POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [03.10.2018, 11:05:13] • Międzyzdroje

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

Park Narodowy Puszty Węgierskiej to pierwszy park narodowy na Węgrzech, który został wpisany w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co łączy go z Wolińskim Parkiem Narodowym, od którego jest oddalony o ponad 1000 kilometrów?Inauguracja projektu edukacyjnego „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” w CEM WPN odbyła się w dniu 27.09.2018r. I zaowocowało podpisaniem porozumienia pomiędzy Dyrektorem Wolińskiego Parku Narodowego (dr Wojciech Zyska, pierwszy od lewej strony), Prezesem Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (Krzysztof Podhajski, w środku) i z-cą Dyrektora Parku Narodowego Puszty Węgierskiej (István Kapocsi, pierwszy z prawej strony). Po wyświetleniu slajdów koledzy z Węgier zaprezentowali film, teledysk, który publikujemy na naszym portalu.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

Były rozmowy podczas poczęstunku. Następnie uczestnicy udali się z wizyta w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Odwiedziny u ambasadora projektu polsko – węgierskiego – żubra Pocaka. Wymiana doświadczeń w zakresie ochrony gatunków zwierząt poddanych restytucji w WPN – żubrów rasy nizinnej, w HNP – bawołów i koników Przewalskiego była tematem wymiany zdań.

Właśnie na zdjęciach widzimy: pierwszy z lewej strony attaché ds. rolnych Ambasady Węgier István Jancsó, dalej członków delegacji z Węgier: Dori Bikki, Zoltan Dany, István Kapocsi. Gości oprowadzał z-ca Dyrektora WPN Marek Dylawerski. Można było zobaczyć inne zwierzęta w tym bielika sarny i łanię – mieszkańcy Zagrody Pokazowej Żubrów WPN. Warsztaty w terenie, odkrywanie wspólnych, łączących oba parki walorów krajobrazowych, turystycznych oraz gatunków zwierząt występujących na ich obszarach. Startuje projekt pn. „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”

Okazuje się, że żurawie, które w okresie letnim można spotkać w Wolińskim Parku Narodowym (WPN), podczas jesiennej drogi do Afryki, odpoczywają właśnie na terenach należących do Parku Narodowego Puszty Węgierskiej (HPN). To jednak nie wszystko. Od ponad roku pracownicy edukacyjni obydwu parków pracowali nad stworzeniem nowatorskiego projektu edukacyjnego: „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”. Jest to pierwsza tego typu międzynarodowa inicjatywa, której pomysłodawcą jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

– Do tej pory odbyły się dwie wizyty studyjne: pracowników edukacyjnych z węgierskiego parku narodowego w Polsce oraz edukatorów Wolińskiego Parku Narodowego w Parku Narodowym Puszty Węgierskiej. Pozwoliło to nam zidentyfikować wiele obszarów, w ramach których możemy nawiązać i budować współpracę. Pierwszy, wspólny projekt edukacyjny, ma na celu budowanie aktywnej społeczności, która nie tylko ze zrozumieniem przyjmie obecność i działalność parku w swoim otoczeniu, ale także – w dłuższej perspektywie – będzie angażowała się w ochronę przyrody i propagowanie walorów przyrodniczych parku. Liczymy, że będzie to początek długiej i owocnej współpracy – mówi dr Wojciech Zyska, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

Jak zachęcić młodzież do odkrywania walorów swojej najbliższej okolicy?
Projekt „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” skierowany jest do młodzieży w wieku 13 – 15 lat, uczęszczającej do szkół zlokalizowanych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców, w gminach położonych w granicach Wolińskiego Parku Narodowego oraz siostrzanego parku węgierskiego, graniczących z Parkiem lub położonych w jego pobliżu.

Jego celem jest nie tylko poszerzenie wiedzy przyrodniczej najmłodszych sąsiadów WPN oraz HPN, ale także zaangażowanie ich w działania, które pomogą budować pozytywne postrzeganie parku, jego zadań i roli w lokalnej społeczności.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

– W ramach Centrum Współpracy Międzynarodowej, położonego w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, od samego początku podejmujemy działania, których celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo otaczającej nas przyrody. Poprzez Kluby Przyjaciół Parków Narodowych chcemy pokazać młodzieży, jakie korzyści płyną z faktu, że mają oni okazję mieszkać w najbliższej okolicy parku narodowego oraz wspólnie chronić jego unikalne zasoby dla następnych pokoleń – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Konkurs „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę”
Ważnym elementem projektu jest konkurs pn. „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę”, w ramach którego uczniowie będą poszerzać wiedzę o Wolińskim Parku Narodowym oraz parku partnerskim. Obok sprawdzianu wiedzy nt. fauny i flory, zadaniem młodzieży będzie również szereg innych działań. Aktywności te, uczestnicy konkursu będą poznawać przed rozpoczęciem każdego z jego trzech etapów.

