░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.02.2019, 22:11:47] • Świnoujście

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Dzisiaj w Urzędzie Miasta odbyły się zwołane przez prezydenta konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic jednostki pomocniczej miasta, jaką jest Dzielnica Uzdrowiskowa. Radni usłyszeli o pomysłach, które mogą budzić niepokój. Urzędnicy wykazywali się dużą powściągliwością przy udzielaniu odpowiedzi.Spotkanie trwało półtorej godziny. Tłumów nie było. W konsultacjach uczestniczyło troje radnych: Joanna Agatowska, Stanisław Bartkowiak i Wiesław Góreczny, przedstawiciel ŚOT Magdalena Romanowska, dwójka mieszkańców oraz 5 przedstawicieli mediów lokalnych.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Nowa propozycja obszarów stref(fot. Sławomir Ryfczyński )

Zakres zmian przedstawił zastępca prezydenta Paweł Sujka. Jako główny powód ich wprowadzenia wskazał, że w związku z planami budowy Zakładu Opieki Długoterminowej przy ul. Bydgoskiej - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wyraziła zgody na wydanie decyzji środowiskowej, bez której miasto nie może rozpocząć inwestycji. Informacja zaskoczyła radnych, gdyż niedawno decyzja taka została wydana przy okazji budowy nowego przedszkola. Przedszkole powstaje zaś tuż obok planowanego ZDO.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

Stare obszary stref(fot. Sławomir Ryfczyński )

Obecni na sali urzędnicy, odpowiedzialni za inwestycję odpowiedzieli, że nie znają tak naprawdę powodu zmiany decyzji RDOŚ. Zapewniali, że szukają rozwiązania tego problemu i uważają, że wyłączenie tej działki z granic strefy uzdrowiskowej C i zaakceptowanie tego faktu przez Ministerstwo Zdrowia, pozwoli na uzyskanie warunków środowiskowych.

Uczestników spotkania zainteresował także inny szczegół: okazało się, że ze strefy urzędnicy chcą również wyłączyć jeszcze kilka innych obszarów miasta, do tego bardzo mocno zadrzewionych! W tym tereny przy ul. Bałtyckiej i Uzdrowiskowej (m.in. pod budowę parkingów). Zaskoczenie obecnych wzbudziło to, że obszary te są dużo większe niż wspomniane działki pod inwestycje na co zwrócił uwagę radny Stanisław Bartkowiak. Radna Joanna Agatowska zażądała dokładnych map i umiejscowienia planowanych inwestycji oraz podania informacji o ilości koniecznych do wycinki drzew. Konkretna liczba drzew do usunięcia ze strony urzędników nie padła.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Radny Wiesław Góreczny dociekał, czy zmiana strefy spełni oczekiwania RDOŚ i miasto uzyska niezbędne zgody na wycinki. Tutaj również ani zastępca prezydenta Paweł Sujka, który uzgadniał zakres zmian z Ministerstwem Zdrowia, ani urzędnicy nie potrafili dać odpowiedzi. Padło za to nieśmiało sformułowanie, że szanse są na 50%.

Na konsultacjach była też obecna wieloletnia była już radna Irena Kurszewska, która dopytywała się m.in., czy proponowane zmiany nie są robione pod kątem firm, które będą chciały budować parkingi. Tu też padła lakoniczna odpowiedź, że jeszcze miasto nie wie, kto będzie te parkingi budował.

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Mimo niewielkiej liczby uczestników konsultacji, na co mogła mieć wpływ niefortunna godzina ich zwołania (o godz. 14.00 większość mieszkańców jest jeszcze w pracy), temat wzbudził wiele emocji wśród obecnych. Radni nie kryli zdziwienia dużą powściągliwością urzędników przy udzielaniu odpowiedzi.

Na środę zaplanowano posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej i Rozwoju Turystyki Rady Miasta, gdzie na pewno również toczyć się będzie dalsza dyskusja. Ostateczna decyzję w tej sprawie radni podejmą decyzję w czwartek, na sesji nadzwyczajnej, zwołanej na wniosek prezydenta, 21 lutego. Początek sesji: godz. 9:00.

