POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [23.03.2019, 13:18:52] • Międzyzdroje

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

fot. Organizator

W Ośrodku Wypoczynkowym "Darz Bór", odbyła się zorganizowana przez Nadleśnictwo Międzyzdroje narada szkoleniowa poświęcona zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych.

W ramach spotkania omówiono zasady współpracy i koordynacji zadań na wypadek zaistnienia pożarów terenów leśnych w 2019 r.
Podczas spotkania Komendant P.S.P z Kamienia Pomorskiego w dostępny i obrazowy sposób zaprezentował sposoby gaszenia pożarów w lasach. W materiale video przedstawił sprzęt i środki w dyspozycji jednostek oraz specyfikę terenu, którzy zabezpieczają. Szczególną  uwagę zwrócił na częste wypalanie traw i nieużytków co stwarza poważne zagrożenie lasów ,absorbuje siły i środki powodując znaczne straty ekonomiczne i przyrodnicze.

Naradzali się jak chronić lasy przed pożarami

fot. Sławomir Ryfczyński

Komendant M.S.P w Świnoujściu przedstawił specyfikę ochrony lasu przed pożarami w rejonach położonych w granicach miasta i licznych obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i.t.p graniczących z lasami. Szczególnej ochrony wymaga Gazoport i jego otoczenie w tym kompleksy leśne. Duży ruch turystyczny i ciągła obecność znacznej ilości osób wypoczywających i korzystających z dobrodziejstw naszych lasów stwarza spore zagrożenie. Podkreślono znaczenie edukacji ekologicznej prowadzonej konsekwentnie przez Lasy Państwowe. Zauważalny jest fakt znacznego wzrostu świadomości ekologicznej. Wiele zagrożeń pożarowych, jest zgłaszanych przez ludzi będących w lesie i powiadamiających odpowiednie służby.Błyskawiczna reakcja ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się pożarów i gaszenia ich w zarodku na co wyraźnie wskazują statystyki z lat ostatnich.
Przybyli na naradę pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego zaprezentowali materiały dotyczące wartości przyrodniczych chronionych drzewostanów i sposoby ich zabezpieczania przed pożarami.
Komendanci Policji z Kamienia Pomorskiego jak i Świnoujścia zapoznali uczestników
z działaniami, procedurami i aspektami prawnymi z jakimi spotykają sie w przypadkach uczestniczenia i w akcjach pożarowych. Policjanci zadeklarowali pomoc w przypadkach takich jak nieodpowiedzialne blokowanie dróg pożarowych, wypalanie traw, i innych wykroczeń powodujących zagrożenie dla lasów.
Przedstawiciele P.K.P omówili praktyczne działania związane z zabezpieczeniem linii kolejowych biegnących przez lasy.
W obszernym materiale audio-video, Zastępca Nadleśniczego zapoznał uczestników
z wszelkimi aspektami ochrony pożarowej na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje. Podano również dane statystyczne i analizy pożarów z lat ubiegłych.
Podkreślono znaczenie i wskazano działania w realizacji profilaktyki przeciwpożarowej i edukacji społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Wyrażono uznanie i podziękowano za wkład w ochronę lasów, ochotnikom O.S.P którzy poświęcają swój czas i skutecznie działają w swoich miejscach zamieszkania, będąc często pierwszymi gaszącymi w zarodku małe pożary.
Po wystąpieniach przedstawicieli poszczególnych jednostek miała miejsce ożywiona dyskusja i wymiana doświadczeń. Na szereg pytań związanych z tematem można było uzyskać odpowiedź u "źródła", czyli osób na co dzień zajmujących się gaszeniem pożarów.
Podsumowując naradę, Pan Jacek Szczepaniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyzdroje podziękował uczestnikom za bardzo skuteczną współpracę w ochronie naszych lasów przed pożarami.Na zakończenie życzył wszystkim "abyśmy jak najrzadziej spotykali się przy pożarach lasu a częściej w ramach chociażby tak owocnych szkoleń mających na celu ich ochronę”.

W naradzie udział wzięli:
Komendant P.S.P w Kamieniu Pomorskim.
Komendant M.S.P w Świnoujściu.
Komendant Straży Pożarnej Portu Wojennego.
Komendant Powiatowy Policji w Świnoujściu.
Prezesi i komendanci O.S.P z jednostek działających na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje.
Przedstawiciele P.K.P- Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie.
Przedstawiciele Wolińskiego Parku Narodowego.
Przedstawiciele Urzędu Morskiego ze Szczecina.
Zakłady Usług Leśnych świadczących usługi dla Nadleśnictwa Międzyzdroje.
Pracownicy Nadleśnictwa Międzyzdroje.

