POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [10.04.2019, 20:35:31] • Świnoujście

Marek Świderski: Tutaj jest naprawdę „pole do popisu”

Marek Świderski: Tutaj jest naprawdę „pole do popisu”

fot. Sławomir Ryfczyński

Marina Świnoujście to jest wyzwanie – przyznaje Marek Świderski, nowy kierownik świnoujskiej mariny, do niedawna prezes zarządu Mariny w Kamieniu Pomorskim. I zasypuje nas spostrzeżeniami, co wymaga u nas zmiany. - Chodzi o to, żeby klientów „dopieścić” – wyjaśnia swoje pomysły.

Od 1 kwietnia kierownikiem świnoujskiej mariny jest 47-letni Marek Świderski. Pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Do mariny w Świnoujściu codziennie dojeżdża. Wcześniej, przez 11 lat pracował w Kamieniu Pomorskim. Najpierw był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, potem prezesem zarządu Marina Kamień Pomorski sp. z o.o.

- Skończyła się kadencja, nie było woli, żeby tę współpracę kontynuować i w ten sposób zakończyła się moja przygoda z Kamieniem - opowiada Marek Świderski. - Marinę Kamień Pomorski zostawiłem kompletnie zapełnioną, czyli zostawiłem ją z blisko 300-stu rezydentami. To znaczy, że ta główna praca została wykonana.

Nowy kierownik od razu zabrał się do pracy w Świnoujściu.

- Pogoda jest taka, jaka jest, sezon de facto już się rozpoczął i główne moje działania na początku skupiły się na tym, żeby tę marinę do sezonu przygotować – mówi Marek Świderski. – Pierwszą rzecz, jaką trzeba zrobić w takiej marinie, to w tym przypadku wyciąganie odnóg cumowniczych, czyli pomostów, po zimie. W związku z tym te odnogi cumownicze trzeba było zainstalować. Marina nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, dlatego trzeba było wynająć firmę z dźwigiem i ten proces się rozpoczął. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia wszystkie odnogi cumownicze będą już zwodowane. Mają one służyć do cumowania łodzi i jachtów.

Marek Świderski przyznaje, że marina w Świnoujściu to wyzwanie. To jedna z największych na wybrzeżu.

- Tutaj jest naprawdę „pole do popisu” - mówi kierownik. - W porównaniu z Kamieniem Pomorskim, czyli jedną z większych marin, ta w Świnoujściu ma o około 20 miejsc więcej. Są one bardzo podobne wielkościowo, a jednak zupełnie inne.

Marek Świderski dodaje, że jest zadowolony z pracy w Świnoujściu.

- To jest to, co lubię robić - mówi. - Póki co, mam wrażenie, że robię to dobrze, natomiast są określone problemy charakterystyczne dla Świnoujścia, o których na przykład nie miałem pojęcia wcześniej. Tu jest na przykład bardzo płytki rynek pracy. Ciężko jest o pozyskanie wykwalifikowanych pracowników. Wiadomo, to jest sektor samorządowy i te płace nie są najwyższe i to jest to, z czym borykam się obecnie, ale jestem pozytywnie nastawiony. Myślę, że będzie dobrze. W świnoujskiej marinie nie ma za wiele rzeczy do poprawiania, natomiast tak jak każde przedsiębiorstwo, tę marinę można oczywiście doinwestować. Brakuje mi tutaj troszeczkę infrastruktury typowej dla marin rezydenckich. Na przykład dźwigu do stawiania masztów, takiego, który byłby na miejscu. To są oczywiście drogie urządzenia, ale one generują określone przychody. To nie znaczy, że marina nie może bez nich funkcjonować. Tutaj mamy przykład: dźwig, który tutaj przyjechał zwodował jacht i postawił mu maszt, ale dobrze by było, gdyby ta cała infrastruktura to była infrastruktura portowa, infrastruktura mariny. Tak jak było do tej pory, nie było źle, dlatego to nie znaczy, że marina nie może bez tego funkcjonować.

Jak dowiedział się nasz portal, trwają prace przy stawianiu stacji benzynowej na końcu nabrzeża.

