POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [12.10.2018, 10:50:53] • Świnoujście

Budżet obywatelski - dlaczego warto głosować

Budżet obywatelski - dlaczego warto głosować

fot. Organizator

Budżet obywatelski lub inaczej budżet partycypacyjny, oznacza, że mieszkańcy sami decydują o wydatkach z budżetu miasta. W demokratycznym państwie podatki nie są haraczem, który przekazujemy urzędom, to nic innego jak składki. My, obywatele, składamy się, by sfinansować wydatki dla wspólnego dobra – drogi, szkoły, bezpieczeństwo, ochronę przyrody i wiele innych. Naszym wspólnym lokalnym majątkiem zarządzają dziś wybierani przez nas przedstawiciele, czyli radni i prezydent miasta. W tym celu ich wybieramy, za to wypłacamy im pensje lub diety.

Główną zaletą budżetu obywatelskiego jest to, że finansowane są z niego tylko te projekty, które mieszkańcy uznali za ważne, ale które niekoniecznie były w planach realizacyjnych rady miasta czy prezydenta. Więc mieszkańcy mają w ten sposób realny wpływ na wydatkowanie środków publicznych. Ważny jest także aspekt społeczny, możliwość budowania międzyludzkiej więzi, solidarności. Ponieważ mieszkańcy mogą przeznaczać środki finansowe nie tylko na remont chodnika pod własnymi oknami, ale także wspierać projekty z innych rejonów miasta. Chodzi tu o to, by powstawała prawdziwa lokalna społeczność, w której ludzie dbają o siebie nawzajem.

Nieraz zdarza się, że prezydent i radni są tak skupieni na projektach wizerunkowych i wiekopomnych dziełach, że jakość życia mieszkańców i równość społeczna schodzą na plan dalszy, a ogromne środki są przez lata angażowane w kosztowne mega projekty. Budżet obywatelski natomiast, to sposób na to, by zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy w swoim najbliższym otoczeniu.

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Świnoujściu. W poprzednich latach byłam autorką 3 projektów, które głosami mieszkańców zostały skierowane do realizacji. W roku 2016 wyremontowano boisko do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 2, w 2017 zagospodarowano całościowo zaplecze sportowe tejże szkoły, w roku 2018 jest w trakcie realizacji projekt budowy mini parku osiedlowego z elementami do gier podwórkowych. W ciągu 3 lat można zauważyć, że znacząco zmienia się okolica dzięki właśnie inicjowaniu takich działań, jak głosowanie w budżecie obywatelskim. Są to widoczne i wymierne efekty tego, że mieszkańcy się angażują i popierają zgłaszane projekty.

Budżet w naszym mieście dzieli projekty na tzw. twarde, czyli inwestycyjne oraz miękkie, czyli prospołeczne. W tym roku do projektów twardych zaproponowałam sezonowe zagospodarowanie plaży na Warszowie, zastosowanie częściowo zadaszonych kładek, które ułatwią korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami lub matkom z dziećmi, ustawienie małej architektury dla najmłodszych, przebieralni. Plaża na Warszowie jest coraz częściej odwiedzana przez turystów, a mieszkańcy są do niej bardzo przywiązani. Ja sama spędzałam na niej każde wakacje i czuję do niej sentyment.

Z projektów miękkich bardzo zależy mi na zrealizowaniu programu Z domu na podwórko, który jest oparty na założeniu prowadzenia w całym mieście zajęć dla dzieci z nauki gier podwórkowych. Gry podwórkowe budują więzi wśród najmłodszych, pozwalają rozwijać pozytywne postawy, nawiązywać więzi koleżeńskie, uczyć się zasad zdrowej rywalizacji i przeciwdziałać agresji. Takie gry jak wyścigi kapsli, zabawy na trzepaku, skakanie w gumę odchodzą w niepamięć, a projekt ten pozwoliłby naszym dzieciom właśnie poprzez nie uczestniczyć bardziej w integracji społecznej z rówieśnikami. Zakończeniem cyklu zajęć miałyby być mistrzostwa gier podwórkowych.

