]

A kto poniesie koszta oczywiście naród Polski bo pisiaków stać na to za nasze pieniążki

Gość • Sobota [21.07.2018, 21:54:05] • [IP: 95.41.32.**]

rusin dasz rade trzymamy kciuki

Gość • Sobota [21.07.2018, 20:18:53] • [IP: 92.42.112.**]

A co u nas juz nie ma suszy? Zadnego zagrozenia pozarowego? To troche niepowazne.

Gość • Sobota [21.07.2018, 19:49:50] • [IP: 2.248.89.**]

ja dziekujemy bardzo za pomoc. A co do gosci co nam zaluja tej pomocy czy wy zapomnieliscie rok 1982

Oglądasz 1-25 z 57
■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■