POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.03.2019, 18:02:08] • Świnoujście

Nasze drogie media

Nasze drogie media

fot. iswinoujscie.pl

Strumień publicznych pieniędzy wydawanych przez Urząd Miasta i podległe mu jednostki wartko płynie do lokalnych mediów. Najwięcej dostali ci, do których swojej sympatii władza nie ukrywa. Kwota, którą w ostatnich dwóch latach wydano na wszystkie media (w tym ogólnopolskie) to… prawie milion złotych!

Te interesujące dane zawdzięczamy interpelacji Joanny Agatowskiej z Klubu Radnych SLD - Lewica Razem. I nie było pierwsze podejście radnej do tematu.

Ponownie proszę o przygotowanie informacji o wysokości środków finansowych jakie zostały przeznaczone w Urzędzie Miasta oraz spółkach komunalnych i poszczególnych zakładach miejskich (oprócz szkół, przedszkoli i żłobków) na ogłoszenia prasowe, materiały reklamowe (nie gadżety), wywiady i inne formy reklamy lub promocji Prezydenta Miasta, jego współpracowników oraz różnych wydarzeń lokalnych - w mediach lokalnych, regionalnych i krajowych - pisała w swojej interpelacji Joanna Agatowska. - Dane przekazane mi w tym temacie we wrześniu roku 2018 były niekompletne i nie pokrywały się z informacjami pozyskanymi od jednego z lokalnych tygodników w tym temacie.

Wnikliwa lektura tabel, które przygotowano w odpowiedzi na interpelację radnej pokazuje, że niektóre świnoujskie media w ostatnich dwóch latach całkiem dobrze na współpracy z Urzędem Miasta i miejskimi jednostkami zarobiły.

Listę tych, którzy zarobili najwięcej otwiera Telewizja Świnoujście, która w ciągu dwóch lat dostała ponad… 273 798,54 zł. W roku 2017 było to 80 012,40 zł (w tym: 63 351,80 zł od Urzędu Miasta; 14 692,60 zł z Miejskiego Domu Kultury i 1968 zł z Komunikacji Autobusowej). W 2018 r. to już było ponad 2 razy więcej, bo aż 193 786,14 zł. W tej kwocie 127 044,31 zł pochodziło z Urzędu Miasta, 30 466,61 z MDK; 20 100, 72 zł z Komunikacji Autobusowej; 4354,20 zł z Przedsiębiorstwa Energetyki Cielnej; 3161,10 zł ze Szpitala Miejskiego, 4354,20 zł z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i 4305 zł z Żeglugi Świnoujskiej.

Telewizja Słowianin zarobiła w dwa lata 112 141 zł. Płacił Urząd Miasta. W 2017 r. było to 46 494 zł, a w 2018 r. – 65 647 zł.

Dla porównania: TVN dostała w ciągu dwóch lat z Urzędu Miasta 167 544,45 zł (w 2017 r. – 93 744,45 zł, a w 2018 r. - 73 800 zł), a TVP - 24 300 zł. W 2017 – 18 150 zł ( w tym: 6150 zł z UM i 12 000 zł z MDK), rok później – 6150 zł z UM.

Na współpracę w Urzędem Miasta i miejskimi jednostkami nie może też narzekać firma Red Top Media Wojciech Basałygo, wydawca „Kronik Portowych” i portalu swinoujskie.info. W ciągu dwóch lat zarobiła 37 001,90 zł. W roku 2017 było to 16 336,60 zł (w tym: 7938,76 zł z Urzędu Miasta; 4591,59 zł z Miejskiego Domu Kultury; 1353 zł z Komunikacji Autobusowej; 1500 zł z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej; 953,25 zł z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji), rok później - 20 665,30 (w tym 6989,50 z UM; 615 zł z MDK; 123 zł z OSiR; 4920 zł z KA; 934,80 zł ze spółki Lokum; 4500 zł z PEC; 2583 zł ze ZWiK). Dodatkowo, Wojciech Basałygo za polsko-niemiecką gazetę „Ahoj Świnoujście” dostał od Urzędu Miasta 50 256 zł. Razem daje to 87 257,90 zł.

Publikacje w Polska Press ( wydawca „Głosu Szczecińskiego”) kosztowały w ciągu dwóch lat 54 239,51 zł. W 2017 r. - 32 870, 32 zł (w tym: 28 707,26 zł z UM; 184,50 zł z MOPR i 3978,56 zł ze ZWiK), a rok później – 21 369,19 zł (w tym: 15 942,43 zł z UM; 307,50 zł z KA i 5119,26 ze ZWiK).

Dwuletnie zyski Agory („Gazeta Wyborcza”) to 16 378,82 zł. W 2017 r. – 10 026,96 zł (w tym: 5436,60 zł z UM; 590,40 zł z PEC i 3999,96 zł ze ZWiK), a w 2018 r. – 6351,86 zł ( UM).

„Rzeczpospolita” w 2017 i 2018 r. otrzymała za swoje publikacje o Świnoujściu 8491,92 zł.