Nasz komentarz:
Przyglądając się dokładnie mapom, na których widoczne są planowane zmiany, nietrudno odnieść wrażenie, że pod przykrywką problemów przy budowie Zakładu Opieki Długoterminowej, prezydent proponuje świnoujskim radnym "przepchnięcie" kilku lokalizacji i wielu miejsc (np. po południowej stronie ul. Wojska Polskiego, terenów Parku Zdrojowego, terenów ul. Bałtyckiej aż do granicy itd.), które zdecydowanie przerastają oficjalne uzasadnienie zmian. Czy to kolejna próba, że radni może się nie dopatrzą prawdziwych intencji władzy wykonawczej i podniosą ręce za planami, których konsekwencją będą w przyszłości kolejne potężne "rzezie drzew" na Wyspie?

Były niepokojące pytania i lakoniczne odpowiedzi. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Uważamy, że to dobra okazja do poważnej dyskusji o przyszłości Świnoujścia, jakie tereny przeznaczyć na rozwój i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: jaki to ma być rozwój. Załatwianie jednak takich fundamentalnych dla przyszłości miasta spraw w tak szybkim tempie i w formie sesji nadzwyczajnej jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

źródło: www.iswinoujscie.pl


Zaktualizowano: Wtorek [19.02.2019, 07:55:21]

komentarzy: 85, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 85

Gość • Sobota [23.02.2019, 17:21:53] • [IP: 5.146.249.***]

niech pierw jedna inwestycje zkoncza a nie kilka na raz. bo narobia tylko balagan. a park wycinac to skandal...

Gość • Środa [20.02.2019, 09:24:27] • [IP: 193.69.22.**]

Urzędnicy nie znają powodu zmiany decyzji RDOŚ? To taka decyzja nie posiada uzasadnienia? To może poprosić o nie by wystarczyło i urzędnicy będą znali powody?!

Gość • Środa [20.02.2019, 09:08:12] • [IP: 37.8.230.***]

Po co w naszym miescie jest tylu radnych, urzedników i innych ludzi zajmujacych sie miastem?Mamy jednego człowieka, który w kazdym temacie jest ekspertem.Dziwie sie, że nikt nad tym nie pomyslał.Ten człowiek moze wszystko ale najpierw trzeba z nim (mała literą) żyć w zgodzie bo w przeciwnym razie trzeba wyjechać z tego miasta.powodzenia panie P.

Gość • Środa [20.02.2019, 03:32:17] • [IP: 90.215.191.**]

Macie park zdrojowy, którego nikt nie ma prawa wycinać ale niestety, zeby cos budować, rozwijąć miasto to trzeba drzewa wycinać.Wszyscy mieszkamy tam gdzie kiedys musiano wyciąć drzewa zeby domy budowac.Jakby byly protesty to miasto by nie powstało.Ja jestem za rozwojem SwinoujsciaZostawić zielony bufor miedzy centrum a dzielnicą nadmorską ale im mniej drzew miedzy promenadą a plażą tym bardziej miasto bedzie przypominało prawdziwy kurort. Zaniedbania powojene, samosiejki porosły a teraz nietykalne.

Gość • Środa [20.02.2019, 01:34:59] • [IP: 80.245.182.**]

Zarówno na wydmach jak i w opisywanych planach miasto chce wyciąć tereny nieużytków. To są zwykłe podmokłe krzaczory a nie żadne tereny rekreacyjne. Żeby stworzyć porządny park jako teren rekreacyjny potrzeba mnóstwo pieniędzy a pieniądze miasto zarobi, sprzedając działki deweloperom. Popatrzcie miejscowe post-komuchowe ciołki, że do każdego hotelu przyjedzie rocznie grubo ponad 100 tysięcy bogatych turystów ze Skandynawii i z Niemiec. Każdy z nich zostawi tutaj przynajmniej 2-3 tysiące złotych. Policzcie sobie to wszystko kołki wiejskie. Dziwię się tylko, że p. Bartkowiak daje się w to wciągać. Chyba na starość spada mu racjonalna ocena sytuacji. Rudej to się nie dziwię bo nigdy nie błyszczała IQ.

