░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [01.12.2018, 07:32:56] • Szczecin

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

fot. Organizator

Pierwszego grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji „Czerwona kokardka" – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – będzie wyświetlana na Wieży Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Przekonanie, że ten problem „mnie nie dotyczy", braki w wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową, niechęć do poddawania się testom w kierunku HIV to wnioski z badania przeprowadzonego przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Mimo że dane te zbierane były cztery lata temu, problem ten jest wciąż aktualny. Codziennie dwie-trzy osoby dowiadują się o zakażeniu. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że w roku 2017 w Polsce zarejestrowano 1 526 nowo wykrytych zakażeń HIV i 120 zachorowań na AIDS. 24 osoby chore na AIDS zmarły. Ostatnie dostępne dane z lipca 2018 r. rejestrują 85 nowo wykrytych zakażeń HIV i 8 zachorowań na AIDS.

Specjaliści podkreślają, że bardzo ważna jest szeroko prowadzona profilaktyka, ponieważ żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu. – Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykładem takiej współpracy jest organizacja cyklu warsztatów przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym". Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. To łącznie 60 godzin zajęć dostosowanych do wiedzy i potrzeb młodych ludzi. Pierwsze spotkania odbyły się w listopadzie i będą kontynuowane w grudniu. Zajęcia zaplanowano w szkołach w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach oraz Koszalinie.

Jeszcze w grudniu Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy Samorządu Województwa, swoje działania edukacyjne skieruje do studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskiej policji, narażonej na kontakt z wirusem ze względu na ekspozycję zawodową. Zaplanowano wykłady i warsztaty. Część teoretyczna szkoleń zawierać będzie podstawowe informacje takie jak: epidemiologia, drogi zakażenia, badania diagnostyczne, poradnictwo przed i po teście, ekspozycje zawodowe.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■