░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [09.12.2018, 20:18:17] • Polska

Jabłka i meble to nie wszystko. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek!

Jabłka i meble to nie wszystko. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek!

fot. Organizator

Która polska firma odpowiada za 25 proc. eksportu do Chin? Jaki owoc jest hitem importowym w naszym kraju? Który produkt z Polski rozkochał w sobie Japończyków?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w najnowszym raporcie iKalkulator.pl. Serwis porównujący produkty finansowe przygotował kompleksowe omówienie danych związanych z polskim eksportem i importem.

Opracowanie powstało na podstawie danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu oraz GUS, które zostały również zaprezentowane na interaktywnym wykresie podsumowującym wyniki w handlu zagranicznym między 2006 a 2017 rokiem.

Czego można dowiedzieć się z raportu?

1. Kosmetyki powoli stają się specjalnością Polaków, a jedna z czołowych krajowych marek ma swój sklep na słynnym Times Square w Nowym Jorku.
2. Jednym z fundamentów polsko-japońskiej wymiany handlowej jest… puch. Japończycy uważają, że ten z Polski jest najlepszy na świecie!
3. Jedno z polskich przedsiębiorstw jest czołowym producentem trotylu. W Polsce kupuje go nawet globalny koncern założony przez Alfreda Nobla.
4. Polska to europejski lider w produkcji pieców i kotłów. Popularnością cieszą się zwłaszcza nowoczesne, ekologiczne modele, które spełniają wyśrubowane unijne normy. Co ciekawe, znacznie lepiej sprzedają się za granicą niż w kraju, gdzie wciąż montowane są zanieczyszczające powietrze kopciuchy.
5. Polski producent klocków depcze po piętach słynnym klockom Lego. I to nie byle gdzie – nawet w Stanach Zjednoczonych!
6. W 2017 r. eksport do Chin był najwyższy w historii, a aż jedna czwarta jego całej wartości to zasługa tylko jednej polskiej spółki.
7. Słynna ceramika z Bolesławca cieszy się popularnością na całym świecie. Specjalne zlecenie na zdobione naczynia złożyli ostatnio agenci CIA.
8. Zajmujemy 32. miejsce na świecie w eksporcie… bananów! W ubiegłym roku sprzedaliśmy ich blisko 60 ton, choć żaden z nich nie wyrósł oczywiście nad Wisłą.
9. Jesteśmy globalną potęgą w produkcji srebra. W dobrej kondycji jest również eksport polskiego bursztynu, docenianego przede wszystkim w Chinach.
10. Polskim hitem są papierosy, których sprzedaż w ubiegłym wyniosła aż 2,6 mld euro wpływów – tyle samo co zsumowany handel pieczywem i wołowiną!

Publikacja iKalkulator.pl szczegółowo przygląda się dziesięciu kategoriom towarów oraz przybliża firmy, które dziś śmiało można nazwać liderami polskiego eksportu.

Całość jest dostępna na blogu iKalkulator.pl: www.ikalkulator.pl/blog/handel-zagraniczny-polski/


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■