POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.09.2018, 09:04:25] • Świnoujście

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Podczas niedawnych konsultacji społecznych dotyczących forsowanego przez jednego z młodych radnych pomysłu roweru miejskiego finansowego z budżetu miasta Jarosław Specjalski miał najostrzejszą wypowiedź przeciwko tej inicjatywie. Cytujemy„ Nie życzę sobie by z moich podatków fundowano rower miejski dla bogatych ludzi” Może Pan uzasadnić tak ostry sprzeciw?

To proste. Przez dobrą godzinę duże grono składające się z radnych, urzędników i mieszkańców rozważało pomysł roweru miejskiego polegającego na jego wypożyczaniu i oddawaniu w wybranych stacjach dokujących. To jakbyśmy chcieli cofać nasze miasto w rozwoju by tak jak Kołobrzeg czy Szczecin „wdepnąć” w przestarzałe technologie. Mam wrażenie jakby ktoś chciał rzutem na taśmę rozpaczliwie wcisnąć Świnoujściu drogi, wadliwy system rowerowy wiedząc, że świat odszedł od niego i w rozwiniętych krajach jest on nie do sprzedania.Ma Pan jakieś przykłady?
Z Polski jeszcze nie. Ale z nieodległego Berlina już tak. Najlepiej jednak nowy system wypożyczania rowerów dostępnych w każdym miejscu miasta przetestowałem w Singapurze. Miasto nie wydaje na ten system ani dolara. Prywatne trzy firmy dosłownie w każdym zakątku tej rozległej wyspy proponują proste ale solidne rowery na 2 godziny za darmo.

To na czym zarabiają?
Na wierności miejscowego klienta a także takiego jak ja czyli turysty. Aplikacja rowerowa na tel. to 5 dolarów singapurskich ( ich dolar to ok.2,5 zł). Kupiłem aplikacje do dwóch największych wypożyczalni by mieć pewność, że zawsze znajdę rower jednej z firm. Po zapłaceniu jednorazowej opłaty włączam system na smartfonie wyszukujący rower najbliżej mojego miejsca. Są dosłownie wszędzie. Podchodzę do tego, który wskazany jest jako niezarezerwowany i nieuszkodzony. Naprowadzam smartfona na elektroniczny czytnik umieszczony pod siodełkiem zasilany jak i całe oświetlenie roweru przez panel słoneczny w kierownicy. Po sekundzie czytnik akceptując moje dane odblokowuje tylne koło. Jadę gdzie chcę i odstawiam rower gdzie chcę. Muszę tylko pamiętać by po pozostawieniu roweru go zablokować by nie naliczano mi dodatkowych opłat.

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Singapur to miasto- państwo położone na wielkiej wyspie wielkości naszej metropolitalnej Warszawy. Rzeczywiście w każdym zakątku znajdzie Pan rower jednej z tych firm?
W każdym miejscu tego ogromnego miasta. Z początku używałem prywatnego roweru, który miałem do dyspozycji, ale przesiadłem się na rowery z wypożyczalni. Przemieszczanie się do odległych dzielnic Singapuru w tropikalnych temperaturach na rowerze okazało się ponad siły. Przewożenie swojego roweru ich doskonałym metrem jest skomplikowane. Musi być złożony i w wymiarowym opakowaniu.

Dlatego ten system wypożyczania stał się bardzo przyjazny nawet dla niezamożnych turystów. Tereny są ogromne więc dominuje doskonałe i punktualne metro. Wysiadasz na interesującej Cię dzielnicy, bierzesz spod metra rower, zwiedzasz co zaplanowałeś, odstawiasz gdzie chcesz rower i jeśli zmieściłeś się w 2 godzinach nic nie płacisz. Później znowu jedziesz metrem na przykład na ekskluzywną wyspę Sentosa znaną ostatnio ze spotkania Trumpa z Kimem i tam wszystko zwiedzasz rowerem tym samym systemem. Przyniosłem do redakcji film z jednej z wysepek okalających Singapur. Także tam na obrzeżach rezerwatu przyrody znajdowałem zawsze jakiś rower do dyspozycji.

Czyli nie jest Pan zupełnie przeciw idei roweru miejskiego?
Oczywiście, że nie jestem przeciw takiej idei. Tylko nie w przestarzałej technologii i nie z naszych podatków. Proszę sobie wyobrazić, że ani w Szczecinie ani w Kołobrzegu fundowany z podatków mieszkańców rower miejski nie jest i nie będzie rentowny. Czyli co roku podatnicy tych miast dopłacają do tego systemu. Najlepsze jest to, że właściwie my teraz mamy już w Świnoujściu bardziej elastyczny system wypożyczania rowerów niż nam proponował jeden z młodych radnych bowiem można tu wypożyczyć rowery a oddać je w dowolnym miejscu Uznamu np. w Niemczech.