- To jest dosyć prosty biznes - mówi kierownik. - Mamy klientów wcale nie tak dużo i chodzi o to, żeby tych klientów wszystkich „dopieścić” tak, żeby byli zadowoleni z naszych usług, żeby polecali nasze usługi swoim kolegom. To tak zwany marketing szeptany, który jest najbardziej skuteczną formą marketingu, jeżeli chodzi o zarządzanie mariną.

Zdaniem kierownika, aby Niemcy pisali dobrze o nas na swoich portalach, musielibyśmy zmienić całą organizację pracy.

- Po to, żebyśmy uniknęli sytuacji, gdzie będzie się ich „przestawiać” - wyjaśnia Marek Świderski. - Poprawy wymaga oznakowanie pomostów, trzeba się postawić w sytuacji klienta, który wpływa do mariny, on nie widzi tego miejsca, do którego ma przycumować. Nawet jeżeli bosman mu powie, że ma być to miejsce np. 175 (wszystkie miejsca są ponumerowane), ale te numery muszą być widoczne dla tego, który wpływa. Muszą być duże tablice informacyjne od „czoła" pomostu. To nie jest najważniejsza rzecz, ale to jest rzecz, która ułatwi wiele rzeczy. W detalach tkwi piękno całej infrastruktury. Zaraz jak przygotujemy marinę do tego, żeby w ogóle mogła funkcjonować, to będziemy myśleć, żeby zrobić oznakowanie pomostu.

Jako przykład kierownik podaje Marinę Kamień Pomorski.

- W ubiegłym roku odwiedziło ją około 400 jachtów przez cały rok, a świnoujską marinę rekordowo w czasie jednego dnia, aż 180 jachtów – mówi kierownik. - To jest zupełnie inna skala tego problemu, ale akurat to oznakowanie pomostu, czy wcześniejsze meldowanie się przez radio o wpłynięciu, gdzie bosman przez radio mógłby podać już od razu miejsce, przy którym zacumować, ułatwia przede wszystkim pracę samym bosmanom, ale też i poruszanie się w marinie właśnie tym gościom. W ten sposób unikamy tych sytuacji kiedy „przeganiamy” kogoś z miejsca na miejsce, bo on docelowo od razu ma zacumować przy tym miejscu i tyle.

Aby nasi goście nie musieli pokonywać tak dużej drogi, żeby chociażby skorzystać z toalety, to w jednym z budynków tuż obok mariny zrobiono sanitariaty oraz natryski dla żeglarzy.

- Dodatkowo będzie niedługo oddana do użytku sala dla żeglarzy, podobna do świetlicy, z kuchnią, gdzie będą mogli przyjść i ugotować sobie posiłek - wyjaśnia kierownik - oraz będzie internet. Internet radiowy, który jest na terenie mariny zawsze jest słaby m.in. z tego powodu, że maszty tworzą taką „klatkę Faradaya” i przeszkadzają w „przechodzeniu" fal. Natomiast tam będzie sala, gdzie będzie można przyjść odebrać pocztę, sprawdzić pogodę itd. Stworzymy również drugie stanowisko do meldowania się.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 48, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 48

Gość • Sobota [25.05.2019, 09:57:19] • [IP: 94.254.224.***]

W rym roku w marinie odbywa się jakiś horror. Jestem że swinoujscia i bardzo często cumuję w marinie z moimi niemieckimi znajomymi. W tym sezonie (jak czytam zmieniło się kierownictwo) zaczynamy się czuć w marinie jachtowej jak w porcie handlowym, a nie w marinie żeglarskiej, która służy do turystyki i wypoczynku. Chodzi o zaklócanie spokoju żeglarzy przez statki komercyjne i ich liczne załogi które, zakłócają spokój żeglarzy i właścicieli kamperów. Tego typu uciążliwe towarzystwo powinno cumować przy wejściu do mariny, a nie wśród jachtów i kamperów. Statki te stale się przemieszczają a załogi łażą bez końca po pomostach. Jeden ze statków ma budowlany generator prądu na pokładzie który podczas manewrów strasznie hałasuje. Czy tak ma wyglądać marina w kurorcie nadmorskim? Moi znajomi niemieccy jak i goście którzy przyjechali kamperem są zbulwersowani brakiem reakcji pracowników mariny. Zgłaszali sprawę bosmanowi i zero reakcji. Nie może być tak, że jakieś komercyjne statki terroryzują wypoczynek w marinie.

