POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [23.03.2019, 13:18:52] • Międzyzdroje

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

fot. Organizator

W Ośrodku Wypoczynkowym "Darz Bór", odbyła się zorganizowana przez Nadleśnictwo Międzyzdroje narada szkoleniowa poświęcona zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych.

W ramach spotkania omówiono zasady współpracy i koordynacji zadań na wypadek zaistnienia pożarów terenów leśnych w 2019 r.
Podczas spotkania Komendant P.S.P z Kamienia Pomorskiego w dostępny i obrazowy sposób zaprezentował sposoby gaszenia pożarów w lasach. W materiale video przedstawił sprzęt i środki w dyspozycji jednostek oraz specyfikę terenu, którzy zabezpieczają. Szczególną  uwagę zwrócił na częste wypalanie traw i nieużytków co stwarza poważne zagrożenie lasów ,absorbuje siły i środki powodując znaczne straty ekonomiczne i przyrodnicze.

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

fot. Sławomir Ryfczyński

Komendant M.S.P w Świnoujściu przedstawił specyfikę ochrony lasu przed pożarami w rejonach położonych w granicach miasta i licznych obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i.t.p graniczących z lasami. Szczególnej ochrony wymaga Gazoport i jego otoczenie w tym kompleksy leśne. Duży ruch turystyczny i ciągła obecność znacznej ilości osób wypoczywających i korzystających z dobrodziejstw naszych lasów stwarza spore zagrożenie. Podkreślono znaczenie edukacji ekologicznej prowadzonej konsekwentnie przez Lasy Państwowe. Zauważalny jest fakt znacznego wzrostu świadomości ekologicznej. Wiele zagrożeń pożarowych, jest zgłaszanych przez ludzi będących w lesie i powiadamiających odpowiednie służby.Błyskawiczna reakcja ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się pożarów i gaszenia ich w zarodku na co wyraźnie wskazują statystyki z lat ostatnich.
Przybyli na naradę pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego zaprezentowali materiały dotyczące wartości przyrodniczych chronionych drzewostanów i sposoby ich zabezpieczania przed pożarami.
Komendanci Policji z Kamienia Pomorskiego jak i Świnoujścia zapoznali uczestników
z działaniami, procedurami i aspektami prawnymi z jakimi spotykają sie w przypadkach uczestniczenia i w akcjach pożarowych. Policjanci zadeklarowali pomoc w przypadkach takich jak nieodpowiedzialne blokowanie dróg pożarowych, wypalanie traw, i innych wykroczeń powodujących zagrożenie dla lasów.
Przedstawiciele P.K.P omówili praktyczne działania związane z zabezpieczeniem linii kolejowych biegnących przez lasy.
W obszernym materiale audio-video, Zastępca Nadleśniczego zapoznał uczestników
z wszelkimi aspektami ochrony pożarowej na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje. Podano również dane statystyczne i analizy pożarów z lat ubiegłych.
Podkreślono znaczenie i wskazano działania w realizacji profilaktyki przeciwpożarowej i edukacji społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Wyrażono uznanie i podziękowano za wkład w ochronę lasów, ochotnikom O.S.P którzy poświęcają swój czas i skutecznie działają w swoich miejscach zamieszkania, będąc często pierwszymi gaszącymi w zarodku małe pożary.
Po wystąpieniach przedstawicieli poszczególnych jednostek miała miejsce ożywiona dyskusja i wymiana doświadczeń. Na szereg pytań związanych z tematem można było uzyskać odpowiedź u "źródła", czyli osób na co dzień zajmujących się gaszeniem pożarów.
Podsumowując naradę, Pan Jacek Szczepaniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyzdroje podziękował uczestnikom za bardzo skuteczną współpracę w ochronie naszych lasów przed pożarami.Na zakończenie życzył wszystkim "abyśmy jak najrzadziej spotykali się przy pożarach lasu a częściej w ramach chociażby tak owocnych szkoleń mających na celu ich ochronę”.

W naradzie udział wzięli:
Komendant P.S.P w Kamieniu Pomorskim.
Komendant M.S.P w Świnoujściu.
Komendant Straży Pożarnej Portu Wojennego.
Komendant Powiatowy Policji w Świnoujściu.
Prezesi i komendanci O.S.P z jednostek działających na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje.
Przedstawiciele P.K.P- Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie.
Przedstawiciele Wolińskiego Parku Narodowego.
Przedstawiciele Urzędu Morskiego ze Szczecina.
Zakłady Usług Leśnych świadczących usługi dla Nadleśnictwa Międzyzdroje.
Pracownicy Nadleśnictwa Międzyzdroje.

Nadleśnictwo Międzyzdroje


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Sobota [23.03.2019, 23:45:13] • [IP: 185.210.38.***]

jak chronić lasy ?- chyba przed samym sobą.

