POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.05.2019, 23:03:37] • Świnoujście

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujście to moje miasto. W nim się urodziłem i wychowałem. Tutaj żyję. Stojąc w długiej kolejce na prom zacząłem się zastanawiać, czy to moje miasto jest dziś takie, jakie bym sobie wymarzył jako miejsce do mieszkania. A potem jeszcze przebiegła mi przez głowę myśl: czy będzie jeszcze gdzie zaparkować, kiedy już dojadę?

Praca fotoreportera oraz naczelnego redakcji portalu iswnoujscie.pl, którą wykonuję od lat, wymaga bardziej wnikliwego przyglądania się rzeczywistości. Staram się to robić. Przyznaję jednak, że nieraz przychodzi mi do głowy myśl, że byłbym szczęśliwszy nie widząc tego, co urzędnicy i władze naszego miasta robią ze Świnoujściem. Przyznam się Wam szczerze: jestem zdruzgotany tym, jak mało w tym mieście robi się dla nas, dla ludzi, którzy postanowili ze Świnoujściem związać swój los. I choć płacimy tu podatki i sami sobie wybieramy samorządowców, to na końcu i tak okazuje się, że my, mieszkańcy, nie jesteśmy tymi, dla których ten rozwój się odbywa.

Od lat władze naszego miasta i urzędnicy przy planowaniu rozwoju kierują się dewizą „mieć” a nie „być”. A to musi odbić się wielką czkawką na mieszkańcach. Gdyby wyliczyć te wszystkie inwestycje zrealizowane przez lata, to pomijając już ich jakość albo bardziej dosadnie bylejakość w realizacji, każda z nich jest kierowana do turystów, pod biznes. A przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, że taki sposób myślenia sprowadzi do nas tylko rekinów biznesu, gotowych wydrenować miasto z każdej złotówki, która powędruje za właścicielem biznesu do Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Berlina. I żaden grosz już nie wróci do miejskiej kasy, poza podatkiem gruntowym.

Nie jestem przeciwnikiem rozwoju i biznesu. Ale nikt nie chce się nad tym, zabijającym miasto i jego mieszkańców, problemem pochylić. Taka filozofia rozwoju sprawi, że dla mieszkańców nie będzie za chwilę już nic. Nie będzie parkingów, mieszkań i codziennego, normalnego życia sąsiedzkiego. Do pracy przyjadą pracownicy ze wschodu, a miasto przeistoczy się, jak część hiszpańskich kurortów, w miejsca niczyje. Podzielone przez właścicieli korporacyjnych na strefy, bez wpływów z podatków od osób fizycznych. Będzie miejscem, gdzie ludzie z wielkich miast przebywają tylko na chwilę, a autochtoni tworzą już tylko swoisty folklor.

Taka filozofia zarządzania miastem sprawi, że Świnoujście stanie się niczym wielki korporacyjny hotel, z ulicami, skwerami, sklepami i restauracjami, ale bez mieszkańców… To droga donikąd.

Jednak jeszcze wszystko można odwrócić, tylko musi nam się chcieć. Mówią, że ludzi dobrej woli jest więcej. Chcę w to wierzyć.

Sławomir Ryfczyński


komentarzy: 78, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 78

Gość • Środa [22.05.2019, 00:53:53] • [IP: 185.210.38.***]

Nawiązując do słów redaktora: Moje miasto a w nim.. A w nim nie ma miejsca dla tych, którzy się w nim zestarzali. Wyrazem troski władz miasta o mieszkanców jest np ilość miejsc w placówkach opiekuńczych dla seniorów. A zgadnijcie Państwo ile w tym najbogatszym ponoć mieście jest miejsc opieki dla nich. Mniej niż 40 w jedynym budynku, od lat nie remontowanym, zupełnie nie przystosowanym, bo nie ma w nim nawet windy, gdzie przyzywani strażacy muszą wnosić na 1-sze piętro jego mieszkańcow. A" szcześliwcy", których udało się tam umieścić gdy ich bliscy już nie mogli się nimi zajmować mogą tylko z okien oglądać spacerujących na zewnątrz ludzi. I mimo, że Fregatę otacza duży zazieleniony teren, to nie mogą z niego korzystać, bo nie ma windy, którą można by ich zwieżć na dół. I aby się tam dostać i to zaledwie na pół roku, to czekać trzeba latami! W mieście, w którym jak grzyby po deszczu wciąż wyrastają nowe budynki dla przybyszy z zewnątrz nie udało się wybudować domu dla seniorów i dobudować windy we Fregacie!