Gość • Wtorek [16.04.2019, 01:16:55] • [IP: 185.210.36.***]

Czyli co chce zrobić bo nie zrozumiałem ?a wsm skończyłem.

Gość • Niedziela [14.04.2019, 21:42:42] • [IP: 178.238.247.***]

Jestem za tym, żeby nauczyciele pracowali od ósmej do piętnastej w gabinecie wyposażonym w komputer drukarkę ksero. No i oczywiście ŻADNYCH WYWIADÓWEK PO 15-tej. ŻADNYCH RAD PEDAGOGICZNYCH po godzinach pracy. Sprawdziany i klasówki sprawdzane tylko godzinach pracy. Żadnych wyjazdów na wycieczki wyjść do teatru, chyba, że opiekę nad klasą zorganizują sami rodzice. Żadnych SKS-ów, kół zainteresowań. No i oczywiście możliwość wzięcia urlopu w dowolnie wybranym miesiącu.

Gość • Piątek [12.04.2019, 19:15:46] • [IP: 37.47.136.**]

Panie Marku. Nie wiem czy gratulować czy współczuć. Mimo, że jest Pan z tego lewicowego układu i przypasował Pan komu trzeba to jednak muszę powiedzieć, że ciężko będzie Pan miał. Że związanym przez p. dyrektor rękami trudno cokolwiek zdziałać...

Gość • Piątek [12.04.2019, 09:00:54] • [IP: 94.254.232.***]

Czyli gość zaKODowany przez ruskiego agenta Kramka.

Gość • Piątek [12.04.2019, 08:16:50] • [IP: 193.164.94.***]

Podobno w kamieniu to wesele było tak się cieszyli że odszedł.

Gość • Piątek [12.04.2019, 03:48:35] • [IP: 64.183.43.**]

Zasadniczo u nas liczy sie zyeby ktos byl rowniez dobrym mechanikiem...

Gość • Czwartek [11.04.2019, 21:24:17] • [IP: 37.8.231.**]

Kierownik przystani jest tylko kierownikiem. Nie źądaj od niego stacji paliw itd. To domena prezydenta. Kierownik jest od organizacji, porządku, czystości i przestrzegania źeglarskiej etykiety. Tu akurat poprzedniczka dała przysłowiowej d..y.Na gaflu masztu przystani powiewa błękitna flaga, a gafel na całym świecie zarezerwowany jest wyłącznie dla bandery państwa portu.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 21:16:07] • [IP: 31.11.129.**]

Jeden wielki gnur, a wszystkie te rzeczy które wymienił jako zrobione przez niego zrobili inni pracownicy OSiR przypisuje sobie kogoś zasługi! nie zaczyna najlepiej

Gość • Czwartek [11.04.2019, 19:22:34] • [IP: 188.146.229.***]

pan Marek często zmienia pracę.Jest nielubiany?

Gość • Czwartek [11.04.2019, 18:23:53] • [IP: 80.245.189.***]

Panie kierowniku kochany kiedy będzie Stacja paliw tak bardzo potrzebna tej marinie

Gość • Czwartek [11.04.2019, 16:58:06] • [IP: 31.11.128.***]

Myślałem, że to Ed Sheeran :D

amundsen • Czwartek [11.04.2019, 15:55:30] • [IP: 178.238.247.**]

marina z roku na rok marnieje, brud smrod i tylko gromada wedkarzy oto tak wyglada w tej chwili piekny projekt, ale nie ma sie czemu dziwic, kadra pozal sie boze, zaden nie gada po angielsku a tak wogole nie chce sie nawet pisac o tym balaganie, miala byc wizytowka a bedzie tylko wstyd a winnego nie bedzie.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 14:36:27] • [IP: 94.254.138.***]

facet chce zrobic dobrze was boli d...pa ze trzeba zaplacic a jak byli poprzednicy wszystko na krzywy ryj stad te wasze narzekanie niby dlaczego mialby byc rabat dla mieszkancow s-cia w gdyni chcesz trzymac jacht plac no tak ale zaraz powiecie ze tam PO rzadzi a tu zatrzymaliscie sie w komunie i co za darmo ??dziadostwo musicie zrozumiec ze taka rozrywka jak jacht troszke kosztuje Trzymanie łodzi-woda plus miejsce na lądzie na zimę to przedział 2000-7000 (w zależności od miejsca w którym chcesz łódź trzymać)dzwig kosztuje od 100 do 250, slip do zwodowania indywidualnego jednorazowo 30-50 zl wiec sami ocencie.kierownikowi zycze duzo samozaparcia i nieulegania wplywom wiejskich politykow tylko kierowanie sie wlasnym doswiadczeniem.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 12:27:18] • [IP: 37.8.231.**]

