POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.02.2019, 22:11:47] • Świnoujście

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Dzisiaj w Urzędzie Miasta odbyły się zwołane przez prezydenta konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic jednostki pomocniczej miasta, jaką jest Dzielnica Uzdrowiskowa. Radni usłyszeli o pomysłach, które mogą budzić niepokój. Urzędnicy wykazywali się dużą powściągliwością przy udzielaniu odpowiedzi.Spotkanie trwało półtorej godziny. Tłumów nie było. W konsultacjach uczestniczyło troje radnych: Joanna Agatowska, Stanisław Bartkowiak i Wiesław Góreczny, przedstawiciel ŚOT Magdalena Romanowska, dwójka mieszkańców oraz 5 przedstawicieli mediów lokalnych.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Nowa propozycja obszarów stref(fot. Sławomir Ryfczyński )

Zakres zmian przedstawił zastępca prezydenta Paweł Sujka. Jako główny powód ich wprowadzenia wskazał, że w związku z planami budowy Zakładu Opieki Długoterminowej przy ul. Bydgoskiej - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wyraziła zgody na wydanie decyzji środowiskowej, bez której miasto nie może rozpocząć inwestycji. Informacja zaskoczyła radnych, gdyż niedawno decyzja taka została wydana przy okazji budowy nowego przedszkola. Przedszkole powstaje zaś tuż obok planowanego ZDO.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Stare obszary stref(fot. Sławomir Ryfczyński )

Obecni na sali urzędnicy, odpowiedzialni za inwestycję odpowiedzieli, że nie znają tak naprawdę powodu zmiany decyzji RDOŚ. Zapewniali, że szukają rozwiązania tego problemu i uważają, że wyłączenie tej działki z granic strefy uzdrowiskowej C i zaakceptowanie tego faktu przez Ministerstwo Zdrowia, pozwoli na uzyskanie warunków środowiskowych.

Uczestników spotkania zainteresował także inny szczegół: okazało się, że ze strefy urzędnicy chcą również wyłączyć jeszcze kilka innych obszarów miasta, do tego bardzo mocno zadrzewionych! W tym tereny przy ul. Bałtyckiej i Uzdrowiskowej (m.in. pod budowę parkingów). Zaskoczenie obecnych wzbudziło to, że obszary te są dużo większe niż wspomniane działki pod inwestycje na co zwrócił uwagę radny Stanisław Bartkowiak. Radna Joanna Agatowska zażądała dokładnych map i umiejscowienia planowanych inwestycji oraz podania informacji o ilości koniecznych do wycinki drzew. Konkretna liczba drzew do usunięcia ze strony urzędników nie padła.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Radny Wiesław Góreczny dociekał, czy zmiana strefy spełni oczekiwania RDOŚ i miasto uzyska niezbędne zgody na wycinki. Tutaj również ani zastępca prezydenta Paweł Sujka, który uzgadniał zakres zmian z Ministerstwem Zdrowia, ani urzędnicy nie potrafili dać odpowiedzi. Padło za to nieśmiało sformułowanie, że szanse są na 50%.

Na konsultacjach była też obecna wieloletnia była już radna Irena Kurszewska, która dopytywała się m.in., czy proponowane zmiany nie są robione pod kątem firm, które będą chciały budować parkingi. Tu też padła lakoniczna odpowiedź, że jeszcze miasto nie wie, kto będzie te parkingi budował.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Mimo niewielkiej liczby uczestników konsultacji, na co mogła mieć wpływ niefortunna godzina ich zwołania (o godz. 14.00 większość mieszkańców jest jeszcze w pracy), temat wzbudził wiele emocji wśród obecnych. Radni nie kryli zdziwienia dużą powściągliwością urzędników przy udzielaniu odpowiedzi.

Na środę zaplanowano posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej i Rozwoju Turystyki Rady Miasta, gdzie na pewno również toczyć się będzie dalsza dyskusja. Ostateczna decyzję w tej sprawie radni podejmą decyzję w czwartek, na sesji nadzwyczajnej, zwołanej na wniosek prezydenta, 21 lutego. Początek sesji: godz. 9:00.

