POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.05.2019, 23:03:37] • Świnoujście

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

Obiektywem naczelnego nieobiektywnie: Moje miasto, a w nim…

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujście to moje miasto. W nim się urodziłem i wychowałem. Tutaj żyję. Stojąc w długiej kolejce na prom zacząłem się zastanawiać, czy to moje miasto jest dziś takie, jakie bym sobie wymarzył jako miejsce do mieszkania. A potem jeszcze przebiegła mi przez głowę myśl: czy będzie jeszcze gdzie zaparkować, kiedy już dojadę?

Praca fotoreportera oraz naczelnego redakcji portalu iswnoujscie.pl, którą wykonuję od lat, wymaga bardziej wnikliwego przyglądania się rzeczywistości. Staram się to robić. Przyznaję jednak, że nieraz przychodzi mi do głowy myśl, że byłbym szczęśliwszy nie widząc tego, co urzędnicy i władze naszego miasta robią ze Świnoujściem. Przyznam się Wam szczerze: jestem zdruzgotany tym, jak mało w tym mieście robi się dla nas, dla ludzi, którzy postanowili ze Świnoujściem związać swój los. I choć płacimy tu podatki i sami sobie wybieramy samorządowców, to na końcu i tak okazuje się, że my, mieszkańcy, nie jesteśmy tymi, dla których ten rozwój się odbywa.

Od lat władze naszego miasta i urzędnicy przy planowaniu rozwoju kierują się dewizą „mieć” a nie „być”. A to musi odbić się wielką czkawką na mieszkańcach. Gdyby wyliczyć te wszystkie inwestycje zrealizowane przez lata, to pomijając już ich jakość albo bardziej dosadnie bylejakość w realizacji, każda z nich jest kierowana do turystów, pod biznes. A przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, że taki sposób myślenia sprowadzi do nas tylko rekinów biznesu, gotowych wydrenować miasto z każdej złotówki, która powędruje za właścicielem biznesu do Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Berlina. I żaden grosz już nie wróci do miejskiej kasy, poza podatkiem gruntowym.

Nie jestem przeciwnikiem rozwoju i biznesu. Ale nikt nie chce się nad tym, zabijającym miasto i jego mieszkańców, problemem pochylić. Taka filozofia rozwoju sprawi, że dla mieszkańców nie będzie za chwilę już nic. Nie będzie parkingów, mieszkań i codziennego, normalnego życia sąsiedzkiego. Do pracy przyjadą pracownicy ze wschodu, a miasto przeistoczy się, jak część hiszpańskich kurortów, w miejsca niczyje. Podzielone przez właścicieli korporacyjnych na strefy, bez wpływów z podatków od osób fizycznych. Będzie miejscem, gdzie ludzie z wielkich miast przebywają tylko na chwilę, a autochtoni tworzą już tylko swoisty folklor.

Taka filozofia zarządzania miastem sprawi, że Świnoujście stanie się niczym wielki korporacyjny hotel, z ulicami, skwerami, sklepami i restauracjami, ale bez mieszkańców… To droga donikąd.

Jednak jeszcze wszystko można odwrócić, tylko musi nam się chcieć. Mówią, że ludzi dobrej woli jest więcej. Chcę w to wierzyć.

Sławomir Ryfczyński


komentarzy: 78, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 78

Gość • Środa [22.05.2019, 00:53:53] • [IP: 185.210.38.***]

Nawiązując do słów redaktora: Moje miasto a w nim.. A w nim nie ma miejsca dla tych, którzy się w nim zestarzali. Wyrazem troski władz miasta o mieszkanców jest np ilość miejsc w placówkach opiekuńczych dla seniorów. A zgadnijcie Państwo ile w tym najbogatszym ponoć mieście jest miejsc opieki dla nich. Mniej niż 40 w jedynym budynku, od lat nie remontowanym, zupełnie nie przystosowanym, bo nie ma w nim nawet windy, gdzie przyzywani strażacy muszą wnosić na 1-sze piętro jego mieszkańcow. A" szcześliwcy", których udało się tam umieścić gdy ich bliscy już nie mogli się nimi zajmować mogą tylko z okien oglądać spacerujących na zewnątrz ludzi. I mimo, że Fregatę otacza duży zazieleniony teren, to nie mogą z niego korzystać, bo nie ma windy, którą można by ich zwieżć na dół. I aby się tam dostać i to zaledwie na pół roku, to czekać trzeba latami! W mieście, w którym jak grzyby po deszczu wciąż wyrastają nowe budynki dla przybyszy z zewnątrz nie udało się wybudować domu dla seniorów i dobudować windy we Fregacie!

Miejscowa • Czwartek [16.05.2019, 22:23:21] • [IP: 37.47.179.***]

Bardzo trafne słowa-spostrzeżenia, nasuwa się znane pytanie - jak żyć, jak tu żyć ? Gdzie myśli się jedyn8e o turystach i to z duuużą kasą, a My mieszkańcy to co ? Czy jesteśmy tylko do usługiwania im ?

