POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.02.2019, 09:41:26] • Świnoujście

Wystawa prac Krzysztofa Nowickiego otwiera nowy rozdział w historii Galerii Miejsce Sztuki 44. Andrzej Pawełczyk przekazał obowiązki nowemu opiekunowi galerii. Zobacz film!

Wystawa prac Krzysztofa Nowickiego otwiera nowy rozdział w historii Galerii Miejsce Sztuki 44. Andrzej Pawełczyk przekazał obowiązki nowemu opiekunowi galerii. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

To pierwszy wernisaż w galerii po objęciu przez Andrzeja Pawełczyka obowiązków dyrektora Miejskiego Domu Kultury. I już w pierwszych słowach, nawiązał do tego faktu,przyznając,że jako dyrektor nadal będzie dbał o miejską galerię Jednak zadane bieżącego kierowanie „Miejscem” Pawełczyk powierza, znanej już także miłośnikom sztuki w Świnoujściu- dr. Agnieszce Jankiewicz. Jankiewicz pracuje obecnie w szczecińskiej Akademii Sztuki jako prowadząca Pracownię Wklęsłodruku.



W Galerii Miejsce Sztuki 44 i tym razem nie zabrakło miłośników artystycznego spojrzenia na rzeczywistość. W sobotę, 9 lutego uroczyście otwarto tam ekspozycję prac malarskich Krzysztofa Nowickiego. Ten pochodzący z Bydgoszczy twórca, odebrał staranne wykształcenie na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesor Teresy Miszkin.

Wystawa prac Krzysztofa Nowickiego otwiera nowy rozdział w historii Galerii Miejsce Sztuki 44. Andrzej Pawełczyk przekazał obowiązki nowemu opiekunowi galerii. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

W jego pracach uważny odbiorca odnajdzie mnóstwo symboli i odwołań do symboliki mitologicznej ale przede wszystkim są to prace, które przyciągną uwagę widza dojrzałym warsztatem, ciekawą formą, zagadkową symboliką.

Wystawa prac Krzysztofa Nowickiego otwiera nowy rozdział w historii Galerii Miejsce Sztuki 44. Andrzej Pawełczyk przekazał obowiązki nowemu opiekunowi galerii. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

- „Lubię takie malarstwo, które muszę czytać jak książkę – ze zrozumieniem”-powiedział jeden z pierwszych gości wystawy na widok jednego z ważniejszych prac tej ekspozycji; płótna zatytułowanego „Saturn i Atiope”.

Wystawa prac Krzysztofa Nowickiego otwiera nowy rozdział w historii Galerii Miejsce Sztuki 44. Andrzej Pawełczyk przekazał obowiązki nowemu opiekunowi galerii. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

„Z mrocznego tła, niczym z zaświatów wyłaniają się bohaterowie minionych narracji. Ożywają w naszej pamięci by za chwilę zniknąć i zapaść w niepamięć. Kim byli , a raczej kim są aktorzy wizualnego przedstawienia? W subtelnym profilu kobiety odwracającej spojrzenie od lustra w stronę krzyża na znak pokuty, odnajdzie zapewne dalekie echa tycjanowskiej Kobiety z lustrem, a skąpane w mlecznej bieli nagie sylwetki kochanków, rozdzielona karminem szaty to z pewnością Antiope i Jupiter z obrazu Van Dycka...”-napisała w słowie do folderu towarzyszącego wystawie Barbara Haręża. Tych znaczeń, skojarzeń, symboli, w urzekającej formie zamkniętych. odnajdziemy w pracach Krzysztofa Nowickiego znacznie więcej. Warto zajrzeć do galerii Miejsce Sztuki 44!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Niedziela [10.02.2019, 18:57:28] • [IP: 62.69.229.**]

Jakie to fajny były czasy jak Pawełczyk krytykował wszystko w czambuł. Ot jak zmienia się punkt widzenia w zależności od punktu siedzenia.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 18:40:27] • [IP: 92.42.118.**]

Widziałem twórczość przedszkolaków, o wiele lepsze prace. Po co komu tego typu pomieszczenie z wywieszkami, czy nie lepiej przeznaczyć na kształtowanie kultury osobistej ?

Gość • Niedziela [10.02.2019, 18:02:06] • [IP: 185.13.106.***]

I tak mija życie na krzywy ryjek na koszt miasta.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 15:53:46] • [IP: 5.60.150.***]

Dla kogo te wystawy? dobrze, że emeryci przyszli

Gość • Niedziela [10.02.2019, 15:21:01] • [IP: 176.221.122.**]

sztuka zdegenerowana

Gość • Niedziela [10.02.2019, 15:07:21] • [IP: 109.243.209.**]