To po stronie wypożyczalni jest jego odbiór.
Reasumując uważam, że najrozsądniejsze stanowisko zaprezentowała V-ce Prezydent Świnoujścia odpowiedzialna za gospodarkę komunalną. Proponuje ona inwestowanie w infrastrukturę drogową dedykowaną rowerzystom bez fundowania drogiego i przestarzałego systemu rowerowego z miejskiego budżetu. Jestem jak najbardziej za taką strategią.


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 11:02:52] • [IP: 57.98.63.***]

Takie rowery widziałam również w Mediolanie. maja jedną wyjątkową zaletę; są zrobione ze specyficznych części, które nie pasują do żadnego innego roweru, i specyficzny wygą sprawia, że nie ma sensu ich kraść

Gość • Niedziela [16.09.2018, 20:27:29] • [IP: 164.127.242.**]

17:39. ..182 - w tekście wyraźnie mowa o prywatnych przedsiębiorcach, którzy by zapewnili to wypożyczanie, nie wiem, skąd twoja irytacja.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 19:31:55] • [IP: 178.238.252.***]

Oooooo!! Najlepszy skoczek do wody /najlepiej do basenu w Ystad/ się ujawnił. Czyżby planował skok do Rady Miasta?

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 18:44:23] • [IP: 128.199.124.***]

18.09 ———> HEJ KOLEŻANKO, ALE TEMAT JEST O ROWERACH W SINGAPURZE, A NIE O TWOIM DZIADKU PARTYZANCIE :) TAKE IT EASY&CHILL

Gość • Niedziela [16.09.2018, 18:09:51] • [IP: 164.127.242.**]

13:35 - Po prostu nie znasz języka polskiego, nie rób teraz dobrej miny do złej gry - popełniłeś ewidentny błąd. Po drugie, przestałem wierzyć w twoje moralne potepienie eksterminacji Polaków przez Rosjan, gdy zażartowałeś z tego dramatu, kieruąc ten" żart" ku mojej osobie, mojego dziadka. Mój dziadek najpierw wziął udział w kampanii wrześniowej, a potem zginął na wschodzie Polski, jako żołnierz AK, walcząc w partyzantce AK. Będący dla ciebie formą rozrywki Rosjanie-komuniści nie zabili go strzelajac, jak cię to bawi, w głowę - zginął w boju, niestety także po to, by tacy jak ty mogli wykorzystywać kaźń w Katyniu jako motyw" żartu".

Gość • Niedziela [16.09.2018, 17:39:05] • [IP: 178.235.182.**]

Czy w mieście, gdzie wszędzie dojdzie się w kilka minut lub dojedzie się komunikacją miejską naprawdę jest potrzebny rower miejski, który zabije turystyczne wypożyczalnie, przedsiębiorców z naszego miasta? Te rowery są najprostsze z prostych i na kilkukilometrowe wycieczki są niewygodne. Jeden bieg, jeden rozmiar kół - mają przejechać z punktu A do B, tyle. Temat tych rowerów znany jest od dawna jak i również problemy z nimi. Możliwość pozostawienia gdziekolwiek wiąże ze sobą wiele problemów. Cześć z tych rowerów blokowałaby chodniki, skończyły by w lesie, w kanale, w morzu, na drzewach. Aplikacja, know-how, sprzęt, bazy danych itd - są to nie małe koszta. Prawda jest taka, że osoby, które lubią wycieczki rowerowe lub po prostu lubią albo muszą jeździć mają już swoje rowery. A Ci, którzy są okazjonalnymi rowerzystami mogą raz na X czasu wypożyczyć o wiele wiele wygodniejszy sprzęt w którejś z naszych wypożyczalni za kilkanaście złotych. To wcale nie są duże pieniądze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:59:17] • [IP: 94.254.235.**]