Uważam, że budżet partycypacyjny jest doskonałą formą oddawania części władzy mieszkańcom i jest to wspaniała rzecz, bo to ty, ja i każdy inny obywatel miasta decyduje i swoim otoczeniu. Więc: warto głosować!


komentarzy: 51, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 51

Gość • Niedziela [14.10.2018, 16:40:17] • [IP: 92.18.61.***]

W koncu jest osoba ktora robi cos dla warszowa i to robi duzo brawoo !! Popieram Twoja kandydature!!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:33:27] • [IP: 31.0.45.***]

Pani Sylwio, proszę nie przejmować się obrzydliwy i komentarzami. Ci co złe o pani piszą, to zapewne w większości hejterzy Stowarzyszenia Prawobrzeza, którzy już wcześniej buntowali ludzi, miedzy innymi Pana Dariusza K. na ówczesny zarząd osiedla. To pikieciarze, plakaciarze z pod warzywniaka na Warszowie. To ludzie dążący do celu po trupach, niszcząc i obrazajac przy tym innych. Pani Sylwio, pierś do góry i do przodu.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:01:10] • [IP: 78.146.196.***]

W koncu jest osoba ktora robi cos dla warszowa i to robi duzo brawoo !! Popieram Twoja kandydature!!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:11:42] • [IP: 92.40.249.***]

Hejterzy jestescie tak pusci ze tylko obrazac potraficie!! Dla was najlepiej byloby gdyby nic sie na warszowie nie dzialo a wszystkie pieniadze trafialy do WASZYCH kieszeni! !! Gdy znalazla sie w koncu osoba ktora walczy o to by warszow stal sie lepszy izadbany kiedy emeryci i rencisci dostaja paczki na swieta gdzie wczesniej nikt o nich nie pamietal gdy w czasch gdzie dzieci spedzaja swoj czas przed komputerem jest projekt by nasze dzieci wrocily do zabaw na dworzu I poznaly przyjaciol nie wirtualnych obrzucacie blotem kobiete ktora walczy o lepsze jutro! !! PANI SYLWIO TAK TRZYMAC JEST PANI IDEALNA KANDYDATKA! !!

Gość1 • Niedziela [14.10.2018, 10:34:29] • [IP: 62.69.241.***]

Jest Pani bezczelna i ma ogromny tupet, by po takiej aferze (pieniądze sponsora przelane na konto prywatne pani Marszałek) śmiała kandydować. Tym powinien zająć się prokurator. Niestety, jest Pani pustą celebrytką, od kiełbasek, upominków dla emerytek itp. Jak ma Pani trochę godności - to proszę o debatę w MDK. Zapytamy, czy jest Pani nadal za budową Terminala Kontenerowego, co jest równoznaczne ze zniszczeniem Warszowa. Zresztą Pani zdania są chyba pozostali kandydaci z Grupy Morskiej.

Gość • Sobota [13.10.2018, 21:59:11] • [IP: 37.47.163.***]

Ta kobieta była w Radzie Osiedla Warszow, nawet nie potrafiła się rozliczyć z dzialalnosci na zebraniu. Nabrała wtedy wody w usta fakt Ci co ja znają na pewno na nią nie zagłosują. Jest osobą która zasługi innych przypisuje sobie.

Gość • Sobota [13.10.2018, 16:24:57] • [IP: 78.146.196.***]

Pani sylwia to najlepsza kandydatka na radna miasta, to co robi dla warszowa to naprawde dobra sprawa

Gość • Sobota [13.10.2018, 15:05:18] • [IP: 203.88.84.***]

W kółko te same adresy IP w komentarzach :)

Gość • Sobota [13.10.2018, 12:31:42] • [IP: 164.127.213.**]

10:06:06] • [IP: 82.174.234.**] Racja, to oczywiste, że szpital i szkoły powinny miec stałe źródło dochodów od miasta, poza konkursami, a swoja drogą jakie szanse ma projekt jakiejś małej grupy społecznej, ale ważny, wobec szkoły, która może angażowac do głosowania nawet kilkaset osób (rodziców lub uczniów nastoletnich).---- A w ogóle to zwrócę uwagę, że pewne projekty nie są realizowane, bo GDZIE JEST KŁADKA NAD TORAMI W ŁUNOWIE?

