POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.05.2019, 23:03:37] • Świnoujście

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujście to moje miasto. W nim się urodziłem i wychowałem. Tutaj żyję. Stojąc w długiej kolejce na prom zacząłem się zastanawiać, czy to moje miasto jest dziś takie, jakie bym sobie wymarzył jako miejsce do mieszkania. A potem jeszcze przebiegła mi przez głowę myśl: czy będzie jeszcze gdzie zaparkować, kiedy już dojadę?

Praca fotoreportera oraz naczelnego redakcji portalu iswnoujscie.pl, którą wykonuję od lat, wymaga bardziej wnikliwego przyglądania się rzeczywistości. Staram się to robić. Przyznaję jednak, że nieraz przychodzi mi do głowy myśl, że byłbym szczęśliwszy nie widząc tego, co urzędnicy i władze naszego miasta robią ze Świnoujściem. Przyznam się Wam szczerze: jestem zdruzgotany tym, jak mało w tym mieście robi się dla nas, dla ludzi, którzy postanowili ze Świnoujściem związać swój los. I choć płacimy tu podatki i sami sobie wybieramy samorządowców, to na końcu i tak okazuje się, że my, mieszkańcy, nie jesteśmy tymi, dla których ten rozwój się odbywa.

Od lat władze naszego miasta i urzędnicy przy planowaniu rozwoju kierują się dewizą „mieć” a nie „być”. A to musi odbić się wielką czkawką na mieszkańcach. Gdyby wyliczyć te wszystkie inwestycje zrealizowane przez lata, to pomijając już ich jakość albo bardziej dosadnie bylejakość w realizacji, każda z nich jest kierowana do turystów, pod biznes. A przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, że taki sposób myślenia sprowadzi do nas tylko rekinów biznesu, gotowych wydrenować miasto z każdej złotówki, która powędruje za właścicielem biznesu do Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Berlina. I żaden grosz już nie wróci do miejskiej kasy, poza podatkiem gruntowym.

Nie jestem przeciwnikiem rozwoju i biznesu. Ale nikt nie chce się nad tym, zabijającym miasto i jego mieszkańców, problemem pochylić. Taka filozofia rozwoju sprawi, że dla mieszkańców nie będzie za chwilę już nic. Nie będzie parkingów, mieszkań i codziennego, normalnego życia sąsiedzkiego. Do pracy przyjadą pracownicy ze wschodu, a miasto przeistoczy się, jak część hiszpańskich kurortów, w miejsca niczyje. Podzielone przez właścicieli korporacyjnych na strefy, bez wpływów z podatków od osób fizycznych. Będzie miejscem, gdzie ludzie z wielkich miast przebywają tylko na chwilę, a autochtoni tworzą już tylko swoisty folklor.

Taka filozofia zarządzania miastem sprawi, że Świnoujście stanie się niczym wielki korporacyjny hotel, z ulicami, skwerami, sklepami i restauracjami, ale bez mieszkańców… To droga donikąd.

Jednak jeszcze wszystko można odwrócić, tylko musi nam się chcieć. Mówią, że ludzi dobrej woli jest więcej. Chcę w to wierzyć.

Sławomir Ryfczyński


komentarzy: 78, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 78

Gość • Środa [22.05.2019, 00:53:53] • [IP: 185.210.38.***]

Nawiązując do słów redaktora: Moje miasto a w nim.. A w nim nie ma miejsca dla tych, którzy się w nim zestarzali. Wyrazem troski władz miasta o mieszkanców jest np ilość miejsc w placówkach opiekuńczych dla seniorów. A zgadnijcie Państwo ile w tym najbogatszym ponoć mieście jest miejsc opieki dla nich. Mniej niż 40 w jedynym budynku, od lat nie remontowanym, zupełnie nie przystosowanym, bo nie ma w nim nawet windy, gdzie przyzywani strażacy muszą wnosić na 1-sze piętro jego mieszkańcow. A" szcześliwcy", których udało się tam umieścić gdy ich bliscy już nie mogli się nimi zajmować mogą tylko z okien oglądać spacerujących na zewnątrz ludzi. I mimo, że Fregatę otacza duży zazieleniony teren, to nie mogą z niego korzystać, bo nie ma windy, którą można by ich zwieżć na dół. I aby się tam dostać i to zaledwie na pół roku, to czekać trzeba latami! W mieście, w którym jak grzyby po deszczu wciąż wyrastają nowe budynki dla przybyszy z zewnątrz nie udało się wybudować domu dla seniorów i dobudować windy we Fregacie!