A którędy można jeździć tym rowerem? Mamy dużo ale bezsensownych ścieżek kończących się w nieoczekiwanym miejscu, gdyby każda jezdnia miała swój pas dla rowerów gdzie rowerzysta miałby względne poczucie bezpieczeństwa to tak ale wiemy że jest to niemożliwe i rowerzyści są spychani pod koła aut. A w razie wypadku zwłaszcza śmiertelnego to ile grozi kierowcy auta ? A mówią że życie podobno jest bezcenne co jest nieprawdą gdyż kierowca auta zobowiązany do szczególnej ostrożności po spowodowaniu wypadku w wzięciu dobrego papugi najczęściej obraca kota ogonem i wychodzi cało lub z niewielką karą a to deprymuje rowerzystów którzy w trosce o swoje 4 litery wjeżdża na chodnik a tam to on łamie przepisy. Wniosek? Stwórzmy sensowną sieć dróg w całym mieście tylko dla rowerów a pozniej rowery choć ludzie mają mnóstwo prywatnych a wypożyczalnie mają dla turystów. Czyli pomysł poroniony z samymi rowerami

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:49:18] • [IP: 88.156.235.***]

a ile te prywatne firmy rowerowe zatrudniają pracownikow w porównaniu z ilością mieszkańców, i kto na tym zarabia? 2 ludzi?? w sumie rowery używane sa tak tanie że każdy może sobie kupić i tak.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:28:00] • [IP: 37.248.162.***]

Bylem tam i rowery sa tylko w wybranych rejonach. Tam są autonomiczne taxi bez kierowców. Bez naciagających turystów i nie tylko kierowców.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:52:49] • [IP: 77.88.191.**]

W Singapurze jest dużo tych rowerów, stojących wszędzie i leżących w różnych miejscach nawet gdzieś w krzakach. Tam rzadko kto jeździ rowerem, ponieważ jest bardzo gorąco, wszyscy jeżdżą klimatyzowanym metrem bądź autobusem, taka jest prawda. Ale za to porządek (oprócz niektórych dzielnic, np hinduskich) można brać za przykład, żucie gumy i zaśmiecanie jest wysoko karane, pijaków i tzw żuli brak, alkohol jest stosunkowo drogi i dostępny tylko do godz.22, chyba, że chcesz się napić w kawiarni ale tam jest wiadomo jeszcze drożej i problem rozwiązany. Polecam ten kraj do odwiedzenia, jest pięknie i spokojnie.

nawigator • Niedziela [16.09.2018, 14:48:58] • [IP: 178.238.247.**]

smieszni jestesmy my Swinoujszczanie w tych sporach, jak wczesniej pisalem : wiocha to wiocha i cokolwiek by sie nie zaproponowalo bedzie passe, wystarczy zobaczyc jak parkuja samochody w miescie, wolna amerykanka a sluzby wola z okna swego biura obserwowac" zywczyka' ktory zaparkuje pod zakazem pod UM, a rowery na promenadzie gdy obok jest wybudowana sciezka rowerowa i tak mozna bez konca, mentalnie jeszcze nam daleko do cywilizacji zachodniej Europy a co do Singapuru to stawiam teze ze 1000 osob ze Swinoujscia po 24 h pobytu w Singapurze zostanie albo bez forsy wydanej na mandaty albo w areszcie za burdy i niestosowne zachowanie albo wydalone do kraju. jeszcze duzo wody w Swinie uplynie zanim bedzie dostatecznie dobrze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:12:37] • [IP: 89.64.52.**]

Gościu.Najpierw spróbuj zmienić mentalność polaczków, dopiero później możesz próbować forsować temat wprowadzenia ich rozwiązań na tym terenie. Wydaje mi się że chodziło o pochwalenie się gdzie się to było, bo aż w Singapurze, przy okazji tematu konsultacji społecznych. Prawda?

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:55:55] • [IP: 94.254.224.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 13:35:35] • [IP: 128.199.124.***]

12:27 ———> UDERZ W STÓŁ. ... WIDAĆ DZIADEK NIE ZAŁAPAŁ SIĘ NA TRANSPORT DO KATYNIA. MNIE SIĘ PODOBA SINGAPURIANIE, BRZMI TAK „ KOSMICZNIE „ ;)

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:25:05] • [IP: 77.88.191.**]

Ciekawe rozwiązanie dla wyżej rozwiniętej społeczności, które jest dobrze zdyscyplinowana i posiada szacunek do cudzej własności

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:59:07] • [IP: 62.69.241.**]

W wielu europejskich dużych miastach są darmowe miejskie wypożyczalnie rowerów tyle, że główną intencją jest tam zdecydowane ograniczenie ilości samochodów w centrum miasta, dbałość o czystość powietrza.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:27:23] • [IP: 164.127.242.**]

