POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [09.05.2019, 16:43:58] • Świnoujście

Składowisko w Słajsinie: Musimy podnieść cenę za śmieci

Składowisko w Słajsinie: Musimy podnieść cenę za śmieci

fot. Urząd Miasta Świnoujście

- Nasze stawki za odbiór odpadów komunalnych nie były zmieniane od 2014 roku. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w tym czasie koszty znacznie wzrosły. Podrożało paliwo, prąd, wzrosły koszty robocizny (zatrudnienia pracowników) i inne. Dodatkowo od 2016 roku część śmieci musimy dowozić do spalarni odpadów w Szczecinie. To jest dodatkowy duży koszt – tłumaczy konieczność podwyżki Jacek Chrzanowski, Przewodniczący Zarządu Celowego Związku Gmin R-XXI. Zarząd CZG R-XXI planuje wprowadzenie zmian od lipca tego roku. Wczoraj (8 maja) w urzędzie miasta spotkał się w tej sprawie z radnym i zarządcami nieruchomości w naszym mieście.

- Wzrost kosztów to nie jedyny powód – mówił Jacek Chrzanowski. – Związek nie powstał po to, aby zarabiać na mieszkańcach gmin, ale musimy mieć środki na inwestycje. Za 2-3 lata staniemy chociażby przed pilną potrzebą budowy nowej kwatery do składowania odpadów. Potrzebujemy również ponad 4 mln złotych na wywóz dotychczas zgromadzonych odpadów, których nie możemy u siebie składować. A kolejnych 41 tysięcy ton będzie już z tego roku. Każda tona, którą musimy wywieźć do spalarni w Szczecinie kosztuje 238 złotych. Dochodzą jeszcze koszty transportu.

Jacek Chrzanowski dodał również, że jeśli gminy, które są członkami związku R-XXI nie zgodzą się na podwyżkę, to zakładowi grozi utrata płynności finansowej.

- Zmiany powinny być. Tego raczej nikt nie kwestionuje – mówił radny Krzysztof Szpytko. – Chodzi tylko o to, w jakim zakresie, w jakiej wysokości.
O ile drożej?
Przewodniczący Celowego Związku Gmin R-XXI Jacek Chrzanowski podał wysokość nowych stawek dla gmin (za 1 tonę):
- odpady zmieszane: dotąd 247 złotych, po podwyżce: 310 złotych
- gabaryty: dotąd 240 złotych, po podwyżce 400 złotych
- zużyte opony 240/500
- zmieszane odpady: betonu, gruzu ceglanego: 180/310
- odpady papy: 240/600
- odpady zielone: 150/200
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: 0/ 600
- zmieszane odpady opakowaniowe: 0/170
- plastik: 0/0
- szkło: 0/0
Przypomnijmy. Świnoujscy radni zdecydowali, że w naszym mieście opłatę za śmieci od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, ustalana jest od ilości zużytej wody w danej nieruchomości (w przypadku, gdy wodę dostarcza przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne). Od 2014 roku stawki są na poziomie:
- 5,07 zł. za metr sześcienny zużytej wody w przypadku odpadów komunalnych
- 7,60 zł. za metr sześcienny zużytej wody w przypadku odpadów niesegregowanych (zmieszanych).
Nowe stawki (trwa ich obliczanie) mają preferować mieszkańców, którzy segregują odpady.
- Odpady zmieszane są najdroższe. Dobre sortowanie pozwala uzyskiwać dochody ze sprzedaży surowców wtórnych. W przeciwnym razie nie tylko że pozbawiamy się tych dochodów, to jeszcze znaczną część odpadów musimy wywozić do spalarni, co ma duży wpływ na cenę, jaką my mieszkańcy z naszych kieszeni płacimy za odbiór odpadów – mówi Zastępca Prezydenta Barbara Michalska. – Chcemy, aby cena (oprócz oczywiście stałej edukacji w tym zakresie) przekonała do segregacji tych, którzy jeszcze tego nie robią.
Tanie nie są również na przykład gabaryty czy zużyte opony, ale tych pozbywamy się raz na jakiś czas. A odpady zmieszane z naszych domów są codziennie. Sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte meble można w każdym czasie i bez dodatkowych opłat oddać do jednego z dwóch w Świnoujściu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Ostateczne propozycje wysokości stawek dla mieszkańców są w trakcie obliczania. Zgodnie z sugestią radnych mogą obejmować również większą częstotliwość odbioru odpadów z posesji i zwiększoną roczną ilość gruzu remontowego, która jest odbierana bez dodatkowych opłat. Wnioskowali o to radny Wiesław Góreczny i Krzysztof Szpytko (gruz).