Miejscowa • Czwartek [16.05.2019, 22:23:21] • [IP: 37.47.179.***]

Bardzo trafne słowa-spostrzeżenia, nasuwa się znane pytanie - jak żyć, jak tu żyć ? Gdzie myśli się jedyn8e o turystach i to z duuużą kasą, a My mieszkańcy to co ? Czy jesteśmy tylko do usługiwania im ?

Gość • Czwartek [16.05.2019, 12:44:56] • [IP: 80.245.191.***]

ZALEJĄ NAS SAMOCHODAMI

Gość • Wtorek [14.05.2019, 18:28:43] • [IP: 80.153.7.***]

BRAWO!! CALA PRAWDA, TAK WLASNIE JEST, WSZYSTKO DLA TURYSTOW

Gość • Wtorek [14.05.2019, 14:09:27] • [IP: 78.10.206.**]

"Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**] Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas.." Nie dla nas?? A wy to kto? Ceny z kosmosu? To czemu tylu Niemców na mieście, w sklepach, stacjach benzynowych, na rynku? Naprawdę nie wiem kto to jesteście ci WY?

Gość • Wtorek [14.05.2019, 09:03:44] • [IP: 174.201.2.***]

Zdziwił bym się gdyby nasz" redaktor" napisał co innego... (ten post też skasujesz?)

Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**]

Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas..

Gość • Wtorek [14.05.2019, 07:05:00] • [IP: 77.252.46.**]

Głównie zostają tu emeryci.Mają mieszkania dane za socjalizmu i jakieś dochody.Miasto starych ludzi.Dla młodych życie bez szans rozwoju i szalenie drogie.Zarobki minimalne, bo właściciele firm, hoteli mają za nic ludzi dzięki którym egzystują.Dlatego opuszczają ten nasz grajdoł.Dlatego tylu ludzi ze wschodu przyjeżdża do pracy.Przyjezdny zarobi i wyjedzie.U nich jeszcze większa bieda, to im wszystko jedno.Starzy wymrą, dzieci sprzedadzą mieszkania Niemcom, albo letnikom z Polski.I tak Świnoujście umrze śmiercią naturalną.Bo już nic się nie zmieni, za mało było starań, żyło się ze sprzedaży gruntów a bogacili się ludzie z Polski.Świnoujście to dla nich krowa dojna.Zgadzam się z odczuciami Redaktora.To moje zdanie, żeby nie było!

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:19:58] • [IP: 176.221.123.***]

Brawo Ryfczyński.

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:11:02] • [IP: 37.47.131.***]

Rozkopane nabrzeże w porcie, rozgrzebana stara promenada + niszczenie okolicznej zieleni, nowa promenada w trakcie budowy... to wszystko w połowie maja, gdzie za chwilę rozpoczynają się wakacje.Tak rządzi miastem nowy/stary Prezydent. Gratulacje za efektywność i dbałość o wizerunek miasta!

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 23:55:00] • [IP: 178.238.253.***]

Gość poniżej: 'kozak w necie - * w świecie' - słyszałeś o takim powiedzonku!?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 22:43:04] • [IP: 37.47.133.***]

To jest dziwne 80 % komentarzy negatywnych to jakim cudem Żmurkiewicz wygrał kolejne wybory prezydenckie w Świnoujściu i to w pierwszej turze !!?? Od 20 lat nie ma godnego rywala.Widocznie ma zwolenników wieeeelu i wyborców, a komentujący tu to ta garstka jego przeciwników malkontentów i popierających ten portal

Gość niedzielny • Poniedziałek [13.05.2019, 21:19:06] • [IP: 5.173.152.***]

Ale szokuje do mnie było miło no ale cóż żegnam się nie chce iść na zastępstwie za Joannę i jak tu nie ma sensu dialog z innymi ludźmi rozmawialiśmy o tym pomyśle że to wasze głosy zadecydują o tym pomyśle że to wasze pieniądze na inną dyskusję z tego co tam u Ciebie słychać jest ciepło

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 21:02:05] • [IP: 185.210.36.***]

ZGADZAM SIĘ Z AUTOREM

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:28:07] • [IP: 83.11.227.**]

Mieszkam w moim miescie od lat 56 i widze jak rozwija sie to miasto tu jest moja rodzina tu sie zestarzalam mam wnuki i prawnuka rodzina z polski zawsze przypomina sobie o rodzinie jak jest lato i trzeba przyjechac nad morze.Jak gdzies wyjade tesknie za moim miastem, juz w Szcz.Dabiu czuje ze wieje wiatr od morza, nigdy nie wyjade z mojego miasta, chociaz malo mi juz do setki, pozdrawiam ludzi ktorz kochaja nasze miasto.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:08:56] • [IP: 88.156.232.***]