Nasz komentarz:
Przyglądając się dokładnie mapom, na których widoczne są planowane zmiany, nietrudno odnieść wrażenie, że pod przykrywką problemów przy budowie Zakładu Opieki Długoterminowej, prezydent proponuje świnoujskim radnym "przepchnięcie" kilku lokalizacji i wielu miejsc (np. po południowej stronie ul. Wojska Polskiego, terenów Parku Zdrojowego, terenów ul. Bałtyckiej aż do granicy itd.), które zdecydowanie przerastają oficjalne uzasadnienie zmian. Czy to kolejna próba, że radni może się nie dopatrzą prawdziwych intencji władzy wykonawczej i podniosą ręce za planami, których konsekwencją będą w przyszłości kolejne potężne "rzezie drzew" na Wyspie?

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Uważamy, że to dobra okazja do poważnej dyskusji o przyszłości Świnoujścia, jakie tereny przeznaczyć na rozwój i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: jaki to ma być rozwój. Załatwianie jednak takich fundamentalnych dla przyszłości miasta spraw w tak szybkim tempie i w formie sesji nadzwyczajnej jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

źródło: www.iswinoujscie.pl


Zaktualizowano: Wtorek [19.02.2019, 07:55:21]

komentarzy: 85, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 85

Gość • Sobota [23.02.2019, 17:21:53] • [IP: 5.146.249.***]

niech pierw jedna inwestycje zkoncza a nie kilka na raz. bo narobia tylko balagan. a park wycinac to skandal...

Gość • Środa [20.02.2019, 09:24:27] • [IP: 193.69.22.**]

Urzędnicy nie znają powodu zmiany decyzji RDOŚ? To taka decyzja nie posiada uzasadnienia? To może poprosić o nie by wystarczyło i urzędnicy będą znali powody?!

Gość • Środa [20.02.2019, 09:08:12] • [IP: 37.8.230.***]

Po co w naszym miescie jest tylu radnych, urzedników i innych ludzi zajmujacych sie miastem?Mamy jednego człowieka, który w kazdym temacie jest ekspertem.Dziwie sie, że nikt nad tym nie pomyslał.Ten człowiek moze wszystko ale najpierw trzeba z nim (mała literą) żyć w zgodzie bo w przeciwnym razie trzeba wyjechać z tego miasta.powodzenia panie P.

Gość • Środa [20.02.2019, 03:32:17] • [IP: 90.215.191.**]

Macie park zdrojowy, którego nikt nie ma prawa wycinać ale niestety, zeby cos budować, rozwijąć miasto to trzeba drzewa wycinać.Wszyscy mieszkamy tam gdzie kiedys musiano wyciąć drzewa zeby domy budowac.Jakby byly protesty to miasto by nie powstało.Ja jestem za rozwojem SwinoujsciaZostawić zielony bufor miedzy centrum a dzielnicą nadmorską ale im mniej drzew miedzy promenadą a plażą tym bardziej miasto bedzie przypominało prawdziwy kurort. Zaniedbania powojene, samosiejki porosły a teraz nietykalne.

Gość • Środa [20.02.2019, 01:34:59] • [IP: 80.245.182.**]

Zarówno na wydmach jak i w opisywanych planach miasto chce wyciąć tereny nieużytków. To są zwykłe podmokłe krzaczory a nie żadne tereny rekreacyjne. Żeby stworzyć porządny park jako teren rekreacyjny potrzeba mnóstwo pieniędzy a pieniądze miasto zarobi, sprzedając działki deweloperom. Popatrzcie miejscowe post-komuchowe ciołki, że do każdego hotelu przyjedzie rocznie grubo ponad 100 tysięcy bogatych turystów ze Skandynawii i z Niemiec. Każdy z nich zostawi tutaj przynajmniej 2-3 tysiące złotych. Policzcie sobie to wszystko kołki wiejskie. Dziwię się tylko, że p. Bartkowiak daje się w to wciągać. Chyba na starość spada mu racjonalna ocena sytuacji. Rudej to się nie dziwię bo nigdy nie błyszczała IQ.

