POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [12.03.2019, 16:38:45] • Świnoujście

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

fot. Organizator

Ta historia to gotowy scenariusz, jak powinna wygląda współpraca służb, niezależnie od granic. Polacy i Niemcy wspólnie uratowali życie malutkiemu, zaledwie 2 miesięcznemu pacjentowi.

W miniony piątek do Szpitala Miejskiego im Jana Garduły w Świnoujściu trafiło niemowlę w bardzo ciężkim stanie. Personel medyczny świnoujskiego szpitala rozpoczął walkę o utrzymanie czynności życiowych, o każdą sekundę, minutę życia maleństwa. Koniecznym był natychmiastowy transport maluszka do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Zwykle w takich sytuacjach wzywany jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak też było i tym razem. Procedury zagrały. Kilka chwil później okazało się, że pilot nie może lądować w Świnoujściu.

Świnoujście nie ma lotniska. Śmigłowce LPR lądują na wyznaczonym do tego miejscu na nabrzeżu w porcie wojennym.

- Niestety, wiał zbyt silny wiatr. W takich warunkach pilot nie dostał zgody na lądowanie. Było zbyt niebezpiecznie – mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

W rozmowie z pracownikiem szpitala pilot powiedział, że ma zgodę na lądowanie na lotnisku cywilnym Heringsdorf po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

- Nasza odpowiedź była natychmiastowa – proszę lądować, wszystkie formalności szpital bierze na siebie – opowiada prezes świnoujskiego szpitala Dorota Konkolewska.

Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Zgodnie z procedurami podjęto lekarz ze śmigłowca LPR, który już w szpitalu przygotował małego pacjenta do transportu.

Zaraz potem karetka z niemowlaczkiem na sygnale ruszyła w stronę dawnego przejścia granicznego Świnoujście – Garz. Prezes szpitala o wszystkim powiadomiła Prezydenta Miasta Świnoujście oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujście.

- Prezydent musiał wiedzieć, że nasza karetka wjeżdża z pacjentem na teren Niemiec – wyjaśnia Dorota Konkolewska – W odpowiedzi usłyszałam od prezydenta krótkie i rzeczowe: „działajcie”.

Zaraz za granicą na karetkę z małym świnoujścianinem czekał radiowóz niemieckiej policji. Eskortowała ją do samego lotniska, aby kierowca bezpiecznie i jak najszybciej dotarł na lotnisko. Kilka chwil później śmigłowiec z malutkim pacjentem walczącym o życie wystartował. Niemowlę uratowano. Dostał drugie życie. Przebywa jeszcze w szczecińskim szpitalu specjalistycznym.

- To zasługa oddania oraz doskonałej współpracy polskiej i niemieckiej strony – podkreśla Dorota Konkolewska i dodaje: - Dziękuję zespołowi medycznemu oddziału pediatrycznego, który z takim oddaniem walczył o utrzymanie czynności życiowych małego pacjenta oraz służbom technicznym szpitala miejskiego w Świnoujściu za szybką organizację i nadzorowanie transportu.

Dziękuję załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i naszym sąsiadom z Niemiec za użyczenie płyty lotniska w Heringsdorf oraz niemieckim służbom za asystę naszego ambulansu. To dzięki wam nasz mały mieszkaniec dostał drugą szansę.

BIK UM Świnoujście
Fot. www.lrp.com.pl


komentarzy: 72, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 72

Gość • Środa [13.03.2019, 17:46:07] • [IP: 185.210.39.**]

pozytywny artykuł i obrzydliwi komentujący, to właśnie nasze społeczeństwo, niezadowoleni powinni wyjechać do lasu