37 801,60 zł zarobił w ciągu dwóch lat Magazyn Wyspy. W 2017 r. było to 23 164,60 zł ( w tym: 18 613,60 zł z UM; reszta – 4551 zł z MDK), a w 2018 r.– 14 637 zł ( w tym: 9840 zł z UM i 4797 zł z MDK).

„Kurier Szczeciński” w tym samym czasie zrobił zaledwie 3241,39 zł (3050,40 zł w 2017 r., w tym: 1574,40 zł z UM i 1476 zł ze ZWiK; w 2018 r. – tylko 190,96 zł z OSiR).

Polskie Radio Szczecin znalazło się w wykazie tylko na jednej pozycji. W 2017 r. OSiR „Wyspiarz” zapłacił mu 1822 zł za reklamę biegu Wyspiarza.

10 876,50 zł
zarobił w dwa lata Salon Ireneusz Łukasiewicz (Tablica reklamowa na przeprawach promowych BIELIK).

Gdy dodamy jeszcze kilka pozycji z zestawienia, wychodzi nam, że w 2017 i 2018 r. Urząd Miasta i miejskie instytucje na publikacje wydały… ponad 908 779 złotych, czyli prawie milion złotych!

Szczegółowe informacje o publikacjach znajdziecie w załączniku.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 56, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 56

Janusz Gajos • Poniedziałek [01.04.2019, 22:16:12] • [IP: 88.156.206.**]

A co Wy qrva myślicie, że prezydent Jimmie Betoniarka będzie sponsorował, nagradzał i klepał po ramieniu madia które mówią prawdę?? OOOOooo co to to nie! On sobie na to pozwolić nie może...co sobie o nim pomyślą wszyscy" dobroczyńcy" chcący budować swoje hotele w miejscach" chronionej (do czasu) natury"?? Wszystkie te sqrv...y są po jednych pieniądzach...

Gość • Sobota [30.03.2019, 08:53:00] • [IP: 23.226.237.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [29.03.2019, 14:51:14] • [IP: 178.238.253.***]

21:39:59 - dokładnie! Teafiłeś/aś w sam punkt!

Gość • Wtorek [26.03.2019, 21:39:59] • [IP: 37.47.132.***]

Ja tam już od dawna nie oglądam Telewizji Świnoujście bo oglądać się tego nie da. Stare komunistyczne podejście do tematów i smutne prowadzenie programów ociekajace propaganda prozmurkiewiczowa. Teraz już wiem dlaczego tak wyglądają te ich programy. Prawie jak TV PiS.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 19:59:55] • [IP: 188.146.128.***]

Aż się wzruszyłem czytając niektóre komentarze... troska o pracowników UM, że przygotowali zestawienie, natrudzili się... bo po co ludziom taka wiedza, że za publiczną kasę powstało medialne imperium... o TVN, że tajemnica handlowa... Publiczna kasa i tajemnica handlowa? Chciałbyś... Jakiś inny komentator wylicza" tysie". TYŚ? co to za skrót? Do podręcznika z podstawówki zajrzyj jak się pisze skrót od" tysiąc". Dla normalnego człowieka to czy to jest 910 czy 905" tyś", jak to sobie napisałeś uczony człowieku, nie ma znaczenia. To jest prawie milion. Twoje wywody mają umniejszyć skandal jakim jest wydawanie naszych pieniędzy na propagandę, kupowanie mediów, by nie widziały tego, co powinny

troll • Wtorek [26.03.2019, 19:14:11] • [IP: 46.230.143.***]

Żeby ktoś chciał pokazać w prasie jakąś szpetna twarz, to trzeba za to zapłacić. .

Gość • Wtorek [26.03.2019, 18:47:55] • [IP: 109.243.209.**]

No a jak było nie na prowincji, lecz na szczeblu centralnym, za fatalnych, smutnych rządów PO+PSL? dawali gruba kasiorę Gwnu Wyborczemu na reklamy, przesuwali kwotki telewizjom" zaprzyjaźnionym" jak nazwał je będący w komitecie wyborczym Komoruskiego Wajda, a syna milicjanta, Owsika, pieścili niesłychanie lubieżnie - bo darmowym dla niego czasem w TVN i TVP (ta ostatnia była opłacana z pieniędzy również przeciwników stylu zbiórki wg Owsika, a więc zmuszano do datków WSZYSTKICH, a odsetki z WOŚP szły na Woodstock, co było ukrywane, lecz sąd w procesie Owsik-bloger to ujawnił).

Gość • Wtorek [26.03.2019, 16:37:03] • [IP: 23.226.237.*]

13:54:14 - Rzeczywiście przystojny, jak na Świnoujską cebule przystało.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 16:13:56] • [IP: 178.238.240.***]

Sam byłem świadkiem, jak onegdaj rzecznik prezydenta przekazał jakąś informację dziennikarzom, a pan Sawicki odezwał się -" A co ja z tego będę miał?'. Jak widać - ma :)

Gość • Wtorek [26.03.2019, 15:25:31] • [IP: 78.133.244.**]

szastają kasą podatników

an • Wtorek [26.03.2019, 13:54:14] • [IP: 78.133.244.**]

przystojniak w odpowiednim jak na Świnoujście wieku !!

