POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.04.2019, 09:05:36] • Szczecin

Fałszowanie zwolnień lekarskich zakończyło się zatrzymaniami i aresztem

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją z KWP w Szczecinie zatrzymali lekarza, jego współpracownicę oraz dwie inne osoby, którzy poświadczali nieprawdę w dokumentacji medycznej. Łącznie zatrzymanym przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów. Głównemu podejrzanemu grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci przed zatrzymaniem pracowali przy sprawie kilkanaście miesięcy. Po tym czasie został zebrany materiał dowodowy, który pozwolił na wszczęcie przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie śledztwa, które następnie zostało powierzone do prowadzenia przez Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W dniu 16 kwietnia 2019 r. policjanci zatrzymali łącznie cztery osoby w tym lekarza, któremu zarzuca się popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że działając wspólnie i w porozumieniu z inną ustaloną osobą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjął od innej ustalonej osoby obietnicę korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, a polegające na tym, że będąc lekarzem poświadczył nieprawdziwe okoliczności niezdolności do pracy w dokumencie tj. zwolnieniu lekarskim, pomimo iż w rzeczywistości nie przeprowadził badania lekarskiego i w ten sposób udzielił pomocy innej ustalonej osobie w doprowadzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem tj. wyłudzenia świadczenia w postaci zasiłku chorobowego, nadto temu samemu podejrzanemu zarzuca się popełnienie 54 innych przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Ustalono bowiem, że podejrzany wykonujący zawód lekarza, wystawiał poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci zwolnień lekarskich, w których poświadczał nieprawdziwe okoliczności niezdolności do pracy osób, pomimo braku przeprowadzenia stosownych badań lekarskich.

Kolejna osoba zatrzymana usłyszała zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentacji zaś pozostałe dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentacji oraz doprowadzenia ZUS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez przedłożenie poświadczającego nieprawdę zwolnienia lekarskiego celem wypłaty zasiłku chorobowego.

Sąd, uwzględniając wniosek prokuratora, zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, jednakże uzależnił uchylenie tymczasowego aresztowania, zastosowanego na okres trzech miesięcy od wpłacenia określonej kwoty tytułem poręczenia majątkowego.

W stosunku do trzech pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania ze wskazanymi osobami, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Podejrzanemu, wykonującemu zawód lekarza grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Za przestępstwa zaś grozi podejrzanym kara od 6 miesięcy do 8 lat. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

źródło: www.szczecin.po.gov.pl/ opr. ZP KWP


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza w czwartek, 22 sierpnia b.r. o godz. 16:00, na spotkanie z Panią MARTĄ MATYSZCZAK, autorką komedii kryminalnej pt. „TRUP w SANATORIUM”. Akcja powieści osadzona jest w Świnoujściu, książka została niedawno wydana w popularnym autorskim cyklu: „Kryminał pod psem”. Spotkanie z aktualnie najlepszą w kraju autorką kryminałów „z przymrużeniem oka” poprowadzi Redaktor Naczelna TV „Słowianin” - Pani Mariola Żółtowska. Wszystkie osoby zainteresowane twórczością autorki „Trupa w Sanatorium” zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Lista darczyńców na komitet wyborczy Janusza Żmurkiewicza pokrywa się w części z tą o firmach, które prezydent Świnoujścia zwolnił z podatku od nieruchomości i nie tylko – zauważa jeden z naszych Czytelników. Inni mieszkańcy zwracają uwagę na relacje prezydenta z właścicielami firm zwolnionych z podatku ■ Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym ■ Mężczyzna wpadł do kanału portowego. Wyszedł z niego o własnych siłach. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mężczyzna zagapił się i wpadł do wody. Wyszedł z niej o własnych siłach. Na miejsce przyjechała policja. Około godziny 1.30 przy przeprawie promowej Bielik, po stronie Warszowa, do wody wpadł mężczyzna. Dopłynął on do drabinek i wyszedł z wody o własnych siłach. Po tym, jak wydostał się na powierzchnię, na miejsce dojechała policja ■ Z Terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu ■ W ubiegłym roku z podatku od nieruchomości prezydent Janusz Żmurkiewicz zwolnił 7 firm. Bywały lata, kiedy przedsiębiorców, którzy skorzystali na takim zwolnieniu, było dwa razy tyle. W ciągu 10 lat z tego powodu do miejskiego budżetu nie wpłynęło ponad 7,5 mln złotych ■