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 16:44:07] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***] A TY NIE ROZUMIESZ TEGO, ŻE Z NIEUDACZNIKÓW I NIEKOMPETENTNYCH DECYDENTÓW CHCĄ NA WZÓR GOEBBELSA Z PORAŻKI ZROBIĆ ANTYPOLSKI SUKCES ? PO PROSTU TU W POLSCE NIKT NIE PODJĄŁ DECYZJI O LĄDOWANIU ŚMIGŁOWCA. W NIEMCZECH WIAŁ JESZCZE MOCNIEJSZY WIATR NA SZCZYCIE KLIFU I TEN SAM PILOT POSADZIŁ MASZYNĘ. W POLSCE ZROBIŁBY TO SAMO GDYBY NIE NADMIAR NIEUDACZNIKÓW I BRAKOROBÓW NIEKOMPETENTNYCH. TERAZ NICH JESZCZE NAPISZĄ ILE NIEMCY ICH SKASOWALI ZA LĄDOWANIE ŚMIGŁOWCA, A FAKTURA PRZYJDZIE NA PEWNO.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:50:39] • [IP: 88.79.100.**]

Do : Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**] Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko Co za frajerstwo, czepia sie taki jeden z drugim, zamiast cieszyć się że dziecko uratowane, ty fraj... denty, zebys tak zdziadział wczesniej niż ktokolwiek inny. Co za burak dmuchany, wez sie palnij w ten gł... łeb głąbie.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:48:18] • [IP: 88.79.100.**]

BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !! i oby tak zawsze. Po prostu czad :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Pozdrawiam serdecznie

Gość • Środa [13.03.2019, 14:17:28] • [IP: 37.47.178.***]

A na boisku nie można wylądować?

Gość • Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***]

Jest lądowisko na terenie wojskowym na wysokości Empiku. Przecież wyraźnie jest napisane, że z powodu wiatru w Świnoujściu nie można było wylądować. Lotnisko w Heringsdorfie jest dalej od wybrzeża, więc i warunki pogodowe są inne. Naprawdę nikt tego tekstu nie zrozumiał??

Gość • Środa [13.03.2019, 12:46:11] • [IP: 83.8.120.***]

Myślę, że takie lądowisko powinno na basenie północnym.Oczywiście profesjonalne wyposażone nie tylko dla powietrznych karetek.Parku Zdrojowego nie powinno się zmniejszać obszarowo to nasze ostatnie płuco.Jak pamiętam to lotnisko Heringsdorf proponowało zmianę nazwy na Heringsdorf-Świnoujście i może udziały.Uważam, że nasze miasto przegapiło sprawę.To idealne miejsce na linię do Warszawki

Gość • Środa [13.03.2019, 12:23:33] • [IP: 80.245.178.**]

Brawo:)

Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**]

Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko

Bajki dla POtłuczonych • Środa [13.03.2019, 11:23:54] • [IP: 92.42.113.***]

Ocieplanie wizerunku skompromitowanej i nieudolnej dyrektor szpitala przez jej psiapsiółkę Lachowską z biura propagandy UM i wszystko za naszą kasę.

Gość • Środa [13.03.2019, 11:13:35] • [IP: 62.69.241.**]

Trzeba przyznać, że trochę to co najmniej dziwne. Miasto o tak dużej powierzchni nie ma stosownego na tego typu akcje miejsca na lewobrzeżu.

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 10:25:31] • [IP: 176.221.122.**]

KIBUC STOCZYŁ SIĘ NA SAMO DNO RYNSZTOKA PO TYM INCYDENCIE. JASNO I WYRAŹNIE WIDAĆ PRZESTRZEŃ CYWILIZACYJNĄ W STOSUNKU DO TEUTOŃSKICH WIOSEK. KILKADZIESIĄT LAT OD WOJNY, A SZPITAL DO TEJ PORY NIE MA LĄDOWISKA DLA ŚMIGŁOWCÓW. BUDUJĄ JAKIEŚ PROMENADY NIKOMU NIE POTRZEBNE W LASACH NA WYDMACH ZAMIAST ZAJĄĆ SIĘ SPRAWAMI EGZYSTENCJONALNYMI UMOŻLIWIAJĄCYMI ISTNIENIE SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO NA TYCH PRASTARYCH SŁOWIAŃSKICH TERENACH.