Z mrocznego tła, niczym z zaświatów wyłaniają się bohaterowie minionych narracji. Ożywają w naszej pamięci by za chwilę zniknąć i zapaść w niepamięć."...O, nie, nie jest tak źle z naszą pamięcią, bo liczne sakralne obrazy odkształcone przez Nowickiego wg jego wizji my świetnie kojarzymy, mimo że duch czasów jest taki, by zdejmowac znaczenia, bo zachodni świat sie desakralizuje, ucieka w pustke aksjologiczną, z czego chętnie korzysta magia, islam, Nowa Lewica z jej powtórnym wyrzygiwaniem marksizmu, ale w nowszej wersji. Oglądałem kiedys film (prod. bodaj brytyjskiej), gdzie omawiano twórczośc Salwadora Dalego. Ten surrealista namalował kiedyś obraz religijny wg rysunku mistyka z XVI w., św. Jana od Krzyża -" Chrystus św. Jana od Krzyża". Pilnujący galerii w Glasgow, gdzie wisi ten obraz, mówili twórcom filmu, że zwiedzający czasem nawet się przed nim modlą. Nie tak łatwo zetrzec znaczenia manipulacjami XXI wieku.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 14:19:34] • [IP: 88.156.235.***]

to się nadaje do TV o poziomie kultury Polaków:)-" Walnął głową w szybę, dzieło sztuki powstało to są Ci artyści. Smiech na sali"

Gość • Niedziela [10.02.2019, 14:13:54] • [IP: 80.245.178.**]

Nie ma nikogo ze ŚWINOUJŚCIA, do poprowadzenia Galerii?

Gość • Niedziela [10.02.2019, 13:58:48] • [IP: 92.42.118.**]

Brawo, dalej będą wycinanki i chlapomazajki ! Kiedy premiera ??

Gość • Niedziela [10.02.2019, 13:36:35] • [IP: 92.42.118.**]

Ktoś pisz że ta pani jest kojarzona z PRL, podczas gdy inny to spuścizna PRL-u. Najlepiej byłoby gdyby krytyki nie było, tak jak w PRL-u, większość nie chciała ryrzykowc prześladowania. Teraz mamy demokrację i do tego muszą się przyzwyczaić najbardziej twardogłowi wywodzący się z PZPR.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 13:30:48] • [IP: 188.147.102.***]

Świetna wystawa, brawo! Pan Pawełczyk znakomicie prowadzi galerię co bardzo cieszy. Takie małe miasta jak nasze rzadko ma możliwość pokazania najnowszej sztuki i co ważne ciekawej.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 13:20:04] • [IP: 185.13.106.***]

Ciekawe czy w życiu zapracował na siebie uczciwie?

Gość • Niedziela [10.02.2019, 13:14:16] • [IP: 176.221.113.**]

Tandeta. Co to za obraz jakieś trójkąciki. To dzieci w przedszkolu ładniejsze kolorowe prace robią niż takie badziewie.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 12:12:32] • [IP: 37.47.128.***]

Walnął głową w szybę, dzieło sztuki powstało to są Ci artyści. Smiech na sali

Gość • Niedziela [10.02.2019, 12:00:49] • [IP: 81.204.98.**]

Galeria prowadzona przez P.Andrzeja Pawelczyka zdobyla serca ludzi ktorzy. ..lubia sztuke i sie nia interesuja a nawet tych, ktorzy chetnie przyjda zobaczyc nowosci artystyczne...Jezeli chodzi o nowego opiekuna galerii...to mam mieszane uczucia...wiedzac, ze przyjmie galerie 44 jako opiekun...zeby sie nie przygotowac do okazjonalnych kilku zdan...to kiepsko widze ta" opieke" galerii.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 11:55:43] • [IP: 109.243.209.**]

10:46:47] • [IP: 176.221.122.*" ...obrazy że chocho.. . " - nie chocho, lecz" ho, ho" i zalecam stosowanie przecinków oraz wielkich liter.

Gość • Niedziela [10.02.2019, 11:24:12] • [IP: 178.238.251.***]

Jak zwykle niezadowoleni z życia. Jest oryginalnie! a gdzie poczucie piękna ?

Gość • Niedziela [10.02.2019, 10:46:47] • [IP: 176.221.122.***]

słabe !! nie ma w Świnoujściu artystów którzy mogli by pokazać swoje prace choćby" amatorów artystów". .. człowiek który jest po Akadem Sztuk Pięknych nie zawsze jest artystą. ... znam osobę która uczęszczała zaocznie na zajęcia plastyczne bo tak należy to nazwać a maluje obrazy że chocho. ..

Gość • Niedziela [10.02.2019, 10:01:06] • [IP: 82.174.234.**]

Wszystko co promuje ten pan jest na jedno kopyto. Nudne w tym samym stylu jakby wszystko było jego autorstwa

Gość • Niedziela [10.02.2019, 09:56:16] • [IP: 176.221.123.**]

super, brawo galeria

Gość • Niedziela [10.02.2019, 09:50:32] • [IP: 31.0.80.***]

Od kogo wynajmowane jest ten lokal i za ile

Oglądasz 1-21 z 21
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■