POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.09.2018, 14:59:29] • Świnoujście

Dziś podpisano umowę z wykonawcą tunelu i inżynierem kontraktu

Dziś podpisano umowę z wykonawcą tunelu i inżynierem kontraktu

fot. Andrzej Ryfczyński

Tunel ma być gotowy 48 miesięcy po podpisaniu umowy. To symboliczny moment połączenia Świnoujścia z Polską - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą i inżynierem kontraktu odbyła się na placu Słowiańskim w Świnoujściu. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, ale także mieszkańcy Świnoujścia. O symbolicznym znaczeniu tego dnia mówił premier RP.

Dziś podpisano umowę z wykonawcą tunelu i inżynierem kontraktu

fot. Andrzej Ryfczyński

- Dziś, 17 września, to smutna i symboliczna data w historii Polski, kiedy Związek Sowiecki napadł w ślad za Niemcami hitlerowskimi na Polskę i to jest symboliczna data rozdarcia Polski. Ale ten ruch, który dziś przeprowadzamy jest działaniem odwrotnym, działaniem scalania Polski. Dla Świnoujścia, to data przyłączenia, scalenia z resztą Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dziś podpisano umowę z wykonawcą tunelu i inżynierem kontraktu

fot. Andrzej Ryfczyński

Tunel ma zostać wybudowany w ciągu 48 miesięcy. Początkowo planowano, że powstanie do 2021 roku.

- Bardzo dziękuję mieszkańcom Świnoujścia, którzy przez długie lata oczekiwali tej inwestycji i ufali nam, że powstanie - mówił Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Dziś podpisano umowę z wykonawcą tunelu i inżynierem kontraktu

fot. Andrzej Ryfczyński

Okres budowy dla mieszkańców nie będzie łatwy, jednak efekty mają zrekompensować ten czas.

- Będziemy pilnować każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zapewniał, że rząd przez cały czas miał zabezpieczone środki na budowę tunelu, w razie, gdyby nie powiodła się procedura pozyskania funduszy unijnych.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 240, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 240

Gość • Sobota [22.09.2018, 20:33:07] • [IP: 88.156.235.***]

Od 25 lat przyjeżdżam do Świnoujścia na wczasy.Martwiłem się co będzie za kilkanaście lat-widząc przybywającą liczbę pojazdów mieszkańców, czy to miasto będzie spełniało standardy uzdrowiskowe.Słyszę teraz, że ma powstać tunel.Moje pytanie jest proste-Czy dla paru prominentów, warto zakorkować miasto i wzbogacić o środki toksyczne?.NO, ich mogę zrozumieć, bo przecież swój tyłek muszą wozić, ale żeby ogłupić do tego stopnia mieszkańców, że bez tego tunelu nie będą mogli prosperować-bo przecież muszą raz do roku wyjechać na wczasy, a stać w kolejce do PROMU NIE UCHODZI. Oj przyjdzie Wam kiedyś zapłakać. No cóż, Polak przed i po. ... Dla Waszego szacunku, nigdy nie przeprawiałem się samochodem przez prom.Samochód pozostawiałem na Warszowie i wielu moich przyjaciół tak robiło-bo wiemy co to jest smog.

Gość • Piątek [21.09.2018, 17:40:14] • [IP: 37.47.146.**]

Środa [19.09.2018, 00:47:10] • [IP: 62.69.203.***] A gzie jest obiecane molo?Tak samo będzie z tunelem?He, he, he.Paciorki dla naiwnych.Gdzie jest molo zakłamane cwaniaki? Molo to obiecal wam jlJasiu faSola

Gość • Piątek [21.09.2018, 09:09:59] • [IP: 46.171.240.***]

po wyborach sie rozmyślą i po raz kolejny będą szukać następnego bo to tylko kiełbasa wyborcza

Gość • Środa [19.09.2018, 22:49:04] • [IP: 80.245.190.**]

Jasiu dokonał abordażu na pIs. Stocznia Nasza sprzedana za jakiś obietnice stanowisk. Teraz Karsibor na stoczni w Gdańsku a nie u Nas. Gdzie jest karateka, który powinien bronić naszego podwórka? Ma to w wielkiej d... I jeszcze jedno. Jak zbudują tunel, to i tak nie nazwą imieniem Prezia, tylko Jarka. Panie Jasiu jesteś żałosny.

Gość • Środa [19.09.2018, 19:35:06] • [IP: 188.147.36.***]

A co z naszymi stoczniami? Podobno miały budować już tyle statków ufff

Gość • Środa [19.09.2018, 19:16:47] • [IP: 94.254.239.**]

na poczatku bedzie darmowy pozniej płatny napewno dla turystów wiec beda bramki wiec korek też bedzie taki jak teraz...