To niestety prawda... Władze miasta dla mieszkańców nie robią nic.Wszystko pod turystów... Wszystko pod Niemców...ceny w sklepach i za usługi też są niemieckie, a my mieszkańcy nie mamy zniżek" lojalnosciowych"😞

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 18:17:31] • [IP: 93.94.191.***]

Jeden nazywa mieszkańców trolami i komunistami, inny radzi wioche oddać Niemcom, jeszcze inny nazywa Warszów czwartą prowincją (prowincja z terminalem promowym, gazoportem, dużym portem morskim itp.).Ciekawe jak długo te mądrale mieszkają w Swinoujściu?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:26:09] • [IP: 37.47.128.*]

Ja się wyprowadziłem na początku było ciężko, ale czym dłużej na to patrzę to więcej się dziwię takie same szwagry.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:16:38] • [IP: 62.69.203.***]

Radni to są ciołki tylko przytakują bo boją się otworzyć gębę, żeby im ich pan i władca nie zabrał premi, do licha z takimi radnymi, BEZRADNYMI, wstyd tylko przynoszą, ale co się nie robi dla kasy, prawda RADNI?

Rozsądny • Poniedziałek [13.05.2019, 17:13:16] • [IP: 176.221.122.**]

Brawo Sławku, w samo sedno.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:10:26] • [IP: 178.238.252.**]

mam marzenie dopuki nie ma wystarczjacej liczby miejsc postojowych, parkingowych chociaż do celów zwiazanych z działalnoscia gospodarczą NIE WYSTAWIAĆ MANDATÓW.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 16:41:57] • [IP: 188.147.4.***]

Tak to jest na ważne stanowiska w mieście wybiera się nędze umysłowe.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:36:55] • [IP: 77.252.46.***]

ŚWINOUJSCIE NIE JEST ZARZĄDZANE JEDNOOSOBOWO, DECYZJE PODEJMOWANE SĄ PRZY APROBACJI RADNYCH.PREZYDENT NIE MA TAKIEJ MOCY JEST TYLKO WYKONAWCĄ WOLI RADNCHCZY SIĘ MYLĘ?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:32:20] • [IP: 46.77.92.**]

Ja też tu się urodziłem, popieram ideę artykułu w całości. Bardzo uniwersalny tekst, pasujący do wszystkich atrakcyjnych miejscowości. Ku przestrodze zarządzającym i nam wyborcom. Brawo Naczelny, trzeba to nam przypominać.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:06:52] • [IP: 31.0.125.***]

Do: Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 09:45:27] • [IP: 83.8.118.***] Do Świnoujścia jeżdżę niemalże co rok i nie potwierdzam Twoich obserwacji. W tym mieście mogę kupić więcej rzeczy, których u mnie w mieście nie dostanę - serio. Nie sądzę, by galeria była konkurencją dla małych sklepików, gdyż właśnie te małe sklepiki, zarówno przy promenadzie, jak i w centrum cieszą się dużym zainteresowaniem i oferują bardzo ciekawe rzeczy. W galeriach oferowane są jednakowe rzeczy, które kupisz w sieciówkach w całym kraju.