Nadleśnictwo Międzyzdroje


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Sobota [23.03.2019, 23:45:13] • [IP: 185.210.38.***]

jak chronić lasy ?- chyba przed samym sobą.

KrzysiuMisiu • Sobota [23.03.2019, 23:21:11] • [IP: 185.210.39.**]

Ludzie, zrozumcie że większość lasów w Polsce to uprawy leśne pod katem pozyskiwania drewna a nie odtwarzania lasu pierwotnego. Kolejna sprawa że obecnie prowadzone są działania mające na celu zróżnicowanie lasu. Ogromne połacie terenów chociażby w naszym województwie zdominowała sosna, która nie wymaga dobrej gleby i szybko rośnie. Taką sosnę trzeba wyciąć a na jej miejscu za kilka lat posadzić np: buki, dęby, itp :) Proces zalesiania Polski trwa od końca wojny i ciągle jest to trend rosnący.

Gość • Sobota [23.03.2019, 22:42:19] • [IP: 37.47.178.***]

A zostały jeszcze jakieś lasy...

Gość • Sobota [23.03.2019, 21:31:22] • [IP: 92.42.119.**]

TO JESZCZE JAKIES LASY POSIADAMY??

Gość • Sobota [23.03.2019, 17:42:58] • [IP: 109.243.230.**]

Za PO i PSL-u zmieniono powitanie" Darz bór" na" Dasz bór" - usiłowano w Sejmie za tamtej władzy zwichnąc włascicielstwo lasów z państwowego na prywatną, ale w sposób zamaskowany, z opóźnionym przekierowaniem tych lasów w stronę prywatyzacji.Nie udało sie to dzieki ostrej reakcji ówczesnej opozycji, PiS-u.

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:47:28] • [IP: 94.254.225.***]

WYCIAĆ I POSTAWIC HOTEL wtedy las sie napewno nie zapali hahhaa

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:35:13] • [IP: 185.13.106.***]

CHCEMY BETONU JASIU LEJ BETON BOŚ BETON.

Gość • Sobota [23.03.2019, 16:28:46] • [IP: 109.56.135.**]

A KTO MI ODDA DO CHOLERY PIENIĄDZE ZA LAS!!

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:25:21] • [IP: 46.169.16.***]

Też tak myślę ! Wytnijcie te lasy i będzie po problemie !

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:19:09] • [IP: 5.60.117.**]

zacznijcie normalnie pracowac a nie siedzicie w pokoikach i pierdzicie w stolki po 8 godzin zreszta widac ten dobrobyt

Gość • Sobota [23.03.2019, 15:05:17] • [IP: 176.221.122.***]

Przed pożarami? Przed PIS-em je chrońcie. Przed panem Szyszko.

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:48:37] • [IP: 62.69.203.***]

Dać prezydentowi to będzie wiedział co zrobić z drzewami itd.

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:09:45] • [IP: 62.69.251.***]

Chyba najlepszym pomysłem byłoby zabetonowanie ściółki

Gość • Sobota [23.03.2019, 14:04:49] • [IP: 83.11.65.***]

PROMENADA LEŚNA + ŚCIEŻKA ROWEROWA DO MIĘDZYZDROJÓW Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA I MAMY ŚWIETNY POMYSŁ NA ŚCIĄGNIĘCIE TURYSTÓW MNIEJ ZAMOŻNYCH DO MIASTA. PROMENADA LEŚNA BYŁBY PRZEDŁUŻENIEM UL. ODRZAŃSKIEJ NA PLAŻĘ. PRZYPOMINAM O BUDOWIE PRZYSTANI JACHTOWEJ NA ŁUNOWIE, MOŻNA TO POŁĄCZYĆ!! W PROSTEJ LINI!!

Gość • Sobota [23.03.2019, 13:58:14] • [IP: 83.11.65.***]

A JA MYŚLĘ ŻE ŚCIEŻKA PIESZO ROWEROWA O SZEROKOŚCI OK 5 METRÓW Z RONDA NA ŁUNOWIE DO PLAŻY BYŁABY ŚWIETNYM POMYSŁEM OGRANICZAJĄCYM MOŻLIWOŚĆ ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ POŻARU NA OKOLICZNYCH TERENACH LEŚNYCH. DODATKOWO DUŻE SZTUCZNE JEZIORO W POŁOWIE DROGI, OCZYWIŚCIE ZARYBIONE I Z MOŻLIWOŚCIĄ ODPŁATNEGO WĘDKOWANIA W ŚRODKU LASU BYŁOBY REWELACYJNYM ZBIORNIKIEM DO UZUPEŁNIANIA WODY PRZY EWENTUALNYM POŻARZE!! S3 NIE JEST ŻADNĄ WYMÓWKĄ, MOŻNA TO ZROBIĆ!