11:15 - To w ramach uzupełniania wytrzebionej inteligencji przez Ruskich pouczę cię, jak trzeba tworzyc poprawnie nazwę obywatela Singapuru; ale wcześniej muszę - to jedyny wyjątek, cofnięcie się w rozwoju, bys zrozumiał, co piszę - włączę Caps Lock, jak (niepoprawnie) robisz: NIE SINGAPURIANIE, LECZ SINGAPURCZYCY. A TERAZ PROŚBA, BYS W RAMACH PRZYWRACANIA INTELIGENCJI NIE TYLKO TO PRZYJĄŁ, ALE I WYŁĄCZYŁ CAPS LOCK.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:21:56] • [IP: 92.42.117.***]

Strategia inwestycji w infrastrukturę rowerową wydaje się najrozsądniejsza. Dodałbym może od siebie zwiększenie ilości miejsc na pozostawienie rowerów, a także przystosowanie autobusów miejskich do ich przewozu. No i. ..pas w tunelu (ponoć powstanie) aby można było się rowerem przemieścić.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:08:16] • [IP: 94.254.137.***]

ok wszystko super tylko trzeba przypomniec wyspiarzom ze singapur to jedno z najbogatrzych panstw na swiecie sa szumowiny ale nie takie jak w ś-ciu za kokaine grozi kara smierci a za narkotyki inne dlugoletnie wiezienie nie wspomne iz wóda sprzedawana jest tylko do 22.a tak na marginesie ktos chce przytulic spora miejska kase

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:42] • [IP: 83.11.62.**]

popieram.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:30] • [IP: 77.65.106.***]

Bony na rowery refundowane z podatków dla rodzin KDR !

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:03:47] • [IP: 178.238.253.**]

Każdy kij ma dwa końce, kiedy pan urzędował /p-----ł w krzesło /płaciliśmy panu wynagrodzenie wszyscy z naszych podatków, a ja też sobie nie życzyłem no i co. ...z tym moim życzeniem?A dziś chętnie pomogę tym których nie stać na rower!

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:59:01] • [IP: 62.69.241.**]

Czy aby te prywatne firmy nie są jednak dofinansowywane z miejskiego budżetu?. 12, 5 zł. za aplikację ważną miesiąc, rok, dożywotnio?.

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 11:15:09] • [IP: 128.199.124.***]

TYLKO ŻE ŚWINOUJŚCIE TO NIE SINGAPUR, A POLACY TO NIE SINGAPURIANIE CZY INNE CYWILIZOWANE NARODY ; U NAS ZARAZ BĘDZIE WSZYSTKO ROZKRADZIONE, ZWŁASZCZA WSPOMNIANA ELEKTRYKA NAPĘDZANA PANELEM SŁONECZNYM. NIESTETY RUSKIE WYTRZEBILI INTELYGENCJĘ I ZOSTAŁO TO CO ZOSTAŁO...

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:07:38] • [IP: 178.235.177.***]

Co kraj to obyczaj.To co się przyjęło w Singapurze może być u nas nie do przyjęcia.Przykład ? Singapur słynie z drakońskich kar za zaśmiecanie środowiska. Za wyrzucenie papierka na chodnik płacimy 1000 dol.singapurskich.A spójrzmy na nasze lasy, rowy przydrożne czy skwery.Naród niereformowalny.