Gość • Środa [20.02.2019, 00:18:14] • [IP: 176.221.123.***]

Niech turysci, kuracjusze przyjezdzaja. ale dlaczego zapomina sie o potrzebach mieszkancow.Dom Opieki Dlugoterminowej jak najbardziej ale nie rzez drzew pod inwestorow nastepnych hoteli.Starczy betonu!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 22:09:33] • [IP: 193.200.150.***]

To tylko ściema i bełkot pod publikę. Bo żmur ze swoją świtą od dawna jest na usługach deweloperów i spełnia każde ich kaprysy A głupia rada posłusznie popiera ich wspólne geszefty.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 21:51:01] • [IP: 188.147.108.**]

O zgrozo! Co za szkodliwy koncepcja zagospodarowania. Nie można robić tak, że zabudowuje się wszystkie parcele. Należy zostawić tereny leśne pomiędzy poszczególnymi kwartałami osiedli.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 21:24:47] • [IP: 80.245.178.***]

Serce pęka, patrząc na tę rzez drzew i zalewanie betonem pięknego Świnoujścia. Trzeba cos zrobic, żeby to powstrzymać, dopóki jeszcze czas, bo za chwilę już nie bedzie co ratować. : (

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:59:13] • [IP: 176.221.123.**]

Zmiana przeznaczenia terenu leśnego na nieleśny wymaga zgody RDOŚ. Całe miasto rozwija się na dziko, a wypowiedzi pana Sujki nawet nie da się słuchać. Co za dzban.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:55:55] • [IP: 77.88.191.***]

SLD - nic nie powinno tu mieć do powiedzenia ! bo za ich czasów Świnoujście było taką wiochą że wcale nie chciało się przyjeżdżać. Jeśli chcecie bu turysta przyjeżdżał musicie budować włącznie z parkingami - drzew macie i tak pod dostatkiem. Jeśli nie, to miast nadmorskich jest ci w Polsce dostatek do których pojedziemy !!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:40:36] • [IP: 37.248.214.***]

Sygnaliści przyszli z trollem :-))

Gość • Wtorek [19.02.2019, 20:04:22] • [IP: 80.149.82.***]

Swoją drogą to plan mają szczwany. Pod sztandarem budowy zakładu opieki wyrywają z lasu kilka hektarów gruntu do zainwestowania (sprzedania) podczas gdy sam zakład zajmie pewnie jakieś 3 tyś mk2. Omamieni radni nie sprzeciwią się bo to przecież inwestycja niezbędna, kiedy po jej zrealizowaniu na pozostałych wskazanych terenach rozpocznie się masowa wycinka powiedzą my nie wiedzieliśmy a prezydent powie jak to nie skoro podpisaliście. Tak to już jest kiedy na prezydenta wybiera się wilka a do rady barany. Taki to nasz" Folwark Zwierzęcy".

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:43:53] • [IP: 80.149.82.***]

Wyłączają tereny zalesione a dołączają niemożliwe do sprzedania i nie zalesione. Zaplanowali wycinkę drzew pod parkingi w rejonach niezbędnych turystom czyli deweloperom a nie mieszkańcom. Teren zalesiony przy ul. Bydgoskiej już od lat posiada mapy geodezyjne dostępne na Geoinfo 7 na których naniesiono nawet układ komunikacyjny więc po co to mydlenie oczu Zakładem Opiekuńczym. Niech miasto wyznaczy pod jego budowę inną parcelę i po sprawie, chyba że wyprzedało już wszystkie i dlatego planuje masową wycinkę.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:43:26] • [IP: 176.221.123.***]