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:37:11] • [IP: 5.173.136.**]

Widac wraz z cała rodzinka i kołem gospodyń wiejskich dodaje komentarze oczernianąc innych:) na szczescie ci co muszą to znają ją i wiedzą że lepiej nie ufać, bo mozna soe na tym przejechać

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:13:39] • [IP: 93.94.190.**]

chcecie wiedzieć dlaczego zrezygniwała z Rady Osiedla, to sie zapytajcie obecnej Rady Osiedla, stałe nagonki, upokorzenia ze strony Turlejskiej i Krzywdy, była dobra Rada, która coś robiła, to teraz jest dno na każdym kroku, nawet między sobą są skceni i tyle macie z tego.Ta Pani dalej pracuje społecznie i robi dobrą robotę, a co niektórzy to podpiusują sie pod jej projektami.Ci co takstarają się zaszkodzić to sami nie potrawią nic dobrego zrobić, tylko chodzić po domach i namawiaćaby nie głosować na Sylwie. Nawet nie wiecie ile robi dobrego dla innych, bo potraficie tylko narzekać, biadolić jak to żle, a weście się sami do roboty, a nie za hejtowanie ludzi i puszkę piwa pod sklepikiem

Gość • Sobota [13.10.2018, 10:45:33] • [IP: 92.40.249.***]

Pani Sylwia duzo zrobla dla mieszkancow warszowa!! Co widac na kazdym kroku, dzieki jej ciezkiej pracy i determinacjI. Potrzeba nam wiecej takich ludzi. Dziekujemy Pani Sylwio za wszystko Co robi pani dla tej zapomnianej dla miasta dzielnicy warszow! ! Moj glos zawsze bedzie za Pania! !

Gość • Sobota [13.10.2018, 10:06:06] • [IP: 82.174.234.**]

Jaki budżet i bywatelski skoro wnioski są składane przez jednostki podległe miastu czy nawet pracownicy urzędu miasta. I takie projekty wygrywają. Wnioski składane przez szkoły czy szpital nie powinny być brane pod uwagę bo i tak miasto powinno finansować takie działania. Więc miasto płaci miastu a potem bzdurne głosi że to mieszkańcy mają wpływ na wydatki miasta

Gość • Sobota [13.10.2018, 09:59:13] • [IP: 5.173.176.**]

szkoda, że ta Pani nie opowie w jakich okolicznościach zrezygnowała z funkcji w Zarządzie osiedla na Warszowie

Gość • Sobota [13.10.2018, 08:56:49] • [IP: 95.129.224.**]

W Świnoujściu nie ma Kandydatów na radnych, jak widzę takich jak góreczny czy mrozek lub agatoska to daję sobie spokój z wyborami , nie ma wśród kandydatów na Radnych, ludzi którzy według mnie byliby godni sprawować tą zaszczytną funkcję, warto głosować ale nie na bylejakość. Dla mnie mój głos jest cenny to część mojego honoru i moja własność.

Edek • Sobota [13.10.2018, 01:27:15] • [IP: 5.173.152.***]

Do: Piątek [12.10.2018, 22:58:52]  [IP: 188.146.0.***] każdy czyta to co chce, ja przestudiowałem wszystkie dokumenty i wiem, że co do dotacji i rozliczeń nawet ci którzy nakręcili nagonkę nie wnieśli uwag. Lubię się zapoznać ze szczegółami. Pozdrawiam gościu i życzę dalszego życia w hejterstwie. Dla mnie ta Pani widać, że działa i że coś zmienia a takie komentarze utwierdzają mnie w wierze, że ktoś kto je pisze jest zazdrosny i ma małe poczucie własnej wartości i empatii dalej oczerniając więc jeszcze bardziej namawiam wszystkich znajomych by na tą panią głosowali. Pani Sylwio trzymam kciuki!