Drogi Pisiorku. Jeśli masz wątpliwości w sprawie, to adresatem jest urząd miasta a nie portal.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 10:55:52] • [IP: 188.147.105.**]

Pogoniono z Kamienia i po układach Pan Świderski niedoszły kandydat na senatora z Nowoczesnej został szefem Mariny.Czyzby przypadek?Kim jest ten Pan dla pani Kryszan?Juz teraz wiadomo dlaczego odeszła Pani Masłowska.Czy iswinoujscie wyjaśni czy Pan Świderski posiada odpowiednie kwalifikacje takie jaki wymagane były przy naborze?

Gość • Czwartek [11.04.2019, 10:44:21] • [IP: 176.221.123.***]

Jesli dojdzie do tego, ze dla mieszkanca bedzie bardziej oplacalne trzymanie jachtu w basenie polnocnym a nie dziwnowie/wapnicy/kamieniu pomoroskim to bedzie to juz duzy sukces kierownika... ale to tylko fatanzje, kierownik to marionetka i osoba na ktora zrzuca sie wine. Dodatkowo ogrodzone miejsce do trzymania jachtow na zime to podstawa czegokolwiek. teraz prawie co czwarta jednostka byla okradziona lub byla proba wlamania. to jest zenada.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 10:30:41] • [IP: 176.221.122.***]

Pracownicy powinni mówić po Angielsku lub Niemiecku, pytanie, jak to się ma w przypadku Huszczy, jakie ten człowiek ma kwalifikację by tam pracować ?

Gość • Czwartek [11.04.2019, 10:14:34] • [IP: 5.173.137.***]

A to Borowa nie był tam kierownikiem ?

Gość • Czwartek [11.04.2019, 10:13:35] • [IP: 80.245.189.***]

Jak ktoś na samym początku mówi -"Tak jak było do tej pory, nie było źle, dlatego to nie znaczy, że marina nie może bez tego funkcjonować." - to znaczy że będzie jak było a tylko kierownik się zmienił. A tak na marginesie chciałbym zobaczyć w jakim stopniu ten Pan spełnił wymagania stawiane kandydatom na kierownika mariny?

Gość • Czwartek [11.04.2019, 09:45:36] • [IP: 46.134.8.**]

Wszystko fajnie tylko ceny mariny sa jakies z kosmosu. dlaczego dla rezydentow/mieszkancow swinoujscia/ nie ma znizek? Ktos sie powinien tym zainteresowac.Prezydent kiedys obiecywal ze bedzie taniej.ale kolejne wybory i kolejne obietnice poszly w niepamiec

Gość • Czwartek [11.04.2019, 09:43:25] • [IP: 92.42.117.***]

Tak. Nazapraszajmy bar**ów z całego kraju, dla miejscowych tylko praca na kasie z zarobkami Ukraińców. Kilku miejscowych milionerów i rzesza grzecznych imigrantów jako parobki. No i kilku pokornych do zarządzania parobkami (bo to nie jedyny przykład przecież). Co za polityka.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 09:34:58] • [IP: 178.235.146.***]

Na dobra opinię pracuje się długo. Gdy sie ją straci to już jest dużo, dużo trudniej. Lata miną panie kierowniku

Gość • Czwartek [11.04.2019, 09:19:37] • [IP: 178.235.146.***]

Marzenia Pana kierownika, i tak będzie robił co mu każe pani dyrektor i prezydent, najlepiej z własnej kieszeni panie kierowniku.

Gość • Czwartek [11.04.2019, 09:12:17] • [IP: 94.254.232.**]

Co z mariny w kamieniu pogonił Marek?

Oglądasz 1-25 z 48
■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■