Gość • Czwartek [16.05.2019, 12:44:56] • [IP: 80.245.191.***]

ZALEJĄ NAS SAMOCHODAMI

Gość • Wtorek [14.05.2019, 18:28:43] • [IP: 80.153.7.***]

BRAWO!! CALA PRAWDA, TAK WLASNIE JEST, WSZYSTKO DLA TURYSTOW

Gość • Wtorek [14.05.2019, 14:09:27] • [IP: 78.10.206.**]

"Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**] Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas.." Nie dla nas?? A wy to kto? Ceny z kosmosu? To czemu tylu Niemców na mieście, w sklepach, stacjach benzynowych, na rynku? Naprawdę nie wiem kto to jesteście ci WY?

Gość • Wtorek [14.05.2019, 09:03:44] • [IP: 174.201.2.***]

Zdziwił bym się gdyby nasz" redaktor" napisał co innego... (ten post też skasujesz?)

Gość • Wtorek [14.05.2019, 08:07:24] • [IP: 176.221.123.**]

Prawda... Wszystko pod turystów i Niemców.. o mieszkańcach dawno już zapomniano. Ceny z kosmosu a żyć trzeba. Niedługo w Świnoujściu będą sami Niemcy i Ukraińcy. I dla kogo to wszystko? Bo nie dla nas..

Gość • Wtorek [14.05.2019, 07:05:00] • [IP: 77.252.46.**]

Głównie zostają tu emeryci.Mają mieszkania dane za socjalizmu i jakieś dochody.Miasto starych ludzi.Dla młodych życie bez szans rozwoju i szalenie drogie.Zarobki minimalne, bo właściciele firm, hoteli mają za nic ludzi dzięki którym egzystują.Dlatego opuszczają ten nasz grajdoł.Dlatego tylu ludzi ze wschodu przyjeżdża do pracy.Przyjezdny zarobi i wyjedzie.U nich jeszcze większa bieda, to im wszystko jedno.Starzy wymrą, dzieci sprzedadzą mieszkania Niemcom, albo letnikom z Polski.I tak Świnoujście umrze śmiercią naturalną.Bo już nic się nie zmieni, za mało było starań, żyło się ze sprzedaży gruntów a bogacili się ludzie z Polski.Świnoujście to dla nich krowa dojna.Zgadzam się z odczuciami Redaktora.To moje zdanie, żeby nie było!

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:19:58] • [IP: 176.221.123.***]

Brawo Ryfczyński.

Gość • Wtorek [14.05.2019, 00:11:02] • [IP: 37.47.131.***]

Rozkopane nabrzeże w porcie, rozgrzebana stara promenada + niszczenie okolicznej zieleni, nowa promenada w trakcie budowy... to wszystko w połowie maja, gdzie za chwilę rozpoczynają się wakacje.Tak rządzi miastem nowy/stary Prezydent. Gratulacje za efektywność i dbałość o wizerunek miasta!

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 23:55:00] • [IP: 178.238.253.***]

Gość poniżej: 'kozak w necie - * w świecie' - słyszałeś o takim powiedzonku!?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 22:43:04] • [IP: 37.47.133.***]

To jest dziwne 80 % komentarzy negatywnych to jakim cudem Żmurkiewicz wygrał kolejne wybory prezydenckie w Świnoujściu i to w pierwszej turze !!?? Od 20 lat nie ma godnego rywala.Widocznie ma zwolenników wieeeelu i wyborców, a komentujący tu to ta garstka jego przeciwników malkontentów i popierających ten portal

Gość niedzielny • Poniedziałek [13.05.2019, 21:19:06] • [IP: 5.173.152.***]

Ale szokuje do mnie było miło no ale cóż żegnam się nie chce iść na zastępstwie za Joannę i jak tu nie ma sensu dialog z innymi ludźmi rozmawialiśmy o tym pomyśle że to wasze głosy zadecydują o tym pomyśle że to wasze pieniądze na inną dyskusję z tego co tam u Ciebie słychać jest ciepło

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 21:02:05] • [IP: 185.210.36.***]

ZGADZAM SIĘ Z AUTOREM

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:28:07] • [IP: 83.11.227.**]

Mieszkam w moim miescie od lat 56 i widze jak rozwija sie to miasto tu jest moja rodzina tu sie zestarzalam mam wnuki i prawnuka rodzina z polski zawsze przypomina sobie o rodzinie jak jest lato i trzeba przyjechac nad morze.Jak gdzies wyjade tesknie za moim miastem, juz w Szcz.Dabiu czuje ze wieje wiatr od morza, nigdy nie wyjade z mojego miasta, chociaz malo mi juz do setki, pozdrawiam ludzi ktorz kochaja nasze miasto.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 20:08:56] • [IP: 88.156.232.***]

To niestety prawda... Władze miasta dla mieszkańców nie robią nic.Wszystko pod turystów... Wszystko pod Niemców...ceny w sklepach i za usługi też są niemieckie, a my mieszkańcy nie mamy zniżek" lojalnosciowych"😞

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 18:17:31] • [IP: 93.94.191.***]

Jeden nazywa mieszkańców trolami i komunistami, inny radzi wioche oddać Niemcom, jeszcze inny nazywa Warszów czwartą prowincją (prowincja z terminalem promowym, gazoportem, dużym portem morskim itp.).Ciekawe jak długo te mądrale mieszkają w Swinoujściu?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:26:09] • [IP: 37.47.128.*]

Ja się wyprowadziłem na początku było ciężko, ale czym dłużej na to patrzę to więcej się dziwię takie same szwagry.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:16:38] • [IP: 62.69.203.***]

Radni to są ciołki tylko przytakują bo boją się otworzyć gębę, żeby im ich pan i władca nie zabrał premi, do licha z takimi radnymi, BEZRADNYMI, wstyd tylko przynoszą, ale co się nie robi dla kasy, prawda RADNI?