Oglądasz 1-25 z 78
■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■ Wieczorem 8 letni Benio zgubił czarny zegarek marki casio. Stało się to na lub przy plaży w okolicy Cafe plażowa. Zegarek dostał na urodziny i ma wartość sentymentalną. Benio jest smutny, więc jeśli ktoś znalazł zegarek bardzo prosimy o kontakt: 531156519 mama Ewa ■ Totalny chaos na Wybrzeżu Władysława IV. Urzędnicy robią z nami co chcą ■ Z dniem 28 czerwca 2019 roku Energopol złożył w szczecińskim Sądzie Rejonowym wniosek o upadłość. Spółka wchodzi w skład konsorcjum, które ma wybudować tunel w Świnoujściu ■ W czwartek na samej północy kraju prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z kierunków zachodnich i północno - zachodnich o prędkości średniej około 35-55 km/h, w porywach do 70-80 km/h. ■ Mieszkańcy i turyści przebywający w Międzyzdrojach mają teraz nową atrakcję. W czwartek zostało otwarte Oceanarium. Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrali specjalni goście: Krzysztof Ibisz, Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska, Marek Kaliszuk oraz Łukasz Płoszajski. Dlaczego warto wybrać się do nowo otwartego Oceanarium? ■ 16 głosami za przy dwóch wstrzymujących rada Miasta udzieliła prezydentowi miasta Januszowi Żmurkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2018 ■ Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie prezydenta Świnoujścia z wykonania budżetu miasta za rok 2018 ■ Prezydent miasta otrzymał votum zaufania. W głosowaniu 14 radnych było za, a 6 wstrzymało sie od głosu ■ Rada Miasta zajmie się ponownie przygotowaniem uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej. Poprzednią, z kwietnia br. uchyliła regionalna Izba Obrachunkowa. RIO stwierdziła, że dokument jest obarczony wadami prawnymi. Radni postanowili jednogłośnie o ponownym przygotowaniu tego dokumentu ■ Od godziny 9.00 rozpoczęły się obrady XV sesji Rady Miasta Świnoujścia. Najważniejszymi punktami obrad jest dyskusja nad sprawozdaniem prezydenta miasta z wykonania budżetu miasta za rok 2018 i głosowanie nad udzieleniem Januszowi Żmurkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu ■ W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie przekraczała 30°C, a na zachodzie przekroczy 35°C. Dodatkowo w drugiej części dnia i wieczorem, na północy, możliwe są pojedyncze burze. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez rozległy obszar wysokiego ciśnienia nad Europą Środkową i Wschodnią. W nocy swój wpływ zaznaczy niż znad Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza zwrotnikowego-morskiego o równowadze stałej ■ Koszmarne noce, znane nie tylko z horrorów, przeżywają mieszkańcy budynków w pobliżu dawnego Intermarche. Opustoszały sklep, a wokół wielki pusty plac to sceneria, która sprzyja różnym możliwościom. Na pierwszy plan wysunęli się jednak młodzi "mistrzowie kierownicy", którzy zaanektowali pusty parking i prawie każdej nocy urządzają tam sobie autocross. Lokatorzy pobliskich osiedli nie mogą przez to spać i choć zgłosili sprawę na policję, przeżywają koszmarną noc. Napisali do naszej redakcji ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ W dniu wczorajszym w okolicach promenady, plaży został zgubiony telefon Samsung S8 uczciwego znalazcę proszę o kontakt 575487733 Przewidywana nagroda! ■ Nowy prezes ZMPSiŚ SA. Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. powołała Pana Krzysztofa Urbasia na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes swoje obowiązki obejmie z dniem 1 lipca br. - informuje Monika Woźniak-Lewandowska Specjalista ds. komunikacji i PR ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości i bezpieczeństwa. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Już od jutra od godziny 10, na kąpielisku pojawią się ratownicy by strzec Państwa bezpieczeństwa ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? ■ Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych może być zagrożeniem dla innych użytkowników? Nawet zabawa na bezpiecznym placu może skończyć się wypadkiem. Przekonała się o tym dziewczynka, która postanowiła pohuśtać się na urządzeniu przeznaczonym dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Agresja rowerzysty - uderzoną kobietę zabrało pogotowie. Zajście z udziałem czterech młodych rowerzystów i właścicieli posesji przy ulicy Rycerskiej miało bardzo nieoczekiwany przebieg. Najpierw jadący na rowerach nie chcieli ustąpić drogi samochodowi, potem jeden z nich wykazał się niepojętą agresją, w wyniku czego kobieta trafiła do szpitala ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali podejrzanego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu kobiety idącej promenadą. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u pokrzywdzonej w wyniku rzucenia kamieniem oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 160 § 1 i art. 157 § 2 kk. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 ■ Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza mieszkańców Świnoujścia na spotkania podczas, których przedstawi koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Po prezentacjach eksperci będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Spotkania odbędą się: 9 czerwca, godzina 12.00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki, 16 czerwca, godzina 12.00 w filii MDK na Warszowie przy ul. Sosnowej 18. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę ■ Bez głosów sprzeciwu przy pięciu wstrzymujących się radni przyjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty ■ Rada Miasta uchwaliła nowe zasady przyznawania Bonu Seniora. Odtąd miejski Bon Seniora ma być wypłacany w formie świadczenia pieniężnego ■ 2 miliony 200 tysięcy złotych na projekty inwestycyjne oraz 200 tysięcy na tzw. projekty miękkie to kwoty zapisane w uchwale w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych na Budżet Obywatelski Miasta, które przyjęła dziś Rada Miasta ■