- Jeśli trzeba będzie więcej płacić, to trudno. Ale uważam, że szczególnie plastiki i papier powinny być wywożone częściej, niż dotąd – mówił radny Wiesław Góreczny.
- Na sesji przedstawimy radnym pod głosowanie różne projekty uchwał. Jedne będą uwzględniały wnioski radnych i podwyżkę, a inne z samą podwyżką – odpowiedziała Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – To radni w głosowaniu zdecydują, ile ostatecznie będziemy płacić my mieszkańcy i za jaki zakres usług.

Celowy Związek Gmin R-XXI. Co to takiego?
Związek zrzesza 27 gmin z naszego województwa. Jego zadaniem jest odbiór, składowanie i przetwarzanie odpadów z tych gmin. Mówiąc krótko – śmieci, które my i mieszkańcy pozostałych gmin- członków związku, wytworzymy w domu są wywożone do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami, czyli na główne składowisko w Słajsinie koło Nowogardu. Część jest składowana na miejscu, a część (której nie wolno składować) wywożona do najbliższej spalarni w Szczecinie.

- Mówiąc bardziej fachowo, chodzi o odpady powstałe w trakcie mechanicznej obróbki zwiezionych do nas śmieci, których ciepło spalania przekracza 6 MJ/kg suchej masy – dodaje Jacek Chrzanowski. – Prawo zabrania składowania takich odpadów.

Świnoujście jest strategicznym partnerem R-XXI. Odpady z naszego miasta stanowią 24,4 procent wszystkich, które trafiają do Słajsina z poszczególnych gmin – członków CZG R-XXI.

W ciągu roku wywozimy do Słajsina 14 tys. ton odpadów komunalnych, czyli tych wytworzonych w domach. W tym 38 procent to odpady selektywne, a około 62 procent zmieszane.

W przeliczeniu na jednego (zameldowanego) mieszkańca Świnoujścia średnia roczna wynosi około 360 kg śmieci. Są to tylko odpady z lokali zamieszkanych, czyli naszych domów. Osobną część stanowią odpady powstałe z prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. hotele, pensjonaty, restauracje, sklepy, firmy itd.).

BIK UM Świnoujście


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

JUST ACT 447 • Piątek [10.05.2019, 18:12:31] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Piątek [10.05.2019, 12:36:24] • [IP: 78.10.206.**] BANIACZKI NA DESZCZÓWKĘ ZAMONTOWAĆ, TYLKO poTAJEMNIE BO MOGĄ OPODATKOWAĆ, A WTEDY LIPA.

Gość • Piątek [10.05.2019, 16:42:39] • [IP: 31.11.131.***]

Opłata za śmieci uzależniona od zużytej wody, nie ma żadnego logicznego umocowania i społecznie jest wysoce nie sprawiedliwa. Dlaczego wybiórczo jest stosowana tylko dla właścicieli posesji w uzasadnieniu, że wynajmują pokoje a więc więcej ludzi, więcej śmieci. Totalna bzdura, gdyż po pierwsze nie wszyscy właściciele posesji wynajmują pokoje a po drugie dlaczego nie są w ten sam sposób rozliczane hotele, apartamentowce i wszystkie pozostałe mieszkania w blokach, komunalne bądź prywatne. Też mają przecież liczniki zużytej wody indywidualne bądź zbiorowe Jeżeli ktoś wynajmuje pokój wczasowiczom, to ma obowiązek zgłoszenia tego faktu a Urząd Miejski powinien mieć skuteczne narzędzie ustalania kto obowiązku zgłoszenia wynajmu nie dopełnił. Dlaczego więc właściciele posesji płacą znacznie więcej od innych użytkowników mieszkań, gdzie opłaty naliczane są od metrażu mieszkania czy też ilości osób zamieszkałych w mieszkaniu, często również prywatnym, lub komunalnym. Czyżby urzędnik, który to wymyślił, nie wyzbył się jeszcze mentalności urzędnika z okresu PRL-u a co za tym karania i „umilania” życia tym, którzy coś w życiu osiągnęli i o zgrozo maja prywatną posiadłość.?? Opamiętajcie się. Świnoujście tworzą jego mieszkańcy, są sercem tego pięknego miasta. O serce należy dbać

Gość • Piątek [10.05.2019, 16:39:27] • [IP: 31.11.131.***]