Gość • Środa [19.09.2018, 08:43:37] • [IP: 176.221.122.**]

Jakby to ująć..." zobaczę to uwierzę". Aha, to po ilu latach przejazd tunelem stanie się płatny?. Pierwotna koncepcja o jakiej słyszałem, podawała że przez pierwsze pięć lat będzie bezpłatnie. Coś się może zmieniło?.

Gośćpawel • Środa [19.09.2018, 06:16:22] • [IP: 94.254.224.***]

Zobaczycie tunal jak swinia niebo

Gość • Środa [19.09.2018, 00:47:10] • [IP: 62.69.203.***]

A gzie jest obiecane molo?Tak samo będzie z tunelem?He, he, he.Paciorki dla naiwnych.Gdzie jest molo zakłamane cwaniaki?

Gość • Wtorek [18.09.2018, 22:34:02] • [IP: 37.47.166.**]

PROPONUJĘ NAZWĘ TUNEL IM. LECHA KACZYŃSKIEGO, BRZMI DUMNIE :) I PRZED WJAZDEM JAKIŚ POMNIK... ZRESZTĄ PRZY WYJEŹDZIE DRUGI :)

Gość • Wtorek [18.09.2018, 20:17:47] • [IP: 185.210.39.**]

Ja proponuję żeby marudy i nieudaczniki polityczne nie korzystały z tunelu. Ha ha ha

Gość • Wtorek [18.09.2018, 19:31:31] • [IP: 185.210.39.***]

Najlepsze są te dwie mamuśki idące jak by nic się nie stało, nie przeszkadzało, że stoi straż, pogotowie, policja. Nie można iść drugą stroną lepiej się wepcham. Apel do pań z wózkami bycie matką nie zwalnia z myślenia.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 19:17:45] • [IP: 164.127.242.**]

17:59 - jest jednak jak napisałem wyraźnie błogosławieństwo rodziców PRZED wyjściem do kościoła, jest UBRANIE się piekne do kościoła, a nawet przedślubne spowiedzi święte - trzymaj sie mojego tekstu, napisałem wyraźnie, że sa pewne czynności PRZED ślubem, mające charakter uroczystych, zdarzających sie tylko raz. Można tez rozszerzyć analogię - do zaręczyn. Czy skoro ma być slub, to zaręczyny nie sa pewną - nienajbogatsza i nienajgłosniejsza, ale uroczystą - formą angazującą nie tylko młodych, ale i innych, którym sie uroczyście oznajmia ów fakt? Psychika ludzka wymaga takiego stopniowania celebracji - ów festyn jest dla mnie całkowicie zrozumiały. natomiast w tym po oddaniu do uzytku - oooo, tu juz trzeba by zaprosic może Golec uOrkiestrę, może Mieczysława Szcześniaka czy Edytę Bartosiewicz i opłacić efekty laserowe, fajerwerki - to tez jest potrzebne.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 18:32:28] • [IP: 94.254.143.**]

Morawiecki już wspomniał.Te 85% z UE to...fajnie, że jest...Ale bez tego rząd na pewno by sobie poradził BO SĄ NA TO ŚRODKI!! Kasa bez dna??Jaka obłuda i zakłamanie. Honorowy rząd, ambitny, zwrócił by te środki do UE.Przecież nas stać!! Pisowskie BAGNO.WSZYSCY ZA TO ZAPŁACIMY1

Gość • Wtorek [18.09.2018, 17:59:17] • [IP: 188.146.234.***]

ciekawe sarkastyczne porównanie tematu przez jakiegoś gościa 164.127.242 do ślubu, do dzisiaj do momentu gdy przeczytałem ten post byłem świecie przekonany ze imprezę (fetę) użądza sie po ślubie a nie przed, najwidoczniej się myliłem ;-).

Gość • Wtorek [18.09.2018, 17:53:16] • [IP: 164.127.242.**]

Na ostatnim zdjęciu za premierem Morawieckim, pod niebieska literą" W" Jason Statham - nie wiedziałem, że dorabia jako ochroniarz.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 17:50:40] • [IP: 164.127.242.**]

Globtrotter, używaj cudzysłowu, bo nie wiadomo, gdzie kończy sie cytat, a gdzie twoja nań odpowiedź.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 17:07:55] • [IP: 188.146.234.***]

Chcę wierzyć w to że faktycznie za rok rozpoczną się prace nad budową tunelu, jednak obserwując ile zostało dotychcza triumfalnie podpisanych dokumentów, wontpię w to że tak się stanie. przez rok może wię wiele wydarzyć 100 różnych powodów może się pojawić uniemożliwiając realizację tej inwestycji. Dla tego drodzy Włodarze zajmijcie się bierzącymi problemami, zadbajcie o dzielnice Świnoujścia które przez lata promenadowo/tunelowej pychy zaniedbaliście, bo wszędzie mieszkają wasi wyborcy, nie tylko w dzielnicy nadmorskiej. Opierając kampanię wyborczą na śnie o tunelu możecie wiecej stracić niż zyskać. Bo wielokrotnie wałkowana obietnica tunelu jest tak samo męcząca nudna jak codzienne pływanie promami.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 17:06:45] • [IP: 94.254.231.***]