Gość • Sobota [23.03.2019, 13:53:04] • [IP: 94.254.225.**]

chyba to co zostało z lasów a i tak to co zostało zaraz wytną...więc lepiej niech się naradzają jak je chronić przed wycinką...

Oglądasz 1-16 z 16
■ Policjanci ze Świnoujścia będą mogli dogadać się z każdym na świecie! ■ Szok mieszkańców po prezentacji koncepcji ruchu w mieście. Po co budujemy tunel!? Zobacz film! ■ Niepokojący wpis o sytuacji w świnoujskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej zamieszczono na Facebooku. Są konflikty, braki kadrowe, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, pluskwy i zachowania „podchodzące pod mobbing" – czytamy w poście ■ Wracamy do tematu znaleziska w Kanale Piastowskim. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, wygląda na to, że coś większego jest jednak na dnie. Podobno znaleziono zatopioną barkę, całą wypełnioną amunicją zaraz przy "grzybku" obok przystani Karsibór po stronie Świnoujścia, a promy i statki dalej pływają jakby nigdy nic – pisał niedawno nasz Czytelnik. - Fajnie jakbyście potwierdzili te informacje ■ 15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ■ Prezydent wycofuje się z ulg dla przedsiębiorców. Wiele emocji społecznych wzbudziły nasze informacje o ulgach udzielanych przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza niektórym lokalnym przedsiębiorcom. Przypomnijmy więc, że w latach 2007 - 2019 (do miesiąca IV) Prezydent Miasta udzielił ulg różnym firmom na kwotę 8.596.726,23 zł ■ Po 42 latach stacjonowania wojsk sowieckich na wyspie Uznam, w Świnoujściu pozostały smutne zagubione psy. Porzucone zwierzęta były w szoku. Ich przyjaciele nagle zniknęli. Nikt już nie mówił po rosyjsku ■ Zakończyła się przebudowa ul. Szmaragdowej w Przytorze-Łunowie, a wraz z finalizacją tego zadania wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Kierowcy: uwaga na znaki, bo ulica jest jednokierunkowa, podobnie, jak fragment ul. Zalewowej ■ Nietypowy problem mieli świnoujscy policjanci. Kajdanki, które nałożyli zatrzymanemu mężczyźnie odmówiły posłuszeństwa i nie chciały się otworzyć. Policjanci na pomoc wezwali strażaków, którzy przecięli kajdanki za pomocą szlifierki kątowej (fleks) ■ Zmiana terminu wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Informujemy, że planowana w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, na najbliższy piątek, 25 października, wystawa: „Świnoujście w przedwojennej grafice” z przyczyn niezależnych od organizatora została przeniesiona na 7 listopada 2019 r, na godz. 18.00 ■ 16 głosami „za” Rada Miasta zdecydowała o podwyżce wysokości stawek podatku od nieruchomości ■ Podatek od nieruchomości w nowym roku: w planach „górne stawki maksymalne”. W czwartek radni podejmą uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Z projektu uchwały wynika, że będzie zdrożej. Chyba, że ktoś ma komórkę, chlew lub kurnik i nie prowadzi w niej działalności gospodarczej ■ Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o. o informuje, iż rozpoczął prace modernizacyjne i remontowe pracowni RTG w budynku przy ulicy Mieszka I 7. Finansowanie działań inwestycyjnych odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ■ Z uwagi na brak na krajowym rynku szczepionek przeciwko grypie Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. informuje, że w dniach od 17.10.2019r. do 28.10.2019r. zawiesza akcję szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta w wieku powyżej 60 roku życia ■ Agatowska i Kochan wygrały w Świnoujściu ■ Mężczyzna na wózku inwalidzkim, zaopatrzony w butelkę z łatwopalnym materiałem i zapalniczkę, został zatrzymany przez policję przed jednym z lokali gastronomicznych w Świnoujściu. Mogło dojść do tragedii ■ W czwartkowy wieczór tuż przy Kościele Chrystusa Króla rozegrała się dramatyczna walka o życie mężczyzny. Po godzinie 19:00 pod kościele zatrzymały się dwie karetki pogotowia oraz dwa wozy strażackie. Ratownicy zaczęli reanimować 67-latka, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia. Niestety, ponad 40-minutowa akcja reanimacyjna nie przywróciła czynności życiowych ■ Ponad 1,5 mln zł wynosi łączna kwota kar, jakie miasto naliczyło wykonawcy Promenady Zdrowia za niedotrzymanie terminu wykonania inwestycji ■