Miejscowa • Czwartek [16.05.2019, 22:23:21] • [IP: 37.47.179.***]

Bardzo trafne słowa-spostrzeżenia, nasuwa się znane pytanie - jak żyć, jak tu żyć ? Gdzie myśli się jedyn8e o turystach i to z duuużą kasą, a My mieszkańcy to co ? Czy jesteśmy tylko do usługiwania im ?

Gość • Czwartek [16.05.2019, 12:44:56] • [IP: 80.245.191.***]

ZALEJĄ NAS SAMOCHODAMI

Gość • Wtorek [14.05.2019, 18:28:43] • [IP: 80.153.7.***]

BRAWO!! CALA PRAWDA, TAK WLASNIE JEST, WSZYSTKO DLA TURYSTOW

Gość • Wtorek [14.05.2019, 14:09:27] • [IP: 78.10.206.**]

"Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**] Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas.." Nie dla nas?? A wy to kto? Ceny z kosmosu? To czemu tylu Niemców na mieście, w sklepach, stacjach benzynowych, na rynku? Naprawdę nie wiem kto to jesteście ci WY?

Gość • Wtorek [14.05.2019, 09:03:44] • [IP: 174.201.2.***]

Zdziwił bym się gdyby nasz" redaktor" napisał co innego... (ten post też skasujesz?)

Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**]

Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas..

Gość • Wtorek [14.05.2019, 07:05:00] • [IP: 77.252.46.**]

Głównie zostają tu emeryci.Mają mieszkania dane za socjalizmu i jakieś dochody.Miasto starych ludzi.Dla młodych życie bez szans rozwoju i szalenie drogie.Zarobki minimalne, bo właściciele firm, hoteli mają za nic ludzi dzięki którym egzystują.Dlatego opuszczają ten nasz grajdoł.Dlatego tylu ludzi ze wschodu przyjeżdża do pracy.Przyjezdny zarobi i wyjedzie.U nich jeszcze większa bieda, to im wszystko jedno.Starzy wymrą, dzieci sprzedadzą mieszkania Niemcom, albo letnikom z Polski.I tak Świnoujście umrze śmiercią naturalną.Bo już nic się nie zmieni, za mało było starań, żyło się ze sprzedaży gruntów a bogacili się ludzie z Polski.Świnoujście to dla nich krowa dojna.Zgadzam się z odczuciami Redaktora.To moje zdanie, żeby nie było!

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:19:58] • [IP: 176.221.123.***]

Brawo Ryfczyński.

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:11:02] • [IP: 37.47.131.***]

Rozkopane nabrzeże w porcie, rozgrzebana stara promenada + niszczenie okolicznej zieleni, nowa promenada w trakcie budowy... to wszystko w połowie maja, gdzie za chwilę rozpoczynają się wakacje.Tak rządzi miastem nowy/stary Prezydent. Gratulacje za efektywność i dbałość o wizerunek miasta!

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 23:55:00] • [IP: 178.238.253.***]

Gość poniżej: 'kozak w necie - * w świecie' - słyszałeś o takim powiedzonku!?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 22:43:04] • [IP: 37.47.133.***]

To jest dziwne 80 % komentarzy negatywnych to jakim cudem Żmurkiewicz wygrał kolejne wybory prezydenckie w Świnoujściu i to w pierwszej turze !!?? Od 20 lat nie ma godnego rywala.Widocznie ma zwolenników wieeeelu i wyborców, a komentujący tu to ta garstka jego przeciwników malkontentów i popierających ten portal

Gość niedzielny • Poniedziałek [13.05.2019, 21:19:06] • [IP: 5.173.152.***]

Ale szokuje do mnie było miło no ale cóż żegnam się nie chce iść na zastępstwie za Joannę i jak tu nie ma sensu dialog z innymi ludźmi rozmawialiśmy o tym pomyśle że to wasze głosy zadecydują o tym pomyśle że to wasze pieniądze na inną dyskusję z tego co tam u Ciebie słychać jest ciepło

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 21:02:05] • [IP: 185.210.36.***]