Opłata za śmieci uzależniona od zużytej wody, nie ma żadnego logicznego umocowania i społecznie jest wysoce nie sprawiedliwa. Dlaczego wybiórczo jest stosowana tylko dla właścicieli posesji w uzasadnieniu, że wynajmują pokoje a więc więcej ludzi, więcej śmieci. Totalna bzdura, gdyż po pierwsze nie wszyscy właściciele posesji wynajmują pokoje a po drugie dlaczego nie są w ten sam sposób rozliczane hotele, apartamentowce i wszystkie pozostałe mieszkania w blokach, komunalne bądź prywatne. Też mają przecież liczniki zużytej wody indywidualne bądź zbiorowe Jeżeli ktoś wynajmuje pokój wczasowiczom, to ma obowiązek zgłoszenia tego faktu a Urząd Miejski powinien mieć skuteczne narzędzie ustalania kto obowiązku zgłoszenia wynajmu nie dopełnił. Dlaczego więc właściciele posesji płacą znacznie więcej od innych użytkowników mieszkań, gdzie opłaty naliczane są od metrażu mieszkania czy też ilości osób zamieszkałych w mieszkaniu, często również prywatnym, lub komunalnym. Czyżby urzędnik, który to wymyślił, nie wyzbył się jeszcze mentalności urzędnika z okresu PRL-u a co za tym karania i „umilania” życia tym, którzy coś w życiu osiągnęli i o zgrozo maja prywatną posiadłość.?? Opamiętajcie się. Świnoujście tworzą jego mieszkańcy, są sercem tego pięknego miasta. O serce należy dbać. Miasto się rozwija, to fakt, wystarczy zobaczyć rozkopaną cała promenadę i rosnące apartamentowce jak grzyby po deszczu, zwiększony ruch samochodowy, głównie przez naszych sąsiadów co świadczy również jak bardzo nasze miasto im się podoba, zatłoczone i rozkopane ulice, często brak możliwości zaparkowania samochodu w mieście ale to można zrozumieć, bo pewnie w trosce o zdrowie mieszkańców, niech chodzą pieszo…

Gość • Piątek [10.05.2019, 16:06:06] • [IP: 31.11.131.***]

Opłata za śmieci uzależniona od zużytej wody, nie ma żadnego logicznego umocowania i społecznie jest wysoce nie sprawiedliwa. Dlaczego wybiórczo jest stosowana tylko dla właścicieli posesji w uzasadnieni, że wynajmują pokoje a więc więcej ludzi, więcej śmieci. Totalna bzdura, gdyż po pierwsze nie wszyscy właściciele posesji wynajmują pokoje a po drugie dlaczego nie są w ten sam sposób rozliczane hotele, apartamentowce i wszystkie pozostałe mieszkania w blokach, komunalne bądź prywatne. Też mają przecież liczniki zużytej wody indywidualne bądź zbiorowe Jeżeli ktoś wynajmuje pokój wczasowiczom, to ma obowiązek zgłoszenia tego faktu a Urząd Miejski powinien mieć skuteczne narzędzie ustalania kto obowiązku zgłoszenia wynajmu nie dopełnił. Dlaczego więc właściciele posesji płacą znacznie więcej od innych użytkowników mieszkań, gdzie opłaty naliczane są od metrażu mieszkania czy też ilości osób zamieszkałych w mieszkaniu, często również prywatnym, lub komunalnym. Czyżby urzędnik, który to wymyślił, nie wyzbył się jeszcze mentalności urzędnika z okresu PRL-u a co za tym karania i „umilania” życia tym, którzy coś w życiu osiągnęli i o zgrozo maja prywatną posiadłość.?? Opamiętajcie się. Świnoujście tworzą jego mieszkańcy, są sercem tego pięknego miasta. O serce należy dbać. Miasto się rozwija, to fakt, wystarczy zobaczyć rozkopaną cała promenadę i rosnące apartamentowce jak grzyby po deszczu, zwiększony ruch samochodowy, głównie przez naszych sąsiadów co świadczy również jak bardzo nasze miasto im się podoba, zatłoczone i rozkopane ulice, często brak możliwości zaparkowania samochodu w mieście ale to można zrozumieć, bo pewnie w trosce o zdrowie mieszkańców, niech chodzą pieszo…

Gość • Piątek [10.05.2019, 15:13:28] • [IP: 23.226.237.*]

Nie pozostaje nam nic innego, jak wyp%$#ć śmieci na posesję miłościwie nas" zabetonowujących".

