POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.09.2018, 09:04:25] • Świnoujście

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Podczas niedawnych konsultacji społecznych dotyczących forsowanego przez jednego z młodych radnych pomysłu roweru miejskiego finansowego z budżetu miasta Jarosław Specjalski miał najostrzejszą wypowiedź przeciwko tej inicjatywie. Cytujemy„ Nie życzę sobie by z moich podatków fundowano rower miejski dla bogatych ludzi” Może Pan uzasadnić tak ostry sprzeciw?

To proste. Przez dobrą godzinę duże grono składające się z radnych, urzędników i mieszkańców rozważało pomysł roweru miejskiego polegającego na jego wypożyczaniu i oddawaniu w wybranych stacjach dokujących. To jakbyśmy chcieli cofać nasze miasto w rozwoju by tak jak Kołobrzeg czy Szczecin „wdepnąć” w przestarzałe technologie. Mam wrażenie jakby ktoś chciał rzutem na taśmę rozpaczliwie wcisnąć Świnoujściu drogi, wadliwy system rowerowy wiedząc, że świat odszedł od niego i w rozwiniętych krajach jest on nie do sprzedania.Ma Pan jakieś przykłady?
Z Polski jeszcze nie. Ale z nieodległego Berlina już tak. Najlepiej jednak nowy system wypożyczania rowerów dostępnych w każdym miejscu miasta przetestowałem w Singapurze. Miasto nie wydaje na ten system ani dolara. Prywatne trzy firmy dosłownie w każdym zakątku tej rozległej wyspy proponują proste ale solidne rowery na 2 godziny za darmo.

To na czym zarabiają?
Na wierności miejscowego klienta a także takiego jak ja czyli turysty. Aplikacja rowerowa na tel. to 5 dolarów singapurskich ( ich dolar to ok.2,5 zł). Kupiłem aplikacje do dwóch największych wypożyczalni by mieć pewność, że zawsze znajdę rower jednej z firm. Po zapłaceniu jednorazowej opłaty włączam system na smartfonie wyszukujący rower najbliżej mojego miejsca. Są dosłownie wszędzie. Podchodzę do tego, który wskazany jest jako niezarezerwowany i nieuszkodzony. Naprowadzam smartfona na elektroniczny czytnik umieszczony pod siodełkiem zasilany jak i całe oświetlenie roweru przez panel słoneczny w kierownicy. Po sekundzie czytnik akceptując moje dane odblokowuje tylne koło. Jadę gdzie chcę i odstawiam rower gdzie chcę. Muszę tylko pamiętać by po pozostawieniu roweru go zablokować by nie naliczano mi dodatkowych opłat.

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Singapur to miasto- państwo położone na wielkiej wyspie wielkości naszej metropolitalnej Warszawy. Rzeczywiście w każdym zakątku znajdzie Pan rower jednej z tych firm?
W każdym miejscu tego ogromnego miasta. Z początku używałem prywatnego roweru, który miałem do dyspozycji, ale przesiadłem się na rowery z wypożyczalni. Przemieszczanie się do odległych dzielnic Singapuru w tropikalnych temperaturach na rowerze okazało się ponad siły. Przewożenie swojego roweru ich doskonałym metrem jest skomplikowane. Musi być złożony i w wymiarowym opakowaniu.

Dlatego ten system wypożyczania stał się bardzo przyjazny nawet dla niezamożnych turystów. Tereny są ogromne więc dominuje doskonałe i punktualne metro. Wysiadasz na interesującej Cię dzielnicy, bierzesz spod metra rower, zwiedzasz co zaplanowałeś, odstawiasz gdzie chcesz rower i jeśli zmieściłeś się w 2 godzinach nic nie płacisz. Później znowu jedziesz metrem na przykład na ekskluzywną wyspę Sentosa znaną ostatnio ze spotkania Trumpa z Kimem i tam wszystko zwiedzasz rowerem tym samym systemem. Przyniosłem do redakcji film z jednej z wysepek okalających Singapur. Także tam na obrzeżach rezerwatu przyrody znajdowałem zawsze jakiś rower do dyspozycji.