KrzysiuMisiu • Sobota [23.03.2019, 23:21:11] • [IP: 185.210.39.**]

Ludzie, zrozumcie że większość lasów w Polsce to uprawy leśne pod katem pozyskiwania drewna a nie odtwarzania lasu pierwotnego. Kolejna sprawa że obecnie prowadzone są działania mające na celu zróżnicowanie lasu. Ogromne połacie terenów chociażby w naszym województwie zdominowała sosna, która nie wymaga dobrej gleby i szybko rośnie. Taką sosnę trzeba wyciąć a na jej miejscu za kilka lat posadzić np: buki, dęby, itp :) Proces zalesiania Polski trwa od końca wojny i ciągle jest to trend rosnący.

Gość • Sobota [23.03.2019, 22:42:19] • [IP: 37.47.178.***]

A zostały jeszcze jakieś lasy...

Gość • Sobota [23.03.2019, 21:31:22] • [IP: 92.42.119.**]

TO JESZCZE JAKIES LASY POSIADAMY??

Gość • Sobota [23.03.2019, 17:42:58] • [IP: 109.243.230.**]

Za PO i PSL-u zmieniono powitanie" Darz bór" na" Dasz bór" - usiłowano w Sejmie za tamtej władzy zwichnąc włascicielstwo lasów z państwowego na prywatną, ale w sposób zamaskowany, z opóźnionym przekierowaniem tych lasów w stronę prywatyzacji.Nie udało sie to dzieki ostrej reakcji ówczesnej opozycji, PiS-u.

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:47:28] • [IP: 94.254.225.***]

WYCIAĆ I POSTAWIC HOTEL wtedy las sie napewno nie zapali hahhaa

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:35:13] • [IP: 185.13.106.***]

CHCEMY BETONU JASIU LEJ BETON BOŚ BETON.

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:28:46] • [IP: 109.56.135.**]

A KTO MI ODDA DO CHOLERY PIENIĄDZE ZA LAS!!

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:25:21] • [IP: 46.169.16.***]

Też tak myślę ! Wytnijcie te lasy i będzie po problemie !

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:19:09] • [IP: 5.60.117.**]

zacznijcie normalnie pracowac a nie siedzicie w pokoikach i pierdzicie w stolki po 8 godzin zreszta widac ten dobrobyt

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:05:17] • [IP: 176.221.122.***]

Przed pożarami? Przed PIS-em je chrońcie. Przed panem Szyszko.

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:48:37] • [IP: 62.69.203.***]

Dać prezydentowi to będzie wiedział co zrobić z drzewami itd.

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:09:45] • [IP: 62.69.251.***]

Chyba najlepszym pomysłem byłoby zabetonowanie ściółki

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:04:49] • [IP: 83.11.65.***]

PROMENADA LEŚNA + ŚCIEŻKA ROWEROWA DO MIĘDZYZDROJÓW Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA I MAMY ŚWIETNY POMYSŁ NA ŚCIĄGNIĘCIE TURYSTÓW MNIEJ ZAMOŻNYCH DO MIASTA. PROMENADA LEŚNA BYŁBY PRZEDŁUŻENIEM UL. ODRZAŃSKIEJ NA PLAŻĘ. PRZYPOMINAM O BUDOWIE PRZYSTANI JACHTOWEJ NA ŁUNOWIE, MOŻNA TO POŁĄCZYĆ!! W PROSTEJ LINI!!

Gość • Sobota [23.03.2019, 13:58:14] • [IP: 83.11.65.***]

A JA MYŚLĘ ŻE ŚCIEŻKA PIESZO ROWEROWA O SZEROKOŚCI OK 5 METRÓW Z RONDA NA ŁUNOWIE DO PLAŻY BYŁABY ŚWIETNYM POMYSŁEM OGRANICZAJĄCYM MOŻLIWOŚĆ ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ POŻARU NA OKOLICZNYCH TERENACH LEŚNYCH. DODATKOWO DUŻE SZTUCZNE JEZIORO W POŁOWIE DROGI, OCZYWIŚCIE ZARYBIONE I Z MOŻLIWOŚCIĄ ODPŁATNEGO WĘDKOWANIA W ŚRODKU LASU BYŁOBY REWELACYJNYM ZBIORNIKIEM DO UZUPEŁNIANIA WODY PRZY EWENTUALNYM POŻARZE!! S3 NIE JEST ŻADNĄ WYMÓWKĄ, MOŻNA TO ZROBIĆ!

Gość • Sobota [23.03.2019, 13:53:04] • [IP: 94.254.225.**]

chyba to co zostało z lasów a i tak to co zostało zaraz wytną...więc lepiej niech się naradzają jak je chronić przed wycinką...

Oglądasz 1-16 z 16
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■