ZGADZAM SIĘ Z AUTOREM

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:28:07] • [IP: 83.11.227.**]

Mieszkam w moim miescie od lat 56 i widze jak rozwija sie to miasto tu jest moja rodzina tu sie zestarzalam mam wnuki i prawnuka rodzina z polski zawsze przypomina sobie o rodzinie jak jest lato i trzeba przyjechac nad morze.Jak gdzies wyjade tesknie za moim miastem, juz w Szcz.Dabiu czuje ze wieje wiatr od morza, nigdy nie wyjade z mojego miasta, chociaz malo mi juz do setki, pozdrawiam ludzi ktorz kochaja nasze miasto.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:08:56] • [IP: 88.156.232.***]

To niestety prawda... Władze miasta dla mieszkańców nie robią nic.Wszystko pod turystów... Wszystko pod Niemców...ceny w sklepach i za usługi też są niemieckie, a my mieszkańcy nie mamy zniżek" lojalnosciowych"😞

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 18:17:31] • [IP: 93.94.191.***]

Jeden nazywa mieszkańców trolami i komunistami, inny radzi wioche oddać Niemcom, jeszcze inny nazywa Warszów czwartą prowincją (prowincja z terminalem promowym, gazoportem, dużym portem morskim itp.).Ciekawe jak długo te mądrale mieszkają w Swinoujściu?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:26:09] • [IP: 37.47.128.*]

Ja się wyprowadziłem na początku było ciężko, ale czym dłużej na to patrzę to więcej się dziwię takie same szwagry.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:16:38] • [IP: 62.69.203.***]

Radni to są ciołki tylko przytakują bo boją się otworzyć gębę, żeby im ich pan i władca nie zabrał premi, do licha z takimi radnymi, BEZRADNYMI, wstyd tylko przynoszą, ale co się nie robi dla kasy, prawda RADNI?

Rozsądny • Poniedziałek [13.05.2019, 17:13:16] • [IP: 176.221.122.**]

Brawo Sławku, w samo sedno.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:10:26] • [IP: 178.238.252.**]

mam marzenie dopuki nie ma wystarczjacej liczby miejsc postojowych, parkingowych chociaż do celów zwiazanych z działalnoscia gospodarczą NIE WYSTAWIAĆ MANDATÓW.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 16:41:57] • [IP: 188.147.4.***]

Tak to jest na ważne stanowiska w mieście wybiera się nędze umysłowe.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:36:55] • [IP: 77.252.46.***]

ŚWINOUJSCIE NIE JEST ZARZĄDZANE JEDNOOSOBOWO, DECYZJE PODEJMOWANE SĄ PRZY APROBACJI RADNYCH.PREZYDENT NIE MA TAKIEJ MOCY JEST TYLKO WYKONAWCĄ WOLI RADNCHCZY SIĘ MYLĘ?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:32:20] • [IP: 46.77.92.**]

Ja też tu się urodziłem, popieram ideę artykułu w całości. Bardzo uniwersalny tekst, pasujący do wszystkich atrakcyjnych miejscowości. Ku przestrodze zarządzającym i nam wyborcom. Brawo Naczelny, trzeba to nam przypominać.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:06:52] • [IP: 31.0.125.***]

Do: Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 09:45:27] • [IP: 83.8.118.***] Do Świnoujścia jeżdżę niemalże co rok i nie potwierdzam Twoich obserwacji. W tym mieście mogę kupić więcej rzeczy, których u mnie w mieście nie dostanę - serio. Nie sądzę, by galeria była konkurencją dla małych sklepików, gdyż właśnie te małe sklepiki, zarówno przy promenadzie, jak i w centrum cieszą się dużym zainteresowaniem i oferują bardzo ciekawe rzeczy. W galeriach oferowane są jednakowe rzeczy, które kupisz w sieciówkach w całym kraju.

Oglądasz 1-25 z 78
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Jednogłośnie świnoujscy radni postanowili, że strażacy-ochotnicy z terenu miasta otrzymywać będą ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach pożarniczych lub szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Miasto Świnoujście. Radni przyjęli także zaproponowane wysokości tego ekwiwalentu ■ Po długiej dyskusji Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim powinny odpowiadać składane projekty ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 - Rokiem Samorządu Terytorialnego na terenie Gminy Miasto Świnoujście ■ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się na grafice. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej ■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■