Rozsądny • Poniedziałek [13.05.2019, 17:13:16] • [IP: 176.221.122.**]

Brawo Sławku, w samo sedno.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 17:10:26] • [IP: 178.238.252.**]

mam marzenie dopuki nie ma wystarczjacej liczby miejsc postojowych, parkingowych chociaż do celów zwiazanych z działalnoscia gospodarczą NIE WYSTAWIAĆ MANDATÓW.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 16:41:57] • [IP: 188.147.4.***]

Tak to jest na ważne stanowiska w mieście wybiera się nędze umysłowe.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:36:55] • [IP: 77.252.46.***]

ŚWINOUJSCIE NIE JEST ZARZĄDZANE JEDNOOSOBOWO, DECYZJE PODEJMOWANE SĄ PRZY APROBACJI RADNYCH.PREZYDENT NIE MA TAKIEJ MOCY JEST TYLKO WYKONAWCĄ WOLI RADNCHCZY SIĘ MYLĘ?

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:32:20] • [IP: 46.77.92.**]

Ja też tu się urodziłem, popieram ideę artykułu w całości. Bardzo uniwersalny tekst, pasujący do wszystkich atrakcyjnych miejscowości. Ku przestrodze zarządzającym i nam wyborcom. Brawo Naczelny, trzeba to nam przypominać.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 14:06:52] • [IP: 31.0.125.***]

Do: Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 09:45:27] • [IP: 83.8.118.***] Do Świnoujścia jeżdżę niemalże co rok i nie potwierdzam Twoich obserwacji. W tym mieście mogę kupić więcej rzeczy, których u mnie w mieście nie dostanę - serio. Nie sądzę, by galeria była konkurencją dla małych sklepików, gdyż właśnie te małe sklepiki, zarówno przy promenadzie, jak i w centrum cieszą się dużym zainteresowaniem i oferują bardzo ciekawe rzeczy. W galeriach oferowane są jednakowe rzeczy, które kupisz w sieciówkach w całym kraju.

Oglądasz 1-25 z 78
■ Fundacja Logos ogłasza nabór na rok szkolny 2019/2020 do klasy 4 Szkoły Podstawowej i 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego oraz nabór uzupełniający do klas : 5 i 7 Szkoły Podstawowej, kontakt telefon: 91 321 23 66 ■ "Komunikacja Autobusowa" Spółka z o.o.o informuje, że od dnia 27.05.2019r. wprowadza zmiany w odjazdach z Kapitanatu Portu: na linii nr 2 kurs o godzinie 7.47 zmienia się na 7.34, na linii A likwiduje się kurs o godzinie 15.12 a wprowadza się kurs na linii B o godzinie 15.12 ■
■ W sobotę przed południem - motorowy show na Świnie! Organizatorzy twierdzą, że już około godziny 11.30 można spodziewać się wielkiego widowiska na kanale portowym w Świnoujściu. Wtedy właśnie powinno dotrzeć do nas 70 superszybkich łodzi motorowych niemieckiego Poker Runs Germany z Berlina. Trasa tego wodniackiego rajdu wiedzie z Berlina przez Trzebież, Zalew Szczeciński i Kanał Piastowski oraz Świnoujski port na Bałtyk aż do mety w Dziwnowie ■ 24-25 maja 2019 r. w Świnoujściu odbędą się XVIII Mistrzostwa Polski Skarbowców o Puchar Ministra Finansów. Tegoroczne Mistrzostwa odbywają się pod hasłem: Wolność́ jest w Nas! Dumni ze swojej Niepodległej! Przez dzieje historii Polski ■ Do tragedii doszło w budynku przy ulicy Matejki 8. Mężczyzna, który wypadł z 4. piętra, nie żyje. W środę po godzinie 15.00 z mieszkania znajdującego się na 4. piętrze wypadł starszy mężczyzna. Jego ciało spadło na jeden z balkonów na parterze, będący w trakcie budowy. Siła była tak duża, że metalowa konstrukcja balkonowa aż się przechyliła ■ Wyścigi samochodowe uliczkami Platanu są uciążliwe dla mieszkańców. Osiedle Platan ma wielu mieszkańców i chyba każdy z nich chciałby mieć bezpieczne i spokojne otoczenie. Tymczasem, jak informuje jeden z lokatorów budynku na Platanie, z balkonu można "podziwiać" samochody ścigające się po osiedlowych drogach, szczególnie dotyczy to ul. Chełmońskiego i Malczewskiego ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■