Czyli nie jest Pan zupełnie przeciw idei roweru miejskiego?
Oczywiście, że nie jestem przeciw takiej idei. Tylko nie w przestarzałej technologii i nie z naszych podatków. Proszę sobie wyobrazić, że ani w Szczecinie ani w Kołobrzegu fundowany z podatków mieszkańców rower miejski nie jest i nie będzie rentowny. Czyli co roku podatnicy tych miast dopłacają do tego systemu. Najlepsze jest to, że właściwie my teraz mamy już w Świnoujściu bardziej elastyczny system wypożyczania rowerów niż nam proponował jeden z młodych radnych bowiem można tu wypożyczyć rowery a oddać je w dowolnym miejscu Uznamu np. w Niemczech.

To po stronie wypożyczalni jest jego odbiór.
Reasumując uważam, że najrozsądniejsze stanowisko zaprezentowała V-ce Prezydent Świnoujścia odpowiedzialna za gospodarkę komunalną. Proponuje ona inwestowanie w infrastrukturę drogową dedykowaną rowerzystom bez fundowania drogiego i przestarzałego systemu rowerowego z miejskiego budżetu. Jestem jak najbardziej za taką strategią.


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 11:02:52] • [IP: 57.98.63.***]

Takie rowery widziałam również w Mediolanie. maja jedną wyjątkową zaletę; są zrobione ze specyficznych części, które nie pasują do żadnego innego roweru, i specyficzny wygą sprawia, że nie ma sensu ich kraść

Gość • Niedziela [16.09.2018, 20:27:29] • [IP: 164.127.242.**]

17:39. ..182 - w tekście wyraźnie mowa o prywatnych przedsiębiorcach, którzy by zapewnili to wypożyczanie, nie wiem, skąd twoja irytacja.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 19:31:55] • [IP: 178.238.252.***]

Oooooo!! Najlepszy skoczek do wody /najlepiej do basenu w Ystad/ się ujawnił. Czyżby planował skok do Rady Miasta?

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 18:44:23] • [IP: 128.199.124.***]

18.09 ———> HEJ KOLEŻANKO, ALE TEMAT JEST O ROWERACH W SINGAPURZE, A NIE O TWOIM DZIADKU PARTYZANCIE :) TAKE IT EASY&CHILL

Gość • Niedziela [16.09.2018, 18:09:51] • [IP: 164.127.242.**]

13:35 - Po prostu nie znasz języka polskiego, nie rób teraz dobrej miny do złej gry - popełniłeś ewidentny błąd. Po drugie, przestałem wierzyć w twoje moralne potepienie eksterminacji Polaków przez Rosjan, gdy zażartowałeś z tego dramatu, kieruąc ten" żart" ku mojej osobie, mojego dziadka. Mój dziadek najpierw wziął udział w kampanii wrześniowej, a potem zginął na wschodzie Polski, jako żołnierz AK, walcząc w partyzantce AK. Będący dla ciebie formą rozrywki Rosjanie-komuniści nie zabili go strzelajac, jak cię to bawi, w głowę - zginął w boju, niestety także po to, by tacy jak ty mogli wykorzystywać kaźń w Katyniu jako motyw" żartu".

Gość • Niedziela [16.09.2018, 17:39:05] • [IP: 178.235.182.**]

Czy w mieście, gdzie wszędzie dojdzie się w kilka minut lub dojedzie się komunikacją miejską naprawdę jest potrzebny rower miejski, który zabije turystyczne wypożyczalnie, przedsiębiorców z naszego miasta? Te rowery są najprostsze z prostych i na kilkukilometrowe wycieczki są niewygodne. Jeden bieg, jeden rozmiar kół - mają przejechać z punktu A do B, tyle. Temat tych rowerów znany jest od dawna jak i również problemy z nimi. Możliwość pozostawienia gdziekolwiek wiąże ze sobą wiele problemów. Cześć z tych rowerów blokowałaby chodniki, skończyły by w lesie, w kanale, w morzu, na drzewach. Aplikacja, know-how, sprzęt, bazy danych itd - są to nie małe koszta. Prawda jest taka, że osoby, które lubią wycieczki rowerowe lub po prostu lubią albo muszą jeździć mają już swoje rowery. A Ci, którzy są okazjonalnymi rowerzystami mogą raz na X czasu wypożyczyć o wiele wiele wygodniejszy sprzęt w którejś z naszych wypożyczalni za kilkanaście złotych. To wcale nie są duże pieniądze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:59:17] • [IP: 94.254.235.**]