Nagrodą dla trzech zwycięskich zespołów w każdym z krajów, jest 7-dniowy pobyt studyjno-edukacyjny w parku węgierskim oraz 7-dniowy pobyt w WPN. Dodatkowo, sześć szkół, z których uczniowie uzyskają najwyższą liczbę punktów w konkursie, otrzyma wsparcie finansowe w wysokości do 1 500 zł z przeznaczeniem na zakup wyposażenia szkoły, związanego z edukacją przyrodniczą. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do 19 października.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wolińskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej. Zobacz teledysk!

fot. Andrzej Ryfczyński

Ambasador współpracy polsko-węgierskiej
Jak się okazuje, wraz z rozwojem współpracy pomiędzy dwoma parkami, rośnie jej prawdziwy ambasador. Pocak, czyli z węgierskiego „Brzuszek” to jeden z mieszkańców Zagrody Pokazowej Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. Jego narodziny zbiegły się w czasie z wizytą studyjną pracowników Parku Narodowego Puszty Węgierskiej na Wyspie Wolin, którzy oczarowani malcem, zgłosili swoją propozycję w tradycyjnym plebiscycie na imię dla nowonarodzonego żubra.

Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-gordno.pl i Wolińskiego Parku Narodowego: www.wolinpn.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Czwartek [04.10.2018, 10:22:50] • [IP: 109.243.235.***]

17:03 - Wziąłeś Flakka Zombie? 20:53- Bardziej ufam informacji z tekstu artykułu, gdzie pisza o żurawiach z Polski zatrzymujących sie w węgierskim parku narodowym.

Gość • Czwartek [04.10.2018, 09:20:54] • [IP: 62.69.203.***]

Dobrze, że nie zalatuje POs...cami.

Gość • Czwartek [04.10.2018, 08:14:48] • [IP: 5.173.136.**]

I to jest nareszcie jakaś nowość w tym na wskroś szkopskim regionie.I, że Europa to nie wyłącznie deutchland uber alles.

Gość • Środa [03.10.2018, 20:53:34] • [IP: 80.245.178.***]

AD : Środa [03.10.2018, 12:07:20] • [IP: 109.243.235.***]. PRZEZ WĘGRY LECĄ ŻURAWIE Z FINLANDII SZWECJI I RESZTY TERENÓW PRZY WSCHODNIM WYBRZEŻU MORZA BAŁTYCKIEGO. NASZE RODZIME POMORSKIE KIERUJĄ SIĘ NA ZACHÓD W STRONĘ TERYTORIUM BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND GmbH. NASTĘPNIE FRANCJA, HISZPANIA. ALE MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE WRÓCĄ DO ŚWINOUJŚCIA PRZEZ WĘGRY. POCZTA PRZYJDZIE NA WIOSNĘ.

AGENDA 21 • Środa [03.10.2018, 20:33:37] • [IP: 80.245.178.***]

W TYM UNESKO CHYBA KLEJU SIĘ NAWĄCHALI, ŻE OSUSZONE PRZEZ CZŁOWIEKA ROZLEWISKO CISY UZNALI ZA COŚ BEZCENNEGO. RÓWNIE DOBRZE O TAKĄ KURATELĘ MOŻE STARAĆ SIĘ ŚWINOUJŚCIE PO CAŁKOWITYM ZABETONOWANIU.

Gość • Środa [03.10.2018, 17:03:24] • [IP: 77.113.104.***]

No to nareszcie wracamy do komuny ! Do Związku Państw Wschodnich ! Najpierw łączymy Woliński Park Narodowy z węgierskim (choć dzielą nas tysiące km.) a następny krok to połączenie Polski z Syberią ! Tylko czekać jak tu zaproszą wojska radzieckie jako" ochronę naszych ziem" ! Bo już to bardzo blisko bo coś tu podejrzanie często" gości" u nas ich statek" Kruzensztern" !

Gość • Środa [03.10.2018, 15:35:11] • [IP: 188.147.233.***]

A co tam wiecie. Kasa z prow byla do wydania. Powiążcie fakty Balazsa jako ambasadora na białej gorze czy Grodnie czy jak tam urzadził centrum wspolpracy polsko wegierskiej i tak dalej... Kręci sie...w wpnie zawsze zmarzlina byla wieczna a teraz nowe stare twarze ze skorupy wyłażą. W wpnie był pewien uklad ktory tylko wnikliwy dostrzeże. Ciekawe jak tam sianokosy i bydlo w wodzie jeszcze?

Gość • Środa [03.10.2018, 15:21:41] • [IP: 89.64.54.*]

jeszce trochę, jeszcze ciut i w WPN też zaczniecie budować betonowe schrony dla turystów, jak obecnie w pasie wydm nadmorskich.

Gość • Środa [03.10.2018, 14:48:57] • [IP: 5.173.152.*]

Brawo, wszyscy siedzą!!

Gość • Środa [03.10.2018, 12:07:20] • [IP: 109.243.235.***]

Cytat:" ...żurawie, które w okresie letnim można spotkać w Wolińskim Parku Narodowym, podczas jesiennej drogi do Afryki, odpoczywają właśnie na terenach należących do Parku Narodowego Puszty Węgierskiej (HPN). " Mam pomysł - jeśli eurodeputowani z PO głosujacy za Acta 2 ostatecznie zwyciężą, jeśli te Acta 2 przejda wraz z mocną cenzura wpisów, linków, to możemy porozumiewac się z wolnym światem, czyli Orbanem, za pośrednictwem poczty przyklejonej do nóg żurawi.

Gość • Środa [03.10.2018, 11:53:52] • [IP: 62.69.253.***]

zalatuje to wszystko PISem który chce urządzić PRL-bis tylko że za PRL były bratnie kontakty z instytucjami ZSRR a teraz im się równie kretyńsko rządzone Węgry podobają...

Oglądasz 1-11 z 11
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■