Gość • Piątek [12.10.2018, 22:58:52] • [IP: 188.146.0.***]

A ja wiem, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta powiedziała, że nie wolno było przyjąć na prywatne konta pieniędzy od sponsorów. A te dwa prywatne konta to konto ówczesnej przewodniczącej ZARZĄDU S.M i skarbnika zarządu A.K. Tak jest napisane w protokole.

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:05:02] • [IP: 5.173.152.***]

Do 12.10.2018, 20:04:42] • [IP: 93.94.190.**] Nie do tym nie do taktu wsadź se. ... Do kontaktu żenada

Rene k • Piątek [12.10.2018, 20:59:36] • [IP: 5.173.152.***]

Tam gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.Sylwia działasz prężnie, uparcie i do celu. Osiągnięcia są dzięki twoim projektom i działaniom a zarazem ciężkiej pracy, trzymam kciuki hejty olać, czysta zazdrość ludzka. Ci co tak wylewają pomyje niech wezmą się i sami coś zrobią dla warszowa cwaniaki cudaki 😁

Edek • Piątek [12.10.2018, 20:58:40] • [IP: 5.173.152.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:09:25] • [IP: 77.253.129.**]

Pani wszędzie chce działać a tyle złego co wiem zrobiła na osiedlu Warszów.

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:04:42] • [IP: 93.94.190.**]

Tak a propo...od kiedy ta osoba taka troskliwa i dzieci? Niech o swoje najpierw zadba...biedne chlopaki...

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:01:49] • [IP: 37.47.176.**]

Tak szanuje przyrodę że jej plakaty wyborcze umieszczone na stojaka h stoją na zieleńcach.Przyznaj się kobieto czyj to pomysł odnośnie plaży. Komu go" podebrałaś".Rządza władzy tej kobiety jest przerażająca.Ta kobieta mieszkanka WARSZOWA KTÓRA będzie pracowć. dla miejscowości swego pana.Przykład pikniku na warszowie przewodnicząca bawi się w przytorze gdy piknik też odbywa się w jejdzielnicy.Widać jak będzie działać gdy zostanie radną Jak wygłąda rozliczenie z funduszu przy szkole nr.2 - powiedz to ludziom z dzielnicy kobieto?

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:01:01] • [IP: 93.94.190.**]

Oprócz kółka gospodyń wiejskich nikt tej Pani nie popiera. Każdy wie co zrobila. I co zamierza... Ciotki, pociotki, bracia, itd to jedyne osoby jeszcze co ją poprą dla swojego zysku

Gość • Piątek [12.10.2018, 19:56:38] • [IP: 93.94.190.***]

Czując sentyment do mojej plaży podniosę rękę za wybudowaniem PORTU KONTENEROWEGO. I rodam ludziom kiełbaski i paciorki, kółko różańcowe wyślemy na wycieczkę i temat załatwiony. A jak się głosowało w maju 2017 r. podczas Ogólnego Zebrania Mieszkańców ?? Ludzie to widzieli i słyszeli na własne uszy i własne oczy.

Oglądasz 1-25 z 51
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ W imieniu i z upoważnienia Komitetu Organizacyjnego Przeciwników Budowy Terminala Kontenerowego na terenach nadmorskich Wyspy Wolin - zapraszam na Spotkanie w sprawie aktualnej sytuacji i planów, jakie zostaną przedstawione przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w temacie budowy Portu Kontenerowego (część informacyjna spotkania) oraz następnie I Debatę Społeczną: Jaki rozwój Świnoujścia?. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja, o godz. 18:00 w kawiarni SONATA. Serdecznie zapraszamy! ■ Wyścigi samochodowe uliczkami Platanu są uciążliwe dla mieszkańców. Osiedle Platan ma wielu mieszkańców i chyba każdy z nich chciałby mieć bezpieczne i spokojne otoczenie. Tymczasem, jak informuje jeden z lokatorów budynku na Platanie, z balkonu można "podziwiać" samochody ścigające się po osiedlowych drogach, szczególnie dotyczy to ul. Chełmońskiego i Malczewskiego ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■