A którędy można jeździć tym rowerem? Mamy dużo ale bezsensownych ścieżek kończących się w nieoczekiwanym miejscu, gdyby każda jezdnia miała swój pas dla rowerów gdzie rowerzysta miałby względne poczucie bezpieczeństwa to tak ale wiemy że jest to niemożliwe i rowerzyści są spychani pod koła aut. A w razie wypadku zwłaszcza śmiertelnego to ile grozi kierowcy auta ? A mówią że życie podobno jest bezcenne co jest nieprawdą gdyż kierowca auta zobowiązany do szczególnej ostrożności po spowodowaniu wypadku w wzięciu dobrego papugi najczęściej obraca kota ogonem i wychodzi cało lub z niewielką karą a to deprymuje rowerzystów którzy w trosce o swoje 4 litery wjeżdża na chodnik a tam to on łamie przepisy. Wniosek? Stwórzmy sensowną sieć dróg w całym mieście tylko dla rowerów a pozniej rowery choć ludzie mają mnóstwo prywatnych a wypożyczalnie mają dla turystów. Czyli pomysł poroniony z samymi rowerami

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:49:18] • [IP: 88.156.235.***]

a ile te prywatne firmy rowerowe zatrudniają pracownikow w porównaniu z ilością mieszkańców, i kto na tym zarabia? 2 ludzi?? w sumie rowery używane sa tak tanie że każdy może sobie kupić i tak.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:28:00] • [IP: 37.248.162.***]

Bylem tam i rowery sa tylko w wybranych rejonach. Tam są autonomiczne taxi bez kierowców. Bez naciagających turystów i nie tylko kierowców.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:52:49] • [IP: 77.88.191.**]

W Singapurze jest dużo tych rowerów, stojących wszędzie i leżących w różnych miejscach nawet gdzieś w krzakach. Tam rzadko kto jeździ rowerem, ponieważ jest bardzo gorąco, wszyscy jeżdżą klimatyzowanym metrem bądź autobusem, taka jest prawda. Ale za to porządek (oprócz niektórych dzielnic, np hinduskich) można brać za przykład, żucie gumy i zaśmiecanie jest wysoko karane, pijaków i tzw żuli brak, alkohol jest stosunkowo drogi i dostępny tylko do godz.22, chyba, że chcesz się napić w kawiarni ale tam jest wiadomo jeszcze drożej i problem rozwiązany. Polecam ten kraj do odwiedzenia, jest pięknie i spokojnie.

nawigator • Niedziela [16.09.2018, 14:48:58] • [IP: 178.238.247.**]

smieszni jestesmy my Swinoujszczanie w tych sporach, jak wczesniej pisalem : wiocha to wiocha i cokolwiek by sie nie zaproponowalo bedzie passe, wystarczy zobaczyc jak parkuja samochody w miescie, wolna amerykanka a sluzby wola z okna swego biura obserwowac" zywczyka' ktory zaparkuje pod zakazem pod UM, a rowery na promenadzie gdy obok jest wybudowana sciezka rowerowa i tak mozna bez konca, mentalnie jeszcze nam daleko do cywilizacji zachodniej Europy a co do Singapuru to stawiam teze ze 1000 osob ze Swinoujscia po 24 h pobytu w Singapurze zostanie albo bez forsy wydanej na mandaty albo w areszcie za burdy i niestosowne zachowanie albo wydalone do kraju. jeszcze duzo wody w Swinie uplynie zanim bedzie dostatecznie dobrze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:12:37] • [IP: 89.64.52.**]

Gościu.Najpierw spróbuj zmienić mentalność polaczków, dopiero później możesz próbować forsować temat wprowadzenia ich rozwiązań na tym terenie. Wydaje mi się że chodziło o pochwalenie się gdzie się to było, bo aż w Singapurze, przy okazji tematu konsultacji społecznych. Prawda?