Gość • Środa [20.02.2019, 00:18:14] • [IP: 176.221.123.***]

Niech turysci, kuracjusze przyjezdzaja. ale dlaczego zapomina sie o potrzebach mieszkancow.Dom Opieki Dlugoterminowej jak najbardziej ale nie rzez drzew pod inwestorow nastepnych hoteli.Starczy betonu!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 22:09:33] • [IP: 193.200.150.***]

To tylko ściema i bełkot pod publikę. Bo żmur ze swoją świtą od dawna jest na usługach deweloperów i spełnia każde ich kaprysy A głupia rada posłusznie popiera ich wspólne geszefty.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 21:51:01] • [IP: 188.147.108.**]

O zgrozo! Co za szkodliwy koncepcja zagospodarowania. Nie można robić tak, że zabudowuje się wszystkie parcele. Należy zostawić tereny leśne pomiędzy poszczególnymi kwartałami osiedli.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 21:24:47] • [IP: 80.245.178.***]

Serce pęka, patrząc na tę rzez drzew i zalewanie betonem pięknego Świnoujścia. Trzeba cos zrobic, żeby to powstrzymać, dopóki jeszcze czas, bo za chwilę już nie bedzie co ratować. : (

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:59:13] • [IP: 176.221.123.**]

Zmiana przeznaczenia terenu leśnego na nieleśny wymaga zgody RDOŚ. Całe miasto rozwija się na dziko, a wypowiedzi pana Sujki nawet nie da się słuchać. Co za dzban.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:55:55] • [IP: 77.88.191.***]

SLD - nic nie powinno tu mieć do powiedzenia ! bo za ich czasów Świnoujście było taką wiochą że wcale nie chciało się przyjeżdżać. Jeśli chcecie bu turysta przyjeżdżał musicie budować włącznie z parkingami - drzew macie i tak pod dostatkiem. Jeśli nie, to miast nadmorskich jest ci w Polsce dostatek do których pojedziemy !!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:40:36] • [IP: 37.248.214.***]

Sygnaliści przyszli z trollem :-))

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:04:22] • [IP: 80.149.82.***]

Swoją drogą to plan mają szczwany. Pod sztandarem budowy zakładu opieki wyrywają z lasu kilka hektarów gruntu do zainwestowania (sprzedania) podczas gdy sam zakład zajmie pewnie jakieś 3 tyś mk2. Omamieni radni nie sprzeciwią się bo to przecież inwestycja niezbędna, kiedy po jej zrealizowaniu na pozostałych wskazanych terenach rozpocznie się masowa wycinka powiedzą my nie wiedzieliśmy a prezydent powie jak to nie skoro podpisaliście. Tak to już jest kiedy na prezydenta wybiera się wilka a do rady barany. Taki to nasz" Folwark Zwierzęcy".

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:43:53] • [IP: 80.149.82.***]

Wyłączają tereny zalesione a dołączają niemożliwe do sprzedania i nie zalesione. Zaplanowali wycinkę drzew pod parkingi w rejonach niezbędnych turystom czyli deweloperom a nie mieszkańcom. Teren zalesiony przy ul. Bydgoskiej już od lat posiada mapy geodezyjne dostępne na Geoinfo 7 na których naniesiono nawet układ komunikacyjny więc po co to mydlenie oczu Zakładem Opiekuńczym. Niech miasto wyznaczy pod jego budowę inną parcelę i po sprawie, chyba że wyprzedało już wszystkie i dlatego planuje masową wycinkę.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:43:26] • [IP: 176.221.123.***]