Oglądasz 1-25 z 37
■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■ Wieczorem 8 letni Benio zgubił czarny zegarek marki casio. Stało się to na lub przy plaży w okolicy Cafe plażowa. Zegarek dostał na urodziny i ma wartość sentymentalną. Benio jest smutny, więc jeśli ktoś znalazł zegarek bardzo prosimy o kontakt: 531156519 mama Ewa ■ Totalny chaos na Wybrzeżu Władysława IV. Urzędnicy robią z nami co chcą ■ Z dniem 28 czerwca 2019 roku Energopol złożył w szczecińskim Sądzie Rejonowym wniosek o upadłość. Spółka wchodzi w skład konsorcjum, które ma wybudować tunel w Świnoujściu ■ W czwartek na samej północy kraju prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z kierunków zachodnich i północno - zachodnich o prędkości średniej około 35-55 km/h, w porywach do 70-80 km/h. ■ Mieszkańcy i turyści przebywający w Międzyzdrojach mają teraz nową atrakcję. W czwartek zostało otwarte Oceanarium. Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrali specjalni goście: Krzysztof Ibisz, Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska, Marek Kaliszuk oraz Łukasz Płoszajski. Dlaczego warto wybrać się do nowo otwartego Oceanarium? ■ 16 głosami za przy dwóch wstrzymujących rada Miasta udzieliła prezydentowi miasta Januszowi Żmurkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2018 ■ Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie prezydenta Świnoujścia z wykonania budżetu miasta za rok 2018 ■ Prezydent miasta otrzymał votum zaufania. W głosowaniu 14 radnych było za, a 6 wstrzymało sie od głosu ■ Rada Miasta zajmie się ponownie przygotowaniem uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej. Poprzednią, z kwietnia br. uchyliła regionalna Izba Obrachunkowa. RIO stwierdziła, że dokument jest obarczony wadami prawnymi. Radni postanowili jednogłośnie o ponownym przygotowaniu tego dokumentu ■ Od godziny 9.00 rozpoczęły się obrady XV sesji Rady Miasta Świnoujścia. Najważniejszymi punktami obrad jest dyskusja nad sprawozdaniem prezydenta miasta z wykonania budżetu miasta za rok 2018 i głosowanie nad udzieleniem Januszowi Żmurkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu ■ W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie przekraczała 30°C, a na zachodzie przekroczy 35°C. Dodatkowo w drugiej części dnia i wieczorem, na północy, możliwe są pojedyncze burze. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez rozległy obszar wysokiego ciśnienia nad Europą Środkową i Wschodnią. W nocy swój wpływ zaznaczy niż znad Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza zwrotnikowego-morskiego o równowadze stałej ■ Koszmarne noce, znane nie tylko z horrorów, przeżywają mieszkańcy budynków w pobliżu dawnego Intermarche. Opustoszały sklep, a wokół wielki pusty plac to sceneria, która sprzyja różnym możliwościom. Na pierwszy plan wysunęli się jednak młodzi "mistrzowie kierownicy", którzy zaanektowali pusty parking i prawie każdej nocy urządzają tam sobie autocross. Lokatorzy pobliskich osiedli nie mogą przez to spać i choć zgłosili sprawę na policję, przeżywają koszmarną noc. Napisali do naszej redakcji ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ W dniu wczorajszym w okolicach promenady, plaży został zgubiony telefon Samsung S8 uczciwego znalazcę proszę o kontakt 575487733 Przewidywana nagroda! ■ Nowy prezes ZMPSiŚ SA. Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. powołała Pana Krzysztofa Urbasia na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes swoje obowiązki obejmie z dniem 1 lipca br. - informuje Monika Woźniak-Lewandowska Specjalista ds. komunikacji i PR ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości i bezpieczeństwa. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Już od jutra od godziny 10, na kąpielisku pojawią się ratownicy by strzec Państwa bezpieczeństwa ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? ■ Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych może być zagrożeniem dla innych użytkowników? Nawet zabawa na bezpiecznym placu może skończyć się wypadkiem. Przekonała się o tym dziewczynka, która postanowiła pohuśtać się na urządzeniu przeznaczonym dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Agresja rowerzysty - uderzoną kobietę zabrało pogotowie. Zajście z udziałem czterech młodych rowerzystów i właścicieli posesji przy ulicy Rycerskiej miało bardzo nieoczekiwany przebieg. Najpierw jadący na rowerach nie chcieli ustąpić drogi samochodowi, potem jeden z nich wykazał się niepojętą agresją, w wyniku czego kobieta trafiła do szpitala ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali podejrzanego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu kobiety idącej promenadą. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u pokrzywdzonej w wyniku rzucenia kamieniem oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 160 § 1 i art. 157 § 2 kk. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 ■ Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza mieszkańców Świnoujścia na spotkania podczas, których przedstawi koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Po prezentacjach eksperci będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Spotkania odbędą się: 9 czerwca, godzina 12.00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki, 16 czerwca, godzina 12.00 w filii MDK na Warszowie przy ul. Sosnowej 18. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę ■ Bez głosów sprzeciwu przy pięciu wstrzymujących się radni przyjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty ■ Rada Miasta uchwaliła nowe zasady przyznawania Bonu Seniora. Odtąd miejski Bon Seniora ma być wypłacany w formie świadczenia pieniężnego ■ 2 miliony 200 tysięcy złotych na projekty inwestycyjne oraz 200 tysięcy na tzw. projekty miękkie to kwoty zapisane w uchwale w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych na Budżet Obywatelski Miasta, które przyjęła dziś Rada Miasta ■