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:55:55] • [IP: 94.254.224.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 13:35:35] • [IP: 128.199.124.***]

12:27 ———> UDERZ W STÓŁ. ... WIDAĆ DZIADEK NIE ZAŁAPAŁ SIĘ NA TRANSPORT DO KATYNIA. MNIE SIĘ PODOBA SINGAPURIANIE, BRZMI TAK „ KOSMICZNIE „ ;)

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:25:05] • [IP: 77.88.191.**]

Ciekawe rozwiązanie dla wyżej rozwiniętej społeczności, które jest dobrze zdyscyplinowana i posiada szacunek do cudzej własności

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:59:07] • [IP: 62.69.241.**]

W wielu europejskich dużych miastach są darmowe miejskie wypożyczalnie rowerów tyle, że główną intencją jest tam zdecydowane ograniczenie ilości samochodów w centrum miasta, dbałość o czystość powietrza.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:27:23] • [IP: 164.127.242.**]

11:15 - To w ramach uzupełniania wytrzebionej inteligencji przez Ruskich pouczę cię, jak trzeba tworzyc poprawnie nazwę obywatela Singapuru; ale wcześniej muszę - to jedyny wyjątek, cofnięcie się w rozwoju, bys zrozumiał, co piszę - włączę Caps Lock, jak (niepoprawnie) robisz: NIE SINGAPURIANIE, LECZ SINGAPURCZYCY. A TERAZ PROŚBA, BYS W RAMACH PRZYWRACANIA INTELIGENCJI NIE TYLKO TO PRZYJĄŁ, ALE I WYŁĄCZYŁ CAPS LOCK.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:21:56] • [IP: 92.42.117.***]

Strategia inwestycji w infrastrukturę rowerową wydaje się najrozsądniejsza. Dodałbym może od siebie zwiększenie ilości miejsc na pozostawienie rowerów, a także przystosowanie autobusów miejskich do ich przewozu. No i. ..pas w tunelu (ponoć powstanie) aby można było się rowerem przemieścić.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:08:16] • [IP: 94.254.137.***]

ok wszystko super tylko trzeba przypomniec wyspiarzom ze singapur to jedno z najbogatrzych panstw na swiecie sa szumowiny ale nie takie jak w ś-ciu za kokaine grozi kara smierci a za narkotyki inne dlugoletnie wiezienie nie wspomne iz wóda sprzedawana jest tylko do 22.a tak na marginesie ktos chce przytulic spora miejska kase

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:42] • [IP: 83.11.62.**]

popieram.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:30] • [IP: 77.65.106.***]

Bony na rowery refundowane z podatków dla rodzin KDR !

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:03:47] • [IP: 178.238.253.**]

Każdy kij ma dwa końce, kiedy pan urzędował /p-----ł w krzesło /płaciliśmy panu wynagrodzenie wszyscy z naszych podatków, a ja też sobie nie życzyłem no i co. ...z tym moim życzeniem?A dziś chętnie pomogę tym których nie stać na rower!

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:59:01] • [IP: 62.69.241.**]

Czy aby te prywatne firmy nie są jednak dofinansowywane z miejskiego budżetu?. 12, 5 zł. za aplikację ważną miesiąc, rok, dożywotnio?.

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 11:15:09] • [IP: 128.199.124.***]

TYLKO ŻE ŚWINOUJŚCIE TO NIE SINGAPUR, A POLACY TO NIE SINGAPURIANIE CZY INNE CYWILIZOWANE NARODY ; U NAS ZARAZ BĘDZIE WSZYSTKO ROZKRADZIONE, ZWŁASZCZA WSPOMNIANA ELEKTRYKA NAPĘDZANA PANELEM SŁONECZNYM. NIESTETY RUSKIE WYTRZEBILI INTELYGENCJĘ I ZOSTAŁO TO CO ZOSTAŁO...

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:07:38] • [IP: 178.235.177.***]

Co kraj to obyczaj.To co się przyjęło w Singapurze może być u nas nie do przyjęcia.Przykład ? Singapur słynie z drakońskich kar za zaśmiecanie środowiska. Za wyrzucenie papierka na chodnik płacimy 1000 dol.singapurskich.A spójrzmy na nasze lasy, rowy przydrożne czy skwery.Naród niereformowalny.

Oglądasz 1-25 z 37
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■