Budowlę należy wkomponowywać w istniejącą roślinność a nie w beton.Świnoujski rak zżera wszystko aby sam zaistnieć.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:30:35] • [IP: 80.245.186.***]

czy w koncu WYPOWIE SIE PAN ALBO KTOS Z RADNYCH NA TEMAT MOZLIWOSCI WYKORZYSTANIA KARTY SENIORA??!!DAJAC TE KARTY PEWNIE ZAKLADALISCIE, ZE TEJ KIELBASY WYBORCZEJ NIE DA SIE SKONSUMOWAC!!BRAK MIEJSC NA ZABIEGI, RUSALKA WYPOSAZONA Z NASZYCH PODATKOW NIE REALIZUJE KARTY!!ALGA NIE PRZEDLUZYLA NA NOWY ROK ZABIEGOW, A BYLY BARDZO FAJNE!!SASANKA NIE MAMIEJSC NA ZABIEGI LIMFATYCZNE DLA RAKOWCOW!!JAK TO WIDZICIE?ODTRABICIE SUKCES TYPU KARTY DANE-NIE WYKORZYSTANE-ZAPLANOWANE OSZCZEDNOSCI-slupki juz Was nie interesuja?stolki w urzedzie, w radach nadzorczych i jestescie heppy?

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:51:51] • [IP: 92.42.118.**]

To kompletna kompromitacja, zwoływać obrady i nie mieć pojęcia o problemach będących przedmiotem obrad. Ale to nic nadzwyczajnego, bo są z wyboru, więc nie muszą mieć wykształcenia i znać się profesjonalnie na ponadpodstawowych sprawach. Tym bardziej trzeba pilnować, bo mogą w sposób być może niezamierzony wsadzić miasto na poteżną minę , a to już nie te czasy kiedy rozminowywano takie przypadki stwierdzeniem " no wita towarzysze rozumita i kwita".

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:40:36] • [IP: 62.69.254.***]

Brawo Pani Agatowska i Pani Kurszewska. Pytania konkretne a odpowiedzi nie pełne, takie dla dzieci. Pod płaszczykiem potrzebnych inwestycji będą inwestycje deweloperskie na wyłączonych ze strefy" C" terenach. Radni nie dajcie się oszukać. Znowu pod topór pójdą ogromne ilości drzew.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:17:58] • [IP: 80.245.178.***]

Zgroza! Miasto hoteli - raj dla deweloperów. Przez kolejne lata rządów czerwonych pająków zostanie betonowa dżungla. Przecież nic nie jest robione dla wygody mieszkańców! Brak garaży, miejsc parkingowych, rzeź terenów zielonych, a większość nawierzchni ulic w opłakanym stanie. Ludzie! Kogo wybraliście?!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:02:23] • [IP: 92.42.113.***]

Prawda jest taka że Żmurkiewicz z Michalska mało interesują się drzewami i warunkami wypoczynku dla mieszkańców bardziej interesuje ich polityka PRO DEVELOPERSKA. więc zgrabnie wciskają głupim kit o dochodach miasta . W ten sposób to można wyciąć wszystko i robić apartamentowce. Ale skończy się tak że przyjezdni stwierdzą że to jest moloch wczasowy a nie fajne miasto turystyczne i przestaną przyjeżdżać

Wasz Prezydęt • Wtorek [19.02.2019, 17:59:45] • [IP: 185.210.38.***]

Ciąć, nie gadać!!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:58:20] • [IP: 93.94.190.***]

Gościu od Agatowskiej to wara co przeszkadza bo jest dociekliwa a to pewnie jakiś urzędas komentuje i bardzo dobrze Pani Joanno niech Pani ich punktuje

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:54:21] • [IP: 185.210.39.**]

Pseudo-ekologia w służbie walki politycznej. Brawo Panie Sujka.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:42:44] • [IP: 31.11.128.***]

A z kim te konsultacje społeczne z urzędnikami czyli z samym sobą. A gdzie są zawiadomienia dla właścicieli terenów przyległych? nikogo nie informują, czyli ciąg dalszy naruszenia prawa przez urzędników świnoujskich.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:32:58] • [IP: 93.94.188.**]

Pobuduja pełno małych parkingów zamiast postawić konkretne wielopoziomowe.

Oglądasz 1-25 z 85
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■