Gość • Środa [13.03.2019, 10:08:50] • [IP: 109.243.230.**]

Redakcjo, to teraz masz do zadania Lachowskiej jedyne pytanie: Czy władze rządzące miastem nad wodą, morzem, pośród silnych wiatrów, w którym latem liczba gości i mieszkańców osiąga ok.100 000- i więcej, czy władze te nie wygospodarują lądowiska na części polskiej wyspy Uznam? - Przypomniał mi sie teraz materiał z Iswinoujscie, że przymierzaja się władze do zrobienia lądowiska w parku Zdrojowym przy szpitalu - czy to aktualne?

Gość • Środa [13.03.2019, 10:05:07] • [IP: 178.10.88.**]

I tak powinno byc!!Wspaniale!!

Gość • Środa [13.03.2019, 09:21:29] • [IP: 46.169.133.***]

Brawo. Dlateg min. Jest UE. Powinniśmy żyć w zgodzie z sąsiadami. Zdrowia dla Maluszka, gratulacje dla zespołu ratującego i siły dla Rodziców. Bogu dzięki

świnoujŚCIAnin • Środa [13.03.2019, 09:12:36] • [IP: 109.243.230.**]

21:38:45] • [IP: 92.42.119.***] -Jacy świnoujSZCZAnie? Przecież nasze miasto nie nazywa się" ŚwinoujSZCZE".

Gość • Środa [13.03.2019, 09:01:57] • [IP: 5.173.194.***]

w dobrych latach przyjmowalismy smiglowce na stadionie ruskim, czasem na parkingu koniec baltyckiej a dzieki zachlannosci bo najprosciej wybudowac budy ktore posiadaja pomieszczenie 25 m/2 zwane apartamentami musimy korzystac z uprzejmosci sasiadow a zaraz i tak bedziemy biadolili ze autobusy nielegalnie jezdza ze to oni zle parkuja taka nasza polaczkowosc. A to ze prace daja, ratuja zycie naszych bliskich jutro znowu nikt nie bedzie pamietal.Pozdrawiam sluzby niemieckie

Gość • Środa [13.03.2019, 08:55:00] • [IP: 176.221.122.**]

Ta wiadomość bardzo cieszy. Chwała ratującym życie !

Gość • Środa [13.03.2019, 08:38:34] • [IP: 23.226.237.*]

Mieliśmy lądowisko, to betonowy handlarz działeczkami wylizujący zwieracze deweloperom, przehandlował, bo to zjeᚎny pazerny jest łeb.

Schoolwysyn • Środa [13.03.2019, 07:43:17] • [IP: 94.254.224.***]

Słowa uznania dla służb polskich i niemieckich.

Gość • Środa [13.03.2019, 07:42:25] • [IP: 5.173.128.***]

Wielkie szczescie Brawo tym bardziej ze poziom tego szpitala jest tragiczny. Poziom leczenia tragiczny latwo mozna sie nabawic powaznych komplikacji

Ostrów Wlkp. • Wtorek [12.03.2019, 22:56:37] • [IP: 217.173.4.***]

Brawo! Super zgranie i zorganizowanie. Szacunek płynie z Ostrowa Wlkp. Tak trzymać !!

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:12:40] • [IP: 95.129.224.**]

A teraz pomyśl jeden z drugim pier... malkontenci że uratowano twoje dziecko lub wnuka dzięki determinacji i współpracy między przygranicznymi miastami,

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:02:05] • [IP: 95.129.225.***]

Brawo bogate miasto i nie ma porządnego lądowiska. A tyle się mówiło o tym i co? Dalej w czarnej d...…..

Gość • Wtorek [12.03.2019, 21:59:30] • [IP: 188.146.168.***]

Ojojoj ktoś tu szasta kasą a na dodatek nie swoją, może tak nasz szpital powinien na miejscu leczyć a nie przejadać i wysyłać dalej?

Oglądasz 1-25 z 72
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■