Gość • Wtorek [26.03.2019, 12:54:00] • [IP: 193.200.150.***]

12:25:41 - Dzięki ;-) W ogóle uważam, że komucha cala jego otoczka powinna zacząć się pakować i opuścić miasto, jeżeli chcą uniknąć pogromów. Potem będzie już niestety za późno. Pozdrawiam :-)))

Gość • Wtorek [26.03.2019, 12:45:36] • [IP: 37.8.231.***]

inzynierek od transportu a nie wie ze istnieje takie cos jak RONDO czyli najbezpieczniejsze skrzyzowanie ulic drog itp. Zweza nam tylko ulice np. WP Cos mi smierdzi senatorkiem..Prawda ze SENATOR Zmurkiewicz brzmi dumnie Pierwszy bede glosowal za byleby wyemigrowal z tego miasta

Gość • Wtorek [26.03.2019, 12:37:46] • [IP: 37.47.202.***]

Prawie to jest 910tyś do miliona brakuje prawie 92tyś A to ceny netto czy brutto i zysk to chyba po odliczeniu kosztów się podaje. Żal czytać te brednie

Gość • Wtorek [26.03.2019, 12:25:41] • [IP: 62.69.203.***]

Do IP.193.200.150./25.032019.Brawo ty.Takich ludzi w tym mieście potrzeba, nie czerwonych komuchów.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 12:04:09] • [IP: 136.0.99.***]

Przegląd załącznika nasuwa pytanie, czy urzędnicy opłacani z naszych podatków, na życzenie (nie wiem czym spowodowane) pani radnej, nie odwalili kawał dobrej (ale czy nikomu niepotrzebnej) roboty. Bo czy niektóre z tych informacji nie stanowią tajemnicy handlowej. Może TVN nie życzył by sobie aby ujawniać za ile reklamuje miasto Świnoujście. A inne portale i gazety mogą teraz oferować niższe ceny za te same usługi. A może niektóre ceny były dogadane i promocyjne?

Gość • Wtorek [26.03.2019, 11:59:05] • [IP: 5.173.152.**]

Słowianka robi całodniowe transmisje z sesji, troche spora roznica względem drugiej tv.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 11:39:37] • [IP: 80.245.189.***]

Gast • Wtorek [26.03.2019, 09:08:01] • [IP: 176.221.116.**] Bez przesady...taki sam stronniczy portalik kasuja posty niewygodne dla ipudelka a kase robia na reklamach. .im wiecej plytkich artykolow, wiecej wejsc i wiecej kasy.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 10:42:09] • [IP: 185.210.39.***]

SAME KOMUNISTYCZNE MEDIA WZBOGACAJĄ SIĘ NA ŚWINOUJŚCIU WIDAĆ JAKI PREZYDENT MA POGLĄDY PO PROSTU ŻENADA WZBOGACAMY PZPR CZAS Z TYM JUŻ SKOŃCZYĆ I ZACZĄĆ ROZLICZAĆ Z WYDATKÓW NASZEGO WŁADCE I PANIĄ SKARBNIK BO JAK WIDAĆ BARDZO SPRYTNIE DZIELĄ WYDATKI !!

Gość • Wtorek [26.03.2019, 09:59:24] • [IP: 62.69.241.**]

Faktycznie bardzo duże dysproporcje, pytanie retoryczne, dlaczego?.

Gast • Wtorek [26.03.2019, 09:08:01] • [IP: 176.221.116.**]

Jedno napisze. Portal iswinoujscie jest dobry, w porównaniu z innymi. Jakiś czas pracowałem w Gorzowie Wlkp. Tam za wszelką cenę robią sobie sławę, że są najlepsi. Do portalu świnoujskiego dużo im brakuje. Szkoda, że na praktykę do Was nie przyjadą. Tak trzymajcie, odpuście sobie kasę od Prezydenta. ps. jak tam ostatnie metry tunelu, bo jakoś nic nie widać?

Gość • Wtorek [26.03.2019, 08:57:24] • [IP: 188.147.104.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [26.03.2019, 08:42:24] • [IP: 176.221.122.***]

KRYZYS JEST !! Oszczedzac mówią, a tu prosze bardzo jak sie bawic to z rozmachem

Gość • Wtorek [26.03.2019, 08:40:00] • [IP: 23.226.237.*]

Typ w białych rękawiczkach wyprowadza pieniądze z kasy miasta, a Wy żmurodupolizy jeszcze jemu przyklaskujecie. Żal mi Was podlizywacze.

Gość • Wtorek [26.03.2019, 08:24:10] • [IP: 31.0.32.***]

Dlaczego tv Świnoujście nie ma na platformie nc+ i cyfrowego Polsatu? Nie mogę zobaczyć co dzieje się w mieście...

Oglądasz 1-25 z 56
■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■