POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [20.03.2019, 17:40:14] • zachodniopomorskie

Miody z Dargomyśla podbijają Amerykę

Miody z Dargomyśla podbijają Amerykę

fot. Organizator

Aż cztery medale, w tym dwa złote, zdobyła rodzinna Pasieka Dziki Miód z Dargomyśla na The Mazer Cup International - największym i najbardziej prestiżowym konkursie poświęconym miodom pitnym na świecie. To kolejny sukces Anny i Krzysztofa Piwowarów w Denver w USA, gdyż przed rokiem wytwarzany przez nich trójniak o ziołowym smaku nagrodzono srebrnym medalem.

Z dala od przemysłu, w zgodzie z naturą, na łąkach oraz w lasach w pobliżu Dargomyśla czy Chwarszczan pracują pszczoły rodzinnej Pasieki Dziki Miód. Pracują tak dobrze, że powstające dzięki nim miody pitne są doceniane, aż za oceanem na The Mazer Cup w Denver. Złote medale zdobyły tam „Flight of the Bumblebee” - „Lot Trzmiela” (kategoria miodów pitnych tradycyjnych) i „Jabczak” (kategoria Cyser - miody z dodatkiem jabłek). Brązowym medalem nagrodzono „Zwiegeld” (kategoria Pyment - miody z dodatkiem winogron) oraz „Barrel C Acacia” (kategoria Varietal – miody pitne z jednego gatunku miodu).

Podczas konkursu oceniane są m.in. smak i bukiet, aromat, konsystencja czy barwa miodów pitnych. O wyróżnienia rywalizują setki produktów z całego świata. Pasieka „Dziki Miód” z Pomorza Zachodniego już w zeszłym roku była nagrodzona za trójniaka „Słodycz Łąki”.

- Wielkie gratulacje dla Anny i Krzysztofa Piwowarów, którzy tworzą wspaniałe miody pitne i rozsławiają nasz region. Nie pierwszy i nie ostatni raz należy powiedzieć, że Pomorze Zachodnie to kraina miodem płynąca. Nasi producenci miodów to absolutna światowa czołówka. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Warto przypomnieć, że na ministerialną listę produktów tradycyjnych zostało wpisanych aż 11 miodów z Pomorza Zachodniego: Miody Pojezierza Drawskiego, Miody ze Wzgórz Świeszewskich, Drahimski, Miody przelewickie, Miody wałeckie, Akacjowy miód cedyński, Miody z Lasu Świętej Marii, Miody Puszczy Barlineckiej, Miody Pojezierza Choszczeńskiego, Miody dębickie i miody rusinowskie. Czy będą kolejne? Jak na razie to słodka tajemnica i zapewne kwestia czasu, który trzeba dać zachodniopomorskim pszczołom.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Czwartek [21.03.2019, 11:17:12] • [IP: 109.243.230.**]

Ale w sklepach trudno je dostać, no nie mówię juz o supermarketach, bo tam prawie nie ma normalnych miodów - tam sa mieszane, z adnotacjami" mieszanka miodów pochodzących z UE i spoza UE" (co może oznaczać, że są mieszane z małowartościowymi z krajów ciepłych a może coś gorszego). Jedna z wielkich sieci o krótkiej nazwie kończącej się spółgłoską ma niby" miód mazurski", ale dziwnie on jest płynny, zbyt mocno płynny. Mamy do wyboru supermarketowe dziwne miody, z pewnie małą zawartością dobrych składników, dość tanie, lub dobre, ale drogie w sklepach" ekologicznych". Jeszcze są na targu, z pieczątkami - kiedyś poszedłem śladem jednej z pieczątek, zapisałem numery weterynaryjne, regon, miód miał pochodzic z Mazur- wyszło, że to regon jakiegoś pośrednika ze Szczecina. A raz kupiłem na targu u stałej handlary miód o smaku cukru, czyli bez smaku, aromatu. Nigdy już u tej babki na skraju alejki od strony zachodniej nie kupie żadnego miodu.

Gość • Czwartek [21.03.2019, 10:52:15] • [IP: 80.245.182.**]

Artykuł o miodzie - - 8 komentarzy ale tylko jeden normalny i na temat. Pozostałe pokazują jak poje... miastem jest Świnoujście. Nic dziwnego, ze większość normalnych już stąd uciekla a reszta się zbiera do wyjazdu.

Gość • Czwartek [21.03.2019, 10:47:24] • [IP: 31.0.46.***]

To są informacje ze Świnoujścia?!

Gość • Czwartek [21.03.2019, 08:16:03] • [IP: 158.26.131.**]

Najlepszy miodek ma moja zona...delektuje sie nim codziennie! :-)

Gość • Środa [20.03.2019, 23:53:19] • [IP: 176.221.122.**]

Wielkie gratulacje. Rzadki zawód, wspaniałe umiejętności i zapewne wielka pasja. Tylko pozazdrościć. Tak trzymać. Pozdrawiam i chętnie skosztuję.

Gość • Środa [20.03.2019, 22:09:58] • [IP: 178.238.251.***]

Pewna osoba chyba jednak ma beton zamiast mózgu, bo od lat pisze o betonie, marzy o betonie, wszędzie widzi beton ! TO CHYBA JUŻ FIKSACJA JEDNAK SIĘ OBJAWIA.

Gość • Środa [20.03.2019, 20:07:41] • [IP: 62.69.251.***]

Najlepszy nektar pochodzi z betonu

Gość • Środa [20.03.2019, 19:29:11] • [IP: 5.173.145.***]

Najlepsze są miody z naszego miasta robią je nasze miejskie pszczoły. Dlatego nie ma w nich najmniejszej domieszki chemii której używają chłopi na wsiach.

Gość • Środa [20.03.2019, 18:33:25] • [IP: 176.221.123.**]

Co to ku..a ma być Podrabiana Ameryka kolejna płyta, kolejna lipa lamusy się jarają marnymi nagrywkami, a tu dobre chłopaki wersy nucą razem z nam

Kość • Środa [20.03.2019, 18:10:47] • [IP: 88.156.233.**]

tylko 195km do Dargomyśla. to jak dzielnica Świnoujścia.

Oglądasz 1-10 z 10
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■