Gość • Piątek [10.05.2019, 12:36:24] • [IP: 78.10.206.**]

Tacy biedni, muszą z wielką przykrością podnieść ceny. Jeśli faktycznie ZWIK wypowiada umowy na wodę do ogródków, to będzie wesoło. Woda drastycznie do góry, śmieci będzie tyle co było ale opłaty także drastycznie do góry. Wszędzie tylko łupią mieszkańców. I to kto?! Czerwony, który powinien bronić interesów mieszkańców. A koniecznie chce zapisać się jako opatrznościowy mąż stanu/miasta. Mam co tydzień mniej więcej 2/3 pojemnika śmieci, a teraz przyjdzie się płacić jak za dwa kible. Alternatywą jest zabetonowanie ogródka, no bo skąd mam brać wodę?

Gość • Piątek [10.05.2019, 11:38:43] • [IP: 31.0.85.**]

Proszę podać czy hotele i inne ośrodki wczasowe płacą zaś śmieci od zużytej wody? Czy zawszeiesxkancy mają dotować apartamentowce prywatnym cwaniakom? Którzy piorą nielegalny pieniądz w budownictwie?

Gość • Piątek [10.05.2019, 11:23:38] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Piątek [10.05.2019, 10:01:32] • [IP: 178.238.249.**] Msz racje jedna z dopuszczalnych form oplaty...wiec dlaczego wybrano najgorsza dla wiekszosci mieszkancow??Hotele i pensjonaty sa oblozone podatkami i maja liczniki wody a wiec mozna egzekwowac oplaty i nie czpiaj sie zawistniku niszy podatkoej tych co nielegalnie wynajmuja.

Gość • Piątek [10.05.2019, 11:15:54] • [IP: 78.10.206.**]

Wezcie sie puknijcie w glowe urzedasy!! Ciezkim mlotem!! Cala ta rewolucja smieciowa nadaje sie tylko do. ... smieci!! Daliscie sie wrobic, a teraz doicie mieszkancow! czkawka sie wam to odbije! Nie jestem smieciarzem i nie zamierzam bawic sie w grzebanie w smieciach i latanie z kazda pierdola wg listy gdzie mam co wrzucic. Place za niesegregowane. Nie mam ochoty trzymac w domu tygodniami worow ze smieciami i czekac az laskawie odbierzecie. Chore to!!

Gość • Piątek [10.05.2019, 10:01:32] • [IP: 178.238.249.**]

Niektórzy piszą co ma woda do śmieci, więc odpowiem.Jest to jedna z dopuszczanych ustawą form wyliczania należności za śmieci. Gdybyście byli uczciwi i w sezonie płacili należności również za waszych gości i wczasowiczów to można by przyjąć np.rozliczenie od metrażu mieszkania.Ale dlaczego mając małe mieszkanie mam bulić za takich cwaniaków., bo cena będzie wysoka dla wszystkich.

Gość • Piątek [10.05.2019, 09:52:16] • [IP: 31.0.80.**]

Karać tych co wynajmują a nie od wody płacić w domkach jednorodzinnych zamiast od pojemnika...

Gość • Piątek [10.05.2019, 06:17:11] • [IP: 83.20.251.**]

Ludzie nie segregują bo mamy niską kulturę społeczeństwa.Widzę to po naszych kontenerach na ul.Ułańskiej.A to naprawdę nie jest trudne.

Gość • Piątek [10.05.2019, 00:31:26] • [IP: 92.42.118.***]

Wyspa zbudowana jest z piasku morskiego który jest raczej nieprzyjazny wszelkiej florze która porasta te tereny, to dlaczego stworzone są wxogromnych ilościach surowce do przetworzenia na miejscu na kompost który powinien zasilać zieleń w parkach ? Postarać się o zgodę naxpodstawie części zielonych na miejscu tak jak to było przy ul Jachtowej. Opracować nową metodę obliczania ilości wyrzucanych śmieci gdyż metoda na wodę jest do niczego gdyż zmusza ludzi do oszczędzania samej wody i przy licznej rodzinie już stwarza duże obciążenie

Gość • Czwartek [09.05.2019, 23:03:32] • [IP: 62.69.231.***]

co ma wspólnego woda a śmieci chore, ja wykopie studnie na ogrodzie to śmiecie będą zabierać za darmo ?

LORD ADMIRALICJI • Czwartek [09.05.2019, 22:52:37] • [IP: 176.221.122.**]

KOSZTY DOWOZU ŚMIECI MOŻNA ZMNIEJSZYĆ. MIASTO POSIADA WŁASNE NABRZEŻA PORTOWE. WYSTARCZY ODPADY ŁADOWAĆ NA BARKI I SPŁAWIAĆ DO SZCZECINA. POZA TYM MAMY NIEDALEKO DO SZWECJI KTÓRA CIERPI NA BRAK ODPADÓW, A POSIADA SPALARNIE. WYSTARCZY TROCHĘ IM TYCH ŚMIECI ODSPRZEDAĆ I KAŻDY BĘDZIE ZADOWOLONY.