Był też marszałek Geblewicz z PO który krył te wszystkie wałki Posła Gawłowskiego i udawał że nie widzi ustawianych przetargów na melioracje w zachodniopomorskim.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 14:54:28] • [IP: 164.127.242.**]

12:07." .. Jest więcej zdrowo myślących ludzi którzy rozumieją co znaczy informacja dokonana, a co znaczy niedokonana."------ Wyobraź sobie, że matka i ojciec nie błogosławia swojej córki przed pójściem do ołtarza, nie ubierają jej uroczyście w białą suknię, bo... twierdzą, że sprawa jest niedokonana. Nawet zrobili tak: a, pójdą sobie na spacer, i jakby od niechcenia wejda w turystycznym ubraniu, z plecakami do kościoła, aaa, bo tam ma wziąc ślub ich córka, a zaczna wszystko fetować dopiero po slubie, ooo, wedy to taaaak!

Gość • Wtorek [18.09.2018, 14:49:13] • [IP: 188.146.1.***]

czopek dostanie kocie sterydy od prezesa z Kaczogrodu.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 14:33:54] • [IP: 178.235.183.***]

Oczywiście tunel dla Świnoujścia to nieszczęście !! Ale jak się nie ma w głowie to się będzie miało w płucach. Zwolennicy sami zobaczą!! A Mieszkańcy …. ?? Decydenci wyjadą w inny rejon kraju albo do pięknych pałacyków w lasach sosnowych, zostawiając nas z problemem. Pewnie zmartwienie na zapas !! Bo tunelu nie będzie!! Normalna wtyka wyborcza. Coś o wykonawcy nie wiele wiadomo !! Powstaje pytanie dlaczego?? Po co dziwne zastrzeżenie, że jak środków nie będzie to pan Morawiecki je zapewni!! Jak to mamy rozumieć?

Globtrotter • Wtorek [18.09.2018, 13:52:43] • [IP: 94.254.249.**]

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 23:04:33] • [IP: 37.47.142.***] żenujące, pisiory wynajęły boty żeby pisać pochwały, te fałszywe śmiejące się facjaty. Świnojiszczanie wyobraźcie sobie że te tłumy wiadą samochodami do miasta, a jak wyjadą, gdzie zaparkują, gdzie rozłożą się z parawanami skoro teraz nie ma gdzie nogi postawić, z jednej strony gazoport a teraz przez wiele lat jeszcze turbiny będą chodzić całymi dniami, hałas, tłumy, jeszcze będziecie płakać za nastrojowym świnoujściem Ty baranie, pewnie lepiej zyc w zasciankowej wiosce gdzie tylko szwaby i szwaby.Wreszcie otworzy sie okno na swiat, z tymi gownianymi promami to jak za krola swieczka. dobrze ze wiosel nie rozdaja po stronie warszowa.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 13:46:03] • [IP: 37.248.209.**]

Pastuchy. Nie marudzić

Gość • Wtorek [18.09.2018, 13:40:38] • [IP: 164.127.242.**]

9:30 -" Zapomniano zaprosić BISKUPA, a to w dzisiejszej pisowskiej rzeczywistości grzech" - -- No i widzisz? Powoli docierasz do rzeczywistości, skoro nie zaproszono biskupa, to widocznie wg PiS-u nie jest to grzechem. Warto czasem odejść od ekranu z Tusk Vision Network lub od kartki z Gazetą Aborczą, dotknąc rzeczywistości, otrzeźwieć.

Oglądasz 1-25 z 240
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ W imieniu i z upoważnienia Komitetu Organizacyjnego Przeciwników Budowy Terminala Kontenerowego na terenach nadmorskich Wyspy Wolin - zapraszam na Spotkanie w sprawie aktualnej sytuacji i planów, jakie zostaną przedstawione przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w temacie budowy Portu Kontenerowego (część informacyjna spotkania) oraz następnie I Debatę Społeczną: Jaki rozwój Świnoujścia?. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja, o godz. 18:00 w kawiarni SONATA. Serdecznie zapraszamy! ■ Wyścigi samochodowe uliczkami Platanu są uciążliwe dla mieszkańców. Osiedle Platan ma wielu mieszkańców i chyba każdy z nich chciałby mieć bezpieczne i spokojne otoczenie. Tymczasem, jak informuje jeden z lokatorów budynku na Platanie, z balkonu można "podziwiać" samochody ścigające się po osiedlowych drogach, szczególnie dotyczy to ul. Chełmońskiego i Malczewskiego ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■