Budowlę należy wkomponowywać w istniejącą roślinność a nie w beton.Świnoujski rak zżera wszystko aby sam zaistnieć.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 19:30:35] • [IP: 80.245.186.***]

czy w koncu WYPOWIE SIE PAN ALBO KTOS Z RADNYCH NA TEMAT MOZLIWOSCI WYKORZYSTANIA KARTY SENIORA??!!DAJAC TE KARTY PEWNIE ZAKLADALISCIE, ZE TEJ KIELBASY WYBORCZEJ NIE DA SIE SKONSUMOWAC!!BRAK MIEJSC NA ZABIEGI, RUSALKA WYPOSAZONA Z NASZYCH PODATKOW NIE REALIZUJE KARTY!!ALGA NIE PRZEDLUZYLA NA NOWY ROK ZABIEGOW, A BYLY BARDZO FAJNE!!SASANKA NIE MAMIEJSC NA ZABIEGI LIMFATYCZNE DLA RAKOWCOW!!JAK TO WIDZICIE?ODTRABICIE SUKCES TYPU KARTY DANE-NIE WYKORZYSTANE-ZAPLANOWANE OSZCZEDNOSCI-slupki juz Was nie interesuja?stolki w urzedzie, w radach nadzorczych i jestescie heppy?

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:51:51] • [IP: 92.42.118.**]

To kompletna kompromitacja, zwoływać obrady i nie mieć pojęcia o problemach będących przedmiotem obrad. Ale to nic nadzwyczajnego, bo są z wyboru, więc nie muszą mieć wykształcenia i znać się profesjonalnie na ponadpodstawowych sprawach. Tym bardziej trzeba pilnować, bo mogą w sposób być może niezamierzony wsadzić miasto na poteżną minę , a to już nie te czasy kiedy rozminowywano takie przypadki stwierdzeniem " no wita towarzysze rozumita i kwita".

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:40:36] • [IP: 62.69.254.***]

Brawo Pani Agatowska i Pani Kurszewska. Pytania konkretne a odpowiedzi nie pełne, takie dla dzieci. Pod płaszczykiem potrzebnych inwestycji będą inwestycje deweloperskie na wyłączonych ze strefy" C" terenach. Radni nie dajcie się oszukać. Znowu pod topór pójdą ogromne ilości drzew.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:17:58] • [IP: 80.245.178.***]

Zgroza! Miasto hoteli - raj dla deweloperów. Przez kolejne lata rządów czerwonych pająków zostanie betonowa dżungla. Przecież nic nie jest robione dla wygody mieszkańców! Brak garaży, miejsc parkingowych, rzeź terenów zielonych, a większość nawierzchni ulic w opłakanym stanie. Ludzie! Kogo wybraliście?!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 18:02:23] • [IP: 92.42.113.***]

Prawda jest taka że Żmurkiewicz z Michalska mało interesują się drzewami i warunkami wypoczynku dla mieszkańców bardziej interesuje ich polityka PRO DEVELOPERSKA. więc zgrabnie wciskają głupim kit o dochodach miasta . W ten sposób to można wyciąć wszystko i robić apartamentowce. Ale skończy się tak że przyjezdni stwierdzą że to jest moloch wczasowy a nie fajne miasto turystyczne i przestaną przyjeżdżać

Wasz Prezydęt • Wtorek [19.02.2019, 17:59:45] • [IP: 185.210.38.***]

Ciąć, nie gadać!!

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:58:20] • [IP: 93.94.190.***]

Gościu od Agatowskiej to wara co przeszkadza bo jest dociekliwa a to pewnie jakiś urzędas komentuje i bardzo dobrze Pani Joanno niech Pani ich punktuje

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:54:21] • [IP: 185.210.39.**]

Pseudo-ekologia w służbie walki politycznej. Brawo Panie Sujka.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:42:44] • [IP: 31.11.128.***]

A z kim te konsultacje społeczne z urzędnikami czyli z samym sobą. A gdzie są zawiadomienia dla właścicieli terenów przyległych? nikogo nie informują, czyli ciąg dalszy naruszenia prawa przez urzędników świnoujskich.

Gość • Wtorek [19.02.2019, 17:32:58] • [IP: 93.94.188.**]

Pobuduja pełno małych parkingów zamiast postawić konkretne wielopoziomowe.

Oglądasz 1-25 z 85
■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■