Gość • Czwartek [09.05.2019, 22:48:30] • [IP: 92.42.119.***]

Ten urząd i jego Car to jedna wielka parodia-dajcie ludziom czystej wody a nie ścieki w wannie jeb...ą mnie wasze podwyżki jeszcze trochę a za jeden worek śmieci trzeba będzie płacić stówkę Niemców obarczać a jak nie to taczka i wypierd...

Gość • Czwartek [09.05.2019, 22:32:13] • [IP: 176.221.123.***]

- Jeśli trzeba będzie więcej płacić, to trudno... – mówił radny Wiesław Góreczny. To po ch... nam taki radny co tylko potrafi dbać o interesy kolesia? Jacek Chrzanowski to działacz PO, w zarządzie R-XXI jest Barbra Michalska. POgonić tych lewackich pośredników-pasożytów i będzie taniej. -

Gość • Czwartek [09.05.2019, 22:27:36] • [IP: 23.226.237.*]

Moje miesięczne zarobki nie pozwalają mi wytworzyć miesięcznie 30㎏ śmieci szanowna Betonko i szanowny Betonie... ⚊My, to nie Wy szanowni Betoniarze...

Gość • Czwartek [09.05.2019, 22:02:18] • [IP: 176.221.123.**]

Wszystko drożeje a stawki za taksówki sześć lat a tym samym poziomie !

Gość • Czwartek [09.05.2019, 20:36:12] • [IP: 176.221.123.**]

Obliczanie opłaty za wywóz śmieci od zużytej wody to szczyt głupoty. Im więcej ludzie oszczędzają wodę, tym większe są jakieś dziwne wycieki, a różnica między stanem z wodomierza a licznikiem na budynku jest kosmiczna.Może to jest odwrotnie i za wodę płacimy od ilości wyprodukowanych śmieci.

Gość • Czwartek [09.05.2019, 20:08:33] • [IP: 77.115.110.***]

Płacę za 4 osobową rodzinę 180 zł miesięcznie za śmieci tylko dlatego że się myjemy bo w naszym chorym mieście nalicza się wywóz odpadów od zużycia wody, więc albo mamy śmierdzieć albo płacić SZOK i do tego ma być jeszcze podwyżka.

Gość • Czwartek [09.05.2019, 19:58:24] • [IP: 176.221.123.**]

Proszę o informację dlaczego p. Michalska nie wypowiada się w tej sprawie. W lutym b.r. była vice przewodniczącą zgromadzenia. Może powie Pani coś na temat zysku netto, , składowiska'' i firmy Remondis? Na koniec jeszcze jedno pytanko - dlaczego Remondis nie maa prawa do wtórnego obrotu odpadami - szkło, papier, plastik. Proszę tylko bez bajek o ekologii, segregacji odpadów etc.

Gość • Czwartek [09.05.2019, 19:52:45] • [IP: 23.226.237.*]

Za posegregowane śmieci powinni nam płacić, bo na czysto dostają gotowy surowiec wtórny. Wszystko do tego zmierza, że w dalszym ciągu nieporadni urzędnicy i jakiś kocmołuch, który nie potrafi prowadzić interesu, będą za o wiele większe pieniądze sprzątać lasy i parki. Typ jak nie potrafi prowadzić interesu znoszącego złote jajka, to niech zmieni pracę i weźmie kredyt.

Gość • Czwartek [09.05.2019, 19:44:16] • [IP: 185.13.106.***]

TANIE PAŃSTWO PIS JAKIŚ CH... NA LUDZIACH SIĘ DORABIA NA ŚMIECIACH. NIE MYĆ SIĘ BRUDASEM ZOSTAĆ?

Gość • Czwartek [09.05.2019, 19:39:27] • [IP: 185.13.106.***]

SKĄD DO KU... WYPRODUKOWAĆ 30KG ŚMIECI MIESIĘCZNIE NA OSOBĘ? CO ZA CEP TO LICZY PO... KOGOŚ SKĄD TE ŚMIECI WZIĄĆ I WYPRODUKOWAĆ ZABRAKNIE ICH 0 60%.

Oglądasz 1-25 z 39
■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Stan na godz: 8:00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ Szczecin – starszy mężczyzna. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 554/19 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie ■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■