░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [28.11.2018, 07:06:45] • Polska

Nadchodzi zima, czyli czas na konserwację sprzętu ogrodowego

Nadchodzi zima, czyli czas na konserwację sprzętu ogrodowego

fot. Organizator

Okres intensywnej pracy w ogrodzie dobiega końca. Przez najbliższe, zimowe miesiące nas i nasz sprzęt czeka zasłużony odpoczynek. Warto pamiętać, że po zakończonym sezonie urządzenia potrzebują okresowego przeglądu i konserwacji. Podpowiadamy, jak poprawnie zadbać o sprzęt ogrodowy i przechowywać go podczas mrozów, by wiosną był w pełni sprawny i gotowy do ponownej pracy!

Po długim sezonie maszyny powinniśmy schować czyste, sprawne i prawidłowo zabezpieczone. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na te napędzane silnikiem spalinowym. Właściwa pielęgnacja niesie za sobą jeszcze jedną zaletę – zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Czysty i sprawny sprzęt
Intensywna eksploatacja urządzeń ogrodowych powoduje, że po sezonie są zanieczyszczone, a niektóre części uszkodzone. W przypadku kosiarek przed zimą konieczne będzie dokładne wyczyszczenie ostrzy, kół i osłon z trawy, błota i piachu. Element tnący warto naostrzyć, a następnie zabezpieczyć środkiem konserwującym. Jeśli zauważymy, że ostrze jest już mocno zużyte lub krzywe, to niestety musimy liczyć się z jego wymianą. Plastikowe osłony możemy umyć za pomocą zwykłej szmatki z wodą i płynem do mycia naczyń uważając, by nie zalać mechanizmów. Innym sprzętem, który z pewnością nie będzie przez nas używany aż do wiosny są przycinarki do żywopłotu. Ich najważniejszym elementem jest listwa tnąca i to na nią trzeba zwrócić szczególną uwagę. – Ten fragment najczęściej jest zabrudzony sokami z drzew i żywicą. Dlatego bardzo ważne jest, by przed odłożeniem sprzętu na półkę, dokładnie go oczyścić. Pozostawienie zabrudzonej listwy może skutkować sklejeniem i zablokowaniem mechanizmu. – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. Tak jak w przypadku kosiarek, oczyszczony element tnący zabezpieczamy za pomocą niezbyt tłustego środka konserwującego.

Konserwacja to podstawa
Silniki spalinowe z pewnością gwarantują nam wygodę użytkowania, ale musimy liczyć się z koniecznością ich częstego serwisowania. Przed odstawieniem sprzętu na zimę jedną z podstawowych czynności jest pozbycie się paliwa z silnika. – Pozostawienie paliwa, szczególnie w silnikach 2-suwowych, może uniemożliwi
jego rozruch wiosną. Mieszanka paliwowa, która składa się z benzyny i oleju rozwarstwia się już po 30 dniach i traci swoje właściwości. Odpalenie silnika z taką mieszanką może doprowadzić do upośledzenia smarowania, a w konsekwencji nawet do uszkodzenia silnika – zaznacza ekspert firmy Krysiak. Najlepszym sposobem na pozbycie się paliwa jest jego wypalenie, pozostawiając uruchomiony silnik lub pracując tak długo aż urządzenie zgaśnie z braku paliwa. Jeśli używamy maszyn spalinowych sporadycznie, to aby zapobiec ewentualnym szkodom, warto stosować specjalne preparaty, które zabezpieczają uszczelki gaźnika przed szkodliwym działaniem rozdzielonej mieszkanki. Równie ważnym elementem posezonowej konserwacji jest zabezpieczenie antykorozyjne stalowych części wnętrza silnika. W tym celu należy odkręcić świecę zapłonową i zalać cylinder kilkoma kroplami oleju silnikowego, a następnie ją zakręcić. Po wykonaniu wszystkich czynności możemy być pewni, że wiosną urządzenia będą gotowe do pracy.

Przechowuj z głową!
Gdy nasz sprzęt jest już oczyszczony i zakonserwowany powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Małe urządzenia mogą być odłożone po prostu na półkę. Nieco większe, takie jak kosy spalinowe i elektryczne, a także przycinarki powieśmy na ścianie. Kosiarki i wertykulatory powinny być przechowywane w suchym miejscu z dostępem powietrza. Nie należy ich jednak okrywać folią. Może się pod nią skraplać woda i delikatne części mechaniczne będą narażone na korozję. Najlepiej, by zimową przerwę sprzęt spędził wolnostojący lub w kartonie. Oczywiście, nie każdy może sobie na to pozwolić. - Jeśli posiadamy niewiele miejsca, rozwiązaniem może być wybór kosiarki z silnikiem umożliwiającym przechowywanie jej pionowo. Wystarczy złożyć kosiarkę i ustawić ją pod ścianą. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na inne urządzenia. – mówi ekspert firmy Krysiak, w której asortymencie znajdziemy kosiarki z takimi praktycznymi rozwiązaniami.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■